Gemeenteraad van Goes. Provincie-Nieuws. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Sport. Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. gelijk nog vóór de behandeling van de gemeentebegrootingen een congres te houden. De staking in de mijnen. De hoofdbesturen van de mijnwer kersbonden hebben gisteren telegrafisch antwoord ontvangen op het tot de re geering gerichte verzoek om bemidde ling in verband met de staking bij de Domaniale mijn. De regeering kan niet ove gaan tot het verleenen van een loon bijslag, doch overweegt middelen om te komen tot staatsbeheer van de Domaniale mijn. Eenzaamheid. De hertog en de hertogin van Bruns- wijk zullen, naar de Lokal Anzeiger mededeelt, naar Doorn verhuizen. De keizer voelt zich na den dood van de keizerin zeer eenzaam en uiist het familieleven. Hij heeft daarom zijn dochter en schoonzoon verzocht bij hem te komen wonen. Donderdagmiddag vergaderde de ge meenteraad onder leidÏDg van burge meester Hajenius, die de vergadering op de gebruikelijke wijze opende. Alle leden waren aanwezig. (Twee vacature.). De notulen der vergadering van 8 Juni 1921 werden onveranderd goed gekeurd. Ingekomen stukken. De ingekomen stukken, waarbij nog een bericht van den heer Burgemees ter, dart hem verlof is verleend vanaf 26 Juli tot eu met 13 Augustus 1921 en een gewijzigde aanvrage van het bestuur der woningbouwvereenigiug „St. Willebrordus" om voorschot eu bijdrage voor den bouw en de exploi tatie van .36 arbeiderswoningen, wer den voor kennisgeving aangenomen en het laatste in handen gesteld van B. en W. ter fine van prae advies. Naar aanleiding van het bericht van den heer J. F. van der Leeuw, dat bjj wegens gezondheidsredenen ontslag neemt als lid van den Raad, bracht de voorzitter in herinnering dat de heer van der Leeuw het vorig jaar 1 September 25 jaar lid van den Raad was. Op 1 September 1895 werd de heer van der Leeuw lid van den Raad en hij is dit onafgebroken gebleven. De heer van der Leeuw verrichtte zij n taak op de wijze, waarop hij meende dit het best te kunnen doen, had zit ting in talrijke commissies, waarin hij belangrijk werk verrichtte aan de ver betering in de gemeentereiniging had de heer van der Leeuw, als lid der betrekkelijke commissie ad hoe, inder tijd groot aandeel. Spreker stelde voor om namens den Raad aan den heer van der Leeuw een schrijven te richten, waarin hem dank wordt gebracht voor zijn lang durige werkzaamheden eu hen wordt toegewenscht dat hij, in verbeterde gezondheid, nog lange jaren van zijn welverdiende rust zal mogen genieten. Aldus wordt besloten. Mededeeting. Door den voorzitter werd medege deeld, dat thans, na de liquidatie, is ontvangen het aandeel der gemeente in het batig saldo der brandstoffen- commissie. Het aandeel bedraagt f 4977. Op de begrooting 1921 werd hiervan f 4800 bestemd tot delging van het laatste deel der distributieschuld. Leden Hoofdstembureau. Tot leden van het Hoofdstembureau voor de verkiezing van leden van den Raad, werden, overeenkomstig het voorstel van B. en W., gekozen de heeren M. P. de Looff en mr. J. W. Goedbloed en tot plaatsvervangende leden de heeren P. Oosterbaan en J. A. Plink. Gemeente-vroedvrouw. Tot gemeente-vroedvrouw werd voor deu tijd van 3 jaren, ingaande met 1 September 1921, opnieuw benoemd mej. J. H. de Jonge, met algemeene stemmen. Regentes Weeshuis. Tof Regentes van het Weeshuis (vac. mej. M, S. C. KnitéJ) werd be noemd mevr. J. StiegerRijk, met algemeene stemmen (1 blanco). Avondschool voor Ambachtslieden. Tot tijdelijke leeraren in wiskunde en vakteekenen voer smeden aan de Avondschool voor Ambachtslieden werden respectievelijk benoemd de heeren A. A. Brombacher en P. Ka- kebeeke met algemeene stemmen. Balans en Verliesen Winstrekening 1920 Gasbedrijf. De voorzitter las liet advies der financieele commissie voor, welke tot goedkeuring adviseert (wij hebben het advies in zijn geheel in ons vorig nr. vermeld). De voorzitter acht het ad vies] een aangename erkenning ook voor de Gascommissie. Z h.s. wordt tot goedkeuring besloten. Geloofsbrieven A. L. van Melle. De geloofshrieveu van het nieuw benoemde lid van den Raad, den heer A L. van Melle, werden onderzocht dooi een commissie, bestaande uit de heeren Blaas, Flink en Constandse. De heer Constandse rapporteerde dat de commissie van onderzoek advi seert tot toelating van den heer Van Melle. Aldus besloten. Verordeningen woonwagens. De heer de Lie vroeg of, als bij een woonwagen nog een aanhang- wageutje hoort, dat dan ook kan blijven staan op het terrein. De voorzitter meende dat dit wel geen bezwaar zou opleveren. In de wet op woonwagens en woon schepen, wordt beschreven wat onder woonwagens moet worden verstaan. Het voorstel van B. en W. werd hierna aangenomen, nadat de veror deningen door den voorzitter waren voorgelezen. Keuringsdienst van Waren. Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. om het aan de Vlas- markt gelegen deel van het gebouw van school B, alsmede de zich daar boven bevindende woning tijdelijk te bestemmen voor den Keuringsdienst van Waren deelde de voorzitter mede, dat onlangs besprekingen hierover zijn gehouden met den directeur en den inspecteur van den desbetreffenden dienst. Spreker zeide dat binnenkort de voordracht voor den hoofd-keur- meester van den directeur wordt ver wacht. De raming der kosten aan dit voorstel verbonden is ongeveer f3000, behalve de kosten van den inventaris waar van spreker het bedrag nog niet weet. De vereeniging van directeuren wil centraal inkoopen, aangezien dan een en ander wellicht goedkooper kan worden verkregen. De heer Goedbloed betwijfelde dit. De voorzitter antwoordde dat de directeur uit Zutphen,die een langdurige ervaring op dit gebied heeft, deze meening is toegedaan. De heer de Die vroeg naar het nieuwe gebouw voor den keuringsdienst. De voorzitter zeide dat de feeke- ningen gereed zijn en dat een en ander naar den inspecteur is opgezonden. De inspecteur was van meening dat men zich met het nieuwe gebouw niet behoeft te haasten de dienst zou wel twee jaar in school B kunnen worden ondergebracht. Voorts worden nog ingewacht plan nen voor een gebouw voor den keuringsdienst te Zutphen. Met de ondervindingen daar opgedaan zou men bier wellicht zijn voordeel kunnen doen. Het voorstel van B. en W. werd hierna z.b.s. aangenomen. Vischvergunning. De heer de Looff vroeg of het niet beter zou zijn in de voorwaarden te spreken over watergangen, water leidingen en wegslooten. Spreker lichtte toe dat waterleidingen de groote lei dingen zijn eu watergangen als het ware de tweede klasse leidingen. Men heeft dan nog de gewone slooten langs den weg. De verordening zal dan ook, wat de redactie betreft, aansluiten bij den ligger van de Breede Watering. De voorzitter stelde voor te bepalen „de watergangen, de waterleidingen en de slooten langs de wegen". Spreker las een schrijven aan den Raad door de Goesche Visscberij-Vereeniging „Algemeen Belang", voor, dat is inge trokken na toelichting door spreker. Het voorstel van B. en W. werd hierna, met de wijziging der redactie als door den voorzitter aangegeven, goedgekeurd. Belasting op het gebruik van Openbaren Gemeentegrond. De heer Goedbloed meende dat B. en W. toch niet hoeven toe te staan dat er doeken over den openbaren weg gespannen worden. De voorzitter Neen, maar we mogen daarvoor geen belasting heffen. Hierna ontstaat een discussie of al dan niet een belasting geheven mag worden voor een doek dat zou worden gespannen over deu openbaren weg, welk doek bevestigd zou worden aan boomen, die staan op den gemeente grond. De meeningen hierover liepen uiteeD. Ten slotte werd het voorstel van B. en W. z. h. s. aangenomen. Vrije Zaterdagmiddag personeel Reinigingsdienst. De heer de Die merkte naar aan leiding van het rapport van den Direc teur van Gemeentewerken op, dat daaruit blijkt dat er bij den Gemeente- reinigingsdienst nog niet voldoende werklieden zijn om den dienst goed te doen geschieden. Ook de tuinman heeft niet genoeg hulp. Spreker zou wenschen dat de Raad een commissie benoemde, die deze aangelegenheid zal bestudeeren. De voorzitter achtte de gemaakte opmerkingen niet volkomen juist en gaf spreker in overweging te wachten op de begrooting 1922 en wal B. en W. daarbij aangaande den Reinigingsdienst zullen voorstellen. Conform het voorstel van B. en W, werd hier ia besloten. Openbare Waterleidingkranen. De heer de Die heeft den indruk gekregen dat B. en W. aan hel boksen zijn geweest met den directeur der Waterleiding Mij. Spreker zou op verschillende plaatsen van de stad een fonteintje willen zetten en betoogde dat de volksgezondheid hierdoor zeer zou worden gebaat. Er zijn in deze gemeente 400 perceelen nog niet aangesloten, waarvan ongeveer de helft arbeiderswoningen. De voorzitter merkte op dat het vroeger wel de bedoeling is geweest om drinkgelegenheden in de stad te doen aanbrengen, niet kranen, waar onder een emmer gehouden kan worden maar als in school B Wanneer alle perceelen nu maar aangesloten zijn, komt dat ook wel. Spreker zeide dat de directeur vau de Waterleiding Mij aanbiedt om iu Comité' Generaal aan den Raad eens alle gegevens te ver strekken over een en ander, ook over de huizen, die nog niet zijn aangesloten De heeren zullen dan vragen kunnen stellen. Spreker hoopte dat de heeren op dit aanbod in zouden gaan. De Raad ging hiermede accoord en de voorzitter zeide dat dan binnen kort bedoelde conferentie zal plaats vinden. Spreker merkte op dat we hier ook feitelijk niet met een particuliere maatschappij hebben te doen, maar met een maatschappij waarvan de gemeen ten aandeelhou' ers zij». De heer de Die zeide dat er hier nog een veertigtal arbeidersgezinnen zijn, die de kosten van de» waterlei- dingaanleg absoluut niet kunnen be talen. Daarin zou de gemeente moeten bijspringen, want het geldt hier esn kwestie van de volksgezondheid. Spre ker vestigde er voorla de aandacht op dat er een pomp in de Vest is ge» plaatst aan den Westsingel, waaruit door boeren water gehaald wordt. De voorzitter zeide dat daarvoor geen toestemming is gegeven en hij dit ook niet goedkeurt, en deelde daarna mede dat in Re droge periode in tofaai ongeveer 1000 nieuwe aansluitingen aan de waterleiding zijn geschied. Spreker zeide ook dat de Waterleiding Mij. gaarne zou wenschen dat op haar kosten eens iemand een onderzoek ging in stellen naar den toestand van de 400 nog niet aanges'oten perceelen iu deze gemeente. Vaak schuilt de schuld van het niet- aangesloten zijn bij deu huiseigenaar. Dat er echter ook eigenaardige huur ders zijn is spreker gebleken na een gesprek met den heer van der Leeuw, die er op wees hoe in bouwplan II enkele woningen zijn, die treurig slecht bewoond worden. In antwoord op een vraag van den heer Duvekot zeide de voorzitter dat de directeur der waterleiding overtuigd is dat alle boereu leidingwater kunnen krijgen. Spreker verhaalde hierna een staaltje waaruit bleek hoe weinig men vaak nog genegen is om tot aansluiting over te gaan. Een der huiseigenaren is op verzoek van spreker naar het bureau der Wa terleiding Mij. geweest om over aan sluiting te spreken. De directeur was op dat oogenblik net in conferentie, eu de man, maakte van deze gelegen heid gebruik om er ten spoedigste weer van door te gaan. Hij had voldaan aan het verzoek van den burgemees ter en was op het kantoor geweesl. Het voorstel van B. en W. werd daarna z. h. s. aangenomen. Gemeenterekening 1920. De gemeenterekening zal in handen van de financieele commissie worden gesteld tot uader onderzoek. Rondvraag. Op een vraag van den heer de Die zeide de voorzitter dat de reclames H.O. reeds in handen zijn van de desbetreffende commissie, maar het zou wenschelijk zijn met de behandeling te wachten tot de heer Van Melle zitting heeft genomen in den Baad alsmede de opvolger van den heer Van der Leeuw. In de commissie voor de behande ling der reclames H.O. bestaat ook nog steeds de vacature-Plazier. De heer Flink gaf de verzekering dat de commissie diligent is. De heer Vienings vroeg inlichtingen naar aanleiding van hel feit, dat een zekere Kesselaar in een melksalon van de trappen is gegooid en door de politie op een kruiwagen naar het politiebureau is gebracht. De man is later, naar spreker ver nam, aan schedelbreuk overleden. Spreker heeft gehoord dat den man op het politiebureau geen geneeskun dige hulp is 'verstrekt en vroeg of voortaan niet van de brancard gebruik kan worden gemaakt en de gemeente geneesheer voortaan zon kunnen wor den gehaald, dan is de politie gede chargeerd. De voorzitter gaf hierna eenige inlichtingen en wees er op dat de justitie de zaak in handen heeft en het verder verloop vau de zaak zal moeten worden afgewacht. Spreker heeft den commissaris in overweging gegeven om voortaan den gemeentegeneesheer in dergelijke ge vallen te raadplegen. Een gemeentebrancard durft spreker niet aan te vragen, die kost f 600, Gelukkig kan van de brancard van het gasthuis gebruik worden gemaakt. In antwoord op een vraag van den heer Goedbloed deelde de voorzitter mede dat blijkens een rapport van den commissaris van jiolilie gedurende de kermis veel gebruik is gemaakt van sterken drank. Drie personen zijn ter ontnuchtering in bewaring gesteld, terwijl tegen twee personen proces verbaal is opgemaakt wegens openbare dronkenschap. Had men alle personen, die daarvoor in de termen vielen in bewaring willen stellen, dan zou het aantal cellen te klein gebleken zijn. Spreker betwij felde echter of bij tapverbod de toe stand anders eu beter zou zijn. De heer Goedbloed verbond de af schaffing van het tapverbod met den docd van K. De voorzitter zeide dat deze ge schiedenis is oorgevallen iu eeD melk salon, waar niet getapt msg worden. De heer V. d. Bout merkte op dat in 1913 in totaal 45 processen ver baal zijn opgemaakt wegeDS openbare dronkenschap en in 1920 110. In 't algemeen neemt het drankgebruik dus toe, onafhankelijk van tapverbod. De heer Goedbloed hield nog een pleidooi voor tapverbod en hoopte dat B. en W. nog eens met een voorstel daartoe zullen komen. Daarna ging de Raad over in beslo ten vergadering ter behandeling van een:ge kohieren. De niet vermelde voo stellen werden z h. s. aangenomen. Vlissingen. Zooals wij reeds hebben gemeld, zal Zondag a.s, op het kerkhof te Vlissingen, waar de geallieerde oud. strijders begraven liggen, een monu ment te hunner eere worden onthuld. Hortgone Woensdag viel een drie jarig paard van den landbouwer Ven Hoorn in den pleeg en bekwam daarbij zoodanige verwondingen dat het moest worden afgemaakt. Voor den landbouwer beteekent dit een groote. schadepost. 's Heer Arendskerko. Met ingang van 1 September is benoemd tot hulp- besteller alhier de heer C. J. Mieras, thans hulpbesteller te Goes. Bijdragen Woningbouw. De Minister van Arbe'd heeft goed gevonden dat de volgende, vroeger toegekende, bijdragen voor woningbouw zullen worden uitgekeerd aan de ge meenten Heinkenszand ten behoeve van C. v. d. Does, f 1320. Kortgene ten behoeve van J. de Kater, J. A. in A. M. Schippers en L. Vogelaar f 2985 (1ste termijn.) Krniningen ten behoeve van wed. M. Reijnhoutde Leeuw, f 1320; A. Joosse, f1305 en P. Willeboer f1350. Kapelle. Wij vestigen de aandacht op de in dit nr. voorkomende adver tentie betreffende de alhier te houden tentoonstelling van bloemen en fruit. Ongetwijfeld zal hier heel wat te be wonderen zijn. Kapelle heeft op het gebied van fruit en bloemen een we- reldrepulatie. Het aantal inzendingen is, naar wij vernemen, reeds zoo groot, dat de beschikbare ruimte te kleig gebleken is. Veemarkten te Middelburg. De gemeenteraad van Middelburg heeft besloten in de maanden October en November, bij wijze van proef, op deu tweeden en vierden Donderdag ten veemarkt te honden. Voetbal. Seriewedstrijden G. V. V. A.s. Zondag speelt G. V. V. II tegen Ajax (lerseke) den beslissings wedstrijd der tweede afdeeling. Daar fJbeide elftallen tegen elkaar opgewassen zijn en Hink aangepakt zal worden, om in liet bezit te komen van den eiketak, belooft het een mooie strijd te worden. Des avonds te zes uur worden de prijzen uitgereikt in de melksalon van Dhr. C. van Liere. ZoNDAGSLUÏTÏNG apotheken. Zondag a.s. en de daarop volgende week, ook 's avonds na 8 uur, zal de apotheek van den heer v. d. Hoek voor het publiek zijn geopend. Benoemd. Benoemd tol part. klerk ten kantore der Registratie en Domeinen te Haar lem, met ingang van 15 September a s., mej. J. H. van Dijke, thans in gelijke betrekking alhier. Tot lijdelijk onderwijzeies aan de O. L. School voor M.U L.O. alhier is benoemd Mejuffrouw M. J. Remijn, alhier. Scheidsgerechten voor de Ambtenaren en Werklieden. Benoemd tot lid van de Scheids gerechten voor de Ambtenaren en Werk lieden dezer gemeente de heer M. Franken, alhier. Korfbal Athletiekdag. Men verzoekt ons te vermelden dat de prijzen voor den Zeeuwschen Athle tiekdag voor korfballers te bezichtigen zijn ia de étalage van den heer I. Melse, Ganzepoortstraat 1. Bevolking. Gedurende de le helft der maand Augustus 1921. Ingekomen .- W. Meulmeester, visscher uit Vlis singen, M. Sm. buurt 41, J. de Nooijer, visscher uit Vlissingen, M.Sm. buurt 41, J. H. Jacobs, adj comm. Rijksbel. uit Breda, Zwakeslraat 3, J. C de Dreu, klerk Dir. Bel uit Oudelande, Vlas. markt 2, Th. E. M. Mudde, journalist uit Alkmaar, St. Jacobstrnat 54, L. M Hariuck, ooekbinder uit Rotterdam, Rommerswalestraat 5, W. L. de Bruijne, deetroteclm, ingeuieur uit Amsterdam, Klokstraat 1. Vertrokken J. van Hoeken, houwk. opzichter naar Almelo, A.S. M. J. van Kalmt- hout, apoth. assist, naar Heerlen, J. van Lare, telegrafist naar Rotterdam, J. Crost, koopman naar Amsterdam, D. Melse, schippersknecht naar St. Philipsland, B. C Bunschoten, onder wijzer naar Utrecht, W. M. T,uijks, koetsier naar Amsterdam, C. M. Boel, winkeljuffrouw naar Teteringen, J. C. E. Massee, zonder beroep naar Kloe- linge. Postdienst met muziek Aan de Amerikaansche postkantoren zal, volgens de Cnicago Tribune, een proef worden genomen om den werklust bij bet personeel met muziek te vethoogen en wel tijdeus deu nachldienst. In de kwaadste uren van den nacht, zoo tusschen 3 en 4, zal wilde Jazzmu ziek gespeeld worden om de beambten wakker te houden, 's Avonds, als de frissehe ploeg pas in dienst komt, wordt een slepende wals voldoende geacht. Jeugdige roovers. Een roover- bende, bestaande uit schooljongens met vacantie, en aangevoerd door een meisje van zerentien jaar met „donkere oogen en ravenzwarte lokken", is dezer dagen te Gutenberg, de voormalige residentie der Habsburgschc prinsen in hechtenis genomen. De jongens, die maskers droegen, werden betrapt, toen zij hadden inge broken in een afgelegen huis bewoond door een ouden heer en zijn nicht, die ^oor de roovers aan stoelen werden vastgebonden. D.; jeugdige boosdoeners hadden zich reeds meester gemaakt van geld en juweelen ter waarde van een aanzienlijk bedrag. Tevoren had de politie een zestien jarigen jongen gearresteerd, die tot de bende behoorde. Zij slaagde er echter niet in,j zijn medeplichtigen op het spoor te komen, totdat het jongmensch 'n met roode inkt geschreven brief ontving, welke was opgeluisterd met een doodshoofd en gekruiste beenderen en onderteekend „De Vampier In dien brief, aldus de „Neue Freie Presse" werd den jongen op straffe des doods verboden, de schuil plaats der bende te verraden. Maar toeli wist de politie, aan de hand van de gegevens, welke de brief haar verstrekte, zes jongens op le sporen, alsmede het meisje, dat zij tol „roover-

Goessche Courant | 1921 | | pagina 2