N6. 100. Dondedag 25 Augustus 1921. 10$ jaargang. Buitenland. FEUILLETON. HET DOODEND ZWIJGEN. Binnenland Rechtszaken Landbouw, Veeteelt en Visscherlj. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, en Vrijdagavond. GOËSCHE Uitgave Naainl. Vennootschap Goegclie Courant ADVERTENT1ËN van I5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Klceuwans Ross' Drukkers-en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 121 nnr voormiddag. COlKAlW t HET RUSSISCHE LIJDEN. De wereld heeft een aanvang ge maakt met de voorbereidende maat regelen om aan het hongerende Rusland hulp Ie verleenen. De voorwaarden, door Amerika voor het bieden van steun gesteld, a|Jn door de Sovjet-regeerinr aan genomen. In een Zaterdag gehouden bijeenkomst zijn alle twistpunten, die te dien aanzien nog waren ontstaan, voorgoed geregeld. De Amerikaansche administratie der hulpverleening, zoo lezen we in het „Rott, Nieuwsbl.", krijgt van de sovjet- regeering de rechten van een gezant- schap en liet aantal leden dier admi nistratie wordt onbeperkt. Gisteren zou de onderteekening van het verdrag, dat uit 29 artikelen bestaat, plaats vinden, maar reeds Zaterdag heeft de Amerikaansche onderhandelaar Brown telegrammen gezonden naar Danzig, Hamburg, Kopenhagen en Washington, om onmiddellijk de eerste levensmid delen naar Riga en St. Petersburg te zenden. In het midden dezer week gaan de Amerikaansche hulpverleeners naar Moskou. De De.nsche regeering heeft besloten voor hulpverleening aan Rusland, ter beschikking te stellen een deel van het nog niet uitgegeven bedrag, dat oor spronkelijk bestemd was voor de landen, die door den oorlog zijn te gronde gericht. Het bedrag, dat onmiddellijk beschikbaar is, moet ongeveer 400.000 kronen bedragen, terwijl voor het verleenen van verdere hulp waarschijn lijk nog een bedrag van 1 millioen kronen zal worden gegeven. Het geld zal voornamelijk worden aangewend om hulp te verleenen aan de kinderen en waarschijnlijk zal te Petrograd een soort kinderkeuken worden opgericht. Het werk zal georganiseerd worden als een onderdeel van het werk, dat reeds ge daan wordt voor de door den oorlog geteisterde landen. Ook de regeermg van Roemenië heeft besloten deel te nemen aan de inter nationale hulpverleening aan Rusland. Volgens berichten uit Lemberg trek ken 50.000 slachtoffers van den hon gersnood de Oekraine door. Zij hebben zich over de dorpen verspreid en stelen en plunderen op hun doortocht. Het aantal kinderen, dmt door de ouders is verlaten en ten laste van den staat is gekomen, moet 300.000 bedragen. Aan de oevers van de Wolga brengen duizenden kinderen den nacht in de open lucht door en leven van bedelarij en diefstal. De sowj et-regeering moet een premie van anderhalf millioen roebel hebben uitgeloofd voor deugene, die een recept kan geven voor een brood-surrogaat, waarvoor niet meer dan 12 procent 11 Oorspronkelijke detective-toman door R. J. B. „Eu de kelder „De kelder ligt onder de keuken." „Kan men niet anders dan door de keuken in den kelder komen „Nee." „Dank utoen u het vallea van het schot hoorde, bent u ook in de richting van waar het geluid kwam geloopeu Wat zag u in uw gang, zal ik ma r zeggen." „Twee meisjes kwamen nit de linnenkamer, dat is ook de zitkamer voor de meisjes, het linnenmeisje was behulpzaam geweest bij het uitleggen van het tafelgoed." „En de provisiekamer P" „De deur van de provisiekamer was op slot, ongeveer elf uur ben ik daar voor 't laatst geweest en ik draag den sleutel bij me, de lady wenscht niet dat ik dien laat slingeren" antwoordde de buttler met zekeren trots. „Dank u, u kunt gaan." l)e twee meisjes en een tweetal roode en blozende kooksters werden daarna binnengeleid. „Zoo dames", begon Bradford joviaal, neemt plaats, neemt plaats De meiajes gingen gichelend zitten, graan noodig is. De correspondent van de Times te Riga geeft de volgende beschrijving van sommige streken in het Wolga- gebied De dorpen zijn verlaten en stil; de uitgehongerde bewoners trachten naar districten te komen, die er min der slecht aan toe zijn. Hier en daar ziet men een hut, waarin licht brandt. Binnen vindt men in den regel een moeder en haar kinderen, die liggen te sterven. De boeren voeden zich met gras, eikeschors en bladeren van bieten. Tal van lijken blijven onbegraven liggen en de cholera woedt het hevigst in de streken, die door den honger snood hef zwaarst worden geteisterd. Het wegbrengen der kinderen geschiedt met de grootste moeite, aangezien het vervoermateriaal in erbarmelijken toestand verkeert Sommige spoorwagens hebben zelfs geen dak en geen wanden Ook in de Oekraine is de oogst mislukt, vooral in de streek van Eka terinoslav heerscht hongersnood. In die streek trekken meer dan 100.000 uit gehongerde inenschen naar het Westen. In het district Kiew is de oogst door insecten vernield. In Kanew en de aangrenzende districten zijn de bewo ners in opstand gekomen tegen de bolsjewieksehe overheid. Zal het de menschheid gelukken dezen poel van ellende te dempen Het voornaamste nieuws kort, samen gevat, is het volgende Te Belfast (Ierland) zijn bij relletjes zes menschen door bommen gewond. De Zuid-Slaven zijn begonnen met (le ontruiming van Btr.ny., zij zullen het gebied van Eiinfkirchen evenwel niet verlaten, alvorens alle emigranten, welke niet onder Hongaarsehe heer schappij willen leven uit.het gebied zullen zijn vertrokken. Hongaarsehe gendarmerie is Pees binnengerukt, naar gemeld wordt, onder toejuichingen der bevolking. Het Servische parlement heeft be sloten den overleden koning Peter den naam van Peter den Groote te geven. Koning Alexander zal na zijn herstel den eed afleggen, dus niet te Parijs op zijn ziekbed. In Noord Frankrijk zouden #0,000 textielarbeiders staken. De reis van de Koningin en de PrinSes. De Mérope, met de Koningin en de Prinses aan boord, wordt Woensdag morgen a s. om vijf uur te IJmuiden verwacht en zal te Amsterdam om- streeks 9 uur aankomen. Een polder ondergeloopen. Maandagnacht is de dijk van den Bleekmeerpolder nabij Oudkarspel door gebroken de duiker is weggeslagen, waardoor een gat ontstond van 6 M, maar de kooksters bleven staan en veegden zenuwachtig met de hand langs haar schort. „Den ouderdom moet meu eeren," zeide de inapecteur en hij begon het verhoor met de keukenprincessen. Beiden verklaarden den heelen avond niet bij het fornuis weg te zijn geweest, ze hadden Ier nauwernood het schot gehoord, later warm ze gewaarschuwd door de meisjes en toen hadden ze even om het hoekje gekeken. „De schrik is me in m'n botten geslagen," verklaarde de eene vrouw. De zoon van den broer van m'n man is verdronken, moet n weten, en toen ze hem thuisbrachten, toen zag hij zoo wit als een blad papier, maar die mijnheer daar in de gang, die zag nog veel witter." „Het verhoor leverde niets bijzon ders op, evenmin als dat van de beide meisjes, die zeiden zoo hard ze konden de gang doorgeloopen te zijn. Brad ford, de namen noteerend, dankte he* voor hun mededeelingen maar 't kostte nog eenige moeite deze getuigen tot heengaan te bewegen, want eenmaal aan 't verhalen van haar ondervindin gen en haar indrukken, kwam er geen einde aan. Eindelijk kon het scherm opgaan voor de laatste acte van het drama, welke dien avond zou worden gespeeld. In een groote groep kwamen een twaalftal heeren binnen, enkelen bogen, de laatste wilde de deur sluiten, maar werd daarin verhinderd door de be ambte van Scotland Yard, die blijk— De polder, groot circa 80 bunder groen en bouwland, staat blank. Zaadhoopen drijven in het water. De schade wordt geschat op een ton, te dragen hoofd zakelijk door de klein-bouwers. Men gelooft wel 4 weken noodig te hebben voor alles droog is. De kool stond bjst en is nu waardeloos. De indruk is, dat de oorzaak te wijlen is aan te zuinig beheer. De Koogpolder werd ook bedreigd, maar vannacht is doorgewerkt en zoo is deze poldei voor overstrooming behoed. Verzekering van rijwielen tijdens spoorivegvenoer. Zooals men weet kunnen bestelgoe» deren en bagage krachtens overeen komst lusschen de Ned. Spoorwegen en de Europeesche Goederen en Reis bagage Verzekering Mpij. te Amsterdam verzekerd worden. Meu kan voor (leze verzektikig zegels, die op de adres kaarten geplakt worden, aan de stations en 'bij van Gend en Loos verkrijgen. De Ned. Spoorwegen hebben thans ook een regeÜDg getroffen met deze verzekering-maatschappij tot het verze keren van rijwielen (op twee wielen, met één zitplaats). De premie-zegels moeten op de rijwielkaarten geplakt worden, onder de woordenstempel van het station van vertrek. Eerste Kamw. De Staten van Zuid-Holland hebben in de vacature-Bavinck tot lid van de Eerste Kamer gekozen prof. mr. A. Anema (a.r.), hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Arr. Rechtbank ti Middelburg. Zitting van 23 Augustus 1921. Heden werden de volgende eiscben gesteld H. J. v. d. K. 21 jaar, J. v. d. K. 18 jaar, werklieden le Kamperland werden beklaagd dat zij op 13 Juni 1921 te Wissenkerke Je zaraen en in vereeniging een stuk hout dat hnu niet toebehoorde hebben weggenomen, althans een stuk hout, dat zij op het strand hadden gevonden zich hebben toegeëigend Èisch ieder 3 weken gevangenisstraf. P. C. 52 jaar, veldarbsider te Wol- phaarlsdijk werd ten laste gelegd dat hij op 1 J all 1921 te Wolphaartsdijk opzettelijk Geerard Meulenberg heeft beleedigd. Eisch f10 of 10 dagen hechtenis. J R. 23 jaar, koopman te Roosen daal werd ten laste gelegd dat hij op of omstreeks 30 Juni 1921 te Rilland- Bath Johannes Geers heeft mishan deld door hem te slaan en bloedend te verwonden. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. baar de methode van zijn meester kende en die telkens, wanneer hij de getuigen had binnengelaten,eclipseerde. Den vier oudsten heeren werd een zetel aangeboden en Bradford, die op een volmaakte wijze de honneurs waarnam, verontschuldigde zich dat hij niet meer stoeien disponibel had." „Lord Carsou wil zich misschien wel overtuigen dat hier inderdaad alle heeren zijn, die hedenavond de eer hadden tot zijn genoodigden te be- hooren." De gastheer, volkomen in de war, telde zijn gasten, hertelde ze.... „Lord Cornway...." begon hij. „Zit hier", viel Bradford in. Ondanks den ernst van het oogeu- blik voelde ik mijn lippen trillen. De inspecteur schreef namen en adres op evenals hij bij 't personeel had ge daan. „Ik zal u eerst gezamenlijk eenige vragen stellen", begon Bradford, en daarna misschien nog enkele heeren afzonderlijk. Ik verzoek u dringend, deze vragen zoo kort en duidelijk mogelijk te beantwoorden." „Heeft iemand van de heeren kort voor het vallen van het schot de salons verlaten Geen antwoord, „Ja ik", kwam even later de stem van sir James, „ik ben even naar be neden geweest.... om me te absenteeren en me wat op te frisschen, toen ik het schot hoorde heb ik m'n handen afgedroogd en ben weer naar boven gegaan," Heden zijn veroordeeld wegens Diefstal J. A. v. Z. 23 jaar slagers knecht te 's Heerenhoek, 6 maanden gevangenisstr afvoorwaardelijke proeftijd 3 jaar en met bijzoudere voorwaarde tot betaling van f 40 aan den bena deelde D. Vette; H, L. 15 jaar werk jongen J. P. de W. 17 jaar, werk jongen A. L. F. de W. 15 jaar we kjongen, allen wonende te Schore, ieder tot f 10 of 3 weken tuchtschool J. D. 19 jaar kellner, te Rotterdam, gedetineerd tot 9 maanden gevangenis- stral met aftrek van het voorarrest Niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar: M. op 't II. 17 jaar, veld- arbeider te Oudelande, vrijgesproken. Het concours-hippique op 16 September. Voor het tijdens de landbouwweek te houden eoucours-hippique zijn voor het Nationaal concours voor de schoon ste merrie, éénspan landaouwpaard type trekpaard, naast de medailles beschik- biar gesteld prijzen van resp. f25, f 15, f 10 en f5. De vereeniging „Hippos" stelde een zilveren medaille beschikbaar voor het schoolste tweespan lamdbouwpaardeu van em lid der vereeniging eu een dito voor de schoonste merrie van een lid der vereeniging. Besloten is aan deelnemeis van het concours voor het schoonste tweespan landbouwpaarden en voor de concoursen voor den schoonsten hengst eu de schoonste merrie, indien zij buiten Walcheren wonen f 15 vergoeding te geveu. Hei bestuur van de Zeeuwsche Concours Hippiquevereeniging rekent op groote deelname inschrijvingsbil jetten zijn verkrijgbaar bij den secretaris, den heer F. A. Hiller, Noordsingel H 60 te Middelburg. De Coöp. Suikerfabriek Zeeland De fabriek zoo lezen we in de Bergen-op-Zoomsehe „Avondster" gaat haar voltooiing naderen. De bieten zullen reeds half September onze haren binnenkomen. Ook de uieuw gegraven haveu na dert zijn voltooiing. De brug is gereed, de sluisdeuren worden thans ingehan- gen. Nog een dijkje van enkele meters breedte scheidt de oude van de nieuw gegraven haven. Wanneer de materialen over het geheele werk eens opgeruimd zijn, dan zal het geheel eeu grootsch aanzien hebben, en dan zal men pas kunnen zien wat een reuzenarbeid daar in korten tijd is verricht. Nu moeten de nieuwe kanalen nog aangelegd worden op het nieuwe terrein in den polder en de fabriek is dan zoo goed als gereed. „Waarom is u niet direct naar bovea f" Ik heb van m'n leven wel meer hooren schieten", was het veront waardigd antwoord, „Was er op het oogenblik, toen u naar beneden ging, niemand in de gang „Nee, niemand". „Heeft u toen u, beneden was, ook hooren spreken „Nee, geen syllabe". ,,Dat is vreemd, toen u het schot hoorde, was u uw handen aan het wasschen en dus reeds uit het cabinet". „Ik zet de kraan van de waterlei ding altijd flink open en laat het water wat doorstrocmen, dan is het lekker frisch. Misschien heb ik door 't ruiscben van 't water niets gehoord". „Na het vallen van het schot is u naar boven gegaau, wat zag u toen f" „Ik zag dat ventjedien mijnheer met z'n blonde haar languit op zijn rug ligger, uit de salon kwamen de heeren toeloopen, de bedienden renden als halve gekkeii nit de hall en de nieuwsgierige, kamermeisjes keken om een hoekje". „Dask u, kende u den overledene „Nooit van gehoord". „Heeft iemand van de heeren mijn» heer e ,,Sir James Box", om u te die*en. „Sir Box het vertrek zien verlaten „Ja, ik", merkte een der heeren met 1 een militair uiterlijk op. „Sir Box i vertelde juist aan de gastvrouw dat hij absoluut niet hield van ossetong De Provinciale Landbouw- Meu schrijft ons Vrijdag waren wij in de gelegenheid een kijkje te nemen op het terrein, waarop in de week van 12 tot 17 September de Provinciale Landbouw tentoonstelling, uitgaande van de^Z. L. M., wordt gehouden en vernamen wij van den algemeenen secretaris, den liter T'j. B. E. Kielstra, verschillende bijzonderheden, die wij thans hieronder willen mededeelen. Aan de zijde van den Nieuwen Vlis- singeuschen weg-zijn twee groote in gangen gemaakt over nieuw aangelegde dammen, eerst komt men op een geheel afgesloten voorruimte en dan door een der controles op het eigenlijke terrein. Een derde ingang voor het publiek is aan het begin van het paadje dat langs het terrein loopt, de overige ingangen zijn dienstingangen en worden deze ook gehiuikt voor het op het terrein brengen van paarden en vee, zoodat de dieren niet langs de hoofdwegen moeten komen. Deze hoofdwegen be ginnen bij de verschillende ingangen. Niet ver van de drie ingangen staat het gebouw, waarin het secretariaat der tentoonstelling in twee keurig ingerichte vertrekken reeds werkzaam is, althans over dag, des avonds wordt in een kamer in het Grand Hotel te Vlissingen meestal nog uren doorge werkt want er komt voor den heer Kielstra en zijn helpers nog heel wat Ook bijna geheel gereed is het vlak bij het secretariaat gevestigde post-, telegraaf- en telefoonkantoor. Op de voorste gedeelten van het 13 H.A. groote terrein, komen aan de zijde van Souburg de particuliere tenten staan, aan de aidere zijde de tenten van het tentoonstellingsbestuur, waarin o.a. de wetenschappelijke afdeeling, de landhuishoudkundige afdeelingen, de afdeeling akkerbouw, die van geiten teelt, die van pluimvee en konijneu enz. enz. worden Ondergebracht, In afwijking van wat men vroeger hier op tentoonstellingen zag zullen de paarden niet in de open lucht slaan, maar zijn twee groote stallen gebouwd, een voor de hengsten, die in boxen zullen loopen en een voor de merries, die naast elkaar worden gestald, de dieren zullen daar ook drie nachten verblijven en alleen voor de keuring en bij het toonen der prijswinuers in den ring, zullen de dieren buiten komen. Met het rundvee is het anders gesteld, deze viervoeters zullen aan stevige palen op het terrein worden vastgezet en daar ook des nachts verblijven. Wij spraken zoo even van den ring, daarbij wordt een zeer groote tribune geplaatst, tweemaal zoo groot als die welke bij het concours-hippique op het Molenwater wordt gebruikt, terwijl een afzonderlijke ruimte voor de Koninklijke met mayonaise, ik vrees dal we dat net van avond aan het souper zouden hebben gekregen." „Dank u, heeft eeu der heeren Alfred Merrybone zien heengaan Geen antwoord. „Niemand „En Bradford's oogen Hitsten langs zijn getuigen. Het bleef doodstil. „Mag ik vragen wie van de heeren in het kleine salonnetje zat, dat aan de groote zaal grenst?" Even geen geluid. Toen klonk het benepen. „Ik". Het was John Morton. Enkele stemmen bromden „Natuur lijk". Maar ik had veel te veel mede lijden met Johu om om hem te kun nen lachenzijn verlovingsfeest was wel totaal bedorven. Maar onverbid delijk ging Bradford voort „Was u alleen in het salonnetje, behalve uw meisje „Ja, voor zoover ik gezien heb heel alleen." En voor de zooveelste maal h lorde ik weer de vraag „Wat deed u toen u het schot hoorde „We sprongen op en liepen naar de gang." „Rechtstreeks of door de groote zaal „Door de groote zaal." Dank u. En nu nog een slotvraag: Heeft een van u een ander dan Sir James of Merrybone de zaal zien verlaten (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1