N° 99. Dinsdag S3 Augustus 1921 108 jaargang. Buitenland. FEUILLETON. HET DOODEND ZWIJGEN. Bianenland, Stadsnieuws. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, ill Goes f 2, builen Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, en Vrijdagavond GOESCHE Uitgave Nasml. Vennootschap Goesehe Courant ADV ERTENT1ËN van i5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeuwans Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. COURANT MET IJZEREN HAND. In de laatste vergadering van het Engelsche parlement vóór de zomer- vacantie heeft de regeering de gelegen heid benut om oen krasse waar schuwing te richten tot Ierland om de voorstellen die door haar aan Sinn Fein zijn gedaan en die, zooals men weet, neerkomen op dominion home-rule onder voogdij van Engeland, te aan vaarden. Lloyd George heeft in het Lagerhuis nog eens herhaald dat de grondslag van het vergelijk voor de regeering vaststaat, daaraan valt niet te tornen. Willen de Ieren nadere toelichtingen, dan kan men die bij onderhandeling verkrijgen. Wanneer echter Sinn Fein onderlinge bespreking weigert en zonder meer de voorstellen niet aanvaardbaar acht, dan zal de regeering zulks op vatten »ls oen uitdaging. Zij zal dan zooals men hier in Zee land pleegt te zeggen, niet met zich laten leuren. In het Hoogerhuis was Lord Curzon te dezen opzichte nog iets duidelijker hij zeide namelijk„Onder geen enkele omstandigheid zal eeltige denk bare regeering in dit land Ierland volledige onafhankelijkheid toestaan, of afscheiding van dit koninkrijk en dit rijk»* Dat de regeering echter ernstig rekening houdt met een weigering, volgt uit eeu mededeeling van de Evening Standard, die bericht dat de regeering in dat geval het bestand zal handhaven en Sinn Fein verzoeken zal hetzelfde te doen en gewelddaden en extremiteiten tegen te gaan. Indien echter een nieuwe militaire actie onvermijdelijk blijkt, zal ze worden ondernomen op een schaal als nooit tevoren en gepaard gaan met een strenge blokkade. Baranya, waar, zooals men weet, de republiek is uitgeroepen, zou den 20sten door de Servisehe troepen moeten worden ontruimd, waarna den 21sten de Hongaarsche troepen het gebied zouden bezetten. De Servische troepen zijn evenwel niet heengegaan en daarom heeft de Hongaarsche generaal, teneinde botsingen te voor komen, de bezetting 48 uur uitgesteld. De bestuurs-commissie van de repu bliek heeft aan de vertegenwoordigers van de groote mogendheden en van de landen der kleine entente een stuk toegezonden, waarin zij betoogt, dat de ontruiming van het comitaat door de Zuid-Slavische troepen het grootst mogelijke gevaar voor de inwoners met zich zou sleepen, die, gelijk het stuk zegt, weigeren om zich stilzwij gend aan het gezag van de overheid van het stelsel van Horthy uit te leveren. Het stuk eischt verder de erkenning vau de nieuwe republiek. Koninr Alexander van Servië ligt ziek te Parijs, hij is lijdende aan blindedarmontsteking. Een delegatie zal zich nu daarheen begeven voor welke de zieke koning op bed den eed van trouw zal af leggen. Een typische bijzonderheid is wel dat de begrafenis van Koning Peter, Oorspronkelijke detective-roman door R. J. B. welke Maandag zal plaats vinden, is opgedragen aan de Weensche gemeen telijke begrafenis-onderneming. Wie had dat in Augustus 1914 kunnen denken Met ons drieën gingen wij de hall door en de trap op, nadat Bradford zijn ondergeschikten instructies gegeven had. Ia het rooksalon plaatste de in- spicteur, nadat Arthur, die hier thuis was, het electrisch licht had doen ont branden, twee Moorache rooktafeltjes naast elkaar en zette daarachter drie clubfauteuils, noodde mij en Arthur om plaats te nemen en ging zelf in de middelste zitten. Toen bood hij ons sigaretten, ik bedankte en stak zelf ook op. Wanneer ik niet beter had geweten zou ik hebbeu kunnen denken dat wij een gezellig praatuurtje met elkaar zouden hebbeu. Het zachte licht vloeide zoo rustig uit de violette balonnetjes, de tot manshoogte met eikenhout be- He Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen over Juli 1921 brachten op f 39,238,158 legen f 44,201,615 over dezelfde maand in het vorig jaar. Over de eerste 7 maanden van 1921 bedroeg de opb engst f 254,251,421 tegen f 249,293,407 in 'i vorig jaar. Regeling van het levensvei zekerings- bedrijf. Naar de Nieuwe Ct. verneemt, heeft de minister van binnenlandsche zaken een nieuw wetsontwerp tot regeling van het levensverzekeringsbedrijf bij den Raad van State ingezonden, waarbij tevens wordt ingetrokken de Levens- verzekeringsnoodwet, opgenomen in het St.bl. 1921 no. 695. W. P. Helsdingen. t In den Haag is in den ouderdom van 71 jaar overleden de heer W. P. G. Helsdingen, lid van de Tweede Kamer, een der veteranen van de S. D. A. P. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han- delsinformatiebuieau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 19 Aug. in Nederland uilgesproken 46 faillissementen tegen 15 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 19 Aug. 1921 1263 faillissementen tegenover 838 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Herziening Jachtwet. De Res.bode verneemt, dat de regee ring bezig is het wetsontwerp tot her ziening van de Jachtwet geheel om te werken, waarbij meer rekening zal worden gehouden met de klachten van de boeren. Voor Rusland- Het partijbestuur der S. D. A. P. roept in Het Volk de leden op, voor hongerend Rusland een uur loon te storten. Stukken voor oen Gemeenteraad. Hoofdstembureau verkiezing leden gemeenteraad. B. en W. stellen voor aan de heeren I. D. Fransen van de Putte en K. Brants op hun verzoek ontslag te ver- leenen als lid van het hoofdstembureau voor de verkiezing van de leden van van den Gemeenteraad en geven den Raad in overweging ter vervulling van de daaidoor ontstane vacatures te be noemen de lieeren M. P. de Looff en mr, J. W. Goedbloed, thans plaatsver vangende leden en in hunne plaats tot plaatsvervangende leden de heeren P. Oosterbaan en J. A. Flink. schoten wanden, waarvan er een geheel door een groote boekenkast met glazen deuren werd in beslag genomen, om sloot ons zoo knus, het houtvuurtje in het open haardje knapperde zoo prettig en de ivoren afgodsbeeldjes op het lage schrijfbureau en midden op het bovenstuk van een antiek dressoir glansden zoo vergenoegd, dat het scheen alsof wat dien avond was ge schied slechts een booze droom geweest was. „Het spel kan beginnen" zei Brad ford, opstaande hij ging in de neven- vertrekken, overtuigde zich dat daar niemand aanwezig was en draaide de deuren naar de gang aan den binnen kant op slot, vervolgens zette hij de deur van ons salon, een hoekkamer, wagenwijd epen, waardoor we de lange gang geheel konden afzien. „Voor de luisteraars» verklaarde hij en drukte op de eleclrische schel. Op dit sein verscheen een beambte van Scotland Yard met vier lakeien. Voorop schreed majestatisch de buttler die er werkelijk vorstelijk in zijn rijk- betreste uniform uitzag. „Gaat u zittea», zeide Bradford "en RegrooHng Gasthuis. B. en W. stellen voor goed te keuren een besluit van het Gasthuisbestuur tot wijziging der begrooting over 1920 van het Gasthuis. Verordening cp woonwagens en woonschepen. B. en W. bieden den Raad ter vaststelling aan a) een verordening lot wijz'ging der verordening op de straten, stegen enz. bevattende bepalingen betreffende woon wagens en woonschepen. (Volgens art. 32-ter is het aan eigenaars of gebruikers van woonwa gens en woonschepen verboden, deze binnen de gemeente te doen verblijven op andere plaatsen dan voor woonwagenshet punt van samenkomst van Poelwig I en Poel- weg IVvoorwoonschepen het ge deelte der haven, gelegen tegenover de terreinen der gemeente-reiniging). een verordening op de heffieg van gelden voor het hebben van eeu standplaats met een woonwagen of een ligplaats met een woonschip. (Volgens art 2 is een bedrag van f 0.25 per dag of gedeelte van een dag verschuldigd, indien het verblijf een termijn van veertien al dan niet achtereenvolgende dagen binnen het zelfde kalenderjaar te boven gaat). ceen verordening op de invordering der gelden sub. b bedoeld. Oprichting keuringsdienst. Bij de gevoerde besprekingen met de betrokken heeren Hoofdinspecteur en Inspecteur van de Volksgezondheid als mede met den benoemden Directeur is B. en W. gebleken, dat te eenigertijd voor den keuringsdienst van Waren een nieuw gebouw zal dienen te worden gesticht, daar de dienst, wanneer deze volledig in werking is in geen enkel bestaand gebouw alhier zal kupneu worden ondergebracht. Evenwel moet de dienst op 14 Januari 1922 gereed zijn om de werkzaamheden aan te van gen, binnen welk tijdtak geen nieuw gebouw kan worden daargesteld. In overleg met bovengenoemde amb tenaren zijn B. en W. tot de over tuiging gekomen, dat de drie aan de Vlasmarkt gelegen en thans leegstaande lokalen van school B voorloopig voor den dienst wel zijn in te richten, waarbij later gevoegd kan worden de boven verdieping. Volgens mededeeling van den Directeur zal de dienst aldaar zoo noodig ongeveer twee jaar kunnen blij ven gevestigd, zoodat de plannen voor een nieuw gebouw met ernst overwegen kunnen worden. B. en W. stellen den Raad voor bovengenoemd gedeelte van school B tijdelijk te bestemmen voor den keu ringsdienst van Waren. Uitgifte van grond in erfpacht. B. en W. stellen den Raad voor aan den heer A. Jacobs in erfpacht te geven het perceel D no. 2882, groot 50 M2. alsmede een strookje, deel uitmakende van den Oostwal, groot ongeveer 24 M2. en dit laatste aan den openbaren dienst te onttrekken, tegen een jaarlijksche erfpachtsom van f 0.25 per M3. en onder verschillende voorwaarden. deed door zijn mannetje vier stoelen aanschuiven. Dan bood hij hun zijn sigarettenkoker en liet opsteken. „U is zeker het hoofd der bedien den" aldus wendde hij zich tot den vorstelijke. „Jawel, mijnheer, ik dien al tien jaar in dit huis en ik durf wel zeggen tot wederzijdsche tevredenheid, mijn heer. Nog nooit heb ik ook maar de kleinste opmerking gehad over de wijze, waarop ik mijn taak vervul en ik heb ook niet te klagen, het is een best huis, netjes en rustig," „Deze man», vervolgde hij, op zijn linkerbuurman wijzend, „dient hier ook, nu al twee jaar, dit is mijn broer, bediende bij lord Sheffield, die reeds een maand lang de Rivierra bereist en nummer vier is mijn broer zijn rechterhand. Beiden behooren al geruimen tijd tot het personeel van lord Sheffield, die u zeker de meest gunstige getuigenissen over ons zal geven». Op deze speech, die met groote waardigheid werd voorgedragen, was niets aan te merken, de bedienden schenen volkomen betrouwbaar. Brad- Ingebruikgeving z.g. Trekkerswoning. B. en W. geven den Raad in over- wegirg om aan mej. de wed. S. Bnone met ingang van 1 Januari 1922 tot uiterlijk 1 April d.a.v. in gebruik af te staan de z.g. „Trekkerswoning" met de daarbij behoorende schuur, tegen een huurprijs van f 6 per week. Voor den reinigingsdienst der ge meente, waarvoor bovengenoemde wo ning en schuur o.a. zijn bestemd, bestaat hieraan niet dadelijk op 1 Jan. 1922 behoefte en B. en W. achten het geen bezwaar een en ander tot 1 April 1922 af te staan. Vischrecht. Aangezien de Rijkspolitie, zich hou dende aan de woorden der vergunning, meende, dat niet gevischt mag worden in de waterleidingen, welke niet aan de wegen grenzen, wat echter niet de bedoeling is, bieden B. en W. den Raad een concept-besluit ter vaststel ling aan, waarbij o.a. wordt bepaald dat de houder der vergunning enkel het recht heeft tot het bevisscben van het vischwater der gemeente Goes, zijnde de kade, de haven en voorts de waterleidingen, en de watergangen langs de wegen, in het Ambacht van Goes. Belasting op het gebruik van Openbaren Gemeentegrond. Daar Ged. Staten de bepalingen, voorkomende in de verordening, rege lende de heffing eener plaatselijke be lasting op het gebruik van openbaren gemeentegrond in de gemeente Goes, betreffende de heffing van de belasting voor het spannen van reclamedoeken of het op andere wijze aanbrengen van reclame boven of over de openbare straat in strijd met de wet achten, stellen B. en W. den Raad voor, boven genoemde bepalingen in te trekken. Vrije Zaterdagmiddag personeel Reinigingsdienst. In de vorige vergadering werd om advies in handen van B. en W. gesteld een adres van de Afdeeling Goes van den Bond van Werklieden in Over heidsdienst, houdende verzoek ook de werklieden verbonden aan de gemeente reiniging, in het genot van den vrijen Zaterdagmiddag te stellen, of, zoo dit met het oog op een goede uitvoering van den dienst niet mogelijk is, hun althans een vrijen middag op een der andere werkdageu te geven. Blijkens het rapport van den Dime teur van Gemeentewerken is het voor een goeden gang van zaken niet moge lijk aan dit verzoek te voldoen, doch zou gedeeltelijk tegemoet gekomen kunnen worden aan den wensch van adressante door een regeling te treffen, waarbij wordt gezorgd, dat het perso neel van de reiniging des Zaterdags kwart voor twaalf uitbetaald is en 's middags één uur weder op het terrein aanwezig is en dan tot uiterlijk 3 uur werkzaamheden verricht terwijl het dan nog overblijvende werk door één der werklieden wordt verricht. Het geheele personeel zal daardoor een iets korteren werktijd hebben. De eene werkman, die dientengevolge langer dienst zal moeten doen, zal daarvoor moeten worden be taald in den vorm van belooning voor ford had den man kalm laten uitspreken doch nu regenden als zweepslagen de korte vragen neer. „Mag ik even uw namen?» Brad ford noteerde. „En adres, en leeftijd.» „Dus de beide laatsten zijn hier niet in vasten dienst „Hielpen die hier wel eens meer „Het was dien avond de tweede maal, de vorige maal ook tijdens een reis van huu meester.» „Wie stonden in de vestibule „Hebt u niets bijzonders bespeurd „Is geen van u beiden even weg geweest „Om tien uur even naar de keuken, hoe lang „Ongeveer vijf minuten „Dus was er voortdurend iemand in de vestibule aanwezig. Kon u van daar in <'e gang zien?» „Neen, we zaten meestal, op een bank bij de deur van de vestibule." De inspecteur kwam daarop tot het moment waarop het schot was gevallen, omstreeks twaalf uur. „Wat deed u toen het schot viel?» „We zijn erg geschrokken en liepen overwerk. B. en W. stellen den Raad voor hen te machtigen een dergelijke regeling te treffen. Openbare kranen waterleiding. De Goesehe Bestuurdersbond en de afdeeling Goes der S. D. A. P. ver zoeken op een of meer plaatsen iri de gemeente openbare kranen der water leiding te doen aanbrengen, waaruit alle ingezetenen der gemeente kosteloos water kunnen betrekken. Op grond van het advies van den Directeur van de N.V. Waterleiding Mij „Zuid-Beveland», stellen B. en W. den Raad voor, adressanten mede te deelen, dat de Raad onbevoegd is tot inwilliging van bovenaangehaald verzoek, aangezien een en ander be hoort tot de competentie van boven genoemde Naamlooze Vennootschap. In het bovenbedoeld advies wordt o.tn. opgemerkt dat aan lien die geen onafgebroken afnemers der Waterlei ding kunnen zijn gedurende het geheele jaar water wordt geleverd aan het kantoor der Vennootschap en aan de Brugwachterswoning en op sommige dagen van het jaar aan het Ge meentehuis. Tot uitbreiding der open- bare tapkranen in deze gemeente wordt gemeend vooralsnog niet te moeten overgegaan Voorts wordt opgemerkt het vol gende „Wanneer èn de bewoners èn de eigenaars van de ongeveer vierhonderd nog niet in Uwe gemeente aangesloten perceelen ernstig willen streven naar verbetering hunner onvoldoende water voorziening, en zij zich niet, zooals thans maar al te dikwijls geschiedt, willen beroepen op een niet kunnen, dat dan ook zelfs zonder dat gebruik wordt gemaakt van de middelen die bestaande of uog te maken wettelijke voorschriften Uw College bieden of kunnen bieden, gebrek aan behoorlijk drinkwater in Uw gemeente niet be hoeft te bestaan en niemand in de noodzakelijkheid verkeert om voor de gezondheid schrdelijk water te gebrui ken laat staan om op ontoelaatbare wijze zich goed drinkwater te ver schaffen. Al ware de oplossing in het adree, den Raad Uwer gemeente aan de hand gedaan mogelijk, dan komt het mij voor, dat deze oplossing geheel in strijd is met de eischen, welke de gezondheid hier mag stellen. Tegenover onwil, onverschilligheid en zorgeloosheid be hoort de overheid en zij kan dit doen, wanneer zij het wil een ander standpunt in te nemen.» Verordening i.z. het bevaren van Sas en Haven. Docr Ged. Staten wordt de Raad gemachtigd tot het treffen van een gemeenschappelijke regeling met het bestuur der gemeente Kattendijke tat wijziging der Verordening op het aan leggen aan en het bevaren van het Sas en de Haven van Goes. B. en W. stellen voor te besluiten tot wijziging van genoemde verorde ning overeenkomstig de concept-wijzi gingsverordening gevoegd bij het voor stel d.d. 2 Juni 1921, de gang in.» „Stop Wat zag n „We zagen een man languit op den looper liggen.» „Was er niemand anders in de gang „Nee, later kwamen de heeren toe- loopen uit het salon en de meisjes en de buttler en John." „En die mijnheer, die naar de W.C. geweest was," viel de ander in. „Dank u." „Hierna begon Bradford met den buttler en zija kameraad. „Heeft u den avond tijdens het bedienen niets bijzonders opgemerkt „Niets, alleen een vreemd oud heertje scheen erg knorrig te zijn.» „Waar was u toen het schot viel?» We waren in de souper-zaal, bezig met de tafel." „Waar ligt die zaal?» - „In de gaDg, den hoek om.» „Achter in die gang „Nee, daarachter ligt de keuken, er tegenover zijn de provisiekamer en de linnenkamer.» (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1