N°. 98 Zaterdag 20 Augustus 1921 108 jaargang. Binnenland Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. FOOIEN. 9 FEUILLETON. HET DOODEND ZWIJGEN. Buitenland. Provincie-Nieuws. ABONNEMENT ADVERTENT1ËN PI, Goes ftmcs finu nr rAI ÏD i HIT buiten Goes g g gf Mj |i gJ g g i gi /t I 1 DHe.s.l pU.Gi^ „rit ,.„.„1 Afzonderlijke nummers 5 cent. xJN H r T_ B B ljj[[^5§ll \1 \J» Ift J EB B j W 1 qj JL Familieberichten 110 regels f 2,40 j filNIIMjl! Bewijsnummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag- IP. Kit'Z Uitgave Nas ml. Vennootschap Goesche Conrant en Kleeatvens R»ss' Drukkers-en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen en Vrijdagavond. tot 12 uur voormiddag. dominion-status wensclit toe te staan, en dat hij bij Craigs verklaring van Ulsters afzijdigheid zonder meer wil blijven berusten. Dat recht oji afscheiding beeft, uit den aard der zaak, alleen gevoelswaarde. Daarom zon men zeggen, dat Engeland, dat er praktisch geen last van zal hebben, het uit overwegingen van sen timent, zeer wel zou kunnen erkennen, wanneer daarmede aan de republi- keinselie gezindheid der Ieren een nut tige concessie gedaan werd." Tot zoover <le „N. R. Ct." Wij zien uit het hierboven aangehaalde frag ment, dat Lloyd George niet datgene heeft aangeboden wat men wil doen voorkomen. De Britsche premier heeft verklaard dat het aanbod door hein gedaan, de uiterste grens is, waartoe de Britsche regeering zal gaan Wat de Dail Eireann zal beslissen kan slechts worden afgewacht. Niet alleen in Ierland is de drang naar afscheiding groot. In het Zui delijk üongaarecli komitaut Bi- ranya,waarin het mijnbekken van Fiinf- kirchen ligt, is een rcvolutionnaire beweging ontstaan, welke schijnt te worden geleid door communisten, die het regiem van Horthy vreezen en zich daarom, steunende op het zelfbestem- mingsrecht, willen losscheuren van Hongarije. Het Servischgezinde deel der bevolking steunt de beweging en in Belgrado ziet uien liet relletje lik kebaardend aan. Een botsing tnsschen Hongaarsche en Servische troepen lijkt niet onmogelijk en in dat geval zijn op den Balkan de poppen weer aan 't dansen. Reeds heeft de nieuw gestichte republiek zich onder bescherming van Zuid-Slavië (Servië) geplaatst en de ministerraad heeft besloten van deze uiting van den volkswil aan den Op persten Raad kennis te géven. Over het uitstel van de beslissing in zake Üpper-Sllezië heeft de Pool sclie regeering een protest nota aan de Engelsehe, Fransche, Italiaansche en Japansclie gezanten te Warschau overhandigd, waarin uiting gegeven wordt aan de teleurstelling en gezegd wordt dat de rust in O. S. niet van duurzamen aard is en de mogelijkheid van nieuwe onlusten nadeelig is voor de productie, Het is niet onmogelijk dat de Polen deze mogelijkheid in werkelijkheid zullen doen verkeeren. Overigens zal het geduld der Polen nog wel eenigen t(jd op de proef worden gesteld. Lloyd George heeft n.l. in liet Lagerhuis gezegd dat de Vol kenbond het O. S. vraagstuk maar naar een commissie van juristen of scheids lieden moet verwijzen en de Volken bond zal zich wel haasten van dit advies gebruik te maken en den last die hem drukt op een ander afwentelen. aller sympathie en liet is gewenscht, waar hij die tegen komt. Daarom het volgende staaltje „Vrijdag reed ik met een auto van Roermoud naar Maastricht. Bij de viaduct te Sittard werd ik opgehouden door 3, zegge drie, lieeren, waarvan één een Nederlandsche vlag met beide handen uit gespreid houdt en zich midden op den weg plaatst. Eén der andere heeren vraagt, na te hebben medegedeeld dal ik met de Neder landsche douane-beambten te doen heb, naar het nationaliteitsbewijs vaii den wagen, [k toon dit bewijs en waag liet tevens te vragen, wat de gevolgen geweest zouden zijn, als ik het nn eens niet bij mij gehad had. Het ant woord luidde „Niets, want U behoeft het niet bij U te hebben, maar er is nueemnaal een controle voorgeschreven. „Een controle van iets dat niet ver plicht is 1 Drie heeren ad zooveel gul den per dag, misschien wel op 100 verschillende wegen in ons land. Wie begrijpt er iels van, of is het soms ten bate van één der goedkoope en nuttelooze statistiekjes van het beruchte centraalbureau voor de statistiek P" Vreemd en eigen. Door het hoofdbestuur van het Chr. Nat. Vakverbond is aan den minister van landbouw een schrijven gericht, waarin gewezen wordt op de onge rustheid onder de arbeiders tengevolge van den uitvoer van groenten en fruit, waardoor de groote kans bestaat, dat aan deze artikelen in den a s. winter groot gebrek zal ontstaan en de prijzen van deze producten zóó boog zullen worden, dat deze voor de arbeiders onbetaalbaar worden. Gevraagd wordt om dienaangaande geruststellende mededeelingen te ver strekken. Het bestuur van het Nationaal arbeidssecretariaat heeft een telegram gezonden aan den minister van land bouw, waarin het den aandacht ves tigt op het persbericht, dat, wanneer de uitvoer van consumptieaardappelen nog veertien dagen in zekere mate wordt voortgezet, de vrees voor een tekort in eigen land niet denkbeeldig is. Pasvisum vow Belgie. Nader wordt gemeld dat het pas visum voor België niet op 1 Septem ber, maar op een nader te bepalen datum zal worden afgeschaft. Be Kelln'ersstaking. De kellnersstaking in de groote steden is op advies der besturen van de werknemersbonden opgeheven. De werkgevers schijnen evenwel niet van plan te zijn alle stakers op hun oude plaatseu te herstellen. De nieuw aangestelde werkkrachten zullen niet gedaan krijgen, voor zoover zij geschikt gebleken zijn. De kellnersstaking in de groote ste den is geëindigd met een nederlaag der werknemers, die hun eischen dus niet in vervulling zullen zien gaan. Een der eischen, waarover den laat- sten tijd beel wat te doen is geweest, is die tot afschaffing van het fooien stelsel, en de meeningen hierover loo- pen aanmerkelijk uiteen. Het Vaderland schrijft in een hoofd artikel over deze kwesties in het avondblad van 17 Aug. j.l. „Wat ons bij de staking va-i de kellnere aantrok was hun eisch, dat het fooienstelsel zon verdwijnen en naar even-edigheid hun loon zou worden verhoogd, de kosten waarvan de pa troons zouden vinden door van de vertering opcenten te rekenen. Het is al lang, dat de vakvereni gingen van het personeel naar de afschaffing van de fooi streven. De voormannen voelen wel, dat de fooi hun stand verlaagt, van velen het karakter bederft. Het moet den fliüken mannen bij het vak tegen de borst stuiten, telkens de hand te moeten ophouden voor een gnnst. En waar de verdienste zoozeer van het bedrag der fooien afhangt, verleidt dat menig hunner om de gasten door onderdanig heid of onnoodige plichtplegingen en overdreven hulpvaardigheid mild te stemmen. Zoo komen velen er toe, de gasten beter te bedienen naarmate de kans grooter is, een goede fooi te krijgen. Het zijn de klanten, die de grofste verteringen maken, en met O -Wee-erige manieren, die vaak het best bediend worden. We zeggen riet, dat alle kelluers zich aldus gedragen, maar er zijn er niet weinig, en het fooien-telsel maakt ze zoo. Begrijpelijk dus, dat de leiders, die niet alleen de finaneieele positie van hun collega's willen verbeteren, maar heil ook maatschappelijk verheffen en hun gevoel van eigenwaarde verhoogen, sedert lang op afschaffing van de fooi aandringen." Geven we thans het woord aan mr. O. P. van Rossem, welke drie maanden heeft gereisd in landeD, waar bijkaus overat de fooi was afgeschaft en die nog nooit zoo duur is uitgeweest. Over zijn bevindingen schrijft hij in het laatste no. van de „Haagsche Post" o. m. „Ik hetinner me nog het volgende geval Een stad waar niet gefooid mag worden. Mijn nachttrein vertrekt om half twaalf. Doodrustig zit ik op mijn kamer te lezen. Plotseling wordl er op mijn deur geklopt MijnheerWeet u dat het van daag 1 Juni is en de treinenloop is gewijzigd Hoe laat gaat mijn frein Om zes uur. Oorspronkelijke detective-roman door R. J. B. Daar kwam Arthur terug van de telefoon en liep naar me toe. „Ik heb Scotland Yard opgebeld" zei hij, „inspecteur Bradford en zijn mannetjes zullen dadelijk hier zijn en de dokter ook. Maar ga nu naar binnen, het is hier geen plaats voor meisjes." Ik keek hem verwijtend aan, maar ging toch de groote zaal binnen, waar enkele heeren, door rustige woorden trachtten den indruk van het gebeurde bij de dames, die wat wit om den neus zagen, te verzachten. De gastheer zat op de caDapé met een glas water in de rechlerhand, die zoa trilde, dat hij deu inhoud over zijn knie morste. Hij wilde in zijn verbouwereerdheid het glas leeg drinken, maar zijn tanden klapperden en hij moest het weer neer zetten. Ik g'ng naar tante Jane, die op en neer liep, ieta wat ze altijd pleegt te doen als ze zenuwachtig is. Ze glimlachte toen ze mij zag aan- Zes uur! Maar voor den duivel, waarom heb je me niet eerder gewaar schuwd Het is twintig voor zes.-en. En het is nu de vraag of ik mijn bagage n g mee krijg. In vliegende vaart wordt het restant opgepakt, in vliegende vaart wordt het station bereikt en de fooien vliegen rond om de energie te prikkelen. De huisknecht, lichtelijk benauwd over mijn furieus gekanker, vertoo.t plotseling wonderen van hulpvaardig heid en handigheid. Hij bezorgt mijn bagage en draagt mijn koffertjes in den trein. Nog juist op tijd. Een enkele minuut later en we hadden den trein hooren affluiten. Dolblij dat alles zoo goed geloopen is, druk ik hem een flinke fooi iu de hand, met de vraagMaar waarom heb je me niet eerder gewaarschuwd Hij kijkt in zijn hand, ziet de vrieudelijke tip en zucht langs zich heen - Als ik dat eerder geweten had. Als ik dat eerder geweten had... Die w: orden spraken boekdeelen. Sinds dien begrijp ik wat het verbod van fooien beteekent. Een hotel-bedieDde zonder fooi is als een gokker, die zijn Beurs gesloten vindt. Hij mist ie siets prikkelends, speculatiefs, het onverwachte, de nuch tere romantiek van zijn beroep. Hij gokt met zijn glimlach en zijn gewilde hulpvaardigheidelke extra-moeite, elk vriendelijk praatje taxeert hij dadelijk op een zekereu prijs. En wordt deze prijs overschreden, zoo tintelt er iets van een prettige ver- ras-iDg in zijn ziel. Dit qlles is menschelijk en het is een ingekan kerde kwaal van eeuwen. Geef het best opgebouwde theoretische systeem tu het zal stranden op de klip van de dwingende gewoonte en de zelf- suggestie." Tot zoover mr. van Rossem. We hebben even de medailles ge toond met den voor- en den achterkant. Het blijkt wel dat de mentaliteit van den kelluer, misschien de landaard, ook een woordje in het geding mee spreken. In allen gevalle kan men niet zeggen dat in den tegenwoordigen tijd de spontane hulpvaardigheid der menschen toeneemt, ondanks de sociale wetgeving die het levens huis van den a beider van alle gemakken voorziet. En daarom zou het misschien een gevaarlijk experiment zijn geweest om thans de stimulans, "die de fooi is, af te schaffen. SPLITSINGEN. De Dail Eireann, het Sinn Fein parlement, beraadslaagt te Dublin over de Engelsehe regeeringsvoorstellen, nadat de Valera in zijn openingsrede nog eens den nadruk gelegd heeft op het recht van lerlaud op volledige onafhankelijkheid. De vergaderingen van het' parlement zijn besloten en alleen liet eindresultaat zullen we later vernemen. komen en gearmd liepen wij door de zaal zonder veel te zeggen. Er werd weinig gesproken, zoo nu en dan als een der mei-jes begon te snikken, klonk een zware mannestem „Bedaar nu toch! Je moet nu kalm zijn." Op het podium zat nig het strijkje, op het wit gelaat der musici geen spoor van ontroering, eerder zou men zeggen, dat ze zich verveelden, alleen het meisje knipte telkens snel met de oogleden. Even het ik tante in den steek en fluisterde lady Carson, die merk -aardig koelbloedig was, in het strijkje te laten vertrekken en even later bracht een bediende de order over. De muzikanten wilden heengaan, maar werden bij den zaaluitgang weer naar binnen gestuurd. Allen moesten blijven was het consigne. Buiten klonk de schreeuw van een auto-claxon en motorgeronk en even later kwam een klein mannetje de zaal binnen, vergezeld van Arthur. Het mannetje was mager, maar maakte toch den indruk sterk te zijn, hij had het stramme voorkomen van een oud-mili tair en droeg een grijs sportcoetuum en leêren beenkappen. Zijn kleine, donkere oogjes keken door je heen en schenen alle voorwerpen in het vertrek op te nemen. „Dames en heeren, mijn naam is Hoe buitengewoon ingewikkeld en moeilijk de Iersche kwestie is, leert een artikel in de N. R. Ct. over dit onderwerp. Zooals wij reeds gemeld hebben, heeft de eerste minister van Noord-Ierland, Oraig, namens Ulster verklaard, dat men buiten de onder handelingen van Engeland en Sinn Fein wilde blijven. Maar dit Ulster is een' kunstmatig product en telt slechts zes graafschappen, terwijl liet historische Ulster negen graafschappen telde Drie werden dus afgesneden, aangezien ze te nationalistisch waren. Zoodoende kon Craig gemakkelijk de bovenbedoelde verklaringen geven, de lastige ele menten telden imiius niet mede Nu heeft evenwel bet (wat gebied be treft) uitgestrektste graafschap Tyrone eenige weken geleden een motie aan genomen, in den graafschapsraad stemden 20 leden vóór en 7 tegen waarbij geweigerd wordt het Noorde lijk Parlement te erkennen en ver klaard wordt dat de Dail Eireann en de Valera met zijn kabinet als wettige overheid wordt erkend. Deze motie werpt een schel licht op de kennisgeving van Craig en op het politieke spel dat in Ierland wordt gespeeld, waarbij Llovd George en de eerste minister van Noord Ierland liet samen zoo roerend eens zijn, waarin deze twee de sympathieke rollen spelen en trachten de Valera een minder mooie rol op te dringen. Ook do correspontie tussclien Lloyd George en de Valera wordt in het artikel aan een nadere beschouwing onderworpen. Uit de berichten der laatste dagen kreeg men den indruk, dat de Valera zoo zpnder meer, eenigs- zins bruusk, liet schappelijk aanbod van dominion-hoine-rule dat Lloyd George aanbood, afwees. We lezen nu echter „Het belangrijke is, dat de Valera volkomen duidelijk aangeeft, welke regeling hij aan hêt volk zou kunnen aanbevelen. Een vrije associatie van een Vereenigd Ierland met het Britsche Gemeenebest van Natiën. Een associatie, vrij, bij verdrag te maken Hierin ligt geen bezwaar, want ook Lloyd George's regeling zou, merkwaardig genoeg, bij verdrag tot stand komen Een associatie in overeenstemming met dien van de andere Dominions, gelijk Smuts haar aanbeval, gelijk Lloyd George haar niet aanbood, gelijk Valera haar nood zakelijk noemdeeen associatie op grond van dezelfde dominion-status, die Australië, Zuid-Afrika, Canada genieten en die, volgens Lloyd George, Bonar Law en Millner, het recht der afscheiding in zich vervat houdt. Een assreiatie van een Vereenigd Ierland: alleen voor de eenheid van Ierland trouwens zou afstand vna het republi- keinsche ideaal de prijs zou kunnen zijn. Dat wil zeggen de Valera ver klaart in zijn antwoord, dat bij het aanbod van den volledigen dominion- status aan een Vereenigd Ierland aan vaardbaar acht. Daartegenover staat de verklaring van Lloyd George, dat hij het recht op afscheiding niet wil erken nen, dat hij dus, in tegenstelling tot Smuts voorstelling, niet den volledigen Bradford," stelde hij zich voor, „en u moet het mij niet kwalijk nemen, wan neer ik u verzoek, nog een poosje hier te willen blijven, ik zou straks gaarne aan enkelen van u eenige r ragen willen stellen. Ik hoop dat bel niet te lang zal duren". Daarna ging het mannetje weer heen en ik kon mijn nieuwsgierigheid niet bedwingen en posteerde mij weer op mijn oude plaatsje. Ik zag hoe op zijn beurt Bradford bij den doode neerkn'elde en zag hoe hij een teeken van verstandhouding wisselde met een persoon, die juist bezig was den spiegel, waarmede hij had getracht het adetn- spoor van den armen Merrybone op te vangen, in zijn binnenzak testeken en in wien ik dus den dokter vermoedde. Ook zag ik, hoe de bedieidenposten versterkt waren door beambten van de Yard. De inspecteur onderzocht de wond nauwkeurig en lichtte het hoofd van den doode op om te zien of soms de kogel zich een uitweg had gebaand, scheen echter niets te vindt n want hij legde zach.kens het hoofd weer op den loo- per, dan betastte hij de handen van Merrybone en nam vervolgens de revolver op, dien hij ontlaadde; de vijf patronen legde hij op z'n hand, bekeek ze nauwkeurig en stak ze daarna bij Bezuiniging bij Financiën. Het volgende, door een lezer toe gezonden, stukje beveelt de N. R Ct. ter kennisneming aan voor den nieuwen minister van financiën „Uw bezuinigingscampagne heeft K rabbendylte. De waarde dei Chr. school is door de schattingscommiisie volgens de wet op het L.O. bepaald op f 10.000. zich. evenals het wapen. Daarna door zocht hij de zakken van den doode en inventariseerde den inhoud, dien hij in een titybag deed, die 1 em door een der beambten werd aangereikt en welke hij vervolgens verzegelde. Het lichaam werd met een laken overdekt. Bradford knielde nu op t'en looper en zocht of hij daarop iets bijzonders kon bespeureD, hij scheen echter niet te vinden. Dan giDg hij de trap naar de toi letten af, ik hoorde hem deuren openen en sluiten toen hij weer in de gang kwam zag ik hoe hij met één scherpen blik bet groepje heeren opnam,'als wilde bij op hun gezichten lezen den indruk, die zijn onderzoek op hen maakte. Het scheen dat Bradford nog iets vergeten had, hij ging naar de port'è- res aan den toegang tot de kleine salon, welke teruggeschoven waren, evenwel Diet opgehouden door een band,zoodat ze van te koperen roede recht naar beneden hingen. De inspecteur sloeg de zware fluweelen gordijnen op, lag alweer met zijn neus op den grond en onderzocht dezen zorgvuldig. Bradford was zeker Diet iemand, die zijn zaken ten halve deed, maar ook ditmaal deed hij geen enkele bijzondere ontdekking, althans hij liet dit niet blijken. Weer merkte ik dien blik, snel als een blik semstraal op het groepje „Ik zou gaarne het personeel onder vragen, eerst de mannelijke bedienden, dan de meisjes en tot slot gaarne eenige woorden met de heeren wisse>en. Daarna zouden zij de dames thuis kun nen brengen. Ik mag zeker wel gebmik maken van een der vertrekken op de bovenverdieping Bradfords woorden klonken als een bevel. Arthur ging even naar den Leer des huizes en kwam terug met de bood schap, dat de inspecteur zich van de rookkamer kon bedienen. Ik trok Arthur aan zijn mouw „Ik zou zoo vreeselijk graag bij dat verhoor willen zijn." Ik zag dat hij z'eli zijn belofte van den vorigen avond herin nerde en hij wisselde eenige woorden met Bradford, die toestemmend knikte. „Zouden de heeren niet eerst gehoord kunnen worden-?" waagde schuchter John Morton te vragen. „Ik zou gaarne wensehen dat de door mij aangegeven volgorde in acht genomen werd," klonk het kort. Er was hier maar één, die wat in de melk te brokken had. „Lord Cornway en miss Vanburgh willen wel zoo goed zijn in bet rook- salon tegenwoordig te zijn (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1