N°. 97. Donderdag 18 Augustus 1921 108 jaargang. Buitenland. DE EEUW DER KWESTIES- FEUILLETON. HET DOODEND ZWIJGEN, Binnenland. School en Kerk. Stadsnieuws. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naaml. Vennootschap Goesche Courant COURANT ADVERTENT1ËN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24: cent- Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeutrsns Ross' Draiikers- en Uitgeversbsdryt. Advertentiën worden aangenomen tot 12 nnr voormiddag. Het is de eeuw der kwesties. Ze rijzen als paddestoelen uit den grond op. Maar het is helaas niet de eeuw der oplossingen. Daar is de Iersche kwestie, waarvan de vorige week het gerucht liep dat de oplossing nabij wasthans echter is er weer een kink in den kabel gekomen en blijkt het dat Lloytl George en de Valera het nog lang niet met elkaar eens zijn. De Britsche regeeringsvoorstellen boden aan Zuid-Ierland dominion home rule met algeheele autonomie op het gebied van het belastingwezen, de finan ciën en de landsverdediging, onder voor waarde i a. dat de Britsche marine het toezicht inoet hebben op de zeeën rondom Ierland, terwijl Ierland zijn aandeel moet bijdragen in de kosten van de Britsche land- en zeemacht, alsmede van de oorlogsschulden en -pensioenen. In zijn antwoord, d.d. 10 Augustus, zegt de Valera, dat liet Sinn Fein- parlement de voorstellen niet kon aan nemen en het Iersche volk ze niet zou aanvaarden, omdat zij tegenstrijdig zijn. De voorsteilen erkennen lerland's recht van zelfbeschikking, doch besnoeien dit door de bijgevoegde bepalingen, welke een niet te dulden inmenging in lerlands aangelegenheden inhouden. Het antwoord herhaalt, dat lerlands recht, om voor zichzelf tot een keuze te komen, als vaststaand moet worden aanvaard. Ierland wil evenals <le kleine staten van Europa, z(jn onaf hankelijkheid op den grondslag zijner morecle rechten vestigen. Lloyd George heeft hierna bericht, dat de Britsche regeering lerlands recht om zich af te scheiden van liet Britsche rijk niet kan erkennen en dat zij ervan overtuigd is, dat liet Iersche volk „een waardige en volledige uitdrukking voor zijn politieke en gees telijke idealen" zal kunnen vinden binnen het rijk, evengoed als elk der andere talrijke en afwijkende naties, die vereenigd zijn in trouw aan des konings troon. Lloyd George wees voorts op de positie van Noord-lerland n 1. dat Ulster niet kan gedwongen worden-zich aan te sluiten bij Zuid-lerland. Zoo als men weet heeft Ulster verschillende privileges van de Engelsche regeering gekregen en heeft het een afzonderlijk, Noord-Iersch parlement. "Dat Ulster weinig zin heeft om te dansen naar de pjjpen van Sinn Fein blijkt nit een brief van den eersten minister van Ulster, Craig, aan Lloyd George, waarin hij verklaart dat de regeering vaii Ulster weigert zich te mengen in de voorwaarden eener schik king tusschen Engeland en Zuid- Ierland en dat zij verwacht, dat 8in>i Fein het status quo ten opzichte van Ulster zal eerbiedigen en zich zal ont houden van inmenging met het parle ment van Ulster. Blijkbaar wil Noord- Oorspronkelijke detective-roman door R. J. B. Toen wij weer aan ons tafeltje zaten, boden lakeien rns koelen, pare lenden Rijnwijn en alle jongelui hieven hun glas op om te drinken op het welzijn van lady Carson; ik knipte een oogje tegen May, die terug lachte, als wilde ze zeggen, wacht maar, straks aan het souper krijg ik mijn beurt wel. De niet dansers schenen geen be hoefte te hebben aan een verkoelenden dronk, we zagen de bedienden gaan met dampende glazen met gioc en punch. Tante Jane dronk thee, ze diinkt nooit iets andersspiritualiën doen haar hoofdpijn krijgen en koffie maakt haar nerveus. Daar klonk de muziek weer en wij dansten. We dansten heerlijk dien avond, het strijkje scheen er plezier in te hebben, het streek tenminste met een bijzonder elan de two—steps, jazz s, en walsen. Het was werkelijk geanimeerdde kijksters schenen zich ook nogal te yermaken en lady Carson zag rood van Ierland geenerlei gevaar loopen dat het de eenmaal verkregen voorrechten kwijt zou raken door zich te steken in een gevaarlijke onderneming, terwijl de verhouding tusschen Sinn Fein en Ulster niet van zoo buitengewoon vvi-ndscliappelijken aard is geweest om zulk een innig samengaan te wettigen. Lloyd George heeft groot vertrou wen in Ulster en wil gaarne de rege ling van het geschil tusschen Noord en Zuid aan de Ieren zelf overlaten hij heeft beloofd de overeenkomst, door beide partijen te bereiken, te zullen aanvaarden Daar de Britsche premier de Valera heeft uitgenoodigd de voorstellen der regeering nog eens in overweging te nemen is de mogelijkheid vau een verge!ijk nog niet geheel buitenge sloten, maar de toekomst ziet er toch vrij donker uit. De Zuid-A frikaansche bemiddelaar, generaal .«muts, heeft aan de Valera een schrijven gericht, waarin hij er op aandringt dat deze liet aanbod van Llovd George zal aan vaarden, aangezien een weigering de sympathie, die de Iersche zaak heeft gesteund, van haar zou vervreemden- Misschien dat deze waarschuwing van invloed zal ziin. De Dail Eireann, het z.g. parlement der Sinn Fein-afge- vaardigden, is Dinsdag te Dublin bij eengekomen om den toestand te bespreken. Dan is er nog de Opper Bilezigche kwestie, die, zooals men weet, naar den Volkenbond is verwezen. De Fransche bladen houden zich opmer kelijk kalm over deze kwestie. Alleen Clement Vautel spot in het Journal „Ook de Volkenbond was verzonken in .een golf van werkloosheid er was niets te doen niet de geringste moei lijkheid op den Balkan nog erger te maken, niet liet kleinste oorlogje zoetjes aan voor te bereiden, heel vreedzaam aan het meer van Genève Het was te mooi en bet kou niet duren. Toen de Opperste Raad bet antwoord schuldig bleef in het vraagstuk van de triangulatie van Opper-Silezië, besloot hij een oplossing te vragen aan den aller-oppersten raad, die in de schaduw van het standbeeld van Jean Jacques zetelt. De voorzitter van den Volkenbond heeft het volgende telegram ontvangen „Parijs, 12 Augustus. Weest zoo vriendelijk orde te brengen itt de Silezische verwarring. Hier dreigt het hoofdbreken daarover tot ruzie te leiden. Tracht Frankrijk, Engeland, Italië, Amerika, Venezuela, Japan, Brazilië, Liberie, België, Uruguay, China, Pata- gonië en zelfs Duitschlaud te bevre digen. U beeft allen tijd haast is er niet. (Geteekend)onleesbaar. Léon Bourgeois - is Bourgeois eigenlijk nog altijd voorzitter van den Volkenbond zal dus al zijn mannen bijeen roepen, na de vacantie wel te verstaan. Afgevaardigden uit de meest ver vreugde dat het haar gelukt was een avondje te org. niseeren dat nu eens niel mislukte. De heereu waren druk aan 't kaarten. Af en toe klonken de speeltermen, de rook der geurige havanna's slierde in blauwe vegm boven de meestal kale schedels der spelers. Het was warm in de groote zaal, er hing een reuke van parfum, ver mengd met tabaksgeur. De muziek trilde je door 't hoofd, bij 't warrelen in den wals was het prettig te steunen op je cavalier, wat me, toen ik per ongeluk met Merrybone danste, bijna deed uitglijden. De rood-geuniformde, goudbetre8te lakeien, schoven onhoor baar, als automaten langs ons heen Weer danste ik met Arthurik zag of hoorde niets meer duidelijk, het was me, ot ik onderdompelde in een zee van geuren en geluideD, even schoot bet me door 't hoofd, dat het nu gauw tijd voor 't souper moest zijn en toen we langs den doorgang naar 't intieme salonnetje slierden, hoorde ik het oprinken van een meisjeslach uit het schemerduister De dans was geëindigd even vorm den we allen een pratente groep, waarbij zich eenige heeren voegden, die niet en jeu waren. Druk converseerden we eenigen tijd, een spel van vraag en antwoord. Toen plotseling, ik zal het nooit vergeten, klonk de doffe, droge knal scheidene landen gekomen, zullen zich vereeuigen rond een hoef-ijzervormige tafel en het zich tot plicht rekenen een oplossing te vinden, die de Vier vergeefs gezocht hebben. Lost men gemakkelijker een vraag stuk op met zijn zeven-en-dertigeu dan met zijn vieren Wat betreft de opheffing der eco nomische sanctiesde tolgrens der geallieerden in het Rijnland zal half September worden afgeschaft. Niet alleen zal Duitschlaud echter op 31 /Vugustus het eerste milliard moeten hebben betaald, maar bovendien inoet het toestaan, dat een Entente-com missie toezicht uitoefent op de ver- lecuing van invoereonsenlen. Deze laatste bepaling is feitelijk een nieuwe inbreuk op Duitschlands rechten, maar zal wel worden aanvaard, aan gezien door de nadeeleu van den lus schen-tolgrens bet handelsverkeer tus schen het bezette en onbezette, gebied met BO pCt. was gedaald. De „Kosmos". Het personeel van de verzekerings bank //Kosmos'' heeft een adres aan den minister van justitie gezonden, waarin het dezen verzoekt het daarheen te wil len leiden, dat maatregelen worden ge nemen die verhinderen, dat noodeloos m&atschappijeu worden te gronde ge richt, welke redding een publiek be lang mag worden genoemd eD, indien de Verzekeringsbank //Kosmos'7 door zoodanige maatregelen niet meer zoude kunnen worden gebaat, ie willen be werken, dat aan het door toepassing van de Wet van 29 April 1921 in zijn bestaan bedreigde personeel in dier voe ge de helpende hand worde geboden, dat bij vervulling vau vacatures bij Raden van Arbeid, Rijksverzekerings bank, Raad van Beroep,'Landbouwon gevallenen Ziekteverzekeringswet enz. in de eerste plaats de zoudei hun schuld bij //Kosmos77 ontslagen perso nen in aanmerking mogen komen. Opheffing fCamers van Arbeid Naar de //Msb.77 uit goede bron verneemt wordt zeer ernstig overwogen om binnenkort over te gaan tot opheffing van de Kamers van Arbeid. Deze maatregel zal worden genomen met het oog op de noodzakelijk gebleken bezuiniging op het Staats budget, waarop de Kamers van Arbeid jaarlijks met een bedrag van ongeveer een halve ton drukken. De Kamers van Arbeid hebben niet aan de daaraan gestelde verwachtingen beantwoord. Bovendien zal dit instituut zijn bestaandsredenen nog meer zien verminderen, wanneer eenmaal het wetsontwerp tot vieedzame bijlegging van geschillen wet zal zijn geworden, waardoor, op andere wijze voorzien wordt' in de oplossing van geschillen tusschen patroons en arbeiders. van een schot en een kreet. We stonden stil Het was een geweldige verwarring, dames en meisjes gildei, ik hoorde het vallen en breken van glaswerk, de heeren aan de kaarttafeltjes vlogen overeind, ze drongen met de dames naar de gang waar het geluid van het schot kwam. „Blijf hier77 beval Arthur, maar ik liep hem na, bleef bij de portières staan en hield me vast aan den band die het teruggeslagen gordijn ophield. Ik keek in de gang en zag daar languit op den looper liggen het lichaam van Alfred Merrjbone. De rooker.de browning lag naast hem, zijn gelaat zag was-bleek, het bloed vloeide hem uit een wonde aan het hoofd en kleurde zijn blonde haar felrood. Vanuit de hall kwamen de lakeien aanrennen, ik hoorde deuren dichtslaan en om den hoek keken de witgemutste keuken- en linnenmeisjes. In de trapopening naar de toiletten was zichtbaar het vierkante hoofd van sir James. De zwartgejaste heeren drongen om bet lichaam van Merrybone heen §n vormden een muur, die door Arthur werd doorbroken. „Afblijven, niet aan hem komen/7 riep hij, allen terugwijzend. „We moe ten hem zoo laten liggen tot de politie komt,77 Met op Zondag Uit Barneveld schrijft men aan het N. v d. D. De pluimveefokkersvereeniging „De Barnevelder77 alhier, heeft besloten op de te 's Gravenhage te houden wereld- pluiinveetentoonstelling eenige honder den eieren van het Barneveldsche hoen in te zenden. Teneinde echter te voor komen, dat deze eitjes soms ook op Zondag zouden worden bewonderd, zullen ze 's Zaterdagsavonds wegge haald en 's Maandagsmorgens weer teruggebracht worden. Ned. Ilerv. Kerk. Door het college van kerkvoogden der Ned. Ilerv. Kerk te 's Heer Abt*kerke is ia de vacature A. v. c, Vrie benoemd tor president-kerkvoogd de heer J. Blok. Geref. Kerk. Tweeta1 te Krabbendijke, Joh. Kwak te Culemborg en A. Scheele te KapelleBiezelinge. Beroepen te Anna Jacobapolder B. Meijer te lerseke. Bedankt voor Ouderkerk s/d. IJssel door R. Brouwer te Baarland. Benoemd. Tot hoofd der openbare school te Np|»rdwel'e is benoemd de beer J Witie te Heer Arendskerke. De heer K. A. de Booij, vroeger te Hanaweerf, thans te Westervoort, is benoemd lot hoofd der Chr. Hol 1. Chin, School te Poervroredjo (N.O.I bioscoop in de Kerk. De Nationale Kerk te Chaux-de Fonds organiseert met veel succes gedurende de laatste maanden in een van haar kerkgebouwen bioscoopvoor stellingen, Zij meent er een middel in te zien den ongunstigen invloed op oude en en de jeugd, die van dwaze of immoreele films uitgaat, tegen te gaan. Een jlaatselijke predikant ver dedigt dit in het gemeenteblad, door er op te wijzen, dat de bioscoop op zichzelf een prachtig middel tot opvoe ding is, dat niet ongebruikt mag gelaten worden. Hulp aan Rusland. „De Doopsgez. Zondagsbode77 deelt mede, dat op den oproep van ds. Bin- neits om hulpwerkers voor Rusland zich vier broeders hebben aangemeld. De commissie heeft nu ds. Koeke- bakker van Middelburg aangewezen om de nadere onderhandelingen te Reval en Moskou te voeren om het hulp werk in de Doopsgezinde centra, met name de Ukraine voor te bereiden ter plaatseen om de eerste zending, be staande uit geneesmiddelen, over te brengen. Daartoe is hem een mandaat van voorloopig twee maanden gegeven. Toen kaielde Arthur naast het lichaam neer, hield zijn oor bij den mond en op de borst van Menybone en bezag nauwlettend de wond, bekeek de browning zonder dezen aan te raken. Arthur nam de leidiig in handen, wat geheel langs oDzen gastheer heen ging, die jammerend op en neer liep „En dat in mijn huis! Dat mij nu juist zoo iets moet overkomen !ft Op bevel van Arthur mocht niemand het huis verlaten, twee lakeien werden in de hall geposteerd en twee op den hoek van de gang, met het consigne niemand door te laten. „Heeren, gaat u als t u belieft naar binnen en kalmeert de dames.77 Slechts enkele der oudere heeren gaven aan dit verzoek gehoor, de anderen bleven in een groepje staan, zwijgend, onder den indruk van 't gebeurde. „Waar is de telefoon ?/7 vroeg Arthur? „Is hij dood?77 vroeg zacht John Morton. „Ja,77 was het antwoord, „de kogel is hem door de hersenen gegaan. HOOFDSTUK Hl. Inspecteur Bradford van Scotland Yard. Ik bleef maar staan bij de portière, onmachtig om mij te verroeieD, mijn vroolijke, lichtzinnige stemming was geheel voorbijik voelde hoe ik stond Vliegdemonstraties. Blijkens de in dit nr. voorkomende advertentie, zullen op het eind dezer eek in de onmiddellijke nabijheid der stad vliegdemonstraties gegeven worden, georganiseerd door de luchtvaart-onder neming „Nociam77 (directeur dhr. A. Döhring) te Amsterdam. Wij waren in de gelegenheid hieromtrent nadere in lichtingen te verkrijgen. Dedetnonstra ties zullen worden gegeven op het vliegveld in den WiUielminnpolder, waar reeds vroeger de E. Z. V. iets dergelijks heeft georganiseerd. Dit veld is ongeveer 10 H.A. groot en is zeer. gunstig voor dit doel gelegen. Gedu rende den oorlog was liet voor mili tair vliegveld aangewezeu. Dank zij de grooie bereidwilligheid van den heer H. A. Hanken, directeur van den Wilhelmiuapolder, is liet mogen ge lukken voor deze demonstraties wederom over dit terrein te mogen beschikken. Ook de heeren Burgemeesters van Kattendijke en Goes verleenden voor dit alles de meest mogelijke medewer- king. Het Joel dér demonstraties is, zoo werd ons verzekerd, om de betrouw baarheid van het vliegtuig te dernon- streeren. Daartoe zal tegen zeel' billijken prijs gelegenheid tot passagiersvluchteu worden gegeven, terwijl ook de entree prijs zeer matig is genomen, teneinde ieder in de gelegenheid te stellen van nabij de verschillende evoluties en vooral het stijgen en landen goed waar te nemen. Het ligt tevens in de bedoeling en dit vooral zal zeker vele bezoekers trekken om per 300 verkochle entree-biljetten een nummer aan te wij zen (door een onpartijdiger! scheids rechter), waarop een gratis passagiere- vlucht kan worden gemaakt. Ieder beware dus goed zijn biljet en zorge dicht bij de Bestuwstent, waar de scheidsrechter zetelt, tegenwoordig te zijn. Met den meesten aandrang wordt daarom liet publiek aangeraden niet, zooals vroeger, van verre te blijven staan, maar de demonstraties te doen slagen door op het terrein te komen. Men kan dan alles veel beter van nabij zien en loopt de kans gratis een tochtje te mogen maken. Vrijdagmiddag circa 3 nnr zal een reclame-vlucht over het eiland gemaakt worden. Alsdan zullen plm. 10.000 biljetten verspreid worden, waaronder enkele, die weer recht geven op etn gratis-vlucht. Met toestemming van den Heer Di recteur van den Wilhelmiuapolder zul len gedurende de demonstraties enkele wegen in den polder worden afgeslo ten. Voor de passagiersvluchteu kan men zich nu reeds aan het bureau van Vreemdelingen-Verkeer J. F. Bos- hoff, Groote Markt) opgeven. Men ont vangt dan een genummerd bewijs en in de volgorde der nummers worden de vluchteu gemaakt. Reeds gaven te trillen op mijn beenen en hoe mijn slapen klopten. Ik bekende mij zelf, dat ik er naar had verlangd eens iets geheimzinnigs te beleven en dat ge beurde nu, maar zóó had ik het me toch niet voorgesteld, 't was of op mijn schouders een zware last drukte, of ik kleiner was geworden. Elk geluid, het verschuiven van een stoel, het ritselend geloop van een bediende met een glas water, hinderde me. Overigens, het was heel slil in huis, doodstil. De laatste woorden klonken me maar al in de ooreri, en ik ke-k naar het lichaam in de gang dat roer loos lag uitgestrekt. En zooeven had Merrybone nog tegen me gelachen en ik had gekheid met hem gemaaktwas ik niel on aardig legen hem geweest? Had hij de hand aan zichzelfomdat ik te gen hem Neen, dat was natuurlijk te dwaas, ik was overspannen, er kwa men onzinnige gedachten bij mij op. En had Arthur de gang niet afgesloten en gelast dat niemand weg mocht gaan Maar dan geloofde hij ook niet aan zelfmoord. Deze conclusie was een op luchting voor me en ik gevoelde, hoe ik ruimer adem haalde. Wordt vervolyd.)

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1