Stadsnieuws. Sport. Uit de Pers. Buitenlaudsch Nieuws. Kapelle. Vrijdagmiddag werd eeu driejarig jongetje van een der bewoners van den Zandweg door een motorrijder aangereden. Heelkundige hulp werd ingeroepen die door Dr. W. F. Pfeiffer verleend werd. Vrijdagavond bracht bet fanfare korps „Ons Genoegens alhier, een serenade aan Mej. Maatje Koole, geb. Karman, die haar 90sten geboortedag vierde. Of het Grootje het aardig vond, „de oudste onzer inwonersGeregeld leest zij nog de courant en weet zich voorvallen le herinneren vanaf haar 10e levensjaar. Groot was de belangstelling en de gelnkwenschen op dien dag waren niet weinige. Borsselc. Vrijdag stelde de Dijkraad van de waterkeering Calamiteuzen pol der Borsselc het kohier Dijkgeschot 1921—22 vast op f 88318,61$, De rekening over 192021 werd voorloopig vastgesteld in ontvangsten ap f 4.8709,83 en in uitgaaf op f 44511,62$, dus met een goed slot van £.4198,20$. Heinkenszand. Voor den schietwed strijd, georganiseerd door de Burger wacht alhier, op Zaterdag 20 Augustus, is door den heer P. A. Rijk een zilveren medaille uitgeloofd voor den hoogsten korpssehutter. Bydragen Woningbouw. Door deu Minister vau Arbeid zijn o. m. bijdragen verleend in de bouw kosten aan de gemeenten 's Heer Arendskerke van f 1400 voor een woning van C, Ilelmstrijdaan Ovezaude van f 1400 voor een woning van het R. K. Kerkbestuur en aan Heinkenszand van f 1345 voor een woning van C. van Loon. Waarde. In de Vrijdagnamiddag ge houden vergadering van den gem°ente' raad werd op voorstel van B. en W. besloten, le. tot wijziging der pacht- over eeukomst voor de. gasfabriek Oostenda te Krabbendijke met de Mabeg te Utrecht in verband met het aanbrengen vaa een water- gasinstallatie, en voor dit doel een geldleening aan te gaan. 2e Tot het maken van eeu closetinrichting in een der schoollokalen. 3e. Over te gaan tot opruimen van twee doode hoornen in de Dorpsstraat. 4e Tot wij ziging der begrootiug 1921 in ver band het bouwen van woningen met rijkspremie. 5e. Tot voorloopige vast stelling van de gemeenterekening dienst 1920. Nisso. Zaterdagavond woedde hier een hevig onweder. De bliksem sloeg in bij den landbouwer M. Mol. Eenige steenen werden van een schoorsteen weggeslagen en een paar pannen van bet dak der woning. De zolder kwam vol rook. Hiermede liep alles af en kwam men verder met den schrik vrij. Maximumsnelheid. Aan de colleges van burgemeester «n wethouders in Zeeland is in het Prov. blad no. 69 door Ged. Staten een circulaire gericht luidend als volgt Onze aandacht is er op gevestigd, dat het in acht.nemen van eeue maxi mumsnelheid voor motorrijtuigen en motorrijwielen van minder dan 20 K M. per uur voorde bestuurders bezwaarlijk is en tevens onnoodig uit een oogpunt van verkeersveiligheid, mede met het oog op het bij art. 15 der Motor- en Rijwielwet gegeven voorschrift. Aangezien het uit praktische over wegingen gewenscht moet heeteD, geene verkeersvoorsehriften uit te vaaidigen, waaraan redelijkerwijze niet kan worden vo daan, zal het naar ons oordeel aanbeveling verdienen, het in acht ne men van een te laag maximum niet meer te eischen. Reeds gingen enkele gemeenteraden, die blijkbaar eveneens deze opvatting zijn toegedaan, uit eigen beweging er toe over, de maximumsnelheid voor motorrijtuigen en motorrijwielen te verhoogen lot 20 K.M. per uur. Wij mogen derhalve verzoeken, voor zoover zulks nog niet mocht zijn geschied, het daarheen te leiden dat de bestaande maximumsnelheid voor dergelijke verkeersmiddelen op dat cijfer worde gebracht. s Opening jaeht. Ged. Staten van Zeeland hebben de opening der jacht op klein wild als volgt bepaald a. in de Dames-, Anna-, Maria- en Vülckerpolders op korhoenders, pa trijzen, kwartels en houtsnippen, op Zaterdag 20 Augustus a.s.op hazen en fazanten op Zaterdag 1 October d.a.v. beide met zonsopgang b. in het overige deel der provincie op Maandag 12 September a.s., met uitzondering van de jacht op patrijzen, welke Maandag 29 Augustus wordt geopend, eveneens met zonsopgang en dat voor de geheele provincie de korte jacht zal geoorloofd zijn dagelijks ën de lange jacht op Maandag, Woensdag en Zaterdag van iedere week, alsmede op de vier dagen, voorafgaande aan de sluiting der jaeht, alles met uitzon dering van de Zondagen. Loting voor dc militie. De Commissaris der Koningin heeft de loting voor de militie lichting 1922 bepaald te lerseke op Vrijdag 23 September 10.30 v. m. voor lerseke; te Krabbendijke op Vrijdag 23 Sep tember 11.30 voor Krabbendijke1 uur voor Waarde en 1,15 voorRilland-Bath te Kruiningen op Vrijdag 23 Septem ber 2 uur nam. voor Kruiningen; te Kapelle op Zaterdag 24 September 10.30 voor Kapelle; 11 uur voor Wemeldinge en 11.80 voor Schore te Goes op Zaterdag 24 September 1.30 voor Goes; 2.30 voor Kloelinge 2.45 voor Kattendijke3 uur voor Wolphaartsdijk3.30 voor 's Graven polder en 3.45 voor 's Heer Abtskerke te Wissekerke op Woensdag 28 September te 10 uur voor Wissekerke 10.30 voor Colijnsplaat11 uur voor Kortgene; 11.10 voor Kats; te Heinkenszand op Donderdag 29 September te 10 uur voor Heinkens zand 10 15 voor 's Heer Arendskerke 10.45 voor Borssele en 11 uur voor 's Heerenhoek te Ellewoutsdijk op Donderdag 29 September te 1 uur voor Ellewoutsdijk 1.15 voor Baarland 1.30 voor Oude- lande1.45 voor Ovezaude2 uur voor Driewegen; 2.15 voor Wisse en 2.30 voor lloedekenskerke. Hare kazernes. Te Westkapelle (Walcheren) zal voor de brigade maréchaussees, bestaande uit enkele manschappen, een nieuwe kazerne worden gebouwd, waarvan de kosten geraamd zijn op f 81670. Examen Era.nscii L. O. Te 'sGravenhage slaagden voor bo vengenoemd examen de dames L. S. M. Boel, en A. fA. M. van Kalmthout, beiden alhier. In de sloot. Dezer dagen had Gijzel, de vracht rijder van Biezelinge, het ongeluk, dat op den Kloetingschen straatweg zijn paard en wagen in de sloot reden. Een en ander was spoedig weer op i het droge. Behalve dat de .inhoud van de kar eenigszins werd beschadigd, liep alles zonder ongelukken af. Te watek. Het schijnt dat de paarden meer en meer de behoefte gevoelen aan een verfrisschend had. Misschien is de droge zomer hieraan niet geheel vreemd. Vrijdagavond omstreeks 5 uur raakten een paard en wagen van de firma Timmerman en Melis ongeveer tegen over de brugwachterswoning in de haven. Door tal van rappe handen werden zoowel het paard als de wagen en de inhoud op het droge gebracht. De wageu met behulp van de stoomlier van de heeren Ossewaarde en Dekker terwijl het paard naar de naburige heling geleid werd. Begrijpelijkerwijze bekwamen de zakken graan eenige waterschade. Ook het tuig was nogal beschadigd. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. HE KERMIS. Zaterdag is men deu geheeleu dag druk bezig geweest met hel op- bonwen van de kermis, onder groote oelangstelling van het publiek, dat zich vooral voor de caroussel verdrong om te zien hoe de zware frontstnkken werden ineëngezet. Alles kreeg eerst een flinke afwaschbeurt en de spteek- woordelijke [Iollandscbe zindelijkheid werd ook hier in pructijk gebracht. Dien middag reeds kreeg de jeugd gelegenheid eeu gratis tochtje te ma ken in den zweefmolen, waarvan na tuurlijk dankbaar werd geprofiteerd. Het orgel der luchtschommels draaide proef en menigeen bleef staan om naar dit concert te luisteren. Maandag hebben wij eens een wan deling oi er de markten gemaakt, hier en daar eens binnengegluurd en, of schoon alles nog niet klaar was, heb ben we toch al een indruk gekregen van de kermis en de talrijke genietin gen, die zij dit jaar brengt. Wanneer men van den Opril afkomt, valt dadel-ijk het oog op het feërieke front van A. GiezenJanvier's Stoom- caroussel (tegenover Gebr. Mol) dat eeu waar paleis genoemd mag worden, het inwendige belooft met het uiterlijk in overeenstemming te worden en in deze caroussel vindt men een Ooster- sclie pracht. Men deelde ons mede dat 22 wagons noodig zijn. om dit gebouw te vervoeren. Een fraai orgel zorgt voor de nieuwste muziek, zoodat niet alleen het oog maar ook het oor gestreeld wordt en alle voorwaarden om zich uit wekend te amuseeren, vervuld zijn Ongeveer tegenover de firma Heij- kamMassee vindt men de duikbooten van den heer Hommerson-Peeters. Dit is iels interessants. Zonder zich aan een verblijf onder water ie wagen kan men hier een toertje maken per duikboot. Over de duikbooten heeft men zooveel verschrikkelijks ge lezen, dat zeker een ieder blij ver wonderd zal zijn dat deze kermisduik booten zulk een gezellig zitje bieden. Tegenover de „Korenbeurs" komt de bioscope van deu heer Riozzi, Het publiek alhier is dol op de bioscope en dhr. Riozzi zal iederen dag een nieuw, mooi programma uitvoeren, zoodat we deze gelegenheid wel een druk bezoek dnrven te voorspellen. Na een duikboottochtje bestaat er ge legenheid om in de vliegcaronssel van H. Janvier (tegenover 't Stadhuis) zijn vermaak te zoeken in hooger sferen en wel met het modernste vervoermiddel de aeioplane, hier veilig aan de aarde verbonden. De vliegeniers zullen het zeker druk krijgen. Vergissen wij ons niet, dan is het de eerste maal, dat deze inrichting op de kermis in Goes aanwezig is. Tegenover hotel Centraal staat een oude bekende de Salon-torpedo lucht- schomme] van Adr, Huijgens. Deze heeft het altijd- druk en het publiek geeft den vlotten matrozen, die deze schommels bedienen, handen vol werk. Maar hoe meer, hoe liever. Onze stadgenooten en de Zuid- en Noord Bevelandsche boereu en boerin netjes kunnen weer naar hartelust schommelen. Adr. Huijgens is er ook met een schommelenden zweefmolen, zweven en schommelen beide geeft dubbel ver- ma- k en het spreekt eigenlijk vanzelf dat men, na den luehtsohommel bezocht te hebben, ook een toertje maakt in den zweefmolen, die tegenover den heer van ZweedeD staat. Op de Vlasmarkt treffen we aan de bekende wafelbakkerij van P. van Bezooijen en het gerenommeerde pof fertjes- en wafelsétablissement van de Wed. J. Smits, twee inrichtingen, die er zich uitstekend voor leenen om de kermisgangers, die van nature hongerig zijn, te spijzen. Het gebak is overbe kend en van voortreffelijke kwaliteit. En, niet waar, wanneer men naar de kermis gaat, dan gaat men ook poffer tjes en wafels eten en neemt wat mede naar huis voor degenen, die geen ge legenheid hadden zelf de ki-rnii., te bezoeken. Hier vinden we ook den kinderdraai molen, den vriend der jeugd. Op de Beestenmarkt vinden we de keurige, ruime danssalon van de Wed. van der Straaten.Hier wacht een spie gelgladde vloer den danslustigen et) noodigt U als 't ware uit tot een wals of een step. Voor goede muziek is zorg gedragen, een groot orgel vervult op voortreffelijke w ijze de taak van orkest. Tenslotte vermelden we verschillende kramen die we hier en daar aantroffen en het tentje der somnabule. Morgenmiddag zal de kermis geopend zijn en zullen de mogelijkheden werkelijkheid zijn geworden Dan zal alles leven en beweging en muziek zijn. Wij noemden niet telkens het fraaie orgel bij iedere inrichting, dat zon eentonig zijn gewerden, maar ze zijn er en men zal ze wel hooren. En des avonds zal alles stralen in een zee van eleetrisch licht, dat aan de verschillende inrichtingen een sprookjesachtig aanzien zal geven. Het Jicht, de lichteffecten, spelen een groote rol op de kermis en dank zij de voortreffelijke technische hulp middelen, met eere. Wij eindigen met den wensch uit te spreken dat de kermis zonder incidenten zal verloopen en tot genoe- geu van de kermisgangers zoowel als van de ondernemers der vermakelijk heden, Joe en Nki.i.y van Breda. Blijkens een in dit nr. voorkomende advertentie zullen de bekende duettisten Joe en Nelly van Breda vanaf Vrijdag a,s. eenige voorstellingen geven op het Slot Oostende. Dit duo behaalde een onderscheiding van H.M. de Koningin. Het origineele repertoire munt uit door komische nummers. Onze Straatnamen. Over de personen, naar welke onze straatnamen zijn genoemd geeft de „Z." eenige bijzonderheden Jacob Valcke, geboren te Goes, lus-' sohen de jaren 1530 en 1540 stamde uit een aanzienlijk Vlaamsch geslacht, dat met hem is uitgestorven. In 1575 werd hij secretaris, in 1578 pensionaris van Goes, en is meermaleu gezant in Engeland ge "eest, vanwaar hij naar hier of naar Heinkenszand, waar zijn buiten lag, terugkeerde. Hij was heer van Cats en Wolfaartsdijk en o. a. Raad en Thesaurier (ontvanger-generaal) van Zeeland. Zijn laatste zending naar Schotland volbracht hij met Olden- barnev.eldt, graaf Hendrik van Nassau en jonkheer Walraven van Brederode, doch stierf 3 Juni 1603 op de terug reis. Zijn lijk werd naar hier vervoerd en in de Groote Kerk begraven. De gedenksteen op zijn graf werd echter bij den brand van 1618 in de Groote Kerk vernield in 1844 is er eeu nieuwe steen op zijn graf gelegd. Pieter Jasperse, burgemeester van Goes, overleden in 1581. Hij liet een belangrijke erflating na ten voordtele van het burgerlijk armbestuur. Cornell's Eversdijk bekleedde de aanzienlijke betrekking van Reken meester van Zeeland en maakte zich naam onder anderen door de uitgave van geschriften, die hem als een be kwaam rekenaar deden kennen, o. a. herleidingstafels. Mattheus Smallegange, schrijver van dc Cronijk van Zeeland. Johannes Antonides van der Goes, een volgeling en beschermeling van Vonde1, zijn gedichten bezorgden hem den eerenaam vau «de Goessche Zwaan." Hij werd geboren in 1647, huwde in 1678 met Suzanna Bormans, doch overleed reeds in 1684. Adolf van Westerwijk was burge meester van Goes, toen op het einde der zeventiende eeuw verwikkelingen ontstonden tusschen de regenten der stad; hij werd in 1697 ter dood veroordeeld; zijn vonnis werd echter veranderd in verbanning, later keerde hij hier weer terug. Boudewijn de Witte was baljuw van Goes, werd later secretaris van-Zeeland en ten slotte raadpensionnaris vau Zeeland. Hij leefde in de achttiende eeuw. Over de straatnamen in Nieuw Goes hebben wij indertijd reeds het een en ander in ons blad vermeld. Aoht uur. Aan den aannemer van middenstands woningen alhier was eeu overwerk- vergunning verleend om de bouwvak arbeiders 10 uur per dag te laten werken. Wij vermoeden dat hierin de arbeiders en hun organisaties niet gehoord zijn, want toen de patroon met de mede- deeliDg kwam, dat overgewerkt moest worden, hadden de arbeiders er geen trek in. Zii wildeD op alle manieren meewerken om den bouw op tijd klaar te doen zijn, maar langer dan 8 uren per dag te werken, weigeren zij. '(Het Volk.) Amsterdam zoo het weent en lacht Gaarne maken wij het publiek op merkzaam op de in dit nr. voorkomende advertentie blijkens welke door de la Mar's Tooneel en Opeielte-ensemble in de Prins van Oranje voorstellingen zullen worden gegeven van bovenge noemd oorspronkelijk blijspel. Dat dit blijspel goed gespeeld wordt en door den aardigen inhoud zeer bij het. publiek in den smaak valt blijkt uil de ons toegezonden recensies, waarin we o.m. lezen «Het geheel was dan ook werkelijk heel aardig. De muziek van Ohr. van Dinteien is welluidend en vlot geschreven en er werd over het alge meen vrij goed gezongen. Vooral mej. Hulscher, die de rc 1 van Marie het naaistertje speelde, bleek een mooie slem te hebben en zuiver te z;ngen. Er werd met animo gespeeld en het publiek waardeerde de opvoering zeer." Vcetbai. G.V. V. Zondag speelde G. V. V. 1 (Goes) tegen Zwart-Wit I uit Rotterdam v^or een beker. Als scheidsrechter de Kok om twee uur het aanvangssein geeft, wordt de Rotterdamsche voetbalvereeniging Zwart Wit door de G.V.V.ers gehuldigd. Daarna wordt begonnen. Vanaf deu aftrap wordt er van beide kanten vinnig gespeeld, maar beide achterhoeden zijn in worm, vooral de G.V.V. doe'verdediger. Na een gewel dige doorbraak tracht de Zwart-Wit doel verdediger door uitloopen te redden, doch de middenvoor van G.V.V. maakt handig gebruik van de geboden kans en doet den bal in het net belanden. Zwart-Wit evenwel geeft zich niet gewonnen en b-giut nu pas spel te leveren, waardoor de G.V.V. achter hoede handen vol werk krijgt. Steeds wordt de bal keurig gestopt, doch enkele malen weet Zwart-Wit eenige corners te forceeren, welke echter niets opleverden. Een doelpunt kaD niet uitbleven en zoo komt dan eindelijk dc gelijkmaker. Na de rust pakt G.V.V. flink aan en weet dan ook vlug wederom de leiding te hernemen, en weldra komt ock het derde punt voor G.V.V. maar nog steeds geeft Zwart-Wit het niet op en uu eu dan denkt men dat de middenvoor zal doelen, doch de G.V.V. doelverdediger redt steeds op wonder baarlijke manier, zoodat, als de scheids rechter het einde aankondigt, G.V.V. j welverdiend met 31 gewonnen heeft en hiermede in het bezit komt van dein heker. V'óor de tweede afdeeling speelde Ajax (lerseke) tegen E. M. M. (Goes) welke wedstrijd na verlenging van twee kwartier nog steeds onbeslist bleef z°odat loting zal moeten plaats vinden. Opleving. We lezen in het iiuautieele over zicht van het „Handelsblad" dat on tegenzeggelijk in den laatsten tijd, zoowel ter beurze als in handel en nijverheid, meer weerstand te bespeuren valt tegen ongunstige invloeden. Dit mag als een bewijs worden be schouwd, dat althans de psychologische factoren, die in de eerste maanden des jaars zoo zeer tot bet om zich een grij pen van de crisis in het zakenleven hebben bijgedragen, zich thans in veel minder sterke mate doen gevoelen. In derdaad bestaat er niet meer zooveel reden voor angst en beklemming, nu gebleken is dat ondanks de sensatio- neele daling der productie-prijzen, het onverkoopbaar worden van ontzaglijke voorraden en de schier algebeele ont stentenis eener koopkrachtige vraag iulau- den waarop men zijn hoop bad gebouwd voor een wederopbouw van het econo mische leven, de fundamenten waarrp handel en industrie rusten niet zijn ineengestort. Het bankwezen heeft den geweldigen schok, waaraan het door de crisis, de waardevermindering van onderpanden, het opzeggen van deposito's etc. is blootgesteld, over het geheel op zeer bevredigende wijze doorstaan, al valt er ongetwijfeld heel veel verborgen kwaad op te mimen. De groote industrieele combinaties, wisr voorraden door de crisis een schier ongelooflijke waarde- vt rtniudering hebben ondergaan, konden zich bijna zonder uitzondering staande houden, al is dit in tal van gevallen (men denke slechts aan de AmerikaesJ- ache rubberindustrie,) meer aan een gelukkigen samenloop van omstandig heden dan aan wijs beleid der directies te danken geweest. De landbouwers, die de waarde van- bun producten geweldig hebbeu zien slinken, zonder dat hier tegenover een correspimdeerende teruggang heeft ge- staar. in de prijzen van industrieele voortbiengselen, zullen zich thans, Daar het zich laat aanzien, schadeloos kun nen stellen door hoogere opb-engsten van hunne piodueten, nu de ahnormaal droge weersgesteldheid een belangrijke vermindering teweeg dreigt te brengen in de oogstresultaten. Wel swaar zu len hieruit nieuwe probleemen voortvloeien, omdat een aanpassing der loonen aan de kleinere winsten in het bedrijfsleven bemoeilijkt, zoo niet onmogelijk ge maakt zal wordeu door een nieuwe ver hooging in de kosten van het levens onderhoud. Voorloopig ziet men in deu handel echter neg slechts de andere zijde van deze medaille. Men consta teert een vlotter afzet voor de oude voorraden en een vaster stemming bp de productemnarkt die de hoop op wek!, o'at op dit gebied bet ergste achter den rug zal blijken te zijn. Geen geloof in broederlijkheid. De Duitsch-Amerikaan dr. Glogau, president der wetenschappelijke econo mische vereeniging in New-York, heeft bij gelegenheid van het 50—jarig bestaan dezer vereeniging de volgende rond vraag uitgesch.even „Óp welke wijze kunnen de intel— lectueelcu van alle landen tot verhef fing der broederlijkheid en mensche- lijkheid bijdragen Onder de ingekomen antwoorden bevond er zich ook een van generaal Ludendoiif, dat -als volgt luidt „Sinds den vrede van Versailles, die onder leiding der Vereen'gde Staten gesloten werd, kan men van geen üuitschcr meer verlangen, dut hij aan broederlijkheid en menschelijkbeid ge looft. In p' ats van zich daarmee bezig te honden, moesten de Duitschers in de Vereen. Siaien liever alles doen tot versterking van het Duitsch-nationale bewustzijn, opdat het er weer ga uit zien als in dc tijden van Bismarck. De iutellectueelen van alle landen moeten over de misdaad van deu Ver- sailler viede en over de leugeDs, die over Duitschlaud tijdens den wereld oorlog zijn uitgestiooid, ingelicht wor den. Op dfze wijze zouden de intel— lcclueelen eeu deel der schuld, die de meerderheid van hen op zich geladen heeft, weder goedmaken. Dat ik dan weer mijn geloof zou kunnen terug vinden, daarop behoef ik geen nadruk te leggen".

Goessche Courant | 1921 | | pagina 2