K° 96. Dinsdag 16 Augustus 1921 108 jaargang. Buitenland. FEUILLETON. HET D000EN0 ZWIJGEN. Binnenland. Ingezonden Mededesling. Landbouw, Veeteelten Visscherij. School en Kerk. .th ovincie-Nieuws. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, ill Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naaml. Vennootschap Guesclie Courant ADVERTENTFftN van I5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeuvrens Russ' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 uur voormiddag. COURANT ONflWCHT Ike Opperste Hand beeft eenstem mig besloten om het ©pper-Silezi- sche vraagstuk voor te leggen aan den Raad van tien Volkenbond, dus niet met tegenstemmenvan Engeland,Ja pan en Italië, zooals Vaz Dias ons Vrij dagmiddag telefoneerde. Lloyd George heelt voorgesteld, dat het beroep op den Volkenbond zou geschieden door den Oppersten Baad in zijn geheel en niet door de mogendheden afzon derlijk. Dit is een bewijs van onmacht door den Oppersten Baad gegeven, die zelve geen kans zag deze netelige kwestie op te lossen. Dit uitstel van executie kan eigenlijk geen der partijen bevredigen. Lloyd George niet, omdat hij een spoedige beslissing nastreefde, Briand niet, omdat het wel zeker is, dat de bond, die de heele zaak van den grondslag aan moet herzien, aan de Polen miuder zal geven, dan waar mede de openbare meening in Frankrijk genoegen neemt en Polen en Duitsch- land zijn ontevreden, omdat zij nu weer langer in onzekerheid moeten verblijven over nun toekomstig lot, 'iets wat voor Duitschland, dat nog een oorlogsschuld heeft af te doen, al zeer onaangenaam is. Dat ook de Opperste Raad er van overtuigd is, dat de beide vrijers om de Opper-Silezische schoone hun harts tocht nauwelijks zullen kunnen be dwingen, bewijst het voorstel van Briand om aan Duitschland en Polen een oproep te richten waarbij ze zullen worden verzocht in afwachting van het besluit van den Volkenbond de orde te handhaven, d.w.z. de orde niet te verstoren, zich kalm te houden Briand en Lloyd George hebben beiden verklaard dat zij zich neer leggen b(j de beslissing van den Volkenbondvoorts hebben Lloyd George en Bonomi (Ualië) gezegd, dat hun naties zullen deelnemen aan de versterkingen die Frankrijk reeds eenigen tijd geleden naar Opper-Silezië wilde zenden en die nu wel spoedig daarheen zullen vertrekken. Het besluit, de kwestie aan den Raad van den Volkenbond voor te leggen is ge grond op de artikelen 11, 12 en 13 van het bondsverdrag. Art. 12, le al. zegt,/Alle bondsleden komen overeen een .tnsschen hen ontstaan geschilpunt dat tot oen breuk zou knnnen leiden, of aan scheidsrechtspraak of aan het onderzoek van den raad te onder werpen. "Het bezwaar is natuurlijk, dat Ame rika, zijnde geen lid van den Volken bond, niet deelneemt aan de beslissing der kwestie, die door de Ver. Staten ook uitsluitend als een Europeesche beschouwdwordt het voordeel is, dat de Volkenbond uit verschillende ele menten bestaat en minder cenz^dig is samengesteld dan de Opperste Raad. Omtrent de voorgeschiedenis van het besluit wordt nog gemeld dat Briand Vrijdagmorgen door den Franschen ministerraad is gemachtigd aan Lloyd George te gaan vertellen, dat Frankrijk het verdeelingsvoorstel van Engeland, Oorspronkelijke detective-roman door R. J. B. Een bediende verscheen juist op 't gunstig oogenblik om den vreemden man onder de goede gaven van thee en koekjes te bedelven. Maar nauwelijks had sir James de thee geproefd, of hij riep uitEthel- rida", dat is lady Carson, verbeeld je, iemand die bij den keizer van China heeft thee gedronken, zet je toch niet Ethelrida ratelde met de snelheid waarmede de schroef van een vlieg machine ronddraait den invloed uiteen, die het hooien van schoone muziek uitoefent op het menschelijk humeur en keek daarbij zoo smeekend naar Tilly, dat deze naar den vleugel ging, van zelfsprekend begeleid door Harold, om om te slaan, met het oogmerk om dat uitstekend geneesmiddel voor slechte humeuren met een rriendelijke gulheid dat gesteund werd door Italië en Japan, niet kon aannemen. Teneinde een breuk tueschen beide landen te vermUden heeft Lloyd George toen maar gezegd dat men de beslissing van den Volkenbond moest inroepen. In de zitting van den Oppersten Raad, dien middag, heeft Briand toen een voorstel in dien geest gedaan. Feitelijk is dus het eerste initiatief uitgegaan van den Engelschen premier, die daarop onmiddellijk naar Londen is vertrokken in verband met de lersche kwestie. Zntei'dag (Lloyd George was dus afwezig) heeft de Opperste Raad besloten de economische sancties op te heffen, mits Duitschland op 31 Augustus a s. een milliard goudmark heeft betaald. (Volgens een Wolrt'bericht d.d. 10 Augustus werd van welingelichte zijde aan het blad „Der Deutsche" verze kerd, dat de volledige storting van het eerste milliard in goud vóór 31 Augustus verzekerd was.) Na een krachtige rede van Bri and werd besloten de militaire sancties te handhaven. Ook de geallieerde com missies die toezicht houden op de ontwapening van Duitschland zullen in functie blijven. Voor Duitschland is het verblijdend dat althans de economische sancties worden opgeheven, maar vermoedelijk zouden de geallieerden daar wel niet toe zijn overgegaan, wanneer de handhaving daarvan niet zulke groote bezwaren met zich mee bracht. Nopens de oorlogsmisdadigers zal een gealli eerde commissie de processen van Leipzig nagaan en verbeteringen voor stellen. Inzake den linancieelen steun aan Oostenrijk werd een voor dit land vriendelijke motie aangenomen. Wat de voedselvoorziening van Ras- land aangaat besloot de Raad een Internationale en niet een geallieerde commissie te benoemen. De Tweede Internationale heeft reeds aan de socialistische partijen van alle lauden een oproep tot ondersteuning van het Russische volk gedaan. aan Rusland. De gemengde commissie uit het Ini ternationale comitó van het Roode Kruis en de Liga van R .ode Kruis-vereeni- gingen te Gerieve heeft het Nederland scbe Roode Kruis uitnoodigd tot deel neming aan een bespreking te Genève op 15 dezer over een te voeren inter nationale hulpactie voor Rusland. Het Nederlandfche Roode Kruis stelt zich voor, dadelijk nadat te Genève omtrent algemeene hutpverleeniug aan Rusland overeenstemming zal zijn ver- kregen voor Nederland op te treden als c ntraal comité voor deze actie, en het publiek tot deelneming in de gelegen heid te stellen. Uitbetaling van premie en bouwcrediet. De Staatscourant van Vrijdagavond bevat verschillende bepalingen van de ministers van arbeid en van financiën te distribueeren. En nu was air James stil en een en al oor. De muziek ontvoerde hem blijk baar uit de sfeer van de zoozeer ge- ha e Londensehe season en den gehee- len avond hoorde ik geen stekelige opmerking meer van hem. Tilly zong dan ook heerlijk, ze zong liederen van Mahler, waaruit het leed opsnikte en Harold zat haar zóó ingespannen aan te staren, dat ze hem met een lach, die over haar gezicht trok als een maanglans over een donkeren vijver, aan het omslaan moest herinneren. Ik droomde met m'n gedachten weg naar dien eersten avond, waarop ik Arthur had leeren kennen en ik legde mijn hand in de zijne en voelde hoe zijn vingers zich er omheen sloten. Twee jonge meisjes zongen hierra een paar bergerettes, begeleid door een jongmensch met vreeselijk groote han den. Het waren twee generaalsdochters en beleefdheidshalve luisterde men toe en liet het gesprek tot op fluistertoon dalen. Ik keek de zaal eens rond en amu seerde me met de aanwezigen met cri- tisch oog te bekijken, een hebbelijkheid, die me al vaak een standje van tante Jane heeft bezorgd, maar waar Arthur Dat /Is' nog goed Penmjjn uitzet, kindlief! Itlooi />oo 'fè'?ïïhort is aoKoitijdgeiJaSSehen met omtrent de wijze «van de uitbetaling in zake den bouw met premie en hypo- the"k en de voorschotten daarop. Een bioscoopwet. Naar de Nieuwe Ct. verneemt, is het rapport van de Staatscommissie, benoemd om een onderzoek in te stel len naar het bioscoopgevaar, voor de regeering aanleiding geweest een wets ontwerp samen te stellen tot bestrijding van de zedelijke en maatschappelijke gevaren van de bioscoop, hetwelk spoe dig bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. Faillissementen in Nederland. Volgens inededeeliDg van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 12 Aug. in Neder'and uitgesproken 28 faillissementen tegen 33 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot éu met 12 Ang. 1921 1217 faillissementen tegenover 823 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar Mr. P. Rink. Het Vaderland heeft een artikel gewijd aan mr. P. Rink, die Zaterdag 70 jaar geworden is. Het blad herinnert eraan, dat mr. Rink sinds September 1891 lid is van de Tweede Kamer, met de tnsschenpooze van 1905 tot 1909. In 1905 trad hij op als minister van bincenlandsche zaken in het kabinet.de Meester, waardoor tijdelijk een einde werd gemaakt aan zijn Kamerlidmaatachap. Na den val van genoemd kabinet was hij anderhalf jaar staatsman in ruste. „RiDk is door zijn ministerschap nog meer dan vroeger ozertuigd geworden van de noodzakelijkheid van het samen gaan van alle liberalen, en hij heeft in 1913 als een van de vertegenwoor digers van de Liberale Unie in het hoofdbestuur der Concentratie, een groot aandeel gehad in het tot atand komen daarvan. Hij heeft het betreurd, dat in 1917 de Vrijzinnig-Democraten de concentratie hebben verbroken, en zoo is het dan ook niet meer dan natuurlijk, dat hij krachtig heeft medegewerkt aan gelukkig om lachen kan. Behalve de jongelui, waarvan ik reeds melding maakte, waren er nog eenige jongens en meisjes van achttien tot twintig, die niet de moeite van een beschrijving waard zijn, allen waren het neefjes en nichtjes van May, die in dat opzicht te beklagen is. Bij de ouderen zag ik nog Tilly's tante, lady Wasteword, een vreeselijke babbelkous, die als geen tweede op de hoogte is van alle nieuwtjes en wier jours daarom berucht zijn Tilly heeft evenals ik haar onders verloren en woont bij haar tante, die haar lang zoo kort niet houdt als tante Jane mij, vermoedelijk omdat de oude babbelkous haar spionnen volkomen vertrouwt ei er op rekent dat deze haar niet in den steek zullen laten, wanneer er van Til iets te vertellen valt, wat ik echter niet mogelijk acht, want zij is een heel lief meisje en haar levens wandel is onberispelijk, zoo zegt woor delijk tante Jane dan zag ik enkele diplomaten, kenbaar aan hun obersge- zicht en aan hun ridderordes, een paar officieren in politiek, die je altijd aan hun correcte houding en aan een zekeren cominaado-toon kunt herkennen het tot stand komen van den Vrijheids bond. In 1917 heeft hij als tijdelijk vooizitter van de Liberale Unie, waarin het toen geweldig spookte, de zoo moeilijke taak gehad de veranderingen voor te bereiden, door de evenredige vertegenwoordiging noodzakelijk ge worden, en hij heeft toen ieders be wondering afgedwongen". Namei s het dagelijksch bestuur van den Vrijheidsbond is een telegram van gelukwcuach aan mr. P. Rink gezom den. Het lag in de bedoeling van den Vri heidsbond, mr. Rink een tegelta bleau, voor dezen dag verva, rdigd, aan te bieden. Daar echter was gebleken, dat mr. Rink den dag in stilte wilde viereD, is besloten, de aanbieding te doen plaats vinden bij zijn terugkomst te 's Gra- venhage. Pas visa voor België worden afgeschaft- Het Belgisch consulaat deelt ons mee, dat met ingang van 1 September het visum op passen voor België wordt afgeschaft. Middel tegen mend- en klauwzeer. leven, ten gehoore zal brengen. De zanguitvoering zal geschieden door zangeressen en zangers uit alle deelen der provincie, gekleed in de diverse Zeeuwsche kleederdr-chten. (Naar wij vernemen is de deelname zeer groot en hebben zich reeds 22 vereenigingen opgegeven. Red. G. Ct.) Aardappelen-uitvoer. Aan de Re». Bode wordt van be voegde zijde medegedeeld, dat de ge ruchten, als zon de uitvoer van aard appelen eerstdaags weer aan beperkende bepalingen worden onderworpen, als zoodanig kunnen worden tegenge sproken. Regeeringssteun voor boom- kweekers en tuinders. In den loop van 1920 werd de Regeeringscommi8sie voor Kweekers- crediet, gevestigd te 's Gravenhage, in het leven geroepeD, om Bcomkweekers en Tuinders die door de gevolgen van den oorlog in moeilijkheden dreigden te geraken met een voorschot onder Staatsgarantie te steunen. De Minister van Financiën heeft thans bepaald, dat aanvragen oin steun welke na 1 September t. s. worden ontvangen, niet meer voor behandeling in aanmerking kunnen komen. De „N. R. Ct vestigt wederom de aandacht op het middel tegen mond en klauwzeer van dhr. v. d. Berg, waar over het blad reeds het vorige jaar schreef, haalt wederom eenige frappante staaltjes aan van spoedige genezing door dit middel en dringt aan op een officieel onderzoek. Zanguitvoering bij het bezoek der Koningin. Niar uit de mededeelingen in 't Z. L. Blad over de Zeeuwsche Landbonw- week blijkt, is in overleg met het bestuur van den Zeenwschen' Zangersbond be sloten, dat tijdens het bezcek van de Koningin en Prinses Juliana een ge mengd zangkoor eenige vaderlandsche liederen benevens enkele liederen be trekking hebbende op het landelijk en lei slotte hunne dames die zich beijverden hun juweelen en hun ge moed te lachten. Het spel der be ringde haDden deed denken aan de gebarentaal van doofstommen en het bewegen der keurig gekapte hoofdjes aan het kopjebuigen der kakatoe's in de diergaarde, zelfs het geluid dezer vogels schenen de dames te hebben overgenomen. Gelukkig, de bergerettes waren ten i gehoore gebracht. Een beleefdheids- j applausje klonk en nadat het gesprek weer was opgevat en het kabbelend woordenbeekje weer een kwartiertje had geruischt, verzocht de gastvrouw Tilly nog eens te zingen, maar deze i weigerde be'eefd, wilde de bergerettes geen concurrentie aandoen. Toen ging Mary aan haar moeder vrageD of er gedanst mocht worden. Het mocht en even later verscheen het strijkje, ge waarschuwd door een der bedien.en. Het bestond uit twee violisten en een cellist, allen in de gebruikelijke roode jasjes en met geweldige artistenlokken en een hoogblonde pianiste met een spits gezichtje. Onder vroolijken kout zochten de jeugdige paartjes den dansvloer op en Ned. llerv. Kerk. Door de Alg. Synode is f 250 ver strekt uit het Fonds tot verbetering der schraalste predikantstractementen san Hansweert (classis Goes). De Alg. Synode heeft een commissie benoemd welke zal trachten een oplos sing te vinden van het vraagstuk der filiaal-gemeenten. Beioepeu te Meppel (toez.) de. Buk nink te 's Heerenhoek. Geref. Kerk. Bedankt voor Brouwershaven door ds. B. Meijer van Ierseke. Geslaagd. Te 'a Gravenhage slaagde voor het examen Hoogdnitsch l.o. de heer W. Bruinzeel te Ginneken, vroeger hoofd der Chr. school le Ierseke. Krabbendijke. Benoemd tot brand meester de heer M. Francke en tot onder-brandmeester de heer A. v, d. Sande Az. 's Heer Arendskerke. Op de voor dracht voor hoofd der openbare school te Noordwelle, komt o. m. voor" de heer J. Witte alhier. Kortgene. Donderdagavond had de heer J. Verburg, bestuurder van de driewielsanto van den heer de K. van Colijnsplaat het ongeink op den Achter weg, bij het uitwijken voor een rijtuig, urn te slaan. V. bekwam een snede aan den pols en moest zich onder heelkundige be handeling stellen. De auto liep vrjj veel schade op. maakte ik de polonaise aan den arm van Arthur, die me in 't oor zeide dat hij blij was eens even te kunnen wandelen. De oudere dames hadden zich zóó gezet, dat ze het dansen gemakkelijk konden gadeslaan, voor de dito heeren zetten de lakeien de speeltafeltjes ge reed. We hoorden sir James knorren „Nee, ik speel niet, als je de bank van Monte Carlo hebt doen Bpringen...." Het verdere ging verloren doordat bet strijkje er een fikschen marsch begon te spelen, waarbij de blonde pianiste zoo maar op de toetsen beukte met alle kracht van haar fragiel lichaam. „Zou ze nn nooit eens willen mee dansen vroeg ik en Arthur glim lachte me toe. „Ze zal wel moe gedanst zijn," zei hij. Onmiddellijk na den marsch enta meerden de rocdjassen een slepende Fransche wals. Arthur walst heerlijk en wij zweefden over den parketvloer en vergaten alles om ons heen, toen wij elkaar in de oogen keken. Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1