GOESGHE COURANT BiJVOEGSEL Binnenland. Stadsnieuws Kunst en Wetenschap. Provincie-Nieuws. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. School en Kerk. Sport. Gemengd Nieuws. VAN DE van ZATERDAG 13 AUG. 1921. De passenellencle. Door liet Handelsblad is de strijd tegen de passen aangebonden en het blad geeft geregeld ber chten van menschen, die zonder pas over de grens komen, onder anderen mevr. Roland Holst is op slinksche wijs uit ons land in Daitschland ge komen, omdat haar pas niet voorzien was van de voorgeschreven visa, die zoo moeilijk le krijgen zijn. In datzelfde blad schrijft nu een grappenmaker den volgenden open brief aan den minister van justitie Excellentie, Bent u nog niet onpasselijk van het krantengeschrijf over passenellende Komt zoo iets te pasPast het een blad als het Handelsblad dagelijks zulke ongepaste passages over de door u toegepaste, zoo passende passeumaal- regelen te plaatsen Is het geen pas kwil, dat, terwijl Uwe Exc. oppast, dat niemand zonder pas de grens passeert, dat blad, gelijk nog pas, bij het gepeupel in de pis tracht te koineD, door geheel te onpas een pas gepas- seert pas incident te pas te brengen in den gepassioLeerden slrijd voor passen- looze grenspassanten. Ik zou er voor passeD, Excellentie. Pas op, gij komt in een impasse, als gij dit alles langer passieloos iaat pas- seeren. Snijd dien courantiers den pas af of gij komt in de pastei. Leer hun zich aan te passen aan uw paspoorten poespas en bij hun eersten mauvais pas, zou ik ze rampassen. Geloof mij, Excellentie, zeil op mijn kompas; du sublime au ridicule il n' y a qu'un pas, n'estce pas? Dien ééuen pas verwacht van u met gepasten eerbied, UEd. dw., Mr. PASSEPARTOUT. Van 't verhevene tot Let be lachelijke is slechts een schrede, niet waar P 0. K. Elout. Donderdag 11 Augustus was het 30 jaar geleden dat de heer 0. K. Elo.ut, di bekende hoefijzercorrespondent van het Handelsblad, zijn journalistieke loopbaan aanving. Uit den N jderlandschen Journalis tenkring heeft zich een comité gevormd om hem een stoffelijk blijk van waar deerïng aan te bieden. Een ton voor vijf man De nieuwe maréchausseekazerne te Epe, welke pl. m. f 100.000 kost, zal in gebruik worden genomen door 5 manschappen. (Avp.) zondagse uiting apotheken. Zondag a.s. en de daarop volgende week, ook 's avonds na 8 uur, zal de apotheek van den heer v. Kalm'hout voor het publiek zijn geopend. g eslaagd. Te Sneek slaagde voor het examen voor Kerk-organist, de heer N. C. de Jonge, alhier. De Kermis. De voorboden van de kermis zijn er weer. De zwaargeladen wagens met palen en planken en zeilen en kleu rige schotten en zinken dakbedekkingen rijden weer door d^ straten van ons stadje, staan weer op de Groote Markt, Vlasmarkt en Beestenmarkt, waar men reeds druk bezig is met het opslaan van tenten, kramen en établissementen. Het is verwonderlijk in welk een korten tijd tal van rappe hauden een vloer kunnen leggen, de wanden van zoo'n kermishuis kunnen opslaan en het be kronen met 't dak. De jeugd heeft vacantie en profiteert daarvan door met groote opmerkzaam heid het bouwen van de kermis gade te slaan, hier en daar een handje te helpen of, bezield met de beste be doelingen, in den weg te loopen. Vol verwachting klopt hun hart, vol ver wachting van de dingen, die komen zullen. Ook de huiselijke tooneeltjes die zich in en om de woonwagens afspe leu verheugen zich in de belangstelling der kindereu En misschien drootnen zij 's nachts over een heerlijk vrij leven van reizen en trekken. KinderdroomenNiet gebaseerd op de realiteit. Maar ook vele oudere stadsbewoners maken een wandeling naar de drie pleinen waar zich straks de kermis- drukte, de feestvreugde der Zuid- en Noord-Bevelandsche kermisgasten zal eonoertreeren, om te zien hoe ver men al is opgeschoten. De kermis interes seert jong en oud en laat niemand onverschillig. Er komt dit jaar nog meer dan anders. Volgens het lijstje, dat wij reeds eenigen tijd geleden publiceerden zal men kunnen genieten van kinder— draaimolen, danstent, onderzeebooten- caroussel, wafelkraam, schiettent, stoom- caroussel, bioscoop, theater, van een luchtschommel en een zweefcaroussel, van een aeroplane. Ook komt er een somnabule. En natuurlijk vindt men er de gebak galanterie-, suiker- en paling- kramen een slagmachine, een koektenl en een flesschentent. Men raadplege onze advertentie rubriek Wij besluiten deze inleiding met den wenseh dat de volgende week in het tceken moge staan van een gezellige, drukke, ouderwetsehe kermis. Geslaagd. Voor het te's Gravenhage gebonden examen Fransch L. O. slaagde o. m. mej. T. Berg, alhier. Gemeenteraad. Door den heer J. F. van der Leeuw is wegens gezondheidsredenen ontslag gevraagd als lid van den Raad dezer gemeente. Als zijn opvolger staat ver meld de heer E. C. van Dissel, en daarna de heeren J. van Poelgeest en G. Adriaansen. Prins van Oranje. In de Schouwburgzaal van de „Prins van Oranje" zullen vanaf Zaterdag 20 dezer door de Ia Mar's Tooneel en Operette-ensemble voorstellingen wor den gegeven van „Amsterdam zoo het weent en lacht", oorspronkelijk blijspel in vier bedrijven. Nadere bijzonderheden zullen per advertentie worden bekend gemaakt. Een aardige verrassing. Men meldt ons Donderdagmiddag werd aan de vrouwtjes uit hat gasthuis een aardige verrassing bereid. Ds. De Vries offreerde hen een autoritje naar Wilhelminadorp en terug. Ze vertoefden ruim een uur bij Z.Eerw., hebben aldaar den tuin bewoöderd en werden geïnviteerd op een kopje thee en eenige versnaperingen. Te ongeveer 8 uur nam. arriveerden de oudjes weer aau 't Gasthuis, zeer tevreden en voldaau. Het aangename toeblje zal bij hen in dankbare herin nering blijven. Reimerswaal. Naar de M. Ct. verneemt, berust het door ons aan het Handelsbl. ont. leende bericht aangaande waargenomen pogingen öm do overblijfselen van Reimerswaal voor verderen ondergang te bewaren, blijkbaar op een misver stand, voor zoover het Zeenwsch Ge nootschap der Wetenschappen daarin genoemd wordt. Bij het bestuur van dat Genootschap is een dergelijk plan niet in overweging. Ovezaud Donderdagavond in ouder deze gemeente een knaapje aangereden door een auto. De chauffeur schijnt geen schuld le hebben. Nadat het kind door den dokter verbonden was, is het door de auto naar huis gebracht. Iiiezelinge. Dezer dagen had de molenaar Ant. Bierens het ongeluk in aanraking te komen met een cirkel zaag zoodat hij ernstig aan den arm ■werd verwoud. Dr. Pheilfer verleende de eersie geneeskuudige hulp en achtte overbrenging naar Middelbuig nood zakelijk. Kapelle. Naar de N. Z., meldt zal alhier op 31 Augustus, 1- en 2 Sep tember een groote tentoonstelling wor den gehouden van fruit, groenten en bloemen. Verschillende medailles zullen worden uitgeloofd, terwijl een en ander door de hier bestaande muziekgezel schappen zal worden opgeluisterd. Scliore. Een zoontje van G. de Pree werkzaam op de hofstede van dhr. J, Glerum trof gisteren het ongeluk dat een hooivork, met een der punten, in zijn oog viel. Dr Kolft' van Kruiningen verleende heelkundige hulp er bestaat hoop dat hel oog behouden blijft. Krabbendijke. De gemeentereke ning over 1920 sluit met een nadeelig slot van slechts f 101,767a. (Over 1919 f 2-150.537j). De inkomsten bedroegen f 132581.61 en de uitgaven f132686 37£ Aan havengeld k 'am tweemaal zoo veel binnen als aanvankelijk geraamd was. Woensdag had alhier een ernst:g ongeluk plaats. Terwijl "de oudste zoon van den timmerman v. D. bezig was met eene motor hout te zagen had hij het ongeluk om met zijn hand in een der zagen te raken met het ongelukkig gevolg dal twee vingers geheel werden afgezaagd, terwijl twee andere vingers deerlijk gehavend zijn. Dokter Honde link verleende de eerste geneeskundige hulp. Later is v. D. met de aulo van den heer Woulersen naar Middelburg vervoerd. Zaid-Berelandsrlie Pad vinders. Men schrijft ons Zuid-Bevelandsche Padviuders kam peeren met drie teriLen in de duinen bij Cadzand, alwaar ook padvinders u;t Terueuzen en Middelburg in de buurt kampeeren. 't Water moet uit het dorp gehaald worden. De gezondheidstoestand is goed. Vrijdag gaan de Z -B. Pad vinders een tocht langs de Belgische Badplaatseu maken en komen Dinsdag a s. terug. De Socialisatie en de landbouw. Aan de redevoering door het Tweede Kamerlid Bakker op de laatste alge- meene vergadering der Z, L M. ge houden over bovenstaand onderwerp, ontleenen wij nog het volgende Spr. wees erop, dat het aantal kleine landbouwbedrijven steeds toeneemt, waar men toch ook hier gaat in de richting der socialisatie, door de ge meenschappelijk geëxploiteerde fabrie ken, en ook reeds bij den afzet van de producten. Uit laatste door de ex portveilingen, terwijl ook de inkoop van grondstoffen reeds gezamenlijk geschiedt. Na do ontwikkeling van een en ander met cijfers te hebben aan getoond, zegt spr. dat ook daaruit te bewijzen zou zijn, dat in den land en tuinbouw inderdaad het grootbe drijf toeneemt en de kleine bedrijven daarvan de organen zijn. De voorstan ders van socialisatie denken dan ook, dat land- en tuinbouw zich in hun geest ontwikkelen. Doorgaande in die lijn merkt spr. op, dat er bjj de grondeigenaars minder gehechtheid aan den grond is dan vroeger en 'bij soci aliseering van den grond het verzet ook minder zou ziju dan vroeger, mede door de hooge belastingen op die gronden. Toch zou ook de onteigeniug van den grond geleidelijk moeten ge schieden Spr. gaat vervolgens na dat, naast een land- en tuinbouwraad een groot aantal commissies noodig zouden zijn voor de controle over verschillende onderdeelen van het bedrijf, zooals boekhouden, werkprestatie, loonrege lingen, enz., want ook dan zullen de arbeiders wel niet met ieder loon te vreden zijn. Onder de nieuwe toestanden zullen ook allerlei strijdpunten worden opgeworpen. In iedere provincie zou een kantoor moeten zijn. waarmede al die commissies voeling houden, en ook een bankinstelling dieni aanwezig (e zijn om gelden te verschaffen. Ook verdeeling en prijsbepaling worden geregel l. Alle pachtbedrijven zouden moeten verdwijnen, maar dit kan niet want ook in de nieuwe maatschappij zullen kleine bedrijven aanwezig moeten zijn, opdat de bedrijfsleiders in den tijd van den oogst losse werkkrachten moeten kunnen recruteeren uit die menschen, welke oen zeer klein be drijfje hebben. Spreker zeide voorts niet de moge lijkheid van socialisatie te ontkennen, maar wel de mogelijkheid eener sociali satie, die een zegen voor het maat schappelijk leven zou zijn. Een individualistisch bedrijf kau nooit dan tot volkomen schade van dat bedrijf en dientengevolge ook tot schade van de gemeenschap worden gesociali seerd. Dit omdat daardoor de persoon lijke energie, waardoor de maatschap pelijke voortbrenging op hooger peil komt te staan, zou worden gedood. Dat zou zeker ook met het landbouw bedrijf het geval zijn en spr. denkt dan aan de fokkerij, de selectie, vooral ook aan de kleine intensieve tuinbouw cultuur. Eu al zeggeu nu de voor standers van socialisatie, dat ook in hun stelsel de prikkel voor de ont plooiing van de meusehelijke energie zal blijven bestaan, omdat men ook veekeuringen zal houden, ook tentoon stellingen zal organisceren enz., dan meent spr. toch dat de mensch nog andere prikkels noodig heeft. De harde strijd om het bestaan, de zucht J.oi zelfbehoud zijn de prikkels, waardoor de mensch wordt opgewekt, om zich met geheel zijn hart te werpen op den arbeid, en met zijn hersens alles uit te denken wat kan dienon om zijn bestaan te verbeteren. Spr. vraagt of een gesalarieerd man, die de bedrijven möet leiden met pijn lijke nauwgezetheid waken zal over alles, zooals de landbouwer moet doen voor wie liet wel gelukken van zijn onderneming een levenskwestie is. Spr. meent, dat dit een witte raaf zal zijn. Juist is gebleken, dat vooral de pacht boeren de verhoogde opbrengst van deu bodem hebben bevorderd. De maatschappij van nu leeft, die van straks zal dood zijn als de sociali satie werd ingevoerd. De mensch, zou een klein stukje worden van een groot raderwerk. Het leven zou veel duurder worden, te meer ook waar de boeren stand hoogere eischen zou stellen dan tot nu toe, zoowel op loon- als woning- gebied. Werklooze landarbeiders. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de landarbeidersbonden mee gedeeld, dat hij vooralsnog geen vrijheid kan vinden, voor de werklooze land arbeiders een steunregeling te treilen. Hervormingsdag. De Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk heeft besloien tot het uitschrij ven van een dag van verootmoediging en dankzegging op 31 October a s. De Schoolstrijd. In Bergopwaarts constateert prof. dr. H. Til. Obhink dat de overmatige 8ehoo!bjuw tengevole van de nieuwe onderwijswet schatten gelds verteert en schrijft dan „En toch acht ik de schatten gelds, die op deze wijze worden weggegooid, nog niet eens den ergsten kant van de zaak. Het ergste is de moreele schade die wordt aangericht. Vroeger bracht de schoolstrijd scheiding lusschen de twee groote groepen de liberalen en de orthodox-chiistelijken. Nu gaat de nieuwe schoolstrijd plaatselijk de chris tenen onder elkaar verdeelen en er is een voortdurende bron van telkens nieuwen twist. Aan den ouden schoolstrijd moest een einde komen. Maar het e:nde is er niet. De strijd heeft alleen een ander karakter aangenomen. De twee groote legers ziju gedemobiliseerd, en de strij ders naar huis gezonden. Men gaf ze echter hunne wapenen mee, en nu hebben ze zich groepsgewijze weer tot tal van kleine legertjes vereenigd, die nu in dorpen en gehuchten met hevig- he.d deu guerilla-oorlog voeren tegen hunne vroegere strijdmakkers. De schoolstrijd heeft zich verplaatst van het Binnennof naar het dorpsplein. Of er veel mee gewonnen is f" Kleedervrijheid. Een inzender in de Gereformeerde Kerkbode voor Rotterdam verzet zich tegen de „Kleervrijheid" in de' Gerc- formeeide kerken. Niet alleen ten op zichte van de predikanten acht hij een uniform voorschrift gewenschl, maar ook zou hij de verdere ambtsdragers en ook de kerkgangers ze f tijdeus de godsdienstoefening aau een regeling, de kleedmg betreffend, onderworpen willen zien. Niet alleen jongere, maar ook oudere zusters der gemeente kleeden zich vaak onwelvoeglijk, maar bij broeders ouderlingen, diakenen en col lectanten ontbreekt eveneens vaak veel aan de stemmigheid van kleeding, „en", zegt de schrijver, „het laat zich be grijpen, (lat vele broeders en zusters ontsticht worden als broeders, die tot eenigen dienst bij de Kerk des Heeren op den Sabbathdag zijn betrokken, door das, jas of vest deze ontstichting opwekken". „Dat de Heere en Ziju Woord dit onverschillig zou laten", aldus de schrij ver, „wagen wij le betwijfelen... De apostel Paulus spreekt zelfs van deftig heid bij de bediening des Woords, en zou hij diezelfde deftigheid dan niet begeeren bij alles wat en allen, die hij den dienst in het Huis des Heeren zijn betrokken Bovendien, als de Heere onder de oude bedeeling voor den bouw van den tabernakel de plaatsing van de strikjes en linten etc. laat aanwijzen en de kleedij voor den Priesteidienst in bizonderheden laat voorschrijven is het dan te denken, geachte redactie, dat bij den Nieuw-Testamentischen eeredienst een kleervrijheid als bij ons wordt waargenomen, Hem aangenaam kan zijn P" Tot zoover de inzender in de Gere* f rmeerde Kerkbode. Well.cht krijgen wij dus binnenkort in de Gereformeerde synode een voorstel, betreffende een verordening op het aautal vestknoopen kleuren snit van das,lengte van mouwen en broekspijpen voor ouderlingen, di, ke nen en collectanten naar het voorbeeld van de oude bedeeling, die aan de priesterkleeJij ook de plaatsing van de strikjes en lintjes voorschreef. (N. R. Ct.) Ned. Herv. Kerk. De Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk heeft met 109 stemmen aan genomen de conclusie der commissie over het wegnemen van de bepaling in de reglementen betreffende de on- vereenigbaarheid van het Kamerlid maatschap met het prelikambt. De commissie wilde opheffing van de be paling, onder voorwaarde, dat de be trokken predikant toestemming krijg van den kerkeraad en van het classikaal bestuur welke zich moeten hebben overtuigd dat in de vervulling van het ambtswerk op bevredigende wijze wordt voorzien. In behandeling kwam vervolgens het rapport van den heer Bongers over het Reglement op de vorming van filiaalgemeenten, ingediend door de vereentging van vrijzinnig hervormden. De meeiderheid der commissie ont kent, dat men naast den geloofsgrond der kerk, een andeien zou kunnen stellen, die er toch niet mede in strijd zou mogen zijn en wijst er o.m. op hoe uiterst bezwarend de beoordeeling is van den geloofsgrond voor het clas sikaal bestuur, aan hetwelk het regle ment zulks wil opdragen Vtlgens het oordeel der minderheid kunnen en moeten de bezwaren, waarvoor zij niet blind is, door beleidvol optreden wor den overwonnen. De heer Tammens, wees op het ge vaar dat nog meerdeien de kerk zullen verlaten als de gevraagde wijziging niet wordt ingevoerd. Daa. entegen zal vrede en rust worden beverderd wan neer men zoowel de rechizinuige als de vrijzinnige minderheden op deze wijze bevredigt. De conclusie der meerderheid werd ten slotte met 127 stemmen aange nomen. Beroepen (toez.) te lleinkenszand J, B. Netelenbos te Middelburg. Voetbal. G.V. V. Zondag a.s. 9pelen op het terrein aan den Polderschen weg voor de Bei^r-wedstrijden van G. V. V. G. V. V. I (Goes)—Zwart Wit I (Rotteidam) en voor de winnersronde klasse B Ajax I (Icrseke)E. M, M. I (Goes). Het nieuwe speelgoed! Tfc Am sterdam kost een rit in tramlijn 22, die rondom het Centraalstation loopt, slechts 1 cent. Het nieuwe speelgoed, vertelt het N. v. d. is lijn 22, waarin nog steeds drommen dreumessen rond het Centraal Station trammen. Gelukkig laat men de volwassenen voorgaan, anders zou er tot dusver op conduc teur en wagenbestuurder na waar schijnlijk nog geen „groot mensch» in geweest zijn. Twee agenten houden de woelige queue in toom, die zich Zondag- uitstrekte over een lengte van ettelijke meters. Maandagmiddag was er iets minder, maar toch altijd nog ruim voldoende belangstelling Hoelang het nieuwtje zijn aantrekkingskracht zal behouden, valt moeilijk te voorspellen. Waarschijnlijk zal het nog wel een tijdje duren. Eén der agenten had zelf nogal schik in het geval, maar de ander vond het een vervelend baantje. Hij beklaagde de arme conducteurs, die daar deu ge- heelen dag mee opgescheept zaten. En sommige groote menschen zijn al even erg, vertelde hij. Gisteren had hij een heer en dame opgemerkt, die vijfmaal het toertje gemaakt hadden. Het leek wel, of de menschen nog nooit een tram gezien hadden. Inmiddels waren ons alweer verschei dene trams gepasseerd. Van vorenloopen de wagens met klein grut leeg en dadelijk van achteren weer vol. Een voorbijganger, die er nogal plezier in had, deelde onder groot gejuich een handvol centen uit. Een vrouwtje was hooglijk ingenomen met de nieuwe instelling Het was net zoo duur als de draaimolen en het duurde langer. Voor een dubbeltje was je nu je kinderen een heelen tijd kwijt, terwijl je zeker wist, dat ze qnder. toe zicht stonden. En terwijl ze tramden deden ze tenminste „geen ander kwaad". Dronken kinderen Te Rotterdam zijn aangehouden vier jongens van 912 jaar, die hadden ingebroken in den Doelen en daar 21 llesschen oranje bitter hadden gestolen. Zij hadden, zoo meldt het „Hbld.", aeze verborgen in een pakhuis bij den Dot-leu, waar zjj zich aan den inhoud der flessehen hadden te goed gedaan, met het gevoig, dat zij bij de ontdekking allen stomdronken waren. Giftige gassen in den strijd tegen ongedierte. De katoenworm in Atnet'ka, die sedert jaren de grootste verwoestingen aanricht» in de katoen plantages der Zuidelijke Staten zal voortaan met giftige gassen worden bestreden. De chemische legerafdeeling eu het departement van landbouw zullen samenwerken om dit gas op de doelmatigste wijze daarvoor te gebrui» ken. Op het oogenblik bestrijdt men er ook met succes de rattenplaag mee in de groote zeehavens. Een „gasaan val" van 15 minuten doodt iedere rat, die zich in de werven eu onder de

Goessche Courant | 1921 | | pagina bijlage 1