X° 95 Zaterdag 13 Augustus 1921. 108 jaargang. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. FEUILLETON. HET DOODEND ZWIJGEN. Buitenland. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, ill Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naaml. Vennootschap Goesclte Courant ADVERTENT1ËN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal V berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeutreus Boss' Drullkors-eil Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. COURANT VACANTIETIJD IS ONTSPANNINGSTIJD. De kinderen hebben vacantie eu de diverse vaders en moeders vinden het juist daarom den juisten tijd om het huis te sluiten en gezamenlijk eens wat rust en ontspanning te zoeken. Men heeft behoefte het lichaam eens wat rust of beweging te geven, men wil den vacantietijd gebruiken om de gedachten eens in andere banen te leiden, om te doen wat men gewoonlijk niet doet. Zij, die voor hun vaeantie-reisjes over een ruime beurs kunnen beschikken, kunnen zich natuurlijk heel wat me.r comfort verschaffen dan de minder be middelden, die naar de goedkoopste reisgelegenheden en hotels moeten zoeken. Maar wat de aard der ontspanning betreft, is het duidelijk, dat de man met geringe middelen op dezelfde wijze, zij het dan op bescheidener sehaal, zijn doel tracht te bereiken, als degene voor wie het kostenvraagstuk geen moeilijk- béden oplevert. Men wil er -eens „uit" zijn. Een jaar lang heeft men in meer of minder prettige omgeving al dan niet ingespannen gearbeid en men voelt de behoefte aan een geestelijke ver- frissching om straks weer met her nieuwde kracht aan den slag te kunnen gaan. Men zoekt dus een ongewone om geving en een ongewone bezigheid. Stadsmensohen, die een jaar lang in hun meer of minder hooggelegen wonin gen het straatrumoer hebben aange hoord, zoeken de rust en de ontspanning welke het buitenleven brengen kan. Zij trekken naar bosch en hei naar strand en zee, laten zich in een zalig nietsdoen door het warme zomerzon netje bruin branden en genieten van verkenningstochtjes in de omgeving en de afwisseling van bals en concerten welke de grootere en kleinere bad plaatsen op ineer of minder groot- sclieepsche wijze kunnen bieden. De buitenman heeft in den regel minder behoefte aan rust voor zijn geschokte zenuwen. Hij trekt naar de groote stad waar hij net comfort, het bezienswaardige en de variatie kan vinden waarvan hij in zijn rustig dorpje verstoken is geweest Hij logeert bij voorkeur in de drukste hotels, dineert in de grootste restau raties, verdeelt overdag zijn tijd tusschen een rijtoertje en de middagvoorstelling van een bioscoop-theater en geniet 's avonds van een bekend tooneelstuk, een opera of een gelegenheidsconcert. In den regel bereikt hij zijn vacantie- doel het vlugste, want na weinige dagen is hij gewoonlijk zoo moe en zoo beu van het geld uitgeven, dat hij naar liet Oorspronkelijke detective-roman door R. J. B. „Vertel me nu maar eens, wanneer je weer in dat damned old England bent teruggekeerd, ik heb je in geen tijden gezien," zei ik medelijdend. Eu Al'red begon een eindeloos ver haal 'dat hierop neerkwam, dat hij eerst dienzelfden morgen, na een verblijf van drie maanden in de Duitsche hoofdstid, in Londen was gearriveerd en op zijn kamer de uitnoodigingskaart voor het fesst van dezen avond had gevonden, daar zijn tante Carson wist dat hij deze week zou terug komen. „Een leuke verrassing," kon ik niet nalaten op te merken, wat me een drnkje van Arthur's voet bezorgde. Toen Merrybone daarop een verhaal opdischte hoe zeeziek hij was geweest met al de gevolgen daaraan verbonden en ik zeide dat hij als advocaat mis schien nog nooit zulk etn flux de bouche had gehad, ging hij over tot een beschrijving van de heerlijkheden van Berljjn en ik luisterde uaar Arthur, die met Harold Biid aan het dispu- kalme leven in zijn rustig dorpje terug begint te verlangen. Er zijn vacantie-reizigers, die iets van den ontdekkingsreiziger in zich hebben Zij ontdekken een stukje van ons vaderland met rijk natuurschoon en op hun voet- of fietstochtjes in den omtrek worden zij telkens weer getroffen door de schoonheid van het landschap. Zij genieten er kalm en met overleg van en als zij van hun vacantiereisje komen, hebben zij in een photo-album een schat van herinneringen en doen zij hun kennissen een opgetogen ver haal over het mooie van ons eigen landje en de Deerlijke ontspanning van een paar gezonde buiten-weken. Er zijn anderen, die er een genoegen in scheppen in hun vacantie zooveel mogelijk te zien in den kortst moge- lijken tijd. Zijn zij op de plaats van bestem ming aangekomen, dan wordt onmid dellijk een auto gerequireerd en mijn heer en mevrouw vliegen met maximum snelheid door de straten. De chauffeur wijst liuks en rechts met zijn duim de bekende gebouwen en monumenten aan en de reizigers, die niet half verstaan wat hij zegt, knikken maar dat- zij het begrepen hebben. Zij blijven tien minuten in Artis en loopen in een half uur een museum door. Zij kunnen dan hun kennissen allerlei merkwaardigs van de aapjes en de roof dieren vertellen en weten uit eigen aanschouwing dat er veel schilderijen 'n het museum hangen. Terwijl mevrouw vlug nog een paar zalen doortrippelt, bestudeert mijnheer al weer het spoor boekje eu een half uur later zijn zij weer op weg naar een andere stad Als zij thuis komen gaat mevrouw met hoofdpijn naar bed en blijft mijn heer op zijn kantoor zenuwachtiger en prikkelbaarder dan ooit te voren. Onder de minder gegoeden komt dezelfde zucht naar diverse ontspanning tot uiting. Er zijn vaders en moeders die met hun kroost voor een dagje naar buiten gaan en in bosch en veld, op de hei of aan het strand een rustig plekje zoeken waarop zij met volle teugen van hun vrijheid, van zon en buiten lucht kunnen genieten. En er zijn er ook, die met hun kroost op het stuur en de bagagedrager, met krommen rug en knikkende knieën, een proefje van burgermanswielrennen geven, of die zenuwachtig en gejaagd, beladen met pakjes en koffertjes, met rood-wartne, heel en half sehieiende kinderen van het eene station naar het andere draven en den halven dag in een stoffige derde-klas coupé zich zelf en hun medereizigers vervelen. De ware - ontspanning, het ware vacantie-genot zit in het met zorg kiezen van een andere omgeving en in die omgeving met verstand en met mate genieten van het nieuwe en mooie welks weldadigen invloed men tee-en was over Shakespeare. Harold Bird is in Britsch Indië geboren en de Indische zon heeft hem een interessante geel bruine gelaats kleur gegeven, bovendien is hij zoo goed als verloofd met mijn liefste vriendin Tilly Loveland en hij is heel sterk, kan roeien als twee en heeft een geweldige backhand, waar door hii geregeld het kampioenschap van onze tennisclub behaalt. Geen wonder dus dat ik hem hoogeljjk ver eer, natuurlijk niet zdó als Arthur, maar ik vind Harold toch wel een van de begenadigden van het mannendom. Hij heeft ten overvloede de mooiste donkere oogen die ik ooit heb gezien mijn vergelijkingsmateriaal is niet zoo heel groot, en daarbij licht blond haar, een combinatie die niet vaak voorkomt en het is best te begrijpen, dat Tilly, die vroeger altijd al een zwak voor zeldzame postzegels had, op dit meu- schelijk curiosum is verliefd geworden. Beiden ziin nog in het eerste stadium van hun liefde, zoogenaamd weet nie mand iets van hnn geheim, maar hnn oogen spreken met vlammende blikken een duidelijker taal dan de licht recla mes in de City. Met Tilly ben ik van klein kind af vriendin geweest en die vriendschap is slechts twee jaar onderbroken ge weest, toen zrj in Berlijn op het con servatorium was, Tillv zingt bepaald ondergaan wil. Een ieder voelt voor zichzelf het best of zijn vacantie-genoegens van dien aard zijn, dat hij straks, bij het weer hervatten van de dagelijksche bezigheden, van een hernieuwde ar beidsint, van een werkelijk geestelijke verfrisscliing zal kunnen spreken. T. DE CONFERENTIE TE PARIJS Op de bijeeukomst van den Opper sten Raad te Parijs is door Lloyd George een nydige redevoering ge- honden tegen Frankrijk, waarbij hij aan het adres van Briand tal van onaangename dingen zeide en o. a. de woorden machtsmisbruik en rechtsver krachting gebruikte. Blijkbaar was hel de bedoeliüg van Lloyd George Frank rijk er voor te waarschuwen dat het zijn verwachtingen over het resultaat der conferentie niet te hoog moet spimnen en voorts om de Polen er poolshoogte van te doen nemen dat zij niet op moeten rekenen meer dan een korst en één mootje van de taart Opper-Silezië te krijgen en dat Enge land het eenmaal ingenomen standpunt niet wenschte te wijzigen, althans zoo weinig mogelijk. Briand heeft daarna op, in verge lijking met Lloyd George, kalmen toon een uiteenzetting gegeven van de Fransohe opvattiDg. Ook de Fransohe bladen, met uit zondering van de Echo de Paris, slaan een gematigden toon aan, de Figaro evenwel verklapt dat dit ge schiedt ingevolge een wenk van ltoo- gerkand. De F/ansche regeering is blijkbaar niet van zins bet tot een break met Engeland en dan vermoe delijk ook met Amerika te laten komen. Het slot der geschiedenis is ge- werst, dat aan de coma issie van des kundigen, uitgebreid met de hooge commissarissen, is opgedragen een nieuw plan voor de verdeeling te maken eu wel met in achtneming van de volgende beginselen 1. iedere stem is van gelijke waarde 2. Het uijverheidsgebied waarin de Duitschers tot de Polen staat als 2 tot 1 moet aan üuitschland worden toegewezen. 3. De aanliggende gebieden moeten worden onderzocht om uit te maken, welke gemeenten door levensbelangen zijn vastgehecht aan de industrieele centra. Lloyd George heeft blijkens dit laat ste punt toch een scheutje water in zyn wyn gedaan. Aanvankelijk wilde hij de geheele industriestrook (met uitzondering van de districten Rijbnik en Pless) aan Duitschland toewijzen. Het beginsel van ondeelbaarheid van den industrieelen driehoek, heeft hij nu prijs gegeven. Practisch heeft ech- prachtig en ik begrijp niet dat ze niet voor zang is doorgegaan. Ze heeft een prachtige alt en ze zingt melankoliek als een oude Stradivarius, da, haar stem doet me denkeu aan de klagende, weemoedige toonen vau een viool, waarvan de klanken trillen door een vochtigen herfstavond. Ik hoorde eens een zigeuner spelen in den tuin van een hotel, het had die* middag geregend, tafeltjes en stoeltjes waren glimmend nat, van de kale herf8tboomen drupte de regen naar beneden; vergt elde blauren stoven door den tuin bij vlagen. Ik zat in de waranda en luisierde en de tranen ttroomden me over de waBgen. Zoo is het me ook vaak te moede als Tilly zingt. Ik voel dan hoeveel ik van haar houd. Er scheeu iets leuks gezegd te wor den, tenminste allen keken me aan met grinnekende gezichten. „Waar was j(j met je gedachten vroeg John Morton de bijna officieele van May. Op dat moment kwam er een man netje binnen, dat do blikken van jong en oud tot zioh trok. Het was een stevig heertje, van middelbare grootte, met een groote hoornomrande bril op den nens. Hij was gekleed in een pak waarvan het model drie jaar geleden in demode was. Zijn witte handen bewoog hij als ter de concessie van Lloyd George niet zoo heel veel om het lijf. De Ster-correspondent van de N.R.Ct. schrijft hierover „Men gaat bij het onderzoek uit van centra, wat dus wil zegg-m dat het beginsel van de meerderheid der ge meenten wa ïrbij de landbevolking over woog en waarop de Fransche opvaltiig berustte, prijsgegeven is voor hut overwicht der industrieele belangen eu de groote menigte iu de voornaamste steden, in den iudustriedriehoek treden vier steden op den voorgrond waarom eigenlijk gestreden wordt, name lijk Kaltowitz, Königshütte, Beutheu en Gleiwilz. Daarvan had Kattowuz 22.774 tegen 3800, Königshütte 31848 tegen 10.764, Beuihen 29877 tegen 10090, Zabrze of Hindenburg 21.250 tegen 14.863 en Gleiwitz 33022 tegen 8558 stemmen, alles Duitsche meer derheden tegen Poolsche minderheden. Men ziet dus dat het nieuwe be ginsel uiterst voordeelig voor de Duitschers is, daar het industriege bied ingedeeld wordt in centra met de hoofdsteden als middelpunt en daarbjj dan wordt bepaald welke plaat sen van deze hoofdsteden afhankelijk zijn. Het zal zoo mogelijk zijn aan den buitenkant van den driehoek voor Polen wat af te snijden, maar de prin- cipieele beslissing lijkt ten gunste van Duitschland". Tot zoover de N. R. Ot. De groote vraag is nuzullen de deskundigen zich van hun uetelige opdracht kunnen kwijten en een oplossing van de leg kaart-puzzle vindeD, die beide par- tijen zal kunnen bevredigen Tal van moeilijkheden zijn hier te overwinnen, moeilijkheden ontstaan door de tegenstelling in den uitslag der stemmiug in de steden en op het omliggende platteland, die Poolsch hebben gestemd. In afwachting van bet resultatt van den arbeid der deskundigen heeft de Opperste Raad de Oostersche kwestie be8proken en besloten een bonding van strikte neutraliteit aan te nemen la den Grieksch-Turkschen oorlog. Daarna is over het toezicht op de militaire vliegerij in Duitschland ge sproken welk punt naar Foch is ver wezen en kwam de Russische hon gersnood aan de orde. De raad besloot aan te driDgen op de stichting van een Internationale commissie, die belast zou zijn met het bestudeereu van de mogelijkheid om hulp te ver- leeneu aan de hongerende bevolking van Rns'and. Dit klinkt erg op Z(jn elf-en-dertlgst. Wanneer de bevolking maar niet grootendeels is doodgehon gerd als de geallieerde hulp op het tooneel der ellende verschijnt! Lloyd George verklaarde nog dat hij het geheel eens was met Briand over de noodzakelijkheid om aan het Rus sische volk hulp te verleenen, doch wees daarbij op de ontzaglijke moei lijkheden van dit vraagstuk. Komisch is het, wanneer we ineen der bladen lezen„Op dit oogenblik bespreekt zij (de conferentie) den Rus- sischen hongersnood. Morgen lunchen de lieeren bij den president van de republiek te Rambouillet". 't Lijkt wel of de eerste bezigheid werd verricht door de heeren om zich den eetlust te scherpen. Mogen zij bij het nutiigen der lekkere beetjes be denken hoe scherp het zwaard van den honger snijdt. Niet alleen uaar Parijs gaan veler- gedachten, maar ook naar Washington, waar den llden November de ont- wapeningsconfereatie zal worden ge houden. Japan heeft thans dezen datum aanvaard en de overeenstemming dien aangaande der deelnemers is thans algemeen. Verwacht wordt, dat de uit- noodigingen nu weldra zullen worden verzonden. Vreemd doet het aan, terstond na het bovenstaand bericht te vernemen dat, naar uit New-York wordt ge- meldt, de Public Ledger als zeker verneemt, dat Japan aan een flrma in Zwitserland Dieselmotoren heeft besteld, tot een bedrag van een en kwart millioen ponden sterling, bestemd om te worden geïnstalleerd in reusachtige duikbooten. Deze motoren zouden dubbel zoo krachtig zijn als die, welke eenigen tijd geleden door de Ver. Staten bij dezelfde firma besteld zijn. Ziet, wan neer bovenstaand bericht juist iB, dan vertoont Japan toch een frapante ge lijkenis met Janus met liet dubbele voorhoofd. Waterverontreiniging en oesterteelt- Op vragen van den heer Van Bere- steyn betreffende verontreiniging van het ivater iu het Oostelijk deel der Oostersehelde, heeft de minister van financiën geantwoord Het is den ondergeteekende bekend, dat het water van het grootste deel der Staatsoesterperceelen in het Ooste lijk deel van de Oostersehelde, behoo- rende tot de zoogenaamde Bergsche Bank, verontreinigd wordt, en dat deze verontreiniging in hoofezaak wordt toegeschreven aan vermenging van dat water met afvalwater en vnil van fa brieken en riolen van Bergen op Zoom. Op deze perceelen worden echter geen coasumptieoesters gekweekt, maar alleen zaaioesters neergelegd, welke later voor haar verderen groei en was dom naar diepe, zuivere perceelen worden overgebracht. Deze zaaioesters worden hiervoor te voren schoonge maakt en gesorteerd en op de diepe zuivere perceelen niet dadelijk hij de aldaar reeds aanwezige oesters geplaatst, doch afzonderlijk gehouden totdat zij geen gevaar voor besmetting meer bie den Het reinigen en sorteeren nu vari de jonge zaaioesters véér haar over planting vaar de diepe onverdacht reine perceelen brengt arbeid en kosten een zwemvogel de poolen eil daardoor vielen de ringen op, die hij aan tlken vinger droeg, gouden ringea bezet met groote, glinsterende en veelkleurige edelgesteenten. Lady Carson stond op en begroette den vreemdeling allerhartelijkst. „Beste James" zeide zij „dat is nu eens ontzettend aardig van je. U moet weten", aldus wendde zij zich tot de gasten, „Sir James Box is mijn stief broeder, hij is nu een goede week in L mden, na ongeveer tien jaar gereisd te hebben in 't buitenland. Hij is overal geweest, niet waar James? We hebben hem opgezocht, zoodra bij hier was, maar James wilde geen enkele visite maken, zelfs niet bij ons." „Ik moest eerst mijn huis inrichten," bromde Sir James. „Ik had heusch wel wat beters te doen dan me als een wonderding door alle mogelijke men» schen te laten bekijken." „Maar James," mompelde de gast vrouw, een beetje wit om den neus, „och lijj is altijd een wonderlijk meDsch geweestaltijd een beetje eenzelvig." „Ik heb gereisd, ik ben in Japan, lndië, Australrë, Amerika geweest, ik heb een bedevaart naar Mekka gemaakt, heb het graf van Mohammed bezocht, ben in Constantinopel in een harem bjjna overhoop gestoken(„O shooking siste tante Jane.) I „Is dat »iet veel beter dan tien Londensohe seasons te moeten door worstelen „Wat een type!'1 juichte ik. „En is je huis nu klaar?" vroeg lady Carson om het gesprek een andere wending te geven. „Jawel, ik heb er al mijn reissou- venirs ondergebracht, behalve een pracht lantaarn uil een of andere moskee, van geciseleerd koper en ge kleurde glazen ruitjes, die ik aan m'n zaakwaarnemer heb gegeven omdat hij voor me in Londen nog een stil plekje heeft weten te vinden. Ik noodig U niet uit om mijn mooie dingen te komen bezien, alleen die jongedame daar", en hij wees op mij „kan komen omdat ik zoo'n type ben". Nu kleurde ik tot achter mijn ooren. De wildeman ging zitten en, alsof hjj guvoelde, dat hij geen bijzonder aangenamen indruk had gemaakt en hij zijn doel wel iets had voorbij ge schoten, betuigde sir James, dat hij niet had willen ontbreken op dezen avond, waarvan men hem in 't oor had gefluisterd, dat hij speciaal ter eere van Hier werd hem een hand op den mond gelegd, omdat het uur van het souper met speech van den geluk kigen vader nog niet had geslagen. Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1