N®. 94 Donderdag 11 Augustus 1921, 108 jaargang. Buitenland. s FEUILLETON. HET DOODEND ZWIJGEN. School en Kerk. ft Provincie-Nieuws. abonnement Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2,—. Afzonderlijke nummers a cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naiiui. Vennootschap Goesche Courant ADVERTENTIËN van 15 regels f 1,20 elke regel ineer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeutreus dis Ross' Drukkers-en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 uur voormiddag. COURANT HET ZWAARD VAN DEN HONGER- Het zwaaid van den honger, dat in Rusland rondmaait, richt daar ont zaglijke verwoestingen aan. Lang zamerhand wordt wat meer bekeud van de ellende die in de geteisterde pro vinciën heerscht. De Sovjet-bladen uit de laatste dagen van Juli bevatten, naar de N. R. Ct. meldt, o.m. de volgende bijzonderheden Onder de Wolga-gouvernementen heeft Samara het meest geleden. De velden zijn daar bijna zonder uitzon dering tot een uitgebrande steppe geworden. Waar een klein beetje regen wat groen bad doen opkomen, hebben de sprinkhanen alles opge ruimd De boeren voeden zich met alles wat inaar gekauwd kan worden. Wat er aan gras gegroeid is, verteer baar of niet, is opgegeten. Eikels gelden als een lekkernij. Iïrood wordt uit lindebladen som« ook uit mierik wortel gebakken. De boeren voeden zich ook veel met ratten, die zij met huid en haar verslinden De veestapel gaat de algeheele vernietiging tegemoet. Het vee wordt gedeeltelijk verkocht, gedeeltelijk geslacht. Op de markte.n in de steden wordt het bijna voor niets van de hand gedaan. Vele boer derijen zjjn verlaten, daar de bewoners naar Siberië of naar de Oekvaine opge trokken zijn. Een zelfde toestand heerscht in de Kirgische steppen, waar de sprink hanen-plaag ontzaglijke afmetingen aangenomen heeft. Ook het goevememeut Szimbirsk is met zijn rijke tuin- en groenteneultuur een offer der droogte geworden. In het gouvernement Saratof is de stand van het winter- en zomergraan slecht. Aan de overzijde van de Wolga moet van volslagen misoogst worden gesproken. Een pond brood kost er in den vrijen handel 706(1 roebel Staats, koren is niet voorhanden. In het Tsjoewa-gebied heerscht een vertwijfelde toestand. De bevolking heeft vanwege het zich met gras voe den zeer van epidemieën te'lijden en vooral de kindersterfte heeft er schrikbar >nde afmetingen aange nomen Het laatste vee en het laatste gevogelte zijn verdwenen. Diefstal en roof hebben geheel de overhand ge kregen. De wegen naar de steden zijn vol bedelaars. De bevolking, die on geveer 800,000 zielen telt, hongert man voor man. Nu de toestand in Rusland zoo uiterst criliek is, duiken weer berichten op, dat Lenin het land zal verlaten en een langdurige reis naar Engeland zal ondernemen. Tot nog toe zijn deze berichten niet tegengesproken en het zou natuurlijk niet onmogelijk zijn dat Lenin het zinkende bolsjewistische schip verlaat. Echter heeft een gewezen minister van een groote mogendheid, die in Nederland vertoefde op zijn doorreis naar Parijs en Londen een belangrijke verklaring afgelegd, waarin bij, naar het „Vaderland" meedeelt, o m. het volgende zeide „In de eerste plaats moet ik mede- deelen, dat volgens inlichtingen, aan Oorspronkelijke detective-roman door R. J. B. HOOFDSTUK II. Een verlovingspartij. Iu de snelle, dichte Cleveland van Arthur, die ons was komen halen tinle was natuurlijk nog lang net klaar geweest reden we dien avoDd naar de Carsons. Het mooie weer was al weer voorbij, een dunne mist hing als beige sluiers in de straten. Aan houdend bromde de claxoD, als de kreet van een wild dier. We zaten heerlijk lui in de leeren kussens. Ar thur zat bij ons, de chauffeur stuurde. Het matglazen ballonnetje liet liet elec- trische licht zachtkens doorzeven, de diamanten knoopjes in Arthur's plas tron schoten violette vonkjes. In het gezellige kamertje, dal zoo'n welker juistheid niet kan worden ge twijfeld, het roode leger beter dan ooit is georganiseerd en uitgerust. Ik wil niet zeggen, dat de sovjet- regeering een offensief voorbereidt, of militaire toebereidselen in 't algemeen maakt, maar het is zeer belangrijk vast te stellen, dat het roode leger thans sterker is dan ooit te voren De pers blijft gelooven, dat de sovjel- regeeriug weldra omvergeworpen of vervangen zal worden. Dit is onjuist, want de regeering van Moskou, die steunt op de bajonetten der trouw geb'even troepen, loopt geen enkel gevaar. Ik heb rapporten in handen gehad over deze troepen, welken het aan niets ontbreekt en die de regeering zeer goed verzorgt. Wanneer de gen darmerie en de keurtroepen getrouw zijn, kan niets de bolsjewiki omver werpen." Den hongersnood achtte deze staats man zeer ernstig en in den winter zou deze nog grooter worden. Van een /Anken van het bolsje wistische schip schijnt dus nog niet gesproken te konnen worden De reis van Lenin zou ten doel hebben het aanknoopen van handelsbetrek kingen. In verband met den hongersnood in Rusland heeft de Paus een brief gericht aan den kardinaal-staatssecretaris om alle christelijke en beschaafde volkeren te verzoeken het hongerlijdende Rus sische volk edelmoediglijk ter hulpe te snellen. De vergadering van den Opper sten Raad te Parijs is Maandag be gonnen. Van zeer veel belang is de deelname van Amerika aan deze con ferentie. President Harding heeft verklaard dat de regeering der Vereenigde Staten groot belang stelt in een rechtvaardige regeling van de vraagstukken en in behoorlijke economische schikkingen, waarbij de geheele wereld belang heeft en hij heeft nog eens speciaal^de hoop uitgesproken dat de Parijsche confe rentie zulk een rechtvaardige op lossing ten aanzien van Opper-Silezië, dat een der voornaamste beletselen is voor een blijvenden vrede, zal weten te vinden. De atmosfeer schijnt voor Duitsch- land niet bepaald ongunstig. Als af gevaardigde is door Amerika gezonden de gezant te Londen Harvey, welke zeer Engelsch-gezind is, en de houding van Engeland in de Opper Silezische kwestie is voor Duitschland bemoedi gend. Ook de Engelsche bladen leggen den nadruk op een rechtvaardige op lossing. Het zal evenwel zeer de vraag zijn of de opvatting van Lloyd George en van Briand van het begrip „ïechtvaardig" dezelfde is. Reeds op de eerste zitting kwam liet conflict tusscben Engeland en Frankrijk in zijn volle scherpte uit. De Engelsche deskundige betoogde, dat het Opper Silezisch industriegebied ondeelbaar was, doch maakte een uit zondering voor Rijbnik en Pless, welke kreitzen hij Polen wilde toekennen met nog eenige kleine stukken. Maar het eigenlijke industriegebied, waar de meerderheid Duitsch was, moest Duitsch blijven. De Franschen echter wilden het auto-coupétje is, hing een geur van lavendel en witte rozen. Af en toe naar buiten zien ie, bespeurde ik den blin kenden helm van een bobbv, waarop het licht viel van boven neer uit een groote booglamp, of we gleden langs een bleek gezicht, dat maar even op vlekte en waarin twee donkere oogen brandden en een blik v«n haat wiei pen naar ons, -n de auto, of wel, we gleden langzaam langs een file van voertuigen, auto's en cabs en rijtuigen en auto bussen. Tante zat Arthur complimentjes Ie maken over zijn wagen, die hij met een buiging beantwoordde, ik speelde stommetje, nog boos omdat tante zoo lang op zich had laten wachten, maar het genot van zoo prettig te liggen deinen, deed m'n boosheid vervliegen en ik sloeg mijn avondmantel met witveéren kraag om mijn schouders en leunde achterover. Een schokwe waren er. Een lakei schoot toe, opende het portier een tweede stond gereed met een pa- rapluie, ofschoon het niet regende. Arthur sprong lenig naar buiten en bood tante en mij de hand. Verbeeldde geheele industriegebied met inbegrip van Rijbnik en Pless, waar, met inbe grip van deze twee districten, een Poolsche meerderheid is, aan Polen toekennen. De Italianen hebben op deze eerste bijeenkomst de kat eens uit den boom gekeken maar geen vast omlijnd standpunt ingenomen. De groote moeilijkheid zal zijn het vinden van een middenweg tusscben Londen en Parijs, die naar den vrede zal leiden. Het belangrijkste nieuws in enkele woorden 19, dat volgens berichten uit Konstantiuopel de Kemnlisten van plan zijn Angora te ontruimen en dat ook liet Sinn Fein-lid Me. Known, de laatste der gevangenen, In vrijheid is gesteld door de Engelsche regee ring, waarmede weer een belangrijke schrede is gedaan naar de oplossing der Iersche kwestie. Ned. IJerv, Kerk. De Synode der Ned. Herv. Kerk heeft met 18 tegen 6 slemmen aange nomen om de vooilooj-ig aangenomen wijziging van het Alg. Reglement i.z. de Groote Synode niet vast te stelles. Verworpen werd dat de Synode zal bestaan uit 28 leden, gekozen door de classicale vergaderingen. Het beginsel tan een Grrote Synode (45 leden) met verkiezing door de classicale vergadering werd met 109 slemmen aangenomen. Een commissie werd benoemd om het nieuwe beginsel in een nieuw voorstel te belichamen. Geref. Gemeenten. De Kerkeraad der Ger»f. Gem. Ie Borssele, bijgestaan door de classisde- putaten, stond aan den heer P. J. Lainoré toe, zich tot de Pari. Synode der Geref. Gemeenten te wenden, om te staan naar 't ambt van Dienaar des AVcords. De heer Lim..ré is hoofd der Chr. School der Geref. Gemeente te Borssele. (Staad.) De class's Goes der Geref. Gemeen ten heeft aan de vacante keiken binnen haar ressort in overweging gegeven cm samen een predikant te beroepen, die in elke kerk z;s beurten per jaar kan waarnemeu en de overige beurten iu andere classes kan prediken. De vacante kerken in de classis Goes zijn op hedenRilland, Borssele, Hoede kenskerke, Wolphaartsdijk. Baarland. Zaterdag vergaderde de gemeenteraad alhier. AU; leden waren tegenwoordig. De gemeenterekening dienst 1920 werd voorloopig vastge steld in omvang ad f 22670,68J, in uitgaaf t 20461,25£, dus met een goed slot van f 2209,48. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur werd goedgekeurd in out vang ad f 3283,17^, in uitgaaf ad f 2713,13J, dus met een goe.l slot van f 570,04. Voor de oefeningen van den vrij— willigen landstorm werd gratis ir, ge bruik afgestaan een der leegstaaude ik mij, dat hij mijn hand even drukte We kwamen in de ruime vestibule, waar bedienden, buigend, ons van man tels en hoed ontlastten. Met het oog op de gebeurtenissen van dien avond is het noodig, dat ik u een beschrijving geef van de inrichting van lord Carson's huis Natuurlijk zag ik tot n alles niet zoo precies, maar later teekende Arthur het mij voor en daarom weet ik het.Wanneer men de hall binnentrad, was rechts de vestiaire, afgesloten door een hanggor dijn. Recht vooruit voeide een breede trap naai de bovenverdieping. Wij s'oe- gen links »f en kwamen in een breede gang, waarin aan onze rechterhand twee ramen, die op de binneup aats uitzagen, daarna een steeneu tiap, naar beneden, naar de toiletten. Aan den linkerkant was de ingang naar de groote zaal, afgesloten door portieres, dan kwetn aan het einde van de gang de toegang, eveneens met por tieres, tot een intiem salonnetje, dat net op den hoek lag. De gang boog naar rechts af, aldus een rechte t hoek makend. Op deze tweede gang kwamen de deuren uit van de souperzaal en de deuren der keukens en kamers van het schoollokalen, zoomede de schoolgang. Tot onderwijzers, belast met het geven van vervolgonderwijs weiden benoemd de heeren P. Leijs, (evens hoofd van den cutsus, J. M. Maat, en mej. W. A. Weijnman. Tot lid vau het college van schatter» van de rijksinkomstenbelasting, werd benoemd de heer II. de Vriend. In besloten zitting werden eenige rec'amea H. O. 1921 behandeld. Yroutvepoider. De lijken van den heer G. en Mej.de H., die Zondag bij hel baden zijn verdronken, zijn aan het strand onder Vrouwepolder op on geveer 100 M. van elkaar aangespoeld. Koninklijk Bezoek. De Koningin zal op haar bezjek aan de Zeeuwsche landbouwtentoon stelling te Middelburg, op 15 Septem ber, vergezeld worden van den Prins en Prinses Juliana. Dat zal het eerste bezoek van de Prinses aan Zeeland zijn. Woningbouw. Door den minister van arbeid is o,m. een bijdrage verleeud van f1275 aan de gemeente Borssele in de bouw kosten voor een woning van 1'. Zweemer. Algcineene tergadering der Zeeuwsclic Land bouwmaatschappij Dinsdag werd te Middelburg in het Schuttershof eene algemeene vergade ring gehouden van de Z. L. M. onder voorzitterschap van den heer mr. P. Dieleman, die er op wees dat deze vergadering gehouden wordt in deze maand, omdat tijdens de landbouwweek daarvoor geen gelegenheid zal zijn. Spreker heette in het bijzonier welkom den vice-admirnal, commandant in Zeeland. Ooder applaus der vergadertug deelde de voorzitter mede, dat IIM. de Kouingin op 15 September de tentoon stelling zal bezoeken Overzicht werkzaamheden. Hierna nam de heer Dieleman nog maals het woord om zijn overzicht te geven van den toestand van landbouw en veeteelt en de werkzaamheden der maatschappij over 1920. Door onkunde over de economische aangelegenheden en laksheid -verlaten velen de organisatie, die iu de oorlogs jaren zooveel voor hen deed, juist nu voor den lat dbouw slechte tijden te wachten staan, nu Amerika den Euro- peeschen landbouw zoo ernstig bedreigt, En juist de samenwerking moet de goede richting aangeven. De Jan Salie- geest moet plaats maken voor een van Jan Courage Juist Amerika geeft het voorbeeld, waartoe goede organisatie op het gebied van productie en ver koop kan leiden. In Amerika is een tentoonstelling een nationaal feest en komen de landbouwers zonder te letten op afstand of kosten naar de stad er tentoonstelling en slaan hun tenten in de omgeving op. Zoo moet het ook hier zijnen niet alleen van d'Ee tot Hontenisse, msar ook van Burgh tot Cadzaüd moet alles naar Walcheren komen. De grootheid van een land hangt niet af van zijn uitgestrektheid, maar van liet karakte.- van de bevolking en personeel. Toen wij de groote zaal binnen kwamen waren de meeste gasten reeds aanwezig. Een dertigtal dames en hee ren zat in gemakkelijke stoeltjes om kleine tafeltjes thee te drinken. De aehterste helft der zaal was vrij gelaten, daar waren de tapijten van den par ketvloer genomen en ia een der horten was een kie n poiium opgeslagt-.D, waarop, te midden van palmen een vleugel en eenige stoeltjes en lesseuaars voor het strijkje, dat later komen zou. In eeu anderen hoek was een dientafel met git zen en karaffen. Na eerst de gastvrouw en den gastheer te hebben begroet, die op de canapé zaten, te midden van een kring van andere da mes en heeren en tante een plaatsje op die canapé een heele onderscheiding, had gekregen, begaven Arthur en ik oas naar het groepje jongelui, dat gezellig zat te babbelen. „Wordt het van avjiul publiek?' fluisterde ik May in, zij werd rood tot in haar hals en ik kneep haar in den arm om haar te genezen er ia voor een jong meisje geen naarder kwaal dan het blozen. zoo hangt de grootheid van een maat schappij als de Z. L. M. niet af van het aantal leden, maar van den geest onder de leden. Voor alles is noodig gemeensehapzin, in plaats van zelfzucht. De tijd van de gilden is voorbij en moet ook niet ineer ferugkeereu, maar wel een krachtig vereenigingsleveu. Alles moet van onder af geregeld wor den om 8taalsinmengiDg te voorkomen, die alles veel te duur maakt. Men moet het Engelsche systeem van de centralisatie volgen en niet het Fran- sche van centra.isatie. Tusschen a beid en kapitaal moet overeenstemm ng worden gezocht, geen re»ctie, geen revolutie, maar evolutie is gewenscht. De arbeider moei begrijpen dat door verlaging der prijzen meer vraag eu dus ook meer werk komt. De kortere arbeidstijd zal alleen meer productie brengen als ook de arbeider winst weet te hebben bij betere resultaten t an het bedrijf. Goed geleide vakvereenigingen kunnen bevorderlijk zijn aan betere samenwerking tusschen kapitaal en arbeid. Spreker bepleit goed landbouwon derwijs. De resultaten van den landbouw in 1920 waren in Zeeland over het alge meen guustig, de vlasteelt leverde ech ter slechte resultaten op, en oi.k de «- suiker lie'en gaven met hel gewenschtc resultaat. De tuinbouw kon, alles bijeen genomen, tevreden zijn, de veilingen zetten slechts de helft om van 19)9 maar waar zij op een goede basis rustten, zal dit weer terecbi komen. De paardenfokkerij liep eenigszins terug; er werden in 1920 1000 paar den minder gedekt dan in 1919, doch de re,uitaten zijn prachtig, gezien de tentoonstelling in Dsn Haag. De veehouderij en de zuivel productie nemen in Zeeland steeds toe. Het mond en klauwzeer bracht wel groote schade, maar toch liep de melkproductie mede en werden goede prijzen gemaakt. De schapenteelt gaat vooru-t, de resultaten van de varkensfokkerij wareD zeer goed en de geitenfokkerij is van groot soci aal belang, daarom verdient zij meer deren steun. Spreker zette uiteen het vele werk door het bestuur verricht en bracht hulde aan den arbeid van den eersten en den tweeden secretaris. Voor de tentoonstelling is reeds veel steun ontvangen, maar in het. waarborgfonds is nog te weinig inge schreven en spreker riep de leden op med e te werken, dit te versterken, opdat de Z. I.. M. geen kosten moet maken, die haar voor eenigen tijd in groote financieele moeilijkheden zouden brengen. Na nog enkele andere zaken, als onderlinge verzekering enz. te heb ben aanbevolen, zeide spreker dat het ledental weer met 1000 is achteruit gegaan en kwam hij er tegen op, dat men voor alle kleinigheden zijn orga nisatie verlaat. Eenheid is en blijft noodig om Zeeland vooruit te brengen. Rekening. Goedgekeurd werd de rekeuing over 1920 aanwijzend een goed slot van f77560.56 tegen f48968.311/, over 1919. Statutenwijziging. De voorgeslelde statutenwijziging en Het verd een gezellig vuurwerk van plagerijtjes aan het adres van de bijna - officieel - verloofden en toen dit onderwerp behandeld was, kreeg hst tooneel een beurt en voerde Alfred Merrybone, een jong rechtsgeleerde, die 1 eenige maanden verbonden was geweest j aan het gezantschap te Berlijn, het hoogste woord hij prees hst Duitacbe tooneel om mise- en -scène, samenspel en om de waarde der stukten eD be toogde, dat op een enkele uttz mdering na, Engelschen alleen maar b "scope- stukken kunt.en schrijven Tot die uitzonderingen, die den regel bpve-tigeD, was hij zoo welwillend Chesterton en Shaw wel te willen rekenen. „Wat ben jij in Ber ijn pedaut •geworden", flapte May er uit en een schaterend gelach bewees, dat allen met haar instemden. Merrybone keek beteuterd, nam zijn gouden pince-nez van den neus in begon met een rooi zij tien doekje de glazen af te wisscheu om zijn verlegen heid te verberg- i), toen hij daarna zijn blonde kuif met het zakdoekje bewerkte, steeg de vroolijkheid ten top. {Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1