Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Provincie-Nieuws. Stadsnieuws. Sport. Buitenlaudsch Nieuws. Landbouwongevallenwet. Bij <le Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verzekering van personen, werkzaam in de landbouw- nedrijven, tegen geldelijke gevolgen van mgevallen, linn in verband met hun dienstbetrekking overkomen. De arbeider in een volgens deze wet verzekeringsplichtig bedrijf is van rechtswege verzekerd tegen geldelijke gevolgen van hem in verband met zijne dienstbetrekking overkomen ongevallen, De wet geeft aan op welke schadeloos, stellingen bij een ongeval aanspraak bestaat,. Deze regeling slemt geheel overeen met die nopens de aanspraken op schadeloosstellingen in de Onge vallenwet 1921. De verzekering geschiedt bij de Rijksverzekeringsbank. De werkgever is echter bevoegd toe te treden tot een door de Koningin erkende Bedrijfsver- eeniging. In dat geval zijn de arbeiders in dienst van den vferkgever verzekerd bij de betrokken Bedrijfsvereniging, welke gebonden is aan de bij haar verzekerde arbeiders bij ongeval ten minste dezelfde schadeloosstellingen te verleenen, als de Rijksverzekeringsbank volgens de wet verplicht is aan de bij haar verzekerde arbeiders te doen. De staat is aansprakelijk voor alle ingevolge de wet aan de verzekerden en hunne betrekkingen toekomende schail^oos- stellingen, onverschillig, of die schade loosstellingen moeten worden uitgekeerd door de Rijksverzekeringsbank of door een Bedrijfsvereniging. De wet stelt verschillende eisehen, waaraan een vereniging, wil zij als Bedrijfsvereni ging worden erkend, moet voldoen. Ónder meer wordt de eisch. gesteld, dat het besfuui' der Bedrijfsvereniging voor (le helft moet bestaan uit arbeiders werkzaam of werkzaam geweest in een verzekeringsplichtig bedrijf. fnwoue.ide kinderen worden buiten de verzekering gesteld. Koninklyjle bezoek aan dé Zeemosche Landbouwtentoonstelling. Het Dngelijksch Bestuur der Zeeuw sche I landbouw Maatschappij heeft bericht ontvangen dat H. M. de Konin gin de groote provinciale Landbouw tentoonstelling, welke van 1217 September a.s. op liet Marine-vliegter rein tusscheu Middelburg en Vlissiugen gehouden wordt, met een bezoek hoopt te vereeren. (Naar men ons meldt is als datum 15 September vastgesteld. Red.G. Ct.) Gecoupeerde staarten. In het ZefUwsch Landbouwblad schrijft de heer W. Koning Wz. te Rilland, over bovengenoemd pnderwerp: Dit. voorjaar bood ik voor de Rijkshengslenkeuring te Kattendijke een driejarigen hengst aan. Het dier werd terecht afgekeurd. Ik had niet anders verwacht. Als redenen werd opgegeven de rug dit bet kruis dat, de beeneu zoo (alles terecht en redenen genoeg om af te keuren) ren dan, die lange staart, daar zijn wij ook niet gewoon'"op te kijken." Kijk, die mijnheer beg'eep blijkbaar wel, dat hij zich eigenlijk niet door dien langen staart mocht laten infiuen- ceeren bij de beoordeeling van het paard, maar hij kon toch aan dien invloed niet ontkomen. Benige jaren geleden werd mij bij eene keuring voor het stamboek ongeveer hetzelfde toegevoegd. Enfin, eigenlijk was het opk terecht, want ik weet zeker, dat die lange staarten erfelijk zijn. Edoch, dezer dagen zei mij een Rillandsch landbouwer, die evenzeer als ik in die gecoupeerde staarten verregaande dierenmishandeling en smakeloosheid ziet, dat hij verscheidene collega's kent, die er ook zoo over dunken, doch maar* met den stroom ingegaan. Zelf heb ik trouwens een bekend fokker te Kloelinge hooren zeggen wij moesten het geen van allen doen. Welnu, dezulken willen misschien wel kennis nemen van het volgende feit. Onder mijn beheer slaan drie hof steden. Op alle drie werd een nieuwe vlcer in den stal gelegd. In al de drie gevallen d.-ed zich het zeer merkwaar dige verschijnsel voor, dat men twee ii drie weken, nadat de paarden op den nieuwen vloer kwamen, precies kon weten, ook al stond er geen paard op stal, waar een kortstaart en waar een langsiaart stond. Overal hadden de kortstaarten diepe kuilen in den vloer gestampt bij hun machteloos pogen om de vliegen te verdrijven. Op de plaatsen der langstaarten kwam dit zoo goed als niet voor. Zegt U dat niet genoeg, om U tot het besluit te brengen, Uwe dieren niet meer zulke Middeleeuwsche mar telingen tc doen ondergaan f Maar vindt ge nu zoo'n kinder vlaggetje op de Middelburgsche abdij zoo mooiOver den smaak valt niet te twisteijv Maar op mij maakt zoo'n staartrest]®" op zulk een forsch paard den indruk van disharmonie. Het hoort eer thuis bij een hit. Doeh bij een Yslandsehe ponnv zelfs vindt men een staart mooi, die over den grond sleept. Zeker een geheel uitgegroeide staart is dikwijls ook niet inooi. Men kan alles overdrijven. Zulk een lange volle staart hangt dikwijls te zwaar neer en kan soms zelfs hij het loopeu lastig worden. Daarom worden zulke staarten dan ook wat ingekort, bijv, tot de bakkes. Tegen den winter kan dit nog wel iets meer lijden, als men dat mooier vindt. Een bekend fokker le Biezelinge heeft mij gezegd „Ik coupeer mijne paarden wel maar zoolang, dat ze nog wat haar overhouden, om de vliegen te verdrijven." Kijk, dan is het kwaad al minder groot. Maar zou men dan niet nog iets verder willen gaan s Zou (als men dan toch wil coupeeren) een zoogen. Engelsche staart aan zulk een zwaar paard slechter slaan dan het si/heerkwastje 's-Heer Abtsherke. Vergadering van den Raad op Zaterdag j.l. Afwezig waren de heeren M. Vermue en M. van Wee'.e; Vooizittev de Burgemeester De heer Joh. Vermue werd geïnsiallerd. Ingekomen was o.a. een bezwaarschrift van A. Drijgers legen zijn aanslag in den H.O. Naar aanleiding van de weigeriag van het verzoek van J. Meijaard om vergoeding voor twee rieuwe fietsen en onderhond voor zijn kinderen, die te Goes school gaan, is deze in beroep gegaan bij Ged. Staten. Dit college adviseert om ingevolge art. 13 der wet op het L. O. 25 gulden per jaar en per leerling aan te bieden, Nu het bedrag tot zoo'n kleinigheid is verminderd werd dit met algemeene stemmen aangenomen. Van den Com missaris der Koningin is bericht in gekomen d it bij bezwaar heeft tegen de benoeming van den veldwachter als secretaris van 't Armbestuur. Er zullen opnieuw sollicitanten worden opgeroepen. De aangeboden borgstelling van den penningmeester van 't Armbestuur werd goedgekeurd. De geuieenlereke- ning 1920 werd vastgesteld in ontvang op f 15656,50 en in nitgaaf op f 16000,07, goed slot f 656,43. Bij de rondvraag vestigde de heer Meijaard de aandacht op de laadplaats van water bij Rottier. Het pad naast de straat zal met macadam worden ver hard en opgehoogd, zoodat de passage wordt verbreed. Vrijdag liepen de paarden door 't vastraken der leidsels met den wagen vaarop de waterkist) achteruit in de s oot. Gelukkig zal er nog niemand op am bok. De paarden bleven ongedeerd, doch het vat en vooral de wagen bekwa men veel schade. Htnsvrtort. Voor het eindexamen H.B S. extraneï', te 's Gravenhage ge houden, slaagde o.m. J. M. Polderman, alhier. Colijnsplaat. In de Vrijdag alhier gehouden vergadering van den ge meenteraad was de heer A. Verburg met kennisgeving afwezig. Ingekomen was een schrijven van den lieer Plu C. Engelvaart, houdende bericht dat hij zijn benoeming tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs aanneemt. De verordening op het vervolgonder wijs werd vastgesteld. Tot onderwijzeres aan de openbare lagere school werd tegen I September s. benoemd mej. A. H. Schraven te Vlissingen met 5 stemmen, terwijl 1 stem op niej. J. H. Abrahamse, even eens te Vlissiugen, werd uitgebracht. De gcmeenterekeniiig over 1920 werd voorloopig vastgesteld op een ontvang van f76311,35 een uitgaaf van f 69654,344 dus met een goed slot van f 6657,604- De rekening van liet Gemeentelijk Electriseh bedrijf over 1920 werd voorloopig vastgesteld in ontvang op f 13332,27; in uitgaaf op f 15461,53'/j dus met een nadeelig saldo van f2129.26Vj. De rekening van het Gemeentelijk Levensmiddelen- bedrijf werd eveneens voorloopig vast gesteld op ontvangsten f 39223 56'js uitgaven f39495,19; dus met een nadeelig slot van f271,621/.,. Besloten werd een gedeelte straat in de Voorstraat uit te nemen en te laten verleggen. lerseke. Vrijdagavond hield hier de heer Leijs van Paramaribo zijn tweede voordracht over Surinam:'. Na eerst de rol geschetst te hebben, die de Joden er gespeeld hebben en nog spelen, behandelde hij de voornaamste cultures en voortbrengselen. De aannemer van het voor den heer Hartoog in aanbouw zijnde huis, had, naar de Z. meldt, het onge luk een beitel in het achterhoofd te krijgen. Een galende wonde ontstond, die door Dr. J. G. van Klinkenberg werd verbonden. Ds man kon daarna zijn werk niet weer voortzetten. Hoetlekenskerko. In de Vrijdag avond gehouden Raadsvergadering was wethouder B. Tftnmerman zonder ken nisgeving afwezig. i De gemeenterekeniug dienst 1920 werd voorloopig vastgesteld in ont vang ad f40602,534, in uitgaaf ad f37415,144, dus met een goed slot van f 3187,39. In verband met pro vinciaal blad 16 van 1921 werd het reglement op het Burgerlijk Armbe stuur gewijzigd. In zake het dempeD van den put bij de woning van G. Jeronimus werd na ampele bespreking besloten deze zaak nogmaals tot een volgende vergadering aan te houden. Tot onderwijzers belast met het geven van vervolgonderwijs werden benoemd dhrn. J. de Reij, tevens hoofd van den cursus, J. Schipper en Mej. G. W. van DokknmNakken, Middelburg. De kermis is zonder incidenten van ernstigen aard verloo- pen. Gedurende de geheele kermis werd eenmaal, procesverbaal opgemaakt wegens overtreding van het tapverbod, namelijk tegen het raadslid Maljaars en wel op diens verzoek en tweemaal wegens openbare dronkenschap. Oudelandc. In de voltallige ver gadering van den gemeen'eraad alhier werd na voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering door den voorzitter medegedeeld dat ingekomen was de goedkeuring door Ged. Staten van de jaarwedde van den ambtenaar van den Burgerlijken Stand, evenals die eener wijziging van de begroeting. Nog waren ingekomen een dank betuiging van bovengenoemden ambte naar voor de vaststelling zijner jaar wedde op het vroeger aangenomen bedrag en de acte van taxalie der taxateurs, belast geweest met de schat ting van de waarde van de bijzondere school, grond enz.een en ander was getaxeerd op f 7400. Hierna ging men over tot het na zien der gemeenterekening over 1920. Deze sloot in ontvang met een bedrag van f21441,33' en in uitgaaf van f 21611,01, alzoo met een kwaad slot van f 169,676evenwel moet er nog ontvangen woideD een bedrag van f 566,31' voor verreweg het grootste gedeeltevan het Rijk. De rekening van de Gezondheids commissie vrerrl voor kennisgeving aan genomen, terwijl die van het Burg. Armbestuur in de volgende raadsver gadering zal worden nagezien. Tenslotte werden de opeenten op de grondbelasting Jop 40 en 20 bepaald, eene nieuwe verordening op de secreta rieleges vastgesteld en eene voorloopige bespreking gehouden over het nieuwe gemeentebelastingsysteem. Daarna sluiting. In den nacht van Vrijdag op Zaterdig zijn hier bij een paar inge zetenen een groot aantal konijnen en kippen door een hond afgemaakt voorwaar een groote schadepost voor de belanghebbenden. Vrijdag j.l. ifeden de leerlingen lan de hoogste twee klassen van //de School met den Bijbel" alhier met het personeel dier schorl een uitstapje naar Rotterdam. Gebracht naar en gehaald van liet station Goes door de land bouwers met hunne rijtuigen, keerden zij 's avonds laat terug na een zeer genoeglijken maar vermoeienden dag te hebben gehad. Wemeldinge. Zaterdagavond wilde schipper Larooij van St. Maartensdijk zijn scheepje meeren in de buitenhaven alhier, doch had daarbij het ongeluk terwijl hij een draad over een paal wilde werpen het evenwicht te ver liezen en over boord te vallen. Zijn knecht, het ongeluk' ziende, sprong in de boot en bracht hem behouden aan boord. Ovczaml. lo de raadsvergadering van 5 dozer wares met den voorzitter en secretaris 6 leden aanwezig. Afwezig met kennisgeving de heer F. de Jonge. Besloten werd om toe te treden tot de werkloozenverzekering voor land arbeiders. De begrooting van bet bur gerlijk Armbestuur voor 1922 wprd in haar geheel goedgekeurd in ontvang en in uitgaaf tot. een bedrag vaD f 10393,84'. Besloten werd om den tegenwoor- digen wegwerker P. Zuidhof tegen 15 November a.s. eervol ODtslag te ver leenen en hem een jaarlijksch pensioen toe te kennen van 1' 52. Tevens zullen sollicitanten voor nieuwen wegwerker worden opgeroepen tegen een vast weekloon van f 15, van 15 November tot 1 April en in de overige maanden tegen het ter plaatse geldende dagloon. In de begrootmg van 1921 werd op voorstel vin Men voorzitter besloten op den post drukwerk over te schrijven van den post onvoorzien. Vlissingen. Zaterdagmiddag werd van de werf der Kon. Maatschappij de Schelde (e Vlissingen-te water gelaten de kruiser //Java" in aanbouw voor de Kon. Ned. Marine. De bemanning zal totaal uit 480 man bestaan. De //Java" is, zooals bekend, het zusterschip van de //Sumatra", ia aan bouw op de Ned. Scheepsbouw Mij. te Amsterdam, waarvan de te water- lating reeds geschiedde. Voor de oudjes. Zaterdag 16 Juli j.l. is door Mid delburgsche padvinders alhier straat muziek gemaakt. De opbrengst, zijnde f 32,29, is aan den Burgemeester van Goes afgedragen, welke in overleg met den voorzitter van het gasthuisbestuur heeft bepaald, dat het bedrag zal worden besteed voor een rijtoertje der oudjes van het Gasthuis. Dat belooft voor de oudjes een ge zellig dagje te worden. Benoemd. Tot gasmeester bij liet gemeentelijk gasbedrijf alhier is door B. en W. per 1 September a.s. benoemd, de heer P. van 't Sant, baas aan de gasfabriek te Leerdam. Op het drietal waaruit de benoeming geschiedde, kwamen nog voor H. van Westrieneu te Voorburg en II. M. Hubregtse te Schoten. Landdag Pro Rege. Zaterdagmiddag had op een weide van den heer J. de Bokx aan den 's Heer Hendrikskinderendijk alhier, de landdag Van Pro Rege plaats De opkomst was slechts gering, het aantal toehoorders bedroeg slechts eeii hon derd vijftig. Nadat de samenkomst met gezang en gebed was geopend, hield ds P. J, Steinz, Goes, de openingsrede. Spr. noemde den arbeid van Pro Rege, pro Deoaan dezen arbeid liggen t wee motieven ten grondslag namelijk dank baarheid en gehoorzaamheid. Voorts wees spr. tegenover de ellende der revolutie op de weldaad van een geor dend staatsverband, zooals wij dat in Nederland kennen onder het Oranje huis. Ds. T. J. Hagen van Nieuwe Pekela, besprak den arbeid van Pro Rege in 't algemeen en betoogde, dat naast den Hemelsciien Koning onze aardsche Koningin moet geëerd worden. De Christenen, zoo zeide spr., heb ben jarenlang kazerne en vloot aan het ongeloof overgelaten, maar thans komt hierin verbetering. Spr. wees nog op de noodzakelijk heid van een eigen weermacht. Daarna voerde ds. J. S. Crousaz van Maassluis, het woord en behan delde den practischen arbeid van Pro Rege met als voorbeeld de afdeeling Maassluis. 8pr legde er den nadruk op dat men zich ook in de kazerne Christen moet toonen en sprak de hoop dat ook in Zeeland afdeelingen van Pro Rege aan 't werk zullen tijgen. Ds. A. Scheele van Kapelle sprak het slotwoord en sloot de bijeenkomst met gebed. Gedurende de pauzes deed het mu ziekgezelschap Hosanna zich hooren. Uitvoering Stuwadoorswet, De minister van arbeid heeft den heer W. J. H. Harmsen, ingenieur van den rijkswaterstaat, voorheen te Ter- neuzen, thans te Goes, op zijn ver zoek eervol ontheven van zijn functie als persoon, bij wien beroep kan wor den ingesteld tegen nadere eisehen, welke krachtens het Stuwadoors- Veiligheidsbesluit in een bepaald ge val worden gesteld. O. B. K. Het programma dat Dinsdagavoud 81/. uur op de Groote Markt door r e Goesche Zangvereenïging //Oefening Baart Kunst» zal worden ten gehoore gebracht, luidt als volgt Te voet Holland's Zee Dan. de Lange; Beter te geven dan te ontvangen Morgenwandeling Vaarwel aan 't woud Wij willen Holland houen Spoel Mooi Zeeland Jan Mcrks. Bovenstaande nrs. worden gezongen door het Kinderkoor van O. B. K. De met een gemerkte nrs. zijn uit den bundel //Kun je nog zingen, zing dan mee." Daarna zingt het Gemengd K, or O. B. K. Des morgens P. Martin Zijderlaan Serenade van een landsknecht Orlando Lasso Lischbloem Ed. Flipse Winterstille idem Morgenlied J. R. van der Glas Sneeuwklokjes P. Martin Zijderlaan Jan Willems Vrijage idem. „Euphonia". Vrijdagavond gaf de harmonie //Eup honia» onder leiding van den directeur, den heer J. Horst, een welgeslaagd concert op de Groote Markt. Het programma van „Euphonia" is steeds zoodanig samengesteld, dat bet bij het publiek zeer in den smaak valt. Zoo ook ditmaal. Voor de pauze werd o.m. een zeer goede uitvoering gegeven van de //Espana«-wals van Waldteufel. Na de pauze klonk na //Tout le long de la Tamise», de „Martha"- fantasie en den slotmarsch een wel verdiend applaus. „Euphonia» had haar beau-soir. Voetbal* G. V. V. Zondag speelde G. V. V. I legen Zeelandia uit Middelburg om de G. V. V. Wisselbeker. Na een zwaren strijd mocht het G. V. V. gelukken den beker dit jaar te bemachtigen. G„ V. V. stelde zich op met één invaller en speelde de eerste helft met den sterken wind in den rug, zoodat weldra het Zeelandia doel ia gevaar kwam, en G. V. V. doelpuntte. Num mer twee volgde hierna spoedig maar dat was te machtig voor de Middel- turgere en zij ondernamen een aanval op het G. V. V. doel, waaruit oohoud- baar werd gedoeld, zoodat de stand 21 voor G. V. V. wer waarmede de rust inging. Na de rust kreeg Zeelandia wind mee doch door het fraaie spel der G. V. V.- achlerhoede konden de gasten den achters'aDcl niet inhalen en ofschoon Zeelandia7» voorhoede prachtig schoot, mocht het hun niet gelukken den G, V. V. doelman te verschalken. Steeds werden de aanvallen op het juiste moment gestopt, zoodat a's de scheidsrechter het einde aankondigt G. V. V welverdiend eD na zwaren strijd den beker heeft gewonnen met 2—1. S. E. O. L. T. O, (Hansweert) speelde voor de tweede afdee'iug tegen Ajax (lerseke). Laatstgenoemde won Da een verlenging vau 15 minuten met 1—0* E.M.M. (Goes) speelde tegen G.V.V. 111 en won met 73. De kleine G. V. V. ers gaven goed partij, en hebben zich kranig geweerd. Diüsdag heeft de loting plaats tus- schen G. V. V. 11, E, M. M. en Ajax voor den eindstrijd der B, klasse en voor de verliezersronde tusschen G.V.V. Ill en S. E O. L. T O. Van de Lagerhuis-commissie, de kanarie en de hond. De Lagerhuis commissie van enquête naar de beweerde wreedheden bij het africhten van diereu, heeft zich bezig gehouden met het onderzoek naar den goochelaarstruc van den verdwijnenden kanariefogel. Hertz, de goochelaar, die dezen truc al veertig jaar vertoond en hem ook aan de Lagerhuis.commissie heeft gedemonstreerd ten bewijze, dat de vogel er niet bij gedeerd wordt, vertelde aan de leden dir commissie, dat hij in al die veertig jaren in het gehfel maar drie kanaries had noodig gehad, hoewel hij dit nr. van ziju pro- graai dikwijls viermaal op dén avond uitvoerde. Een der leden van de com missie wilde den getuige nog laten zeggen, dat de kanarie bij de uitvoering dan loch een schok moest ontvangen, die nadeelig moest wezeu voor hel hart van bet diertje. Maar Ilertz wilde daar niet van hooren. De kanarie zingt onmiddellijk na i e verdwijning, wel een bewijs, dat er niets met hem aan de hand is. Allervermakelijkst was wat plaats vond met den getuige Vokes, die met een zwart koffertje het par lementsgebouw wilde binnengaan. Een politieagent hield hem tegen en wilde weten, wat er in het koffertje zat. Het bleek een beroemde, gedresseerde hond te wezen beroemd omdat hij een staat van dronkenschap kan rimu'eeren en met Mary Pickford in een film heeft ge speeld. De hond moest achterblijven, maar Vokes wist door te dringen tot de commissie. Alle leden waren be- geerig den knappen hond le zien, maar de Speaker van het Huis had nu eenmaal gedecreteerd, dat geen honden in het parlementsgebouw mochten wor den toegelaten. Een der leden vond „dat men het toch maar moest doen.» maar de com mi ssie-Voorzit ter maakte uit, dat d t volkomen ongepast zou wezeu. De commissie besloot, zelf naar den hond te gaan, en hem in zijn droike- mans scène te aanschouwen. Want den hond, die met de mooie Mary op één film vertoond was, wilden zij toch allt 11 dolgaarne zien. En dan een hond, die zich dronken kon houden. Ook de getnige Vokes houdt vol, dat hij zijn sujetten dresseert met ge duld en hartelijkheid. Hij houdt veel van zijn hond.

Goessche Courant | 1921 | | pagina 2