N°. 93 Dinsdag 9 Augustus 1921. 108 jaargang. HET ELASTIEKEN LIJSTJE. FEUILLETON. HET D000EHD ZWIJGEN, Buitenland. Binnenland. abonnement Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naaml. Vennootschap Goescke Courant ADVERTENTIE van 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing worilt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f .2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Klceuweus Rass" Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 nnr voormiddag. COURANT Het is opvallend hoe groot in den laatsten tijd het aantal „lijstjes" is, verschenen in verschillende bladen, welke moesten bewijzen, dat een be paald gezin niet kon rondkomen van een bepaald inkomen. Aanvankelijk waren het de arbeidersgezinnen die onmogelijk langer kouden bestaan, daarna de kleinere ambtenaren, die op het punt stonden het tijdelijke met het eeuwige te verwisselen en wij herinneren ons in dit verband een een plaat, die op het eerste gezicht den indruk maakte, te zijn bedoeld als reclame voor een badplaats, maar waarop men naderbijkoinende zag, dat liet een drenkeling voorstelde wien liet water der ellende tot de lippen kwam. Al die raenschen, die theore tisch reeds een rustplaats moesten hebben gevonden onder de groene zoden, zijn echter nog springlevend en een warm woord van hulde mag de Hollandsche huismoeders niet wor den onthouden, die kans hebben ge zien met het theoretisch ontoereikend bedrag practisch toe te komen. Zij hebben hiermede bewezen dat alle theorie muf en grauw is. Eenigen tyd geleden troffen we in de N. R. Ct. een feuilleton aan van Homo, waarin deze zonneklaar aan toont dat het voor degenen die een inkomen hebben van tien duizend gulden, al even moeilijk is om te leven volgens hun stand, dien der hoo- geie ambtenaren, als voor den arbeider in zijn milieu. Hoe komt nu de schrijver tot dit verbijsterend resultaat Hij omschrijft de kosten voor een huishouden met drie kinderen als volgt Huishuur (bij ambtenaren trekt men in verscheidene gemeenten voor vrije woning 15 pCt. af) f1500. Belastingen, (aangenomen dat de man geen vermogen heeft) f 2.000. Premie levensverzekering f 20,000 f400. Premie brand, inbraak f 40. Gas, electrieiteit, waterleiding en kleine reparaties aan de woning f 300. Verwarming f100. Aankoop huisraad en reparatie f 400. Dienstbode en één dag per week ren werkster f 500. Kleeding (boven en ondergoed, schoenen, reparatie voor 5 personen) f 1200. Wasscherij, fijne strijkwasch f 400. Eten en drinken f2500. Kappen en dergelijke uitgaven f40. Dokter, tandarts, apotheker 200 Tram- en reisgeld 150. Zomers naar buiten 500. Lectuur en schoolboeken 150. Contributies, amusemenlen, lief dadigheid 250. Gadeaux, bloemen etc. 150. Schoolgelden 250. Eietsen, herstellingen 100. Extra lessen, dansen, muziekbe- noodigdheden 100. Nu ben ik al boveu f 11,000 en het „sigaartje" is er nog niet bij, Oorspronkelijke detective-roman door R. J. B. En hebben de menschen niet vaak een voorgevoel van den dood Hij heeft dat raam opengezet, omdat een waarschuwende stem hem zei, dat hij dat vertrek niet levend meer zou verlaten en hij het dan niet meer zou kunnen doen. Als in 'n droom heeft hij het waarschijnlijk gedaan. En toen is die strijd op leven en dood tusschen die twee menschen gestreden. Hij is kalm begonnen, zij heeft hem verwijten gedaan. Maar hij heeft zich bedwongen, deed een beroep op haar gezond verstand. Gezond ver stand Hy "heeft haar uit naam van haar liefde gevraagd hem vrij te laten. Niets mocht baten en ten slotte heeft hij zijn toevlucht gea»men i«t grof heden en liaar gezegd dat ze oud was, de grootste beleediging, die men een vrouw ooit kan toevoegen. Zij heeft gehuild, gesmeekt, aan zijn voeten gelegen wellicht... Dan heeft 'hij haar Eu wat zijn er niet tal van onver wachte uitgaven. Opneming van een gezinslid of van een zieke dienst bode in een ziekenhuis, een operatie, een bevalling, brengen het budget in de war. Gaat een kind stuueeren, dan kost dat per jaar f 2000. Tekort f8000. De schrijver komt tot de conclusie, dat liet zuiniger kan en zuiniger moet. Inderdaad, dat ligt voor de hand zou men zoo zeggen. En we denken hier bij aan een uitlating van den Engel- schen humorist Jerome K. Jerome. Drie jongelui zullen een boottocht van een week maken en stellen een lijst vast van de verschillende voorwerpen, eetwaren enz., die zij mede zullen nemen. De eerste lijst >moest worden verscheurd oiftdat er zooveel op stond, dat een boot, die dit alles zou moeten bevatten onmogelijk in de Theems zou hebben kunnen draaien. Zoo hebben vele menschen hun levensboot ook veel te zwaar geladen en tal van zaken zouden als overtollige ballast buiten boord geworpen kunnen worden, meent Jerome. Wanneer we nu het tienduizend guldenslijstje eens nader beschouwen, blijkt het, dat hiervan verscheidene posten kunnen worden geschrapt en de meeste aanmerkelijk lager genoteerd kuanen worden. Het is al te dwaas dat men met een inkomen van tien duizend gulden niet fatsoenlijk kan rondkomen. We leven echter in een tijd, dat men zijn eischen moet leeren matigen instede van opschroeven. En dit wordt nogal eens vergeten. Ook by stakingen speelt het elastie ken lijstje een groote rol en het dekt als een schild de staaklustigen, die bij iedere loonkwestie dreigen het werk er bij neer te gooien of de daad maar terstond bij het woord voegen. Op grond van het lijstje wordt de huidige loonregeling niet acceptabel genoemd. Op het lystje gronden werknemers leiders hun eischen Eischen, waarvan de leiders vaak weten dat ze onver vulbaar zijn, maar de stakers weten dit dikwerf niet en hen en Jan Publiek wordt het lijstje als een rad voor de oegeu gedraaid. De normale mensch echter, denkt dikwijls als de gesmade loonregeling wordt gepubliceerd „Ik wist niet dat jullie stakers het zoo goed hadden". Het lijstje is als de aspirine, het kan voor ieder geval worden gebezigd, zelfs voor bet 10.000 gulden inkomen en als zoodanig moet het dan ook worden gerangschikt onder de meest belangrijke uitvindingen der twintigste eeuw. Den „vader" van dit wonder kind komt een standbeeld toe, op kosten van de stakers en de stakkers, die van zijn geniaal product hebben geprofiteerd. Het is inderdaad een prachtmiddel om zichzelf te suggereeren: „Wat heb ik het toch beroerd." Het zelfmedelijden wordt er door opgewekt en de bescheidenheid wordt doodge drukt als een lastige mug. Dat is dan ook een onvoordeelige karakteréigen schap en als zoodanig uit den tijd. geld geboden. Een cardinale fout Verontwaardiging en toorn deden het bloed opvliegen naar het arme hoofd, ze wist niet meer wat ze deed, uit haar mof heeft ze den revolver te voorschijn gehaald en in 't wilde weg alle zes schoten gelost, waarvan er één hem doodelijk heeft getroffen." Cornway viel achterover in zijn stoel Onder 't spreken was hij gesticuleerend de kamer op en neer geloopen. Hij had de heele uiteenzetting van 't geval gegeven in korte kernige zinnetje? die zich vastnagelden in m'n hoofd Aan 't einde was bij bij den haard komen staan en de laatste woorden klonken zacht, werden op medelij Jen den toon geuit. Even bleef het stil, ik was onder den indruk van 't geen hij gezegd had, 't was of ik het drama zich voor mijn oogen zag afspelen, of het niet anders gebeurd kon zijn dan hij het had beschreven. Dan werd Cornway weer de oude en, alsof hij de schaduw die hij had opgeroepen, weer wilde verdrijven, sprak hij lachend „Die stomme lui van de politie, uit het raam ontvlucht! Je ziet die kerels met hun glundere gezichten allemaal het raam uithangen om te zien hoe de moordenaar naar buiten klauterde 1" Maar ik zat perplex. Met groote Thans wordt het spreekwoord„Be- scheidenheit ist eine Zier, doch weiter kommt man ohne ihr," algemeen ia toepassing gebracht. Dat men vaak overtollige levens- ballast binnenhaalt, daaraan denkt niemand. Het gouden kalf wordt meer dan ooit aangebeden en het ware geluk dientengevolge minder dan ooitgevon- dtn. HERDENKING. Den eersten Augustas was het zeven jaar geleden dal de groote oorlog uitbrak, die een schande voor de meuschelijke beschaving kan worden genoemd. Verschillende FraDsche bladen heb ben een herdenkingsartikel. Zoo ook Oeuvre, dat schrijft „Het is vandaag zeven jaar geleden, dat ik ten oorlog getrokken ben, ver telde Veyret mij, Ik ben niet zingende vertrokken ik was dertig jaar, ik had een vrouw, een jongen, een positie, die voor verbetering vatbaar was en je laat maar niet zoo een kalm leven in den steek om een gevnarlijk bestaan tegemoet te gaan. Ik ben gegaan als zooveel ar.der=d, omdat ik moest gaan, omdat wij allemaal het gevoel hadden, dat alleen een oorlog ods uit de moeilijkbeden kon halen. Aan de over winning twijfelden wij nietde Russen vie'en de Moffen aan den anderen kant aan en drie maanden zouden voldoende zijn om het zaakje op te knappen. En er waren ons gouden bergen beloofd van het succes, waar wij op rekenden 1 Drie maanden later was ik geen overwinnaarik lag in het hospitaal met een kogel door mijn longen, die «lij nog bij elke ge legenheid bloed doet opgeven. Dri jaar later lag ik nog in de loopgraven, verouderd, afgetakeld, maar koppig in mijn hoop om de apotheose bij te wonen. „Zeven jaar geleden leefde ik ge makkelijk van mijn inkomen en voor de toekomst was ik niet bang. Ik verdien nu driemaal zooveel geld en ik kan niet rond komen. Bezit ik dat bewonderenswaardige evenwicht, waarvan de overwinnaars genieten Volstrekt niet, alles verontrust mij en geeft mij zorg. Ik heb het ongerijmde idee, dat ik den een of anderen mijn uniform uit de naftalien-balletjes te voorschijn zal moeten halen. Véór den oorlog duchten wij den oorlog, maar het schijnt mij toe, dat er na de overwinning en den vrede niets veranderd is. I-k heb zeven janr, de beate, de volledigste jaren van mjjn leven, jaren van verwezenlijking, zonder resultaat verloren. Ja, ja wij hebben de wereld gered, de vriiheid verdedigd, wij zijn subliem geweest. Er zijn er vijftienhouderdduizend su bliem geweest en ze zijn bet nog in de knekelhuizen en op de kerkhoven in Frankrijk. Ja, ja 1 Ik ben levend te oggekomen, dat is alles wat de de oorlog mij gelalen heeft mijn armen en mijn beenen, maar mijn gezondheid is geschokt en ik ben neerslachtig en zenuwachtig en ik kan er niets tegen doen. En wat voor toekomst gaan we tegemoet Neen, de oorlog heeft zelfs den overwinnaar niets gegeven. De oorlog is een loterij met niets dan nieten. Terwijl de Sowjet-regeering bericht dat in Rusland 150000 personen door de cholera zijn aangetast en het door hongersnood geteisterde gebied 48 millioen menscben omvat, komt een statisticus verklaren dat in Rusland en de federatieve republieken een oogst- overschot van plm, 500 millioen pond aanwezig zal zijn. Tusschen praktijk en theorie bestaat blijkbaar nog eenig verschil. De moei lijkheid zit hem waarschijnlijk in een doeltreffende verdeeling van het aan wezige voedsel. In Engeland is liet getal werk loozen dalende, wat een verblijdend verschijnsel is Het aantal werkloozeu bedroeg op 29 Juli 1,780,835; bet is met ,651 verminderd vergeleken met de vorige week. Het aantal arbeiders, dat een korten tijd ai beidt, dat in boven genoemde cijfers niet begrepen i?, is verminderd met 153,000 vergeleken bij de vorige week. De Belgische regeeriug heeft met Engeland besprekingen geopend om te komen tot opheffing van de passen, zooals dit reeds het geval is met Frankrijk en Luxemburg. Bij de Ne derlandsche regeering heeft zij, naar de N. R. Ct. mededeelt eenzelfde stap gedaan, maar men zou in Nederland het status quo nog eeDÏgen tijd willen handhaven. De Opperste Raad komt Maan dag (heden) te Parys byeen om te beraadslagen over Opper-Silez'ö. Het is moeilijk over het resultaat dezer conferentie iets te voorspellen. Men doet het best zich er niet te veel van voor te stellen. verbazing had ik Cornway aangehoord Dat onder zijn uiterlijke koelheid zulk een warm meevoelen, meebegrijpen ver borg in was, had ik niet vermoed. Ook niet dat hij met zulk een wiskundige zekerheid conolusies kon trekken, uit enkele gegevens zulk eene solied ge- dachlengebouw kon optrekken. „Maar Arthur", riep ik uit„je had detective moeten wordec, je bent je roeping misgeloopen." „Ik zou je danken", antwoordde hij met hart grondigen afkeer, „ik wil wèl de amateur zijn, die gevallen, die mij aantrekken tracht op te lossen, maar beroepsspeurder, bah nee 1" „Maar je zou do politie uitstekend kunnen helpen", wierp ik tegen, „Dank je stichtelijk, die moet zelve maar zien, dat ze uit het moeras raakt, waar ze zich gewoonlijk zelf inwerkt." Na een ponsje vervo'gde hij „Ik heb wel eens inlichtingen verstrekt en ben met enkele detectives goeie vrien den dat zaakje van kdy Askott's verdwenen paarlensnoer, ik weet niet of je het je nog herinnert, heb ik opge lost. Ik gaf inspecteur Forbes van de Scotland een wenk, dien hy verstandig genoeg was op te volgen, maar de meeste politiemannen zijn zoo gruwelijk eigenwijs, dat je er tegen op ziet om veel woorden aan hen te verspillen Zuimigliiid aan Oorlog. Het bericht van de Residentiebode, over aankoop van grond tegen f 23 per M2. te Soest voor het bouwen van een marechaussee-kazerne aldaar, is, naar aan het Nederl. Correspondentie bureau iu Den Haag wordt gemeld, geheel en al onjuist. Het heeft nimmer in de bedoeling gelegen, bouwterrein tegen een dergelijken exorbitant hoogen prijs te koopen. Een Belgisc De tijdens den oorlog opgerichte Belgische herdenkingsbond zal Zondag 28 dezer een gedenkteeken onthullen op het kerkhof te Vlissingen, waar verscheidene Belgische militairen hun laatste rustplsats hebben gevonden. Dit door den Antwerpschen beeld houwer Arthur Pierre vervaardigde monument stelt voor een stervenden soldaat, liefdevol ondersteund door de Zeeuwsche Maagd Och, het is niet zoo moeilijk, maar de meeste speurdeis zijn absoluut geen gevoelsmenschen, menschen met intuïtie, Soms is dat goed, maar in de meeste gevallen bereikt men meer met het aanvoelen der dingen dan met verstan delijke berekeningen, hoewel die natuur lijk ook hun nut hebben, vooral als controle. Psychologie dat is een tak van wetenschap waarvan de meeste detecti ve8 geen greintje verstand hebben. En toeh, wanneer men het leven van een persoon construeert uit ziju karakter en uit de omstandigheden, waarin hi heeft verkeerd, tot op een bepaak moment, dan is het zoo gemakkelijk te zeggen wat die persoon op dat oogenblik zal moeten denken en deen. Gegeven een misdaad, het slachtoffer en de booswicht, gevraagd het motief, het is een vergelijking met één onbe- kende.Gewoonlijk zijn het slachtoffer eii het motief gegeven en moet de dader gezocht worden. Moeilijker wordt het, wanneer ook het motief niet te radeu schijnt, zooals in 'iet geval Brighton Cornway zweeg, leek even moe van 't spreken, hij nam een sigaret uit het doosje en stak die aan. ,Nu moet je me niet aanzien voor het achtste wereldwonder." Ik glimlachte, beschaamd omdat ik De onthulling zal worden bijgewoond door militaire en burgerlijke autoriteiten uit België, Engeland en Frankryk en door een zeer groot aantal Belgen; alleen uit Antwerpen worden er 2000 verwacht. Er komen ook verscheidene Belgische muziekkorpsen. Een tegenspraak. Aan het Centrum hebben we dezer dagen het bericht ontleend, dat het aantal Raden van Arbeid van 39 zou worden teruggebracht tot 25. Het hoofdbestuur van den Centralen Nederlandschen Ambtenaarsbond heeft naar de juistheid van dit bericht ge ïnformeerd en vernomen, dat aan het departement van arbeid van een ver mindering van het aantal Raden van Arbeid niets bekend is. Scheuring in het Leger des Héls. N»ar de N. R. Ct. bericht, hebben zich in ons land vijf en twintig officie ren eu plaatselijke officieren van het Leger des Heils van deze organisatie afgescheiden. Een der hoofdredenen, waarom z'y afscheiding noodzakelijk achtten is, dat liet Leger des Heils geleidelijk het eigenlijke doel van zijn maatschappelijk werk ondergeschikt gemaakt heeft aan de organisatorische belangen en secta- rische propaganda. Een niet minder ernstig bezwaar der uitgetredenen is de absolute autocrati sche bestuursvorm van het Leger des Heils. De uitgetredenen hebben besloten, een organisatie op te richten, die onder den naam van het Nederlandsche Le ger dea Heils zich zal toeleggen op denzelfden arbeid als door bet Leger des Heils als doel wordt aangegeveu, doch waarbij angstvallig zal gewaakt worden voor de handhaving van de volgende beginseleneen op democra- tischen grondslag gevestigd bestuur ruim toezicht op het beheer door neu trale buitenstanders, en het doel verheffing van het menschdom en red ding van de diepgevallenen, immer overheersohend te doen zijn. DaliHg van vleeschpryjzen f Volgens de „Vee-en Vleeschhandel" wordt in September een daling van de vleeschprijzen verwacht. Vooral tenge volge van den invoer van geslacht vee uit Denemarken gelooft men, dat de prijzen tot 90 a 80 ets. per pond voor eerste kwaliteit vleesch zullen omlaag gaan. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 5 Aug. in Nederland uitgesproken 54 faillissementen tegen 26 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 5 Aug. 1921 1189 faillissementen tegenover 790 over hetzelfde tijjperk van het vorige jaar. hem zoo had aangestaard. Cornway was weer de koele Engelechman ge worden, elk spoor van opwinding was van zijn gelaat verdweneD. „En wat denk je nu te doen vroeg ik. „Niets, J. zou het niet wenschen en we moeten den laatsten wil van een doode eerbiedigen." „Ik zou zoo graag zoo'n geval eens meemaken, 't lijkt me zoo ontzettend interessant", zei ik na een pauze. „Maar het moet me niet zelf betreffen of iemand, dien ik heel goed ken." „Nee, daar behoef je werkelijk niet naar te verlangen, fin voor zoo'n klein meisje is zoveel spanning ook niet gewensoht, je zou er niet van kunne slapen." Ik trok een pruilend mondje, nu behandelde Arthur mij wel een beetje als een bonbon-meisje. „Als je eens iets hebt, beloof je me dan, dat ik je mag helpen i Ik zon zoo graag iets willen doen, willen werken." „Hij scheen verrast." „Toe beloof het me, ik zal niet bang zijn, voor niets." „Goed", zei hij, „dat is afgesproken". Weinig vermoedden wij, hoe spoedig er een „geval" te behandelen zon zijn. Wordt vervolad.)

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1