Kecivtezakea. School en Kerk. Provincie -Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Landbouw, Veeteelt en V'isscherij. Sport. gezellige en genotvolle middag. Lsten daarom de kindervrienden goed letten op de advertenties die op dezen deugd- middag betrekking hebben. Geslaagd. Geslaagd te Den Haag voor de aete Fransch L O. de heer L. van Wallen burg, onderwijzer aan de Chr.School, Wijngaarstraat, alhier. Arr. Rechtbank le Middelburg. De officier van justitie te Middelburg is in hooger beroep gekomen tegen het vonnis der Reclnbank van 19 Julijl. waarbij R. V N. wed. J. P. gedeti neerd te Middelburg ter zake van ver duistering, is veroordeeld (ot 9 maanden gevangenisstraf. Nederlandsch Onderwijzers genootschap. In de Woensdag voortgezette ver gadering werd in huishoudelijke bij eenkomst aangenomen een amendement Rotterdam waarin een billijke vergoe ding aan de hoofdbestuursleden wordt wenschelijk geacht. Het percentage, waarnaar voor 1922 de contributie wordt berekend, werd bepaald op drie. achtste pereent der jaarwedde. Aangenomen werd een voorstel-den Haag om de wensehelijkheid uit te spreken, dat zij die bij het examen voor hoofdacte iu enkele vakken vol doende hebben behaald doch niet slagen in bedoelde vakkeu niet op nieuw examen moeten doen. In besloten zitting werd aangenomen een voorstel van den Haag om een bureau voor beroepskeuze op te rich ten en een van de afdeeling Utrecht om een bureau voor arbeidsbemiddeling iu het leven te roepen voor de onder wijzers, die het onderwijs willen ver laten. Aangenomen werd eeu voorstel- Duinkant om er bij de regeering op aan te dringen, dat officieel worde vastgesteld, dat hem (haar) die is of wordt benoemd onder een bezoldigings besluit, geldende op bet oogenblik van benoeming in vasten dienst onder geen voorwaarde minder zal kunnen worden uitgekeerd als jaarwedde dan het be drag, dat door de bepalingen van het bezoldigingsbesluit voor hem (haar) ,in uitzicht is gesteld. Aangenomen werd een voorstel- Duinkant geamendeerd door Rotterdam en waarbij het N. O. G. zich uitspreekt voor het vastleggen in het bezoldi gingsbesluit van een vast uniform bedrag voor het hoofdschap van het vervolgonderwijs. Aangenomen werd, dat hel hoofd bestuur alles zal doen om van de regeeriitg steun tv krijgen, opdat aan de onder de oude salarisregeling ge- peni'oimoerde collega's een pensioen wouie toegekend, volgens het thans geldend salaris. Eveneens werd aaugenomen een motie van het hoofdbestuur, waarin het diep wordt betreurd dat de Eerste Kamer niet heeft aangenomen het initiatief voorstel Ketelaar om aan gepension eerden en op wachtgeld gestelde onder wijzers vrijstelling te verleenen van het betalen van premie van weduwen en weezenpensioen. Aaugenomen werden de voorstellen van Hoogezand om bij de regeering aan te dringen op zoo spoedig moge lijk nemen van een beslissing over de vereenvoudigde spelling en van Rot terdam dat het hoofdbestuur in alle uitgaande stukken zooveel mogelijk de vereenvoudigde spelling toepast. Een voorstel Rotterdam, doelende om bij de regeering aan te dringen op instelling van een Rijksmulodiploma werd urgent verklaard en - daarna aangenomen. Uitvoering Lag er-Onderwijswet. Krachtens het bepaalde bij art. 205, 2e lid der Lager-onderwijswet 1920, keeren de gemeenten aan de besturen der bijzondere lagere scholen, als jaarlijksche vergoeding voor de ter reinen en gebouwen enz i n dienste van het bijzonder lager onderwijs, die eigendom van de schoolbesturen zijn en op 1 Januari 1921 in gebruik of in aanbouw waren, een zekere som uit. De minister van onderwijs heeft thans aan de gemeentebesturen bericht dat de vergoeding voor bovenbedoelde perceelen. die iu dit jaar ziju of zullen worden getaxeerd, zal bedragen 6.214 pet. 'sjaars van de iu 1921 getaxeerde waarde. Versnippering. De gemeente Boskoop met haar 10 kerken voor 6000 zielen werd onlangs in de dagbladen meer dan godsdienstig genoemd. Dezelfde versplintering, die wij op kerkelijk gebied aantreden, .teekent zich ook af op het (erreiu van het onderwijs. De groote openbare lagere school met haar 12 lokalen wordt nu in tweeëu gedeeld - de eene helft blijft aan het openbaar onderwijs toegewezen, de andere wordt bestemd voor hervormde school. Eeu hooge schutting op het plein zal de spelende jeugd der beide scholeu angstvallig uit elkander houden. De bestaande christelijke school, die de laatste jaren herhaaldelijk is uitgehreid, wordt nu te groot. Bovendien is een christelijke muloschool met 9 lokalen in aanbouw. De openbare muloschool dateert eerst van den laatsten tijd. Ook de roomsch- kath. school wordt zeer vergroot. De aanbouw en uitbreiding van al die scholen wordt op f 600.000 begroot. Het geheele aantal schoolgaande kin deren te Boskoop bedraagt ongeveer duizend. Ned. Herv. Gemeente. Beroepen te Ierseke ds. WADek ker te Nieuw-Beijerland. Ds. F. M. Muller, gekomen van Krabbeudijke, werd Zondagmorgen in de Ned. Herv. Gem. te Kerkdriel bevestigd door Ds. D. 3. Lazonder van Tuil, die tot tekst bad gekozen Col. 4: 17. De nieuwe leeraar deed des middags intrede met een predikatie over Hand 4: 12, waarna hij namens de gemeente werd toegesproken door den consulent Ds. 3. G. Fontein van Herwonen. (Z.) Geslaagd. Dezer dagen slaagde te 's Graven- hage voor het examen Engelsch L. O. de heer W. H. de Jonge Jzn. te Rot terdam, geboren te Goes. Kostelooze leermiddelen aan de R. H. B. S. Op de vragen van deu heer Albarda betreffende het voor'aan niet meer kosteloos verstrekken van leerboeken en andere leermiddelen aan kinderen van onvermogende en min vermogende ouders die de Rijks hoo jere burgerscholen bezoeken, wanneer die leerlingen in het afgeloopen school jaar als gemiddeld rapportcijfer niet ten minste een 7 hebben behaald heeft de minister van onderwijs ge antwoord, dat hij inderdaad met zijn ambtgenoot van financiën een bepaling Leeft_ getroffen als in deze vraag be doeld. Volledigheidshalve wordt hier aan toegevoegd, dat daarbij tevens bepaald is, dat de leerlingen, die onder vigueur der vorige regeling boeken of boeken en leermiddelen in bruikleen hebben ontvangen, deze zullen mogen behouden, zoolang zij ze noodig hebben. De nieuwe regeling is getroffen wijl zonder de vorige tal van leerlingen, die het onderwijs niet of nauwelijks konden volgen, in het genot van boeken en leermiddelen werden gesteld. De minister zal echter voorstellen het cijfer 7 te verlagen tot 6. Wolpbuiutadijk. Te Breda slaagde dezer .lagen voor het examen hoofd acte de heer L. Sluimer, alhier. ïlanswcert. De machinist J. Paling a.b. van het recherche-vaartuig „Al batros" is met ingang van Augustus benoemd tot commies le klasse. Hoedekeoskerke. Door B. en W. was tegen Dinsdagavond een vergadering belegd voor het vormen van een onder-commissie iu verband met de uitvoering van de Lagei Onderwijsyet 1920. AaDgezien geen enkel belang hebbende ter vergadering was opge komen, kon van de vorming dezer commissie niets komen. Kwadendamme. Door mej. M. M. Verbeek, onderwijzeres aan de Roomseh Katholieke Parochial# school alhier is tegen 1 November a. s. eervol ontslag aangevraagd. Ivrabbendfjke. Dinsdag vergaderde in de openbare school alhier de Coöp, Verbruiksvereeniging „Helpt Elkander". Na opening door den voorzitter werden de notulen voorgelezen en goedgekeurd. Daarna volgde het driemaandelijksch verslag van den secretaris en van den penningmeester en bespreking van de uitgifte van dividendbewijzen. In de plaats van Cornelis Zeevaart die bedankt had als controle-lid werd gekozen de heer M. Wabeke Czn, die deze benoeming aannam. Ten slotte werd er nog meegedeeld dat weer twee nieuwe leden zijn toegetreden. Willielminadorp. Voor onderwijzer aan de O. L. S. alhier hebben zich 8 sollicitanten aangemeld. WLsenkerfce. Aan den gemeente veldwachter P. Kerkhove alhier is door den commissaris der Koning-n eervol ontslag verleend met ingang van 1 Augustus a.s. Coljjnsplaat. De voordracht voor onderwijzeres aan de openbare school alhier bestaat uit de dames A. H. Schraver als no. 1 en J. M. Abra- hamse als uo. 2, beiden te Vlissingen. Naar men ons meedeelt worden met ingang van 1 Mei 1922 de vier Noord-Bevelandsche gemeenten tot één vereEuigd. De nieuwe gemeente zal den naain dragen van Nooid-Beveland. Door de heereu Joh. de Groot en S. v. d. Pt-ijl alhier is te dezer plaatse een Cluistelijk kinderkoor op gericht met aanvankelijk 37 leden. Benoemd met ingang van 1 Oc tober a.s. tot onderwijzer aan de Chr. school te Hilligersberg, de heer J. van Saane, thans onderwijzer aan de Chr. school alhier. Mriewegen. Dezer dagen had de werkman 13. bij het perenplukken het ongeluk van de ladder te vallen, waardoor hij zieb zoodanig bezeerde, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Verkeerde zuinigheid Ons kwam het volgende geval ter ooreOp een der gemeenten op Zuid- Bevelaud kwam een geval voor van typhus, bij man, vrouw en kind, uit eenzelfde gezin, terwijl het niet on mogelijk is dat, nog een vierde persoon uit dat gezin zal wordeu aangetast. Is het nu niet merkwaardig dat de bewoners van dit perceel geen water betrekken uit de waterleiding, maar zichzelf aan drinkwater trachten te helpen, terwijl die van al de omliggende perceelen dit wel doen en dat de dok ter terstond iemand naar Goes zond naar de Waterleiding Mij. om leiding water voor de zieken te halen Hebben we hier misschien te doen met de noodlottige gevolgen van mis plaatste zuinigheid f Waterschappen. Tot gezworene van deu Willempolder is bij Kon. besluit van 23 Juli be noemd de heer A. I. Jause te Wissen- kerke eii* tot lid van bet, waterschap Hogerwaardpolder, de heer C. Maris te Bergen op Zoom. 4 Augustus in België. De schending der Belgische neutra liteit door de Duitsche troepen is Donderdag 4 Augustus in geheel België officieel herdacht. Reeds den avond te voren wapperden de vlaggen aan de gevels van de openbare en vele parti culiere gebouwen te Brussel en blijk baar niet halfstok. De Nation Beige vraagt teu minste spottenderwijze, waarom men er van hoogerhand niet aan gedacht heeft een muziekfeest te houden in de pninstraten van Visé. Het Laatste Nieuws dringt vooral aan op het herstel der eendiacht tusschen Vlamingen en Walen. Zoowel de Fransch-Belgische als de Vlaamsche bladen zijn het er over eens, dat de 4e Augustus moet zijn een dag van rouw, die niet in een kermis mag ont aarden. Hulp aan Rusland. De Nowy Put, het orgaan der com munisten te Riga, deelt enkele bijzon derheden mede over de wijze, waarop in Rusland zelf de buiteniandsche hulpactie zal worden geregeld, lo. zullen er bijzondere organisaties voor het ont vangen en verdeelen van levensmiddelen in het leven worden geroepen. Deze organisaties zullen het vertrouwen van de sowjet-autoriteiten moeten genieten 2o. zuilen er personen worden aange wezen om de hulpactie in West Europa te leiden 3o. zal te Genève of in een andere buitenland: che plaats een con ferentie worden gehouden van alle organisaties, die voor de hulpactie in aanmerking komen, zooals bet Roode Kruis, de Quakers enz.4o. znl'.en in aansluiting uiet Jeze conferentie in alle landen hulpcomité's worden op gericht. Iu Duitschland is men overtuigd dat krachtige hulp moet worden verleend. Men acht het noodig om te komen tot hulpverleening op groote schaal, aan gezien de cholera reeds tot Warschau is doorgedrongen en zelfs Danzig er van verdacht wordt besmet te zijn. Typhus te Zwolle. Te Zwolle heerscht de typhus in hevige mate. Er doen zich thans reeds meer dan zestig gevallen van deze ziekte voor. Een grove vorst. Peter de Groote van Rusland gaf in het jaar 1715, toea hem een prins was geboren, een groot feest. Zijn geliefden hofnar Satof, een man van 84 jaar, huwde hij bij deze gelegenheid uit aan een jonge weduwe van 22. Een gemaskerd gezelschap van 400 peisonen, in sleden gezeten, geleidde het paar naar de kerk. De czaar en zijn gezelschap waren ga- kleed als Friesche boeren. De vier grootste stotteraars, die in 't land te vinden waren geweest, deden dienst als bruidsjonkersde vier dikste en plompste kerels, die men had kunnen vinden, als voorloopers. Blinde en lamme oude lieden moesten aan tafel bedienen. Toen de stoet zich iu be weging stelde, werden alle klokken geluid en toen men zich aan tafel zette, werden alle trommen geroerd en aller lei verschillende dieren aan'tschreeuwen en brullen gebracht, 't Wa. zoo'u geweldig leven, dat niemand zijn buurman verstaan kon. De keizer echter vermaakte zich koste lijk en beroemde er zich den volgenden dag op, dat in geheel Petersburg nie mand bepaald nuchter was geweest. Ganzeleverpastei. Te Straats burg is een commissie gevormd, die zich ten doel stelt een gedenkteeken op te richten voor den uitvinder der ganzeleverpastei, Close, kok van den maarschalk van Coutades. Hij heeft de „pkté de foie gras aux truffes périgords" beroemd gemaakt. Dat men er iu Straatsburg veel voor voelt om den beroemden kok te vereeuwigen, kan men begrijpen als men weet, dat vóór den oorlog te Straatsburg alleen per jaar voor 20 millioen francs aan ganze- leverpastie werd verkocht. Caruso. De ontzaglijke baten die Caruso wiens overlijden op 49—jari gen leeftijd wij gemeld hebben zieb met zijn „gouden" stem wist te ver schaffen, blijken uit weinig feiten zoo duidelijk als uit dit, dat hij iu 1917 in de Yer. Staten 59,000 dollar aan inkomstenbei rating betaalde, en in 1919 voor één kwaitaal 38,500 dollar. Iu Mexico (stad), waar hij een jaar of wat geleden 10 concerten gaf, ont ving hij 7000 dollar per concert. Maar geld was voor hem toch niet alles. Zijn keelspecialiteit te Londen, dr. William Lloyd, vertelt, dat Caruso eens een aanbieding van 2000 pond sterling voor een Zondagmiddagconcert in de Albert Hall had afgeslagen met de opmerking„Neen, ik voel mij te moe." Een ander maal bood sir Oswald Stoll hem 4000 pond sterling voor een concert te Londen. Lachend wees Caruso die aanbieding van de hand, met de opmerking: „Het is te veel." Nog vertelde dr. William Lloyd „Caruso at heel veelen hij was erg verlekkerd op a! wat met olie was klaargemaakt. Ilet resultaat was, dat hij ingewandsout8teking kreeg. Zijn ziekte was enkel, dat hij veel a', maar het niet kon verteren, omdat hij nooit eenige beweging nam. Hij nam altijd een auto, al was bet maar om een afstand van enkele meters le doen." Kan men slangen door muziek bezweren De voorziter van de Ame- rikaansche vereeniging ter bevordering van het reptieUnonderzoek is, op grond van zijn 25-jarige proefnemingen en ervaiingen, tot de overtuiging gekomen, dat het algemeen heerschend geloof, dat men slangen door muziek zou kunnen bezweren, op een dwaling be rust. In Prometheus Van 15 Febr.'21 wordt medegedeeld, hoe hij met alle soorten muziekinstrumenten van de tinnen fluit tot het symphonieorkest, proefnemingen deed en geen invloed daarvan op de slangen kon bemerken. Een slang, waarbij hij eenige muzi kale aandoening meende waargenomen te hebbeD, legde hij op de pitno en begon te spelen. Het beest gleed eraf in een muizengat, waarin het eens een goede vangst had gedaan. Hij plaatste een vioolspeler te midden van twee honderd slangen, doch geen enkele vertoonde eenig muzikaal gevoel. Dat de slangen reageeren op het fluit spel der Indische fakirs, zich oprichten en rvtbmiscke bewegingen uitvoeren, verklaart de genoemde geleerde uit het gebrekkige gezichtsvermogen der slan gen, die geen kleuren kunnen onder scheiden en zeer kortzichtig zij n Vreemde bewegingen verontrusten hen zij volgen de bewegingen teneinde ze te kunnen afwenden. Het zijn de fakirs zelf, die hun fluitspel metryth> mische bewegingen van hun lichaam begeleiden. De slangen bezitten ook geen middel om gevoelsaaudceningen tot uiting te brengen zij hebben geen oogleden en evenmin een staartzij bezitten misder verstand dan de hagedissen en schild padden. Nog zoo kwaad niet. Dat het door de kelners gesmade en verachte fooieostelsel soms nog zoo kwaad niet is, bewijst een uitzonderingsgeval, dat het „Vaderland» mededeelt. In een der eerste restaurants, een seizoenzaak, bestaat de regeling, dat de kellners onder eikaars controle alle fooien af dragen en in een pot doen, welke maandelijksoh verdeeld wordt. De kellners ontvangen van den patroon geen loon, maar wel kost, welke op f 2 per dag geschat wordt. Blijkens de boeken bedroeg het bedrag aan fooi om en bij 10 percent van den omzet. „In de 3 laatste weken van Mei dan bedroeg de omzet f 20.826 en weid aan fooi ontvangen f1907, in Juni was de omzet f30.834 en de fooi f 2930, in Juli f35.358 en de fooi f 3819. -De dienst wordt vei richt door 1 ober, 4 kellners en 4 commis. De commis ontvangen elk f 100 per maand, de ober heefi een half kellner-aandeel meer. De rekening wordt dus zoo (de J uni-maand genomen): f 2930—f 400= f 2530: 6=1 425 voor gewone kellners en i f den ober. In Juli beeft de ober f 1100 gemaakt, elke kellner f825, de commis f 00. Voor deze som wordt gemiddeld een zes uur per dag gewerkt". Caruso. Tn La Mefropole vin den wij de volgende anecdote over Caruso meegedeeld Eens wilde de groot? zanger te NewYork aan bet pusikantoor eeu aangeteekenden brief ia ontvangst nemen, maar wat bij ook voor den dag baalde als bewijs van identite t paspoort, brieven, «contiact. n de ambtenaar vond niéts voldoende Wat te doen „Welnu" zei de ambtenaar als gij Caruso zijt, bewijs liet en zing eeu s'ukji". Caiuso aarzelde fee oogei.blik, haalde toen diep adem en zette met week geluid de beroemde aria uit de deide ac'e van Tosca in. De postbeambten, kwamen allen toeloo- pen en toen de zanger ophield klonk een geestdriftig applaus. „Eu nu" hernam de postambtenaar „zie hier uw brief. Ik hal uw wel herkend, maar daar gij het aruie publiek idiote prijzen laat betalen om naar u te luisteren, heb ik de gelegenheid waar genomen u voor niets te hooren. Dank u hartelijk." De zanger laat 50 millioen dollar na. 2400 Flesschen voor wetenschap pelijke doeleinden in zee geworpen. De jacht op flesschen is liet nieuwste wetenschappelijk stokpaardje, schrijft een correspondent van de Daily Chro nicle. De flesfchen worden gebruikt om de verschillende Zfestroomingeu op het spoor te komen. D^or een internationalen raad is een p!au opgesteld en gedurende het afgeloopen jaar is een groot aantal drijf flesschen in zee geworpen te Bell Rock op de Smith-bank in de Moray Firth, bij Buclianners op Fair-lsle bij bet eiland Balta, een van de noorde lijkste vhftlands eilanden. De flesschen zijn gewone sodawater' fles cben. Het eersle type is zoodanig verzwaard dat de fle-schen aan de oppervlakte drijven en dus de bovenst!miming aan duiden, 't Andere -type flesschen is meer verzwaard, zoodat deze de onder, strooming toonen. Iedere fletcli bevat een gediukte briefkaart met opschrift in vijf talen om vindplaats en datum op de brief kaart in te vullen en deze te zenden naar het wetenschappelijk bureau te Aberdeen. Gedurende het afgeloopen jaar wer den totaal 24-00 flesschen iu zee ge worpen, waarvan 1100 oppervlakte- drijvers en 1300 todemdrijversl In December 1920 waren reeds 14-0 opper vlaktedrijvers en 150 bodemdrijvers teruggevonden. Het onderzoek duurt nog steeds voort. Het giootste gedeelte van de opper- vlaktedrijveis, voor zoover terugge vonden, is naar het noorden gedreven velen zijn gevonden op de kust van Noorwegen. Ook zijn proeven met visschen ge nomen, die, na te zijn gemerkt, weder zijn losgelaten. De stand van het fruit cp 25 Juli. Blijkens de officieele opgave was op bovengenoemd en datum de stard der appelen op Zuid-Beveland goed tot zeer goed en de stand der peren vrij goed tot goed. De pruimenoogst moet bijna overal in den lsitde als mislukt worden beschouwd Heng stenkeuring* De verplichte hengstenkt uiing zal o.a. op 6 October te Kaltendijke wor den gehouden. Korfbal. Ierseke. V.O.C.Zislanóia (Hans- weert) 10. Hanswcert. Zeelandia IVolhar ding I (Iers.eke) 52.. Zeelandia II Volharding II 13. Het Öoncours-Hippique tijdens de Landbouwweek. Verschenen is het voorloopige pro gramma van het Conccurs-Hippique, dat de Zeeuwsehe Conconrs-Hippique-

Goessche Courant | 1921 | | pagina 2