Zaterdag 6 Augustus 1921 108 jaargang. D AlJlflAIIU Ui AAI TA I vrr 1-5"pl !alvl1j>liHHj fill lilII lil 11 "-"tü**1"™1 Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. De droge Zomer. iV; 92 ADVERTENT1ËN J' S» jg Ps,../ 16. 38. JK -J SfgSiyïÈlr -ijr IS J 1 M H Familieberichten! 10 regels f 2,40 ft- Bewijsnummers 5 cent. Uitgave Nwml. Vennootschap Goesehe Courant 'S9sl$££t" en Klcenwtns Rwj' Drnnkers-en Uitgever;bDilr\jf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 nar voormiddag. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, huiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. y orys - i iinm i Onze kalender vertelt ons, dat wij in de eerste dagen van Augustus leven. Maar als wij uaar boomen en hees ters op velden en wegen kijken, krijgen wij het gevoel alsof de herfst over het land gegaan is. a De slanke iepen met hun hooge stammen, die met hun bebladerde koppen naar alle windrichtingen zoo vriendelijk k urmen buigen als een vorst die naar links en rechts statig groeten wil, hebben ver in het rond een tapijt van afgevallen en verdorde bladeren gevormd. liet knarst en kraakt onder den voetstap en de stoeiende wind jaagt telkens weer wegdwarrelende deeltjes voor 'zich uit. Het gras langs de wegkanten is tot vertrapt hooi geworden en in het stof-grijze groen der heesters hangen de verdorde bladeren als het begin van algeheele afsterving. De rozen, die anders hun frissche, geurende kopjes blozend uit de groene kraagjes steken, zijn nu bolletjes van verdorde blaadjes en aan de ledige steeltjes hangt hier en daar een herfstig bladflardje, dat van een langzaam wegkwijnen getuigt. De groene weiden, die andere jaren in de vacantie-maanden zoo friscb, zoo zacht en zoo groen kunnen zijn, zijn thans droge velden van onaan zienlijke hooistoppels geworden. De zon brandt er op, laat er dag* aan dag haar verzengende stralen over gaan en de geheele bodem wordt aan een proces van langzame uitdroging onderworpen. Uit alle streken komen berichten van een droogte die den oogst dreigt te doen mislukken, die de bladeren aan boomen eu struiken doei verkwij nen en verdorren. Het is of boomen dit jaar vroeg oud zijn, of zij hun kracht en energie hebben verloren. In de heetgebrande bosschen, op de hei en in het veen behoeft slechts één onvoorzichtig neergeworpen luci fer, één niet uitgedoofde sigaret te vallen en het vuur grijpt in roode vlamtongen begeerig naar zijn weer- looze prooi Hoeveel met zorg gekweekt natuur schoon is dezer j. dagen nie teen prooi van alles verterende vlammen ge worden. Niet genoeg kan tegen een roeke loos met vuur spelen worden gewaar schuwd, kan iedere wandelaars ervan doordrongen worden, dat de kleinste onvoorzichtigheid leven en eigendom van boscli-, heide- en duinbewoners ernstig kan bedreigen Hoe sterk, hoe algemeen is het verlangen naar regen. Kwam het leven herbrengende vocht nu eens in forsche stralen neerschie ten, de grijze stoflaag van boomen en heesters wegspuiten. Diep, heel diep zal het water in den drogen bodem moeten doordringen om elk worteltje, elk vezeltje de ver- frisschendc lafenis to kunnen brengen Zal al het bruine en schijndoode weer opleven Z1 het hooi weer gras kunnen worden, het malsche, sappige, zacht groene gras, dat tot voor kort in de morgenuren de vloeibare diamantjes vau den dauw op zijn dunnen sprietjes deed trillen Het heeft hier en daar al wat ge regend en waar het water gevallen is, daar is het of de natuur even in een badkuip gestapt is, een oogenblik lmt hoofd heeft ondergedompeld en schoon en friscli een weldoenden aanblik biedt. Het is nelaas overal nog van te korten duur geweest. Het verlangen naar regen is er niet minder op geworden. [let wordt zelf? al een piettige ge dachte in de gezellige huiskamer te zitten en clan te kijken naar de water droppels, die zig-zag hun weg langs de vensterruiten zoeken. En dan boven in het huis het ge zellig rikke-tikken op het dak te hooren en te luisteren naar het geklok van het wegvliedend water als het in kleine beekjes door de dakgoot naar een verren regenbak wordt weggevoerd. Hoe heerlijk zal het zijn, de natuur weer geheel te zien opleven, een dor stige met volle teugen te zien drinken, te zien hoe dieper en dieper het water in den rullen bodem dringt, de geur weer te ruiken van de bladeren die, van de stoflaag ontdaan, weer in kleurschakeeringen van frisch geel en groen zullen prijken. Wij wachten op den regen, die een weldaad zal zijn. T. Buitenland. BIJZONDERHEDEN. Piesident Harding schijnt optimist te zijn. Hij heeft tenminste te Plymouth in Masssachusetts gehouden, waarin hij o m. zeide ,/Öe internationale toestand is thans meer dan ooit te veren vol beloften. liet beginsel van goeden wil onder de menscben, dat de Puriteinen bezielde, begint vrucht te dragen in de internationale betrekkingen. Meer dan ooit zijn wij overtuigd, dat de oorzaken van den oorlog zullen verdwijnen en de verpletterende last der bewapening lichter gemaakt zal worden zonder be nadeeling van den geest van patrotisme". Het is heel goed mogelijk, dat de Ameiikaansche president gelijk heeft en dat de goede beloften gedaan zijn. Maar belofte maakt schuld. Wanneer men de uitlatingen leest van den voorzitter van het neger congres, dat met veel tumult te New-York is gehouden, dan zou men bijna de blanke volkeren den raad willen geven met het ontwapenen nog maar geen al te groote haast te 3 F&ülLLEX'ON, HET DOODENG ZWIJGEN. Oorspronkelijke detective-roman door R. J. B. Dit .was liet tamelijk onsamenhan gend relaas van liet drauia, dat zich hedenavoud had afgespeeld in de villa te Brighton. Ik putte mij uit in gis singen, «ie wel den moord kon hebben bedreven'en wat, het motief er'toe kon rijn geweest. Was het wraak Er was tiiets ontvreemd, dus was het geeu p ewone dief. Of zon de boosdoener gestoord zijn door de terugkomst van het personeel Ik was nog verdiept in gedachten, toen de deur na een kor en tik open ging en lord Cornway binnentrad. Glimlachend schudden wij elkaar stevig de hand. Een oogenblik later zat hij bij den haard, ook in een heerlijken luien stoel en schonk ik voor ons beiden thee. „Is het concert eergiste ren je goed bevallen „Uitstekend" zei ik afwezig „toen ik thuis kwam heb ik geslapen als een marmotje Hij lachte. „En ook een uitnoodiging gekregen van de Carsons „Jij ook Gelukkig! Taaie beweging, hef" ant woordde ik en presenteerde Arthur een sigaret. Zelf rook ik nooit, want ik vind het niet lekker, anders zou ik het doen. „En wat heb je den heelen middag gedaan, niet gereden na de lunch, geen boodschappen ,,'t Is nog al weer. Ik moest, immers op jou wachten „Heb ik niet geschreven dat ik tegen vieren zou komen „Nee". „Mijn memorie..." zuchtte hij en blies de blauwe rookspiraaltjes voor z>ch uit. „Ik heb de krant gelezen." „Verveelde je je zoo erg? zei hij, m'n tegenzin in kranten kennende. „Ik heb van die moord gelezen in Brighton," ijsselijk bé „O, van die vrouw, een ongelukkige samenloop van omstandig heden Ik keek hem met open mond aan- „Wat vroun", riep ;k uit, „daar stiat niets van in de krant." „Welke man schiet nu vijf keer mis op zoo'n korten afstand," antwoo dde Cornway en zoog weer aan zij j sigaret. „De man zou dronken kunnen geweest zijn," wierp ik tegeD. „O, er zijn nog meer aanwijzingen dat het een vrouw was In de eerste plaats zijn de bedienden dien avond weggestuurd, terwijl mijnheer J. voorgaf uit dineeren te gaan en hij er niet eens is geweest. Dat wijst dus op het voor maken. Harding en de voorzitter van het congres, Marcus Garney, de z.g „president van Afrika" slaan in hun uitlatingen, tegenover elkaar als licht en schaduw, de een spreekt „wit", de ander „zwart". Garney die het woord voerde uit naam van 400 ïiliïlioen negers, eischic Afrik» op voor de Afrikanen. Hij dreigde met een oorlog om dit doel te bereiken. De volgende oorlog zou, zeide hij, een rassènstrijd zijn. De blanken zouden dan door de Japanners, Chi- neezen, Indiërs eu Afrikaners verplet terd worden indien zij de negers niet aan hun kant hadden. Daarom was het congres zoo vrien delijk aan President Harding en den secretaris van staat Hughes een telegram te zenden, waarin met het oog hierop de steun van 400 millioen negers werd aangeboden. Of Harding echter als dank de eischeu der negers zal steunen en mede zal willen werken om van Afrika het zwarte werelddeel te maken, wagen we te betwijfelen. Het dreigement met de Japanners, Chineezen, Indiërs, Afrikaners, moet men niet ai te ernstig opvatten. Dat zal zoo'n vaart wel niet loopen. Voorts werd o.m door het con gres aan koning George een telegram gestuurd met het verzoek om aan (er- land de vrijheid te geven en een aan de Valera, waarin deze wordt geprezen om zijn strijd voor de vrijheid. Uit Amerika komt ook bot verhaal van den regenraaker. EeiT Ameri- kaansch verhaalDe kunstenaar leeft in Californië. Zijn naam is C. M. Hatfield. Hij komt op de akkers met een groote, vervoerbare watertank, waarin nog een geheim chemisch mengsel bijgevoegd is want Hatfield is scheikundige welnu, kort daarop regent het Dit is geen sprookje, maar werkelijk heid Hatfield maakt contracten met de boeren van die distrieten, waar ge brek aan regen is Hij verlangt 1800 dollar voor iotlercn centimeter regen, maal' eerst na den regenval te betalen. De hoeren van Alberta hebben bet eerst eens geprobeerd en er viel heuseh 47s c.M. regen. Daarna werd Hatfield naar Wisconsin geroepen, waar hij evenzoo succes had. Het regent nu aanvragen om regen. Het eigenaardige is, dat Hatfield nooit landen laat beregenen van menscben, die niet betaald hebben. In Engeland maakt men zich druk over (le vraag wat er moet gebeu ren met de twee millioen vrouwen, die er thans overzij» in Engeland? Lady Asquith heeft hierover een en ander gezegd tegenover een verslag gever van de „Daily Mail". Wij moe ten, zeide zij, het feit onder de oogen zien, dat tengevolge van den oorlog voor vele meisjes, die de hoop hadden gekoesterd, nog eens vrouw en moeder te worden, die kans verkeken is. Naar mijn oordeel behoeft echter geen enkele vrouw zichzelf overbodig te achten of hang te zijn, dat ze niet even goed een nuttig en gelukkig leven zal kun nemen om terug te komen, niet met je ergsten doodsvijand, maar hoogsten met een vijandin. En hoe verklaar je dat open raam f" „Dat is nog al dui delijk, de verklaring staat in de krant." „Mis, waarom zou de vrouw, aange nomen dus dat het een vrouw was, door 't raam vluchten, wanneer ze de sleutels uit de zak van den doode kan halen en gewoon door de voordeur kan uitgaan? In de Daily News stond een lijst van voorwerpen, die op den doode gevonden zijn. Er was geen sleutelring bij Zij heeft dien in haar verbouwereerdheid meegenomen evenals de revolver. Een bewijs dat ze geen beroepsmisdadiger is, die zou op zelf moord aangespeeld hebben en dan was er geen open raam geweest." „Maar hoe verklaai je dat dan „Dat werd door J. opengezet, voor dat hij werd vermoord." „Nog al prettig weer om bij een open raam te gaan zitten „En toch zit daarin de sleutel van het heele geheim. J. heeft voor zijn bediertden niet willen weten dat hij deze vrouw op bezoek kreeg. Hij heeft misschien iets dramatisch voorvoeld. Natuurlijk is die vronw al meermalen op zijn kamer gekomen. De bedienden mochten niet vermoeden dat zij er dien avond weer geweest was en nen leiden. Lady Asquith wees er op hoeveel gelegenheid er voor vrouwen is, om wetenschappelijk werk te ver- richtm op het land. Haar frappeerde de moederlijke zorg, waarmee de vrou wen experimenten met planten en jonge dieren verrichten. Klinken deze woorden niet als een hittere ironie Moederlijke zorgen voor planten en dieren Een armelijk surro gaat in de plaats van kinderen, waaraan vele jonge vrouwen zoo gaarne haar zorgen zouden willen wijden. De oorlog h»ef? de linwclijkskanseii d>r vrou wen verminderd, is oorzaak dat dui zenden vrouwen haar roeping niet zullen kunnen volbrengen. Mogen de vrouwen dit bedenken pn minder bewondering toonen voor brute lichaamskracht en oorlogsromnntiek. Werden de „helden" niet met bloemen bestrooid toen zij den oorlog in gingen? Er heeft Zondag te Berljjn een groote demonstratie plaats gehad tegen den oorlog onder de leuze Nie wieder Krieg. Voor een groep schoolmeisjes werd een banderol gedragen met de woorden Ich lasse mein Vater niemals wieder in den Krieg. Dat dit ook de leuze zij van de moeders en van de echtge- nooten dat zij er thans, nu het vrede is naar streven, internationaal, een zoodanige toestand te bevorderen, waar bij het niet meer noodig zal zijn om hun zonen en echtgenooten af te staan aan den oorlog. En nu zijn we weer aangeland bij ons punt van uitgang, bij de plannen van Harding. Bianenland, Rijksverzekeringsbank en tel machinemotortje. Men schrijft aan de N. R. Gt. Een bankinstelliug heeft de onvoor zichtigheid gehad een k'.eine telmachine Diet met de hand te bewerken, maar electrisch te behandelen daartoe moest een motor van een niet minde* dan 1/6 paardekracht dienst doen. De straf bleef niet uit. De instelling ontsnapte niet aan den greep van de Rijksver zekeringsbank. Zij werd ingedeeld in eert gevarenklasse, maar had dan ook het voorrecht,dat niet falleenhet. talrijke personeel in de bedreigde localiteit tegen het gevaar van den motor van een zesde paardekracht werd verzekerd, maar ook het personeel in alle lokalen zonder onderscheid, en dat niet alleen, ook het personeel in de gemeenten, waar haar bijkantoren waren gevestigd. De ernst der zaak ontging haar niet. Hoeveel tijd moest niet worden besteed aan de invulling van de lijsten der honderden, die de motor niet, maar de wet wel binnen haar bereik had. Het financieele resultaat was bevredigend. Het kwam immers slechts neer op be taling van vijftien honderd gulden jaarpremie. Een vermakelijk staaltje van sociale overheidszorg. Zuinigheid aan Oorlog. Men schrijft ons aan de Residentie bode In Soest op den eersten stand koopt het departement grond voor een maiechausseekazeruc ii f 23 deM2. en degradeert hierdoor bovendien de om liggende villa's en het zusterzi eken huis vlak daartegenover Overal elders in Soe t kon het depar tment van oorlog grond voor f 3 krijgen. En zoo is het overal met de mare* chau^eekwariieren. Zullen de kolenprijzen dalen In een interview met een medewer ker van de Telegraaf heeft mr. Eroweie, directeur van de Staatsmijnen als zijn overtuiging uitgesproken dat de kolen- prijzen in de toekomst zullen dalen. Dit zou reeds zijn geschied, als de Engelsche stakiug er niet was geweest. Stadsnieuws. ZoNDAGSÏ.ulting "apotheken. Znnd-ig a.8. en de daarop volgende week, ook 's avonds na 8 uur, zal de apotheek van den heer v. d. Hoek. voor het publiek zijn geopend. Eüphonia. Het Volksconcert van Eüphonia, dat de vorige week Vrijdag, wegens ongun stig weer niet doorging wordt nu hedeci Vrijdag 5' Augustus gehouden met het zelfde programma van de vorige week. We herinneren eraan dat de uitvoering, die wordt gegeven op' de tent op de Groote Markt, om 8 uur begint. Deken Baede vraagt ontslag. Naar de „N. Z verneemt heeft de Hoogeerwaarde Heer J. M. J. B ede, deken van Middelburg en Pastoor te Goes aan Z. D. Hoogwaardigheid den Bisschop van Haarlem tegen 1 Sep tember a.s. wegens gezondheidsredenen ontslag aangevraagd uit zijne dekenale en pasloreele bediening, welk ontslag hem op de meest eervolle wijze is ver leend, onder dankbetuiging voor de zeer vele en gewichtige diensten aan het dekenaat en de parochie bewezen. Deken Baede kwam in 1897 te Goes als opvolger van deken Everstein en had toen reeds een pastoraat van ver scheidene jaren te Zierikzee achter zich in 1913 vietde hij zijn 40-jarig priester feest. Jeugdmiddag John Prent. De heer John Prent is een waar kindervriend en staat als zoodanig gun stig alhier bekend. Wij herinneren ons eenige jaren geleden een aardige voor stelling vau Asschepoetster, met het poppentheate-, aan welke voorstelling het paedagogische gedeelte niet ontbrak. Met de kermis komt de lieer Prent een jeugdmiddag geven in de Sociëteit V.O V. Persoonlijk zal de heer Prent de kinderen bezig houden door het een door hun zelf gekozen verhaaltje te vertellen voorts zal hij een onderiingen zangweastrijd houden, waarbij een be kwaam pianist voor de hegeleidisg zsl zorgen en een kinderjury uitspraak zal doen. Wij willen wel verklappen dat de eerste prijs voor jongens een mooi boek eu voor meisjes eeD fraaie pop .s. Den kinderen wacht ongetwijfeld een omdat de vrouw aan haar parfum was te herkennen, heeft J. te voren het raam opengeschoven. Op haar mocht geen verdenking vallen. Hel sterke parfum wijst er op dat zij een vr uw uil het volk was." Cornway was in opwinding geraakt, toen hij zijn gevolg trekkingen maakte, een flauwe blos bedekte zijn wangen, zijn oogen schit terden, de wi!.-kracht:ge kin lag vier kant als gehouwen op ziju boord. Hij zoo gaan zijn sigaret en blies den rook het vunr in. „Construeeren we nu het geval", zei hij. „J. heeft een liaison met een onbekende vrouw, die verhouding duurt maanden, misschien wel jaren. In den beginne houdt, hij van haar, getuige 't open raam en zij geeft zich aan hem met heel haar hart. Na een p.-os wijkt de roes, die hem aanvanke'ijk bevangen had, hij bemerkt, dat zij niet is als hij had verwacht, hij ziet dat die vrouw oulcr is dan bij. Natuurlijk was ze ouder, jonge vrouwen schieten niet en anders in t plafond. Hij wil van haar af, maar zij klemt zich met alle kracht aan hem vast. Zij vecht voor hem om hem te behouden. Denk je eens in, Aïtn, de tragiek in 't leven van zoo'n vrouw, wie het spel ernst is gewordenze strijdt tegen het noodlot, ze voelt dat ze het niet kan winnen en ze wil niet verliezen. Hij weet niet hoe hij 't haar zeggen zal. Ze loopt hem na. Hij schiijft haar af, maar zij komt toch terug. Hij vreest dat ze hem zal com- promitteeren, want in haar angst is ze tot alles in staat. Dan besluit hij haar te zeggen, dat alles uit moet zijn. Er zijn zooveel manieren om dat aan epn vrouw te zeggen. Hij heeft het haar al te kennen gegeveD, maar zij heeft het niet willen verstaan. Nu zal hij het wel zoo inhameren in d'r hersenen dat ze het wel zal moeten begrijpen. Hij zal haar desnoods geld bieden als ze hem vrijlaat. Geld, Ann, aan die vrouw geld Zij heeft zijn. briefje, waarin hij haar verzoekt om een laatste onderhoud gelezen en ze is ziek van verdriet. Ze koopt een revolver. Waar om Zs heeft zoo vaak gelezen in de krant, in - 'u stuiversroman, dal eeu revolver een uiterste redmiddel is, ze zal hem dreigen met het wapen, mis schien het tegen zichzelf keeren. En hij, hij weet dat hij een hoog spel spee't; een vrouw in zoo'n toestand, een kat in het nauw is gevaarlijk. [Wordt vervolgd)

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1