N°. 91 Donderdag 4 Augustus 3921 108 jaargang, Buitenland. FEUILLETON. HET DOOM ZWIJGEN. Binnenland, Landbouw, Veeteelten Visseherij. Provincie-Nieuwg. abonnement Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woeusdag- en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naaml. Vennootschap Goesclie Courant ADVERTENT1ÈN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 1—10 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Ultgeverabedrflf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 nnr voormiddag. WEER KOEK EN El liet geschil tusschen F nnhrijk en Engeland, dat zulke dreigende afmetingen begon aan te nemen is plot«eling opgolo t. Het was als een korte onweersbui en de atmosfeer schijnt tlink gezuiverd te zijn tot dat er een nieuwe bui aankomt. De a.s conferentie van den Oppersten Haad, die 8 Augustus bijeen zal komen, zal daartoe aanleiding kunnen geven. Reeds Zaterdag heeft Lloyd George bij het onthullen van een oorlogs- gedênkteekeu in het stadje Thame ill Oxfordshire een redevoering gehouden, die een en al vriendelijkheid jegens Frankrijk ademde en waarbij hij o.in zeide //Wij erkennen ten volle, dat de groote opofferingen van Frankrijk het een bijzonder recht geven, dat in aanmerking wordt genomen, dat zijn belangen in cenige van deze kwesties meer onmiddellijk voor de hand liggen, dat het gevaar dichter bij zijn grenzen en zichtbaarder is, dat historische redenen, waarvan sommige van jongen datum en die nog zeer versch in zijn geheugen liggen, zijn grieven heftiger maakt, dan de onze. Wij zijn bereid, met dit alles rekening te houden." Spr. betoogde dat al die duizenden soldaten niet gestorven zijn, opdat de naties zouden voortgaan elkaar een hevigen haat toe te dragen en nog bloediger conflicten tegen- elkaar te organiseereu, dan die, waarin zij ge- valDn zijn //Indien wtj on- steeds beperken, steeds tot gedold aan raden, steeds op gematigdheid aan dringen In (1e ztiken van Enropa, Is dit, omdat deze «reeselijke o irlcg ons de waarde van den vrede ge leerd lieeft". Men moet dit stukje eens leggen naast den inhoud van de voorlaatste Engelsche nota De laatste spoedbood- schap, die Harding aan Briand heeft medegedeeld is uiterst hartelijk en ook in schrille tegenstelling met het barsche schrijven dat de vorige week in Parijs de gemoederen zoozeer in beroering bracht. De geallieerde gezanten te Berlijn zullen nu gemeenschappelijk een stap bij de Duitsche regeering doen, om deze te vertellen dat zij bereid moet zijn het vervoer van Fransche of ge allieerde troepen naar Opper-Silezië te vergemakkelijken, zoodra de Opperste Raad tot het zenden van deze troepen zal besloten hebben Lloyd George zal de bijeenkomst van den Oppersten Raad bij wonen België zul tot de vergade ring van den Oppersten Raad wor den uitgenoodigdAmerika zal een waarnemer zenden. Eerst zal de kwestie der versterkingen geregeld wor den, vervolgens de verdeeling van het stemmingsgebied. De Opperste Raad zal zich ook bezig houden met de kwestie der schuldigen in de gerechte lijke komedie te Leipzig. Waarschijnlijk zal de Raad niet het vraagstuk der vergoedingen behandelen, daar de minis ters van financiën van de bondgenooten terstond na de conferentie verschillende Oorspronkelijke detective-roman door R. J. B. technische kwesties moeten regelen, o.m. de betaling van de bezettings- kosten. De Opper.-te Raad zal zich verder bezig houden met de handhaving van de sancties, waartoe te Londen besloten is. Waarschijnlijk zullen ook middelen ter sprake komen om den hongersnood in Rusland te bestrijden en mogelijk zal de Opperste Raad zich ook nog bezig houden met de Oostersche kwes tie, hoewel Griekenland volstrekt niet om bemiddeling der bondgenooten vraagt De zitting van den Oppersten Raad zal waarschijnlijk acht tot tien dagen duren liet menn, dat door den Opper sten Raud moet worden genuttigd, zilt er wel wat overladen uit. Schijnbaar heeft de Fransche poli tiek de overwinning behaald, doordat Engeland zich schaart aan de zijde van Frankrijk bij het doen van den bewusten stap. Maar het is slechts een Pyrr bus-overwinning, want Duitschland zal alleen faciliteiten moe ten verleenen voor die troepen, tot het zenden waarvan de Opperste Raad besloten heeft. Dit laatste is juist de zaak waar het om gaat. Feitelijk wordt hierdoor uitgesproken, dat Duitschland zich niets hoeft aan te trekken van troepen, die door Frankrijk op eigen houtje zouden worden ge- zouden en wordt over een dergelijk eigenmachtig handelen door Parijs dus een veto uitgesproken. En Duitsch land is volkomen bereid om te voldoen aan de wenschen van den Oppersten Raad en heeft dit reeds duidelijk te kennen gegeven. De „stap" der gezan ten is derhalve 'n absoluut overbodige formaliteit. Het verguldsel om de pil die Frankrijk met een vroolijk gezicht slikt. De nationale vergadering der Kema- li» ten heeft het verbond met de Rus sische bolsjewiki goedgekeurd. De Grieken moeten niet te vroeg juichen over hun overwinningen in Klein-Azië, gedachtig aan het spreekwoord „Wie hor an vit laclit, lacht het best." Te Berlijn heeft Zondagochtend een groote anti-militaristische beiooging plaats gehad, waaraan een 100 000 min hebben deelgenomen. Talrijke oorlogsinvaliden namen aan deze be tooging deel. Er waren wagens vol verminkten ter plaatse. Levende illus tratie van de menschenvernieling door den oorlog veroorzaakt. Het was voor de eerste maal sinds de splitsing der partij dat te Berlijn de sociaal demo craten en de onafhankelijke socialisten gemeenschappelijk betoogden. 's Middags zat ik hem te wachten in mijn blauwe boudoirtje, tante rustte, dat doet ze altijd als ik alleen visite heb; vanwege de welvoeglijkheid giat ze dan nooit boodschappen doen. Het was gaan motregenen en daarom had ik John, onzen knecht, een vuurtje van houtblokken in het open haardje laten aanleggen en zat daarvoor in een luien armstoel te staren in het vuur. De vlammetonget.jes lekten aan het hout, waarvan de schors, met een knetterend geluid, als in pijn, samen trok. Een windvlaag smeet de druppels tegen de ramen en ik schokschouderde van ge not en strekte mijn voeten op de schapenvacht uit naar den haard. Ik dacht aan den vorigen zomer, toen ik j De staking in Zuid-Limburg. De stakiüg bij de domaniale mijn omvat vrijwel het geheele personeel, ook de Duitsche mijnwerkers. Minister Aalberse heeft op de vragen van den heer Wittert van Hoogland, betreffende uitbreiding der wet van 4 November 1919, in de richting eener aan zee voor 't eerst Arthur had ont moet. Hij was pas uit het buitenland teruggekeerd en logeerde in ons hotel. Op een middag aan het diner, het Tziganenstrijkje in de roode jasjes speelde juist de fantasie „Bohème", rag ik hem binnenkomen. Zijn slanke ge stalte, nauw omsloten door een zwarte smoking, waarin op de borst het glim- wit plastron even bolde, deed mij ver moeden dat hij een officier in politiek was. Hij voelde blijkbaar dat ik hem aankeek, wendde 't hoofd om en boog nauw melkbaar, Gedurende het dessert merkte ik dat hij mij fixeerde, maar ik bleef voor me zien. 's Avonds vond ik hem plotseling aan een tafeltje op het terras naast tante zitten. Hij had zich aan haar gepresenteerd, zijn moeder, een Hol- landsche, die kortelings was overleden bleek een oude schoolvriendin van tante te zijn geweest, wat tante dadelijk voor hem innrm. ik hield hem op een afstand, of liever ik was van plan geweest dat te doen, maar het was niet noodi", w»nt hij richtte bijna niet het woerd tot mij. Maar met onze gedachten waren we voortdurend met elkaar bezig. Zoo zaten we Rijnwijn met spuitwater en ijs te drinken. Over ons stond strak als een stolp de donkere, grijsblauwe avondhemel met de sterrenspatjes. Uit de verte ruischte de branding aan en een frissche koelte omwoei het terras en deed de bladeren der boomen in den tuin nerveus ritselen. De militaire volledige volksverzekering, geant woord, dat, in het midden gelaten de vraag of het op den weg van den Staat ligt om in het algemeen aan het Nederlandsche volk gelegenheid te geven zich bij den Staat uitkeeriugen te verzekeren bij leven en overlijden, uitbreiding van de bij de Ouderdoms wet geboden gelegenhe'd tpt het zich verzekeren van ouderdomsrenten en geldelijke uitkeeringen bij overlijden, geweuscht is. Een daartoe strekkend wetsontwerp was bij het indienen van de vragen reeds in een vergevorderd stadium van voorbereiding en zal, naar de Minister hoopt, weldra aan de Staten-Generaal kunntn worden aangrimden. - Bond voor Staatspensionneering. Aan de Tweede Kamer is door het hoofdbestuur van den Bond voor Slaats- pensionneering een tweeledig verzoek gericht en wel a. de zorg voor de ouden van i'agen van de Invaliditeits wet los te maken en bij afzonderlijke wet te regelen b. de bestaande ouder domsrente te verhoogen. De Arbeidswet. Door den Minister van Arbeid is bij den Hoogtn Raad van Arbeid aan hangig gemaakt een voorontwerp voor een Algemeenen Maatregel va» Bestuur, aangevend de categorieën van personen op wie de bepalingen betreffende den arbeidsduur niet toepasselijk zijn be stuurders, fabrieksbazen, opzichters, afdeelingschefs, filiaalhouders enz. De droogte een voordeel. De gemeente Deventer, die in het bezit is van groote hoeveelhelen grond, heeft de vorige week de verbouwde rogge en haver verkocht. De dr )ogte heeft haar daarbij een buitenkansje bezorgd, want de behoefte aan graan is daardoor zoo groot geworden, dat de bestede, prijzen euorm waren. De totale opbrengst van plm. 100 H A. was ruim f 12,000, een bedrag bedui dend booger dau de raming was, zoodat alle perceelen direct aan de bieders gegund zijn. Actie der Oesterkweekers De Nederlandsche Vereeniging van Vischhixndelaren heeft den minister van financiën instemming betuigd met een door oesterkweekers in Zeeland opgezette actie tegen bet voortbestaan en de begunstiging door de regeering, door middel van pachtreducties van de te lerseke bestaande oesteronderneming Ookzo. Deze crisisinstelling wordt, zeggen adressanten, nog steeds gehandhaafd. Zij is overbodig en schaadt de belangen van den bona-fide bandelaar en win keliers op allerlei wijze o.m. door rechtstreeksche leveringen aan cliënten van adressanten, betgeen naar de mee ning van de vereeniging door de Staats- begunstiging mogelijk is, en door baar ten sterkste in het adres wordt afge keurd. muziek schalde vanuit de tent op den boulevard, waar de menschen dooreen woelden. Weer klonken de toneu der Bohème, een toevalIk voelde dat ik een kleur kreeg toen Arthur mij aan keek. Om z'n dunne lippen schimde een glimlach als een schaduwing. lil Londen zagen, wij elkaar d-'en winter weer op bals, op partijen. Ik dankte met hem, wij spraken wat met elkaar, over literatuur, over sport, over alledaagsche gebeurtenissen, maar deze gesprekjes waren maar een stramien, waarover we met enkele woorden de bloemen borduurden, die onze eigenste gevoelens weergaven. Wanneer we bei den getroffen waren door iets moois, klonk de blijdschap op in onze stem en lachten onze oogen. En zoo werden we goede vrienden. Ik beschouw hem als mijn oudere broer. Ik weet heel goed dat het gevaarlijk is als een meisje zoo iets zegt en dat er om ge grinnikt zal worden, maar Arthur kan doodeenvoudig niets anders voor me zijn, omdat ik nu eenmaal niet van iemand schijn te kunnen houden, ik ben zoo koel als een marmeren plaat en Arthur is ook niet hartstochtelijk aangelegd. Dat is waarschijnlijk de reden dat tante Jane ons zoo vrij laat. Maar ze zo'u heel graag zien, dat het onmoge- Telefoonaansloitingen. Nieuwe aansluitingen. Goes 229, Massee. J. C. E. Markt veld, Kloetinge. 's Gravenpolder 21, Joziasse, S. in rijwielen en motoren. Kwadendamme 4, Verheek, Bastiaan Mz. Vervallen aansluitingen Heinkenszand 4, Kuijper, A. M„ aannemer. Kats 1, Blok J. 0. herbergier en commissionnair. Nisse 3, Bos, 3ebr. W. en J.com- missionnairs in paarden, vee, aard appelen enz. Directe Belastingen. Bij den dienst der dir. belastingen is met ingang van 1 Augustus bevor derd J. H. Jacobs, van rijksklerk te Breda (dir.) tot adj. commies te Goes (insp.) Ingetrokken is de verplaatsing van P. W. Ornee, adj. comm te Haarlemmermeer (kant.) naar Goes. Met 1 Jan. 1922 wordt de kommies 2e kl G J. Jansen te Hansweert tijdelijk overgeplaatst naar Rotterdam (I. en A-) Kwadendamme. Tot onderwijzeres aa» de Roomsch Katholieke Parochiale School alhier is benoemd mej M. E C. Depondt, thans te Oud-Vossemeer woonachtig. Ovezsnd. Aan het R. K. Kerkbe stuur is een premie van f 1460 toe gekend voor de te bouwen kosters woning. Elle\voutsd(jk. Het aantal s >1 lici— tanten naar de vacante betrekking van onderwijzer aan de O. L. school alhier, bedraagt vier. 's Heer Arendskerke. Vrijdag maak ten de kinderen van de drie hoogste klassen met het onderwijzend personeel der O. L. school een reisje naar Breda. Ondanks het stormweer hadden zij toch veel gi-noten en kwamen circa 10 uur hoogst voldaan thuis. (Eerst Dinsdagmorgen ontvangen, dus veel te laat. Red. G. Gt.) Te Breda slaagde voor het exa men hoofdacte de heer J. de Jonge, onderwijzer aan de openbare school alhier. Weraeldlnge. Tot concierge aan de R. H. B. S. te Purmerend is benoemd de heer A. J. Frangoijs alhier. Kapelle. De leerlingen der hoogste klassen der O. L. school maakten Vrij dag, naar de N. Z. meldt, met hun onder«ijzers(essfn) een reis naar Rot terdam. Verschillende bezienswaardig heden werden bezichtigd, vooral de dierentuin viel in den smaak. Ook werd een boottocht gemaakt op de Maas. Niettegenstaande het stormweer hadden ze toch veel genoten en kwamen ze des avonds met den trein van circa 9 uur weer aan. Het muziekgezelschap „Ons Genoegen" stond cp het perron opgesteld en speelde bij het binnen rijden van den trein een vroolijken msrsch. In optocht trok men toen, met lijke geschiedde, daar ben ik in m'n hart van overtuigd. De deur ging open, 'k had het kleppen niet gehoord, doch het was niet lord Comway, maar John, die de thee- en een stapeltje ochtendbladen kwam binnenbrengen. „Staat er wat bijzonders in, John vroeg ik, want ik houd niet van kranten. „Ik heb nog geen tijd gehad ze in te zien", antwoordde John beleefd en verdween geruiscbloos, zooals het een goed „lakei", we hebben maar één knecht, vanwege de zuinigheid be taamt. Na een poosje nam ik toch maar een der "bladen en begon als gewoonlijk met den Burgerlijken Stand, dat is altijd het meest grappige en interessante gedeel'e van de courant. Opmerkelijk is het hoeveel jonge meisjes tegen woordig trouwen met oude mannen, ik vond tien vrouwen tusschen de twintig en vijf en twintig, die zich in den echt hadden verbonden, hm, hm met manspersonen tusschen de zestig en vijf en zeventig. Verbeeld je, dat je je zilveren bruiloft viert met een man van "honderd jaar 1 Ook de voorliefde van oudere vrouwen voor jongere man nen is groot. Zaken zijn zaken, zou mijn oom, de honourable James Com- muziek voorop en omstuwd door ouders, broers en zusters en belangstellenden, naar het dorp, waarna, nadat de heer Abrahamse, hoofd der school, zijn dank betuigd had aan de fanfare voor de bewezen attentie en aan allen, die hun medewerking hadden verleend, men naar huis trok. 's Gravenpolder. Maandagmiddag ontstond brand in de rijwielwerkplaats van den heer Van H., tijdens diens afwezigheid. Door de omwonenden werd dit spoedig opgemerkt en gelukte het hun weldra den brand te biusschen. Gelukkig vatte de aanwezige benzine geen vlam en vond alzoo geen ontploffing plaats. Aan het gebouwtje en den aanwezigen voorraad rijwielbenoodigdheden enz. werd nog al schade toegebracht, welke door verzekering wordt gedekt. Heinkenszand. In de Zaterdag gehouden vergadering van den Kring West Zuid-Beveland der Z. L. M. in 't café M. Geus, alhier, werden tot bestuursleden gekozen de aftredende heeren F. Verdonk en J. M. Slegt, die hun benoeming aanvaardden. Het voorstel van het bestunr om aangesloten te biijven bij den Kring West-Zuid-Beveland werd aangenomen e .-en a Is de wijziging van Statuten eD Huishoudelijk reglement der Z. L. M. Bij de Rondvraag vestigde de heer L. van Dijk, 2e secretaris der Z. L. M., de aandacht op de aanstaande tentoon stelling te Middelburg. Daarna hield dezelfde een korte lezing over het onderwerpWaarom oeconomische ontwikkeling voor den landbouwer noodig is. Wilbelminadorp. Vrijdag j 1. maak ten de leerlingen der drie hoogste leerjaren van de O. L. School alhier, onder geleide van het onderwijzend personeel en het Bestuur der school- feestvereeniging een reisje naar Den Haag en Scheveningen. In Den Haag werd o.a. een bezoek gebracht aan de vergaderzaal der Tweede Kamer en de Gevangenpoort. Te Scheveningen viel te genieten van een hooge, woeste Noordzee. Door de Scheveningsche boschjes, met de mooie waterpartij, .werd naar Den Haag teruggem»rcheerd. Met den trein van 10 44 arriveerde men des aionds weder in Goes, van waar het gezelschap, met rijtuigen en wagentjes, welwillend beschikbaar ge steld, naar huis werd vervoerd. Een woord van dank aan allen, die hebben medegewerkt, om dit reisje te doen slagen, mag hier niet ontbreken. (Veel te laat ontvangen. Red. G. Ct.) Wissenkerke. Maandag vergaderde de gemeenteraad alhier. Afwezig waren de heeren Joh. v. d. Maas en L. J. Sporte. De rekening 1920, werd aangeboden evenals de begrooting Burg. Armbe stuur 1922 groot f 1481.75 met een gemeentelijke subsidie van f 700 en een sluitpost van f 111.70. Aangenomen werd een voorstel van B. en W.- tot het verleenen van een subsidie van f 50 's jaars aan het muziekgezelschap Apollo. Met algemeeue stemmen werd be- rade zeggen. Op deze sportrubriek laat ik meestal Gemengd Nieuws volgen, maar bij 't omslaan van het blad viel mijn oog op een berichtje onder Laat ste Nieuws, waarboven met koeien van letters gedrukt stond „Moord 1" He dennacht werd in zijn villa te Brighton vermoord A. S. J. De misdadiger(8) heeft (hebben) zijn (hun) twintigjarig slachtoffer met revolverschoten gedood. Vijf kogels werden in den muur ge vonden, één had het slachtoffer in de borst getroffen en heeft» na de rechter longtop te hebben geraakt, het hart doorboord. De misdadiger(s) is fzijn) door het open raam ontsnapt. Men gist naar de reden van de misdaad, aangezien niets werd ontvreemd. De bedienden hadden dien avond vrijaf gekregen, daar de heer J. in Londen zou dineeren bij baron Zwaar hij echter niet is geweest. De vermoorde was een zoon van wijlen den graaf D., hij was een bekend fignnr in de Lon- densche uitgaande v ereld en een uit stekend cricketer. Hij had afstand gedaan van al zijn titels en had den naam een hoogst eigenaardig mensch te zijn. De politie onderzoekt de zaak de leiding bernst in handen van den bekenden detective van Scotland Yard, Brown." Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1