5°. 90 108 jaargang. Dinsdag 2 Augustus 1921 Buitenland. FEUILLETON. IET 000DEHD ZWIJGEN, Ingezonden Madede ling. Binnenland Provincie-JSieuws, ABONNEMENT ,jrijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. (iOKMIH Uitgave Nnaml. Vennootschap Goesche Courant ADVERTENT1ËN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 1JO regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeutvens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OIRANT KIJVENDE VRIENDEN. De kloof, ontstaan tusschcn Enge land en Erankrijk naar aanleiding van de Opper-Silezische kwestie, schijnt op het allerlaatste moment nog te zijn overbrugd door Briand. Reuter verneemt dat de misverstan den tnsschen Londen en Parijs uit den weg zijn geruimd en dat de toestand tusschen beide regeeringen thans op geheel bevredigende wijze is opgehelderd. „Het schijnt dat de Opperste Raad dan ook op 4 Augustus zal bijeenkomen". Over de oilers die Briand zal hebben moeten brengen om Engeland zoover te krijgen zullen we wel spoedig meer vernemen, Hoe critiek de toestand tusschen beide landen was, blijke uit het vol gende Reeds had Duitschland aan Frankrijk te verstaan gegeven, dat het zich zou neerleggen bij de beslissing van den Oppersten Raad ten aanzien van den twistappel, maar dat het niet van plan was zich iets gelegen te laten liggen aan eenige actie die door Frnnkrijk afzonderlijk zou worden ondernomen. De Britsche nota aan de regeering te Parijs nam feitelijk den Duitschen toon over. Engeland blijft op het standpunt staan, dat het zenden van Fransche troepen naar O. S. zonder uitdrukkelijke goedkeuring van den Oppersten Raad ongeoorloofd is en acht deze troepen zelfs totaal overbodig indien een spoedige beslissing over de verdeeling genomen wordt. Zelfs geeft, volgens een Reuter-telegram, de En- gelsche nota te kennen, dat bespre kingen niets goeds zullen uitrichten, totdat Engeland een helder inzicht heeft in de bedoelingen van Frank- riJk. Dit is wel een zeer krasse uiting en deze zou wel niet zijn gebezigd wan neer Engeland zich niet eenigszins bevrijd gevoelde van de zorgen be treffende Ierland en de bedreiging van Konstantinopel door de Kemalisten, welke laatsten door de Grieken toch teruggeslagen schijnen te zijn. Briand, de Fransche premier, heeft zich gehaast aan lord Hardinge te verklaren dat de basis van Frankrijk's en Engelands politiek moet zijn de noodzakelijkheid om de solidari teit tnssclien de bondgenroten te handhaven. Natuurlijk krijgt Duitschland weer een veeg uit de pan „Duitschland heeft verklaard, dat er geen versterkingen naar Opper-Silezië gezonden kunnen worden zonder voor afgaande eenstemmigheid onder de bondgeuooten. Frankrijk kan niet toelaten, dat Duitschland aldns probeert het van zijn bondgenooten te isoleeren. Dit is een kwestie van nationale waardigheid en dus is het van belang aan Duitschland nieuwe bewijzen af te geven van de eenheid van het Engelsch-Fransche front. De meest rationeele oplossing zou bestaan in een collectieven stap te Berlijn 1 Oorspronkelijke detective-roman door R. J. B. HOOFDSTUK I. Twee. eigenaardige menschen. Mijn tante Jane, bij wie ik sedert den dood van mijn ouders, die bij een auto-ongeluk ik was toen op kost school om het leven kwamen, in huis hen, is een dochter van lord Douglas, mijn grootvader van moeders zijde. Zij heeft op zich genomen mijn opvoeding te voltooien, maar ik vrees dat, wan neer ze zou willen slagen, ze wel zoo oud als Methusalem zou moeten worden. In den beginne konden we natuurlijk heel slecht met elkander over weg, maar nu ben ik al een beetje aan haar gewend en als ze zegt„Ann, zoo iels doet een jonge dame van negentien jaar niet", dan zeg ik „Nee, tante", en ga toch mijn gang. Dan zucht tante Jane en ik zucht ook en we vinden dat we het beiden erg moeilijk hebben. Op een morgen was ik om negen uur opgestaan, had een heerlijk koud vóór de Opperste Raa_d bijeenkomt en Duitschland uit te noodigen zich van nu af voor te bereiden op den door tocht van Fransche of geallieerde verstéjkingstroepen Vervolgens zou de Opperste Raad in zijn e rste bijeen komst de kwestie der versterkingen bespreken en na daarover van gedach ten gewisseld te hebben, zou hij alleen over het hart van de kwestie, n.l. de verdeeling van het gebied der volks stemming, beraadslagen. Zulk een pro cedure schijnt aan beide zjjden van het Kanaal aangenomen te moeten worden." Briand schijnt er in geslaagd te zijn ook Engeland te overtuigen van de eenheid van het Engelsch-Fransche front. Of ook de overige aanwijzingen van Briand door Engeland zullen wor den nagevolgd, lijkt ons twijfelachtig. Belangrijker dan deze haarklooverijen is ten slotte het spook van (len hongersnood in Riisland. De vrouw van den bekenden Rus sischen schrijver Maxim Gorki heeft daarvan een treurig tafereel opgehangen. Tot dusver was het leven reeds moe- lijk in Rusland, maar nu heeft Maxim Gorki zijn vrouw geschreven dat 20 millioen menschen door den honger worden getroffen. Sinds meer dan 8 Jaar is het Russische volk aan ondervoeding ten prooi. Vier jaar oorlog en vier jaar burgeroorlog heb ben hel geleerd de grootste ontberingen te dragen. Thans is er echter gepn sprake meer van ontbering en onder voeding, maaralleen van den volledigen gruwelijken honger, van hongerdood, van vreeselijke ziekten, zooals scheur buik en hongertyfus, en wie weet of ook niet de pest tot de gevolgen van honger zal behooren. De droogte is zoo groot dat de bronnen en stroomen uitdrogen, dat bosscben verbranden en dat de aarde scheurt en de nieuwe oogst en liet gras door de zon is ver brand. Miliioenen menschel) zullen niets te eten hebben. Rusland is een boerenland. Het was steeds de graan schuur vau Europa en is thans aan den honger prijsgegeven. Hulp van het buitenland is drin gend noodzakelijk. De hongerlijdenden stroomen naar de streken waar de oogst betrekkelijk goed is. Op hevel van de sovjet-regee ring zijn troepen gezonden om de vluchtelingen tegen te houden, maar deze troepen zijn, nu op «Ie menigte geschoten te hebben door de vluch telingen weggevaagd, zoodat de regee ring te Moskou besloten heeft grootere troepenmachten te doen aanrukken. Het Frausche communistische blad de Hnmanifé onthult wreedheden door Fransche militaire chefs tij dens <len oorlog bedreten, welke in genen deele onderdoen voor die, waarvoor de Duitsche oorlogsschuldi gen (e Leipzig terecht staan. Het geeft thans een artikel van den be kenden schrijver Barbusse, waarin deze verhaalt boe een zekere kapitein Ma- this honderd tachtig Duitsche weerlooze gevaugenen door Fransche soldaten bad genomeD, in m'n badmantel ge wikkeld mijn thee met beschuitjes, die Pris, mijö en tanle's kameniertje boven had gebracht, genuttigd, mij verder gekleed en m'n zilvergrijze kimono omgeslagen, toen ik bemerkte boe heer lijk de zon na'«r binnen scheen, ik opende een oogen blikje de balcon- deuren en stond met m'n armen over de leuning op het balcon van mijn slaapkamer, derde verdieping, naar de Londensche straatdrukte te kijken, bewonderend den verkeersagent, als een rots te midden der woelende golven van auto's, vrachtwagens, auto bussen, paarden en menschen alles dooreen warrelend, toen tante juist binnenkwam. Tante heeft een gezicht als de voorsteven van een schip, dal hebben veel geld-mensehen, grijs haar, dat strak naar achteren is gekamd en harde oogen. Ze staat iederen morgen om acht uur op, pff 1, kleedt zich ge heel, ik bedoel dat ze om half negen al een blouse aan heeft met een boord tot aan haar ooren en je kunt haar hooren aankomen door het rammelen van de sleutels in haar réticule, Dit maal klonk dat waarschuwend geluid echter niet omdat ze de reusachtige sleutelbos in haar hand hie'd ais een kind een rammelaar. „Maar kind," riep ze uit „het is veel te kond, het is pas Maart." Alsof men in Maart niet DE LEVERS ZEEP-MAATSCHAPP1J, VLAARD1NGEH. Fabrïkante van Sunlïgh* Zeep. volgens zijn.eigen woorden heeft laten «mollen*. Men spreekt wel eens van de beschaving der twintigste eeuw I Be Tabakswet. Den 4. Augustus a s. treedt art. 8 der Tabakswet in werk-ig. Dit is het eerste artikel der overgangs en slot bepalingen van de nieuwe wet en ver plicht ieder, die een bedrijf uitoefent, waarvoor een bedrijfsvergunning wordt vereischt en die dit bedrijf na liet in werking treden der wet wenscht voort te zetten, binnen één maand, dus vóór 4 September, de aanvraag voor een bedrijfsvergunning in te dienen. Deze schriftelijke, onderteekende aanvraag wordt gericht aan den ont vanger der accijnzen, onder wiens kan toor het bedrijf zal worden uitgeoefend. Be Koningin naar Noorivegen. Op de reis van de Koningin naar Noorwegen, waarvan het vertrek is be paald op den middag van -3 Augustus, zullen de torpedobooten Z 2 en Z 7 den tocht m-demaken. De schepen zul len waarschijnlijk 16 of 17 Augustus weder te Vlissingen terug zijn. De Z 5 en Z 6 uit Willemsoord, zul'en 13 Augustus te Bergen aanwezig zijn voor de terugreis, die ongeveer 24 Augustus zal plaats hebben. eens per ongeluk een tamelijk warmen dag kan hebben. Ik zei als steeds „Ja tante," „En in je kimono, shocking, zooiets doet...." „Ja tante." Stel je voor, vanaf de derde verdieping. Ik zuchtte dezen keer eens het eerst. „En al die menschen op straat." „Daar was ik juist naar aan 't kijken." Tante sloeg haar handen ineen. Ik ging maar naar binnen men moet oude menschen hevige emoties besparen deed de deuren dicht en ging zitten in m'n lage crapaudje, m'n beenen over elkaar. Tante keek naar m'n voeten, die in de roode muiltjes staken, maar ik deed of ik het niet merk*. „Is er iets bijzonders f" vroeg ik agressief en vouwde mijn handen achter m'n hoofd. „Er is een invitatie voor een partijtje overmorgen bij de Carsons". „O, om de verloving te vieren van May met dien vervelenden John Morton. Hij bulkt van het geld." (Tante wilde wat zeggen) „Natuurlijk geven ze maar een soirétje voor de intieme kennissen waartoe wij tot m'n verwondering ook schijnen te behooren, anders wordt het te duur." „Maar die verloving is nog niet eens publiek", wierp tante tegen. „Het is een publiek schangeheim. zult zien dat lord Carson aan het souper zich van de aangename taak zal kwijten om de verloving van zijn Een waarschuwing. In de centrale commissie voor ge organiseerd overleg voor ambteuaars- zaken heeft de vooizitter, prof. Treub, ernstig gewaarschuwd legen het streven naar salatisverhoogiug, aaugezien 's lands financiën dit niet toelaten. Onaannemelijk. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer achten vele leden hel wetsvoorstel tot heffing van een belas ting wegens waardevermeerdering van onroerende zake-i ten behoeve van de gemeenten, volstrekt onaannemelijk. Eet gereconstrueerde kabinet. Minister Ruys heeft aan den voor zitter der Tweede ifamer medegedeeld, dat het gereconstrueerde kabinet weer bereid is tot samenwerking met de Kamer. Van de baan. Het ontwerp in zake de lichamelijke oefening der rijpere jeugd zal zoo goed als zeker worden ingetrokken. \Msb.) Be Haagsche Gemeenterekening. De Haagsche gemeenterekening over 1920 sluit met een batig saldo van bijna vijf millioen. Staking in Limburg. Maandag (heden) wordt in de Domi niale mijn te Heerlen de staking ge proclameerd. jongste dochter, ze is zeven en twintig, te annonceeren aan de opgetogen schare. Wilt u niet gaan zitten tante „Je ontbijt staat in de serre" zei tante effen, borg de sleutels in haar réticule eu zeilde de kamer uit. Eigenlgk was ik ook overdreven isegrimmig geweest, want ik mag M Carson wel lijden en John is heuseh niet erger dan de rest, van het jonge- mannendom. Een kwartiertje later volgde ik tante naar beneden, nog steedsin kimono m'n liefste „dracht", en vond in de serre naast mijn bord een briefje van lord Cornway. Dat had tante nn toch wel eens mee naar boven kunnen nemen, het interesseerde mij meer dan die invitatie, echt iets voor tante om 't te laten liggen, Arthur Cornway is volgens tante een uitstekende partij voor mijdat zegt ze natuurlijk niet, maar ik mag hem zelfs alleen ontvaugen in mijn boudoir, door welke toestemming mijn Jeizier bijna wordt vergald. Arthur is in alle opzichten door sn door solied, zijn bloed is nog blauwer dan dat van opa Douglas en dat was op 't violette af en toch is Arthur niet onuitstaan baar vervelend. Integendeel ik vind hem wel aardig, hij maakt me geen complimenten, waar toch niets van wordt gemeend en behandelt me niet Faillissementen in Nederland. Vo'gens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 29 Juli in Nederland uitgesproken 38 faillissementen tegen 26 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 29 Juli 1921 1135 faillissementen tegenover 765 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Rilland-Jiu til. De Vrijdagmorgen gehouden gemeenteraadsvergadering werd door 6 van de 7 leden bijgewoond. Afwezig was de heer J. Deurloo, ten gevolge van ongesteldheid. De burge meester, voorzitter, opende de verga dering, waarna de notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. Medegedeeld werd o.a. dat op 30 Juni 1921 de boeken en kas van den gemeenteontvanger zijn opgenomen en in orde bevonden dat bij Qed. Staten geen bezwaar bestaat de twee duurste leerlingen tengevolge van het vermoe delijk goed slot der rekening over het, jaar 1920 af te lossen; dat door Ged. Staten van Zeeland zijn goedgekeurd de vastgestelde verordening op de keu ring van waren en een wijziging der begroofing 1920 dat de jaarwedde van den ambtenaar van den burgerl, stand uitsluitend belast met de voltrekking van huwelijken van f 18 op f193 was gebracht door Gedeputeerde Staten en die van den ambtenaar van den bur gerlijken stand, belast met alle andere werkzaamheden den burgerlijken sland betreffende, in dit geval de secretaris, van f 162 op f 524 en dat daarop de koninklijke goedkeuring is verkregen. Nu werd de gemeeuterekeuing aan geboden vermeldende in ontvang een bedrag groot f84002.65 en in uit gaaf f 75085.44s; alzoo een batig saldo van f8917.20'. De rekening werd in handen gesteld ter naziening van de gewone commissie. Deiekeuing van het Burgerlijk Armbestuur, die eveneens werd aangeboden vermeldde in ontvang een bedrag groot f 2041,536, en in uitgaaf f 1354.25, alzoo een goed slot yan f 687.211/, terwijl de begrooting voor het jaar 1922 f 1672,711/, vermeldt in ontvang en uitgaaf. Tot zetters voor de belastingen werden aanbevolen de heeren A. Blok Jz. en J. Nieuwenhuize, aftredende leden, terwijl mede aanbevolen werden de heeren J. van de Sande en J. Deurloo. De reclames inzake lioofde- lijken omslag van de heeren P. A. van Boven, Jobs. Bouwens, L. van Baaien, M. van Iwaarden, Jacs. Kole en Jac. Nagelkerke werden aan gehouden om behandeld te worden met de reeds ingekomene en eventueel nog te ontvangen reclames. Aan de heeren M. Hengstdijk en W. Moerdijk werd wegens vertrek nit de gemeente ontheffing verleend van hunnen aan- op de manier van de meeste jongelui die met meisjes omgaan alsof ze lekkere bonbons zijn, alleen maar bestemd om smakelijk te worden opgepeuzeld, er zijn crème-meisjes en likeur-meisjes en nougat-meisjes eu telkens neem je een andere bonbon. Arthur behandelt mij en trouwens al mijn soortgenooten als werkelijke menschen. Hij praat gelukkig niet veel, maar wat hij zegt is gewoon' lijk interessant, hij is bijzonder scherp zinnig en maakt daardoor den indruk meer te weten dan een ander. Hij heeft staalgrijze oogen, een zorgvuldig geschoren gelaal, donker haar met een scheiding. Hij is bedaard in zijn bewegingen, rijdt keurig paard, chauf feert als de beste en liet is een genot met hem te toeren in zijn groote open race-wagen. Tante prefereert de dichte laudaulette. Ik ben niet verliefd op hem maar hij, geloof ik, wel een beetje op mij. Tante moedigt hem aan, ik niet, maar Arthur doet alsof hij van dat alles niets merkt. In het briefje vroeg hij me of hij 's middags bij me mocht komen theedrinken. Ik vond het best misschien had hij nieuws over de Carson-partij, waar hij ook wel heen zou moeten en ik telefoneerde hem in den loop van den morgen. Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1