N#. 89 Zaterdag 30 Juli 1921, 108 jaargang. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. DE VERRUWING DER SPORT 32 FEUILLETON. Drie maanden Schooier Binnenland, I mam clnJ8 Per ABONNEMENT kwartaal, in Goe buiten Goes f Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naaml. Vennootschap Goeseho Courant en Kleenwens ADVERTENTIES1 van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. i' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advèrtentiëu worden aangenomen tot 12 nnr voormiddag. Men zal algemeen moeten toegeven, dat de sport een zeer gvoote plaats in ons leven heeft ingenomen. En bet begrip „Sport" wordt steeds rekbaarder. Verstonden wij daaronder vroeger steeds al het veredelende in oefening en spel, de gezonde lichaamsbeweging die de spieren staalt, het lichaam krach tig en gehard maakt en den geest ontspanning brengt, thans dient onder „Sport" heel wat anders gerangschikt te worden. Van lichaamsoefening is dikwijls geen sprake meer, de ruwe vertooningen, welke wij te zien krijgen, zijn er niet meer op gericht het lichaam kracht en lenigheid bij te brengen. Integendeel zijn vele takken van sport er op berekend een lichaams- sioopenden strijd in uithoudingsver mogen te zien te geven. Het „groote publiek" wil een feilen strijd in kracht of behendig heid, hoe gevaarlijker noe liever, het wil de afmatting zien van hen die een strijd in uithoudingsvermogen aangaan. Wij hebben steeds met verontwaardi ging gesproken over de Spaansche stierengevechten en ons zelf geprezen, dat wij te beschaafd, te hoog staand waren om dergelijke barbaarsche vèr- toouingen bij te wonen. Maar in den grond zijn wij eigenlijk niets beter dan zij die van het bloedige spel der getergde, dieren genieten. Er zit in de meesten van ons een ruwe kern, een zucht om het prikkelen de, het sensationeele te zien En daarvoor veigeten wij alles wat onze aandacht vraagt aan scheppingen van wetenschap en kunst. Het is o zoo moeilijk belangstellen den voor een tentoonstelling, een. concert bij elkaar te krijgen, hun be langstelling tot bewondering en hun bewondering tot enthousiasme te doen groeien. Maar zet twee boks-kampioenen tegenover elkaar, twee van wie het niet zeker is wie van beiden in den korst mogelijken tijd de grootste bloedneus kan stompen en het overtalrijke publiek zal tot geestdriftige belangstelling ge bracht worden. Wij herinneren ons hoe sommige Amerikaansche bladen dezer dagen een vergelijking tusschen mevrouw Curie en mevrouw Carpentier gemaakt hebben. De vrouw van de wetenschap, voor de bekroning van haar arbeid naar Amerika getrokken, viel in het niet, tpgenover de echtgenoote van den man die op de vlugste en hardhandigste manier zijn vuisten wist te gebruiken. Wij hebben aan wielerwedstrijden niet genoeg meer. Er kan daarin nog iets veredelends schuilen en het op sensatie beluste publiek wenseht voor zijn geld een ge- DOOR C. DE B L IJ. (Slot.) 's Middags ging ik een visite bij de familie maken. We spraken af dien avond „en Club" feest te vieren. Doch laat ik even afdwalen van de zoete berinneringen, die voor mij het Carnaval tot een onvergetelijke feest- roest maakten. Weer als vagebonden kwamen wij dien middag de gezellige eetzaal van ons hotel binnen. In een hoek zat een luidruchtig clubje het gezelschap Pisuisse. Een van hen kreeg ons in het vizier. „Daar heb je ze". Een forsche greep in de snaren van de guitaar, en Fehrenbach zette een van zijn Zweedsche liedjes in, waarbij ik een obligatio op de viool speelde. „Les voilé, Pisuisse et Blokzijl 1" mompelde de Vader der amateur schooiers, Pisuisse. Ik ging naar hem toe en zeide „Dat was uw mooiste tijd, mijnheer jean Louis I» heel ander genoegen. Daarom houden wij 24-uurs-ritten en bet publiek geniet van de inspan ning en uitputting der deelnemers. Het dierlijke in den mensoh zoekt steeds bevrediging. Hoe stouter kunststukjes een waag hals in de lucht uithaalt, des te grooter is het publiek dat „zijn hart vasthoudt», maar eigenlijk gekomen is in de ver wachting dat er iets „bijzonders" zal gebeuren. Hoe zwaarder de motors zijn en hoe woester de races, des te grooter is het aantal toeschouwers, die „waar voor hun geld» willen hebben. Zoo lezen wij dat op 3 Juli j.L, een 9000-tal toeschouwers op bet gemeentelijk sportterrein te Alkmaar, dat een grasbaan heeft, welke des niettegenstaande voor motorraces in gebruik werd genomen, aanwezig waren En bet publiek heeft ook bier de sensatie van iets nieuws ondervonden, want behalve eenige kleinere onge lukken, kwam een der rijders zoo te vallen, dat hij in het ziekenhuis is overleden en werd bij de voortzetting van dit ruw vermaak een" der in de baanbochten opgestelde politieagenten zoo aangereden, dat hij met gebroken beenen moest weggedragen worden Des niettegenstaande beeft de Alk- maarsche Raad de vorige weck beslo ten de races niet te verbieden. Men zal bet publiek zooveel mogelijk tegen ongelukken beschermen, maar de races gaan door en toestemming voor een nieuwe vertooning is bereids aange vraagd gewo den. Hoe komt bet toch, dat het groote publiek zich meer en meer van het. werkelijk mooie en veredelende alkeert en zijn vermaak in dergelijk, ruwe vertooningen gaat zoeken De beste biljarter, de beste bokser, dat zijn tenslotte de mannen van be- teekenis uit onzen tijd en hen wordt in alle plaatsen waar zij vertoeven een teestelijke intocht door een geestdriftig juichende mensche; massa bereid. Wij constateeren een verruwing iu onze sport en daarnaast een daling van het peil der menschelijke bescha- ving. Voor een groot deel beeft de dag bladpers en de geïllustreerde pers daaraan zeker schuld. Er is voor de „prikkelende" sport in de laatste jaren een zoo groote belangstelling ontstaan, dat talrijken zich gehaast hebben daaruit een zoo groot mogelijk financieel voordeel te trekken. Een groot deel der pers maakt zeer zeker propaganda voor ruwe sportver- tooningen en vereering van „sporthel den» door het publiceeren van kolom men-lange verslagen over gebeurtenis sen, die door hun alledaagsch karakter onze belangstelling eigenlijk in geen enkel opzicht waardig zijn. Hiertegen den strijd aan te hinden is heel moeilijk. Het gaat met den strijd tegen de sport uitwassen als met de out. „Onvergetelijk," antwoordde hij. Ons werd gevraagd dien avond met het gezelschap in Luxor te combineeren. De uitnoodiging weid nog al luid uit gesproken en „zij" keek aandachtig wal ik doen zou. Langzaam draaide ik me om. doch met een onverstoorbare kalmte vol voerde zij een amputatie aan een sinaas appel. Toch meende ik dat ze lichtelijk kleurde, bij het vernemen van mijn antwoord, dat ik dien avond reeds bezet was. Is er iets zaligers lezer, dan dies tijd van onzekerheid, van kleine intrigues, hei melijke emoties, licht kleuren en quasi onverschillig doen. Haar revanche om even later een stepje te doen met den Robox Prins, werkte zeer irriteerend, temeer daar ik de muziek er voor mocht maken 1 Wat is het toch prettig als je piana kunt spelen, o 't is zoo'n afleiding, zoo'n amusement voor anderen 1 Ik verfoeide den dag dat ik mijn eerste muzieklessen had genomen, toen „zij" naar me toekwam, me lieftallig vragend „Hé, speelt u nog een wals of een step?» Dat ik zelf er naar smachtte om me eens „uit te drnsen», daar werd niet aan gedacht Dien avond gingen we naar het Ca- wapening. Men is het er wel ovev eens, dat wij een andere richting uit moeten, maar de groote vraag is slechis wie er liet voorbeeld van zal geven. Moet Nederland ontwapenen, zich weerloos maken als zijn buren hun legers paraat houden En welke gemeente, en daarnaast welke courant, zal elke vertooning en elke mededeeling weigeren van wat in onze oogen een ruw vermaak van weinig veredelenden invloed is, met de zekerheid, dat anderen zich zullen I aas ten de zelf geweigerde f nancieeie vruchten van den bfoni dos sportbe- derfs te pl ukken. Het kwaad is zoo algemeen en getuige de groote Amerikaansche boks partij zoo diep ingevreten, dat er een revolutie op sportgebied zal noo- dig zijn om nieuwe denkbeelden en nieuwe inzichten geboren te doen worden. T. Buitenland. MISDADIGERS. Van het poli'ieke schouwtooneel der wereld is ditmaal niet veel bijzon ders te vermelden. De Opperste Raad zal naar alle waarschijnlijkheid 4 Augustus te Parijs bijt enkomen en daar zal men dan Opper-Silezië gaan ver- deelen het zal een verdeeliDg zvju, die geen van beide partijen zal bevredigen en we vermoeden dat ook ditmaal te Parijs het laatste woord over dezen twistappel niet zal worden gesproken. Opiiierkelgb is het, dat IJoyd (leorge niet aan de bijeen komst zal deelnemende Engelsche regeering zal worden vertegenwoordigd door Curzou en Balfonr, wat er op wijst dat het Engelsche standpunt streng zal worden gehandhaafd, daar deze beide heeren niet zoo plooibaar zijn als de eerste minister. Voor Frankrijk en Polen zullen de dagen dezer conferentie dan wel niet van de aangenaamste worden. Een Reuterberieht meldt, dat de Fransche gezant aan Lord Curzon heeft meegedeeld, dat de Fransche regeering het onmogelijk acht een bijeenkomst van den Oppersten Raad bijeen te roepen, voordat het vraagstuk van het zenden van troepen naar O. S. geregeld is. We meenen dat dit bericht in dezen vorm slechts onder voorbehoud kan worden aanvaard. De Spanjaarden zijn nijdig over hun tegenslag in Marokko, de op standige stammen zullen streng worden gestraft, teneinde het militaire aanzien van Spanje, dat door de gebeurtenissen heusch nietzooerg geschokt was, weer te herstellen. Er zal dus bloed vloeien en de kolonisatie, die berust op geweld en niet op liet overwicht van meer dere ontwikkeling, die meerdere beschaving van de Westersche volken lijkt bovendien twijfelachtig, hoogtij vieren voor de zocveelstë maal. Do Grieken juichen dat zij in Klein Azië het Turksohe front hebben sino Bonte mengeling van costumes, snikheete temperatuur, dreunende mu ziek, hossende menigte in één woord, het toppunt van Carnavalsvreugde, of zooals een onzer het zeer terecht op merkte „het is net of de menschen hier lichtelijk krankzinnig zijn." We gingen met ons clubje in een stil hoekje zitten; kwam het door de champagne die rijkelijk gevloeid had, door de moordende temperatuur, door het vermoeiend gewir-war der uitge latenen, dat we er naar smachtten deze hel der vreugde te verlaten Of kwam het, doordat „zij" en ik ver langden naar de eenzaamheid f Maar was er in het feestvierend Den Bosch een plekje te vinden, waar men een oogenblik rustig, zichzelf kon worden Zonder gestoord te worden door de alom dreunende muziek, hos sende menigte, en overal meetrek kende Papa en Mama's? Want hun spiedende blikken hadden bemerkt, wat de dochter nog niet wilde bemerken. Dien nacht ging ik slapen vervuld met gevoelens van hoop. Den laatsten middag van Carnaval in café Central. Een klein meisje kwam schuchter binnen, armoedigjes, toch een lief kind. We keken ook niet naar de kleeding, maar naar het kind zelf. Een schattig blondje. De arme kleine wilde een poging doorbroken, maar de Turken komen op hun beurt met overwinningsberich- ten. De waarheid zal als gewoonlijk, wel in 't midden liggen. Belangrijk is het bericht van de Associated Press uit Tokio, dat het Japansche kabinet zon hebben besloten tot deelneming aan de conferentie te Washington, ook wat betreft de kwesties, die betrekking hebben op den Stillen Oceaan. Uit Londen wordt dienaangaande nog berichi, dat Japan als voorwaarde heeft gesteld, dat de agenda voor de conferentie te voren zal worden vast gesteld en besproken. De Fransche bladen maken melding van een allerbrniaalsteu treinaan slag, die gepleegd is in de bunrt van Chagny op den sneltrein die te middernacht uit het station Dyon vertrekt, Het zon zeker de moeite waard zijn om eens een studie te maken Over tic toename der misdaden na den oorlog, die dcu moreplen grondslag van vele menschen ernstig schijnt te hebben geschokt. De couranten bevallen geregeld relazen ran de meest brutale of cynische gewelddaden err men komt tot de conclusie dat er meer dan vroeger menschen rcndloopen, die veilig achter slot en grendel moesten zijn opgeborgen. Omtrent den trein aanslag wordt het volgende gemeld De roovers, het zijn er waarschijnlijk drie geweest, hebben in bet laatste eerste klas-rijtuig van den sneltrein bun slag geslagen Het was niet vol, slechts vijf lien reizigers waren er in dit rijtuig, verdeeld over zeven coupés. Eveu over half twee in den nacht zijn zij aan het werk gegaan. Toege- take'd met maskers en gekleurde zakdoeken over het hoofd zijn de met revolvers en dolken gewapende ban dieten, de donkergemaakte coupé's binnengedrongen, waar de reizigers op hun banken lagen te slapen. Een bandiet hield de wacht in de gang, terwijl de heide overige, elk in een andere, coupé, de uit hun slaap, ruw gewekte reizigers, onder bedreiging met een pistool, van geld en kost baarbeden beroofden. De doodelijk verschrikte menschen konden niet anders doen dan wat de roovers hun gelastten. Luitenant Oarabelli, een zeer sterke jongeman, was met een vriend, een vlieger- officier, samen in een coupé. Zij sliepen elk op hun bank. Toen hij op dezelfde manier door een der bandieten uit zijn slaap werd opgeschrikt en begreep, wat er gebeurde, wierp hij zich vertrouwende op zijn kracht, op •den ropver, maar deze verwondde eerst den jongeman met een dolk gevaarlijk aan zijn pols en schoot hem toen si bont portant twee kogels in de borst. De jongeman heeft nog slechts korten tijd geleefd en overleed toen de trein te Chagny, het eerst volgende station, aankwam. De koelbloedigheid van de moor denaars is inderdaad groot doen om uit de feestvreugde een pen ningske te halen. Wat een toer 1 Wij zouden haar een handje helpen. „Kom maar zus», sprak ik, „ga jij maar rond, ik zal wel spelen.» Vreemd keek ze op, toen ze bij elk tafeltje nu een gift kreeg. JIaar knuisje was vol, en vreemd keek ze op, dat ze dat alles behouden mocht. Ik gaf haar een glas melk doch niet meer dan de helft kon zij op drinken. „Mag ik dat aan mijn broertje buiten geven „Natuurlijk kindje" en weg dribbelde ze, om, buiten gekomen, het halfvolle glas op de stoep te zetten, hard weg te loopen naar twee lugubere typen, die een eindje verder de saamgeschooierde centen in ontvangst namen, naar een diebtbijzijnde. kroeg togen, om ze daar... Ook bier gold het weer „Doe wel en zie niet om." "s Avonds aan het diner kwam m'n uitverkorene naar me toe, vragen „Toe mijnheer De Blij, wilt u wat zingen „Zeker", zeide ik en haar aan kijkend, begon ik het tweede coupletje uit Manna de Wys-Mouton's „Schooier.» „Schooier, heb je dan geen lief „M'n lief zit overal» e.r diep keek ik haar in de oogen, toen ik verder zong „Liefde is er een Zwerversgoed Nadat de eene bandiet den moord op den jongen luitenant gepleegd had heeft hij het zieltogende lichaam van zijn slachtoffer nog omgekeerd om uit een der jaszakken de portefeuille te kunnen stelen, die 400 frank bevatte. Toen (le ellendelingen hun werk gedaan hadden, trokken zij aan de noodrem. Onmiddellijk vermin derde de trein zijn vaarttoen hij, naar hun zin, langzaam genoeg ging, sprongen zij van de treeplank en verdweaen in den duisteren nacht. De Matin deelt mede, dat de bau dieten in het geheel 150,000 frank buitgemaakt hebben. Is het niet wonderlijk, dat een dergelijke RinaldoRinaldini-histone zich afspeelt in het beschaafde Frankrijk der 20ste eeuw. Hot land, dat in den wereldoorlog de victorie behaalde en dat thans heet te staan aan de spits der Europeesche volkeren De minister van onderwijs heeft de volgende aanschrijving gericht aan de besturen van door het rijk gesubsidieer de inrichtingen van onderwijs. De wettelijke regeling van het. onder wijs is deels herzien, deels nieuw t.ot stand gebracht en door de daarbij ge stelde voorwaarden is ds gelegenlu-id tot ontwikkeling op uitgebreid terrein, alsmede een behoorlijke bezoldiging van het personeel kunnen tot stand komen. Dit alles heeft van het rijk gedurende de laatste jaren zeer zware offers ge- v.aagd en stelt de schatkist ook voor de toekomst voor zeer belangrijke uit gaven. Het is u bekend, dat aan den anderen kant de belastingen vrijwel de grens van de draagkracht der bevolking heb beu bereikt en dreigen die te over schrijden. Daarbij komt, dat do inge treden algemeene malaise het zoo goed als zeker maakt, dat de opbrengst der belastingen volgens de thans vigcerende wetten in stede van toe te nemen, zich in dalende lijn zal bewegen. Deze toestand maakt liet bepaald noodzakelijk, dat de grootst denkbare zuinigheid worde betracht in bet beheer van inrichtingen, die met steun van het rijk worden in stand gehouden. Het moge er toe leiden, dat bij voort during door u ernstig worde nagegaan, in hoeverre door doeltreffende maat- regelen de uitgaven kunnen worden verminderd, zonder dat aan het onder wijs zelf schade worde toegebracht. Onder t'eze omstandigheden acht ik het geraden, u, zooals reeds in mijn circu laires van 26 Februari, 2 Maart en 13 Juni j.l. betreffende het nijverheids- en handelsonderwijs geschiedde, nog maals met klem en nadruk te verzoeken, thans geen plannen in overweging te nemen, die tot uitbreiding van ge bouwen, lokaliteiten, cursussen, school', personeel enz. moeten leiden. Ik zal alleen in de uiterste nood zakelijkheid bereid worden bevonden „Dat men zich schooierend ver overen moet I....» Diep kleurend, geheimnisvol lachend wendde zij zich af en ging met een onverschillig air van haar visch genieten. Verslikte ze zich in een graatje, of moest ze zoo onbedaarlijk lachen, toen Otto daarna zong„Als je ver liefd bent .1» Een dame, die in Carnavals-vreugde meende, zich dit liedje persoonlijk te moeten aantrekken, offreerde ons een glas champagne en een takje mimosa. Ditmaal verslikte „zij" zich werkelijk. Het was de laatste avond van Carnaval. Om een uur was het „Schlusz" Bij „toeval» stond ik naast haar, toen we met de familie op het bordes voor het café stonden, een laatsien blik slaande op de dansende, hos sende, springende en zingende menigte die op de Markt een laatste ronde dans uitvoerde. Papa inviteerde mij nog even boven met eenige kennissen. Zij gingen vast vooruit en toen.weer bij „toeval» kwamen we heel dicht bij elkaar te staan, sloeg ik m'n arm om haar heen.... Onze verloving werd een -maand later publiek. Is het wonder, dat we in onze ringen lieten graveeren „NA DRIE MAAND SCHOOIER", -

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1