School en Kerk. Uit de Pers. Landbouw, Veeteelten Visscherij. Stadsnieuws. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. brengen onder garantie der bewoners voor het noodige waterverbruik (10 pet. der aanlegkosten) wordt met aigemeene stemmen aangenomen, evenals het voor stel van B. en W. tot aanschaffing van 40 M. brandslang. Hierna wordt de gemeenterekening aangeboden met een batig slot groot f 1926,51. De heeren Straub, van der Voort en Hoogstrate worden aangewezen voor het nazien dezer rekeningde heeren Trimpe, Lenshoek en van Liere voor het nazien der rekening van de begrooting en van de rekening van het Burg. Armbestuur. R mdvraag. De heer Straub vraagt inlich iug waarom de Chr. bewaarschool nog geen subsidie heeft ontvangen, waar toch over 50o/o der uitgaven be schikt kon worden, zoolang de begroo ting niet was goedgekeurd. De uitbe taling zal nu geschieden. Vervolgens zegt spreker, dat besloten is avondvergaderingen te houden en komt op tegen bet houden van ochtend- of middagvergaderingen. De voorzitter zegt, dat ook bij heeft toegezegd zooveel mogelijk rekening te houden met den indertijd geuiten wensch, doch dat nu, om niet tot uitstel te komen, de ver gadering in den ochtend is gehouden. De heer Straub zegt de agenda te laat te hebben ontvangen. De heer Lenshoek wenscht ook liever avondvergaderingen en zou de agenda gaarne meer dan twee dagen van te voren ontvangen. De heer Straub maakt daarna op heftigen opgewonden toon nog eenige opmerkingen en richt zich daarbij tegen den voorzitter. De heer van Liere verdedigt de houding van B. en W., die gedaan hebben voor de waterkwestie wat mo gelijk was, waarop de heer Straub hem heftig tegenspreekt. De heer Straub doet nog een voor stel tot het maken van een pomp op de dorpsvate. Dit voorstel wordt niet ondersteund. De vergadering wordt hierop gesloten, Nisse. Bij de landbouwers P. en A. de Winter alhier zijn in den nacht van Zondag op Maandag van vele schooven haver de touwtjes door gesne den, waarmede ze door een zelfbinder opgebonden waren. De politie doet onderzoek. 's Heerenhoek. Voor kommies bij 's Rijks directe belastingen, invoerrechi rechten en accijnsen, slaagde te Arn hem de heer M. Moison Cz., alhier, Krabbend(jke. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat door den land' bouwer K., alhier, twee gemeten erw ten, op het land zijn gedorscht, die een opbrengst gaven van 52 mud, waarvan 43 mud eerste soort was. (N.Z.) Nlentrdorp. Dinsdagmorgen wierp de molenaar v. B. een stuk ijzer naar beneden, toen juist zijn dochtertje den molen binnen liep. Het stuk ijzer trof juist het kind op het hoofd. Hevig bloedend werd het door den ontstelden vader opgenomen. Dadelijk werd ge neeskundige hulp ingeroepen die ver leend werd door dokter Gelderblom. Sehore. Door B. en W. dezer ge meente zijn, in overleg met den iu- speoteur van het L. O., op de voor dracht voor hoofd der O. L. school geplaatst de heeren 1. Overbeeke te Rotterdam2. Geitebeek te Schagen en 3. Rozemond te Middelburg. Colynsplaat. Tot sub-ontvanger der Rijks directe belastingen alhier is benoemd de beer C Schrier, alhier. lerseke. Maandagvoormiddag keerde een 72-jarige man, Kom. K., die op zijn land gewerkt had, tegen etenstijd als gewoonlijk naar huis terug. Onder weg klaagde hij over vermoeidheid en toen hij aan zijn bruggetje kwam zakte hij neer en was niet meer. De dokter meent, dat hij door de warmte bevan gen is geworden. De heer M. van de Vrede alhier, leerling der Middelburgsche Kweek school, is benoemd aan de neutrale school te Vlissingen. Maandag viel een kind onder 't spelen en kwam daarbij met den neus in een spa terecht. Het kind werd nog al ernstig verwond, hoewel er geen gev. ar is. De dokter gelooft evenwel dat het lichaamsdeel voor goed geschonden zal zijn. Krniningen. Ged. Staten van Zee land hebben aan hel gemeentebestuur alhier medegedeeld, dat zij het bekende raadsbesluit tot weigering van de aan gevraagde f 70.000 voor uitbreiding der bijzondere school, aan de Kroon hebben voorgedragen te vernietigen. Wolfertsdyk. Vergadering van den raad der gemeente op Maandag j.l. Afwezig met keunisgeving het lid D. Goetheer. Verschillende ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Besloten we d opnieuw Ged. Staten te verzoeken het salaris van dc .wethouders te willeu vaststel len o i-reenkomstig een reeds vroeger genomen raadsbesluit. Tot onderwijzer aan de school te Oud-Sabbinge werd met aigemeene stemmen benoemd no. 1 van de voordracht de heer J. L. de Bel alhier. De gemeenterekening over 1920 werd tangeboden in ontvangst met f 69315,24, uitgaaf f 66443,681/», batig slot f2871,55l/s- De rekening van het burgerlijk armbestuur over 1920 werd aangeboden in ontvangst op f 6242,29®, uitgaaf f 5272,75, batig slot f 969.54j. Tot leden der commissie tot nazien van de rekeningen en begrootingen werden gekozen dbm. J. Lindeubergh, C. van Nieuwen huize en M. Klooster man. Als vervangend gemeentesecretaris werd benoemd de heer J. P. Flik weert, ambtenaar ter secretarie. Met aigemeene stemmen werd besloten een strook grond langs den Molenweg ter greote van pi.ut. 1 H. A. als bouwterrein aan te koopen voor de som van f 1,10 per Mz. Genoemde grond zal als tuingrond in kleine perceelen worden verhuurd, tot er door particulieren woningbouw gebruik van wordt gemaakt. Daar bij de rondvraag niemand het woord verlangde werd de vergadering gesloten. Het Kanaal. Het kanaal door Zuid-Beveland zal eleotrisch worden ver'icht. Naar de M. Ct meldt is men reeds bezig de booglampen met een tusschemuimte van 100 M. te plaatsen. Oevervallen, Oeverafsclinlvingen. Voor den Zeeuwschen Polder- en Waterschapsbond heeft het Tweede Kamerlid, Jhr. R. de Muralt, een lezing gehouden over bovengenoemd onder werp. Spreker zeide gaarne zijn theoriën, die nog nimmer door ingenieurs zijn weerlegd, te willen uiteenzetten. De best denkbare toestand is, dat ,een buitendijk onder en boven water geheel uit klei bestaai, maar zulke dijken komen m Zeeland zoo goed als aiet voor. Vele polderbesturen denken goede dijken te hebben, maar het zijn slechts dijken van zand met een laagje klei. Zulk een goede dijk kan kan door een snelle stroom van 70 c.M. per sec. op den duur worden ontgrond, waarvan ondermijning Van de basalt- glooiïng met de daaraan verbonden groote kosten van herstel, het gevolg zal kunnen zijn. Dat bij bestorlingen de scheepston als eenheid wordt ge nomen is het gevolg daarvan, dat men het anders niet best kan aangeven. Heeft men bijv. een kleioever, dan zou een bestortiag van 20 c.M. dikte voldoende zijn, omdat het een stroom van 70 op 50 e.M. per sec. verminderd, en dit wegspoelen voorkomt van de 'klei.-Hei geficht wordt aangegeven om dat dat tevens ongeveer de dikte aan geeft. De steen en zakken steeds weg en een bestortieg van bijv. 1 Meter, wordt door den tijd 50 c.M. wat weer te gering is, omdat het zand er wter doordringt en den dijk ondermijnt. Onder het water kunnen zeer steile talnten ontstaan, en dit is oorzaak van een gewone oeverafschuiving men moet dit trachten te voorkomen door het leggen van een rijszinkstuk met steenbestorting. Gevaarlijker wordt de toestand, als er sprake is van een oeverval die spreker builen Zeeland alleen in Indië en Japan aantrof. Er zijn in Zeeland oevers, waar de zee bij elk tij in den polder dringt, zoo werd bij Koudekerke (Schouwen) een ton water gezet, die met eb en vloed 60 c.M. verschilde, in hoogte van het water. De hoofdingenieur heeft groote studie gemaakt van deze oevervallen en noemde als oorzaak den hydroatischen druk. Bij eiken vloed loopt 'net water in de zandmast en komt met eb weder uit. Het water tegen den oever is dan ook dikwijls troebel door dat het in den polder komt. Vooral in de Bevelanden komt dit voor. Het is een bewijs, dat elke waterverplaatsing den toestand slech ter maakt, al geeft dit niet in enkele jaren, maar wel in enkele tientallen jaren, te meer waar het in en uilloo- pen van het water steeds makkelijker wordt. De snelheid per sec. vermeer dert steeds. Ip de zandmassa ontslaat door de beweging van het water een levende kracht, die ten slotte het zand in horizontale richting wegtrekt, er is een oeverval ontstaan. Vooral bij lage ebbe moet nauwkeurig worden nage gaan of geen begin van oeverval ont staat, op eenigen afstand van den vooroeverhij waarschuwde in 1908 in gelijken geest te Alkmaar en in 1916 verzakteu de dijken op de door hem als gevaarlijk aangewezen plaatsen. Men kan dit verder voorkomen door lliuke, zware ïijszinkstukkcu, de be wijzen daarvan heeft de praktijk ge leverd. Deze vooroevervallen zijn een der groote calamiteiten, die een polder kunnen treffen. De laatste vijftig jaar zijn nog nimmer dijken doorgebroken of zij waren te laag. Alleen als een dijk flink te laag is en de golven er goed over kunnen s'aau, zal Lij het beter houden dan een minder lage dijk, die niet hoog genoeg is. Ook kan ver zakking ontstaan door te veel verzwa ring del- dijken, al kan grondverhoo- ging ook wel gr ed zijn. De bestudeering van dit alles was uoodig om te komen tot een verhooging van dijken zonder gebruik van zand. Daarbij kwam o.a. ter sprake de wensch, b:staande wegen over en langs de dijken te behouden. Op wetenschelijke gronden moest wor den nagegaan hoe de dijkdoorbraken ontstaan, en uien kwam o. a. tot een strijd lussehen spreker en collega's van hem, of het w Ier in de dijken in Zeeland dringt van buiten af of door overslaan. Spreker meende steeds het laatste en kreeg dan ook tenslotte gelijk, van de best onderlegde ingenieurs in den b eede toont spreker, aan de hand van schetsen waarvan hij gedurende zijn geheel betoog gebruik maakte aan, dat een dijkbreuk steeds in liet midden van den dijk ontslaat, loopt er water in de ont stane scheur, dan zal het in den dijk invreten, wal te erger wordt naar mate do diepte der scheur en daardoor de kracht van het water. Theoretisch zijn de dijken in Zeeland te breed, maar practised moeten zij goed breed en hoog zijn daar de dijken er niet zijn om het. water binnen te laten, maar om het er uit te houden. Men moet zorgen, dat het water niet in de ontstane scheuren kan komen eu dit kan door een muur op [den dijk te zetten. De betonnen muur moet echter niet te duur worden, anders kan men beier grondverhoogiug toepassen, doch dan komen er dikwijls ook weder kosten bij van verbreeding der dijken of verlegging van wegen. In de eerste plaats moet door grondborit gen worden nagegaan of er geen veenlagen in d-n dijk zijn, die een te zware diacht niet kunnen torsen, want dan is zeker een verhooging van licht materiaal gewenscht. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd o. a. gebruik gemaakt door den voorzitter van den polder Walcheren, den lieer mr. II. F. Lants- heer, die mededeelde, dat men bij de heerschende droogte in Walcheren klaagt otter z ut water in den grond en de vraag stelde of dit soms ook kan komen door het inloopen van zeewater onder door de dijken. De heer de Muralt acht dit zeer wel mogelijk. Is er veel zoet water in het land dan houdt dit het zwaardere zoute water onder, maar als er weinig zoet water is, dan komt het zoute water boven. De voorzitter kracht onder applaus der vergadering den heer de Muralt dank voor zijn belangrijke lezing. Eindexamen M. U. L. O. Te Brede slaagden voor het Mulo examen dip!. A. Jannetje Rottier, Aagje Thiery, Suzanna Blanker, Ed- zardina Hijma, Frans Crucq, allen te Goes en Machiel van Hee te Kapelle. Zij zijn alle leerlingen van de Open bare Muloschool te Goes, hoofd de heer Berger, i Ned. Herv. Kerk. Zondagmiddag preekte ds. Muller te Krabbendijke zijn afscheid. Hot kerkgebouw met 800 zitplaatsen was stampvol. Velen uit de omliggende gemeenten waren opgekomen en de riugpredikanten uit Rilland, Waarde, Kruiningen en Wemeldinge waren tegenwoordig. De scheidende leeraar hield toespraken tot kerkeraad, kerk voogdij, burgemeester, onderwijzer en ambtsbroeders en werd toegesproken door ds. Visser van Rilland en ouder ling H. A. Breker. De vergadering zong ds. Muller toe Ps. 90 9. Velen zien dezen predikant noode vertrekken, maar een zwakke gezondheid nood zaakte heat een kleinere gemeente te bedienen. Be Jankt voor het beroep te Oude- lande door ds. J. H. Semmeliuk te Welti. Be schoolbouwwaanzin. Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. van Vlissingen aan den gemeenteraad om f112.600 te betalen aan het R. K. Kerkbestuur voor ver grooting van de katholieke school aan de Glacisstraat, schrijft de M. Ct. o.m. //En nu komt hier een aanvraag van meer dan een ton voor uitbreiding van een speciale school. En de raad heeft géén bevoegdheid te weigerenHij mag er niets aan veranderen. Hij heeft dat plan in zijn geheel te aanvaarden. Er is immers aan de voorwaarden van de wet voldaan door overlegging le van een verklaring dat de school door ten minste 40 leerlingen zal worden bezocht2e van een verklaring dat de aanvrager zelf 15 pet. dei- kosten in de gemeentekas zal storten 3e van een opgave van het getal leer lingen per klasse. Dat is alles. Of de toestand van het onderwijs in Vlissingen wel zoo slecht is* dat de katholieken onmiddellijk een ton gemeentesubsidie moeten hebben voor uitbreiding van hun schoolof de bestaande school niet op minder kost bare wijze bruikbaar kan worden ge maakt, 't zijn overwegingen die niet ter zake dienende gemeente mag haar medewerking niet weigeren. Als ze dat doet, wordt door Ged. Staten die medewerking afgedwongen, zooals 't onwillige Kruiningen te wachten staat. Is het niet onzinnig Uit verschillende deelen van 't land werd ons verzekerd dat speciaal katho lieken bijna overal koortsachtig aan 't werk zijn om hun scholen uit te breiden op kosten der burgerlijke gemeenten, een stormloop op de openbare kas in zulk een omvang dat menige recht- sche van protestantschen huize met schrik dien aanval ziet. Want zoo kan het niet voortduren. En zoo is 't ook nooit bedoeld". Het blad schrijft dan verder //En men bedenke wel dat de gemeenten er met die kosten van nieuwen school- bouw voor de bijzondere scholen niet af zijn. Er wacht hun nog meer. Zij hebben zich voor te bereiden op de fiuancieele gevolgen van art. 101, voorschrijvende dat de gemeente over elk dienstjaar aan de bijzondere scholen vergoedt de kosten van instandhouding, met uitzondering van de jaarwedde der onderwijzers (die het Rijk op zich neemt) Die voor de gemeente overblijvende overblijvende kosten betreffen repara ties, onderhoud van schoolmeubelen, aanschaffen eu onderhouden van school boeken, leermiddelen en scboolbehoef- ten; verlichting, verwarming en schoon houden der lokalenen schoolbibliot heken. Dat zijn geen uitgaven in eens zooals bij den nieuwen school bouw, maar jaarlijks terugkomende uitgaven. Deze vergoeding wordt, volgens de overgangsbepaling van art. 206 voor de eerste maal uitbetaald over het jaar 19£2. En het bedrag dier vergoeding wordt berekend naar het gemiddeld bedrag per leerling van de kosten over hetzelfde dienstjaar der overeen komstige openbare scholen. Wel te verstaan na aftrek van de schoolgel den. Om te voorkomen dat deze sub sidie-berekening, naar de uitgaven van een ander, tot onbillijkheden zou leiden, is bepaald dat om de drie jaar de vergoeding verminderd wordt tot de werkelijk gemaakte uitgaven". Landarbeiders. De moderne, roomsch-katholieke en chr. Dndarbeidersbonden hebben den minister van bianenlandsche zaken verzocht, voor de werklooze landar beiders een aigemeene steunregeling te willen invoeren. In het adres wordt er op gewezen, dat zelfs in den drukken oogsttijd honderden landarbeiders geen werk kunnen krijgen voorts, dat de werkverschaffing in enkele gemeenten om verschillende redenen moet worden stopgezet, het zich laat aanzien, dat het aantal omvangrijke werken, mede door den langen tijd van voorbereiding, niet dadelijk zoo groot zal zijn dat alle werkloozen geplaatst kunnen wor den en de werkloozenkasseu eerst half December beginnen. De droogte en de oogst. Blijkens een overzicht in de N. R. Ct, van den stand der landbouwgewassen op 20 Juli j.l, samengesteld naar ge gevens, verstrekt door de corresponden ten van de directie van den landbouw en door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut, kan, hoewel de droogte voor het gras zeer nadeelig wordt genoemd en de stand van sommige andere ge wassen als boekweit, vlas, klaverzaad en tabak onvoldoende is, niet worden gezegd, dat de oogstvooruitzichten over het algemeen bijzonder ongunstig zijn. Granen vertoonen in het algemeen een goeden stand. Rogge en tarwe zijn boven het normale. Wintergerst gaf een bevredigend gewas. Erwten laten in de streken, waar zij het meest worden verbouwd, een goeden stand zien. De stand der suikerbieten belooft een be vredigend tl oogst eu ook de stand der consumptie-aardappelen is in de voor- naam.te cultuur-centra vrij goed. Volksconcert //Euphonia" Bij gunstig weder hoopt de harmonie //Euphonia" op a.s. Vrijdag 29 Juli om 8 uur een volksconcert le geven óp de tent op de Groote Markt, waarvan 't programma luidt 1. Vreemid Marsch, J. Horst., 2. Ouverture Provincale, Popy3. Es- pana Valse, Waldteufel, 4. Ouver ture Pittoresque, Sch wei lisberg. Pauzd. 5. Salem Aleikum, Turksche Marsch, Haberln., 6. Ouverture La Creole, Baudonck., 7. Tout le long de la Tamise, Rosi., 8. Grande Fantaisie sur Martha, J. Horst., 9. Lison Lisetta, BorelClerq. R. L. W. S. Aan F. J. L. M. van Waesherghe, te Hulst, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid der commissie van toezicht op de Rijkslandbouw- winterschool alhieronder dankbetuiging voor de in deze functie door hein bewezen diensten, en als zoodanig benoemd G. Vogelvanger, te Hulst. (St. Cl.) Veemarkt. Ter markt van 26 Juli 1921 waren aangevoerd 53 biggen. Commissie voor de Restauratie Groote Kerk. Tot voorzitter van de commissie voor de restauratie der Groote of Magdalena-kerk is, in de vacature Wegens aanstaand vertrek van den heer A. Klein naar Haarlem, benoemd de heer P. C. Labriju, alhier, welke deze benoeming heeft aangenomen. in de Dinsdagavond gehouden ver gadering der commissie, welke voo - het laatst geleid werd door den heer Klein, werd de rekening en verant woording over het afgeloopen jaar goedgekeurd. Door verschillende sprekers werd den scheidenden voorzitter hartelijk dank gebracht voor het vele dat hij voor de restauratie der kerk heeft gedaan. Besloten werd pogingen aan te wenden om van de gemeente Goes een ruimer subsidie voor de restaurat e te verkrijgen. Te Water. Dinsdagmorgen reed de auto van J. M. de Coninck, alhier, wegens het niet werken der rem in de watergang ach ter de goederenloods bij het station. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. Met behulp van een span paarden werd de auto, vrijwel onbeschadigd, weer op het droge gebracht. Opruiing. Tegen ds. de Ligt is wegens op ruiing (tot dienstweigering in naam van Herman Groenendaal) 3 maanden gnvaugenisstraf geëischt. Uitspraak over 8 dagen. Beklaagde werd onmiddellijk in vrijheid gesteld. Een vergiftigde hoed. Een hoedenmaker te Bonn stond Donderdag terecht wegens het verkoopen van een vergiftigden hoed. Nadat de kooper den hoed gedurende een korten tijd gedragen had, voelde hij kloppingen en schietende pijnen in hel hoofd. Daar deze gewaarwordingen hem ander9 vreemd waren, had hij zijn hoed onder zocht en ontdekte, dat de band was gemaakt van kunstleer, dat genoeg zwavelig zuur bevatte, om zijn pijnen te verklaren. De rechtbank veroordeelde den hoe denmaker tot het betalen van een schadeloosstelling en wees er hem op, dat het zijn plicht was, na te gaan, of zijn artikelen ook op een of andere wijze schadelijk konden zijn, alvorens ze te verkoopen. Zij wist 't. Meneer zit voor de piano. Speelt een lief aandoenlijk wijsje, héél héél zacht, drie p's. 't Nieuwe meisje van buiten komt op 'r teenen binnen om te luisteren. Kijkt met deskundige blikken naar de piano, dan naar meneer z'n voeten. OU hebt uw sloffen an, daarom klinkt 't zoo zachtjes, waagt ze dan heel voldaan haar oordeel. Past op uw vliegtuig! Zooals onze Nederlandsche bladen soms boven de opgave der plaats gehad hebbende rijwieldiefstallen de vaderlijke verma ning plaatsen Past op je rijwiel, zal de tijd eerlang aanbreken, dat de Amerikaansehe bladen een rubriek Vliegtuigdiefstallen gaan openen, waar boven dan de titel van dit stukje kan woiden geplaatst. Een Amerikaansch handelsman, die per vliegtuig een zakenreis maakte, had ergens op een veld zijn toestel eenigen tijd onbeheerd laten staan. Toen hij terugkwam, was het verdwenen. De uitgeloofde premie van 200 dollar

Goessche Courant | 1921 | | pagina 2