iV, 88. Donderdag 28 Juli 1981- 108 jaargang. Buitenland. 81 FEUILLETON. Drie maanden Schooier, Biöïienland Rechtszaken. Fmancieele Berichten. Boeken en Tijdschriften. Provincie- N ieuws ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. OESCHE Uitgave Nsawl. Vennootschap Gtoesche Courant ADVERTENT1ËN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 nnr voormiddag. GEHARREWAR. Tusschen Frankrijk en Engeland is ten aanzien van de Opper-Siiezische kwestie nog geen oenstemmiirbeid verkregen. Zooals bekend wilde Enge land terstond de puzzle oplosseu en den Oppersten Raad daartoe bijeen roepen, terwijl Frankrijk wenschte dat eerst een commissie van deskundigen baar licht over de zaak zou laten schijnen en dat geallieerde troepen in O. S. de orde zouden gaan herstellen, waartoe nieuwe strijdkrachten zouden moeten worden gezonden. Engeland gevoelde daarvoor alweer heel weinig, liet is nimmer terstond bereid tot royalen militairen steun aan een ander, tenzij Britann'ië er eigen voor deel in ziet. Frankrijk heeft voorts aan Berlijn een boozen briei geschreven, waarin weer eens eenige eisclien worden ge steld en minister Rosen heeft toen reeds terstond gezegd dat de schuld niet bij Duitschland, maar bij de Polen schuilt en in een thans inge diende nota wordt dit nader gemoti veerd. Hierin wordt o m. gezegd dat de zeer besliste rapporten van Gene raal Lerond en de dringende mede- deelingen van de Poolsche regeering, waarop de Fransche zich in baar epis tel beroept, blijkbaar niet overeen komen met den werkelijken toe- stuud. Omtrent een uitdagende hou ding die de Duitsche generaal Hoefer in O. S. zou hebben aangenomen, volgens de aan Parijs verstrekte in lichtingen, is niets aan het licht ge komen. De verzekering wordt gegeven, dat de Duitsche bevolking naar niets vuriger streeft, dan naar rust en vrede, welke echter door de Polen in gevaar worden gebracht, die O. S. slechts schijnbaar hebben ontruimd. Frankrijk had ook alvast aan Duitsch land de noodige medewerking gevraagd betreffende de doorlating van troe- pen verste Ringen. Indien Duitsch land geen faciliteiten wilde verleenen, zouden de troepen in Antwerpen wor den ingescheept en over zee de reis maken. Minister Rosen weigert in de bovengenoemde nota medewerking. Hij beroept zich hierbij op het vredesver drag en stelt, zoo langs zijn neus weg de vraag of het Fransche verzoek ook namens de Engelsehe en Italiaansche regeering is ingediend. Een netelige vraagNatuurlijk weet Rosen heel goed dat juist over die troepenzending een verschil van meening in den boezem der geallieerden is ontslaan en het is een handigheidje van Rosen om daarop te zinspelen, het is bijna een vriendelijke waarschuwing Pas op, ga niet te ver, denk om je andere geallieerden. De correspondent van de TempS te Londen meldt aan zijn blad, dat de heftige toon van het Duitsche antwoord op de Fransche nota de openbare mee ning in Rogeland onaangenaam heeft verrast Wat die toon betreft, er blijkt wel uit dat de Duitsche regeering zich voelt. DOOB C. DE BLIJ. Met moeiie kon ik een glimlach onderdrukken. Ik dacht „oude Louis ditmaal zit je er dau toch wel in." Hij vervolgde: „Daar kwam de man naar me toe, zijn rechterliaud hield hij op z'u rug." „Mijnheer" sprak hij me aan. „Is U mijnheer Bouwmeester „Ja" zeide ik, „die ben ik." Zenuwachtig vervolgde hij „ik kom uit Deventer. Ziet U, en ik was dien avond van Uw jubileum in de Schouw burg. Ik zei toen tegen m'n vrouw, uou ik vind het een schandaal voor Deventer, dat ze dien kunstenaar maar zoo'n beetje huldigen." „Kom, kom», sprak ik, „het was toch heel aardig in Deventer.» „Neen mijnheer», vervolgde hij vol vuur, „praat me er niet van, ik ben maar een gewoDe werkman, maar ik was er dien avond niks niet trotsch op, dat ik een Deventenaar ben. Als ik in gle Commissie had gezeten, dan had U Dat kan men ook hooren uit een redevoering door den Duitschen minis ter van justitie gehouden, die o m. zeide dat als het kabinet Wirth door de macht der gebeurtenissen (lees een onbevredigende oplossing der O S. kwes tie) zou w irden weggevaagd, er geen regeering in Duitschland meer kan bestaan, die een ordelijke ontwikkeling mogelijk maakt „i>nar«m kumrt van bei lot van het kabinet Wirth, liet lot van Duitscbknd, van Kuropa, van de wereld af". Dat de Engelsehe regeering de Fransche niet geheel vertrouwt, wat wel wederkeerig zal zijn blijkt ook hieruit, dat Eugeland nadere inlich tingen heeft gevraagd omtrent het onderonsje, dat indertijd te Wiesbaden tusschen de ministers Loucheur en Ratlienau is gehouden en waarbij deze heeren bijzonder goed met elkaar opschoten. Briand heeft zich reeds gehaast te verklaren dat door deze besprekingen geenszins de commissie voor de schade vergoeding van haar plaats zal worden gedrongen Te Parijs zint men nu op middelen om den bondgenoot aan de overzijde van het kanaal weer naast zich op (leil bok van het Europeesche rijtuig te krijgen. Briand, zoo seint Havas, wil nu afstand doen van zijn plan om het rapport van een deskundige, commissie af tc wachten en is bereid in de eerste week van Augustus naar Boulogne te gaan ter conferentie van den Oppersten Raad. Welke tegenprestatie zal Enge land voor deze concessie moeten doen Zal het te Berlijn het verzoek van Frankrijk om nieuwe Fransche troepen- versterkingen naar O. S. door te laten, moeten ondersteunen i Van Britsche zijde wordt zulks pertinent ontkend. Wél zou de Engelsehe regeering, ofschoon zij nog steeds twijfelt aan het nut ervan, bereid zijn toe te stemmen in een voorafgaand, hernieuwd ouder- zoek van de commissie van deskundigen, waf echter in geen geval een reden zou mogen zijn lot uitstel der bijeen komst van den Oppersten Raad. Donderdag zal Lloyd George een verklaring betreffende O. S afleggen in het Lager Huis, waarna misschien eenig meerder licht over de kwestie zal worden verspreid. De Spanjaarden hebben in de Spaansche zone van Marokko, het Noordelijke kustgebied van den Atlan- tischen Oceaan, tot aan de grens van Algiers alleen de zóne om Tandzjer heen behoort er niet toe een flinke nederlaag geleden in de buurt van Melilla. De opstandelingen blijken dit maal uitstekend met wapens toegerust en beschikken zelfs over kanonnen. Het overschot van de Spaansche troepen wordt in de richting van Melilla terug* gedreven. Het Spaansche gebied staat onder bestuur van een chalief te Tetuan, die door den Sultan uit twee candidaten van de Spaansche regeering gekozen wordt, maar zelf weer onder toezicht is gesteld van een Spaanschen lioogen commissaris. Pogingen worden aangewend om aan Rusland hulp te bieden. De Weensche wat anders beleefd „Wat een geluk, wat een geluk 1» dacht ik, „dat die vrijer er niet in gezeten heeft..." Maar wat zou hij toch met zijn hand op z'n rug uitvoeren M'n gedachteugaug werd onderbro ken, door het vervolg van 's mans redevoering „En daarom, mijnheer Bouwmeester, ik hoop niet, dat ik U affronteer," (de hand kwam te voorschijn) heb ik dit pakje gekocht, wilt U dit aan Uw dochtertje geven, als blijk van mijn hoogachting, van een armen werkman voor U1" Dankbaar en geroerd door de een voudige hulde van dezen werkman, nam ik het pakje aan. Zijn uaam wilde hij uit bescheidenheid niet zeggen. Ik ben er toch achtergekomenals souvenir heb ik hem een groot portret van me gezonden als „Shylock." „Kijk, heeren, zoo iets weet het groote publiek niet, dat vertel ik ook niet aan journalisten „Nee, dat begrijp ik», zeide ik. Fehrenbach gaf me onder tafel een trap, juist op m'n eksteroog, hetwelk ik met een zuurzoeten glimlach be* rntwoordde. „U faut faire, bonne mine a mauvnis Arbeiter Zeitung heeft een collecte daartoe georganiseerd en ontving reeds den eersten dag 800,01(0 mark. Dat men het zelve niet breed heeft, ver hoogt de waarde van deze gift aan merkelijk. Op een oproep om hulp van Maxim Gorki ueeft Gerhard Hauptmann Zondag met een lang telegram geant woord, waarvan het slot, volgens de Berliner Montagspost, luidt De ge- heele beschaafde wereld heeft uw ont, roerende noodkreet niet alleen met de ooren, maar ook met het hart gehoord. Zij zal die niet zonder antwoord laten. Hoe meer zij in staat is tc doen, boe beter het hasx gslulü, bonaer eu zlekie te bestrijden des te meer zal de men.-t'hlieid zich van schuld reinigen. Dat hulp dringend noodig is, blijkt ook uit het bericht, dat Moskou over stroomd wordt door vluchtelingen, die uit de door hougersnoo'd geteisterde streken komen. De sovjets hebben een besluit moeten uitvaardigen, om de stal te sluiten voor vluchtelingen. Cholera, pest en tyfus teisteren heele districten. Een te Berlijn verschijnend Russisch blad schrijft, dat de hongersnood en de epidemieën minstens 10,000 slacht offers per aag maken. Te Berlijn zijn Zaterdagavond door een bende, die vermoedelijk handelde in opdracht van de sovjet-regeering, ten huize van kolonel Freiberg tal van diplomatieke en politieke documenten betreffende het Wit-Russische leger en tie moord op den Tsaar gestolen Blijkbaar houdt de sovjet-regeering zich nog met andere zaken bezig, dan met pogingen tot bestrijding van den hongersnood Bezuiniging. Naar aan de Tel. ter oore kwam, heeft de Ministerraad in een, de vorige week gehouden, vergal ering besloten tp de onlwerpbegrootiug alle exlra tractemeutsverhoogiugen, die voor arnb tenaren beraamd waren, te schrappen. Gehandhaafd blijven de rangsverhoo- gingen, ook de ex'ra rangsverhoogingeu met de daaruit automatisch voortvloei ende tractementsverhoogingen. Oplossing der kabinetscrisis. Naar thans met zekerheid kan wor den medegedeeld is de kabinetscrisis dor.r Minister Ruijs de Beerenbrouck opgelost in den zin ran reconstructie van het tegenwoordig kahiuet, lerr aanzien van twee portefeuilles. Minister de Vries zal als minister van financiën worden vervangen door Jhr. Mr. D. J. De Geer, Lid vau de Tweede Kamer en thans burgemeester van Arukein terwijl de plaats van luitenant-generaal Pop als minister van oor'og zal worden ingenomen door den bver J. J. C. vau Dijk thans directeur van de topogra ptrische inrichting die tevens zal op treden als minister van marine a.i De heer De Geer is naar men weet christelijk historisch, terwijl de heer van Dijk behoort tot de anti-revolu- lionaire partij. De benoemingen van de beide nieuwe jeu I I// ministers die zullen ingaan Donderdag 28 dezer, rijn binnenkort te verwachten. Arrondisscments-Rechtbank te Bouwmeester vervolgde, terwijl ik nog even een blik wierp naar liet hul digings-comilé, waarvan de helft in slaap was gevallen, „en nu ga ik over eenige maanden (onze ontmoeting dateert van Januari) naar Weenen Budapest, Rome, zelfs naar Spanje en dau misschien naar Amerika. In Oos. tenrijk zal ik de Shylock op verzoek van den Burgemeester van Weenen in het Hollandsch spelen. Hij schreef „Zoo kunnen dan wij, Oostenrijkers, eindelijk de taal hooren v5n hen, die ons zoo hebben bijgestaan in moeilijke dagen." Vindt U dat niet zeer sympathiek uitgedrukt? „Nu Heeren, moet U mij iets vertellen van Uw zwerftocht." Gaarne voldeden wij aan zijn ver zoek, en het was werkelijk komisch Bouwmeesters gezicht gade te slaan, toen ik hem terloops mededeelde, dat ik het als journalist begonnen was, teneinde „indrukken" op te doen, „Mijnheer de Blij», sprak de groote kunstenaar, „U is handig, want als ik geweten had, welk beroep U uitoefende, dan»smakelijk lachte hij. „Kom ik ga slapeD, de Heeren daar" terwjjl hjj met een knipoogje naar het huldiginga-comilé wees, „verlangen ook lu de zitting van 26 Juli weiden de vólgende uitspraken gedaan Mishandeling: J.-S 1"6 jaar, zonder beroep Ie Wolphaarlsdijk f 5 of l week tuchtschool. Vernieling P. S., 18 j.-., schippers knecht te Nierstein (D.) I' 15 of 15 dagen hechtenis. Mishandeling: J. C. v, d. M., 15 jr., zonder beroep te Wolplraartsdijk f 10 of 3 weken tuchtschool, Door A. J. V., 21 jaar, koopmau woueude te Goes is hooger beroep aan- geicekend tegen het vonnis der Recht- nk Ie Middelburg van 19 Juli 1921 wan bij hij, wegens mishandeling is vereorde-hl lot 14- dagen gevangenis straf. JJe „Kosmos". Men seint uit Frankfort a/tl M. aan de N. R. Ct. Volgens de Frf. Ztg. worden er op t oogenblik onderhandelingen gevoerd, die veel kans van slagen hebben, om de Duitsche verzekeringsportefeuille van de Verzekeringsbank Kosmos, te Zeist, aan een Duitsche Verzekerings maatschappij over te dragen. reiniteit, liet ministerschap, de Staten- Generaal, het Volk en zijn funotip, het provinciaal en gemeentelijk bestuur, Kerk en Godsdienst, het Recht. Plaatsen, welke de herinnering aan Groen van Prinsteren opwekken, zijn door het aanbrengen van citaten met diens werk in verband gebracht. Voor ieder die belang stelt in de vraagstukken der politiek zal dit werk een kostbaar bezit zijn. Voor personen "ie zelve een rol spelen in het politieke leveu, achten wij de bestu deering van deze opstellen, ecu gebiedende noodzakelijkheid. De firma Martinus Nijhoft' ver richtte met de uitgaye van dit werk een grootsche daad, waarvoor haar den dank toekomt van het intellec- tueele Nederland. Hoe wel de firma het meent met de Nederlandsche wetenschappelijke literatuur moge ook hieruit blijken, dat de firma aan de Landsbibliotheek te Dresden, aan de Staatsbibliotheek te Berlijn en aan de Universitei'sbibHo'.heek te Leipzig alle bij haar verschijnende boeken ten geschenke heeft aangeboden, daar zij onze wetenschappelijke literatuur in Duitschland beter vertegenwoordigd wenschte te zien. Verzamelde opstellen van Jhr. Mr. A. F. De Savornin Lokman. Van Jpn uilgevec Martinus Nijhoff te 's Graveuliage ontvingen wij van bovengenoemd werk een aantal afleveringen. Wij willen beginnen met te ve.melden dat dit standaardwerk is uitgegeven op royale wijze, op fraai papier, met duidelijke letter bedrukt zoodat deze uitgave niet alleen is een menument van het levenswerk van den emiuenten c.h. staatsman, maar ook voor het Nederlandsche boek drukkers- eu uitgrversbedrijf. Het werk in extenso hespreken, zou een le groote plaatsruimte vorderen, i aar deze opstellen zullen geregeld door ons ter hand worden geuomen, wanneer belangrijke kwesties aan de orde komen, waarover mr. De Savornin Lohman zijn helder licht liet schijnen Deze keur vau opstellen, frisch geschreven en klaar van inhoud gezond als de krachtige persooiijkheid van den schrijver zelf, zijn onder verdeeld in vier afdeeliegen Sjaals* retht-, Staatshuishoudkunde, Politieke Geschiedenis en School. De eerste afdeelirrg heeft thans het licht gezien en bevat artikelen uit de Nederlander en uit de Prolestantsche Noord Brabander over de meest verschillende staatsrechterlijke onderwerpen, over de algemeene beginselen, over de souve naar bun mandje.» „Ik vond het werkelijk zeer aardig met U kennis te maken." Den 5en Februari trokkeu wij naar Den Bosch. We 'amrn onzen intrek in Hotel Central. „En ik lichtte met een zwaai m'n hoed, zooils men een oude keunis groet", om alweer eenige regelen uit Dirk Witte's „Kleine Soubrette» aan te halen. Doch de oude kennis bleef in mijn geval beduusd staan. Ook ik wachtte even voor ik doorliep. Beiden begonnen wij te lachen. 's Middags werd ik aan de familie voorgesteld, maar wat zeide „zij" legen haar Moeder „Ik vind hem zóó lang zoo aardig niet». Dusze had me als schooier toch wel aardig gevonden 't Was Carnaval, dagen van uit laten feestvreugde van kleine, zalige intriges, van dansende Pierrots en liefelijke Pierettesdagen van over winning van een vagebond. 's Avonds was 't tjokvol in Café Central, wij zouden daar spelen. Een piano werd naar binnen gezeuld. Ik ging er voor zitten, speelde walsen steps en „zij" danste met een ander, Dat was me te machtig Was het „Schadenfreude" vau Otto, toen hij naar me toe kwam met Kloetingc. Vervolg der raadsverga dering van Zaterdag j.l. In behande ling komt het in d.e vorige vergadering in handen van B. en W. gestelde ver zoek van bewoners der Wilhelminabaan out watervoorziening aldaar te bevor deren door van gemeentewege ill die baan de leiding aan te leggen. B. en W. hebben overleg gepleegd met den directeur der Waterleiding maatschappij en zijn tot de conclusie gekomen, dat de kosten geen beletsel vormen voor de bewoners om de leiding voor gezamenlijke rekening le nemen. De geheele aanleg zal kosten I' 770. De betaling kan op zeer gemakkelijke wijze geschieden, terwijl in elke woning een kraan zal worden aangebracht. Voorts stellen B. en W. voor nog 40 M. brandslang aan te sehalfen (prijs f 70). Deze kunnen dan ingeval van brand zoowel in de Wilhelminabaan gebruikt worden als ook op andere plaatsen in de gemeente. De heer Hoogstrate acht de bereke ning van de aanlegkosteu niet juist. Wie moet de onderhoudskosten van de hoofdbuis dragen De voorzitter zegl, dat de berekening door den heer Van Poelgeest is opgemaakt. De heer Van Liere wil art. 4 van het reglement en voorwaarden der drinkwaterleiding toe passen, waarin staat, dat (1e Maatschappij op last der gemeente buizen moet aan leggen, De heer Trimpe meent, dat dit alleen geldt voor gemeentegrond. De Wilhelminabaan is eigendom van liet Burg. Armbestuur te Goes. De heer Hoogstrate zegt, dat de geheele baan iu erfpacht is gegeven en steunt de meening van den heer Van Liere. Een voorstelVan Liere om aan B. en W. te verzoeken aan de Waterleiding maatschappij ingevolge art. 4 op te dragen een buis met spoed aan te „Dans jij heelemaal niet f» Het leek wel, nu mijn incognito voor haar opgeheven was, dat zij de voor keur gaf aan Brabantsche boertjes, aan sentimenteel lachende Pierrots, ja zelfs aan een schitterend geuuiformden gene raal, aan wiens arm ze me heel coquet kwam vragen „Wil ik nog eens voor u collecteeren Of was het soms naïveteit Den eersten avond van 't Carnaval ging ik diep in den nacht naar mijn kamer de P. in Den volgenden morgen van een wandeling terugkomend, werd me van uit een raam een serpentine toegewor pen. Dal was me le machtig. Wat een serpentine, zoo losjes weggeworpen, al niet voor sentimenteele gedachten kan opwekken. „Zij" hield hem aan den eenen, ik aan den anderen kant vast. Het was als een telefoon der harten 1 Een begin van den band, die ons sa men verbinden zou, want al was hij toen van papier, eenige weken later toch zou een gouden band ons samen binden. (Slot volgt.)

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1