Rechtszaken, Landbouw, Veeteelten Visscherij. Bianeuland. Provincie- Nieuws. 15e pr. A. L. Schrier, Kapelle (cadeau van den heer Oosterbaan), 16e pr. I. Groenewege, Hoedekenskerke, 17e pr. ,T. A. Cl ar ij 8, 'a Gravenpolder (room- stclletje van dhr. A. v. Dijke, 'a Gra venpolder), 18e pr. C. Boogaard Jz., Hoedekenskerke, 19e pr. J. Boudena, Goes (een flacon met eau de cologne en boubonnière van de firma Wilking), 20e pr. G. Yerschriere, 'a Heer en hoek (handschoen» ea zakdoekdoos en lepel ooos van de firma Albert Heijn), 21e pr. J Hoogenboom, Heinkenszand, 22e pr. L. Wouterse, 's Gravenpolder, (bloemvaas van den heer A. v. Dijke 's Graveupolder), 28e pr. A. Sinke, KIjeiicge (toiletspiegel enz. van de firma Alöert Heijn). Voor de aardigst versierde tilbury, werd door de jury, bestaande uit de dames Hajenius en v. Ballegoijen de Jong, de le pr. toegekend aan J. Hoogenboom en dame en de 2e pr. aan J. Boudena (cadeau F. I. Somerl. Een cadeau voor het mooiste costuum (boer) viel ten deel aan den heer I,. W. Wouterse te 's Gravenpolder en voor costuum (boerin) aan Dina de Jong uit lerseke (een cadeau van de firma Paul Hom, Maggi.) De heer Rijken, te Utrecht wees deze prijswinster aan. Des avonds te zeven uur had de prijsuitdeeling in de Fancy-fair zaal op de „Vreemid" plaats. Burgemeester Wagtho, voorzitter van Vreemdelingenverkeer, memoreerde hoe het plan tot hel houden van deze ringrijderij ia tot stand gekomen. Het is een navolging van Walcheren, maar in afwijking met de wijze waarop daar gereden wordt besloot men hier met paard en tilbury te rijden. Het aantal deelnemers heeft de verwachtingen overtroffen en spreker dankt—voor de groote deelname. Bij een volgende ge legenheid hoopte spreker op nog meer. Spreker besloot zijn speechje met woorden van dank aan de regelings commissie, aan het gemeentebestuur van Goes, dat het terrein beschikbaar stelde en aan de politie voor de ge troffen ordemaatregelen. Slutting VreeraM. Vrijdagavond, den sluitingsavond van de „Vreemid" heerschte op de terrei nen en in de zalen van V.O.V. weer een gezellige drukte. „Hosanna" gaf onder de bezielende leiding van den heer J. R. van der Glas het laatste en welgeslaagde „Vreemid*-concert, en het publiek toonde zich over de pres taties zeer voldaan. De drukte concentreerde zich in de Fancy-fair, waar de veiling der arti kelen plaats had. De namen der Zeeuwsche poppen, waarnaar men de geheele week gelegenheid had gehad te radeD, bleken te zijn Eleonora en Orpa. De naam der eerste schoone is geraden door den heer W. van Gijn, all ier. De naam der tweede was niet opgekomen in het hoofd van de per sonen, die zichjbeijverd hebbenjdeze pop te identifeeren. In de flesch met kof- fiebaonen bevonden zich 18003 boo- nen. De heer J. A. de Koster, Nieuw- straat, raadde 13000 en werd hierdoor de gelukkige bezitter van het Japan- sche theeservies, van de firma O. de W iljes. Te ongeveer «i uur verzamelden zich het comité en de exposanten in de zaal van de Fancy-fair. De voor- ziiter^ van de „Vreemid", de heer P. Oosterbaan, sprak bij afwezigheid vao den burgemeester, die tegenwoor dig was op de Eere-avond van het gewest Zeeland van het K. N. G. V., een slotwoord. Spreker zeide dat het comité dank baar is en voldaan, het heeft den meest mogelijken steun en samenwer king ontvangen. Voor alles bracht spreker dank. In de eerste plaats aan den eere-voorzitter, burgemeester Hajenius, die steeds zijn volle mede werking verleende, voorts aan het eere- comité, aan het comité-voor de fancy- fair, mevrouw Blankenbijl en de andere dames, aan de exposanten, aan de pers, aan de Goesche politie, aan den heer van Sitter, die steeds zijn automobiel beschikbaar stelde, aan den heer Sinke voor de aangename samenwerking, aan de muziekgezelschappen, aan den heer Krijnen voor de schitterende electrische •verlichting, aan de N. V. Wed. P. de Jongh, die daarin een belangrijk aan deel had en voorts aan allen, die er het hunne toe hebben bijgedragen om de „Vreemid", zoo schitterend te doen slagen. Want de „Vreemid" is een groot succes geworden. Meer dan 12000 personen hebben de tentoonstelling bezocht. Geen wan klank is vernomen. Nogmaals spreker is dankbaar en voldaan. Spreker besloot met een „Leve Vreemid", (hoera's). Vervolgens verklaaide de heer Oosterbaan de „Vreemid" voor gesloten. Inmiddels was de eerevoor zitter, burgemeester Hajenuis in de zaal vers heneD Deze sprak nog een kort slotwcord. Spreker is er van overtuigd, dat de goede wenschen, bij de opening gesproken, ziju vervuld. Spreker acht een middenstand, die op een gezonde, stevige basis rust, een weldaad voor de gemeente, en zegt het den burgemeester van Rotterdam na, dat de gemeenle zich niet moet be wegen op het terrein van den handel- drijver-den middenstand. (Applaus). Ook spreker bracht dank aan alle dames en heeren die hun tijd en zoig aan de „Vreemid" hebben gewijd en aan het comité in 't bijzonder. (Applaus.) Namens de exposanten dankte de vertegenwoordiger der Erdal het comité voor de goede zorgen en roemde de orde die op deze tantoonstelling heeft geheerscht. Er is op deze tentoonstel ling niets gestolen, wat spreker nog nooit heeft meegemaakt en hij brengt hiervoor een woord van hulde aan den burgemeester als hoofd der gemeente. Ook bracht spreker hulde aan de onvermoeide dames van e Fancy fair. De voorzitter dankte hierna nog de bewakingsdienst en riep den exposanten een tot weerziens toe. Een woord van waardeering komt zeker ook tce aan die exposanten, die gratis, of tegeu geredoeeerden prijs hun artikelen ter beschikking der Faccij-fair stelden. Onder groote vroolijkheid werd hierna een speenvarkentje bij opbod verkocht. Het bracht f 39.14 op en werd eigendom van den heer de Groot bediende bij de N.V. Eaadhandel firma Wed. P. de Jongh. En thans behoort de „Vreemid" weer tot het verleden, de welgeslaagde "Vreemid". De fi ma P, A. de IJgny le Goes behaalde op de „Vreemid" een zilveren medaillewij vermeldden in ons vorig nr, abusievelijk een bronzen medaille. Ongeluk. Zaterdagmorgen had zekere H. J. de Graaff, reiziger te Middelburg, die aan de Singelstraat een handje hielp met het opladen van zijn kisten op een wagen het ongeluk in een gat in den bodem van den wagen (e stappen, waar door hij kwam le vallen en ziju been brak. Dr. Snoek verleende heelkundige hulp. Een lofwaardig voorbeeld. In het Juli-nr. van de „Auto", het officieel orgaan van de K. N. A.C. schrijft, ouder bovenstaand opschrift, •J. v. V.(redenburgh) naar aanleiding van het besluit van den Raad van Goes om de maximum-snelheid uit. de Motor en Rijwielverordening te lichten o. m. het volgende: „Doch Goes is een gemeente die met haren tijd mede wil, getuige den mooien, breeden straataauleg nabij het station, den prachtigen doorgaaudenverkeersweg, die, in overleg met het Rijk in wording is, alles getuigende van breeden zin. De voortvarende burgemeester, daarbij ter zijde, gestaan door zijne wethouders, achtte de geheele maximuin-snelheids- bepiliDg utt den booze". Daarna volgt in extenso het voorstel van B. en W. aan den Raad. „De Raad nam het voorstel van B. en W. aan, de maximum-snelheid in Gèes is opgeheven bravo Goes Alle an'omobiliste'j en motorrijdeis zullen door langzaam rijden dit besluit weten te waardeeren. Reeds betuigde het bestuur der K.N A.C. officieel zijnen dank aan den Raad van Goes en bood eenige borden aan met „verzoeke be leefd langzaam ie rijden" en „dank U" bij in en uitgang. „Automobilisten en motorrijders, nog maals rijdt langzaam en voorzichtig in Goes, en nog meer, als gij er komt, blijft daw korteren of langeren tijd, het is een aardig sladje met goede hotels, aardige winkels eu behoorlijke stads gezichten". Schrijver hoopt dat ook de kleinere plaatsen in Zeeland het voorbeeld van Goes en Middelburg zullen volgen. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg In de zitting van 19 Juli 1921 werd de volgende zaak behandeld P. S, 18 jaar, schippersknecht op het schip Rhenauwe 29, te Nierstein (D) werd beklaagd dat hij op 22 Mei 1921 te Hansweert twee hoornen, toebehoorende aan het Rijk, heeft ge broken en vernield. Eisch f 15 of 15 dagen hechtenis. Tegen den zomertijd. Het bestuur van het Kon. Ned. Landbouw-Comité heeft besloten, om den N. B. B. te verzoeken, een samen komst van de dagelijksche besturen der drie groote landbonw-organisaties inzake de opheffing van den zomertijd te be leggen, ten einde een uitvoerig request aan den Ministerraad op te stellen. Jhr. drJ. Loudon Jhr. dr. J. Loudon, onze gezant te Parijs, heeft Dinsdagavond de kliniek, waar hij vóór drie weken geopereerd is, verlaten en wacht zijn volledig her stel af om met verlof naar ons land te vertrekken. Wat het ziekenverzorgingmvets- ontwerp zal kosten De geneeskundige medewerker der N. R. Gt, heeft becijferd wat de Zie- keuver/.orgingswet, wanneer zij in vol len omvang wordt uitgevoerd, per jaar ongeveer zal kosten in millioenen 1. Aan eenvoudige geueesk. hulp 40 2. Pharmaceutische hulp 10 3. Specialistische hulp 10 4. Ziekenhuisverpleging 80 5. Ziekenhuis bijbouw 10 6. Tandheelkundige hulp 10 7. Prophylaxe, progaganda 10 8. Ambtenarij en administratie 10 Tc zamen 130 Zegge boude.d e» dertig millioen. De verzekerden brengen zeker niet meer op dan80 Blijft over voor den S(aat. (den belastingbetaler)100 Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Ham delsinformatiebureau van Van der Graal' Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 22 Juli, in Nederland uitgesproken 46 faillissementen tegen 26 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 22 Juli 1921 1097 faillissementen tegenover 739 over ho zalfde tijdperk van het vorige jaar. Woningbouw. Aan de gemeente Schore is ten be hoeve van den bouw van een woning voor J. Molhoek een hypotheek ver leend tot een maximum van f 3080 met een aii-iinum voorschot van f 2770 Bijdragen voor woningbouw werden verleend aan de gemeente 's Heer Arends ke ke f 1280 voor J. Meliefste Wis- sekerke f 1800 voor J. C. Kramer. ScllOfé. Vrijdagavond kwam de paar denhandelaar G. Uuijk met paard en lilbury door Schore. In de Naaiineet struikelde het paard en werd dhr Luijk zoo hard legen den grond geworpen, dat hij een vrij ernstige woud aan liet hoofd bekwam en bewusteloos werd op genomen. Geneeskundige hulp werd in geroepen. Nieuwdorp. Vrijdagmorgen leed de huurkoetsier A. B. met passagiers naar den trein. Dicht bij het Café Tol brak het draagkussen waardoor het rijtuig, met. de inzittenden omkantelde. Toegeschoten hulp bracht het rijtuig weer spoedig op de wielen. De inzittende vrouwen werden met moeite uit het rijtuig gehaald. Slechts een ruit was gebroken, een der vrouwen had een snede in bet hoofd opgeloopen waar voor het noodig was geneeskundige hulp in te roepen. Middelburg. De N. V. Autodienst Walcheren heeft er voor de zomermaan den nog een nieuwen wagen bij gehuurd, ten einde zooveel mogelijk te voorko men, dat de reizigers het ongemak heb ben van te vol geladen wagens. Boven dien was er behoefte gebleken aan een reservewagen, ten einde geregeld de andere wagens om de beurt te kunacn onderhouden. De nieuwe wagen is van groot mo del eu biedt zitplaats voor 28 u 30 personen bij heeft het uiterlijk van een tramwagen met ingang aan de achterzijde. Zondag zal zij in dienst komen. (M. C.) Wilheliuinndorp. Toegelaten tot, het inter: aat, van de kweekschool voor de Zeeraart te Amsterdam P. A. v. d. Broecke alhier, leerling der Goeache R. H. B. S. Heden (Maandag) viel het 8 jarige meisje Luteijn uit een dakraam op vier meter hoogte. Zij kwam op haar hoofd terecht, werd bloedend ver wond aan het voorhoofdsbeen en bekwam een lichte hersenschudding. Het ongeval, datdoodelijk had kun nen zijn is dus vrfj gelukkig afgeloo pen. Dr. v. d. Berg verleende genees kundige hulp. Coiynspluat. Tot onderwijzer aan de openbare school alhier is benoemd dhr. II. W. P. A. de Jong te Stavenisse. Voor de vacanle betrekking van ondei wijzeres aan de openbare school alhier hebben zich na herhaalde op roeping 2 sollicitanten aangemeld. NIgse. De schietvereeniging Pro patria alhier zal in Seplember een algemeenen wedstrijd houden waarbij medailles, kunstvoorwerpen en geldprijzen zullen uitgeloofd worden aan de beste schutters. lerseke. Vrijdagavond hield hier de heer J. J. Leijs, directeur van 't landbouwonderwijs ia Sariaame, vroe ger onderwijzer in Nederland, o.a. (e lerseke, een belangwekkende en uitvoe rige voordracht over genoemde kolonie. Hij behandelde hoofdzakelijk land en volk. De toegang was vrij. Suriname, vertelde spreker, is groo- tendeels nog onbekend, de zuidgrens is niet te bepalen. Er zijn veel en waterrijk: riviereD, die van het zuiden naar het noorden ioopen en vooral aan de monding zoo bieed zijn, dat men ze niet overzien kan. Het overstroo- mende water heeft dwarsrivieren ge vormd, die dus van 'toosten naar 't westen loopen Er zijn ontzaglijke oevbosschen, de wijk- en woonplaatsen van de bosclmegers. Verkeerswegen ontbreken geheel, zoodat van den overvloedigen voorraad hout haast niets gebruikt wordt. Opmerkelijk is dal men in heel de kolonie, zelfs in Frausch en Britsch- Guijana aan de Nedtrlarrdsche taal genoeg heeft, ook heel de zeer ge mengde onbeschaafde bevolking- ver slaat ze. De bevolking bestaal uit weinig Nederlanders en Franschen, koelies, Chineezen, negers, boschnegers en In dianen of roodhuiden. De roodhuiden zijn de oorspronke lijke bewoners van Amerika; ze zijn evenals de oude Germanen, onbeschrij felijk luide mannen doen niets liever dan dobbelen en spelen verder jagen en vissollen zede vrouwen verrichten land- en allen anderen noo digen arbeid. De Franschen zijn na- komelingeu van gevluchte misdadigers uit de aangrenzende Fransche straf kolonie Cayenne en dus we'nig moreel. De koelies zijn afkomstig uit Britsch- Indië zij vormen een krachtig, sterk, mooi soort van menschen, die vrij beschaafd zijn. De Chineezen zijn bij gebrek aan werkkrachten na de af schaffing van den slavenhandel inge voerd, doch zijn, toen hun 5 jarig contract was afgeloopen, in Suriname blijven wonen en vormen nu een kleinen winkelstand. Ook Javanen heeft men op dezelfde wijze als de Chineezen, naar de kolonie overgebracht, maar dat heeft niet lang geduurd. De bosch negers zijn afstammelingen van weg- geloopen slaven en heeten zoo, omdat ze de bosschen bewonen. Over 't geheel zijn de gekleurde bewoners van Suriname onbeschaafd, wreed, bedriegelijk en grenzeloos bij en lichtgeloovig. De ku -lies zijn in alle opzichten de besten en ook 't meest kunstvaardig. Over 't klimaat, en de voortbreng selen werd weiuig of niets gezegd dat komt misschien late r nog. De heer Leijs heeft een groote ver zameling van dierengeraamten en aDdere dingen meegebracht, ook foto's, die Zaterdag werden tentoongesteld, voor kinderen g'atis, voor anderen tegeu 25 cent voor een liefdadig doel. Zoo was er een steenen bijl (zonder heft), die spreker van een inlander voor 5 ge meten land gek.cht had. Alhier is een stuk land van bijna 2 gemeten gehuurd voor f 300 per gemet. Het is bezet met zilveruieu. Geslaagd dezer dagen le Breda voor het "Mulo-examen Jacob Prins Joh. Jz. van hier. (Z) Krabbenilijlte. Vrijdagavond verga derde de Raad der Gemeente, Aanwezig 6 leden, de heer Krijger heeft kennis gegeven, dat hij verhinderd was. Nadat op de gebruikelijke wijze geopend was worden de notulen voorgelezen en onveranderd vastgesteld. De voorz. deelt daarop mede, dat Ged. St. af wijzend hebben beschikt op de reclame van den heer A. Westrate inzake Hoofdelijken Omslag over het dienst jaar 1919; dat door Ged. St. is goed gekeurd het raadsbesluit, waarhij aan deu lirer Krijger anders dan op eigen verzoek, eervol ontslag is verleend als tweeden plaatsvervanger-ambtenaar van den burg: rl ijk en sland. Het volgende punt der agenda betreft een voorstel van B. en W, tol liet aanbrengen van een watergasinstallatie aan de gemeen schappelijke gasfabriek. De voorzitter wijst op de ongunstige financieele uitkomsten van het gasbedrijf, wr«t vooral zijn oorzaak vindt in de geringe verkoopwaarde der cokes. Om un dit afvalproduct tot hoogere waarde te brengen doen B. en W. dit voorstel. Er komt dan een menggas met ongeveer 4300 calorien. Na eenige discussie wordt dit voorstel met alge- meene stemmen aangenomen In ver band met dit aangenomen besluit, wordt een wijziging gebracht in het pachtoontract met de MABEG en wordt een besluit genomen tot het aangaan van een geldleening van f 2600. Het volgende voorstel betreft een verzoek van P. Dronkers om borgstel ling voor een eventueele hypotheek op zijn met rijkspremie gebouwde woning. De voorzitter licht dit voor stel uitvoerig toe en betoogt, dat dit de eonsekwentie is van een reeds vroe ger genomen besluit, n.l. het toekennen van een gemeentelijke aanvullingspremie Risico kan hieraan niet veel verbonden zijn. Nadat uit den boezem van den Raad nog een paar nadere inlichtingen zijn gevraagd, wordt het voorstel met algemeene stemmen op één na aange nomen, de heer De Kok stemde tegen. Daarop werden enkele wijzigingen aam gebracht in de begrooting over het 1 dienstjaar 1921. Het reglement voor het Burgerlijk armbestuur wordt daar op aangevuld met eenige bepalingen, betreffende de verpleging van kinderen in gezinnen. Daarop wordt de rekening van inkomsten en uitgaven der ge meente aangeboden. Deze dienst sluit met een nadeelig saldo van f 101,76^, terwijl voor dezen dienst nog ongeveer nog f 1100 moet worden ontvangen. De Raad wijst de heeren Haverhoek en De Kok aan tot het nazien van deze rekening. Vervolgens wordt vastgesteld hel cohier evenredig schoolgeld 1921/'22 tot een bedig van f 789,40. Tot twee de plaatsvervangende-ambtenaar van den Burgerlijken stand werd daarop benoemd Weth. Vogelaar. Alsnu komt aan de orde de stem ming over het voorstel, betreffende de maximumsnelheid in de kom der ge meente, over welk voorstel de stemmen in de vorige zitting hebben gestaakt. Het voorstel wordt nu aangenomen met 5 tegen één stem, die van den heer De Kok. De maximumsnelheid wordt nu 20 K.M. Het laatste punt der agenda betreft een voorstel van B. en W. lot aan koop van ruim een H.A. bouwgrond gelegen aan den stationsweg, midden in den kom der gc-nieente. In een breed opgezet, geargumenteerd betoog licht de voorzitter dit voorstel toe. Hij begint met de verklaring, dat htt college van B. en W. niet éénstemmig is. Hij zal het standpunt der meerder heid uiteenzetten. Allereerst legt hij een kaart van het terrein over, waarop een volledig bouwplan is geprojecteerd. Met belang stelling wordt dit door de Raadsleden bekeken. De voorzitter zegt, dat de vol gende overwegingeu de meerderheid van liet college tot dit voorstel hebben zeleid We zien onze gemeente groeien, maar niet naar een absoluut vastgelegd plan. We groeien uit naar Rilland, naar W' arde, steeds verder van de kom der gebeente, en vooral steeds verder van het tation. In de onzekere tijden was dit verschoonbaar, men probeerde met de minst mogelijke kosten grond en woningen beschikbaar te stellen. Voor genoemde uitbreiding was geen aparte aanleg van straten noodig, men bouwde aan den weg, maar daardoor hebben die bewoners niet dat gerièf, waarop ook een dorpsbewoner recht heeft. In de bietencampagne is de weg onbegaan baar. Dat wordt met het aanbrengen van een grindpad geprobeerd te ver helpen, maar op deu duur zullen daar meerdere kosten voor de gemeente uit voort vloeien. De voorzitter stelt dat voorop, om le doen uitkomen, dat, hoewel op dit oogenblik weinig kosten aan de gemeente, het niet uitgesloten is, dat dit mettertijd verandert en dan heeft de gemeente geen verhaal op de bewoners. Volgens zijn meening moet nu een andere politiek worden gevolgd. De tijden zijn nog wel niet normaal, maar toch reeds veranderd en goed. De bouwmaterialen zijn in prijs gedaald, zoodat de kans op eigen bouw grooter is geworden. B. en W. achten nu de tijd aangebroken om een bepaald stuk grqnd voor de uitbreiding der gemeente aan te wijzen, om op die manier de uitbreiding zelf in handen te hebben en te kunnen leiden. De Raad kan voor waarden stellen waardoor een gedeelte van de gemeenschapskosten, straat, rioleering enz. door de nieuwe eigenaars of erfpachters kan worde» gerestitueerd. Dit moet men in het oog houden bij het bepalen der koopwaarde van het nieuwe perceel. De voorzitter geeft daarop een uitvoerige berekening. De aankoop bedraagt f 1.60 per M2. De straat zou 8 M. breed worden met aan weerszijden een trottoir van 1.20 M. Omdat geen zwaar vervoer noodzakelijk is, kan met klinkerbestra ting worden volstaan. Met rioleering enz. zonden de totale kosten bedragen ongeveer f 3 per M2. De voorzitter gaat daarop na, wat de zoogenaamde bouw- groid kost aan, wat hij noemt een slikweg, en komt tot ruim f 1.75 per M2. Op die gronden betoogt de voorzitter, dat de gemeente niet veel van het kostende bedrag zal moeten laten vallen, om bouwers te krijgen. Verscheidene handelsmenschen, die nu, noodgedwoiu gen ver van het station wonen, zullen trachten zich te verplaatsen, terwijl het terrein mede ook uitnemend is geschikt voor het bouwen van rentenierswonin- gen. Bovendien moet het de gemeente

Goessche Courant | 1921 | | pagina 2