N° 87, Dinsdag 26 J nil 1921 108 jaargang, Buitenland. School en Kerk. Stadsnieuws. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naaml. Vennootschap Goesche Courant ADVERTENT1ËN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 2d cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 1—10 regels f 2,40 Bewijsnummers '5 cent. en Kleenwens Ross' Drnhkers- en Uitgeversbedrijf. Advertenties worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. VAN DEN ZELFKANT VAN EUROPA. De bolsjewistische zegeningen, waar onder Kusland gaat gebukt, hebben schrikbarende afmetingen aangenomen. Volgens een bericht aan de Daily Express uit Riga hebben dertig millioen menschen uit de Russische hongerge- bieden, na zich langen tijd met katten, honden en ratten gevoed te hebben, hun woonsteden verlaten. Zij doen een wanhopige poging een welvarender ge bied te vinden. De algemeene uittocht neemt drie richtingen, 'naar Siberië, naar Zuid-Rusland en naar Moskou. Alle vee en graan dat de zwervers op hun weg vinden, wordt verslonden. De horden maken zich van de treinen meester, desorganiseeren den treinen loop volledig. Er wordt een beroep gedaan op de troepen voor de bescher ming der steden tegen de uitgehonger- den. Op verschillende plaatsen zouden gevechten plaats hebben tusschen troe pen en door honger wanhopig geworden menschenmassa's. De correspondent van de Daily Herald te Moskou gewaagt van maatregelen tegen den hongersnood. De Russische vakvereenigingsraad besloot een beroep te doen op het wereld-proletariaat. Een steuncomité te Moskou, bestaande uit Kamenef, Krassin, Gorki en anderen heeft Donderdag te Moskou vergaderd en besloten de taak ter bestrijding van den nood te aanvaarden onder de auspi ciën van het Roode Kruis Dit lijkt wel op pogingen oin een reusachtigen brand te bestrijden met een emmertje water en we zijn niet bijzonder optimistisch gestemd ten aanzien van de pogingen van Kamenef c.s. In een chaos kan men niet een gedeeltelijke orde scheppen en men kan op lucifers die men bij wijze van heipalen gebruikt geen huis bouwen. Het Russische huis nu rust op bolsjewistische lucifers, welke niet vonkvrij zijn, integendeel Er is nog een streek, waar het een wanordelijke toestand is, n.l. Opper Silezië. Over de materieele schade, - over schade van hooger orde in den tegeu- woordigen tijd uit te wijden, schijnt nutteloos het volgende Volgens een rapport van den Berg- und Hüttenmannische Verein betreffen de de schade, welke het jongste oproer in Opper-Silezië heeft aangericht, be draagt de steenkoolproductie thans slechts 50 pCt. van dien vóór den opstand. Voor uitvoer is slechts 30 pCt. der productie beschikbaar. Nog erger dan de steenkoolmijnen hebben de hoogovens te lijden wegens het verjagen van liet geschoolde Duit- sche personeel en wegens het gebrek aan grondstoffen. Een juiste opgave der geheele schade ook tengevolge van plundering en vernieling en van hel indirecte nadeel door gebrek aan grondstof en gebrek aan afgezetgebied is echter op het oogenblik nog niet mogelijk. Rooskleurig ziet het er voor de toekomst van Europa nog niet uit Een afscheid. De heer J. G. Nijk, directeur van de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg, die tegen I September als zoodanig benoemd is aan de Kweek school te Haarlem, heeft Vrijdagmorgen in eene feestelijke bijeenkomst afscheid genomen van leeraren, oud-leerlingea, leerlingen, vertegenwoordigers van het rijksschooltoezicht en vrienden. Ver schillende sprekers schetsten in den breede wat de heer Nijk voor de school is geweest en wat in verschillend op zicht aan hem wordt verloren, waarna hem verschillende geschenken werden overhandigd. Hoo/dacte. Voor het examen hooidacte slaagde te Breda mej. C. A. Baarschers te lerseke. Ned. Herv. Gemeente. Ds. J. G. Steenbeek Jr. te Kruiningen zal Zondag 14 Aug. des nam. zijn afscheid preeken en Zondag 21 Aug. zijn intrede doen bij de N. H. gemeente te Zierikzee. Gewestelijke uitvoering K. N. G. V. Ne eere-avond. In de Prins van Oranje, alhier, had Vrijdagavond de Eere-avoud plaats, welke voorafging aan den dag van de i uitvoering van het gewest Zeeland van het Kon. Ned, Gymnastiekverbond. De groote zaal was geheel bezet onder de aanwezigen merkten we o.m. op den voorzitter van het Eere-Comité, burgemeester Hajenius en mevr. Iiaje- nius, den heer II. J. Balfoort, In specteur van Lichamelijke Opvoeding in de 2e Inspectie, Joh. Heijnen, 's-Gravenhage,- voorzitter van het Kon. Ned. Gygm. Verbond, leden van het eere-comite', het bestuur en de tech. nische commissie van het gewest Zee land en voorts verschillende autoriteitem. op het gebied der gymnastiek. De voorzitter der regelings commis'sie, (!e heer J. W. Vienings heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Spreker meende dat de dag van de gewestelijke uitvoering van het K. N. G. V. als een memorabelen datum zal worden aan- geteekend iu het boek der historie en verheugde zich er over dat de uit voering te Goes, de hoofdstad vau Zuid-Beveland, plaats heeft, in de stad van Jacoba van Beijereu, die spreker de eerste schutspatrones, als 't ware, der gymnastiek noemde, daar ze zoo voortreffelijk te paard kou rijden, kon jagen met den valk en kon omgaan ■met den handboog. Spreker zette ver volgens de groote beteekenis uiteen van de gewestelijke wapenschouw van meer dan 1000 gymnasten eu de waarde der gymnastische oefeningen, waardoor moet worden bereikt het Mens sane in corpore sano, de krachtige geest in het krachtige lichaam. Zeker, spreker weet wei la seule grandeur c'est la grandeur d'ame, de ware grootheid is de zielegrootheid, maar toch, het gansche compositum meusch, de koning der schepping, wordt pas verkiegen wanneer in het schoone lichaam ook huist een schoone ziel. Spreker wees er op dat de voetbal- en de korfbalsport slechts bepaalde spierstel sels, de gymnastiek het geheele lichaam ontwikkelt, wat van belang is voor den levensstrijd, waarin het Luctor et Emergo geldt. Daarna richtte spreker nog een afzonderlijk woord van wel--' kom tot het hoofd der gemeente, dfe er een eer in stelt niet alleen te zijn burgemeester, maar ook burgervader, aau den heer Heijnen er den heer Balfoort. Spreker eindigde met de hoop uit te spreken dat de gewestelijke uitvoe ring uitstekend zal slagen. (Applaus). Daarna werd een programma uit gevoerd, dat werkelijk bijzondere interessante gymnastische nummers bood. Van wat voor de pauze werd gegeven willen we noemen de staaf- oefeDingen door heeren van /Sparta" te Bergen op Zoom, waarmede te Rijssel de eerste prijs werd behaald. Na de pauze was op het podium het bestuur van Volharding aanwezig en voerde de heer W. de Graaf, Mid delburg, voorzitter van het gewest Zeeland het woord. Spreker bracht dank aan de burgerij van Goes voor haar financieelen steun en voor de geboden gelegenheid aau de dames- gymnasten om bij Goesche families onderdak te vinden, waardoor zij hier een nacht konden overblijven. De heer de Graaf sprak een woord van welkom tot den Bonds-voorzitter en wenschte dezen geluk met het hersfel van zijn ziekte. (Applaus.) Spreker herinnerde eraan hoe in 1895 in ditzelfde gebouw het gewest Zeeland werd opgericht en herdacht hierna het dertigjarig jubileum van de trouwe vereeniging „Volharding" welke in Nov. 1891 met een 8 tal leden werd opgericht en thans tot de sterkste vereenigingen van het gewest behoort. De eenige oprichter, hier tegenwoordig, is de heer J. J. P, C. Bartelse, sinds 1894 de wakkere voorzitter van Volhar ding. Spreker memoreerde hoe door de volharding van „Volharding" verschil lende gymnastiekverenigingen op Z. Beveland werden opgericht en sprak de hoop uit dat „Volharding" steeds verder voort zal gaan op den weg die leidt naar hel succes. Namens het gewest bood spreker de vereeniging een fraaie herinueringsmedaille aan. De heer Joh. Heijnen, voorzitter van het K, N. G, V. complimenteerde hierna den heer Bartelse en speldde dezen het zilveren eere-speldje, het eenige onderscheidingsteek™, waarmede het verbond heel zuinig is, op de borst. (Daverend applaus). Spreker zeide dat dit eereteeken door den kriDg Zuid-Beveland aan het bondsbestuur voor den lieer Bar telse is opgeëischt. (Het eere speldje is een verkleining in zilver van het bondsinsigne eu de heer Bartelse is de eerste in Zuid- Beveland, die het heeft verworven.) Daarna werd voortgegaan met de afwerking van het programma. Wij noemen hiervan nog de vrije oefenin gen, (dames en heeren) van „Volhar ding" Goes, die keurig eu vlot werden uitgevoerd, de fraaie plastische standen (dames) van „Sparta" Vlissingeu eu de gracieuse Rhythmische oefeningen (da— van „Medioburgum" te Middel- -'tjurg. De avond werd gesloten met het zingen vau het Bondslied door alle aanwezigen. Een aardig strijkje van eenige leden der „Symphonie", Goes, onder leiding van den heer F. V, Maunhardt, ver zorgde uitstekend het muzikale ge deelte van den avond. De optocht. Het weer zag er Zaterdagmorgen eenigszins dreigend uit, maar gelukkig bleef het bij dreigen en zoo werd de Gewestelijke uitvoering niet door regen gestoord, eigenlijk was het weer uit stekend, daar het voor de gymnasten niet te warm was. Nadat des morgens verschillende wedstrijden in het gymnastieklokaal der M. U. L O. school en der R. H. B. S. en de generale repetitie der alge meene vrije oefeningen op de Groote Markt had plaats gevonden, werd des middags de optocht op Klein Frank rijk opgesteld en trokken de deelne mende vereenigingen onder de opwek kende tonen van Euphonia, Hosanna en Euterpe (Heinkenszand) door de stad. Het was een imposant schouw spel deze honderden dames- en heeren gymnasten in rhythrnischen tred achter de kleurige banieren te zien voort- marcheeren. En duizenden toeschouwers hadden zich langs den weg geschaard om^ervan te genieten. \De ontvangst ten Stadhuize. Te ongeveer half twee had de ont vangst der officieele personen door het gemeentebestuur ten stadhuize plaats. Burgemeester Hajenius noemde het een voorrecht de deelnemers aan het gymnastiek feest te ontvangen en wenschte. de jubileerende vereeni ging „Volharding" en den heer Bartelse van harte geluk wat de heer Bartelse voor de gymnastiek beteekent, spreker is gisteravond daarachter gekomen. Spreker merkte op dat we in Goes steeds vooruitgaan, ook wat betreft de gymnastiek en we hebben nu een gymnastieklokaal gekregen aan de M. U. L. O. School. Zeker, er zijn nog vrome wenschen maar spreker zal zich hierover verder niet uitlaten. Spreker vindt het. prettig, dat men ook thans, evenals zes jaar geleden, Goes heeft uitgekozen voor de gewes telijke uitvoering. Met den wensch dat Pluvius de gymnasten genadig zal zijn en dat allen een alleraangenaamste» dag zullen doorbrengen, besloot de burgemeester zijn redevoering. De heer W. de Graaf, voorzitter van het gewest, zegde dank voor de vriendelijke woorden door den burge meester gesproken en gaf de verzeke ring dat deze woorden en de ont vangst op hoogen prijs worden gesteld. Dat beteekent dat der overheid de lichamelijke opvoeding ter harte gaat en dat de overheid overtuigd is zoowel van de hygiënische als van de paedagogische, moreele en prac- tische waarde daarvan. Spreker hul digde het gemeentebestuur om deze opvatting en sprak de hoop uit in de toekomst eeu gemeentelijk sport, terrein in Goes te zulien zien. De heer Joh. Heijnen, voorzitter van het K. N. G. V. herdacht met dankbaarheid den steun van het gemeentebestuur van Goes naast dien van Middelburg en Vlissingen indertijd bij de gewestelijke, bijna provinciale indeeling van het Verbond. Drie en vijftig jaar heeft het Verbond gezwoegd, in 1868 begon het met 215 leden, thans heeft het er 34000. Het is gebleken dat het Nederlandsche volk lichamelijk wenscht te worden ontwikkeld. Dat het gemeentebestuur i van Goes dit te voren heeft ingezien, daarvoor brengt spreker het dank en i hulde. De 1 urgemeester sprak hierna woor- den van waardeering tot de regelings- commissie, inzonderheid tot den voor zitter en zegde dezen dank voor de vriendelijke woorden op den eere avond tot hem gesproken. Nadat door den burgemeester een dronk was ingesteld op het welzijn van het gewest Zeeland vat het K.N.G.V., welke door djn heer de Graaf werd beantwoord met een dronk op Goes, op haar kranig gemeentebestuur en op den burgemeester, werd op de trappen vau het Stadhuis esn opname van de officieele personen gemaakt. [barna werd de optocht voortgezet thans reden achter de muziek in eenige auto's de leden der regelingscommissie en schreden achter her. bondsvaan lel de voorzitler van het eere-comité, bur. gemeester Hajenius en de voorzitter van het. K.N.G.V. De wedstrijden. Het terrein in den Wilhelmiuapolder, waar de wedstrijden plaat9 vonden, was keurig iu orde. Vroolijk wapperden de vlaggen en wimpels Er was een tribune opgericht, er waren tenten voor de teicommissie, voor kleedlokaal en ververschingeu, kortom een en ander liet niets te wenschen over. Niet onvermeld mag blijven dat de Wilhelmiuapolder (directeur de heer H. A. Hauken) met groote bereidwillig heid materialen verstrekte en faciliteiten verleende. Ook de orde-maatregelen op het terrein waren zeer afdoende. Een groot aantal toeschouwers, er wer- deu plui. 1500 kaarteu verkocht, woonde de wedstrijden bij, die schitterend zijn geslaagd. Meermalen bewees het pu bliek door luid applaus, hoe het mee leefde, wanneer een mooie sprong of stand te bewonderen viel. Vooral het polsstokhoogspringen en de estafetteloop genoten de belangstelling. Het was werkelijk een propaganda-demonstratie voor de lichamelijke opvoeding. Geen enkel ongelukje viel voor. Dat een en ander zoo uitstekend verliep toont, dat de hoofdleiding hij den heer C. T. Ruben, Goes, in uitstekende handen was. De drie muziekkorpsen, die den op tocht meemaakten, lieten zich nu hier hooren, tot genoegen van het publiek. Omstreeks halfzeven werd weer naar de stad afgemarcheerd, waar een ge zellige drukte heerschte. De uitslag. De uitslag van de wedstrijden is als volgt Beste houding tijdens den optocht le pr. zil. med. van d;n Ned. Bond v. Lich. Opvoeding, Volharding te Goes, 2e pr. verg. zil v. Y. T. V, te VlissingeD. Vierkamp heeren. Ver. wedslr. le pr. Groote bronz. med. van H. M. de Koningin, Prins Hendrik te Breda 2e pr. zilv. med. v. Gewest Zeeland Volhard-ng, Goes3e pr, Kracht en Vlugheid, Bergen op Zoom. Pers. wedstr. le pr. zilv. med. van den Comm. der Koningin in Zeeland Ver- kooijen, Prins Hendrik, 2e pr. ziiv. med. v. Volharding te Goes, Menzel, Pr. II. 3e pr. A. Vos, Kracht en Vlugheid. le pr. Viije Oefeningen M. M. v. Rijssel, Olympia, Tholen, le pr. Rek, E. Kerkhoff, Prins Hendrik, le pr. 400 M. loop D. Schipper, Olympia, Kapelle, le pr. Speerwerpen BaaijeD, Kr. en VI. Pol8tokhoogspringen. le pr. zilv. med. van voorz. Reg.- Comm. C. Schipper, Volharding Goes, 2 M. 90 cM., 2e pr. verg. bronz. med. van Turnkring Z. en N. Bev. Ph. Bom, Medioburgum, Middelburg, 2.85 M 3e pr. J. Schipper, Olympia, Kapelle, 2.80 M. Etafette loop heeren4 X 100 M. le pr. Zilveren wisselbeker, Sparta B. op Zoom, 2e pr. verg. bronz. med. van Turnkr. N. en Z. Bev. W. I. K. Wemeldinge, bij lotiog met 3e pr. Prins Hendiik Breda. Briekamp dames ver. wedstr. le pr. zilv. med. van Z. K. H. Prins Hendrik, Medioburgum, Middelburg 2e pr. verg. zilv. med. van voorz. Gew. Zeeland, Volharding, Goes, 3e pr. Olympia, Tholen. Pers. wedstr. le pr. zilv. med. van burgemeester van Goes, F. Verhoeff, L. O. Vlissingen, 2e pr. zilv. med. van Dr. Smit, Goes, C. Duijvekot, L. O. 3e pr. M. van Boven, Volharding, Goes. le pr. Vrije oef. F. Verhoeff, L. O. le pr. Rek, A. van Roo, Mediob., le pr. Balwerpen, M. Joosse, Mediob. Driekamp meisjes ver. wedstr. le pr. med. van li. M. de Koningin Moeder, Olympia, Tholen, 2e pr. L. O. Vlissingee, 3e pr. V. T. V. Vlissingen Pers, wedstr. le pr. C. v. Os, Olympia, Tholen, 2e pr. M. Winkstr, Medio, bij loting met 3e pr. K. I,aban, Olympia, Tholen. le pr. Vrije oef. M. v. d, Sande, Olympia, Tholen, le prijs brug, dezelfde, le pr. kl. bal werpen, M. Winkstr, Medio. Driekamp jongens 14—15 jaar. Ver. wedst. le pr. zilv. med. v. bestuur Volharding U.D I. Wolphaartsdijk, 2e pr. Sparta, Krabbendijke, 3e pr. Olym pia, Tholen. Pers. wedstr. le pr. A. P. C. v. Leeu wen, H.D.I., 2e pr. A. Vriens, Olympia, bij loting met 3e pr. A. Tollenaar, Sparta. le pr. vrije oef. A. P. C, v. Leenwen (bij loting), le pr. 80 M. loop A. Tol lenaar (bij loting), le pr. verspringen A. P. C. v. Leeuwen. Driekamp jongens 1213 jaar. Ver. wedstr. le pr. zilv. med. v. S. P. Willems, Middelburg, Volharding, Goes, 2e pr. Sparta, Krabbendijke3e pr. Ü.D.I., Wolphaartsdijk. Pers. wedstr. le pr. J. Vos, Volhar ding, 2e pr. J. Klooster, idem, 3e pr. F. Hoogesteger, Sparta. le pr. vrije oef. L. Swerus V.T.V Vlissingen, le pr. 60 M. loop J. Kloos ter, Volharding (bij loting), le pr. ver springen, J. Vos, Volharding. De niet vermelde prijzen zijn bronzen medailles of cadeaux. De uitreiking der prijzen en diplo ma's had plaats in de Soc. V. O. V. Bij de plechtigheid was tegenwoordig burgemeester Hajenius, Het woord werd gevoerd door den heer Vienings, voorz. der regelings commissie, den heer Heijnen, voorz. van het K.N.G.V. en deu heer de Graaf, voorz. van het gewest Zeeland. Deze laatste bracht dank aan de bur gerij van Goes, aau de regelingscom missie en in 't bijzonder aan den heer VieniDgs voor wat zij voor het wel slagen van deze gewestelijke uitvoering hebben gedaan. Spreker constateerde dat deze uitvoering ondanks de buiten gewoon verzwarende omstandigheden, de tegenwerking van verschillende zijden een groot succes is geworden. Spreker bracht een woord van hulde aan den hoofdleider, deu heer Ruben. In den tuin van V.O.V. was inmid dels het concert van Euphonia aangt- vangen. De gymuasten konden zich vermaken op de Eancy-fair en de daar toe behoorende attracties in den tuin. Eenige dames en verkoopstertjes waren weer druk in actie, op verzoek van Vreemdelingenverkeer. Op de Groote Markt gaf Eulerpe een welgeslaagd concert en in 't cen trum der stad was het een vroolijkc drukte en toen Euterpe ai spelende afmarcheerde, hoste de menigte mee. Uitslag Ringrijderlj. De uitslag der Vrijdag gelioud™ Ringrijderij, die schitterend gesla- d mag heeten, is als volgt le Prjjs A. Lindenbergh te W - faartsdijk. (Zilveren vaas aangebo door Burgemeester Wagtho', 2e pi P, v. Dijke, 's-Gravenpolder(twee zilver 11 pasteilepels aangeboden door dhr. I. Fransen van de Putte). 3e pr. M v. d. Linde, Goes, (bouilloire van d en Mevr. van Dissel). 4e pr. A. Zandee, Kloetinge, 5e pr. P, de Kocij- lerseke, 6e pr. A. J. v. Oss, Wol- faartsdijk, (Ned. Volksleven van dn?, v. d. Ven te Arnhem) 7e pr. P. Ha- rinck, '8-Heer Abtskerke (zilveren lep 1 van dhr. A. Arnoldi) 8e pr. 1. v. Dijk, 's Gravenpolder, (zilveren lepel van dhr. v. d, Bosch). 9e pr. A. deBour- graaf, Wemeldinge, 10e pr. J'. A. Nie- wenhuize, Wolfaartsdijk, lie pr. W. v. Liere 's-Heer Abtskerke (zilv. lepel i van N. N.) 12e pr. S. A. N. v. Oeveren, Wolpliaan *- dijk, 13e pr. II. Koert, Wolphaartsdijk, 14e pr. J. Boogaard, Hoedekenskerke,

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1