N°. 86 108 jaargang. Zaterdag 23 Juli 1921 Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. HET HART VAN ONS VOLK. Buitenland. Binnenland, Stadsnieuws, ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Nusral. Vennoot-chap Gtoeschc Courant A V ERTENT1ËN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 ie;» sj Bewijsnummers 5 cent. en Kleenwons Ross' Orulikora- en UitgereribadrQf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Het hart van ons volk klopt warm voor wat in onze oogen waardeering verdient. Wij kunnen diep meevoelen met wie ons lief zijn, wij kunnen plotseling spontaan tot uiting brengen wat in ons leeft aan medelijden. Men zegt, dat wij Hollanders een koud volk zijn, een volk dat moeilijk tot enthousiasme is te brengen en daar door tot geen groote daden in staat is. Maar heeft niet juist het feit, dat wij in moeilijke oogenblikkeii ons ver stand boven ons gevoel laten gaan ons land en ons volk niet van vele ver keerde daden teruggehouden Zouden ook wij, wanneer wij in de oorlogsjaren ons verstand niet boven ons gevoel hadden geplaatst, niet een overwinnaar geweest zijn, die armer uit den strijd kwam dan hij ten oorlog ging Wij zijn niet spoedig tot enthousiasme te brengen, wij zijn een volk van voor- ziebtigen en weifelaars, wij kijken de kat uit den boom alvorens ons geld en ons goed te wagen. Maar juist dat maakt, dat wij het wereldgebeuren objectief beschouwen, dat wij, alvorens ons in avontuurlijke ondernemingen te storten, ons eerst afvragen wat voor ons land en ons volk de verstandigste politiek mag heeten. Ook ons volk heeft als ieder ander t hans met groote moeilijkheden te kampen. Feller dan ooit is de strijd om betere bestaansvoorwaarden en alom voelt men den druk der steeds hoogere belastingen. Moeten wij niet dankbaar zijn, dat wij daarnaast niet liet verlies van mil- liocnen aan krijgstuig, van rijke oogst- velden, van steden en dorpen en bovenal van duizenden van de besten van ons volk hebben te betreuren Wij zijn er dankbaar voor dat ons volk, en daardoor ook onze regeering, in de oorlogsjaren zoo weinig enthou siast is geweest, dat wij ons niet aan z/groote daden' gewaagd hebben. Men zegt, dat ons volk ongevoelig is omdat het niet spoedig tot enthou siasme is te, brengen en zich daardoor menigmaal onthoudt van medewerking aan wat anderen natuurlijk en vanzelf- prekend toeschijnt. En toch vergist men zich daarin. Want ons volk moge er een van koele berekening zijn, het moge zich niet in een roes tot gewaagde onder nemingen laten verleiden, maar onge voelig, neen, dat is ons volk niet. Wij kennen liet enthousiasme en wij constateeren het menigmaal in alle lagen.dér bevolking bij de meest ver schillende gebeurtenissen. En eigenlijk behoeven wij om men- schelijk gevoelen te constateeren, niet op bepaalde klassen of politieke groepen van ons volk te wijzen. In dagen van spanning en emotie blijkt telkens weer, dat wij Hollanders niet het koude en berekenende volk zijn waarvoor men ons uitmaakt. Ons enthousiasme uit zich in liefde en aanhankelijkheidsbetuigingen en in het buitenland moge men constateeren, dat er van onze koelheid en gereser veerdheid geen sprake is wanneer er een beroep op onze gastvrijheid voor daklooze vluchtelingen of onze daad werkelijke hulp voor zwakken en lijden den gedaan wordt. T. WRIJVING. Japan schijnt niet zoo bijzonder enthousiast te zijn over de door Amerika voorgestelde conferentie, over de beperking van bewapening wil het gaarne spreken, maar over de Stille zee vraagstukken wenscht het een Oostersche stilzwijgendheid te bewaren want de militaire Japansche kaste vreest een listig gestelde val door Amerika om de belangen van het land van de rijzende zon in te vangen met het ontwapeningsspekje. De Daily Express tracht nu een zaehten druk uit te oefenen op Japan, een druk, die op de flegma tiek aangelegd bewoners \an dit land, die daarin misschien nog de meesters van de Engelschen zijn, wel weinig effect zal sorteeren. liet blad vangt natuurlijk aan met de verzekering, dat Enge'and nooit zal medewerken om Japan Ie dwingen wettige rechten en belangen prijs ie geven en dat zijn eenige zorg is de vrede "van het verie Oosten te bewaren. De Daily Express is dan ook over tuigd, dat het Amerikaansche voorstel betreffende de Stille zee conferentie gedaan wordt zonder bijbedoeling en alleen in het belang van den wereldvrede //Als Japan ronduit wei gert zich met ons in die opvatting te vereenigen zullen wij genoopt zijn te gelooven dat liet phiuien koestert, die oovereenigbaar zijn met den vrede. Wij zijn het in Engeland er al over eens dat Amerika's ongerustheid over de Japansche wapeningen gerecht vaardigd fs. De Vereenigdu Stalen hebben evenals wij in het verre Oosten bewijzen van goed vertrouwen gegeven. Hun groote handelsbelangen in China, hun positie op de Filippijnen staan wijd open voor een aanval. Japan heeft aan het Westen geen overeen komstige bewijzen van goed vertrouwen gegev n en zijn uitgaven voor oorlogs toerustingen zijn geheel en al builen verhouding tot de behoeften van zijn verdediging. Deze feiten zijn veelbe- teekenend, zij dwingen ertoe den argwaan te hoesteren, dat Amerika bedreigd wordt door een aanval, en indien die argwaan zich verdicht tot een geloof, zal het heel© Britsclie rijk aan Amerika's zijde staan. In 1916 waren de vrienden van Engeland in Amerika er dag in, dag uit onophoudelijk doende, onze zask te bevordereu. Op het beslissende ooge/ibbk slaagden zij erin de groote republiek aan onzen kant te krijgeu. Het tooneel is veranderd. Het betaamt nu alle vrienden van Amerika in het Brilsche rijk de Vereenigde Staten in hun crisis ter zijde te staan.' Uit. deze uitlating blijkt wel dat het EDgelsch-Japausch tractaat, dat op verzoek van Japan met een jaar is verleDgt, maar lak is. En voor de appreciatie van lakwerk hebben de Japanners steeds een bijzonder orgaan gehad. Tusschen Frankrijk en Engeland botert het nog niet best in verband met de oplossing van het Opper- Siiczisckc vraagstuk. Frankrijk wil een onderzoek door een commissie van deskundigen, daarna de beslissing door den oppersten Raad en het zenden van meerdere troepen door de geallieerden, waartoe de geallieerde hooge commis sarissen te Oppeln adviseeren. De Engelsche regeering heeft op dezeD wensch geantwoord met een voorstel om den Oppersten Raad reeds 28 Juli a.s. te Boulogne te doen bijeenkomen, zonder voorafgaand onderzoek van specialisten. Engeland sckynt ook niet genegen versterkingen te zen den, heeft althans daartoe niet besloten en in Parijs maakt men er zich al ongerust over, dat de Fransche troepen in O. S. tenslotte in 't gedrang zullen komen. De Parijsche bladen wakkeren die onrustige stemming nog aan. Zoo betoogt de correspondent van het //Journal', dat de houding van de Duitsche troepen in O S., "het zenden van versterkingen door de Geallieerden in allen deele wettigt. „In de oihgeving van Breslau wemelt het van ongere gelde troepen en selbstschiitzcompag- nieën, die niet bestaan uit bewoners van de streek, maar in heel Duitsch- land zijn aangeworven tegen een soldij van 50 mark per dag. De militaire partij kan thans in Silezië een leger van 200,000 man op de been bren gen, samengesteld uit selbstschiitz- troepen en manschappen van de vrij- willigers-corpsen." De vrees voor het Duitsche milita risme is bij de Franscheu wel heel diep geworteld. De rijksmiddelen. De rijksmiddelen hebben in Juni opgebracht f 40,833,797,10 cl. i. f 1,769,223,34 meer dan in Juni 1920, ZANGCOSCOUBS. De uitslag. De uitslag van liet Zangconcour" van den Zeeuwscheu Zangersboud „Zang Veredelt", waaraan door Hi vereeni- gi-igen en zes ki derkoren uit ver- I schillende deelen van Zeeluid werd j deelgeuomen, is als volgt Derde a/deeling Zang Veredelt, Kortgene, 171 p.; Hoop op Beter, Rortgene, 162 p.; Crescendo, Kruiningeii, 157 p.; Luctor et Einergo, Wemeiditige, 156 p.; Gemengd Koor, 's fleer Abtskerke, 144 p. en Ons Genoegen, Rats, 140 p„ alle een Ie prijs, de eerste met onder scheiding. Zanglust, 's Heer Arei.d?- kerke, 135 p.; Polyhymnia, Sluiskil, 134 p.; Crescendo, Hoek, 130 p Nu met Hope, Burgh, 128 p.Excelsior, Nisse, 125 p. en Zanglust, Wilhel- minalorp, 122 p, allen een 2e prijs; Excelsior, 's Gravenpolder met, 117 p. een derde prijs. Tweede afd eling. Cloetings Gem. Koor, Kloelinge, met 159 p. een eerste prijs on Onderling Kunstgenot, Hansweert, met 100 p. een 3e prijs. Eerste af deeling. Oefening Baart Kunst te Goes, met 173 p. een eerste prijs met onder scheiding. De uitslag, met spanning door het, publiek tegemoet gezien, werd bij monde van Arnold Spo-1, namens de jury bekend gemaakt. Spreker zeide, dat de jury aan „Zang Veredelt" te Kort- gene en aan O. B. K. te Goes, de eerste prijs mei onderscheiding toe. kende. Daarna werd door alle aanwezigen, op verzoek van Arnold Spoel en ouder diens directie, het Wilhelmus, le en 2e couplet, met gloed gezongen. Van het eerste couplet werden de laatste regels (als gewoonlijk) verkeerd gezon gen en de lieer Spoel zong deze nu juist voor er. liet ze herhalen. Daarna moesten in de eere-afdeeling kampen om de groote zilveren medaille van 11. M. de Koningin de vereeni gen, die in liun afdeeling het hoogst aantal punten hadden behaald. Dit waren „Zang Veredelt" te Kortgeue, dir. de heer J. C. Maas, „Cloeting's Gemengd Koor" te Kloelinge, dir. de heer S. J. Tamminga en „O. B. K." te Goes met den zelfden dirigent. Achtereenvolgens bestegen deze ver eenigingen het podium. De spanniiig der zangers had toen wel het hoogtepunt bereikt en ze ver drongen zich om het podium en de jury-tent. Toen deelde de heer Spoel mede dat met algemeene stemmen de jury den eereptijs aan „Oefening Baart Kunst" directeur de heer Tamminga toekende. Een luid applaus bewees, dat de aanwezigen met deze uitspraak van liarte instemden. De voorzitter van den Zeeuwschen Zaugersbond, de heer O. Flipse te Wissenkerke bracht dank aan allen die aan het welslagen van dit concours hebben medegewerkt en constateerde, dat het een schitterende dag voor „Zang Veredelt" is geweest. De heer Arnold Spoel zeide, dat het den eersten keer is, dat hij in Zeeland hoorde zingen en het is hem meege vallen. Spreker bracht dank en hulde aan het bestuur van „Z»Dg Veredelt" en aan den burgemeester van Goes, die, door gedurende het grootste ge deelte van den middag het concours bij te wonen, van zijn groote belang stelling voor den zang .blijk gaf. Spreker verzocht het publiek eeu hoera aan te heden voor burgemeester Hajenius, aan welk verzoek gaarne gevolg werd gegeven. Nadat aan elke deelnemende vereeni1 ging een fraaie herinneringsmedaille was overhandigd door den heer C. Flipse, werd in optocht afgemarcheerd naar de stad, waar een gezellige drukte heersebte. Des avonds verpoosden de zangers zich op de „Vreemid", men zie hiervoor onder het verslag „Vree mid", Van dag tot dag. De uitreiking der prijs-medailles zal, met het oog op de inscriptie, die daarin nog moeten worden gegraveerd op een nader te bepalen dag plaatsvinden. Na-besrhomcing. Het zangconcours behoort weder tot het verleden, maar velen zullen zeker de herinnering aan dit welgeslaagde feest nog lange jaren als een kostbaar bezit met zich met dragen. E is uitstekend, met groote liefde voor de zangkunst gezongen. Dat be wijst reeds het groote aantal eerste prijzen in de derde afdeeling, waar slechts één derde prijs werd toegekend. Het zingen der kinderkoren was bijzonder aardig, men kon lrooren hoe hier de goede grondslagen werden gelegd voor de toekomst van den volkszang. We kunnen natuurlijk niet de prestaties van alle vereenigingen hespreken, maar wiileu aan de eere afdeeling nog een kolt woord wijden, „Zang Veredelt" te Kortgene verraste door een zeer correcte, tot in de puntjes' verzorgde weergave van „De Molenaar" van P. Martin Zijderlaan, fraai van k'ank en nuanceering „C'oetings Gemengd Koor" b'onk uit inet „Ons Lied" van Arnold Spoel, frisch en vlot gezongen, krachtig van rythme, liet. hooge „tale" werd ruim gehaald, maar klonk nog ietwat ruw. De kroon spande O. B. K. te Goes, met „Sneeuwklokjes", van P. Martin Zijderlaan, dit was werkelijk geheel af, werd met fantazie en zonder sihoolschheid' gezongen, een doorzich tig weefsel van klanken, op liet stram- men van klokgeklingel, waarvan het nat'illen wonderlijkeontroe-ingen wekte. Constateeren we ten slotte de groote belangstelling van het publièk, het aantal betalende bezoekers bedroeg ongeveer 2000, dat met groote aandacht het concours volgde. De regeling liet niets te wenschen over, er werd vlot achtereen gezongen, zoodat om kwart na vijven alles was afgeloopen. Eén opmerkinghet toeteren der kinderen op fluitjes en mirlitons was vaak zeer hinderlijk. VREEMID. De betrouwbaarheidsrit. De XJitslag. De uitslag van den Woensdag gehou den betrouwbaarheidsrit voor motorrij wielen en automobielen, door Zuid- Beveland en Walcheren (route 125 K.M.) waaraan door 39 van de 42 inschrijvers welke zich hadden opge geven, werd deelgenomen, is nis volgt le klasse Solo-motors. Ie prijs J. de Graag, verguld zil veren medaille, bij loting met 2en prijs. M. de Jonge, zilveren medaille, 3e pr. J. Smit, id.; 4c pr. 0, van Bulck, id, %e klasse Duo-machines. ie prijs .1 J. C. Kramer, verguld zilveren medaille 2e prijs bij loting met 3 en 4 C Geluk, zilv. med., 3e pr, Harold Kerkhaerd id., 4e pr J. M. Kooien id. 3e klasse Motor met zijspan. le prijs P. J. Boel, verg. zilveren medaille. Auto's. le pr, J. M. v. Riet, verg. zilv. med. 2e pr. J. v. Arenthals, zilv, med. bij loting met nos 37, 39 en 40. Bijzondere prijzen. Bij loting tusschen nos. 1, 4, 21, 33 en 30 is aan J. M. v. Riet toege- keud de gouden medaille vm „Vreemid" aan M. de Jonge een vulpenhouder uitgeloofd door den lieer Boel, aan J. de Graag de zilveren medaille uitge loofd door Vreemdelingenverkeer Z. en N, Bevelaud, aan P. J. Boel een mascotte uitgeloofd door den lieer J. M. Kooien, aan A. Strijd een motor- horloge, uitgeloofd door de firma Hugo Smit, aan W. Nijzink een mascotte, uitgeloofd door dezelfde firma. De dame van den duo-motor le pr. mevr. Kramer, een zilveren bloein- vaasje, uitgeloofd door J. de Gtaag, de dame duo 2e pr. mevr. Harold Kerkhaerd een flesch eau de cologne uitgeloofd door de firma Wilking, de dame in de zijspan le pr. mevr. Boel, een ttesch eau de cologne van dezelfde de eenige dame, die zelf een auto bestuurde, mevr. S. v. Oeveren, even eens een flesch eau de cologne door dezelfde firma en een glazenwisscher uitgeloofd door dhr. Sitter, (Pan American). Aan den heer Wisse, berijderjait den lichtsten motor viel teiuj^êTéén Bougie merk Bosch, Des avonds werden op de „Vreemid" tijdeus de pauze de prijzen uitgereikt op de muziektent, waar zich de deel nemers aan den rit hadden verzameld. De heer A. Amoldi hield een gezellig speechjc, waarin hij de uitstekende irestatie van motorrijders en automo- lilisten roemde en den tocht prachtig eslaagd noemde. Alle deelnemers, die gestart zijn zijn weer terug gekeerd op de plaats van vertrek. De rijders deden hun uiterste best, vijf behaalden geen enkel strafpunt en vier en twintig maar tien. Spreker deelde mee dat aan alle deelnemers een herinnerings medaille zal worden uitgereikt. Spreker zeide vervolgens dank aan de sub commissie, de controleurs en aan de burgemeesters en politie der gemeenten, waardoor de rit voerde en waar overal de belaugstelliug van het publiek zeer groot was. Ten slotte bracht spreker een woord van hulde aan mevr. S. van Oeveren, die zelve een auto bestuurde en aan de jongens Louissc te Kapelle 14 en 16 jaar oud, die op een Htirley Davidsou-maehine den tocht tot een goed einde 'brachten Voorwaar een kranige prestatie. Van dag tot dag. Woensdagavond had op de „Vreemid - een eigenaardige plechtigheid- plaats Een der exposanten, de lieer A. Littoi ij, Goes, deed dien dag ondertrouw eu de exposanten wilden deze gebeurtenis niet ongemerkt voorbij laten gaan. Om zeven uur werden bruid eu biuidegom in de Fancy-fairzaal, waar de expo santen en leden van het Vreemid-comité zich hadden opgesteld met een „Lang zullen ze leven 1" ontvangen. Namens de exposanten eu liet Vreemid-comité werd hun hierop bij monde van den heer H. J. de Graaff (van de E. Z. E. Pte Middelburg een fraai bloemstuk en eeu zilveren bonbonlepel aangeboden, welke ge schenken door de Frou-Frou Koningin werden overhandigd. Om acht uur ving liet concert van „Sinfonetta" dir. dhr. H. W. O. vaii EttiDger, aan. Het was in den tuin stampvol en bij honderden zaten de toehoorders in het gras langs den vijver. Wij vernemen dat er dien avond meer dan 4000 personen de „Vreemid" be zocht hebben. Zeker een record 1 Onder de bezoekers merkten we vele zangers op kenbaar aan hun insigne Het concert viel bijzonder in den smaak van het publiek zoodat ver schillende toegiftjes moesten worden gegeven en de ouverture „Dichter nnd Bauer" werd op verzoek herhaald. Jammer dat liet niet stiller was en de kevmisgeluiden meermalen de muziek, door Sinfonetta teil gehoore gebracht, verscheurden. Dit geldt ook voor de zangnummers van O. B. K. dat een vijftal liederen zong, waaronder natuurlijk Sneenwklokjes Donderdagmorgen was de pers in de gelegenheid om een draadloos concert bij te wonen in de Radiotent van den heer L. Smit. In Den Haag werd grautafoon«muziek ten gehoore gebracht welke hier in het tentje in Goes op de Vreemid, zeer duidelijk hoorbaar was, vooral de marscben. Het leek wel tooverij, dat die klanken werden voort gebracht door liet. trillende plaatje in de hand van den heer Smit. Tot oi ze verwondering hoorden we dat een complete installatie zooals op de „Vreemid" met antenne slechts f 600 kost, voor welk bedrag inen zich het genot van draadlooze concerten in z'n huiskamer kan verschaffen. De ringrijderij voor motoren werd afgelascht wegens gebrek aan deel nemers. Donderdagavond gaf de statinuziek van het 3e Reg Tuf. uit Bergen op Zoom onder leiding van den heer R. v. d. Glas een concert op de Vreemid, waarvan we alleen will-n zeggen dat de verschillende nummers van het bijzonder smaakvol samenge stelde programma uitstekend werden uitgevoerd, er viel niets op aan t k merken, het was iets voor fijnproevers De tuin van V. O. V, was met kleurige lampions alleraardigst verlicht Het aantal bezoekers was wederom groot. De pijpenschieterij hield .wed strijd om flesschen wijn en champagne Tijdens de pauze verzamelden de exposanten en comité-leden zich op en bij het kleine podium "j deu tu''' o-af de eere-voorzitter van de „Vreemid

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1