N°. 85. Donderdag 21 Juli 1921, 108 jaargang. Buitenland. Binnenland. Financieele Berichten. Stadsnieuws. School en Kerk. Rechtszaken. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naanil. Vennootschap Goesche Courant ADVERTENT1ËN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleenwens Boss' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 nor voormiddag. COURANT TWEE DISTELS. De Eransche gezant heeft aan den Duitschen minister van buitenlandsche zaken, Rosen, een onvriendelijk schrijven gezonden betrekking heb bende op Öpper-Silezië, waarin de volgende eischen worden gesteld, tot welker naleving Duitschland alle maat regelen moet nemen 1. De ontwapening en wegzending van de zelfverdedigingstroepen en van de vrijkorpsen 2. Onvoorwaardelijke ten uitvoer legging van de door de entente getroffen beslissingen en uitvoering van het vredesverdrag in OpperSilezië 8. Het snel sturen van versterkin gen die eventueel naar OpperSilezië moeten worden gestuurd. De Duitsche minister van buiten landsche zaken heeft er den Franschen gezant terstond op attent gemaakt dat sinds weken dergelijke en nog scher pere kluchten als door dezen in zijn brief geuit worden, van Dnitschen kant uit O. S. worden vernomen en merkt, op dat de Polen eveneens nog lang uiet van wapenen „gezuiverd" zijn, zoodat men niet met goed recht van Duitschland kan verlangen dat bet zich van zijn verdedingsmiddelen zal ontdoen. Over de lersche kwestie wordt druk geconfereerd tusschen de Valera, den Sinn Fein-president en Lloyd George. De Noordelijken, de Ulster mannen, zien dit met wantrouwen aan. De Belfast News Letter, een blad dat men in dezen als de spreekbuis van Craig, den eersten minister van NoordIerland, kan beschouwen zegt, dat de Valera zich nu op het stand punt stelt, dat hij en Lloyd George voorwaarden kunnen overeenkomen, maar dat bet de taak van Lloyd George is om de zaak daarna met Ulster in orde te brengen. De taktiek is duidelijk zijn de Engelscbe regee ring en ZuidIerland het eens, maar slaagt de eerste er uiet in, Ulster als derde in het verbond op te nemen, dan treft het odium ook Ulster indien dit niet te bewegen blijft, de voor waarden aan te nemen. Aan den anderen kant zou er dan echter voor SinnFein geen reden overblijven, om de vijandelijkheden tegen dedienaren van de Engelscbe kroon voort te zetten, noch voor Engeland om Zuid- lerland onder den militairen duim te houden. In stede van Sinn Fein zou dan Ulster in verzet moeten bomen tegen Idoyd George in verband met een eventueele wijziging van de ler- land-wet, die dan niet meer zou beantwoorden aan de oorspronkelijke wet, waarbij Ulster zich beeft neer gelegd. De arbeidswet. In een vergadering van hoofdbesturen der bij het N. V. V. aangesloten vak bonden is, naar Het Volk meldt aan het bestuur opgedragen een krachtige agitatie tegen alle verslechteringen van de huidige Arbeidswet te* voeren. Het bestuur van het N. V. V, zal deze week vergaderen, om alle bezwaren tegen het ontwerp tot wijziging van die wet vast te stellen en de middelen van aktie te bespreken. De Grondwetsherziening. Verschenen is het Voorl. Verslag der Tweede Kamer op de regeeringsvo rr- stellen tot Grondwetsherziening. Alg. Verg. Onder presidium van den heer jhr. mr. Alberda van Êkenstein werd Zater dag 16 Juli j.l. in het hotel Des Pays Bas te Utrecht de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van „Groningen", Alg. Onderlinge Maaischappij tot Verzekering van Paarden en Rundvee, vanaf 1 Mei 1921 gevestigd te Utrecht (in 1903 opgericht te Groningen). Uit het jaarverslag van den directeur, den heer F. F. Leopold, bleek, dat „Gro ningen" zich in 1920 kradhtig heeft ontwikkeld. De reserve der Maatschappij bedroeg per 31 December f 208.214.32. Uit het rapport van de commissie tot nazien der rekening en van den Accountant, den heer A. Versteege, j bleek, dat de administratie in orde werd bevonden. l)e aftredende commis sarissen werden herkozen. VREEMID. De Tentoonstelling 11 Onze onderbroken wandeling langs de stands voortzetten, vangen we aan bij de „midden" stands. T. P. Viruly en Co., Gouda, stoom- zeepziederij „Ue Hamer" exposeert de bekende en geliefde Zeeppoeder- en Waschpoedersoorten. De Hollandsche Wasehvrouw der reclamebiljetten de monstreert de Hollandsche zindelijk heid en onze huismoeders zullen voor haar niet onder willen doen in het gebruik van Viruly's producten. Voorts liggen er zakjes Savonine, een zeep niet minder vetzuuigehalte voor wasch- fabrieken en staan er fusten met zachte zeep Een bijzonderheid is dat ook deze lusten door de Viruly zelve vervaardigd worden ook voor andér Zeepfabrieken. Ter opluistering zien we eenige souvenirs voor de afnemers. G. R. A. M.. de Goesche Rijtuig en Automobiel-Maatschappij beeft on- derdeelen van automobielen en motoren, banden en een paar Indian motoren N.V. H. Sitters's Automobielonder neming te Amsterdam reed Zaterdag met een schitterende Pan American Automobiel de Vreemid-tentoonstelling binnen. Deze wagen geeft zoozeer den indruk van luxe, kracht, snelheid en is van zoo schoone omlijning dat het op ons den indruk maakte dat inderdaad met deze wagen een hoogtepunt in de automobiel bouw is bereikt. We zagen dan ook verschillende Zeeuvrsche auto- mobielisteu deze eerste klas Ameri- kaansche auto met bewonderende ken nersblikken beschouwen. Technische inlichtingen worden aan de stand verstrekt. J. J. Snoodijk, Goes heeft een stand met Fongersrijwielen en onderdeelen. Fongerskarretjes zijn in ons land alge meen bekend als een uitstekend (en Hollandsch) fabrikaat, dat zich door sierlijken en toch stevigen bouw speci aal eigent voor de Hollandsche wegen. Daarna beschouwen we de Waranda stands en beginnen bij den ingang der tuin. We komen dan terstond bij een der meest eigenaardige stands der tentoon stelling, die van de N.V. Bouwstoffen- handel en Steenhouwerij, voorheen M. D. de Putter, Goes—-Vlissingen. Deze beeft een fraaie marmeren schoorsteen mantel doen metselen, voorts een aardig modern Engelscb schoorsteentje van bruin geglaceerde steeneen aanzet van een keukenschoorsteen, afwisselend witte en gekleurde tegels, portiek cn gang tegel-lambrizeeringen en tegel- bevloering. II. P. v. d. Hell, Goes exposeert gas en waterleiding artikelen Th, van der Peiil Goes, houtwaren als krui wagens, stelen van landbouwwerk tuigen, gareelknippels en handige handdoekenrekj es. De Erdal Schoencrême fabriek, Amsterdam, vertegenwoordiger Gebr. Duvekot, Goes maakt met haar spre kende, pakkende stand een brillante reclame voor baar brillant artikel. Geexposeerd zijn in de kleurige doozen de verschillende soorten schoencrême voor alle kleuren schoenen. Door toevoer van goede grondstoffen, zoo vernamen wij, is een verbetering van het product verkregen en als bijzonder heid vertelde ons de exposant dat hij in 1902 alleen met de Erdal- fabricage is begonnen en er nu 150 menschen aan 't werk zijnook is er een eigen laboratorium. BravoDe stand wordt opgeluisterd door fraaie fotos van de Erdal reclamewagen bij karakteristieke bouwwerken (o.a. de Wijnhuistoren te Zutphen.) J. Steketee, Goes, heeft een afdee- ling genotmiddelen, Tabak, Sigaren, Sigaretten, Chocolade, Bonbons. 0. Reijerse Goes, exposeert de be kende Jonker en Ruh' Gasfornuizen, en -comforen en -ovens. Deze stand maakt door zijn overzichtelijkheid een prettigen indruk. Wij komen hierna aan den prettigen stand van de Ver. .tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer op Noord en Zuid Beveland. We zien hier de bekende gids, welke nu toch zeker wel ieder Zuid en Noord-Bevelander bezit, voorts talrijke fraaie foto's be trekking hebbend op het Vreemdelin genverkeer. De Bevelandsche paarden fokkerij wordt gehuldigd met een schit terende foto van onzen Brennus de Velsicque van den Wilhelminapolder, die in den Haag zich weder zoo kranig hield. Aan deze stand verstrekt men gaarne inlichtingen over doel en werk kring der vereeniging eri schrijft men ■U gaarne als lid in. P. A. de Ligny te Goes Leeft een kleine maar fijne expositie van de lichte, waterdichte Mattamae storin- waterproofjassen, van de elegante cov- setten van de Manufactures Roijales de corsets P. D keurig Parijsch werk van voorname kwaliteiten en voorts de bekende degelijke Hollandsche wollen en tricot-ondergoederen van Janssen en Tilanus. Voor deze fabrikanten heeft de heer de Ligny de alleen ver tegenwoordiging. De Raad van Arbeid, Goes demon streert op aanlokkelijke Wijze de be doeling en resultaten der Sociale Ver zekering. Een tweetal deuren stellen de Vrijwillige Ouderdomsverzekering voorde gelegenheid, die er altijd is voor de jongeren; de tijdelijke gelegenheid voor personen, die op 3 Dec. 1919 hun 35ste jaar bereikt hadden, tot 3 Dec. 1921. Een reuzen'spaarpot van karton progageert de verzekering als een practisch spaar- iustituut. Verschillende spreukeii/steu- nen de spaaridee, terwijl een grafische voorstelling den groei der Vrijwillige verzekering aantoont (het aantal bij den R. v. A. te Goes ingeschreven bedraagt bijna 2900) en andere aardige voorstellingen de voordeelen der ver plichte verzekering aanduiden. Hiermede verlaten w? de waranda en komen aan de stands in den tuin. Zeer interessant is de Radio-stand van den beer L. Smit, waar men aan treft een installatie voor draadlooze telegrafie en telefonie met toestellen der „Nederlandsche Radio-Industrie'1" te Den Haag. Men kan hier de teekens (Morse) beluisteren die de schepen de lucht in slingeren en hoopt zelfs draadlooze concerten te doen hooren. De inge nieuze geluidversterker met hoorn, die het geluid 101)0 maal kan versterken, maakt het mogelijk het geluid door het geheele zaaltje te doen hooren. Waar dc heer Smit zich een kundig en vriendelijk docent betuigt, kunnen we een bezoek aan dezen stand ten zeerste aanbevelen. Dhr. P. Louisse, Kapelle heeft een stand met een automobiel (Chevrolet), motoren (Harley Davidson) en diverse onderdeelen. J. J. van der Peijl, Ierseke, geeft verschillende zijneruitgaven en kantoor artikelen. Zeer bezienswaardig is de stand van dhr. J. M. Broekstra, Goes, die allerlei soorten Arnbemschfayance aardewerk, Friesch-aardevverk met beschildering en glaswerk exposeert wij zagen ook vazen uitmuntend door kleurenvorm en een smaakvol servies. Voorts brievenhangers en andere huis kamer artikelen. De stand is vriende. lijk met bloemen getooid en maakt een frisschen indruk. Als een bijzonderheid kunnen we vermelden dat alles Hollandsch fabri kaat is. Een bijzondere aanbeveling, J. C, Krijger Goes, beeft een royale, flinke stand, waar in het witte zaagsel twee pvachtwagens staan, uit de Amerikaansche fabriek Th. Studebaker. Wij kunnen ons voorstellen dat een eventueele eige naar van zulk een wagen er trotsch op is als een renstal-houder op een Arabischen volbloed. Voorts zijn er de sterke gerenommeerde Michelin- banden. Fraaie bloemen vormen een schoone opluistering. De N. V. Coöp. Veevoederfabriek Zeeland en West-Brabant te Goes, heeft een afdeeling met alle soorten voer voor pluimvee en kippen in de witte zakken, voorzien van het bekende vignet. Een.toom excellente witte kippen met haan is aanwezigom de voortreffelijke werking van dit voeder te demonstreeren, de dieren zien er zoo vroolijk en ge zond uit en de kam kleurt zoo fleurig bloedrood tegen de. witte pluimage, dat ze werkelijk vormen de beste I reclame, die. er voor het voeder viel te maken. De firma J. Th.. Pilaar exposeert draineerbuizen van de fabriek „Zoom- vliet" te Halsteren waarvoor zij de alleenvertegeuwoordiging heeft. Deze draineerbuizen vertoonen zich nu eens boven den grond aan den bezoeker, die vergeten zou dat deze buizen den Zeeuwsehen bodem door dringen als aderen het menschelijk lichaam, met dit ve'rschil. dat daarin het levenwekkende bloed stroomt terwijl de buizen afvoeren het overtollige en daardoor schadelijke water. Last not least komen we aan de lent van P. Sluis te Weesperkarspel, Verlegenwoordiger dhr. Veenis, Goes, die verschi lende soorten pluimvee en vo ;elvoeder, keurig verpakt bevat. We zouden deze tent de babv-box kunnen noemen, er zijn verschillende hokken met ren waarin de jonge, piepende kuikentjes dooreenkrioelen als balletjes wol. De beestjes schijnen het best naar bun zin te hebben en zijn al flink uit de kluiten gewassen. Geen wonder als men weet dat reeds meer dan 600 medailles door dezen fabrikant werden verworven Eenige medailles op fluweel in lijst gevat hangen aan den ingang. Laat men vooral niet vergeten met kinderen dezen stand te bezoeken en ben liefde voor de kuikentjes bij te brengen en daardoor voor alle dieren. Van dag tot dag. Maandag gaf de Goesche orkest vereniging „de Symphonic" onder leiding van den heer F X. Mannhardl keurige middag- en avondconcerten, die het publiek zeer bleek te waar- deeren. Des avonds bracht een onweers buitje verkwikking en legde bet stof vast. Dinsdag (Marktdag) was liet een groote drukte van vreemdelingen in ons stadje, en heerschte reeds 's middags op de Vreemid" een gezellige drukte. Het was een aardig gezicht de verschillende kleurige kleederdrachten door den tuin te zien wirrelen. Het Vreemid-bestuur is zeer tevreden over het bezoek. Om omstreeks half één kwam „Apollo" van Wissenkerke met. volle muziek de stad binnen. Het gelukte hen om het muzikale oor der Goesenaren te veroveren; hun concerten 'op de „Vreemid" onder leiding van den directeur, den heer C. Flipse lieten niets te wenscben over, het was af werk en we constateeren met genoegen den zeer gnnstigen in druk door Apollo" hier gemaakt. We kunnen vermelden dat de ver makelijkheden in den tuin nog met enkele zijn vermeerderd, bijgekomen j zijn een messenwerptent, een snelfoto graaf, een pijlenwerptenten eeu Oud- Hollandsche schiettent, Des avonds was het heel gezellig op de „Vreemid". Eenige r.k. boeren meisjes, die met een auto van dhr. van Sitter waren gehaald, waren den geheelen avond in tuin en zalen vroolijk in de weer en gaven door i ansen en zingen uiting aan hnn blijden gemoeds- j toestand. Om 11 uur werden ze weer naar huis loe gebracht. In de groote zaal heeft nog plaats genomen een Italiaansche dame, die uit zilverdraad broches en andere snuisterijen maakt en verkoopt. De damesbediening was nog ver meerderd met me'sjes uit M emeldinge en uit Noord-Beveland in Zeeuwscli costuum. Tuin en zalen werden af en toe in het donker gezet wat het jeugdig ge deelte van het publiek zeer amusant vond. B. H. B S. Bergen op Zoom. Naar de „Zoom" meldt zijn behalve de leerlingen, die wij in ons vorig nr. i hebben vermeld nog bevorderd tot de 2e kl. W. van Gorssei te Rilland en P. Martens en L. Ribbens te Hans- weert. Geslaagd. j Voor het eind-examen aan de kweek- school voor de Zeevaart te Amsterdam is o. m. geslaagd de heer M. A. Pol dermans te 's Gravenpolder. Examen hoofdacte. Te Leeuwarden slaagde voor het examen hoofdacte o. a. de heer R. Hoekstra te Ierseke. Bed. Herv. Gemeente. 's Heer Abtskerke. Maandagavond wed wegens het bedanken van 2 kerk voogden een stemming gehouden door Notabelen en Kerkeraad, In de vacature v. d. Vrie werd met 5 tegen 3 stem men en I blanco gekozen de heer J. Blok en in de vacature Goeman werd gekozen bij loting de heer J. de Jonge, beiden na 2 vrije stemmingen en her stemming. Ofschoon J. de Jonge na herstemming 5 stemmen op Z'ch ver- eenigde en P. de Jonge 4 stemmen, moest er toch worden geloot, daar het reglement een volstrekte meerderheid eischt. De leden zullen trachten deze onbillijkheid door reglementswijziging te doen verdwijnen. Geref. Gem. Bedankt voor het beroep te Amster dam ds. G. H. Kersten te Ierseke. Doopsgezinde gemeente Goes. De doopsgezinde gemeente te Goes blijkt na al de tegenstrijdige berichten diaromtrent, toch nog te bestaan en heeft voor de predikdienst zich gecom biueerd met Middelburg. De gemeente bevindt zich evenwel nog in zeer nood lijdenden toestand. De oproep om hulp door den emeritus-pred. T. J. Kielstra tot kerkeraden van doopsgezinde ge- meenten gericht, heeft weinig uitge werkt. Thans zal de Zwolsche Vereeni ging een omzendbrief sturen aan du doopsgezinde gemeenten en daarin met nadruk er op wijzen, dat met het voortbestaan der gemeente te Goes liet voortbestaan van alle doopsgezinde gemeenten in Zeeland op het spel slaat. (N. R. C.) Kantongerecht Goes. Maximum-snelheid. Voor het Kantongerecht te Goes dienden Maandag j.l. verschillende za ken van automobilisten gedaigd wegeDS overtreding van verordeningen van gemeenten op Zuid-Beveland. (Over schrijding der maximum snelheid.) Kan tonrechter mr. C. Lneasse, ambtenaar O. M.jhr. mr. v. d. Braudele.r, te Middelburg, De zaak van gedaagde II. L., Mid delburg, chauffeur vau den heer v. H. te Goes, werd verdedigd door mr. E. W. H. Duijzings, te Utrecht, die ook in de andere zaken de verdediging voerde op verzoek van de K N. A. O waarvan mr. D. adviseur is. Deze voerde in zijn pleidooi aan dat het de bedoe ling van den wetgever is geweest de bevoegdheid van de gemeenten tol het treffen van regelen voor de maximum snelheid te beperken tot gedeelten der bebouwde kom, die daarvoor door agglomeratie (de term is ontleend aan het Fransche recht) opeenhooping der huizen in aanmerking komen. Verdediger toonde eenige foto's van weggedeelten waar de bekeuringen heb ben plaats gehad, waarop bijna geen huizen voorkomen, die toch tot de bebouwde kom gerekend worden en waar een max. snelheid geldt. Aldus geschiedt bij verordeningen der -ge meenten KapelleBiezclinge en Kloe- tinge. Spreker meende dat deze verordenin- nigen niet verbindend behooren te wor den verklaard en haalde eenige geval'en aan waarin door Ged. Staten vai Noord-Holland en Gelderland zulks is geschied met dergelijke verordeningen van Naarden en Nijkerk. Spreker z^gt daar in Kapelle het gebied binnen de groene bordjes beschouwd wordt als bebouwde kom in verband metde max. snelheid, maar in andere gevallen niet, Jaar er bij dagmet beer meststof) gereden mag worden en betoogt daarna dat art. 15 der Motor- en Rijwielwet ab soluut afdoende is om de veiligheid van het verkeer te handhaven en be roept zich daarbij o.a, op de ministers Kraus, en de Marez Oyens. Een max snelheid van 10, 12, 15 K.M. is uit, de oude doos, nu de Mercedes met een snelheid van 145 K.M. op deu publieken weg gereden heeft, Maarssen verhoogde tot 35 K.M., Goes liet de max. snelheid geheel vervallen. De ambtenaar O. M. verklaarde in strijd met zijn aanvankelijk requisitoir thans aan de zijde van den verdediger e staan en vroeg vrijspraak en niet-

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1