SUNLIGHT ZEEP N°. 84 Dinsdag 19 Juli 1921 198 jaargang. Buitenland. Nederland en België Stadsnieuws. Ingezonden Mededesling. abonnement Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. 60ESCHE Uitgave Nasuiil. Vennootschap (Joesche Courant en Kleeuwens lloss' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. ADVERTENTIES! van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. Adverteutiën worden aangenomen tot 13 uur voormiddag. IN VOGELVLUCHT. Met het oog op de plaatsruimte, die de „Vreeraid" vergt, willen we in vogelvlucht even een overzicht geven van de voornaamste buitenland- sehe gebeurtenissen. Japan heeft de uitnoodiging voor de ontwapeningsconferentie geac cepteerd, maar heeft inlichtingen ge vraagd over de Stille Zee-kwesties, welke vóór die bijéénkomst zouden worden besproken. Juist aan dat Stille Zee-vraagstuk is Engeland veel gelegen, daar het met Japan indertijd een verhond heeft aangegaan, dat, in zijn tegenwoordigen vorm Engeland in tegenstelling moet brengen met zijn eigen dominions en met Amerika. Daarom wil de Britsche diplomatie een Engeland-Amerika-Japan entente om beiden te vriend te kunnen houden. Men gevoelt wel dat de atmosfeer nog niet bepaald geschikt is om de ontwapeniogsidee te propageeren. Het is mogelijk dat Nederland en België officieel tot de conferentie zullen worden uitgenoodigd. In Rusland kan mep zich op een nieuwe catastrophe voorbereiden, in het geheele gebied van Zuid- en Midden Rusland is de oogst verschroeid; in de gouvernementen Worouesj en Tambof heeft het de laatste drie maanden zoo goed als niet geregend. Alleen in de westelijke gedeelten van Wolhynië en Podolië is een middel matige oogst te verwachten en daar heen zijn door de Sovjet.regeering troepen gezonden met landbouwwerk tuigen om den oogst met geweld weg te halen. In Rusland dreigt dezen winter alzoo een hongersnood en het is een open vraag of de bolsjewiki daartegen bestand zullen blijken. Tusschen Frankrijk en Engeland bestaat weer eens oneenigheid, nu over Opper-Silezië. De Engelsche regeering wil dat, nu de entente-commissarissen in O. S. het probleem der verdeeling niet hebben kunnen oplossen, een commissie van deskundigen te Parijs zal bijeenkomen om te trachten een resultaat te bereiken en advies te geven aan den Oppersten Raad, die 24 Juli zal bijeenkomen en dan vóór Augustus een beslissing zal kunnen nemen. De ïransche regeering is van meening dat de commissie zoo maar niet in enkele dagen een besluit kan nemen en doet aan Londen en Rome het voorstel om de noodige verster king te zenden naar O. S. ter verze kering van de eerbiediging van de besluiten der geallieerden. Hel rDksgereclitshof te Leipzig heeft twee zeeofficieren, die een hospi- taalschip torpedeerden tot- vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. Flauwiteiten. Men seint uit Brussel aandeN.R.Ct. Vanmorgen, Zaterdag, heeft de stoom boot Jan Brevdel 900 reizigers aan boord genomen om ze van Osteude naar Antwerpen te brengen, een uit stapje, dit georganiseerd was door de Royal Touring Club. Vóór Zeebrugge, een eind de zee in, op de hoogte van de Wielingen heeft de boot stil gelegen, en Pierre Notbomb, de spil waarom het Comité de politique nationale draait, is toen op het dak van een eerste klasse-hut geklauterd om een toespraak te houden over de Wieliagenkwestie. Nadat de rede geëindigd was, werd er gejuicht en vlaggetjes in de Belgische kleuren kwamen boven nit bet schip neerdwar- relen. „Laat ze den Hollanders gaan ver tellen," riep de heer Nothomb uit, „dat wij geen voor-den-gek-houderij meer willen en dat wij ons recht moeten hebben." Een bestuurslid Leroy, van de Tou ring Club, herinnerde er aan, dat de dogen van Venetië bezit namen van de Adriatische Zee, door er een gouden ring in te werpen„onze kleine drie kleurige Belgische vlaggetjes zullen aanspoelen aan de Hollandsche kust en aan hen daarginds tegenover ons vertellen, wat de Belgen willen," Een Belgische loods kwam voor Vlissingen aan boord en de Jan Breydel is om 10 uur 's avonds te Antwerpen aangekomen. VREEMID. De feestelijkheden van de //Vreemid" week zijn Zaterdagmiddag aangevangen met een muzikale wandeling van de harmonie Euphonia door de stad en de opgewekte marschmuziek bracht er dadelijk bij de menschen de feeststem- ming in, die bij zulk een week behoort. 1 Verschillende middenstanders hebben j reeds door het uitsteken der nationale driekleur het aanzien der straten ver- evendigd. Mogen nog meerderen dit goede voorbeeld volgen en hun vlag uitsteken. Voorts hebben verschillende winkeliers extra werk gemaakt van hun etalage. Be opening. In den tuin der sociëteit V, O. V. was het tegen tweeën een heele drukte, daar verzamelden zich onder een lom merrijken boom bij den ingang de eere-voorzitter van de „Vreemid" burgemeester Hajenius en mevr. Haje- nius, leden van het eere-comité dat bestaat uit de wethouders van Goes en burgemeesters van N. en Z. Bev. ge meenten, leden van den gemeenteraad van Goes, directeuren der soc. V.O.V. leden van het uitvoerend comité //Vreemid", en der sub-commissies, van de besturen van Vreemdelingen verkeer op Z. en N. Beveland, van de middenstandsvereenigingen „Handels belangen" en //Hanze", het dames comité voor de Fancy-fair en de exposanten, met hunne dames. Inmiddels was EuphoDia aangekomen van haar promenade. Een schelle fan fare weerklonk en de voorzitter van het comité, de heer P. Oosterbaan, besteeg het geïmproviseerde spreekge stoelte. Spreker heette allen hartelijk welkom namens Vreemid en sprak zijn vreugde nit over het tot stand komen dezer feestweek, die culmineert in de Nijver- heidsteiKOo'nstelling met Fancy-fair. Het is het resultaat van weken van moeizamen arbeid, en het is nog iets meer dan een feestweek. Spreker wees op de samenwerking tusschen Vreemde lingenverkeer en de Middenstandsver eenigingen. Vreemdelingenverkeer ver heugt zich helaas nog niet in zoo groote populariteit als de vereeniging verdient en noodig is om haar plannen tot welzijn van Zuid- en Noord-Beve land te kunnen doen slagen. De mid denstand ondervindt de reactie en malaise die op de oorlogsjaren zijn gevolgd. Daarom zijn beider belangen hier samengegaan en is deze feestweek georganiseerd. Spreker hoopte dat de samenwerking voor de toekomst pro gressief zou zijn. Aangenaam heeft het comitié ook samengewerkt met de regelingscom missie voor het zang- concours en de sub commissies voor den betrouwbaarheidsrit en de ringrijderij. Spreker dankte alle medewerkei den voor de onschatbare hulp die aan alle zijden is ondervonden en in 't bijzonder het dames-comité voor de Fancy-fair. Ook aan den eere-voor zitter richtte de heer Oosterbaan een woord van dank voor de medewerking steeds ondervonden. Spreker betreurt het dat de gebouwen niet meer ruimte bieden, maar hij raadt de exposanten aan* om bij een volgende gelegenheid eens te informeeren naar de groote uitbreiding die clan aan dit complex gebouwen wellicht gegeven zal zijn. Spreker hoopte dat de expo santen een aangename week zouden doorbrengen en goede zaken zouden maken en ook de lieve verkoopstertjes op de Fancy.fair. Spreker sprak ten slotte den wenseh uit, dat de tentoon stelling en Fancy-fair goed zullen slagen en dat én bezoekers én expo-« santen met voldoening op deze feest-" week zullen terugzien. (.Applaus en fanfares). Hierna voerde de eere-voorzitter, de burgemeester van Goes, het woord. Deze verklaarde gaarne het eere-voor- zitterschap van de Vreemid te hebben aanvaard en daarin iets meer te zien dan een gewone plichtspleging. Spreker heeft aanschouwd een groote samen werking vali mannen en vrouwen uit allerlei kringen om de Tentoonstelling en Fancy-fair te maken tot wat er van te maken is. Hij heeft een diep respect voor allen die tijd, moeite en zorgen daarvoor hebben gegeven om alles kant en klaar te krijgen. V/öt prachly ^lanslmijn vloertje nu! Wat dom dat ik niet eerder op dc qedaehtc kwam er voer te gebruiken! Dc Levers Zeepmy. Vlöc.rdind/n Spreker hoopte hartelijk dat de teii- too stelling voor den middenstand een groot succes zal worden, llier wordt gegeven het beste van wat de Goesche middenstand te geven heeft, en bewezen wordt dat men heussh niet naar elders hoeft te gaan om een ot ander ge- wensoht artikel te bekomen. Spreker sprak de hoop uit dat ge durende deze week geen wanklank zal worden gehoord en dat allen met buitengewoon genoegen cp deze dagen zullen teugzien. (Hoera-geroep en Fanfares). Nadat door den heer Ooslerbaan aan den burgemeester en aan mevr. Hajenius een programma was aange boden, werd door den burgemeester het lint dat over de deur der groote Tentoonstellingszaal was bevestigd, daaraf genomen, en door deze handeling .de tentoonstelling geopr.»L Hierna werd een rondgang gemaakt langs de verschillende stands en een en ander met groote belangstelling bezichtigd, waarbij door de exposan'en alle gevraagde inlichtingen werden verstrekt. In den tnin werd aan de „Vreemid" limonade-bar den burge meester het eerste glas limonade ge boden en werd deze verfrissching aan verschillende dames en heeren gepre senteerd en dankbaar aanvaard Een leiding voor waterleidingwater is speciaal voor deze „bar" aangelegd. Alvorens de Fancy-fair-zaal te be treden werden door den voorzitter van Vreemdelingen Verkeer dhr. A.Th. A "Wagtho woorden van waardeering ge sproken aan het adres van het„Vreemid«- comité, de Middenstandsvereenigingen, de dames der Fancy-Hair en den heer Arnoldi welke dag en nacht in de weer is geweest voor de Fancy-fair. Spreker was er van .overtuigd dat dit onderdeel der feestweek volkomen zou slagen. Op de Fancy-fair werden den be zoekers door de Erou-Frou koningiD, de bekende lekkere biscuits van de Linde boom (wed, v. Doesburg), gepresenteerd, een attentie, die zeer op prijs werd Inmiddels had Euphonia plaats ge nomen op de met allerlei hulpmidde len gerestaureerde muziektent en voerde een keurig programma uit, waarvan de pittige Vreemidmarscb, door den directeur J. Horst gecomponeerd, zeer in den smaak viel. De verkoopstertjes der Fancy fair en de jongedames der theeschenketij in hun datteuse toiletjes wij zagen zelfs een Japansch costumn en kapsel maakten hun eerste zaken. Ook de wafels werden door de bezoekers ge keurd en in orde bevonden. Het begon echt gezellig te worden in de V. O. V. Van de geestige kleinigheden, die u al doen glimlachen wanneer ze worden aangeboden, willen we alleen noemen het blaffende hondje en voorts de aardige waaiertjes, systeem ventilator. In het tentje van Vreemdelingen verkeer, waarop we Woensdag terug komen was de heer Arnoldi reeds ijverig bezig met het maken van pro paganda en een burgemeester van ons eiland die nog geen lid van V. V. was, haastte zich dit verzuim te her stellen. De avond. Des avonds kan men bewonderen de electrische verlichting, aangebracht door het Electrisch Bureau W. J. Krijnen. Voor de stro mievering wordt hierbij gebruik gemaakt van den motor van rle N.V. Wed. P. de Jough en den dynamo van de firma Oosterbaan, wel een bewijs hoe de „Vreemid" van alle zijden medewerking ondervindt We zouden haast zeggen dat bij de keurige verlichting de verschillende stands nog beteruitkomen dan overdag, tenminsle de kleuren in de interieur- stands vloeien o.i. harmonischer. Ook de Fancy-fair-zaal „doet" het bij kunstlicht uitstekend en niet alleen tot de zalen maar ook tot in den tuin heeft de heer Krijnen zijn zorgen uitgestrekt, aldaar hangen eenige lampen, o a. één boven den vijver van groote lichfsterkle. Het liep dus Zaterdagavond al aardig druk en de exposanten hadden niet te klagen, integendeel, voortdurend waren ze in de weer om het belangstellend publiek in te lichten. Velen verdrongen zich in de Fancy- fair, waar de jongedames, de Frou-Frou Koningin en de Maggi-dames de han den vol hadden. Er werd druk verkocht, vooral in het sigaren- en sigaretten- tentje en op vele tafeltjes in den tuin zagen we mandjes met fruit, op de Fancy-fair gekocht, voorts werd door vel-n geraden naar den naam van een groote pop in Zeeuwsch costuum. Eenige jongelui maakten zich verdien stelijk met het publiek het Vreemid- lied te leeren. We voorspellen dat binnen eenige dagen heel Goes het Vreemidlied zal zingen. De instructie werd in den tuin her haald op het (tweede) muziek-podium. De dames van de wafelbakkerij met hun wjtte schort en muts bakten cum laude, de theeschenksiers voorzagen de dorsligen van de geurige lafenis, de grabbelton maakte goede zaken. Alles liep vlot van stapel onder het opper beheer van mevr. Blankenbijl, een ideaal directrice. VeTder in den tuin aan de pijpenschieterij was het zoo druk dat in der haast nog een paar nieuwe buksen moesten worden bijge- Ook de koekdraaierij werd be- voortdurend klonk het geratel kocht, stormd van het rad van avontuur. I Euphonia voerde een keurig pro- gramma uit, en meermalen bewees het applaus dat de nummers door de toe- hoorders werden gewaardeerd, j Het was zoo druk ir, den tuin dat meestal geen tafeltje en geen stoel I onbezet was. 't Weer werkte dan ook bijzonder mee om dezen avond tot een genotvollen te maken. Een goed begin is 't halve werk en 't goed begin is er. Aantal bezoekers. Naar wij vernemen bedroeg het aantal betalende bezoekers op dezen eersten dag tusschen de zeshonderd en zevenhonderd. De Tentoonstelling. 1 Zaterdagmorgen was de pers in de gelegenheid gesteld om eens een kijkje te nemen op de Tentoonstelling en bij onzen rondgang langs de verschillende stands, waar men druk bezig was de laatste hand te leggen aan de exposi ties, kregen wij wel den indruk dat er koortsachtig de laatste dagen en nachten is gewerkt om alles in orde te krijgen dat het een ware krachttoer is geweest om in zulk een betrekkelijk korten tijd een dergelijke Tentoonstelling in elkaar te zetten, zoowel voor de exposanten als voor de comité-leden. In de vestibule zien wij een fraaie groep palmen, bloemen en rozen van de N.V. Wed. P. de Jongh, Goes, die ervoor heeft zorg gedragen om de entree der Sociëteit een aanzien te geven, der Vreemid waardig. Verschil lende medailles bewijzen dat de pro ducten der N.V. de noodige waardeering genieten bij de kenners. De groote zaal binnengaande, vangen wij aan met de Waranda-zijde en volgen zoodoende de volgorde van het Vreemid- programma (dat er tnsschen twee haak jes keurig uitziet). A. A. Somer, Goes exposeert sigaren, sigaretten cn tabak, waarbij de Keriro- sigaren en O. V.-sigaren opvallen. De gressierderij A. Littooij, Goes geeft een collectie versnaperingen en etaleert producten der Zeepfabriek „De Klok", waarvan de heer L. de ver tegenwoordiger is, en een aantal aardige cadeautjes, die men tegen inlevering van bons kan bekomen. Een aardige stand heeft de Eerste Zeeuwsche Electrische Papierwam fabriek van H. van Brakel, Middelbu-g Allerlei verpakkingsartikelen als; zakjes, doozen van verschillende grootte en vorm, rollen inpakpapier zijn hier >e vinden alsmede papieren servetjes, d-e aan kantwerk doen denken en vo rts rolletjes touw in kleuren, waarmede de noodige stevigheid aan 't' pakje wordt gegeven. Zeer smaakvol is het kamertje door T. Faberij de Jonge, Goes ingencmeu. Hier kan men bewonderen fraai goud en zilverwerk, er staat o.m. een pracht van een bokaal, er. zijn schitterende juweelen, sigarettenkokers, groot zil verwerk (serviezen) en voorts klokken, coupes, candelabres enz. Daarnaast vinden we de firma Wed. B. Faberij de Jonge, Goes, met een keurige ver zameling messen, waaronder met paarle moeren beften en met roestvrij lemmet, dan de bekende Gilette-mesjes, bekend althans voor heeren, terwijl er tal van koperen vazen en pullen zij*. De firma Belderok en Van Roo, te Middelburg, heeft drie stands naast elkaar die tot de mooiste der geheele tentoonstelling behooren. In de eerste vindt men allerlei interieur-artikelen als lampen, kleedjes, tea cosy's, alles zeer smaakvol, terwijl er ook een heer lijk club fauteuiltje staat. In de tweede eenige degelijke, fraaie slaapkamer meubelstukken. Maar de derde afdee- liug spant o. i. de kroon met een voorname Queen Anne buiskamer, een pracht-ameublement, uitmuntend door edele vormen. Het dressoir met de coupe met vruchten is een juweeltje, terwijl ook het lichtkroontje geheel in stijl blijft en het voortreffelijk bij de meubels doet. H. Blok en Zonen, Iiapelle (Zuid— Bevelandsche matrassenfabriek) etalee- ren kapokmatrassen, slaapkamerameu blementen, Groene Kruis-ledikanten en wollen dekens. De firma wed. H. Clement. Goes, geeft een huLkamer, salon- en tuin kamer. De Radiat villaverlichting is van het electrisch bureau W. J. K rij - aen, Goes, die een motor exposeert. Daarna komen we bij de firma F. J. Boone, Goes, die haar goeden naam eer aandoet en flink voor den dag komt met wollen dekens van een kwa liteit, die onze grootmoeders zouden hebben gewaardeerd, het zijn mooie dekens met de nieuwste dessinsdan zien we de bekende fraaie Wilt.ji- karpetten, vloermatten en een sterk ledikant. Via de stand van de Hanzebank komen we bij J. de Graag, Goes, die goud- en zilverwerk etaleert, speciaal Zeeuwsch werk, wat wordt geïllustreerd door twee poppen in 't bekende Zuid- Bev. costuum (een protestantsche eu een r.k. kap), voorzien van echte gou den sieraden. De volgende expositie vestigt de aandacht op de N.V. Alg. Haude en Assurantie-kantoor „Gelria", bij kantoor J. F. M, Horsten, „Sl d Oostende" Goes. „De Kleine Bazar" W, van Akm, Goes, toont snuisterijen en speelgoed, Het publiek zal watertanden bij de stand van de Biscuitfabriek „De Zwa- 1 luw" te Utrecht, die 30 soorten ge vulde en fantasie-biscuits biedt. Drze biscuit verwierf te San Francisco in

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1