JV°. 82. Donderdag 14 Juli 1921, 108 jaargang. Buitenland. FEUILLETON. Drie maanden Schooier, Binnenland. Uit de Pers. Provincie-Nieuws. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, builen Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Nas ml. Vennoot-chap Goesclic Courant ADVERTENT1ËN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 nnr voormiddag. COURANT BEPERKING VAN BEWA PENING De Amerikaansche president Harding heeft nan Engeland, Frankrijk, Italië eu Japan gevraagd of zij willen deel nemen aan een conferentie over het vraagstuk der beperking van de be wapeningen, welke bijeenkomst op een nader te bepalen datum te Londen zou worden gehouden. De president stelt voor, dat over de vraagstukken betreffende den Stillen Oceaan en het Verre Oosten, die in nauwe betrekking staan tot de ontwapeningsquaestie, ook zal worden onderhandeld op deze conferentie, ten einde te koinen tot een wederkeerige overeenstemming met betrekking tot do politiek en tie beginselen ten opzichte van het Verre Oosten. China is uitgenoodigd om deel te nemen aan de beraadsla gingen nopens het Verre Oosten. Deze uitnoodiging van Harding is althans te Londen met voldoening ontvangen Geen wonder, want te voren was met de genoodigden reeds overleg gepleegd. Lloyd George heeft er vriendelijke woorden aan gewijd in het Lagerhuis en verklaard dat het Britsehe rijk dezeu stap, welks vrijzinnigen en pro gressieven geest het ten volle waardeert, inet alle krachten zal steunen. Ten aanzien van dc Britsehe politiek liet de premier zich als volgt uit «Het eerste beginsel van onze poli tiek is vriendschappelijke samen werking met de Ver. Staten, waar van de vrede en het welzijn der wereld boven al'es afhangt. Wij wenscheu tevens de nauwe vriendschap en de samenwerking met Japan te handhaven en wij beoogen verder de open deur-politiek in China te waar borgen 'en het Chineesche volk alle kansen op vreedzamen vooruitgang en ontwikkeling te geven. Dan wenschen wij de Britsehe levensbelangen in de Stille Zuidzee te verzekeren en eiken wedijver in bewapening tusschen de mogendheden die belangen in de Stille Zuidzee hebben, te voorkomen. Dit klinkt niet onvriendelijk al geeft de wensch om de Britsehe levensbe langen in de Stille Zuidzee te ver zekeren, zoo zonder meer, te denken. Wanneer ook de anderen dergelijke wenschen voorop stellen wordt niet de atmosfeer geschapen die voor samen werking noodig is Natuurlijk zal de geheele ineuschheid de pogingen van Harding met belangstelling gadeslaan, maar geleerd door de oudervinding, opgedaan met 's presidenten voorganger, wiens veertien pnnten even zoo vele teleurstellingen bleken te zijn, zal men zich wel wachten voor al te groot enthousiasme. Bovendien, hecht Harding niet wat al te veel aan het verband tusschen de beperking van bewapening en het verre Oosten en is niet de kwestie vooral van belang in verband met Europa Ook is deze stap van Harding een klap in 't gezicht van den Volkenbond, die totaal genegeerd wordt, wat van Amerika's eerste burger wel niet anders te verwachten was. De Volkenbond wordt door Harding 29 DOOB C. DE BLIJ. Natuurlijk mochten we een stukje spelen. Ik voelde me daar recht op mijn gemak, tot opeens een hondje naar me toe kwam, me, terwijl ik speelde, nauwkeurig besnuffelde en welbehagen scheen te scheppen in de franjes van m'n schooierspantalon 1 Hij uitte dat op hondenmanier Een oogenblik later bemerkte ik dat door een natte plek aan m'n broek. Be grijpelijkerwijs, hilariteit der „Trui- trianen». Ik lachte van den weeromstuit mee. Doch, o jé 1 deze hondenappreciatie had zeer eigenaardige gevolgen. Ik wil dan ook „Truitje" in overweging ge ven, wanneer ze haar inrichting gemoder niseerd heeft en zich dan waarschijnlijk „Jumper" zal noemen, haar hondje betere manieren te leeren Dien heelen dag werd ik n.l. achter volgd door een zwerm belangstellende viervoeters. Analoog met; „Een kinder- bij zijn wassen neus genomen Maar krijgen we nu feitelijk niet twee Vol kenbonden Briand is voorloopig nog niet toe aan beperking der bewapening. Hij zag door de Fransche Kamer met groote meerderheid zijn crediet-aanvrage voor de Fransche krijgsmacht in Cilicië en Syrië aangenomen De socialisten wil den dat de Fransche troepen uit deze gebieden zouden worden teruggetrok ken, maar Briand betoogde dat Frank rijk op logische en normale wijze het mandaat verkregen had. Misschien zal het mogelijk zijn een stelsel te ont werpen, dat Turkije in staal zal stellen om zijn souvereiniteit te bewaren, ter wijl Frankrijk alle waarborgen behoudt, die het noodig heeft. Uc Fransche premier was er van overtuigd dat men ten slotte met de Turken tot overeen stemming zou komen eu hield nog eens een pleidooi voor de herziening van het verdrag van Sèvres. Echter is voorloopig de aanwezigheid van een sterke troepenmacht nog geboden. Briand heeft overigens niet veel nieuws verteld. Ovër de vonnissen, te Leipzig over de oorlogsschuldigen uitgesproken, zeide Briand, dat hij niet verder was gegaan dan tot het terugroepen der Fransche deskundigen omdat de toe stand van Frankrijk er n et op zou zijn vooruitgegaan, als een al-Duitsehe staatsgreep het kabinet Wirth zou hebben omvergeworpen en een aan Frankrijk vijandig kabinet aan het he- wind zou hebben -gebracht, wat ver moedelijk het gevolg zou geweest zijn van een te groote hardhandigheid van Briand. Ifc geallieerden pleten trou wens over de kwestie nog overleg. Donderdag zal de bijeenkomst plaats hebben tusschen De Valera en eenige vooraanstaande Sino Fclu-mannen met LU yd George. Maandagmiddag is de wapenstilstand in Ierland inge gaan. 't Is alsof men Zaterdag en Zondag de kans nog eens heeft willen waarnemen, er zijn die dagen nog 24 (looden gevallen en de ongeregeld heden te Belfast waren Maandag morgen nog niet geëindigd. Tusschen Polen en Rusland is het ondanks het staken der vijandelijk heden nog lang niet alles koek en ei. De Russische Sovjet regeering heeft thans aan Polen een nota gestuurd, waarvan de toon van dien aard is, dat het Poolsche departement van buitenlandsche zaken zich tot een verkorte weergave van de nota heeft beperkt Men kan begrijpen hoe de toon van die nota's zal zijn, waarvan liet publiek niets te liooren krijgt. De geweldige hitte die de laatste dagen de wereld teistert, mag ook wel in ons overzicht worden gememoreerd. In Amerika en in 't bijzonder in New York schijnt de toestand het ondraaglijkst te zijn. In deze stad zijn er vele (looden tengevolge van zonne steek. De armen slapen aan het strand en in parken. Kinderen in zwembroek jes zwermen naar de brandweerstations waar zij» bespoten wordenVerscheidene menschen zijn krankzinnig door de hitte, anderen zijn gedood door een val van de daken, waar zij trachtten te slapen. hand is gauw gevuld" dacht ik toen „Een liondeneus is gauw bekoord". Het stokje dat mij in Hilversum tegen den regen geschonken was bleek nu goede diensten te bewijzen tegen deze nattigheid. 's Avonds stonden wij in een café op den hoek van de Markt te spelen. Een dronken man maakte het ons en het publiek zeer lastig. De kasteleinesse deed wanhopige pogingen om den man te doen verdwijnen. Ten einde raad, belde ze het politiei bureau op en een oogenblik later, komen twee agenten het café binnen. Direct komen ze op ons af en tot groot vermaak van den dronken ruzie maker werden wij „eingesperrt." Wel een doorslaand bewijs, dat onze vermomming „in orde» was. Hierover in een volgend artikel meer. Over dronken menschen gesproken, nog een typisch voorval. We staan te spelen in een café, ik geloof dat het „Suisse" heet. De gasten waren een en al oor. Ja, zelfs een heer, die eens een automobielongeluk gehad heeft, pre senteerde ons een glas wijn. Daar komt iemand binnen, die een beetje te veel aan Bacchus geofferd had, Door onze muziek raakte hij in Mr. J. A. Loeff. f Te 's Gravenhage is Zondag in den ouderdom van 62 jaar overleden het lid van den Raad van State mr. J. A. Loeff', oud minister van Justitie in het kabinet Kuyper van 1901 tot 1905 en oud lid der Tweede Kamer (r k.) Mr. Nelissen. f Zoudag overbed te Den Haag op bijna 70 jarigen leeftijd mr. A. P. L. Nelissen, vice president van den Hoo- geu Raad. De overledene was van 1908 tot 1910 minister van justitie in het ka binet Heemskerk, doch trad om ge zondheidsredenen in laatstgenoemde jaar af. Reclame der S. S. voor Zeebrugge—Hanoich De Tel. schrijft. Onze lezers zullen zich ongetwijfeld de klachten herinneren die zoowel in de Kamer als in de pers zijn ver nomen over de wijze waarop de directie der Nederlandsche Spoorwegen den spoorwegdienst op Vlissingen heeft ge regeld deze regeling toch schaadt de belangen der Stoomvaartmaatschappij „Zeeland", de bekende route van Vlis singen naar Engeland in ernstige mate. Nu is eenige dagen geleden een nieuwe verbinding tusschen Engeland en het vasteland van Europa in het leven geroepen en wel via Harwich en Zee- brugge. Deze dienst zal natuurlijk de concurrentie met de „Zeeland» doen toenemen. En nu moeten wij het verrassende feit constateeren, dat blijkbaar de Ned Spoorwegen hun Anti-„Zeeland» poli tiek blijven voortzetten. Voor ons ligt .n.l. de Frankfurter Zeitung van 5 Juli, tweede ochtend blad no. 490, waarin een advertentie voorkomt van den nieuwen dienst ZeebruggeHarwich. Aan het slot van deze advertentie lezen wij „Verdere inlichtingen verstrekt het Verkeersbureau derNederl. spoorwegen te Keulen, Domhof 14 Verder commentaar overbodig! De Suikerprijs. Bij informatie blijkt aan de Msb.. dat de Centrale Suikermaatschappij van Donderdag af suiker aanbiedt voor f 49,50, doch alléén voor de maand November. Dat de prijs dairmee ongeveer het niveau van vóór den oorlog zal bereiken, is minstens rdórbarig. Kort voor den oorlog was de prijs ongeveer f 42 h f 43. Bovendien hangt de detailprijs niet af van de contracten, maar van den wereld marktprijs. Vallen de oogsten tegen eeist met September zijn daarover betrouwba e gegevens beschikbaar, dan is een stijging waarschijnlijk. Omgekeerd kan een groote opbrengst de prijzen nog aanzienlijk doen dalen. Niet in balcostuum maar in werkpak Evolutie het bekende orgaan van vervoering en hij begint allerlei fan tastische dansen uit te voeren, mij daarbij steeds vriendelijk toeknikkend, nu en dan onverstaanbare geluiden uitstootend. Nu wil bet geval, dat diezelfde mijn beer 's middags aan een tafeltje naast ons in hotel „Nijpels" gedineerd had. Ik had daar gezeten niet als schooier, doch in het costuum, waarmede ik eens het hart der Bossche schoone hoopte te veroveren. Hij kon me dus niet herkennen, doch ik herinnerde me het gesprek dat hij daar zeer luide had gevoerd. „En hier heb ik de sleutel van 't huis. Twaalf kamers binne d'r in. Ik kan wel 10 menschen te logeeren heb ben. 't Is een huisje als een paleis En hier is de sleutel. Hier in mijn zak 1» Daar hij voortdurend [zwamde over het bewuste onvolprezen huis, had hij onwillekeurig mijn aandacht getrokken. Ja, en 't grappige was, ik had hem tusschen twee haakjes, een zeer gemoe- lijk type, eens in Den Haag ontmoet. Ik sprak hem aan „Zoo ouwe jongen, hoo ga'at het met Uw huis „Hoe weet je dat?" „Maar wie weet dat niet, iedereen de vrouwenbeweging schrijft o.a. over de ervaring, blijkens een verslag van een bezoek van presidente en secretaris den Nat vrouwenraad bij de directie der Ned. Spoorwegen, naar aanleiding van ontslag van vrouwelijk personeel Van het kind is een god gemaakt, noch gehoorzamen, noch werken heeft het geleerd, en mensch geworden, bedankt het er hartelijk voor, van gewoonten te veranderen Elk strootje zorgvuldig weggegrist van voor den kindefvoethet kinderleven gemaakt tot een grooten uitgaansdag met het resultaat, dat tie jonge -generatie is een ongetoomde horde, slechts levende voor het vermaak. Gekleed in grand' toilet klaar voor bal of diner, wordt naar kantoor en winkel gegaan, het werk aldaar beschouwd en gedaan als een lastige nevenzaak. Onlangs hadden wij het met een dame over die dage lijks aangetrokken feestkleedij zij vond daar niets inwij daarentegen wel. Wij toch zijn het volkomen eens met Lady Astor, Engelsch Parlements lid, die zegt om te welken moet je een werkpak hebben. En de in het wit gekleede, gedécolleteerde dame op w.itte schoentjes gekapt hoofd, met parelen om den hals, moge een pret- tigen aanblik zijn in een danszaal, op kantoor of in winkel maakt zij een onaangenamen onhandigen indruk. Dc fout ligt voor een groot deel hier evenwel bij de toch meestal oudere hoofden van dienst, die zooiets toe laten. Dit komt vooral, doordien men niet meer op durft tegen de zoogenaamd ondergeschikten, die uit solidariteit staken, als men ook maar eenigsains meester wil zijn in eigen zaak. Een tweede fout is deze, dat de ouders van een groot deel verdienende meisjes haar heel haar honorarium laten houden. Gepocht - wordt bier zelfs op. Alsof het ooit goed ware, jonge menschen jongens zoowel als meisje, rijkelijk van geld te voorzien, Er wordt daarmede dan ook omgespron gen, alsof er geen opkomen aan is. Weinig werken, veel uitgaan is nu eenmaal aan de orde van den dag. Dit moet leiden tot een catastrophe hier daarvan een svmptoon. Colijilsplaat. Zaterdag werd de Landdag voor N. Beveland ter behar tiging der geestelijke belangen onzer militairen gehouden Het woord werd gevoerd door ds. Feijkes van Colijns plaat, ds. Ruys v. Dugteren, Kapitein Kloeke, dhr. Cuipers, agent v. d. Ned. Milit. Bond en ds. H. Janssen. Het fanfaregezelschap „So'i Deo Gloria» van Colijnsplaat, luisterde de bijeenkomst op. Wolfertsdijk. Vrijdag j.l. maakten de di ie hoogste klassen van de open bare school te OndSabbinge met hun onderwijzers een uitstapje naar Den Haag en Scheveningen. Op den zelfden dag maakten de 3 hoogste klassen van de bijzondere school met hun onderwijzers een reisje naar Rot terdam. Des morgens werden alle spreekt er over maD, zelfs in den Haag wordt er over gesproke Perplex zeide hij „In den Haag „Ja, U schijnt in de Mascotte ook over dat prachtig huis gesproke te hebben, U mag wel oppasse. Zij scbijne het daar afgeluisterd te hebbenden beraomen nou een inbraak.. Geheel ontnuchterd en krijtwit sprak hij nu MaD, weel je dat zeker f" Stil droop hij af tableau 111! Zijn woede was niet Ie beschrijven, toen hij mij den volgenden dag vroeg „Weet je soms nog meer van die bende en ik antwoordde „Och man, 't was maar een lolletje Begint in de Vaderlandsche Historie in Alkmaar de victorie, bij ons begon die met recht in Breda, de oude Baro. niestad. We hadden een eigenaardig plan de campagne gemaakt. We gingen in gewone heerenkleeding naar café „het Zuid.» De directeur, wien wij ons plan ver telden, om in een café op Ie treden, lachte smadelijk. Dergelijke liedjeszan gers en straatmuzikanten kon hij in zijn moderne zaak niet gebruiken. Hij wilde ons echter wel terwille zijn en we mochten wel 's middags even in kinderen met rijtuigen van de ver schillende landbouwers naar het station Goes gebracht en des avonds weer afgehaald. Het reisje werd begunstigd door prachtig zomerweer zoodat de kinderen er volop van hebben genoten. Wissenkerke. De statuten der Ver. tot werkverschaffing, alhier gevestigd, zijn Koninklijk goedgekeurd. Ovezande. Te 's Gravenhage slaagde voor het examen voor ontvanger der dir. bel. invoerrechten en accijnzen de heer P. de Jonge, adj. commies der dir. bel. enz te Breda, voorheen alhier. lerieke. Koninklijke goedkeuring verwierven de statuten van het Depar tement ferseke der Mij. tot Nut van 't Algemeen. Middelburg. In den nacht van Zon dag op Maandag ontmo-.tte een agent van politie alhier een man, die per rijwiei zonder licht reed en die op zijn waarschuwing niet stil hield. De agent wist den man te pakken en rolde met hem op den grond. Tegen den over treder werd proces-verbaal opgemaakt wegens bet rijden zonder licht en het niet voldoen aan de vordering van een ambtenaar. Maandag werd kennis gegeven van diefstal van een rijwiel. Het onderzoek leidde tot aanhouding van denzelfden persoon, die ten slotte bekende het rijwiel te hebben ontvreemd, het werd te Krabbendijke opgespoord en in beslag genomen. Wemelillnjfe. Openbare vergadering van den Raad der gemeente op Maandag 11 Juli 1921 des voormiddags 9£ uur. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen zijnvan Gedeputeerde Staten hel goedgekeurd raadsbesluit tot wijziging der begrooting over het dienstjaar 1920. Een schrijven van Gedeputeerde Staten waarin wordt medegedeeld dat zij, zoo daarvoor geene bijzondere redenen aanwezig zijn, geen termen aanwezig achten van de regeling der jaarwedde van de wethou ders af te wijken. De door Gedepu teerde Staten goedgekeurde gemeente- begrooting voor het dienstjaar 192 L. Een schrijven van Gedeputeerde Staten dat aanteckening is gehouden, dat de aanvangsjaarwedde van den Burge- meesier ait f ZZOO,oilccn.gnlJe MOS den tegenwoordigen titularis. Deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. De aanvullingsbegrooting der gasfabriek van 1 Augustus tot en met 31 December 1920 wordt goedgekeurd in ontvang en uitgaaf op f 14620, Door B en W wordt overgelegd de staat van ontvangsten en uitgaven der gasfabriek over het bedrijfsjaar 1919, en wel in ontvang op f 41866,61J, in uitgaaf op f41820,181/», en van l Augustus tot en met. 31 December 1920, in ontvang op f 17647,13 in uilgaaf op f 14998,041/,. Deze worden beide goedgekeurd, onder bepaling dat alsnog zal werden overgelegd eeue winst- en verliesrekening benevens eene bt-lans voer iedere rekening afzonderlijk. Verder wordt besloten door particu lieren proeven te doen nemen met „zfjn établissement" een stukje spelen. We bedankten echter voor de eer en richtten onze schreden naar hotel „de Schuur» waar de heer Vos ons welwillend ontving. Deze handige zakenman, zag er wel degelijk zijn belaiig in om ons te engageeren. Dienzelfden avond stond er een reu zen-annonce in de plaatselijke bladen en ook dienzelfden avond was er in „de Schuur» geen plaatsje onbezet. Het dagblad van Noord-Brabant schreef den volgenden dag „Ze zingen, spelen viool en piano, vertellen mop pen, dansen zelfs, en dat allemaal in een plunje, die men met geen tang zou willen aanpakken. Is het wonder, dat we daar meerdere avonden moesten optreden 1 „Het Zuid» had voor die dagen een advertentie doen plaatsen, dat daar de consumptieprijzen verlaagd waren. Deze zakenman had zijn doel voorbij ge schoten. Het publiek bleef voortdurend naar „de Schuur» slroomen, zoodat we zelfs matiuée's moesten geven. Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1