N°. 81. 108 jaargang. Dinsdag 12 Juli 192!, Buitenland. FEUILLETON. Drie maanden Schooier, Stadsnieuws ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers a cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. (JOESCHE Uitgave Naaml. Vennootschap Goesche Courant ADVERTENT1ËN van 1—5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeuwens Ross' Brakkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 unr voormiddag. COURANT VERZOENING. De kans dat aan den ongelukkigen burgeroorlog in Ierland een einde zal komen is beduidend grooter geworden nu de Valera een gunstig antwoord heeft gegeven op een aanbod, dat door Lloyd George is gedaan. Dientengevolge is heden Afati&dag 12 uur ces wapenstilstand begon nen waardoor aan de wederzijdsche gru welen en verwoesting een einde komt en de gemoederen daardoor tot meer kalmte kunnen raken. Wat de inhoud der voorstellen is blijft voorloopig nog in het duister. Het schijnt echter een grondslag- tot verder onderhandelen te geven. De republikeinen hebben uitdrukke lijk verklaard aan Ulster meer vrijheid te willen laten dan het onder de Home Rulewet van Engeland gekregen heeft. De Valera zal zich wel vergewist heb ben van de bedoelingen der Britsche regeering. Wil deze werkelijk vrede, dan zal deze bij de weergave van haar bedoelingen met de wenschen van Ulster rekening gehouden hebben. Langs dezen omweg zou men met De Valera's ac- cej)tatie een aanwijzing kunnen con strueer en, dat Ulster concessies wil doen. Een snelle afwikkeling zal men in geen geval mogen verwachten. Een wet moet, hoe dan ook, het Britsche parlement passeeren. Aan een quaestie, die reeds zeven en een halve eeuw bestaat, is niet zoo gemakkelijk een einde te maken, dat alle kans op nieuwe onaangenaamheden voorkomt. De Tersche quaestie is voor Engeland een zwarte vlek en voor velen een reden om aan haar oprechtheid bij de verzekering van haar goede bedoe lingen en nobele gebaren te twijfelen. De Engelsche diplomatie is bekend wegens haar bekwaamheid in het schep pen van toestanden en conflicten, zoo als zij die voor haar doel gewenscht acht, zonder dat zij als de auctor- intellectualis wordt opgemerkt. In de lersche quaestie is haar vindingrijkheid echter tekort geschoten en ziet ieder duidelijk bet .machtige Albion aan voor (lea onderdrnhKex van het arme Erin. Minder gesloten en geheimzinnig is de Amerikaansche diplomatie. Admi raal Sims is reeds teruggeroepen door den minister van Marine, die de los lippigheid van dezen zeebonk te ge vaarlijk achtte op den Engelscben vasten wal en hem daarom liever onder zijn bereik hield. Erger nog maakte het Harvey, de am bassadeur van Amerika aanhetEugel- sche hof. Aan een diner, waaraan vijfhonderd gasten deelnamen, ver klaarde deze vertegenwoordiger van broeder Jonathan o.a., dat de Ver. Staten in den oorlog gingen, uitslui tend gedreven door overwegingen van eigenbelang, zonder ook maar in het minst eene zoogenaamde redding van België of van Erankrijk op liet oog te hebben, doch uitsluitend, nog maals, terwille van redding van zich- zelvende tweede dier beweringen was, dat de groote Republikeinsche 28 dook C. DE BLIJ. Eenige dagen later arrriveerden wij te 's Hertogenbosch. Als de componist van Wien, du Stadt meiner Traume" met Den Bosch bekend geweest was, had hij gewis deze plaats tot onder werp van zijn zangen gekozen, ten minsteals hij onderronden had, wat ik daar heb mogea beleven. Stel u voor lezer, mannelijke lezers wel te verstaan Een groot gezellig cqfé Hotel CentralIn een hoek aan een tafeltje, een heer, dame en een dochter Denk u dan verder in, dat, u daar als arme schooier staat te fiedelen Tracht dan uw gemoedstoestand te peilen, wanneer genoemde dochter, welke (dit mag ik ook wel verklappen) een allerliefste jonge dame is, naar u toekomt, en vraagt//Wil ik eens voor jullie collecteeren Neen, lezer, ge zoudt dan geen warm kloppend hart hebben, als ge niet even meerderheid, gegeven aan Harding, ter gelegenheid van de presidentsver kiezing niets anders beduidde dan een nationaal profest tegen den Volkenbond en dat daardoor aan dezen Republi- keinschen President als 't ware door dc natie „opdracht" was gegeven, zich zoover mogelijk builen dien Volken bond te houden, als maar mogelijk zou zijn en ten slotte, werd in de derde bewering dan dit laatste, deze nationale onwil tegen den Volkenbond, of tegen welke ook van de commis sies van dien Volkenbond nog eens rondweg gezegd Europa moest goed begrijpen, dat Amerika noch formeel, noch informeel iets daarmee te doen wilde hebben. Op deze drie bewerin gen kwam de merkwaardige toespraak van den Amerikaanschen ambassadeur aan het Hof van St. James neer. Dat het enkel eigenbelang was van de natiën, dat hen in den oorlog dreef en allerminst redding van de beschaving of een dergelijk lioog- luidend motief, was in Engeland, tot nu toe, vóór dat kolonel Harvey dat zoo rondweg mededeelde, enkel en alleen door Bernard Shaw erkend en niet zonder een storm van ve te wekken in dat land. liet is voor de oude rotten van hel Engelsche aiplomatencorps om zich dood te schamen over zulke naïve, kinderlijke en hinderlijke openhartig heid hij vertegenwoordigers van een ras, dat hun zoo na in den bloede verwant is. Uit de Pers. De belastingen en de bedrijven\ De Haagsche Post constateert Dat de belastingen steeds méér een factor van beteekeni9 -worden bij het beoordeelen der vooruitzichten en winstmogelijkheden van de onderne mingen. Dat vooral de Indische bedrijven den druk daarvan ondervinden, zooals blijkt uit de verslagen der suikerfabiieken en uit de mededeeling bij het dividend voorstel der Del i—Mij. Dat volgens het verslag der Konink lijke de ODderhoorige maatschappijen der groep in totaal ongeveer 80 mil— lioen gulden aan belasting-u hebben op te brengen, waarvan bijna de helft hier te lande en in Ned.-Indië Dat men overal bezig is de kip met de gouden eieren te slachten door verkwisting van Staatsgelden en door een sociale politiek, die de krachten van het volk te boven gaat. Dat de be?paringen, die vroeger tot voor uitgang leidden, daarmede in het gedrang komen, zoodat de nieuwe vorming van kapitaal, indien deze al nog bestaat, van veel te kleinen omvang wordt tegenover den groei der bevolking. Dat de hiervoor noodige schepping van nieuwe ondernemingen en verdere werkgelegenheid op deze wijze ernstig in gevaar wordt gebracht en dat dit op een krach moet uitloopen. tenzij zulks nog tijdig genoeg wordt ingezien en op inkrimping van uitgaven door de openbare lichamen worde aange stuurd. als ik, in vervoering zou raken, en zou trachten, uw mooiste nummertje ten beste te geven Helaas, de keuze van dit liedje was alweer ongelukkig, want in m'n extase, speelde ik na een diepgevoeld Si vous r aviez compris „Kleine meisjes moeten -slapen gaan Dit nu toch, vond het edelmoedige meisje in 't geheel niet aardig. Wat blikte ze me verontwaardigd aan. Zoo klein was ze toch lang niet meer. Daar kwam ze weer naar ons toe: „Alsjeblief; zijn jullie tevreden met de recette ?u Zoo ordinair mogelijk sprak ik „Dank uwes wel sussie 1en ik wierp haar een blik toe, zoo dankbaar, mis- sphien ook welzoo vurig dat Papa meende z'n dochter in bescherming te moeten nemen, en met de familie vertrok Eehrenbach keek me eens aan, lachte en zeide „Ik geloof dat je het zwaar te pak ken hebt „Stik", was mijn repliek. Deze uiting bevestigde zijn vermoeden. Ik informeerde bij den kellner, wie de familie was en waar ze woonde. „Hier in 't Hotel", sprak deze ver wonderd. Te veel ambtenaren. In het Juni-nummer van het Neder- landsch Tijdschrift voor Geneeskunde, komt e.m ingezonden stuk voor van den heer arts D. K. van Gelderen te Middelburg, die o.a. schrijft Er zijn en komen nog steeds te veel ambtenaren. Een ui'breiding van de staatsbe moeiing brengt steeds mede de aan stelling van nieuwe ambtenaren met de aankleve van dien. Waarom toch niet gebruik gemaakt, van de reeds bestaande ambtenaren P Waarom draagt het rijk niet aan zijn ambtenaren ver schillende betrekkingen gelijktijdig op P Waarom kunnen de ambtenaren der Rijksverzeken'ngbank niet tevens werk zaam zijn voor de Raden van Arbeid Te veel werk Dat zou nog bewezen moeten worden. Waarom zijn de keuren de geneeskundigen bij militicalen praktiserende geneesbeeren (metstal tegen hun zin), idem de keuiende ooileges voor pensioenaanvragen Waar om worden daarmede niet bela-£ de ambtenaren geneeskundigen Deze zou den bet goedkooper kunnen doen en zouden voor eenzijdigheid in hun werkkring behoed worden Overal wor den controleerende geneeskundigen aangesteld voor verschillende rijkstakken van dienst (o. a. telegraaf en posterijen); in hoevevre wordt hier gebruik gemaakt van beschikbare ambtenaren? Dat deze onder een ander departement behooren, dan waarvoor zij alsdan tevens zouden werken, behoeft geen bezwaar te zijn". Tót zoover de heer van Gelderen, zelf controleerend geneesheer der Rijksverzeken'ngbank, du? ambtenaar. Juist in hetzelfde nummer staat de aankondiging van een wetsontwerp tot verhooging der staatsbegrooting voor 1921, departement van Oorlog, waarbij het presentiegeld van genees kundige leden der keuringsraden wordt verhoogd van f 10 op f 20 per dag, wat een meerdere uitgave .van f 24480 met zich brengt. Stukken voor den Gemeenteraad. Demping sloot aan de M. A. de Ruyterlaan. Naar aanleiding van bet verzoek van Mej. Wed. WTimmerman om door het verstrekken van buizen en het metselen van een rioolput, mogelijk te maken de demping van de sloot, ge legen ten zuiden van de M. A. de Ruyterlaan nabij hel beginpunt bij den Stationsweg zijn B. en W, na gevoerde onderhandelingen met de aangrenzende eigenaren, en gebruikers wier belangen evenzeer bij deze demping zijn betrok ken, thans tot het volgende resultaat gekomen Mej. Wed. Timmerman zal een groot gedeelte van den benoodigden grond en puin voor demping levereneven eens zal de N.V. Wed. P. de Jongh voor aanvulling van een gedeelte sloot zorgen en daartoe ook het vervoer voor hare rekening nemen. Verder zorgen de Wed. Timmerman en de Diaconie der Ned. Herv. Kerk voor eenvoudige afbeiningen van het Verbaast bet u nu, dat ik den vol genden morgen mijn muzikale prestaties op de Markt, waar het hotel gelegen is, ten beste ging geven. Steeds b'ikte ik naarboven De schoone bleef onzichtbaar Tegen een uur of elf stond ik daar nog. Ik had den moed nog niet op gegeven. M'n hart klopte onstuimig, want op eensstond „zij" voor me. Natuurlijk deed ik alsof ik haar niet zag Onschuldig speelde ik "Salut d' Amour". Toen ontmoetten onze oogen elkan derik kon als de jongeling in „De kleine Soubrette" van Dirk Witte zeggen „Ik keek als verdwaasd naar het dubbeltje in m'n hand, dat ik kreeg van de kleine „coquette Toch meende ik, dat ze even gelachen had Was het een illusie. Ik vond haar, zoo mogelijk, nog bekoorlijker, dan den eersten avond Het kostte me moeite mijn incognito te bewaren 1 Was het toeval, dat ik haar 's avonds weer ontmoette f Of was „Amor" ons goedgunstig gestemd Voelde zij de j kleine pijltjes van Cupido, die op haar j afgeschoten werden Begreep zij de namen der liedjes, terrein, nu. demping der sloot, voor zoover het hunne eigendommen betreft. Voor rekening der Gemeente blijft dan bet aanbrengen van een rioleeriug met put, en eenige bijkomstige werken waarvan de kosten door den Directeur van Gemeeutewerkeu worden geraamd °p 1 600. Waar nu door alie belanghebbenden in dezen wordt medegewerkt, hübben B. ei W. de eer den Raai voor te stellen, t- besluiten tot inwilliging van bet verzoek in bovenaangegeven zin. Verpachting van gronden. Op bet verzoek van den heer S. van Noort, pachter van eenige per- ceelen grond aan de Westerschans en den Westliavendijk, om deze perceeleu opnieuw, doch thans onderhands te mogen pachten tegen iets hoogere pacht dan volgens de loopende over eenkomst wordt betaald, stellen B. enW. v hu om voor den tijd van 7 achtereenvol gende jaren, aan vangende 1 Januari 1922 aan den heer S. van Noort onderhands voor de som van f 177,per jaar te verpachten de perceelen grond, kadastraal bekend Sectie A. no. 375, 376, 377, 378, 269 en 503 en ben te machtigen het perceel Sectie A. no. 379 voor denzelfdeu termijn publiek Ie verpachten, In-gebruik-neming van gemeente gronden voor den Reinigingsdienst. BHjkens schrijven van den Directeur van Gemeentewerken adviseert deze om vanaf 1 Januari 1922 (datum van be» eii diging der loopende pacht) bij den Reinigingsdienst in gebruik te nemen e nige tot nu toe verpachte gronden alsmede de voormalige „trekkerswo- ning" thans bewoond door Mej. Wed. S. Booue. Voor het bewerken van deze gronden zou dan een arbeider rn dienst behooren te worden genomen, die in tijden, waarin op bouw- en weiland niet kan gewerkt worden, dos in den tijd waarin de reiniging het meeste personeel vor der!, met reiniging8arbeid zou kunnen worden belast en zou kunnen worden gehuisvest in meergemelde trekkers woning. Bovenbedoeld advies beeft volledige instemming van B en W. Hypothecair crediet voor steun aan Door den heer G. V. Pennings, ouderwijzer alhier, werd op grond van het bepaalde bij Koninklijk Besluit van 8 November 1920, no. 29 en in verband met de ter uitvoering daarvan gegeven voorschriften door den minister van Arbeid een verzoek ingediend om premie en hypothecair crediet uit 's Rijks kas ten behoeve van den bouw van 1 woning aan de Wilhelminastraat. Het betrekkelijke bouwplan werd door Zijne Excellentie den Minister van Arbeid goedgekeurd en de premie en het hypothecair crediet werden door het Rijk aan de gemeente toegezegd het laatste tot een bedrag van ten hoogstj f6590,Dit bedrag kan desgewenscht worden verhoogd met de geschatte waarde van den grond. De koopprijs van den grond bedraagt f 1440,—. die ik haar toespeelde, als„The Sunshine of Your smile," „You made me love You." Ja zelfs „Viens tout prés de moi." Ik zorgde echter buiten de blikken van Papa te blijven Amor was me behulpzaam door middel van een spiegel, waarin ik het lieve kind steeds kon gadeslaan, en ik bemerkte, dat ook zij, ondanks waarschuwingen van Mama, aanhoudend naar mij keek. Helaas vertrokken wij den volgenden morgen naar Eindhoven. Ik beloofde mezelf, om bij de eerste gelegenheid de beste, naar den Bosch terug te gaan. Dat die gelegenheid spoedig komen zou, behoef ik zeker niet te zeggen. Waar toch is het prettiger carnaval te vieren, dan daar, waar de „Oetel- donkscheClub" nog steeds haar scep ter zwaait, waar „Prins Carnaval" telken jare met pracht en praal zijn intocht houdt, waar „zij" woont. Wat nog nooit gebeurd was geschied de te Eindhoven, de permissie om' te spelen, lag voor ons reeds klaar. Ber gen op Zoom neem daaraan een voor beeld. We namen onzen intrek in hotel „Nijpels". De vriendelijke eigenaar was Bij B. en W. bestaat tegen inwilli. ging van het verzoek van den heer Pennings geen bezwaar. Vischrecht. Naar aanleiding van het in de raadszitting van 8 Juni 1921 genomen besluit om het recht van visscherij in het gemeentelijk vischwater niet langer te verpachten, doch B. en W. te achtigen aan hen, die zich hiertoe zouden aanmelden, vergunning tot visschen in gemeld water te verleenen tegen door B. en W. te bepalen ver goeding deelen Ged. Staten thans mede, bezwaar te hebben tegen het overlaten van vaststelling vau voorwaarden en prijs aan B. en W. B. en W. bieden nu den Raad een concept-besluit aan, waai in het te betalen bedrag bepaald is op f 1,50 1 er vergunning. Prijsbepaling van gronden. Ingevolge de Raadsbesluiten vau 2 October 1919 nas. 13 en 14 moeten worden herzien de daarbij vastgestelde prijzen vau de gemeentelijke bouwter reinen. Aan de hand van het rapport van den Directeur van Gemeentewerken d d. 1 Juni 1921 alsmede dat van 13 December 1920 stellen B. en W. aan te vullen met voor dezelfde prijzen tot 1 Juli 1922 te handhaven. op het gebruik van gemeentegrond. Voorstel van B. en W. om art. 1 van de Verordening, regelende de lief fing eener plaatselijke belasting op het gebruik van openbaren gemeentegrond, aan te vullen met 10e. voor het houden van verkoo pingen of liet doen van tijdelijke uit stalling alsmede voor alle doeleinden, niet vallende sub le t. m. 9e per Mz of minder per dag f 1. 11e. voor het spannen van reclame doeken of het op andere wijze aan brengen van reclame boven of over de openbare straat per dag en per stuk f5. De derde alinea van art. II van art. I te wijzigen en te lezen als volgt De goederen of materialen, bedoeld bij sub 6, 7 en 9, mogen niet hooger worden gelegd, dan door den Directeur van Gemeentewerken wordt aangege ven, terwijl de sub 11 genoemde reclame moet worden aangebracht op een door dezen aan te wijzen hoogte boven de straat. Wijziging Motor- en Rijwiel- verordening. Van verschillende zijden zijn B. en \V. attent gemaakt op de onhoudbaar heid der bepaling in art. 3 der Motor en Rijwielverordening krachtens het welk binnen de bebouwde kom met deze voertuigen en rijwielen niet harder mag worden gereden dan 12 K.M.per uur. Een snelheid van 12 K.M. per unr is met een gewoon motorrijtuig niet vol te houden en bovendien zoo gering, dat ze door bijna eiken wegge bruiker, geregeld wordt overtreden. Enkel ter bevordering van het prestige der gemeentelijke verordeningen is dus wijziging der bedoelde bepaling reeds gewenscht. wel zoo goed, ons onderdak te verleenen. Ik had me daarheen, vanuit Den Haag, costuums laten komen, wat boorden, overhemden en wat meer behoort um van een schooier een presentabel mensch te maken. Waarom ik dat gedaan had, och een lezer, die zelf wel eens verliefd geweekt is, kan zich zulks indenken. Ik zou immers binnenkort weer naar D u Bosch terruggaan. En wat maakt uu-r indruk op een jonge schoone dan ee t gesoigneerd jongmensch? Dit dacht iIr ten minste. Mijn ontgoocheling zal ui het verder verloop van mijn verb-al blijken. In ieder geval smaakte ik u het genoegen om mezalf weer „presen tabel" te vinden. Men had ons gezegd, als je in Eu.d hoven komt, moet je naar „Truitje'' gaan. Wie en waar „Truitje" was zouden ze ons in Eiudhoven wel aan duiden. Bij //Truitje* kwamen we tegen twaalven. Het was er behagelijk, ge zellig. Rond den stamtisch zaten eenige vriendelijke, gemoedelijk uitziende oude heeren. I Wordt vervol d

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1