Landbouw, Veeteelt en Visseherij. School en Kerk. Financieeie Berichten. Sport. Rechtszaken Binnenland. Burgerlijke Stand AD VERTEN TIEN Automobilisten en Motor rijders bekeurd wegens over schrijding der maximum snelheid op Zuid-Bevelan d buiten de eigenlijke bebouwde kommen, worden uitgenoodigd adres met nauwkeurige aanduiding liefst met foto van het betrokken wegvak en eventueele dagvaar ding in te zenden aan K a p e 11 e. Liere alhier, wegens zijn gewichtige hulpverschatfende diensten bij hunne ontredderde aankomst en tijdens hun verblijf alhier aan hen bewezen, hunne dankbaarheid te toonen. Dezer dagen kwamen eenige dames vergezeld van een heer namens hen te Rilland en boden den heer Van Liere een prachtigeu met dameshandwerk rijk versierden fauteuil aan. De heer van Liere bedankte de afgevaardigden hartelijk en verzccht dien dank over te brengen aan alle deelnemers en de verzekering te willen geven dat hij door dit onverwachte huldeblijk zeer getroffen is. Aan de Universiteit te Amster- dag slaagde voor het arts-examen eerste gedeelte de heer C. Griep uit Rilland, liath. Voor het dezer dagen te Arn hem gehouden examen voor commies bij de Belastingen slaagden de heeren A. Walraven, sergeant der militaire politie en W. Moerdijk, sluiswachter, alhier. Wolfertsdyk. Woensdag had de werkman M. van Hekken bij het lossen van macadam uit een schip liggende in de haven alhier, het ongeluk te vallen en zich hierbij zoodanig in wendig te bezeeren dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Hanswcert. Donderdagnamiddag is met goed gevolg te water geloopen de zeeboot No. 62, gebouwd op de werf „Zeeland" alhier. De boot is lang 64.50 M., breed 9.50 M, en diep 3.88 H., met een laadvermogen van 1350 ton. Baarland. In de Woensdag alhier gehouden raadsvergadering werd de gemeenterekening 1920 aangeboden in ontvang ad f 22670.68A en in uitgaaf ad f 20461,25'. Tot leden der commissie van toe zicht bedoeld bij art. 176 der wet op het lager onderwijs 1920 werden be noemd de heeren C. Dekker en J, Traas Czo. Tot lid der commissie van schatting bedoeld bij art. 57 der wet op de inkomstenbelasting 1914 werd benoemd de heer M. fiuysaard. De gemeente-begrooting 1921 werd gewijsigd. Op een verzoek van den herbergier B. Traas, om zijn herberg, in verband met den zomertijd, langer dan tot 11 uur *s avonds open te mogen houden, werd met op één na algemeene stem men afwijzend beschikt, In verband met Provinciaal blad 16 van 1921 werd het reglement op het Burgerlijk Armbestuur aangevuld. Een verordeuing op het vervolg onderwijs werd vastgesteld. Wemeldinge. Donderdagmiddag viel de 70 jarige werkman Jac. Dagevos Sr., bij het kersenplukken van de ladder, met het gevolg dat de man per rijtuig naar zijn woning moest worden gebracht. Hij klaagde over veel pijn. Dr. Gnirrep verleende heelkundige hulp. Schore. Maandagavond vergaderde alhier in het café van dhr. C. de Jonge het Groene Kruis afd. Krniningen HansweerdSchore. Besloten werd het huis van dhr. P. v. d. Slraaten te Hansweerd te koopen en in te richten als woonhuis voor de wijkverpleegster en als magazijn voor de hulpmidelen van't Groene Kruis. In ver band daarmee vervalt het magazijn te Kruiningen en zal daar een depothouder aangesteld worden. De vereeniging treedt toe tot de Prov, Vereen, tot bestrijding van Tuberculose. Door de slatuten wijziging zal het bestuur met twee leden worden uitgebreid. Inge steld werd een klachtcommissie. Moehten er klachten zijn dan kunnen die vooit- aan ingebracht worden te Kruiningen bij Dhr. IloeDcamp te Hansweerd bij dhr Meijer, hoofd der R.K. school en te Schore bij dhr. van Nieuwenhuizen,, burgemeester, (N. Z.) De N. IJ. T. E. N. Op de N. IJ. T. E. M, te Middel burg is nog een diploma voor zilveren medaille toegekend in ae afdeeling dames-handwerken aan mejuffrouw Marie J. Mol te Ovezind. Het gaat op de N.IJ.T.E.M. te Mid delburg geheel naar wensch, gisteren werd de tentoonstelling alleen door 2833 betalende personen bezocht. Ook bracht de Commissaris der Koningin, beschermheer der tentoon stelling, een bezoek aan alle stands, waarbij hij door het comité werd rond geleid, des avonds keerde hij terug ons de uitvoering van de Kleppermarschi, gecomponeerd door den heer Jan Morks, en uitgevoerd door het muziekgezel schap uit Serooskerke en 35 meisjes en jongens uit die plaats, bij te wonen. De uitvoering werd door honderden 1 aangehoord en had een overweldigend succes. Tussclien het niatinée en het. j, concert en na afloop van liet laatste traden een viertal heeren uit Maastricht als straatmuzikanten op, waarbij zij ten voordeele van de armen in hun woonplaats gelden inzamelen door het verkoopen van hun portret. Zij hadden ook een zeer goeden dag. De N.I.J.T.E.M. is ook bezocht door een 75-tal kinderen uit Kloetinge onder leiding van den heer G. Houtekamer, hoofd, en de dames en heeren onder wijzeressen en onderwijzers. De heer Hcutekamer heeft de om 5 uur in den tuin aanwezige bezoekers en de exposanten eene verrassing be zorgd. Toen de Harmonie „Voorwaarts" uit Koudekerke haar matinée beëin digd had, kwamen al de schoolkinderen op de tent en toonde de beer II., dat hij ook in zijn nieuwe woonplaats zijn liefde voor den kinderzang niet heeft vergeten en die liefde ook op de kleine Kloetingers heeft overgebracht. Met zaeht en vriendelijke stemmetjes hieven de kinderen het Wilhelmus aan en zongen daarvan twee coupletten, gevolgd door het Zeeuwsclie Volkslied in dialect en een aardig liedje. De aanwezigen loonden door applaus hunne dankbaarheid voor de verrassing, ter wijl de heer Frederik Boasson namens het comité den beer Houtckumer dank bracht voor het genotene. Had men vooruit kunnen bekendmaken, dat zulk een verrassing zou plaats hebben, dan zou de tuin geheel gevuld zijn geweest, want men weet wat de heer H op dit gebied presteert en spreker heeft met voldoening vernomen, dat de heer H. ook de leiding van de kleine West- kappelaars waarschijnlijk weer op zich zal nemen. Nog een nummertje en toen trok het aardige troepje naar de bioscoop om te genieten van hetgeen de heer Laban daar biedt. Na nog eene wan deling door tuin en zalen, werd na een tocht door Walcheren met een bezoek van de N.IJ.T.E.M. als einde, de thuis reis weer aanvaard. Stamboek Nederlandsch Trekpaard. Het bestuur van de vereeniging Stamboek voor het Ned. Trekpaard is Dinsdagmiddag ter gelegenheid van de eerste nationale tentoonstelling van het Ned. Trekpaard te 's Gravenhage door den minister van landbouw officieel ontvangen. De minister hielt! een rede voering waarin hij een overzicht gaf van de ontwikkeling der paardenfok kerij. De v.oorz. der vereeniging jhr. J. van Vredenburgh beantwoordde de rede van den minister en sprak de hoop uit dat met vereende krachten van rijk, gemeente en belanghebbenden een groot tentoonstellingsgebouw in Den Haag zal verrijzen. Voor de tentoonstelling bestond groote belangstelling, ook uit het buitenland. Speciale treinen van een groot aan tal wagons hebben de kostbare dieren uit Limburg en Zeeland uaar Den Haag gebracht, van de Noordelijke Zeeuwsche en Zuid-Hollandsche eilan den zijn zij per extra booten naar de tentoonstelling verzonden. Wat denuitslag der keuring betreft, van de hengsten van 5 jaar en onder en van groote maat (33 inschrijvingen) behaalde de eerste prijs Brennus de Velsique, welk schitterend dierjook op de Centrale Hengstenkeuring te Goes over winnaar werd. Eigenaar is de Wilhel- minapolder, dir. de heer H. A. Ilanken. Van de hengsten van 5 jaar en ouder en van de kleine maat, behaalde o.m- Elegant de Laboureur d' Isaac van de Hengsteuvereeniging te Kamper- laad een eervolle vermelding. Vau de merriën van 4 jaar en ouder van de groote maat kregen o.m. Pauline en Nirva van den Wilbelminapolder een eervolle vermelding. Een eervolle ver melding kreeg de driejarige hengst Condé van Brennus van A. v. Hoole- gem te Kruiningen. Van de merriën van drie jaar van de groote maat kreeg Flora van de N. V. hofstede Schenge, Goes, een 4en prijs en Flora van P. Blok te Wol- faartsdijk en Fileberta vau de N.V. Hofstede Schenge, een eervolle ver melding. Het hoogtepunt van den dag was wel de parade der vijfhonderd paardeD in den ring. Ned. Herv. Kerk. Namens de Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk is ds. W. S. van Leeuwen te Ellewoutsdijk aangezocht om gedurende het lijdvak 10 Juli13 Augustus de geestelijke verzorging van het Landstormkamp bij Amersfoort op zich (e nemen. Z.Eerw. heeft deze opdracht aanvaard. Voor het kamp te Laren is uitge- noodigd ds. W. Faber te Serooskerke. Geslaagd. Bij het onlangs te Arnhem gehouden examen voor commies bij 's Rijksbe lastingen zijn geslaagd D. H.Meulenberg en A. Augustijn, beiden te Kortgene. Voorliet te's UravefShage gehouden machinisten-exameu slaagde voor het voorloopig machinisten-diploma de lieer II. J. de Hamer te Krabbendijke. Bevorderd. Tot dokter in de rechtswetenschap is bevorderd op stellingen de heer J. Snoep, geboren te Wissekerke. Nijverheidsonderwijs. Het voorloopig verslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de Nijver- heidsonderwijswet is in 't algemeen zeer gunstig. Ten aanzien van de verplichting, aan de buitengemeenten opgelegd, om bij te dragen in de kosten van een elders gevestigde school, waarvan ook hare ingezetenen gebruik maken een beginsel, dat sommige leden tot het gebeele gebied van het onderwijs, voor zoover dat voor rekening der gemeenten komt, zouden willen zien uitgebreid gaat naar het oordeel van sommige leden het ontwerp niet ver genoeg. Zij bepleitten, dat de buitengemeenten voor iederen leerling uit hare gemeente de gemiddelde netto-kosten per leer ling, die voor rekening der gemeente van vestiging komen, aao deze zouden vergoeden en niet slrchts 20 of 15 pet. der totale kosten per leerling, zooals in art. 25, vierde, lid, wordt voorge steld. Aodere leden achtten dit evenwel onbillijk. Gebed om regen. Tn alle kerken van het bisdom Den Bosch is een schrijven van den bisschop voorgelezen, waarin de geloovigen uit- genoodigd worden te bidden voor regen, daar de droogte een ware ramp dreigt te worden. Een protest. Nu op het protest tegen het plaatsen van een beeld van het Heilige Hart door den Gemeenteraad te Bergen op Zoom afwijzend is beschikt, heeft de kerkeraad der Herv. Gemeente, van wien het protest was uitgegaan, bij stemming laten uitmaken, door de leden dier gemeente, of men zich bij dat ge meenteraadsbesluit neerleggen dan wel aan Ged. Staten van Noord-Brabant genoemd protest doorzenden zal. Van de 400 opgekomen leden hebben zich allen op 7 na voor doorzending ver klaard. De Kosmos. Naar de Financier mededeelt zal zal door de Kosmos aan lijfrenteniers van de verzekerde renteuitkeeringen voorloopig slechts 60 pCt. worden uitbetaald. Blijkt uitkeering van een hooger percentage mogelijk, zoo zal eventueel nabetaling volgen. Korfbal. Zaterdag spelen te Wemeldinge S.V.A.Volharding I. Te Hansweert Zeelandia IIM E. V. O. II en te 's Gravenpolder V.D.B. - V.O.C. Motortocht. Voor Zondag a.s. beeft de „motor club Schouwen en Duiveland" een tocht georganiseerd voor motorrijwielen door Zuid-BeVeland en Walcheren naar Domburg. De rijders komen met de boot van 8.15 te Katscheveer aan. Rechtbank 's Gravenhage. De rechtbank te 's Gravenhage heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen A. v. Z., koopman, II. P., handelsagent, P. A. C. St. koopman, alle drie in Den Haag, beschuldigd van oplichtiog van den Zeeuwschen landbouwer Noé voor twee accepten, ieder groot f 10.000 Den tweeden beklaagde was voorts op lichting van een anderen landbouwer voor ongeveer f6870 ten laste gelegd. Indertijd zijn de twee eerstgenoemde beklaagden door de rechtbank te Mid delburg hiervoor veroordeeld ieder tot drie jaar gevangenisstraf. De derde bei klaagde werd vrijgesproken. De Haagsche rechtbank sprak alle drie beklaagden vrij. Het Gerechtshof te 's Gravenhage heeft vrijgesproken L. S., kermisreizi ger, zonder vaste woonplaats, beklaagd van berooving van een landbouwer van ongeveer 1200 gulden in het café Zeebrugge te Vlissingen, waarvoor de rechtbank te Middelburg één jaar op legde bevestigd is de vrijspraak van de medebeklaagden P. P. S., café houder te Vlissingen en H. F. v. W. huisvrouw van L. S. voornoemd. Ontsporing nachttrein Amsterdam Parijs. Omtrent de ontsporing van den nachttrein AmsterdamParijs nabij Hennuyères (Henegouwen), waarvan wij in ons vorig ur. een laatste bericht opnamen, wordt nader gemeld, dat er zes dooden zijn, n.l. zes Fransche postambtenaren en een twaalftal ge wonden, waarvan een tamelijk ernstig, die tot liét treinpersoneel behoort. Onder de gewonden bevindt zich één Hollander n.l. de beer A. de Jong uit Sliedrecht, die aan het rechteroog gekwetst werd. Volgens de resultaten van het voor- loopige onderzoek, is het volgende gebeurd Op het oogenblik, dat de trein Hennuyères, liet station vóór 's Gra- venbrakel, binnenreed, sprongen de twee locomotieven uit het spoor. De reizigers, die het was ongeveer middernacht gedeeltelijk sliepen, werden door elkaar geworpen, terwijl een aantal van hen, door den schrik aangegrepen, naar een uitweg zochten. De trein stopt anders niet aan dit station en men stond buiten in den donkeren nacht. Het personeel en door den geweldigen schok ontwaakte bewoners van het plaatsje organiseer den echter spoedig een hulpdienst. De twee locomotieven waren omge kanteld, de bagagewagen was letterlijk in tweeën gebroken en het postrijtuig lag geheel in stukken. Het staat vast dat 'de ramp aan misdaad is toe te schrijven. Vermoede lijk hebben internationale dieven of anarchisten een wissel onklaar gemaakt, waardoor de trein op een zijspooi is ge reden en gederailleerd is. De trein voerde voor zoover bekend ongeveer twee millioen voor de Fransche administratie mede en belangrijke be dragen voor Ned.-Indië. Vellingsvereeniging Kapelle-Biezelinge en Omgeving. Groote Veiling van 6 Juli 1921. Zwarte bessen f 93, Roode bessen (Duit- schezure) f25, Zoete Roode f 30, alles per 100 K.G. Eieren f 10,40 per 100 stuks. Kleine Veiling. Kersen Klerken f 45 a f 69. Krieken f 48 k f 57, Vleeschkersen f 41 5 f 53. Zwarte blance f 44 a f 49, Morellen f 54, Zure kersen f 44 a f 46, Aardbeien f 35 a f 40, Frambozen f 58 a f 64, Roode bes sen f 27, Kruisbessen f 8 a f 24. Appels Madelaine f 40 k f 69. Peren Spuitjes f 29. Orauje pruimen f 47 k f 58. Aard appelen f 8 a f 11, Poters f 5 k f 6, gele boontjes f 25 k f 30, alles per 100 K.G, Kleine veiling van 7 Juli 1921, Zwarte bessen f 106, Roode bessen f 21 k f 23, Kruisbessen f 13. Kersen Kler ken f 45 af 52, Eierkrieken f 40 a f 48, Vleeschkersen f 88 a f 4-6 Zwarte blanche f37 a f50. Oranje Prui men 1'54 k f56, Vroege Aardappelen f 11,90. Alles per 100 K.G. Bloemkool 25 k 27 cent per stuk. Vellings-Vsreeniglng „Zuld-Bevaiano" te Goes. Groote Veiling van 7 Juli 1921. Zwarte bessen f 95,90 k f99,90 Roode bessen f 25.40 a f 27, Vroege Oranje Pruimen f 47, Aardappelen f 9,10. Alles per 100 K.G. Kleine Veiling. Kersen f 82 k f 65, Zure morellen f 42 k f 54. Kruisbessen f 12 a f 18, Roode bessen f 18 k f87, Witte bessen f 17 a f 30, Aardbeien f 35, Vroege Oranje Pruimen f 37 tl f 51, Okkelanen f 46, Diverse Pruimen f 13 A f52, Gevallen Pruimen f 34 k f 45, Frambozen f 56 k f 62, Yellow Transparente f 25 a f 43, Diverse appels f 22 k f 38, Afval appels f 16 k f 17. Peren Westfries f26. Kei zerinnen f21, Diverse peren f 17 a f 40, Doperwten f 10 a f 18, Boontjes f 23 a f 29, Aardappelen groote f7,40af 11,10 Poters f 5.30 k f 6, Sjalotten f 6,20 Pos telein f 11,90. Alles per 100 K.G. Kom kommers f 6 k f 9 per 100 stuks. Veilingsvereeniging „E. M- M." Krabbendijke. Veiling van 6 Juli 1921. Roode bessen f 25, Madelainen f 11 i f 39, beide per 100 K.G. OVER DE MAAND JUNI. 'sHEER ARENDSKERKE. Geboren2, Andreas, z.v. Andreas Buteijn en Johanna van de Guohte- 7, Pieter Marinus, z.v. Johannes Schip. per en Cornelia Karelse. 11, Hubreoht, z.v. Hubrecht Verijzer en Sara Komejan. 16, Cornelis, z.v. Adriaan de Koeijer en Jacoba de Visser. 21, Jan Willem Joos, z.v. Jacobus de Kok en Jannetje de Kok. 22, Cornelis, z.v. Jacobus Dommisse en Johaana Wiskcrke. 24, Johanna, d.v. Jacob Paardekooper en Elizabeth van de Velde. 26, Magdalena Adriana Neeltje, d.v. Leendert Jan van den Ende en Maatje van Antwerpen. Huwelijken: 9, Petrus van 't West einde, jm. ea Dina van Roosendaal, jd. 16, Johannis Jan de Jager, jm, en Janna Adriana de Putter, jd. Overleden18, Johanna van der Giezen, 60 jr., eebtg. v«n Leendert Ruisen. 29, Cornells Dommisse, 7 dagen, z.v. Jacobus Dommisse ett Johanna Wiskerke. HEINKENSZAND. Geboren: 27, Hubertus z.v. Johannis Janse en Joanna Leeman, 30, Martina en Maria d.v. Matthijs van Datnme en Wilhel- mina Karelse. Gehuwd 9, Joos Cornelis Meijers 21 jr. jm. en Jacoba Johanna Kuzee 20 jr. jd. Overleden3, Maria Ludovica Steenmetser 46 jr. eehtg. van Bernar- dus Vertriest. OVEZANDE Geboren 1, Cornelis zv. M. Koena en A. Raas, 6, Cornelis zv. J. de Baar en M. v. d. Dries, 10, Elizabeth Maria dv. J. de Winter en J. de Jonge, 19, Cornelia Maria dv. P. de Jonge en C. Verdouk. Overleden: 18, Antonia Elizabeth Verhage 77 jr. ongeh. Heden overleed onze geliefde Moeder, Behuwd- en Groot moeder Mevrouw de Wed. Q. DEKKER geb. Josin-a Maria Prümeks in den ouderdom van bijna 89 jaar. Beverwijk, 4 Juli 1921. Utrecht. A. J. DEKKER. Beverwijk. F. W. DEKKER. A. J. DEKKER—Prins. Beverwijk. A. A. VAN HATTUM— Dekker. M. J. VAN HATTUM en Kleinkinderen. Volstrekt eeltige kennisgeving. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, mej. C. A DE BACK, weduwe vau den heer P. A. van den BrOECKE, iu den leeftijd van 69 jaren. Uit aller naam, P. M. VAN DEN BROECKE.. Eenige en algemeene kennisgeving. Wissenkerke, 6 Juli 1921. Heden overleed na een lang durig doch geduldig lijden, onze Vader, Behuwd- en Grootvader ADRIAAN J. VAN AKEN. Goes. A. C. VAN AKEN. Ter Neuzen. D. VAN AKEN. N. VAN AKEN-Reijerse. Gees. E. M. GELEEDST— van Aken. A. GELEEDST. W. VAN AKEN. J. P. VAN AKEN— van damme. Goes, 7 Juli 1921. A. VAN DER HAVE, Prov. Vertegenwoordiger der K. N. A. C.

Goessche Courant | 1921 | | pagina 2