N°* 80 Zaterdag 9 Juli 1921, 108 jaargang. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. EEN PRAATJE 0VIR VLEESCHKEURING. 26 FEUILLETON. Drie maanden Schooier, Buitenland. Provincie-Nieuws ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naaml. Vennootschap Goesclie Courant ADVERTENT1ËN van 1—5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,10 Bewijsnummers 5 cent. en Kleenvr-jns Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 nur voormiddag. (Slot). Bij kleinere centrale slachtplaatsen kan men een sterilisator dit is een inrichting waarin men voorwaardelijk goedgekeurd vleesch door stoomveihit- ting voor gebruik geschikt kan maken weglaten, daar hiervoor een kostbare stoomketel noodig is. Men doet dan verstandig voorwaardelijk goedgekeurd vleesch naar een abattoir te zenden waar wel een sterilisator aanwezig is. Een koelhuis, zooals de groote slacht plaatsen bezitten zal voor de kleinere gemeenten wel onbereikbaar zijn. De bouwkosten, benevens die voor machines en personeel, komen te hoog. Men zal in kleinere gemeenten wel zijn toevlucht tot de zoogenaamde ijs kasten moeten nemen. De hulpkeurmeester, die den veearts vervangt, moet in kleinere gemeenten met- de dagelijksche leiding der slacht plaats belast kunnen worden en zal er zoo dicht mogelijk bij moeten wonen. Hij kan tevens als boekhouder en kas sier fuugeeren. Voor grootere gemeenten kan een dierenarts al zijn beschikbaren tijd aan de slachtplaats geven. De derde mogelijkheid welke men in kleinere gemeenten onder de oogen moet zien is de aansluiting bij een reeds bestaand slachthuis in een nabu rige gemeente. Voor gemeenten in de nabijheid van een stad gelegen is dit ongetwijfeld de beste en goedkoopste oplossing. De grootere abattoirs, meestal nog in den goedkoopen tijd gebonwd, be vatten alles wat men voor een goede behandeling van vee en vleesch maar wensehen kan. Ook de wetgever heeft hieraan ge dacht, want in art. 26 der nieuwe wet staat, dat een Gemeenteraad verbieden kan liet oprichten, hebben of gebruiken van slachterijen, vilderijen, penserijeu enz. indien de ingezetenen van die gemeente krachtens eene regeling het bedrijf kunnen uitoefenen in een nabu rige gemeente. De abattoirs genieten de noodige faciliteiten b.v. ten opzichte van de verplichting tot aangifte, want zoodra een dier het hek van een slachthuis binnentreedt en de geleider liet zgn. •slacht- of keurgeld betaalt dan geldt zijn quilantie tevens als bewijs van aangifte. De keuring voör het slachten is ook allergemakkelijkst aangezien er steeds keurmeesters-ambtenaren aanwezig zijn. De laatst aangegeven regeling, dit is liet gebruik maken van omliggende gemeenten van het abattoir in een centrum-gemeente, geeft volgens de wet de beste waarborgen omtrent de hygiëne van het vleesch. Zij is tevens door het overdragen van administratieven arbeid aan den Directeur, voor de kleinere gemeenten de goedkoopste. Wel zijn er kleinere gemeenten die DOOR C. DE BLIJ. Doch plotseling werd deze „vreugde" onderbroken door de komst van een heerschap, met een groote mand vol worstebroodjes Het gezang verstomde. Wij dachten natuurlijk, dat ieder één of meer van die lekkere broodjes zou aangeboden worden, maar, o neen, hier was men het anders gewend. De voorzitter ging boven op een stoel staan. De verkooping nam een aanvang 1 Met een 'zekere élégance hield hij telkens twee broodjes in de hoogte (frisch 11) en dan begon het lawaai. Ze werden bij opbod verkocht Eén der leden kwam door opwinding Zoo in vervoering, dat hij al maar hooger bood, in 't vuur van den strijd dikwijls vergetend, dat hij de laatste bieder geweest was. Zijn zakken zaten vol, en met ver liet vervoer van het vleesch naar een centrum-gemeente te duur, te lang en te onhygiënisch vinden en met het oog op dergelijke bezwaren verdedigt men dan eene keuring ter plaatse. Maar de vleeschexporteurs, die ons Hollandsch vleesch naar liet buitenland zenden, lachen om dergelijke bezwaren. Een slager ten platte lande maakt bezwaar als hij 1 (I K.M. van een slachthuis verwijderd is. maar hij ziet er niet tegen op met een koebeestje aan de band, dat hij toevallig op den kop heeft kunnen tikken, uren lang stapvoets geduldig voort te sjokken. De aangifte voor de accijnzen ge schiedt aan eene centrale inrichting veel nauwkeuriger en dergelijke tax eeringen verschillen ten platte lande zeer met die aan de abattoirs. Het is de mogelijkheid van accijns ontduiking ten eigen bate die vele belanghebbenden op het platteland tegenstanders van het gebruik van een goed abattoir gemaakt heeft. Er is heel wat vleesch geconsu meerd, dat nimmer zijn accijns opge bracht heeft. Het vleesch wordt door liet slachten in een centrale inrichting niet duurder. Hoewel de slager thans het slacht— geld zoogenaamd op het vleesch zet, brengt hij de kosten geheel over op den verbruiker. Het komt dan 2 cent per pond duurder, maar de slager vergeet dik wijls dat het dier daarvoor kosteloos gedood wordt, dat hij gebruik mag maken van alle gemakken en hygiëni sche inrichtingen die het slachthuis biedt. Boveudien wordt het vereenigings- leven der slagers door gezamenlijk gebruik van eene inrichting bevorderd, en streeft men er naar op de abattoirs een goed soort vee te brengen. Wat het gebruik van sehietmaskers en stempels (die f 225 per doos kosten) betreft, is het duidelijk dat centralisatie slechts bezuiniging kan brengen. Ten slotte nog iets over de nood- slachtingen. Een dier dat in levensgevaar ver keert mag geslacht worden indien men daarna dadelijk aangifte doet terwijl een plaatselijke verordening de regels der afslachtieg inhoudt. Het is. duidelijk dat het gewenscht is de afslachting in een abattoir te doen plaats vinden. De practijk leert toch dat een goede keuring van uit nood geslacht vee in donkere stallen en schuren ernstige moeilijkheden met zich brengt Waar bovendien bij tal van nuod- slachtingen een bacteriologisch onder zoek door een dierenarts is voorge schreven kan een en ander voor den belanghebbende zeer kostbaar worden. Bij centralisatie kan evenwel één persoon talrijke gevallen afhandelen en bestaat tevens de mogelijkheid afdoende maatregelen ter ontsmetting bij be smettelijke ziekten te nemen. De wetgever heeft inzake den invoer meer uniformiteit in de bepalingen gebracht. Aan ingevoerde dieren, die in andere gemeenten gekeurd zijn, mogen geen beperkende bepalingen meer in den wondering vroeg ik me af, wat de man toch met al die heerlijkheden doen wilde. Met een rood gezicht van agitatie, kwam hij tenslotte naar ons toe, schreeuwende „Ik heb nou geen cente meer, speul nou maar weer: „Dat we toffe jongens zijn Achter de bedoeling van deze ver kooping, ben ik nooit gekomen. Even min hebben we kunnen uitvinden, waar de hartstochtelijke kooper, al zijn koopwaar gelaten beeft „Hier vandaan ginge» we naar de sociëteit „De Koninklijke Harmonie", Vorstelijk werden we ontvangen, door een gegalonneerden suppoost, die op den naam Bron reageert. Hij wenschte ons niet binnen te laten, en met een gezicht, waarop diepe minachting te lezen stond, zeide hy tot ons „D'r uit". „Och meheer», sprak ik, „toe laat ons nou binne, we -woue soo graag wat verdiene, en de Meere hebbe' ons self gesegd, dat we moohte komme." „Nee", zeide de portier, „dat kan je nou wel zeggen, maar je komt er niet in." Juist kwam een d\er heeren desocië. weg gelegd worden. Slechts mag beoordeeld worden of het vleesch door het vervoer geen schade heeft geleden. Particulieren kunnen als vroeger weer 5 K.G. vleesch invoeren zonder daarvoor keuring te moeten aanvragen. Volgens art. 1Ü dwingen Ged. Staten de onwillige gemeenten aan de nieuwe wet te voldoeu. Zonder aangifte mag geen dier worden geslacht. De wijze van aangifte bepaalt een koninklijk besluit terwijl de plaats van aangifte bij plaatselijke verordening wordt bepaald. Herkeuring is mogelijk. Het bekos tigen van 2 deskundigen waarvan een door elk der partijen wordt benoemd, geschiedt, op kosten van ongelijk. Kun nen de beide deskundigen liet niet eens worden dan benoemen zij een derde en geschiedt de uitspraak bij meerderheid van stemmen. Om een mogelijk onzuivere uitspraak te voorkomen is bepaald, dat als her- keuringsdeskundige nimmer een dieren arts benoemd mag worden die tevens particuliere practijk uitoefent Bij nader vast te stellen Koninklijke besluiten zullen nog verschillende zaken worden geregeld en mede zal nader moeten worden vastgesteld aan welke eischen slachterijen, conserven- fabrieken en dergelijke inrichtingen moeten voldoen. T. WAAROVER MEN SPREEKT. Het bezoek van den Z. Afrikaan- scken eersten minister, generaal Smuts aan Ierland is op 't oogenblik het onderwerp van 't gesprek in Engeland. De Daily Chronicle, bet lijfblad van Lloyd George, verzekerde, dat Smuts geen enkele volmacht bezat en ten deele uit eigen wil ging, ten Jeele omdat eenige Ieren in let Zuiden hem hadden uitgeneodigd te komen. Maar in gewoon Ilollandsch wil dit zeggen, dat Smuts een uitnoodiging van eenige vooraanstaande Ierscbe politici, w.o. naaf men zegt de Valera, den Sinn Peiii-president voor een conferentie heeft aangenomen. En uit het feit dat de Z. A. generaal terstond na zijn terugkomst een conferentie heeft gehad met Llovd George en Sir James Craig, den eersten minister van Noord Ierland, blijkt wel dat Smuts liet volledig vertrouwen der Engelsclie regeering bezit en tevens dat zijn' zending kans heeft op een gunstigen afljop aangezien in het omgekeerde geval wel terstond nogmaals zou zijn uitgebazuind dat de Britsche regeering, die natuur lijk geen kwaad kan doen, niets met de zaak te maken had. De eerste ont kenning, diende eenvoudig om den weg te banen voor de tweededie is uitgebleven. Men verwacht thans een gunstige oplossing van het Ierscbe conflict en de bladen meenen dat in Ierland een wapenstilstand zal worden afgekondigd gedurende de verdere onder handelingen. Smuts heeft in Dublin de menschen leeHJk bü den neus genomen. Eenige belangstellenden, waaronder de burge meester, wachtten hem op bij den aan legsteiger van de boot, maar wie de teitzaal uit. Ons ziende, zeide hij „Wel mijnheer Bron, mogen de joDgens niet een stukje muziek biunen maken „Ik heb er geen orders voor, dus laat ik ze niet toe We deden nog een laatsten aanval op des Heeren Broil's goed hart, doch dit had de „Bron" van z'u gramschap niet verstopt Met een paar vervaarlijk rollende oogen, den Koninklijken Harmonischen Portier waardig, keek hij ons aan en sprak „Voor de laatste maal ge bied ik je, je te verwijderen." „Tsja," zeide ik tot mij maat, „dan zit er niets anders op dan dat we gaan." „Dag mijnheer Bron," zeide ik, „dan goane we moar„Hebt U misschien een kleinigheid voor ons De heer Bron, voelde zich blijkbaar veel te hoog, zich met ons in te laten en achtte het aan zijn positie verplicht nogmaals te commandeeren „D'r uit," Toen gingen we Tien passen verder, werden we aan gesproken door drie heeren met bont- „Hé, muzikanten 1 komen jullie wat op de Soos spelen!" „We moge niet loopplank afkwam,geen generaal Smuts. Hij had zich in zijn hut opgesloten en eerst toen de menschen allen waren vertrokken in de gedachte dat de generaal niet ineegekonen was, kwam bij te voorschijn en kuierde naar hel stadhuis, waar de burgemeester wei een verbouwereerd gezicht zal hebben ge trokken Smuts is wel de aangewezen man om te onderhandelen met de Ieren, hij heeft evenals Sinn Fein, met de, wapens in de hand tegenover de Eugelschen gestaan, doch toonde daarna een g oote dosis verzoeningsgezindheid te be/itleu ten opzichte van de vroegere tegeusl ander?, die inmiddels ook van hun kant water deden in hun imperi- alistischen wijn. Ongetwijfeld zal Smuts zoowel bij de Valera als bij Craig een open oor vinden. Misschien zal het hem gelukken een positief aandeel Ie nemen in het ver zoeningswerk en mede te werken om dit tot. een gunstig einde ie brengen. Iu Opper-Silez:ë is het weer hom meles. Daar is tijdens een anti- Franselie tlem nstraiia waaraan 300 Duitschers deelnamen te Beuthen de Fransche majoor Montalègre, lafhartig van achteren ?i bout portant doodge schoten. Aan Duitsche zijde vielen vier dooien terwijl bovendien een Eigelschman gedood is. Te Beuthen is hierna de verscherpte staat van beleg afgekondigd. 1 it Berlijn wordt bericht dat volgens ooggetuigen het doodelijk schol op majoor Montalègre niet vaa Duitsche zijde is gelost, maar uit den tuin vau het Fransche casino kwam. De doodgeschoten Fran sche majoor gold voor den Duitschers goed gezind. De Franschen reden daarna als gekken in gepantserde auto's door de stad, schoten met machinegeweren en namen jougeFeden, die zich op straat, bevonden in hechtenis. Vau^de Fransche bladen zoeken slechts enkele de voornaamste ver antwoordelijkheid van den moord op den Franschen officier aan den opstand onder Korfanty's leiding, die een regeling van het Oppe#öez'sche vraagstuk eenige maandqji vewaagde. Sommige persorganen mertfmi op dat de Britsche politiek de vijandschap tegen de Franschen in de hand werkt. De Figaro wijst er op <lat ÏHge- land overal in de Duitsche kaart speelt ook in Klein-Azië-en in Meso potamië. Andere bladen meenen dat het hoofd der beweging, waarvan liet opstootje te Beuthen een onderdeel is, te Berliju zetelt en Berlijn dus moet ingrijpen. Hoe dit moet geseliieden wordt er gemakshalve niet bij verteld. Voor Duitschland kan dit incident dus weer onaange .ame gevolgen hebben terwijl de vriendschap tusschen Frank rijk en Engeland den laatsten tijd reeds zoo bekoeld is, dat dit stortbadje wel geen temperatuursverlaging meer ten gevolge zal hebben. De Times bevat dreigementen aan het adres van de Turksche nationalis ten voor 't geval dat zij het in hun hoofd zouden halen de geallieerde strijdkrachten in Klein-Azië aan te vallen wanneer de Kemalisten bij hun opmarsch naar Koustantinopel daartoe zouden overgaan, dan blijft volgens de mekeer 1" sprak ik „van meheer Bron." „Wie is dat vroeg een hunner. „Dat is die geneioal aan de deur," zeide ik. De lieer die ons aangesproken had, keek mijn maat eens flink aan, en riep uit„Allemnchtig, 't is Fehrenbach I Hoe koin jij hier in 's Hemelsnaam als straatmuzikant??" We maakten nu verder kennis, en vertelden het doel van onze tournée. Nu bitlp er niets meer aan, we moesten mee naar de Soos 1 Zoodra de portier ons in de gaten kreeg, spreidde hij zijn beide armen voor den ingang uit. Het kostte veel moeite, hem aan zijn verstand te brengen, dat we nu geïn troduceerd zouden worden. Dat we verder een genoeglijken avond met die gezellige .Tilburgenaren doorgebracht hebben, behoeft geen betoog. Op „den Heuvel", hadden we nog een grappig avontuur. Een klein meisje stond voor 't raam naar ons te luisteren. Op eens ver dween ze, de deur ging open, ze kwam naar ons toe, met eenige boterhammen iu haar poezelige handjes. Hevig kleurend, reikte ze ons die Times, den Engelschen generaal Ha ringbui, slechts één weg open, namelijk hem met alle maebt, waarover hij be schikt, te weerstaan. Dit spreekt wel vanzelf zou men zoo zeggen en de nadruk waarmede de Times dit dreige ment uit, wijst er misschien op dat er ill Engeland eeltige veees bestaat dat de Kemallgteii tot den aan ral znl- lea overgaan. Met de Ëngelsche strijdkrachten is men steeds bijzonder spaarzaam. Het artikel in de Times, waarin ook nog de aandacht er op wordt gevestigd dat zulk een aanval de politiek der geallieerden jegens Turkije geheel omver zou werpen, is als de watien waarin een teer porceleineu beeldje verpakt wordt, teneinde stooten ie voorkomen. De geallieerde strijdkrach ten zijn door hun geringe aam a breekbare waar. De Duitsche Rijkskanselier Wirth heeft in den Rijksdag een uiteenzet ting gegeven van zijn linancieele plannen. Zooals bekend ia, ligt 1 t in de bedoeling van Wirth de belas tingen aanmerkelijk te verzwaren Mi hoopt in totaal een tachtig milliard jaarlijks uit de belastingen te kunnen krijgen, dat is ongeveer 8 milliard gouden mark. Het noodotfer dat de vermogens met 10 pet. belast, wil bij van jaar tot jaar vernieuwen en uit breiden in dien zin dat de industrie zal worden belast voor een zeker pc. van het dividend. Van de overige be lastingplannen hebben we in vorige overzichten reeds het een en ander medegedeeld. Het ligt in de bedoeling vsn den kanselier om de 26,6 milliard voor contributie iDgevolge het vredes verdrag onder de gewone uitgaven op de begrooting te brengen. De oorlogsschuldige majoor Curtius is veroordeeld tot twee jaar gevanue nisstraf, met verlies van het recht om de officiersuniform te dragen, Colijnsplaat. Woensdagavond gaf de Zangvereeniging „Ons Genoegen" van Kats op de muziektent in de Voor straat alhier een concert, dat uitstekend geslaagd mag heeten. Het prachtige weder had een zeer groote massa luis teraars bijeengebracht, die allen in goede orde de uitvoering der verschil lende nummers aanhoorden. Verschei dene stukken werden uitgevoerd, die getuigden van den ijver van de leden en de uitstekende leiding van den heer J. Eversdijk. Dat de uitvoering in den smaak der toegestroomde menigte, viel, bleek wel uit de stilte, die er heerschte en het applaus, dnt na menig nummer weerklonk. Hoedekenskerkc. Tot wijkverpleeg ster der Vereeniging het „Groene Kruis" te Eikerzee en omgeving is benoemd, Zuster C. de Jonge, vroeger alhier woonachtig, thans waarnemend directrice van het Ziekenhuis te Noord- gouwe. Rilland-Bttll. Een gedeelte der Antwerpenaars welke in deze gemeente in het begin van den oorlog 'hun toe vlucht haddeD genomen, besloot, aldaar teruggekeerd zijnde, den heer M. van over, zeggend i „Niet aan Mammie zeggen, ik heb ze van m'n eigen bordje afgenomen In de Heuvelstraat gebeurde het volgende Bij een slager vroeg ik de juffrouw; „Heef Uwes ook een stukkie wo>st voor ons Verwonderd over zooveel vrijmoedig beid, sneed ze een eindje af 1" Ik brak bet in tweeën, en deelde het, met m'n hongerigen lotgenoot Tot groote hilariteit van de ons steeds omringende straatjeugd, aten e de lekkernij buiten op. Ik was niet weinig verbaasd, toei, ik een eindje verder, met m'n hoed rondgaand, plotseling iets zwaars daarin voelde vallen. Het was een pakje, dat een heel leverworst bleek te bevatten. De goede geefster was blijkbaar onder den indruk gekomen, van onze smulpartij. iWordt vervolgd

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1