10S jaargang. Donderdag 6 Juli mi Buitenland. 26 FEUILLETON. Drie maanden Schooier, Biunenland. Landbouw, Veeteelten Visscherij. School en Kerk. Provincie-Nieuws iV. 79. ABONNEMENT l'rijs per kwartaal, in Goes t 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. (ïOESCHE Uitgave Nar.ml. Vennootschap Gnescke Courant ADVERTENT1ËN van h5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. on Klceuwns RrsV Drukkers- eu Uitgeversbedrijf. Advertentiën wordeu aangenomen tot 13 unr voormiddag. COURANT VRIENDEN De Engelsche mijnwerkers hebben niet tot Maandag gewacht met liet werk te hervatten. Zij zijn direct Zaterdag begonnen met de schachten in orde te maken en toeu ZÜ een maal weer met werken waren be- gonuen, vonden zij het zoo aange- naaiu, dat velen Zaterdag en Kondag hebben doorgewerkt. Een goed begin, dat hoop geelt voor de toekomst. Het Belgische Koninklijke paar brengt een bezoek aan Engeland, waar van het doel is dit land te danken voor de aan België en de Belgische uitgewekenen tijdens den oorlog ver leende hulp. De hulp aan 't begin van den oorlog kwam vrij laat, zoodat België reeds voor een groot deel onder den voet was geloopen en eenige steden in handen der Duitschers vielen o a. ook Antwerpen hierdoor is ongetwij feld het aantal uitgewekenen vergroot, zoodat liet uitblijven van kraclitigen steun in 't begin de oorzaak is geweest dat aan de talrijke uitgewekenen veel kon wordeu goedgemaakt. In een boodschap, die koning Albert den avond voor zijn komst heeft gezonden, worden de gebruikelijke vriendelijk heden gezegd, natuurlijk is België trotsch dat het naast de heldhaftige Britsclie bataljons heeft mogen strijden, welke bezield waren met een onbe- grensden geest van zelfopoffering. Dergelijke fraaie woorden, waarmede men steeds de ellende van den oorlog pleegt te maskeeren, doen denken aan een rozenkrans op een doodshoofd en beginnen toch wel een beetje uit den tijd te raken. De wreede oorlogs gruwelen moeten de metischen voor oogen worden gehouden als afschrik wekkende voorbeelden. Wij hebben reeds eerder opgemerkt, dat men niet meer denkt aan jde hel van den oorlog. Trotsky beeft een brief gezonden aan vriend Kemal te Angora, waarin hij hem inet nadruk bezweert alle onderhandelingen met den gemeen- schappelijken vijand Engeland te ver mijden Engeland kan slechts dreigen, niet handelen. Ter zelfder tijd heeft Joessoef Kemal pasja, de minister van buitenlandsche zaken van de regeering te Angora, in de nationale vergadering verklaard, dat de b strekkingen met Kaslanil zich op normale wijze ont wikkelen en er zijn vreugde over uitgesproken, dat de Franschen en Italianen hun troepen van Kemalisti- schen bodem terugtrekken. De Italiaausche bladen melden, dat Bonoini een nieuw kabinet beeft gevormd. Bonoini is geruimen tijd journalist geweest, daarna socialistisch Kamerlid Het schijnt dat de rechter vleugel der socialisten hem zal steunen bij zijn pogingeu om de rust in het land le herstellen en de werkloosheid te bestrijden. Tusschen fascisten, (na tionalisten) en communisten, die elkaar liet leven den laatsten tijd voortdu rend verzuurden, zal getracht worden een vrede tot stand te brengen, waarbij beide partijen zich zullen verbinden eikaars denkbeelden le ontzien. Op den offerdag voor Opper- DOOK C. DE B L, IJ. Wij moesten ons schriftelijk tot Burgemeester en Wethouders wenden. „Maar commissaris, is het dan zulk een gewichtige gebeurtenis voor Ber gen op Zoom „Ja, heeren 1 Het spijt mij zier, doch de Burgemeester kan in dezen niet alleen beslissen." „Moet er misschien een raadsver gadering voor belegd worden?" vroeg ik. „Dan zullen we over een paar maanden we! eens terug komen 1" „Och, nee", sprak Fatly, „schrijft U maar een verzoekschrift, dan zullen we trachten de Wethouders telefonisch te bereiken. We gingen naar hotel „De Draak" eu begonnen „Geven met versehuldig- den eerbied te kennen. enz. enz. 1" In gedachten zag ik reeds de vroede Vaderen inet elkander per telefoon bedisselen, of Bergen op Zoom al of Sllezië in Duitschland gehouden, heeft president Ebert een gift gegeven van '/4 millioen. Vier groote banken schonken te zamen 3.600 000 mark. Om het tot stand komen van den vrede tusschen de Ver. Staten en Duitschland te onderstrespen, hebben een aantal Amerikaausche dames en heeren twee groote kransen neergelegd bij het standbeeld vau Frederik den Grootm, L'nter den Linden, te Berlijn Men vraagt zich soms werkelijk af waarom toch die oorlog is gevoerd en waarom zoovele meuschen zijn gedood of verminkt. De zaak Groenendaal De staking der Syndicalisten in ver band met de gevangen houding van Herman Groenendaal is mislukt. Geen portefeuillewisseling aan Oorlog Mogen wij fJe „Avondpost" gelooven, dan gaat in uiiliraiie kringen h«?t ge rucht, dat de minister van Oorlog niet uit het tegenwoordig Kabinet zal treden, 'doch wijziging Zal brengen in het ver worpen artikel 27 van htt //Dienst pl'cht wetsontwerp". Een compromis Naar de //Te'." meldt zijn de drie Kerkelijke partijen in de huidige poli tieke crisis tot overeenstemming ge komen onder beding, dat van Protes- tanGche zijde op de behandeling der Zondagswet niet meer zal worden aan gedrongen als de Katholieken de op heffing van het prt cessie-verbod laten vallen. Tegen verhooging der invoerrechten De Rotterc'amsche Kamer van Koop handel zal in een schlijven aan de Tweede Kamer haar bezwaren over het wetsontwerp tot verhooging van het tarief van invoerrechten uiteenzetten. Resumeereude komt de Kamer tot de slotsom, dat dit ontwerp niet tot wet moet worden verheven le omdat het niet kan leiden tot het doel, waartoe het wordt voorgesteld (vermindering van het bestaande tekort); 2e. omdat met elke verhooging de beschermende werking van het tarief toeneemt '3e. omdat de gelden voor nieuwe maatregelen niet door tariefverhooging, maar allereerst door bezuiniging dienen te worden verkregei, Graanoogst in Zeeland Men schrijft aan het Hbld. De oogst is met de gerst aangevangen en over het algemeen stsat ook deze, naast de andere grauen, er rijk voor; er is toch een verschijnsel waar te nemen, dat niet zoo bemoedigend is er komen veel half gevulde of geheel looze aren voor. Opgezonden aan den Plantenziektenkundigen dienst, werd aangegeven, dat hier de vorst haar schadelijken invloed heeft doen gevoei len, toen de aren nog in de scheden niet met onze muziek verblijd zou worden. Ons verzoek werd.... afgewezen. Dit werd ons des avonds om 6 uur, alzoo acht uren na ons mondeling verzoek, per politieagent bericht. De telefoon-centrale schijnt aldaar traag te werken „Bergen op Zoom, houd U Vroom" zoo dacht ten minste de heer H. Walder, gemeenteraadslid, en lid van Provinciale Staten, welke mij, bij mijn bezoek aan Breda, vroeg, c f ik ook in Bergen op Zoom kwam spelen en mij mededeelde, toen hij hoorde hoe ik aldaar behandeld was, dat hij daarover in den Raad zou interpelleeren Den Ssten Januari arriveerden we te Tilburg. Het verwekte een enormen toeloop, toen we op den hoek van de Stationsstraat ons eerste'nummertje ten beste gaven. In de verte zag ik met rassche schrei den een politieagent naar ons toekomen. We speelden echter kalm door. We wisten ons veilig; het permissiebiljet lag in mijn hoed Hij baande zich een weg dcor de menigte, hijgend door het harde loopen, brengt hij uit//Heb je permissie zaten. Ook de haver verto >ut hier en daar op audere jaren niet zco slerk optredende verschijnselen, die viijzen op een aantasting der „bellen", d. z. de gevulie trossen hier is we r eens ejn insect opgetreden, dat tehoort tot de orde der blaa-poulen, een zeer klein i.,sec', dat algemeen bij broeierig weer zooveel last veroorzaakt aan wandelaars en fietsers, die dan 8| reken van „donderbeestjes" Het zeer spoedig omploegen der haverakkers zou vau gun-tigeu invloed zijn op den //>tand" van dit. kleine insect in v lgei.de jaren, omdat htt overwintert in de stoppels# Benoemd Tot tijdelijk onderwijzeres aan de o.l. school te Baarland is benoemd mej. Risseeuw uit Groede. Bevordering Tot doctor in de wis- en nat uu: kunde is, na verdediging van een academisch proefschrift getiteld //Veelhoeken van Steiuer", bevorde d de luer P. M. Vader, wonende ie Goes. Geref. Gemeenten. Tweetal te Borsele R. Kolf te x\ag- lekerke en H. A. Minderman te Grand Rapids. (U. S. A Wissenkerke. Tot onderwijzer aan de Chr. schorl alhier is benoemd de heer D. Oranje le Amsterdam, die deze benoeming heeft, aangenomen. 's Heer Arendskerke. Vrijdag was het 25 jaar geleden dat de heer L. van Vessern te 's Heer Arendskerke als secretaris der gemeente werd benoemd, 's Middags werd hij gecomplimenteerd door den burgemeester en de raads leden, die hem eeu paar fraaie gravures aanboden door de gemeenteveldwach ters en ambtenaren ter secretarie werd hem een wandelslok met zilvereu knop geschonken. Colijnsplaat. Alhier circu'eert ter teekening bij de ingezetenen een adres aan Gedeputeerde Stalen van Zeeland, om hun afwijzeud voorstel inzake sub sidie aan den te openen autodienst OolijnsplaatKortgene alsnog te wij zigen. Orezand Vrijdag maakten de kinderen der de Hervormde School met het personeel een reisje naar Rot terdam; reeds des morgens om 3 uur (O.T.) was alles bij de school aanwezig om gedeeltelijk in rijtuigen (door de landbouwers welwillend hiervoor be- 8ch:kbaar gesteld) en gedeeltelijk per fiets de reis naar het station Goes te ondernemen, vervolgens per trein tot Dordrecht en verder per stoomboot. Dat de kinderen dien dag genoten hebben was des avonds toen zij thuis kwamen wel aan hen te zien, zij raakten niet uitgepraat over het vele dat zij gezien hadden voornamelijk in de diergaarde en op het „Witte Huis". (Te laat oatvangen. Red. „G. Ct.") Aan den heer C Westdijk is een bouwpremie van f 1950 toegekend voor zijn te stichten vrouing. Ik speelde lustig door, wees met mijn voet naar m'n flambard, welke op den g/ond voor me lag. Ik kon aan zijn gez'cbt zien, dat hij hevig teleurgesteld was eu zijn af tocht door het lachend publiek scheen hem nog zwaarder, dan zijn komst. Er zijn verschillende soorten diena ren van den Heiligen Hermandad. Ik heb dit het beste op mijn tournee kunnen merken. Er zijn dienstkloppers, die er werkelijk in groeien, wanneer ze je kunnen bekeuren, maar er ziju er ook, die het beter vinden om de kwaal te voorkomen dan om haar te Dit laatste ondervonden we op „den Heuvel". Onder de groote linde stonden we te spelen, toen iemand in burgerkleeding naar me toekwam en me toefluisterde „Ik ben rechercheur. Jullie hebt nu genoeg verdiend, en maakt het ons nu niet verder lastig, anders zou ik je moeten bekeuren." Toen hij echter ons permissiebiljet zag, verontschuldigde hij zich I j Zie deze „mensch" begreep hoe men met arme schooiers moet omgaan Het was middag, 't Begon te sche meren, Drieweg. II. De raad vergaderde op 2 derer. Aan den raad werd overgelegd de gemrenlerekciiing over 1920 met f 19488 .30 inkomsten en f 18492,26l/i uitgaven en alzoo met f 996,036 goecl slot. De gemrenteb'grcoting voor 1921 werd gewijzigd. Een legesverordening werd vastgesteld De maximum-snel heid van rijwielen en rij» en voertui gen welke door mechanische kracht worden voortbewogen, werd bepaald op 2(1 K.M. per uur, de borden zullen worden geplaatst bij J. Steketee, J G. Nieuwen huize en Jan llannewijk. Ver der werd bepaald dat men bij het passeeren van den hoek bij Gebrs. Krijger telken- eeu duid-lijk hoorbaar signaal moet geven. Betreffende het vrijhebben van den wegwerker P. Koole des Zaterdags na 4 uur werd bepaald, dat dit voorrecht alleen wordt genoten als in die week minslen 2 dagen doorhem voor de gemeente is gewerkt. (Eerst Dinsdagmorgen ontvangen, dus veel te laat. Red. G. Gt Door de ouders van schoolgaande kinderen der openbare lagere school alhier, werden onder leiding van B. en W. tot leden der oudercommissio (art. 20 lager onderwijswet) benoemd de heeren G. A. vau Noort, voorz W. Westveer, secr. en A. Goetheer. Waarde. Alhier zijn op een bevol king van 956 zielen van 1 Januari tot 30 Juni 1921 geen sterfgevallen voor gekomen. Kattendijkc. Maandag vergaderde de Gemeenteraad alhier. De rekening 1920 en begrooting 1921 van het Burgerlijk Armbestuur werdeu goedge keurd. De gemeenterekening 1920 werd aangeboden en gesteld in handen eener Commissie van onderzoek. Besloten werd geen pensioenpremie door de gemeente-ambtenaren meer te laten "betalen vanaf 1 Januari 1920. Aan Gedep. Staten zal voorgesteld worden liet presentiegeld van de Raadsi leden te bepalen op f 130. Met algemeene stemmen werd tot Hoofd der School benoemd de heer W. M. Louwerse te Helder en werd besloten een 4e leerkracht aan te slellen voor de school. Hcinkeuszund. Dinsdagavond vergader de de gemeenteraad alhier. Afwezig was zonder kennisgeving de heer van Iwaarden. Voorzitter de Burgemeester. De notulen werden onveranderd goed gekeurd Mededeeling werd' gedaan vau eenige ingekomen stukken waarvan wy enkele vermelden. Van den heer Duijvestein hoofd der R. K. bijz school, is bericht ingekomen dat hij zijn benoeming als lid der commissie tot wering van school verzuim aanneemt. Ingekomen zijn een beschikking van Ged. Staten houdende mededeeling dat voor 1 jaar vrijstelling wordt verleend tot het geven van on- de-wijs in lichamelijke oefening de goedkeuring van een verordening op de warenwet van hetzelfde college een mededeeling van de oudercommissie met de namen der benoemde leden en een mededeeling van den heer A. J. Hoor weg dat hij het voorzit!ersehap dier commissie heeft aangenomen een Pro vinciaal blad waarbij wordt meegedeeld dat deze gemeente is gerangschikt in We staan met z'n tweeën met hon gerige gezichten voor een banket bakkerswinkel. „Otto", zei ik, wat eeu reuzen worstebroodjes 1 Zoo ééntje zou ik er wel lusten." „Mö je zieD, da je 'r een op den kop kunt tikken," antwoordde m'n maat. Een vriendelijke juffrouw had dilt blijkbaar gehoord. Heel ondeugend begon ik voor haar te spelen het be kende liedje van Dirk Witte „Het meisje van den winkel." Hier ging als in het bedoelde cou plers 't gordijntje niet toe. Het juffie ging assistentie halen bij een dame en den bakker.ïïet z'n drieën lachten ze ons toe met 'n echten gullen Brabantsohen lach De baas kwam naar buiten. „Speul maar door", zei hij. We lieten ons dit geen tweemaal zeggen en gaven het „Ave Maria". Dit maakte zoo'n indruk, dat hij ons binnen uoodigde en ons tot belooning een schaal vol heerlijke worstebroodjes genaamd „Ze zijn er" aanbood. Nu ik het toch over deze lekkernij heb, wil ik U vertellen van een ver- de 4e klasse en daardoor het tracte- ment der wethouders is bepaald op f 135 eu dat van den Burgemeester op een aanvang van f 1800 met een maximum van f 2550 en dat van den secretaris op een aanvang van f 1800 met een maximum van f 2550 een mededeeling van Zijn Exell. den Com. der Koningin dat Dr. Folmer is her benoemd tot lid der Gezondheidscom. Al deze stukken werden voor kennis geving aangenomen. Het suppletoir kohier II. O. werd gewijzigd, eveneens de begrooting voor 1921. Uit den post voor onvoorzien worden verschillende po-ten verhoogd tot een bedrag van f 525. Met algemeene stemmen werd be sloten aan het gemeentebestuur van 's-Heer Arendskerke te verzoeken de noodige verbeteringen te brengen in den keiweg op den dijk tusschen Hein- kenszand en 's-Heer Arendskerke. Daarna werd de vergadering door den voorzitter gesloten. K. IV. G. V. Gymnastiekuitvoerlng van het Gewest Zeeland op 23 Juli te Goes. Bij de regelingscommissie zijn inge komen eene groote bronzen medaille van II. M. de Koniugin, eene groote bronzen medaille van H.M. de Koningin Moeder, eene zilveren medaille van Z K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, eene zilveren medaille van den Nederl. Bond voor licbamelijke opvoeding, eene verguld zil veren medaille Vau den voorzitter der regelingscommiBsie Verschillende ande re toegezegde medailles zijn op komst. Biunenkort verschijnt de feestgids en alles wijst er op, dat de uitvoering met ruim 1000 deelnemers een grootsch aanzien zal hebben. Zecuwsebe Poliler- en Watersckapsbond. De algemeene vergadering van bovengenoemden bond zal Maandag 18 Juli in Middelburg worden ge houden. De agenda vermeldt o.a. behandeling der volgende onderwerpen a, gezamen lijke aankoop van grind en ste -nslag b. meervoudig stemrecht in de polders en waterschappene. het wegencon gres 1920 voorts een voordracht te houden door den hoofdingenieur Jhr. R. de Muralt, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal over „Oevervallen en Oeverafschuivingen». Na de pauze zal een excursie wordeu gemaakt ter bezichtiging van den Westkappelschen Zeedijk. Hoofdingenieur Prov. Waterstaat- Ged. Staten bieden aan de Prov. Staten de volgende voordracht aan tot benoeming van eenen hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat in Zeeland 1. G. Flieringa, ingenieur 1ste klasse bij de gemeentewerken te Rot terdam, te voreu adjunct directeur der gemeentewerken ie Apeldoorn. 2. H. P. J, Schnit, directeur van gemeente werken en het bouw- en woningtoezicht te Vlaardingen, le voren kapitein ingenieur der Genie. 3. P. Wolffen- sperger, ingenieur vau den Provincialen waterstaat in Overijssel, te voren inge nieur in tijdelijken dienst van het Hoogheemraadschap Rijnland. kooping van worstebroodjes bij opbod en afslag, 't Was geen alledaagsch geval, temeer daar wij deze vevkooping muzikaal illustreerden. Men had ons aangeiaden naar café Broekhoven te gaan. 't Was maar een kwartiertje „loopen 1" Natuurlijk een „Brabantsch kwartiertje." We kwamen het café binnen en met een hoeratje werden we ingehaald 1 Er was eeu feestvergadering van eon of andere vereeniging. De voorzitter gaf van zijn ingenomenheid met onze komst blijk door een vervaarlijken pot bier aan te bieden. We begonnen te spelen eu de toch al rumoerige feestvierenden begonnen te hossen en te springen, dat de vloer er van daverde. Het meeste succes had „Dat we toffe jouges zijn, dat wille we wete." De geheele gemeente brulde mee. Ik speelde het wel vijf ea twintig keer achtereen. Het leek „het gebod zonder einde." „Men had niet in de gaten, dat ik ze op deze manier een beetje „in de maling" nam. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1