N°- 78 Dinsdag 5 Juli 1921. 108 .jaarsrang. Een onderscheiding. Buitenland. FEUILLETON. Drie maanden Schooier, Ingezonden Mededeling. De beste manier om fijne zijden blouses te wasschen Binnenland. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Boeken en Tijckchiiften. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Cioes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Nasnil. Vennootschap Goescbe Courant ADVERTENTiËN* van J5 regels f 1,20 elke rc-gel meer 24 cent. - Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleevwons Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Adverlentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. (MIUNT In een hoofdartikel der Nieuwe Zeeuwsche Courant wordt melding gemaakt van een adveitentie in de Goesche Courant, welke een oproep inhield om aan te. sluiten bij de Algemeene Protestanten-Veieeniging. Ofschoon deze advertentie in meerdere bladen heeft gestaan, o a. in de «Nieuwe Rotterdamsche Courant" cn in de «Zeeuw", wat wel niet aan de aandacht der ijverige redactie der N. Z. Crt. zal zijn ontsnapt, wordt toch alleen in verband met deze annonce ons blad genoemd- Wij zien hierin een ouderscheiding, een soort van eervolle vermelding en een bewijs van meer dan gewone be langstelling van de redactie van het Roomsche blad niet slechts voor den inhoud van het redactioneel gedeelte, 'der Goesche Courant, maar ook voor den inhoud onzer advertentie rubriek .en wij leggen hierbij den nadruk op het woordje onzer. Het houdt voor ons de erkenning in, dat de Goesche Courant door onzen collega wordt beschouwd als het blad, dat in deze omgeving het meeste wordt gelezen en liet deelt klaarblijkelijk inet ons de meening, dat de daarin geplaatste annonces in het bijzonder de aandacht trekken. LICHT EN SCHADUW. De Senaat te Washington heeft de resolutie, waarbij een einde wordt gemaakt aan den oorlogstoestand tusseben de Ver. Staten aan den cenen en Dultseblaud en Oostenrijk aan den anderen kant, aangenomen. In Opper-Silezië vindt het terugtrek ken der Polen en Duitschers over 't ralgemeen in goede orde plaatst Het ""gezag zal vanaf 5 Juli weer uitslui tend rusten in handen der entente- commissie, die in de vreugde, dat ze t weer iets te zeggen krijgt, besloten heeft een algemeene amnestie te verleenen aan personen, die zich in O. S. aan amnestie hebben schuldig gemaakt. De Duitsche pers protesteert er tegen, dat ook aan de Poolsche benden, die zich aan moord en plun dering hebben schuldig gemaakt am nestie verleend wordt, maar de com. missie heeft wel degelijk een achter deurtje opengehouden om degenen die zich aan wreedheid", hebben schuldig gemaakt of uit winstbejag of persoonlijke vijandschap hebben gehan deld, hun straf niet te lateu ontgaan Het conflict in de Engelsehe mijnen is definitief geëindigd, de arbeid is hervat, de regeering heeft nog eens met de hand over de plaats waar het hart pleegt te zitten, gestreken en de subsidie van 10 millioen ponden toe gestaan. Zoo op het oog ziel de algemeene toestand in het buitenland er niet zoo kwaad uit. Wel maken (le Turken en Grieken zich weer gereed om elkaar In de baren te vliegen en heerscht op het front in Klein— Azië allerwege groote bedrijvigheid, inaar het zou ons niet verwonderen als de Grieken hier tenslotte plotse- 25 dook C. DE BLIJ. De heer Bakker is één der weinige «menschen», die ik op mijn zwerftocht ontmoet heb Hij heeft «Centrale Armenzorg" en «Liefdadigheid naar Vermogen" niet op zijn deur, maar in zijn hart ge schreven Dien Oudejaarsdag en -avond zal ik nooit vergeten Wellicht herinnert de iezer zich wel, da, het dien dag allerellendigst weer was. Daarvan bemerkten de bewoners van de groote villa's in Baarn, niets. Bij hen was het warm en behagelijk Wij hadden geen onderdak kunnen bemach' tigen, en brachten in het heerlijke Baarn den Oudejaarsnacht buiten door. We waren door en door op van elleude en armoede tot op de been deren toe koud en doorweekt, toen het liiig eieren voor huil verdrag van Sèvres zouden kiezen, dat door de geallieerden toch niet kan worden afgedwongen Een economische medewerker van de N. R. Ct. ziet echter al weer schaduwen varen over Duitschland. De wereld is een schouwtooneel maar de wereld is ook een boks match, Carpentier—Demsey. Deze laat ste wedstrijd is Zaterdag in Amerika ten aanschouwe van een honderd duizend belangstellenden gehouden en heeft eenige tientallen van seconden geduurd. De dagelijksche bokswedstrijd om het bestaan, duurt eeuwig door en ieder neemt er aan deel, maar men vergeet meestal Ie kijken naar den kamp, daar men het te druk heeft met vechten. «Het is zeker", zoo schrijft boven genoemde correspondent aanzijn blad, dat in Duitschland een lieele reeks indirecte belastingen zal worden inge voerd. Dat beteekeut niet anders, dan dat lint geheelc binnenlandsche prijsniveau verhoogd wordt. Men rekent op liet duurder wordeu van bet brood. De schattingen wisselen tusseben 50 en 100 pet. De Duitsche regeering, die op '1 oogenblik nog milliarden per jaar betaalt om het graan, dat ze in het buitenland koopt, goedkoo- per aan den Duitschen consument te kunnen leveren, kan dat niet langer volhouden. Eu als men nu bedenkt, dat de buitenlandsche prijs op 't oogenblik c.a. viermaal duurder is dan de binnenlandsche, dan kan men gerust aannemen, dat het brood eerder 100 pet. dan 50 pet. zal stijgen. De belasting op suiker zal sterk worden verhoogd, de belasting op steenkolen eveneens. Dat zijn alles belastingen, die de prijzen, vooral voor dingen van dagelijksc.h gebruik, sterk omhoog moeten drijven. Het gevolg daarvan zal noodzakelijk zijn, dat de levensstandaard stijgt, d.w.z dat de loonen voor het bestnans- minium tr laag ziju. De Duitsche bevolking wordt weer binnen den af grijselijken «vlcieuseu cirkel" ge bracht hoogere loonen beteekenen hoogere prijzen voor de productie .hoogere prijzen echter moeten weer hoogere loonen tengevolge hebben liet is dus niet moeilijk te voorspellen, dat er weer een strijd om deze hoogere loonen voor de deur staat, een strijd, die dit keer nog moeilijker dan vroe ger uitgevochten kan worden. Want nu is de werkgever ook in een moei lijkere positie gekomen. Veelal staat de werkeloosheid voir de deur. De tijd van het zg. «dik-verdienen" is nog wel niet geheel en al voorbij, maar in vele branches is er toch al lang geen sprake, meer van. De Duitsche concurrentie-mogelijk- lieid op de wereldmarkt is een gevolg van de lage loonen die er betaald worden En deze loonen zijn alleen mogelijk, doordat de koopkracht van de mark in Duitschland veel grooter is, dan b.v. die van haar waarde in centen in Nederland. Daalt nu de de binnen landsche koopkracht van de mark, dan zou dat alleen dan een geringere concurrentie-mogeiykhelil op de wereldmarkt tengevolge hebben, als de Duitsche valuta constant blijft". klokje twaalf sloeg en 1921 zijn intrede deed. Ik wil slechts citeeren, wat ik eenige dagen later in de Baarnsche Courant onder «Indrukken" neerschreef „Met welk een illusies kwam ik naar uwe stedeke, dit bevoorrechte ite plaatsje, door Moeder Naluur zoo rijkelijk met hare wondere gaven bedeeld 1 Den laatsten avond van het jaar, avond van overdenkingen-ernstige stemming, ge wijd aan liefderijke gedachten voor uwe medemenscben Och wat was die avond voor mij een desillusie. Twee schooiers staan voor een villa doornat I De regen druipt met stralen van hun lichaam I «Omdat jullie te lui zijn om te werken, muziek maken, bah! Wat een miserabele kerels Waarom leeren jullie geen ambacht? Vooruit 1 van de denr weg, anders zal ik den hond Zoo ging het den geheelen dag. Is het noodig, dat ik u mijn gevoelens van dien avond verder beschrijf? VaDdaar gingen we naar Dordrecht. We meldden ons, als gewoonlijk, bij het politiebureau en na ongeveer twee uur waehtens, werden wij bij den Com missaris gebracht. We maakten ons - DE LEVER'S ZEEP-MAATSCHAPPIJ, VLAARDINGEN. Falwikanla van Sunlight Zeep. Daalt de Duitsche valuta echter nog meer, zoo wordt hierdoor de concur- rentiemogelijkheid weer bevorderd. Het is inderdaad een zeldzaam moei lijk vraagstuk. Van den eenen kant zou 't voor Duitschland alleronaan genaamst zijn, wanneer de mark nog verder daalde, anderzijds zou het te weusclien zijn teneinde concurrentie en daardoor arbeid beter mogelijk te maken. Vraagt men zich nu af, waar door de totale ontwrichting op eco nomisch gebied is ontstaan, dan is men geneigd om te antwoorden door den oorlog en door de gevolgen van den oorlog en dit is zeer zeker ook in hoofdzaak juist. Maar men moet vooral dit bedenken, dat het op 't oogenblik Duitschland is dat door zijn energie de wereld weer op de been zal helpen. Door de bepalingen van het vredesverdrag moet Duitschland werken voor de geallieerden... en deze kunnen lanterfanten. De Engelsehe mijnwerkersstaking is er een klein voorbeeld van. De aanvoer der Duit sche kolenwas een der oorzaken dat men zich daar feitelijk de weelde van een werkstaking kon permitteeren. En omdat de Duitschers moeten werken voor de entente, is het voor de landen die daar deel van uitmaken niet noodig zich stevig aan te pakken. Instede van dus met alle krachten te trachten de gevolgen van den oorlog te ueutraliseeren, weer op te bouwen wat vernield werd, kweekt men een toestand waarbij niet alle energiebron nen met de uiterste intensiviteit aan bet werk gezet worden. Labor omnia Vinclt I Maar als minister Aalberse zelf nooit langer dan acht uur per dag had gewerkt, zouden we nu niet met zijn arbeidsrem zijn voorzien. bekend De Commissaris, in mij een gevaarlijke Persmuskiet ziende, sprak «Nee, heeren, permissie om te spelen kan ik u niet geven. We hebben het den Padvinders en het Leger des Heils ook moeten weigeren. Daarbij kan ons onderhoud kort zijn Ik heb daar mijn goede reden voor.» „Mag ik die misschien ook weten, mijnheer «Och ja, ik was vroeger Commissaris te Wageningeu en kwam als zoodanig, in dat werkje van Pisuisse en Blokzijl voor. Ik ben nu een beetje huiverig voor journalisten geworden 1» Eu waarempel, het Noodlot schijnt den overigens zeer vriendelijkeu Com missaris te achtervolgen, want ook nu, ondergaat hij hetzelfde lot 11 Oh, sarcasme, in Rjjswjjk werden we eens gelijkgesteld met draaiorgels in Dordrecht met.Padvinders en Leger des Heils Ja, whitr nu naar toe Met de pont over naar Zwijndreeht. Ik breng een eeresaluut aan dengene, welke dien naam voor dat plaatsje heeft uitgedacht want wat we daar ondervonden, grenst aan het ongeloofelijke.Luister We staan te spelen, en... pats!... De 10000. Met de strekking van liet wetsvoor stel BomansDeckers i, z. de vrijstel ling van de 10000 jongelieden der lichting 1921, heeft de Tweede Kamer zich blijkens het afdeelingsonderzoek vrij algemeen vereenigd. jöe zaak Groenendaal. Het N. A. S. (Syndicalisten) heeft besloten tot een proteststaking Maan dag a.s. voor Amsterdam, Groningen én Den Haag. —»$8i Van de zijde der I.A.M.V. wordt aan het Haagsche Correspondentie Bureau het volgende toegezonden „Dat van opzettelijke "mishandeling van de zijde der doktoren geen sprake is, is nok volgens ons verslrekte mede deelingen volkomen waar. Wel is de gedwongen kunstmatige voeding door neus of mond, die met benauwdheid gepaard gaat, op zichzelf een lichame lijke, maar vooral ook in dit geval een moreele marteling. Dat Groenen daal te zeer verzwakt is, om zich tegen de kunstmatige voeding lichamelijk te verzetten, welk verzet zoo noodig door 11 man wordt onderdrukt, spreekt wel van zelf. Dat Groenendaal zich niet verzet, is echter onjuist. Zoolang hij kunstmatig gevoed wordt, d. i. dus sedert Maandag 20 Juni, lieeft Groe nendaal geweigerd om te drinken. Hierdoor loopeu zijn slokdarm en stem daar gooit iemand een rotten sinaas appel op m'n instrument. De kam valt om, de omstanders schateren van het lachen. Een eindje verder, nadat ik, zoo goed en kwaad als het ging, liet euvel hersteld had, kregen we een emmer water over het hoofd. We waren zeker nog niet nat genoeg door den neerstroomenden regen. De lafhartige grappenmaker bleef onziehti baar Het was donker geworden en om de kroon op al dat werk te zetten depo neerde een opgeschoten slunge. van bij de twintig jaar, een «paardevijg', in mijn hoed, waarmede ik collecteerde. Ik irioet zeggen, dat het straatpu bliek den naam van het plaatsje eer aan doet. Zulke humor hoort in een «zwijnenkot» thuis. Op zni.ke soort mensehen werkt muziek dikwerf niet veredelend maar brengt vaak tot lichte razernij. Een Moeder was zoo verrukt over een met „entrain" gestreken step, dat ze onder het hysterische schudden van haar heupen, haar zuigeling zoo vree- selijk heen en weer hoste en schokte, dat ik voor een acute hersenschudding banden, zoomede zijn longen ernstig gevaar. Zijn stem is clan ook zeer verzwakt. De voeding is steeds geschied door den neus. Slechts toen deze door een defect aan de slang inwendig was ge kwetst, is de voeding eenige malen door den mond geschied. Bij Groenendaal valt een voortdu rende verzwakking te constateeren, al blijft zijn geest nog steeds gezond.» Van Zaandam naar Gorssel Het Kamerlid Duys heeft te Gorssel een terrein aangekocht, waarop een landhuisje zal worden gebouwd. (Tijd) Zuivelcommissie, l'ot voorzitter der Zuivelcommissie voor Zeeland is benoemd de lieer W. Kakebeeke te Goes. Prov. Subsidie Paardenfokkerij. Nu binnen enkele dagen Hee-en Provinciale Staten van Zeeland o.rn. eene beslissing hebben te nemen, ten aanzien van een adtes vanwege de Maaischappij tot Bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, betreffende het verstrekken van een jaarlijksch crediet van f 4600 over 1921 en 1922 ter bevordering van de Paardenfokkerij in dit gewest, vestigt het Dag. Bestuur dezer Mij er de aan dacht op, dat het besluit in dezen van Heeren Staten beslissend zal zijn met betrekking tot het al of niet blijven voortbestaan der merrie-pre miekei! rin gen vanwege genoemde Mij. Het vervallen dezer keuringen zou blijkens eeo uitvoerige toelichting voor de paardenfokkerij in Zeeland, die een der belangrijkste bronnen van inkomen is voor deze provincie, een groote schrede achterwaarts beteekenen. Het Dagel(jksch Bestuur der Z. L. M verzoekt dan ook Prov. Staten, in tegenstelling met het advies van Heeren Gedeputeerdeu wel te wmeu b-vor- der-u, dat op genoemd adres goed gunstig wordt beschikt. Kon. Ned. Landbouwcomité. Tot voorzirier van het Kod. Ned. Landbouwcomité is op de Zaterdag gehouden algemeene vergadering, we gens aftreden vaD mr. Ridder van Rappard benoemd de heer V. R. T. Croesen te 's Gravenhage. Op I Januari 1921 war ri bij deze organisatie aangesloten 52 vereeoigin- gen met 234.348 leden tegen 63 ver- eenigingeo met 361.779 leden op 1 Januari 1920. Het Juni nr. van het Getll. teblad, be-at artikelen over Piet Nol- ting, die dezer dagen 30 jaar zijn raadszetel te Amsterdam innam Am- stelodamianaArbeiderswoningen te Zntphenover Dordrecht en de Dort- sche gebouwen; het stadhuis te Naar- den Grootsteedsche verkeersobstakels vreesde, bij dien kiemen wereldburger. We besloten nu naar Brabant af te zakken. De eerste plaats was Bergen op Zoom. We meldden ons bij den Burgemees ter, welke dien dag juist van tien tot twaalf spreekuur had. Hij vond het echter niet noodig ons te ontvangen. «Men» verwees ons naar den Com missaris van Politie, die het noodig vond ons dadelijk, zonder dat we nog iets gevraagd haddeD, toe te voegen l «Nee, geen permissie voor straat muziek"! «O,» zei ik, lakoniek, «dat is dan in orde, maar ik wou U toch nog wel even wat vragen».... «Wie lachte daar Ilet was Fehrenbach, die op mijn verbaasden blik, zeide «Die mijnheer lijkt sprekend op Fatty van de Bioscoop Nu begon ook de Commissaris te lachen en werd het gesprek eenigszine gemoedelijker. Hij was zoo welwillend voor ons naar den Burgemeester te gaan maar... moest ons echter teleurstel,'eu. [Wordt vervolgd)

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1