GOESCHE GOUBANÏ bijvoegsel Uit de Pers. Stadsnieuws. Provincie-Nieuws School en Kerk, Sport,, Gemengd Nieuws. Telegraf, Weerberi» ht VAN DE van ZATERDAG 2 JULI 1921. Eenige vragen. Naar aanleiding van het aanvaarden van de opdracht een voordracht te doen tot handhaving van het tegenwoordig kabinet, zoo noodig in gewijzigde samen- stelling, stelt de N. R. Ct. enkele vra- gen Komt er bij handhaving van het te genwoordige kabinet, zelfs in gewijzigde samenstelling, zonder meer verandering in het program en de regeeringsverant' woordelijk? Minister Pop heeft bij het Legeroutwerp uit naam der regeering gesproken, zijn opvattingen waren de opvattingen van de regeeriug. Z «1 nu de heer Pop, als hijzijn departementen verlaat, deze opvattingen meenemen als zijn privaat eigmdom En zal dan de regeering „in gewijzigde samenstelling", na de samenstplliug Naudin ten Cate, na de samenstelling-A Hing van Geusau, na de varieleit-Bijleveld, nu de combi- ualie-Pop, oj defensiegebied wederom een reserve beschikbaar hebleu, waar mede z(i opnieuw een éénheid kan vor men? Of gaat men er op rekeneD, dat het ditmaal niet de regeering, doch een deel van de Kamer zal zijn, die be reid bevonden zal worden, met haar ineeniogen en overtuigingen kopje te duikelen ZoXDAQSLUrnSG Aeotileken. Zondag a.s. en de daarop volgende week, ook 's avonds na ij uur, zal de apotheek van den heer v. Kalmthout voor liet publiek zijn geopend. Gesi-aagu. Onze stadgenoot dhr. M. J. de Laat slaagde te Arnhem voor liet examen voor kommies bij de dir. belastingen, invoerrechten en accijnzen, Broederschap van Notarissen. Tot hoofdbestuurslid der Broeder schap van Notarissen is ia de dezer dagen gehouden algemeene vergadering benoemd de heer J. Pilaar, notaris alhier, In de har. Onze torenklok is Woensdagmiddag lichtelijk ongesteld geweest en heeft daardoor, hoewel ze anders steeds vrij nauwkeurig den nieuwen tijd aangeeft, plotseling reactiouuaire neigingen ver toond en eenige uren lang den ouden tijd aangewezen. Of was liet geen ongesteldheid, was hel misschien een welwillendheid van onze vriendelijke klok tegenover de landelijke bezoekers van Zemidago, die veelal met den ouden tijd rekening houden Wie zal de oplossing van dat ge heimzinnig raadsel geven Te omstreeks zes uur is de klok weer goed gaan loopen. Is toen mis schien de dokter er geweest Zemidago. Woensdagavond zijn met een slot vergadering in dej R.K. Kerk alhier de „Zemidago" dagen besloten. Het woord werd gevoerd door mr. J. H. M. Stieger; pater A. Gielen, s.j. te Amsterdam, de missie-rector van „Sparrendaal", pater Raaijmakers en kapelaan Bangert. Daarna voerde het zangkoor ouder leiding van den lieer Jos. Stieger het „Te Deum" van Verhulst uit. Bij de Missie-wedstrijden op Woens dag won Geel-Wit 1 van Geel-Wit II met 5-1 en K. D. O. I van een combinatie der Missie-elftallen met 2—1. Ongeval. De 12 jarige C. Simonse viel Woens dagavond aan de Schans uit een boom en kwam zoo ongelukkig neer, dat hij zijn pols brak Dr. Snoek verleende heelkundige hulp. Hosanna. Het muziekgezelschap „Hosanna" concerteerde Donderdagavond op cie Groote Markt. Ouder leiding van dhr. van der Glas werd het programma uitstekend uitgevoerd. Het publiek was vooral na de pauze gul met applaus. La Primavera van Schweinsberg, bleek een aardig nummer waarin de tam- bonrijn een dansmotiefje geestig onder streepte. Wolfertsdijk. Vergadering van den raad der gemeente op Woensdagnamid- dig j.I. Afwezig was wegens ongesteld heid het lid C. van Nieuwenhnize. Voorzitter de burgemeester. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van Ged. Staten dat het salaris van den burgemeester is vastgesteld op f 8-1-00 en van den secretaris op f 8150. Wat betreft het salaris van de wethouders werd besloten aan Ged. Staten te verzoeken het bedrag goed te keuren hetwelk werd vastgesteld in een vorige raadsvergadering, zijnde f 200 voor elk der wethouders. Met algemeene stemmen werd goedgevoudeu de begrooliug van het Burg Armbe stuur over 1920 en 1921 te wijz:gen Vastgesteld werd een staat van oninbare posten II.O. tot een gezamen lijk bedrag van f 187,98s. Tot lil van de Commissie tot wering van school verzuim werd herbenoemd mej. M. C. van den Eude. Op een adres van den Nel. bond van gemeente-ambte naren i.z. premie peosioen voor weduwen en wezenbond werd gunstig beschikt. Daar de braiidblnsschmidJelen in een toestand zijn welke dringend ver betering behoeft werd besloten tot asnkoop van een motorspuit. Artikel 14 van het regl. Burg. Armbestuur, werd uitgebreid. Aan de heer C. L. Hack werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend a's onderwijzer aan de school te Oud- Sabbinge, zulks met ingang sail 1 September a.s. Door het lid M, Kloosterman werd in het midden gebracht of het niet mogelijk zou zijn orn samenwerking te krijgen uiri, het polderbestuur om tot leren van de z.g. Papeweg over te gaan. Daar er hier tegen vele bezwaren werden geopperd, werd geen voorstel door genoemd lid iugeditnd. Stoomvaartmaatschapiiil Zeeland. In de Donderdag gehouden vergade ring van aandee houders der stoom vaartmaatschappij Zeeland werd door den president-commissaris, den heer mr. E. Fokker bij de behaudeling van hel jaarverslag medegedeeld, dat door den huidigen toestand der maatschappij, dit jaar niet tot uitloting van obligaties zal kunnen woidcu overgegaan. Er is iutusschen bij de regeering om verderen steun verzocht. Bij de winst- en verliesrekening wees de president er op, dat deze zeer zeker een zeer treurig resultaat te zien gteft, maar toch ia het nog niet zoo erg als werd verwacht. De oorzaak van het slechte resultaat is voornamelijk het uitblijven van passagiers. Zoowel dat verslag, als de balans en de winst- en verliesrekening werden onveranderd goedgekeurd. De exploitatie-uitgaven over 1920 bedroegen f 2.551.718 90 (w.o. f 50 000 als bijdrage aan het zelfstandig pensi oenfonds van het personeel) tegen f 1 648.677.88 '/a in 1919. De ontvangsten bedroegen de som van f2.275.189.636 tegen fl,74-0.588.28' in 1919. Er is dus een verlies op de exploitatie van f 276.529.266 tegen een winst over 1919 van f96.990.40. Bij het verlies op de exploitatie moet nog worden gevoegd voor nadeelig saldo der inlrestrekeniug f36.210 38, dat der exploitatie van het abattoir f 4.100.62' en het koersverschil op effecten f 9.852.88, totaal een nadeelig verschil yan f 320.693.15. Volgens een bij het verslag gevoegd overzicht, bevattende de verhouding van de exploitatiekosten tot de ont vangsten sedert de laatste 30 jaren, is sedert 1891 het beste jaar geweest 1914, toen op de exploitatie een winst weid gemaakt van f 1.604.187.68. CoHJusplaat. Evenals vorige jaren is men thans ook weer begonnen met het inzamelen van het zaad der krop' aar (Dactylis glomerata). De prijs is thans 7 cent per K.G. In vroegere jaren werd door velen hiermede een aardige verdienste opgehaaldvele honderden guldens werden in deze gemeente uitbetaald. Door de langlu rige droogte zal er ook heel wat min der zaad gevonden worden, terwijl door 't toenemend draineeren der landerijen de greppels verdwijnen. En juist de kanten daarvan leverden 't meeste zaad. Orezand. De heer P. de Jonge afkomstig van hier, thans rijksklerk te Breda, is geslaagd voor liet rijksont vangers-examen. Dezer dagen had de landbouwers zoon, J. W. uit Driewegen, het onge luk met een hooivork door een zijner teenen te steken, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. K abbendijkt'. Voor den cnrsus in Landbouwhnishoudkunde hebben zich 2) leerliugen aangemeld. Kattendjjke. Op de voordracht voor hoofd der openbare lagere school albier komen voor de heeren G. A. van Overbeeke, RotterdamW. M. Lou- werse, HelderJ. C, Kotvis, Amster dam. Ikapelle. Donderdagmiddag werd het 12e Zendiugsfeest gehouden van het Sangir* en Talaut-Comite' voor Noord en Zuid-Beveland alhier. De heer W. de Groene had zijn mooien boomgaard daartoe vrijwillig afgestaan. Ds. Steinz voorz. opende om 2 uur precies Dr. J. D. Schmidt sprak als pastor loei het openingswoord. De heer J. Levensma van Amsterdam had tot onderwerp „Een veilige toevlucht". Zendeling W. J. A, Zwaan V. D. M. op Je Taulaul-eilanden sprak over zijn 12-jarig verblijf en besprak de oogsttijd op Karakelang. De heer A. Z R. Wenas (uit Indië) had tot onderwerp Mijn zes-jarig ver blijf in Holland en Zendiugsdrang Alle sprekers werden met aandacht en eer bied aaugehoord. Ds. J. J. II. Vi»ch predikant te Geut besprak zijn erva ringen en strijd in Vlaanderen tegen over de Katholieken. Krachtige ge tuigen" had Spr. tot onderwerp. Ds. J. H. Buinink sp-ak het slot woord terwijl Ds. Drost te Wemeldinge met dankgebed eindigde Ruim 1000 programma's uerden ver kocht. Het muziekgezelschap Ilossauna nit Goes, dat per vrachtauto Je reis maakte, luisterde tot aller genoegen het zendingsfeest op. lerseke In de Woensdagavond ge- houlen vergadering van de Ver. lot Chr. verzorging van Krankzinnigen in Zeeland bleek dat de inkomsten over het afgeloopeu jaar bedroegen f 100 36' dejuitgaven f 89,627s, het batig saldo f 10.74. Tot bestuursleden weiden herkozen dhr. A. M. Sleketee, J. Kramer en C. de Jonge Can., tot afgevaardigde naar de jaarvergadering dhr. Ds. Kersten en J. Marteijn. '8 Gravenpolder. Donderdagavond vergaderde de raad dezer gemeente. De heeren Schouten en De Koster waren afwezig. Een aanvulling van h-t in esn vorige veigadering genomen besluit tot het openen van een reke ning courant over 1921 werd aange nomen. Aan den heer A. Geelhoel werd ontslag verleend als lid der commissie tot wering van schoolve - zuim. Hierop ging de vergadering over in besloten zitting ter behandeling van de reclames hoofd, omslag. Na her opening deelde de voorzitter mede, dat de vergadering had besloten den aanslag te handhaven. Daaiua sluiting. De heer A. de Visser is op het te Arnhem gehouden examen geslaagd voor ambtenaar bij de directe belastingen 11 emeldinge. Donderdagmiddag werd op een terrein van de heer P. Linden- bergh een onderlinge schietwedstrijd gehouden door de vereeniging „Koos- Delarij", Burgerwacht en Landstorm. Op verzoek van den voorzirier de heer Wabeke Fz. opende de burgemeester dtn wedstrijd met een kort woord waarbij Z.BdelAcbtbare deed uitkomen dat hij er prijs opstelde, dat hier drie vereeuigingen sameuwerkleu voor het zelfde doel. Z EdelAchtb. wees er op dat het in de naburige landen gist en spookt onder de bevolking, en dat, mocht het eenmaal zoover komen dat ons erve door ongewenschte elementen wordt aangetast, dat wij dan als één man pal zouden staan om dat gevaar te keeren. Vervolgens spoorde hij ieder lid aan trouw te blijven aan de ver eeniging of Corp oratie waarbij men aangesloten is, en zich in het oefenen meer en meer vertrouwd te maken niet het verstrekte wapen. Verder sprak hij de beste wenschen uit voor de vereeniging „Koos Delareij" en beide corporaties. Daarna verklaa-de hij na eenige schoten te hebbe.i gelost de banen voor geopend. De eerste wed' strijd hetrof het schieten naar het koningschap, hetwelk werd behaald door M. Houtekamer met 58 punten. Daarna volgde de wedstrijd op de peren, neele haan met 10 patronen, afstand 15 Meter, waarvan het hoogste aantal punten werd behaald door J. Dekker 118, C. Burger 110, M. Houtekamer 109, M Huissen 109, C. Gijssel 109. C. de Zeeuw 108, Joh. Bannewijk 108, P. v. A We-ff 108, A. M. Huissen 108, D de Witte 107, B. Jobsen 107, Abr. Willemsen 107, C. Kosten 106, P. Buteiju 106, M. C. van Wi'-gen 105, Chr. van Haam 105, P. Kievit 105, K. v. Dalen 105, J. W airave 105, J. Kole 105 en C. Domiuicus 105. Daarna volgde de prijs» uitdeeling die ieder schutter naar het behaald aantal punten werd toegekend. De wedstrijden op de vrije baan, publieke baan en eerebaan, werden voortgezet, waarvan de uitslagen later zullen worden bekend gemaakt. Nog zij vermeld dat den heer P. Lindenbergh wethouder der gemeente, den wedstrijd voor wat die van de vereeniging „Koos Delareij" betreft met de gebruikelijke vijf schoten heeft gesloten. Besmettelijke ziekten. Het aantal besmettelijke ziekten over de week vau 19 tot en met 25 Juni 1921 op N. en Z Bevelaud bedroeg Roodvonk, één geval te Ellowoutsdijk diphteritis, twee gevallen te Kloetinge en twee te Wemeldinge. Provinciale Staten van Zeeland. De zomerzitting van de Provinciale Staten van Zseland wordt geopend op Dinsdag 5 Juli des avonds te 7'/» uur, terwijl het in hel voornemen ligt daarna de vergadering te verdagen tot Dinsdag 19 Juli, De heer H. J. G. Hartman, griffier der Staten van Zeeland herdenkt tieden (Vrijdag) den dag, waarop hij voor 40 jaar op de griffie werkzaam werd ge steld, hij is steeds in verschillende fuucties daar geblevea. Classicale Vergadering (Vervolg.) In de middagvergadering' werdeii de Synodale voorstellen behandeld, waar over de vergadering advies uitbrengt. Het eerste voorstel, Wijziging art. 16 -—3 Reglm. Kerkeraden (Goedkeuring ligger Predikantstracteinenten door het Prov. Kerkbestuur) werd aangenomen evenals een wijziging van art 3 van liet Reglm. Benoeming enz Vóór het derde voorstel, instelling eeuer groote algemeene synode ver klaarden zich 83 stemmen, tegen 27. Op art. 56 werd inet 33 stemmen vóór een amendement aangenomen dat de groote Synode zal bestaan nit 22 predikanten en 23 ouderlingen of om gekeerd. (Dus niet 80 predikanten en 15 ouderlingen.) Voorts amendementen op art 601 en art. 151 waardoor do recht spraak iti hoogste instantie niet aan de Synodale commissie maar aan de groote synode zelve komt. Hiervoor verklaarden zich 47 stemmen Het vierde voorstel werd eveneens aange nomen, maar met de toevoeging, dat de Synode zal herzien alle reglementen, die op de bezoldiging betrekking hebben. Het door den kring Brielle inge diend verzoek tot het verkrijgen van staatssubsidie voor alle gezindten ver wierf 8 s emmen het verzoek van het bestuur der ver. van godsdienstonder- wijzeressen om aan de vrouw het stem recht te geven 28 stemmen vóór. De vergadering sprak ziclt met algemeene stemmen uit tegen opheffing van het processie-verbod. Ned. Ilerv. Kerk. Tot lid van het bestuur der feder atie van diaconieën in de Ned. Herv. Kerk is o.m. gekozen dhr. J. A. Flink te Goes. Bedankt voor het beroep te Krab- bendijke ds. J. J. Homburg (e Goes, Geslaagd. Deze week stangde aan de Univer siteit te Amsterdam voor eandidaat arts dhr. A. P. Kole van Kruin ngeu, Korfbal. Zaterdagavond speelt te Goes M.E. V.O IZeeJandia I (Hansweert) voor de eerste klasse Z K B. Hausween. Volharding IIV.O.O. beide uit Ierseke, voor de 2e klasse Z K B. Weme>dintrc. S. V. A.V. D. B. te 's Gravenpolder, een vriendschappe- lijken wedstrijd. Voetbal. Zondag gaat E.M.M. naar Vlissin- gen om te spelen voor de wedstrijden door Concordia uitgeschreven. Hnnaweert. Zondag speelt K D.O. (Goes) een vriendschappelijken wedstrijd tegen S.E.O.L.T.O. Ken vlaag van waanzin. Pick- uickers, die nabij M-yfield in Kentucky huu avondmaal gebruikten, werden plotseling opgeschnki door pistoolscho ten, gevolgd door het gillen van vrom wen en kinderen. Het gegil kwam uit een huis op een halven mjji afstand van de picknickers gelegen. Enkele oogenblikken later stond de woning ge heel in vlammen. Ontzet ijlden de pick nickers naar het brandende hnis, maar konden er niet binnendringen. Toen zij tenslotte hierin slaagden, vonden zij de verkoolde lijken van 5 volwassenen en 6 kinderen, de eigenaar van het huis, diens vrouw en 3 kloi- ne kinderen, zijn schoonbroeder met diens vrouw en nog een ander i crsooB. Een revolver, een geweer, beide aiet afgeschoten patronen en een ledige olie kan werden bij de lijken gevonden. De autoriteiten vermoeden, dal de eigenaar van het huis in een vlaag van krankzinnigheid de geheele familie heeft gedood. Ken uitstekend middel. Een voorname Bcrlijiische, die een jongen wereldburger liet levenslicht had doen aanschouwen, viel den beroemden dokter Heim onophoudelijk lastig, met vragen naar dit of dat, wat baar kleine van nut zon kunnen zijn. En dokter, vroeg ze eens, wat denkt u van ezelinenmelk Zou dat niet uitstekend zijn? Ezelinnemelk, mevrouw, zei „der alte Heim", terwijl hij zijn hoed g-eep, is ten allen tijde goed geweest voor jonge ezeltjes 1 Een loaterballttDezer dagen omstreeks zea uur namiddags stonden op een sieiger bij het clubhuis van de Hoop te Amsterdam twee mannen, die te veel aan Bacchus hadden geofferd. De een wilde den ander een frisch bad laten nemen, doch deze laaiste scheen hierin niet veel lust te hebben. Ondanks zijn weerstandspogingen dompelde de eerste hem toch onder. Proestend gelukte het den man na eenig spartelen aan wal ie komen. Een politieagent zag het geval en wilde den dronken kerel,' die 't feit had be gaan, arresteeren. Dit scheen hem niet te bevallen. Hij sprong in het water om eveneens van de edele sport - te genieten. Het geval bracht vele mensclien naar den waterkant. De man zwom intusschen gemoedelijk de breeds vaart over naar het bootbuis van de Am8tcl, waar hij op den sieiger werd gebaald. Vermoelelijk in verhand met de herculische gestalte van den man ver scheen de sgi-nt met. vier man op het tooneel. Deze lieten zich overzetten en namen bij de Amstelbrug den zwemmer, die inmiddels weer op den kant stond in hun midden. Ten slotte begeleid door acht agenten, hetgeen nogal con sternatie veroorzaakte, daar het pu bliek dacht het met een bioscoopver- tooning te deen te hebben, werd de protesteerende sportman na»r het bu reau aan de Mauritsatraat gebracht. De hooge hoed in eer hersteld. De hocge-zijden is weer teruggekomen. Dit allerongelukkigste hoofddeksei, dat het tegenwoordig geslacht reeds in musea had opgeborgen, moet op de wedren en te Chantilly dit seizoen groote triomfen gevierd hebben. Sommige hoedeu hadden een blok vorm, anderen hadden den vorm van een karaf en velen vertoonden de on- uitwischbare bewijzen, dat zij reeds een halve eeuw geleden gekocht waren, doch voorzichtigheidshalve, toen het dragen van de hooge-zijden niet naeer tot de bonton behoorde, waren opge borgen. Deze laatste modellen oogsten het grootste succes. Veihnggvereaniglng ,E. M. M." Krabbertj e. Veiling van 29 Juni 1921. Zwarte bessen f 98, lot f 100, per 100 KG. VsM!ng8veret»nigif>g Kapel!a-8iez-iir>g» en Omgeving. 1 Groote Veiling van 29 Juni 1921, Zwarte bessen f100, Roode hessen f29. Alles per 100 KG. Kleine Veiling. Zwarte bessen f 88, A f 98, Roode bessen f 22 h f 37, Kruisbessen f 10 f 20 Kersen Hollanders f 67 h f 75, Klerken f70 a f75, Meikersen f81 a f 85, Zure kersen f 50 a f 60, Krieken f 45 tl f68, Vleeschkersen f61 a f63, Witte vleeschkersen f 66, Morellen, f 58 a f 68, Volgers f 50 a 54, Roode kersen f 36 a f 48, Frambozen f 51 k f54, Aardbeien f32 a f84. Appels: gevallen Madelaine f 16 tl f 19, Peten: Westfriezen (geplukte) f40. Vroege Aardappelen f 11,60 li f15, Gele boontjes f35. Alles per 100 K.G. Bloemkool 10 u 26 cent per stuk. Vsnings- vi>ri-.eniQii>g „ZuuMevwiand" Sus*. G'oote Veiling van 30 Juni 1921. Zwarte bessen f 100,40 a f 104,10, Roode bessen f31,40, beiden per 100 K.G. Kleine Veiling. Aardbeien f 33 a f43, Frambozen f46 a f62, Kruisbessen f 10 a f25, Roode bessen f 25 a f 40, Witte bessen f 20 a f 35 Zwarte kersen f 50 a f 68, Zure morellen f 82f Zoete morellen f55, Afval appels f 19 a {27, Aardap pelen [groote] f 10,50 a f 12 90, Aard appelen [poters] f5,10 a f 8,10, Aard appelen [poiers en kriel] f 4,60 a f 5,50. Aardappelen [kriel] f3,90 a f 4,10, Doperwten f 19. alles per 100 K.G. Bloemkool f7 a f15, Witte kool f5, Komkommers f6 af 11,alles per 100 stuks. Kropsla f 1,10 per 100 krop. Verwachting tot den avond van 2 dezer Zwakke tot matigen wind uit Noordelijke richtingen, betrokken tot half of zwaarbewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur.

Goessche Courant | 1921 | | pagina bijlage 1