K° 77 Zaterdag 2 Juii I92L 108 jaargang. abonnement Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Aan de Lezers KEN PRAATJE OVER VLEESCH KEURING. FEUILLETON. One maanden Schooier, Buitenland. EEN OPLOSSING. l'rijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. (jOESCHE Uitgave Naanil. Vennootschap Goesche Courant ADVERTENTIÈN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 'tweemaal berekend. Familieberichten L10 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeutvens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertent'ën worden aangenomen tot 12 unr voormiddag. M Door te koopen bij de adver teerders in dit blad bevordert gij UW EIGEN VOORDEEL UW EIÜEN COURANT Reeds vele jaren geleden hebben verschillende gemeenten bepalingen en verordeningen vastgesteld om de vleescb keuring te kunnen regelen, hoewel die bepalingen na verloop van tijd meestal weer ingetrokken werden. Reeds in 1826 bestond te Maastricht een gemeentelijk slachthuis, Venlo volgde in 1837 en Den Bosch in 185-3. Bij arrest van den lloogen Raad van 15 Mei 1855 werd het gemeente bestuur onbevoegd tot het nemen van dwingende bepalingen verklaard, maar men trok zich daar in Maastricht weinig van aan want in 1856 werd daar het besluit genomen dat zonder schriftelijke toestemming van het hoofd der Gemeente het vee, met uitzondering van varkens, niet anders dan in het Gemeentelijk slachthuis geslacht mocht worden. De gemeenteraad en de gezondheids commissie in Den Bosch verzochten den Koning aan Gemeentebesturen het recht te verleenen het privaat slachten te verbieden. Daarna kwam in 1868 minister Heemskerk met een wetsontwerp rege lende het veeartsenijkundig staatstoe 'zicht en Politie waarbij de keuring van vee en vleesch tot een zaak ver klaard werd, die door het Rijk gere geld zou kunneu worden. Met den minister verdween ook dit wetsontwerp. Minister Fock meende, dat zoo de keuring van levensmiddelen al noodig werd geacht, die aan de zorgen van de gemeenten moest worden overgelaten waarmede de Rijkskeuring van de baan was. In 1873 en 1874 bevalen de inspec teurs van het staatstoezicht op de Volksgezondheid den minister aan, de openbare slachthuizen toe te staan, maar eerst de z.g.n. Hinderwet bracht in 1875'gunstige resultaten. Van dien tijd af konden aan het oprichten van slachthuizen geen hin derpalen meerin den weg gelegd worden. tn Januari 1886 werd te Rotterdam een openbaai slachthuis geopend en twee jaren later volgde onze hoofdstad. Daarna volgden snel na elkaar Utrecht, Groningen, Den Haag, Haar lem, Alkmaar, Den Bosch, Dordrecht, Roermond, Sittard, Nijmegen, Arnhem en Venlo. Enschedé en Leeuwarden zullen spoedig volgen. Toch stonden de bewoners van al 24 DOOR C. DE B L IJ. Toen hij verdween, was de algemeeiie vechtlust uitgewoeden werd er tusschen de verschillende partijen „afge dronken". De ceremoniemeester tlnisterde me in 't oor „Speul moar weer van „Lang sulle se leve Ze zaten nu genoeglijk bij elkaar, en ik hoorde het lieve bruidje zeggen „Ik heb toch een goeie partij edoau, want als 't ie sterreft, krijg ik f 15 in de week pensioen 1 liet was Kerstavond 1 Buiten koude en neerstroomende regen, binnen warm te en vroolijk licht T wee bedela ars-schooiers -straa tin uzi - kanten stonden voor een groote villa in Bwsuin Achter de opengeschoven gordijnen, zagen we een helverlichten kerstboom. De honderden kaarsjes flikkerden eu straalden ons tegemoet, vertellend van vreugde daarbinnen deze plaatsen nog steeds bloot aan de gevaren van den sluikhandel in vleesch. De zoogenaamde koudslachters ves tigen zich in kleine dorpen aan den rand van groote gemeenten gelegen. Zij hebben in die kleine dorpen met geen verordeningen rekening te houden en het grootste ambtenarencorps is niet tegen de vindingrijkheid en brutaliteit van deze vleeschknoeiers opgewassen. Er bestaat b.v. in de allernaaste om geving van Rotterdam een bloeiende handel in wrak eu dood vee en hoewel voor het frauduleus invoeren van vleesch alleen hechtenis wordt geëischt, zijn strafbepalingen onvoldoende ge bleken om ondeugdelijk vleesch te weren. Van tallooze zijden, door allerlei vereenigingen op hygiënisch gebied, landbouwinaatschappijen en b.v de Vereeniging van Burgemeesters is op een Rijkswet aangedrongen. Tenslotte riep de heer Lovink, des tijds Directeur-Generaal van den Land bouw, meerdere autoriteiten te samen en in die vergadering werden een vijftal dierenartsen aangewezen om een opt- werp voor te bereiden Het resultaat van dezen arbeid was de Koninklijke Boodschap van 22 Februari 1913 waarbij het desbetreffend wetsontwerp werd aangeboden. Juist toen bet ontwerp in 1014 in behandeling zou komen brak de we reldoorlog uit waardoor de aandacht der regeering voor geheel andere zaken gevraagd werd. Toch bleef het ontwerp de belangstelling der Kamerleden trekken. "De grondslag daarvan was, dat vleesch als belangrijk onderdeel van de volks gezondheid deugdelijk moet zijn eu wat aau dezen eisch te kort komt zich aan de volksgezondheid wreekt. Men wenschte daarom ook de huis- slachtingen onder de bepalingen te doen vallen. De regeering verdedigde het door haar weglaten der huisslachtingen met de mededeeling, dat alhoewel de overheid op publiek terrein maatregelen moet nemen, zij zich op het particulier ter rein niet begeven mag. Men achtte daarom voor de huisslachtingen be scherming van overheidswege misplaatst. lil het voorloopig verslag werd deze bewering evenwel aan de practijk der huisslachtingen ten platteland» ge toetst. Het kan toch niet ontkend worden, dat vleesch van huisslachtingen afkom stig voor een groot deel zijn weg vindt naar huurlieden, familieleden en zelfs in den handel komt. En waar blijft ten slotte de grens tusschen nood- en Imisslachting. Tal van particulieren met ziek vee zouden om de keuring te ontgaan van noodslachtingen, huisslachtingen maken en de regeering heeft dit ook latei- ingezien en de huisslachtingen in het wetsontwerp opgenomen. Hoe de wet dient uitgevoerd te worden is een vraagstuk van plaat selijke zorg. Bij zeer uitgebreide Gemeenten zou Als betooverd keken we er naar Onder de portiek van de groote deur, pakten we onze instrumenten uit, en begonnen te spelen „Stille nacht, heilige nacht!..." Plotseling werd de deur opengerukt. Onze stemming werd wreed verstoord, door een barsch „Wat motten jullie hier „Ach, meneerlamenteerde ik. „'t Is zulk verschrikkelijk weer 1 Ilebt u niet een kleinigheid voor ons Scheer je weg I" Dat was legen ons I Tegen den hond „Binnen blijven, Lola 't Is voor jou veel te nat buiteu 1" MoraalTwee mensc'aen mogen wel, iraar een hond mag niet krepeeren van ellende 1 Een einde verder werd het schoone „In de menschen een Welbehagen als volgt lil praktijk gebracht Op ons bellen verscheen een meid. Zoodra ze ons zag, deed ze de deur, zoo ver als 't kon dicht „Och, me'ssie, vroag is an meheer of mefronw ofle we niet op Kerstavond een'stukkie moge speuleP" De deur gaat dicht en we staan in den regen te klappertanden van de kou. Door een kiertje, klinkt heel bedeesd „Manne, Mijnbeer geeft eiken Zondag in de kerk!" Commentaar is hier over bodig oprichting of verbouwing van bestaande slachterijen tot kleine centrale slacht plaatsjes zeer aau te bevelen zijn, in de allereerste plaats om het benoodigde ambtenarencorps dat elke slachting moet controleereu zoo klein mogelijk te doen zijn. Welke wegen staan den gemeenten nu open teneinde de door het Rijk gewenschte regeling te verkrijgen. Men kan allereerst, onder leiding van een dierenarts een keuringsdienst inrichten en wel zoodanig, dat de slagers thuis kunuen slachten, want art. 47 der vleesehkeuringswet geeft een uitstel van 5 jaren te rekenen vanaf 1 Januari 1919 van de voor waarden waaraan slachterijen en der gelijke inrichtingen moeten voldoen. Wensoht een gemeente een dergelijke regeling te treffen dan heeft zij dus hieraan te voldoen, dat met ingang van I Januari 1924 de slachterijen aan zekere eischen voldoen, van welke wel de voornaamste zullen zijn de ondoor dringbaarheid voor vocht van bodem en muren ter hoogte van 2 M., vol doende licht en lucht, regeling van den afvoer van afvalwater enz. Voor vele slagers ten plattelaude zullen de verbouwingen groote bezwaren meebrengen. Er is bovendien nog een omstandig heid waarom centrale slachtplaatsen de voorkeur verdienen. Bij de bovengenoemde regeling koint de keurmeester bij de menschen aau huis het vleesch keuren wat slechts in zeer kleine gemeenten inogeljjk is, want de luxe om naast een dierenarts een hulpkeurmeester aan te stellen, kunuen de meeste gemeenten niet dragen. Komt men boven de gemeenten van 2000 inwoners dan kali een dieren arts die ook de huisslachtingen moet nagaan, het werk niet meer alleen af, vooral ook omdat de wet voorschrijft, dat voor en na de slachting gekeurd moet worden. De zoogenaamde leveude keuring bevordert de doeltreffendheid der keu ring na het slachten omdat zij aan wijzingen geven kan die bij de tweede keuring van groot belang zijn. Wil een gemeente dus aan de wet voldoen dan is Doodig le. eeue ver ordening, 2e. het aanstellen van een dierenarts, hoofd van den keurings dienst, en de kosten der keuring kun nen op de slagers verhaald worden. De keuring houdt dan tevens de controle op den winkel vleeschverkoop eu om het smokkelen met ondeugdelijk vleesch tegen te gaan. Deze controle kan niet aan politie of veldwachters worden toevertrouwd. Toch is een keuringsdienst nis boven omschreven, niet aan te bevelen. Het is veel ratioDeeler, dat aan een goede verbouwing van één der slage rijen, de voorkeur boven een verbou wing van alle wordt gegeven. Zoo komen we tot de bespreking van de oprichting eener centrale slacht plaats. Een dergelijke slachtplaats kan in NeeD, dan hadden we op 2den Kerstdag een ander onthaal in de groote villa van mijnheer Van Houten We stonden in de open veranda te spelen. Daar ging de deur open. Het dienst meisje vroeg ons in de gang te komen. Mevrouw zelf stopte ons «en gulden toe eu een kop warme illee met eenige koekjes werd ons daar aange boden. „Toe", sprak ze, „is het niet te veel gevergd, als jullie nu ook nog een stukje voor ons spelen Graag voldeden we aan haar ver zoek, want, vooral een schooier, is een vriendelijk woord zeer welkom Het bordje, „Centrale Armenzorg", „Liefdadigheid naarVermogen" of „Men geeft niet aan de deur» is niet zoo zeer een wapen tegen brutale bedelaars, dan wel „een goed woord, een warme dronk Dikwijls zal men teleurgesteld wor den, maar er bestaat ook nog Doe wel, en zie niet om Om op andere bijbelteksten te komen Een klein staaltjeIn Hi]— vei8um <:n bij den Pastoor, èn bij de Predikanten, niets opgehaald Ik het bij allen mijn visitekaartje achter met „Klopt en u zal worden opengedaan Als typische tegenstelling daarvan, nog even ditIn 's Hertogenbosch speelden we in Hotel Central. Een elke gemeente gesticht worden, maar ook kunnen meerdere gemeenten zich com bineeren en .gezamenlijk een dergelijke inrichting bouiven. Men kan dan zijn eischen aan het gebouw hooger stellen en de hygiene komt veel beter tot haar recht, door dat men bij het bouwen, tevens alle hulpmiddelen kan aanbrengen die er toe kunnen medewerken het vleesch zoolang mogelijk voor bederf te vrij waren. Een behoorlijke centrale slachtplaats welke een gemeente met de omliggen de gemeenten voor gezamenlijke reke ning houwt, zal ongeveer aan de volgende eischen moeten voldoeu le. een groot slaehtlokaal 2e. een klein lokaal voor wnsschen van ingewanden 3e. een klein lokaal voor dooden en broeien van varkeus 4e. een lokaal Yoor den dierenarts, tevens in te richten tot laboratorium. 5e. e>-n woning voor den hul pkeur- meester met kantoor. Voor vernietiging van afgekeurd vleesch kan men dan van de ovens der gasfabriek gebruik makeu. in een slotartikel zullen wij het vraagstuk der vleeschkeuring, welke door de nieuwe Rijksvoorschriften nu in elke gemeente verplichtend <«ordt gesteld, nog even nader bekijken. Slot volgt) Het conti et in het Engelsuhe mijn bedrijf, dat 31 Maart is uitgebroken en 89 dagen heeft geduurd is thans opgelost. In het Lagerhuis heeft L'oyd George een overzicht van de regeling gegeven, na te hebben mede gedeeld dat de mijnwerkers den eisch uopeus den winstpot geheel en al hebben opgegeven. De voornaamste eigenschap van (le regeling was het vaststellen van een nieuw toonstelsel waarbij do arbeider» toet de patroons dee en In do w nsten van de industrie. Aldus verkrijgen de arbe>- ders een directe eu individurele aan sporing tot ijver. In de geschiedenis van geeu cukel land is er een dei gelijk systeem van aandeel lil de winst bekeml geweest De regeling vuorziet in een standaard-minimum loon, zooals het geauddelde in 1914 was, plus 20 pet., met een verdeeling van de verdere baten op een grondslag van 83 pet. voor de arbeiders en 17 pet. voor de eigen :ars. De regeling zal duren tot. 30 September 1922, en beide pariijen zullen dan een opzeggingstermijn van drie maanden ia acht moeten nemen, als zij haar wenschten te eindigen. Er zal een geleidelijke loonsver mindering zijn gedurende Juli, Augustus en September, deze zal in de eerste maand 2 shillings per schoft bedragen, in de tweede 21/v sh. en in de derde 3 sh Na die periode zoude permanente regeling vau kracht worden Heilsoldaat verkocht daar de Strijd kreet. Ongemerkt stopte hij mij een een blad eu bovendien een dubbeltje in de haudeu Oudejaarsavond IWe zijn in Baarn. Eeu heer komt z'n huis uit en vraagt „Willen jullie een bord soep, jongens Het was de heer Bakker, redacteur der Baarnsche Courant. Hij noodigde ons binnen. Nimmer zag ik zulk een eigenaar dig redactiebureau. Een allerbelangwek kendste combinatie van curiositeiten en antiquiteiten, allemaal geschenken. O.a» werd ons een stoeltje getoond waarop onze geëerbiedigde Koningin, als kindje, gezeten had. „Jongens! Doe eerst je natte spullen uit I Warm je wat bij de kachel, dan zal ik voor jullie een bordje soep halen. De tafel stond gedekt. Onderwijl kwam een jongmensch binnen, die kunstschilder bleek te zijn. Hij had een groote kruik bier voor „Vade tje Bakki r» gehaald. Ook hij zette zich zeer genoeglijk bij ons aan de gedekte tafel. Er werd gebeld I Nog een gast trad binnen. Het was een werkman, die, bedeesd met z'n pet iu de hand, hij de, deur bleef staan. en de regeeringssubsidie zou ophouden te werken. Die subsidie zou gedurende deze periode beschikbaar zijn, trn einde een verdere daling van de loonen te voorkomen. Over hot verler-uen dezer subsidie van 10 millioen pond stelling, zal het Lagerhuis h'den (Vrijdag) siemmen. Een naf'onale raad, alt ook district araden, zuilen worden Inge steld, bestaande uit evenveel mijn eigenaars als mijnwerkers, die alle geschilpunten zullen regelen. De nuiionale raad zal boven de districts raden staan voor de regeling der loonen en zal iu hoogste instantie o.m. uit maken wat als bedrijfskosten van de mijnen geboekt mag worden. Wanneer hij niet tof, een beslissing kan komen, zal de tnsschenkomst van een onaf- hanke ijk scheidsgerecht kunnen worden ingeroepen. Lloyd George beschreef de regeling als een groote maar zeer hoop gevende proefneming, die een sintienwerking van patroons en arbeiders meebrengt tot een tot dusver nog niet bestaan hebbenden omvang, die naar hij hoopte, nieuwe verbindingen zou scheppen tusschen kapitaal en arbeid. Daarom geloofde hij dat, hoe kostbaar en vernietigend hel conflict ook was gewee-t, wanneer de plannen in oen geest yam goede gezindheid worden uitge voerd, he> vi ik me-r dan vc gueding voor de gele'en v r ie-sen zou krijgen. Misschien z-illeu iie Grieken nog b<r>u\v htiji'H over hun weigering oui de ge.ullnerde bemiddeling in het ooi flict met de Turken geboden, te aan vaarden, althans zij heaben bij Ismid, de havenplaats aan de golf van dien uaam, die een inham is van de Zee van Marmora, een nederlaag geleden. Aanvankelijk hebben de Kemaüsren deze stad nog niet geheel kunnen ver overen, daar zij binnen het bereik vau het vuur der Griekeclie oorlogsschepen ligt en dat de Tulken daar last vail hadden, blijkt uil hun protest bij de geallieerden tegen dit b. mbardement. Thans is ech'er hei be icht gekomen dat de stad ooor de Grieken is ont ruimd zoodat de weg naar K oust anti— nopei, d-t «<og „eeu 100 KM. ver wijderd Jigt, voor de KemaJisten open is. t<e geallieerden hebbeu een neutrale linie vastgesteld 10 K.M. ten Noorden van Ismid, maar het is de vraag of de Kemalisten deze niet znllen over schrijden. De aankomst van den bolsj'e- wistischen volkscommissaris T-jitsjerin te Angora, zal hun zelfvertrouwen ongetwijfeld doen toenemen. In isuitschland vraagt men zich af of de PooIscIih benden «rerke ijk terugtrekken uit het bezette gebied, of dat men slechts van een schijnbe weging kan spreken. De Eugelsche generaal Henniker heeft nu aau den aanvoerder van de Duitsche zelfweerbaarheid, generaal lloefer, meegedeeld, dat de terugtocht van de Poolsebe opslandelingen uit de eerste, iu het ontruimingsplan voor ziene zone, voltrokken was. Daarop I „Kom er -in kameraad, geneer je niet; ga toch zitten.» Dit zeide onze brave heer Bakker, die intusschen met een groote pan soep was binnengekomen. Daar zaten we vereend om den gast vrijen disch. Het was wel een ge- mé eerd gezelschapdo.ch onze ver bazing zou nog stijgen. Onderwijl we het heerlijk bord soep nuttigden, kwam een kellner binnen. Hij was even uit een café, in de buurt, weggeloopen, want hij had vreese'ijke hoofdpijn „Ken je me even helpen, baas?» „Wel zeker, jongen Ga tnnar zitten I" De heer Bakker begon het hoofd yau deli patient te bestrijken, en zeide tegen ons „Eet jullie maar door!» Dat de s. ep van hemzelf koud werd, daaraan scheen bij nier e denken. „Is 't a weer beier?" „Ja h»asèt is over!» De kellner verdween zonder be talen. Op mijn vraag zeide de bewon derenswaardige gastheer „Nee, jongen, betalen laat ik me niel Je kunt me een groot plezier doen In een straat hier dichtoij, woont een arme vrouw. Haar jongen is al jaren ziek. Gaat daar heen en speelt voor hem jullie mooie muziek (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1