N°. 76 Donderdag 30 Juni 1921 108 jaargang. Buitenland. een aanbod en een weigering. FEUILLETON. Stadsnieuws. Drie maanden Schooier, ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naanil. Vennootschap Goesche Courant ADVERTENT1ËN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleenwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 nnr voormiddag. COURANT De nitnoodlging van Lloyd George aan den Sim-Fein leider, de Valera en aan Craig, den eersten minister van Noord-Ierland, om in Londen samen te komen onder de vleugels van de Britsche regeering tot het houden van een conferentie om de mogelijkheid van een regeling na te gaan is als bet uitsteken van een band tot den tegeDstander. Gemompeld wordt dat de koning van Engeland den Britschen premier, die ten opzichte van Zuid- lerland zulk een militairistische poli tiek gevoerd heeft, tot dezen nieuwen stap.draaizou men beter kunnen zeggen, heeft genoopt. Dan krijgen ook de passages in de troonrede, door den koning te Belfast gesproken, bij de opening van het Noord Iersche par lement een wijdere beteekenis, dan alleen maar die van het uitspreken van de weuschelijkheid van een ver zoening, daar bet blijkt dat de ko ning daadwerkelijk tracht de break, die in den laatsten tijd meer en meer de diepte van een kloof verkreeg, te hechten. De bladen spreken algemeen hun voldoening uit over de uitnoo- diging aan de Valera en de Dublin- sche correspondent van de Times meldt dat de brief van den eersten minister „het geheele aanzien van den politie leen toestand gewijzigd heeft," en dat er opluchting in Ierland te bespeuren is. Algemeen wordt verwacht en ge hoopt, dat zoowel de Valera als Craig de uitnoodiging zal aannemen. Niet alleen in Ierland maar ook in de Engelsehe mijnwerkerswereld schij nen de zaken zich ten goede te keeren. Tusschen de mijneigenaars en de mijnwerkers is 'een overeenkomst bereikt en het. werk zal op 4 .Juli worden hervatMen hoopt nog op de rijkssubsidie van 10 milfioen pond sterling. Griekenland heeft een beleefde weigering gezonden op het aanbod der geallieerden tot bemiddeling in de Tarksch-Grieksche geschillen. In deze weigering wordt o.m. opge merkt, dat Griekenland zich in Klein- Azië uit plichtsgevoel tegenover zich zelf en om de gemeenschappelijke besluiten der geallieerden ten uitvoer te brengen, zoozeer weert en aldaar zulk een toestand heerscht, dat elk uitstel der operaties deze nog hachelij ker zou maken. In gewoon Hollandseh wil dit alles zeggen als wij er niet heel gauw op in hakken, krijgen we heelemaal niets van wal we willen hebben, omdat de Kenalisten ons dan wel eens zouden kunnen verslaan. Begrijpelijker wijze heeft deze weigering in Frankrijk, dat aan de zijde der Turken staat, een onaangenamen in druk gemaakt. liet Italiaansche kabinet (Giolitti) Is afgetreden. 23 DOOR C. DE BLIJ. Van het chique Palace Hotel kwa men we terecht op een proletarische bruiloft We werden daar gehuurd voor f 2,50 den man. Het kwam zoo We wandelden door een achterbuurt, toen we, door een werkmanstype, def tig werden aangesproken met „Bent u ook muzikanten „Joa zeker, binne we datWe kunne etfetieftof speule I" „Non dan kan u wat verdiene D'r is, „daar," een bruiloft, hij wees met z'n duim, welke in den „rouw" was, naar een huisje in de buurt, en ver viel in de volkstaal met ti't Orregel is kepot gegoan, en bij een gramefoon kunne we geen keet moake. Wat motte je verdiene, we binne zelf ook moar werrekminse, dus kunne niet te venl besjommele." Alzoo werd ons f 5 geaccordeerd Ons binnentreden werd met gejuich Hoofdbestaursvergadcring Z. L. H. (Slot). Rapport verkorte arbeidsduur. In behandeling kwam hierna het rapport i.z. den verkorten arbeidstijd. De voorzitter zeide dat dit rapport al iets ouds is en dateeit van Augustus 1919. Het hoofdbestuur heeft zich ver- eenigd met dit rapport. Spreker stelt de kwestie nu aan de orde, teneinde te vernemen of men van oordeel is of het rapport moet worden gewijzigd of aangevuld. De heer van Oeveren te Capelle achtte het noodig ter voorkoming van een regiem van ambtenaren tijdig rege lend op te treden. De voorzitter las hierna de con clusies van het rapport nog eens voor. Deze zijn le. Na invoering van den wettelijk geregelden achturigen werkdag in fabrieken en werkplaatsen, zal een wettelijke regeling van den arbeidsduur in het landbouwbedrijf moeilijk achter wege kunnen blijven. 2e. Als maximum zal daarvoor moeten gelden een arbeidstijd van zestig uren per week. 3e. itgezonderd van deze bepaling zullen moeten zijn de werkzaamheden in eigen bedrijf verricht, die welke verbonden zijn aan het drogen en ver zamelen van producten die aan bederf onderhevig zijn, het werk der paarden knechten en het verzorgen en melken van vee. 4e. Afzonderlijke regelingen zullen worden gemaakt voor hoefsmeden, wagenmakers, gareelmakers, molenaars en zuivelfabrieken, tenzij die bij wette lijke regeling worden uitgeschakeld. 5e. Het is niet wenschelijk eenig wettelijk voorschrift te geven omtrent den tijd van den dag, waarop gewerkt mag worden. 6e. De uitvoering der wet en de controle zal geschieden met behulp van plaatselijke commissies, samengesteld uit werkgevers en werknemers. Door verschillende heeren werden deze conclusies toegelicht en besproken Den heer Zwagerman had het ge troffen op vele vergaderingen, dat men vrij algemeen tegen het rapport is. Spreker betoogde dat men meer reke ning moet houden met wat leeft in het hart der boeren. De heer van Vredenburch dankte den voorzitter voor zijn woorden van welkom. Spreker meende dat het standpunt van het hoofdbestuur der Z. L. M. geheel moet worden herzien en stelling ge nomen tegen verkorten arbeidsduur vooral wanneer men in 't oog houdt dat vermoedelijk het bedrijf in de toekomst niet langer loonend zal zijn. De heer van Oeveren meende dat we in Nederland financieel vast zullen loopen. Alleen de kapitaalkrachtigen laten tegenwoordig wat uitvoereD. Door den 8-urigen arbeidsdag gaan we met reuzenschreden de werkloos heid tegemoet. Spreker helt over naar de meening van jhr. van Vredenburch. De heer J. Welleman Krabbendijke begroet, men zat aan tafel. Het bleek al ras, dat de meesten eenigszins boven hun „theewater" waren. „Veruit jonges" riep de bruidegom, die z'n arm om het schuchtere bruidje geslagen had „mesiek 1" „Geef die minse, non eerst een gloassie, wat lus je f Brandewijn met of zonder, avekaot, bier of boerejonges. Dit bleken de dranken, die bij het huwelijksdiner gepresenteerd werden Een heerlijke combinatieBoeren jongens met groentesoep En dat men daardoor in zoo'n vroolijke stemming komen kan We hadden een uurtje gespeeld, toen de Vader van de bruid, „een woordje wilde zegge". Helaas kon ik deze speech niet stenografisch opnemen Een manspersoon stond op, snoot vervaarlijk z'n neus, in een futuristisch rood gebloemden zakdoek. Hij veegde met bet puntje z'n oogen uit, en begon „Beste kindere, femilie van de bruid, femilie van de bruidegom, bure en vrinde I „Op dit oogenblik, dat we hier alle soo gezellig bijeen zitte, voel ik behoefte, om jullie alle te sjegge, hoe bezwaren, die clen, wel degelijk peten niet n»ga- volgt reactie oopen, dat over leslist wordt. |e voer om het bet de zinsnede j wenschelijk is, edere wettelijke meende, dat de serie onzerzijds genoemd wi erkend worden. We tief reageeren want dl en zouden we gevaar ons maar zonder ons De voerzitttr verdedigde het rapport, waarin verschillende roezwaren tegen arbeidsverkorting, o.a. productievermin dering, duidelijk naai voren werden gebracht. Spreker ste; rapport aan te vallen dat het in 't algemeen dat de landbouw aan regeling wordt onttroL'en. De heer de Potter zeide dat de arbeiders zelf verkorting van arbeids duur niet weuschen, maar door hnn leiders worden opgezet. De heer Zwagerman merkte op dat het groote verzet niet zoozeer het rapport betreft maar wel het controle apparaat dat er zal komen. De heer D. Bloemsma, rijkstuin- bouwconsulent voor Zeeland, zou wen- scheD, dat de Z. L. M. gegevens zou verzamelen omtrent de actie en do wenschen in Zeeland van werkgevers en werknemers. Besloten werd het rapport te hand haven maar er den nadruk op te leggen dat een regeling met de grootst mogelijke voorzichtigheid moet geschie den en de organisaties moeten worden Besloten werd het rapport, dat reeds in 1919 door een algemeene verga dering is goedgekeurd niet naar de afdeelingen terug te zend-n. Wil men de kwestie op de eerstvolgende alge meene vergadering bespreken, dan kan men het op het agendum doen zetten; Mededeelingen tentoonstelling De secretaris deelde mede dat voor de tentoonstelling van de vereenigin- gen is ontvangen of toegezegd f 13027, aan subsidies f 10000 en van particu lieren f 3229, terwijl er in kas is f 8000 van de tentoonstelling .1914 aan in schrijfgeld en entrees (raming f 15000) wordt geraamd een bedrag van f 27750, zoodat de ontvangsten ongeveer f 62000 bedragen, De uitgaven zijn geraamd op f85000. Er is een waarborgfonds van f9248,50 en dus hierin nog plm. f 14000 te kort. Besloten werd aan de tentoonstel- in overweging te geven om voor paarden, die wegens ziekte verhinderd zijn, op verklaring van den veearts, het inschrijfgeld terug te geven Hierna werd gepauseerd. Wijziging Statuten. Na de pauze was aan de orde de wijziging van de statuten en het huis houdelijk reglement. De heer Gast wilde het hoofd bestuur doen vervallen, de afgeva digden der kringen kunnen de alge meene vergadering vormen, een afge vaardigde per bepaald aantal leden (350 of minder). In het Dag. bestuur neemt van elk der kringen een ver tegenwoordiger zitting deze kan ver schillende voorstellen toelichten bij de besprekingen in de kringvergaderingen en afdeelingsvergaderingeD. De heer Welleman vreesde dat sommige plaatselijke afdeelingen die het me aandoet, m'n Voaderbart beroert dat m'n dochter nu voor goed van me is weggenome. (Eerste traan.) Ze is altijd een tronwe dochter van me geweest, en nou goat ze weg ^Tweede traan). (Snikkend interrumpeerde de bruid „Och Voader." De schoonzoon blijk baar gepikeerd, werkt een glaasje boerenjongens naar binnen.) „'t Is d'r dan toch van gekomme Deze dag is vol vreugde voor l allen, vooral voor U beide. (Plechtig naar 't bruidspaar wijzend). Maarrrrik wil alleen moar segge, als dat 't m'n Voaderhart zéér doet. Ik hoop, dat m'n dochter, altijd goed d 'r brood zal hebbe I (Schoonzoon keek nu bepaald verontwaardigd). Je Moeder, zoaliger, beste kind is d'r niet bij tegenwoordig. Ze ligt nu al 24 joar in 't graf. (Bruid begint wanhopig te snikken.) Zeker weet ik niet, of je Moeder zoaliger, je keus angestoan zou hebbe, (Bruigom wordt nu vuurrood en kijkt als een getergde leeuw). Ik zal d'r in beruste, moar ik hoop dat jullie in je huwelijk net zoo door het stelsel van den heer Gast onmondig worden gemaakt, zullen be danken. De heer Gast antwoordde dat die afdeelingen op de kringvergade ringen moeten komen en dat van die vergaderingen de kracht moet uitgaan. De heer Zwagerman zocht het zwaartepunt meer in de afdeelings vergaderingeD, daar bereikt men de boeren. Spreker waarschuwde tegen het ontnemen van den invloed aan de aldeelingen. De voorzitter beschouwde de alge meene vergadering meer als eeu soort van wapenschouw en als een volks referendum over belangrijke hesluiten, maar deze moet geen invloed op de bestuursleiding uitoefenen. De heer Gast klaagde er over dat tr wel eens beslissingen door het hoofd bestuur worden genomen, die niet door de afdeelingen zijn behandeld, spreker achtte dit niet in de lijn. Het voorstel de Gast betreffende reor ganisatie werd niet ondersteund en dus niet in stemming gebracht. Over art. 16 ontstond eenige discussie over de vraag, of wanneer door ver mindering van het aantal leden van de kring, een der hoofdbestuursleden, door dien kiing benoemd,-zon moeten af treden dit zal zijn terstond, of na het einde van den zittingstermijn van drie jaar. De heer Lindenbergh wilde voor eiken kring tenminste 2 hoofdbestuurs leden. Dit werd verworpen met groote meerderheid. Art. 16 werd hierna aangenomen, Bij art. 17 deed de heer Gasf het voorstel om uit eiken kring-één lid in het Dag. bestnur te beuoemen, onge rekend Jen voorzitter. De heer Welleman bestreed het voorstel, daar men feitelijk in de keuze wordt beperkt en het zeer goed denk baar is, dat in een kring twee voor aanstaande personen zijn, die voor het zittiDgnemen in het dag. bestuur in aanmerking komen. Zou ook de intimiteit van het dag. bestuur niet in gevaar komen f De heeren Dees en Bogaert onder steunden het voorstel Gast. Het vooistel de Gast werd aangenomen met 14—11 stemmen. Daarna werd een overgangsbepaling geredigeerd, waarin bepaald wordt dat binnen één jaar na Kon. goedkeuring der statuten het onde hoofdbestuur aftreedt en een nieuwe verkiezing door de kringen zal plaats vinden. Voorts werd aangenomen dat het eenmaal ver kregen recht van een vereeniging, op een hoofdbestuurslid wordt bestendigd. Hierna kwam het huishoudelijk reglement in behandeling. De heer Lindenbergh deed het voorstel om het presentiegeld van f 2,50 voor hoofdbestuursleden te doen vervallen. (Niet voor commissies). Dit voorstel werd met 1312 stemmen verworpen. De heer F. P. Polderdijk te N. en St. Joosland wilde instede van ver goeding der reiskosten le klasse boot, spoor en tram, 3e klasse vergoeden, De voorzitter stelde voor vergoeding van werkelijk gedane uitgaveD, 2e kl, gelukkig mag worre, as ik met je Moeder zoaliger geweest bin." (Een der vrouwelijke gasten duistert „De vuilik heit 't goeie mins dood gepest II") „Non dan kioders, beste vrinde en buren, mijn gemoed schiet vol. Ik weet ook niet meer I, Vergeet nooit wat vemorrege in de kerrik gezeit is, „Heb elkander lief!" „Ik hoop dat het jullie nooit berouwe sal Proost I" Dat laatste sloeg als een tang op een varken. De ceremoniemeester fluis terde me toe „Speule Lang zulle ze leve De bruigom was vervaarlijk uit z'n humeur. Telkens wierp hij vijandige blikken naar zijn schoonvader. „Moak nou geen heibelhoorde ik de bruid tegen 'm zeggen Ik wenschte de gemoederen te be daren, door wat te spelen, en kwam op de onzalige gedachte, om „Sons les ponts de Paris" ten beste te geven. Al de gasten brulden nu, den Holland- schen tekst mede„En was ik moar nooit getrouwd Aan die mogelijkheid had ik niet gedacht,en o jé 1 daar had ja de poppen aan het dansen I irein en le kl. boot en tram. Dit werd aangenomen. Op voorstel van den heer Welleman werd in de statuten de bepaling opgenomen dat minstens 2] dagen van te voren de agenda aan de afdeelingen en kringen moet worden toegezonden, bijzondere omstandigheden voorbehou den. Statuten en Huish. reglement zullen nu naar de afdeelingen gezonden worden, in de eersl volgende algemeene vergadering die in Augustus te Mid delburg gehouden zal worden, worden behandeld en vastgesteld, Rondvraag. Bij de rondvraag hield de heer V. Oeveren een pleidooi voor afschaffing van het strijkgeld. De voorzitter zeide dat dit in het rapport der pachtcommissie is opgeno men en het hoofdbestuur hiermede accoord gaat. Het denkbeeld zal gepropageerd worden in de vergaderin gen der pachtcommissie van het Kon. Landb. comité. De heer van Oeveren vroeg of het landbouwend Zeeland niet te weinig is vertegenwoordigd in de Tweede Kamer. De heer Melis te Oostkapelle be toogde dat het niet de bedoeling was politiek in den landbouw te brengen, en stelde voor dat het hoofdbestuur aan alle partijen een schrijven zal richten, om te verzoeken dat tot candidaten voor de Tweede Kamer worden gesteld menschen die op de hoogte zijn van de landbouwbelangen j iedere partij heeft landbouweandidaten. De heer Welleman vond dit een stap op een gevaarlijk terrein. Ieder kan in zijn kiesvereeniging stappen doen. Door eenige sprekers werd de mee ning geuit dat de belangen van den landbouw in de Tweede Kamer te weinig behartigd worden. Het voorstel-Melis werd verworpen met 169 stemmen. De heer Lindenbergh bracht de schadeloosstelling voor het scheuren ter sprakede heer van Oeveren de controle op de weegbruggen. Op een vraag van den heer Bom deelde de heer Gast mede dat de wer king van de Slachtveeverzekering op Schouwen-Duiveland gaarne door des- kuudige personen zal worden toegelicht, wanneer men een vereeniging wenscht op te richten. De heer Hanken vroeg of het hoofd bestuur der Z, L. M. niet eens infor maties kan inwinnen of bij de Prov. brandverzekeringen voldoende reserves zijn om bij groote schade aan hun verplichtingen te voldoen. Het dag. bestuur zal dit onder de oogen zien. Hierna sluiting, Rectificatie. In het verslag van de hoofdbestunrs- vergadering der Z. L. M. schreven wij, dat besloten werd f 100 beschikbaar te stellen voor de commissie tot bestn- deering van de kwestie van den vleesch- aceijns, dit moet zijn voor de commissie voor den afzet van vee en vleeech. De bruidegom kwam naar me toe, blies me z'n draDkadem in het gezicht „Wie heit jou gezeit, om dat te speule „Die doar f" en hij wees naar zijn schoonvader. „Wel nee man Houdt je gemak 1". „Doch de lont was in 't kruit ge stoken Hjj waggelde naar z'n schoonpipa, pakte dien bij z'n schouders, en riep Hei jij nog es weer van die geintjes „La me los, verd1 Wat heb ik edoan Het eerst zoo schuchtere bruidje vloog op de twee af, die elkaar stevig vast hadden, en trachtte ze te scheiden. Alle gasten waren nu opgestaan, en het was als of alle oude veeten nu moesten worden „afgeknokt". Het was een heidensch rumoer Schelden, razen en tieren Sommigen werden handgemeen De vrouwen begonnen te jammeren Plotseling hoorde ik „gooi 'm d'r uit1" Wie zou dat nu zijn f vroeg ik me af. Het was een kerel, die absoluut niet opgevallen was. Later bleek hij het defecte orgel gerecommandeerd te hebben IWordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1