VOETSPECIALIST N°. 75. Dinsdag 28 Juni 1921 108 jaargang. Buitenland. 88 FEUILLETON. Drie maanden Schooier, Binnenland Ingezonden Mededeling. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,- buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOËSCHE Uitgave Naaml. Vennootschap Goesche Courant iïsssw-. ADV ERTENT1EN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Klceuivens Ross' DruUkers- en Uitgeversbadfjjf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 uur voormiddag. COURANT Zij, die zich mét 1 Juli op de üoesche Courant abonneeren, ontvangen da tot dien datum verschijnende nummers gratis. MEMENTO In ons vorig nr. komt onder de rubriek Buitenlandscb Nieuws een be richt voor, dat melding maakt van een interpellatie welke in de Fransche Kamer zal worden gebonden over het fusileeren van een tweetal officieren wegens vermeende lafheid. De Matin drukt een brief nf door een dezer, luitenant Uerduin aan zijn Jonge vrouw geschreven om baar te zeggen, dat hij terechtgesteld zal worden. Daarin schreef bij o.m. „Wij hebben, zooals ik je al gezegd heb, een ernstige nederlaag geleden. Mijn gelieeie bataljon is door de Duit- schers gevangen genomen behalve ik en eenige mannen en nu wordt mij verweten, dat ik er goed ben afge komen. Ik heb verkeerd gedaan mij ook niet gevangen te laten nemen kolonel Bernard behandelt ons, de twee officieren, die er overblijven, als lafaards. Alsof wij bet met zijn dertigen of veertigen tegen 800 konden vol houden. Ik onderwerp mij aan mijn lot en schaam mij niet. Mijn kameraden, die mij kennen, weten, dat ik geen lafaard was. Maar voor ik sterf, mijn liefste Fernande, denk ik aan jou en Luc. Eisch mijn pensioen, je hebt er recht op. Mijn geweten is rustig. Ik wil sterven, terwijl ik het executie- peleton bevel geef, voor mijn mannen, die builen. Ik omhels je voor het laatst als een gek. Verzet je na mijn dood tegen de militaire justitie. Chefs zoeken altijd verantwoordelijke menschen, ze vinden er altijd om zelf vrij te blijven. Mijn innige schat, ik omhels je nog maals en denk aan al ons geluk. Ik omhels mijn zoon, die niet over zijn vader zal hebben te blozen, want ik heb mijn plicht geheel voldaan". Waarom wij dezen brief afdrukken Omdat het eea herinnering is aan den vreesel jjseri oorlog, welke veel te snel weggevaagd is uit de gedachten dergenen, die er niet aan hebben deel genomen of die onverminkt aan den dood zijn ontsnapt. Denken we nog wel vaak met afgrijzen terug aan die gruwelijke, menschonteerende moord partij Welnee, we denken meer aan de gevolgen, aan de economische ont wrichting, maar wie denkt nog aan de dooden, behalve hun nabestaanden. Deze brief is een echo uit het ver leden, zooals ook Vie des Markyrs van Duhamel er een is en Les families Spirituelles de la France van Barrès, boeken die gelezen en herlezen moeten worden om ons te sterken en aan te zetten in den strijd tegen de ooi- zaken van deu oorlog, tegen de ge heime diplomatie, tegen het staatspartij-, en persoonlijk egoïsme. Het kouinkljjk bezoek aau Ier land heeft toch nog een staartje gehad De Sinn Feiners hebben door middel van een landmijn die op den spoorweg gelegd was, een trein doen ontsporen, waarbij drie soldaten gedood, dertien gewond en zeventig paarden door C. DE B L. IJ. We kwamen tegen negen uur in de hoofdstad. Het was een eigenaardig gevoel om met slechts één dubbeltje in den zak door Amsterdam te dwalen. Met weinig moeite had ik bij vrienden of kennissen wat geld kunnen leenen, doch dat wilden we nietWe waren schooiers en moesten dus door een zuren appel heen bijten 1 We besloten op „groot lef met het stoomtrammetje naar „Het Gooi" te gaan. Nauwelijks was dit in beweging of we begonnen in den propvollen wagen te spelen. Toen de conducteur rond kwam, hadden we genoeg opgehaald, om met vorstelijk gebaar, het verschuldigde tramgeld te betalen. Het was een non plus ultra van brutaliteit, Later hebben we nog dikwijls over gedood zijn. In deu trein waren 104 huzaren en 113 paarden, zij keelden uit Belfast naar Dublin terug en had den een gedeelte uitgemaakt van het geleide des koniogs bij diens bezoek. Er is nog een tweede staartje. I.ioyd George heeft geschreven aan ile Valera, den president van de lersche republiek, dat de regeering uiterst verlangend is, dat de oproep van den Koning tot verzoening niet tevergeefs zal (zijn. Daarom noodigt bij de Valera en elk van ziju collega's uit, aan wie een vrijgeleide zal worden verstrekt, om naar Londen te komen, en met den eersten minister van Noord Ierland, Sir James Craig, de moge lijkheid van een regeling te bespreken. l)e Engelsche mijnwerkersstaking schijnt op een einde te loopen. Lloyd George heeft de vertegenwoor digers van de mijneigenaars en de mijnwerkers Maandag (lieden) tot een gemeenschappelijke conferentie genoo- digd. Het bestuur van de mijnwerkers heeft besloten deze uitnoodiging te aanvaarden, in de hoop een overeen komst te verkrijgen, waarvan liet bestuur de aanneming kan aanbevelen. Het bestuur besloot de bijeenkomst met de andere vakvereenigiugeu, waar- in over een algemeene staking beraad slaagd zou worden, af te wimpelen. Hodges, de bekende mijnwerkersleider, heeft na de vergadering van het bestuur de verwachting uitgesproken, dat de regeering toch nog met een subsidie van 10 millioen pond sterling zou meewerken tot een regeling. Wegens de vermindering van do kosten van het leven, z\jn de Ico nen van de spoorwegbeambten in Engeland automatisch verlaagd met shilling (plm. f 3) per week. 't Is te hopen, dat de heereu niet zullen gaan staken en daardoor de kosten voor 't levensonderhoud weer zouden doen stijgen, 't Is een algemeen be lang, dat deze omlaag gaan en het werkelijk loon van den arbeider gaat dan niet naar beneden, al vermindert het geldloon. Arbeidswet. Het R. K. Verbond van Werkge- versvakvereenigingeu heeft er bij den Hoogen Raad van Arbeid op aange drongen, aan de vakcommissie uit den Raad de vraag voor te leggen, of de groote malaise, waarin vele takken van bedrijf tbans verkeeren, aanleiding kan zijn tot het formuleeren van een of meer adviezen aan de regeering, om al dan niet de gelegenheid te openen tijdelijk voor de bedrijven, die zulks noodig hebben, verlenging van den arbeidsdag mogelijk te maken. Aalberse behoudt Arbeid. Naar het Corr. Bur. van bevoegde zijde verneemt, is iedere mededeeling over mogelijke verwisseling van porte feuilles en optreden van andere titu larissen voorbarig. Meer bepaald is van een wisseling van de portefeuille var Arbeid en van Financiën geen sprake, Bedankt als raadslid. Het nieuwe raadslid van Amsterdam, de beer S. de Wolff (soc, dem.), heeft ontslag genomen o.m. wegens het breken der beloften inzake de straffen der 8 deze coup de désespoir gelachen 1 We trokken verder naar Hilversum Het was eenige dagen voor Kerst mis. We waren door de emoties der laatste dagen zoo vermoeid, dat we besloten, in een goed hotel te logeeren en ten minste des nachts rnst te hebben. In het „Hof van Holland" namen wij onzen intrek. O, wat voelden we ons behagel ijk, toen we den volgenden dag, schoon goed konden aantrekken, dat men ons als afdankertjes bij eenige groote villa's welwillend had afgestaan. We stonden krom van het lachen, toen Féhrenbach in een „grune jas, die... zwart ewest was" (zou Jan van Riemsdijk zeggen) rondstapte. Het ding, het was een gekleede jas geweest, hing hem tot aan de voeten. Ik liep in een colbertje, „of last ik gerust zeggen „colbert"' van een voor zitter van een bierclnb, waarvan alleen heeren boven de 250 pond lid mochten zijn Mijn pantalon hing gelijk een vlag „halfstok" 15 centimeter boven mijn schoenen Een goedgeefsche dame had ze gemeend, zeker uil pure Kerstvreugde Dr. W. SCHOLL'S KLINIEK «oor VOETLIJDERS, Londen- ^Geassisteerd door Ja f\ A- TIMMERfllAN, Vlissingen Orthopaedisch Schoenmaker houdt zittingDinsdag 28 Juni ®.S. te GOES ten huize van Mej. SLAGER-Goosren Vlasmarkt 2 en Woensdag en Donderdag 29 en 30 Juni a s. te MIDDELBURG ten huize van Mejuffrouw HOLSTER, N.Z. Dam No. 10. j Gratis consult voor alle vooigebroken. f f m Juni-stakers door verschillende zijner partijgenooten den kiezeis gedaan en het verantwoordelijk zijn der soc. dem. wethouders voor de verdere uitvoering dezer straffen. De linkerzijde ger De Koningin heeft Zaterdag de leiders der groepen van de linkerzijde in de Tweede Kamer, de heeren inr. Rink, mr. Marchant en Schaper, in conferentie ontvangen. Bechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg ln de zitting van 24 Juni 1921 werden de volgende zaken behandeld C. W. Tz49 jaar, landbouwer te Wemeldinge, werd beklaagd dat bij op 5 Januari jl. te Wemeldinge een valsche acte beeft opgemaakt door daarin te verklaren dat een perceel bouwland was verkocht voor fl.2311,90, in plaats van de werkelijke som van 4- f 3675, waardoor nadeel voor bet rijk kon ontstaan. Eisch 2 maanden gevangenisstraf voorw. proeftijd 3 jaar J.C. d. B27 jaar, arbeider te Wis- senkerke, werd ten laste gelegd dat liij op 17 Mei jl. te Wissenkerke toen de veldwachters Kerkhoven, van de Vreugde, Verton en Kramer, hem naar huis wilden brengen omdat hij de orde verstoorde in het café van Ver hulst zich met geweld tegen die over brenging wederspannig heeft verzet, door die ambtenaren te schoppen en te slaan. Eisch f 25 of 25 dagen hechte nis. J. v. d. P. 42 jaar, timmerman te Oudelande, werd beklaagd dat hij op 6 Mei 1921 te Oudelande deu rijksveldwachter P. M. Dekker die bezig was een overtreding te consta- teereu betreffende arbeidswet, naar aanleiding van dat feit beeft beleedigd. Eisch f10 of 10 dagen hechtenis. P. 8„ 23 jaar, arbeider te Baarland, werd in hooger beroep ten laste ge legd- dat bij op 28 Maart jl. te 's Gravenpolder zijn bond niet heeft teruggehouden toen deze op Lena Dobbelaar aanviel en haar schort stuk scheurde. Door den kantonrechter was hij daarvoor veroordeeld tot f 10 of 10 dagen hechtenis, waartegen hij in hooger beroep was gekomen. De eisch werd thans gehandhaafd. Tegen schipper de H. werd wegens gelegenheid geven mij met een soort circusdirecteurs* vest te moeten vereeren Dit schoone klee- dingstuk hield het midden tusschen een rokvest en een zomerdito, Het was van een soort gebloemd katoen, en was waarschijnlijk eens bij een Alle. gorischen optocht gebruikt. We hadden dien dag zeven paar schoenen cadeau gekregen, doch ze bleken ons geen van alle te passen. Zelfs was d'r een paar damesschoe nen bij 1 Het kamermeisje ondankbaar genoeg, weigerde met een „Geef ze maar aan je vrouw 1" Toen nog geen vrouw mijn levenslot wilde deelen, kon ik haar moeilijk deze schoenen schenken. Ook hoeden hadden we gekregen, zelfs meende iemand ons gelukkig te kunnen maken met een „hooge zijje.." Och, lezer we stonden gewoonweg paf, bij het beschouwen van onze garderobe Het was een volledige uitrusting geschikt voor begrafenis, huwelijk of optocht. Jammer, alleen, dat hoegenaamd niets paste, omdat we geen bedelaarsfiguur hadden. Het meest kostbare bezit, dat ik tot diefstal van een groote hoeveelheid steenkolen aan boord van het schip Charbonitiére, de vorige week uitvoe rig vermeid, 3 maaiulfn gevangenisstraf geëischt. Tegen 8. die deu diefstal pleegde werd 6 maanden gevangenis straf gecischt. AovincÉe-Nieuws. Uelnhenszaild. Vrijdagmiddag maak ten de kindereu der openbare school alhier, met he' onderwijzend personeel, de oudercommissie en eenige meisjes een rijtoer van Heinkenszand over 's Heer Arendskerke, Schengcpolder, Heerepolder, Wilhelminapolder, Goes, 's Gravenpolder, Nisse naar Heinkens zand. In den Kloetingschën Tol werden de kinderen getrakteerd op melk met broodjes, taartjes en kwatta, terwijl zij daar in deu speeltuin een paar uur bun hart ophaalden metjden draaimolen, een schommel en een wipplank. Er beerschte ecu prettige stemming, zoo wel bij de jeugd als bij de ouderen, het prachtige weer en de voorspoedig' reis bracht deze stemming er als van zelf in. Om ongeveer half acht arri veerden allen weder in de gemeente. Vrijdag had de landbouwers knecht J. K. alhier het ongeluk zoo danig van een voer'hooi Ie vallen dat heelkundige hulp moest worden inge roepen. Koi'tgene. Donderdag vergaderde de gemeenteraad. De begrooling 1921 werd gewijzigd in verband met aankoop grond voor een aan te leggen weg en [het verleende hypothecair crediet met pre* mie voor den bouw van zes arbeiders woningen. De verordening op de heffing van den hoo?5ëiijken omslag werd zoodanig gewijzigd, dat geen belasting betaald wordt door ongehuwden wier zuiver inkomen f 600 en gehuwden wier zuiver inkomen f 700 niet te boven gaat. Het heffingspercentage werd bepaald op 2 percent (behalve 100 opcenten op de hoofdsom der Rijksinkomsten- belasting en 80 opcenten op de hoofd- !,im der vermogensbelasting.) Besloten werd om de huur van het hulppostkantoor na 1 Maart 1922 nog voor een jaar te verlengen, mits het Rijk alhier een post- en telegraafkan toor vestigt. Het voorstel van B. en W. om in* angstvallig mijn geheele verdere schdoiersbestaan meegenomen heb, was een wandelstokje. Dit werd me aan een groote villa aangeboden, toen ik met het armoedigste gezicht van de wereld vroeg: „Heeft U niet een poar ouwe kleeren, voor me, we binne soo nat. Het kostte me ontzaglijke moeite om het niet uit te brullen van het lachen, toen men mij, als bescherming voor den neerstroomenden regeD, het bewuste wandelstokje overhandigde en tevens.... een strooien hoeden een.... zwembroekje Het laatste waarschijnlijk bedoelt voor pyama Ten einde den gever te overtuigen mijn pure diepgevoelde erkentelijkheid heb ik hem toegespeeld „En het stokje van Papa Ik geloof, dat wanneer we ons met al deze kostbaarheden opgetuigd had den, men ons naar Meerenberg opge zonden had. Zeker had men gedacht, dat we met ons beiden Carnaval vierden. Ondank baar genoeg hebben we de heele gaderobe, bij een opkooper verkocht. stede van den ruw-oliemotor den vroe ger gebezigden zuiggasmotor, na her stelling, weer voor de Electrische Centrale te gebruiken, werd op voorstel van den heer Wolse aangehouden tot een voltallige vergadering. Deze vergadering vond Vrijdagavond plaats. Een voorstel van den beer Wolse om het electriscb bedrijf op te heffen met bet oog op de hooge kosten, werd bestreden door de heeren Ver sprille, Markusse en Drost en daarna door den voorsteller ingetrokken, waar na het voorstel van B. en W. z. h.s. werd aangenomen. Wissekerke. Bij Kon. besluit van 26 Mei zijn, Ie rekenen van 21 April herbenoemd tot voorzitter en plaats vervangend voorzitter der plaatselijke commissie voor de ongevallenverzeke ring in deze gemeente resp. de beere C. N. van der Heijde en V. D. van der Heijde, beiden alhier. Sciiore. Tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. school te Schore is benoemd de beer A. B. Holster te Middelburg. Iersike. Tot voorzitter der ouder commissie van school 2 is benoemd de heer M. Wesdorp en tot secretaris de heer P. de Koeijer Pz. Voor de ouder commissie van school i werden be noemd de heer J. Ossewaarde voorzitter en de heer M. Mieras Nz. secretaris 'sHeer Arendskerke. Tot lenamb tenaar ter secretarie der gemeente Nieuwleusen is benoemd de heer W. G. Vennink, thans alhier als zoodanig werkzaam. Colijnsplaat. Het is de politic ge lukt klaarheid te brengen in deu rij wieldiefstal bij den heer C. alhier eu op een der daders de baud te leggen. Reeds de vorige week werd te Goes de tweede ontvreemde fiets in beslag ge nomen, die reeds door de dieven ver kocht was. Al heel spoedig werd van den diefstal verdacht de 19 jarige J. O. uit Rotterdam, maar vroeger hier woon achtig, een oude bekende van justitie en politie. Toen hij zich Vrijdagmon gen naar zijn werk te Rotterdam wilde begeven, werd hij opgepakt, en hierheen gebracht. De verdachte bekende volle dig, en deelde mede den diefstal nie alleen gepleegd te hebben en noemde zelfs zijn medeplichtige, naar wien thans nog gezocht wordt. ,]n de Vrijdag gehouden spoed- eischende vergadering van den Gemeen teraad, waren de Burgemeester en het lid J. F. Dees met kennisgeving afwezig. Ingekomen was een verzoek van dhr. Q. v. As, onderwijzer aan de openb. school alhier, om eervol ontslag uit zijn betrek king, wegens zijn benoeming te Kruinin- gen. Besloten wordt dit ontslag te verleenen tegen 1 Augustus onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. Gunstig werd beschikt op een verzoek van den* zelfde om ontheffing van zijn aanslag in den Hoofdeiijken Omslag (van 1 Augustus af). Besloten werd vrijstelling te vragen van de verplichting tot het geven van het onderwijs in lichamelijke oefening. In de verordening op de Warenwet werden eenige wijzigingeu a.ngebracht. Naar aanleiding van een bericht in de nieuwsbladen, dat Gedep. Staten voorstellen om afwijzend te beschikken Alleen het stokje, heb ik, zooals reeds gezegd, angstvallig overal mede genomen Op dinertijd meldden we ons in t>et Palace Hotel, vroegen of we voor de gasten wat mochten musiceeren. H werd ons toegestaan, en stom verbaasd keken ons de tafelenden aan. We speelden eu.men was een en al oor 1 Daar kwam een kellner met sen flesch wijn en twee glazen, ons do r een onde dame aangeboden Doch er zou nog meer komen. E*n jong meisje kwam naar ons toe met een bord vol visch en aardappelen Ze had het uit haar mond gespaard 1 Ik keek haar aan I O, schrik Het was een vriendinnetje van één mijner nichtjes. Gelukkig herkende ze mij met. Nooit had ik vermoed, dat de schijnbaar wufte, door het leven, steppende, flirtende, tennissende Hetty zoo'n warm hartje had voor arme stumpers 1 (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1