Binnenland. fèpori. Boeken en Tijdschriften. Provincie-Nieuws. Stadsnieuws, Palais op 24 Mei 1564 werd begraven. Uit vrees, dat zijn graf zou worden geschonden, werd Galvijn bijna in het geheim ter aarde besteld. Sedert drie eeuwen, zoo wordt thans te Genève ver teld, heeft de familie deSpeyr het geheim vau dit graf gekend. Het werd van va der op zoon overgeleverd, met de be lofte, dat het bewaard moest blijven, zoolang er nog afstammelingen waren. Daar Eugène de Speyr de laatste af stammeling blijkt te zijn, heeft hij het geheim thans aan de kerk toevertrouwd. Deze laatste heeft onmiddellijk op de aangeduide plaats een onderzoek laten instellen. Men hoopt nog een ring en een bijbel van den hervormer te zullen vinden. (Stand.). Tot tijdelijk onderwijzer aan de O.L. school te Colijnsplaat is benoemd de heer W. A. P. de Kramer te Goes. Op de voordracht. Op de twee voordrachten voor onder wijzeres aan de openb. school te Kam perland (vacature de Klerck en aan stelling van een vierden leerkracht) zijn geplaatst mej. D. Marsch, tijdelijk te Wissekerke en J. J. van Eenennaam te Middelburg. Geref. Kerken. Beroepen te Meliskerke A. Scheele te Kapelle-Biezelinge. De kabinetscrisis. Naar in parlementaire kringen ver luidt, wordt er ter oplossing van de kabinetscrisis een reconstructie van het kabinet voorbereid, in dezen zin, dat minister Ruys de Beereubrouck ad inte rim de portefeuille van Oorlog zou waarnemen, minister Aalberse naar Einanciën zou overgaan, ter vervanging van minister De Vries, en dat mr. V. H. Rutgers als minister tan arbeid zou optreden. Het Hbld meent te weteu, dat de leiders der reehtsche fracties, die bij de Koningin geweest zijn, de recon structie vau het kabinet in de fracties zullen bespreken. Daarna zullen de heeren pas hun eigenlijk advies aan de Koningin uitbrengen. De i/Kosmos". Uit het accountants-rapport der ver zekeringsbank „Kosmos" te Zeist blijkt, dat op 31 December 1919 de belangen der verzekerden als volkomen gedekt konden worden beschouwd. Op 31 Dec. 1920 bedroeg het uadeelig saldo f 3.821.747, wanneer voor de tot een be drag van2.708.270 mark in Duitschland gesloten hypotheken de omrekenings koers van '59.26 wordt gebezigd, om dat deze hypotheken zijn gesloten met de voorwaarde van aflossing in goud. Dit beteekent dus dat de schulden, inclusief het gestorte maatschappelijke kapitaal ad f 2.700.000 de bezittingen met f 3.821.747 overtroffen. Worden deze marken op 4.44 berekend dan zou het nadeelig saldo ruim 5.3 millioen bedragen. In het nog niet gestorte gedeelte van het maatschappelijk kapitaal ad f 2,430,000 is een gedeeltelijke dek king van het tekort te vinden, doch na afschrijving daarvan op het tekort zou toch nog een bedrag van f 1,391,749 (resp. f 2,877,506) ongedekt zijn. De directie teekent bij het rapport aan dat bij volstorting van het maat schappelijk kapitaal de belangen der niet-Duitsche verzekerden voor onge veer 14 pet. ongedekt zijn, en indien de goud-clausule volwaardig mag wor den beschouwd voor ongeveer 6 pet. Mij. van Verzekering op het Leven Raadpensionaris Jolian de Witt Vanwege het bestuur der Mij. van Verzekering op het leven Raadpen sionaris Johan Witt de wordt mede gedeeld, dat op de 16 Juni j.l. ge houden buitengew. alg. verg. een be sluit is genomen ter waarborging van de rechten der polishouders door by- storting op de aandeelen en door herverzekering bij een solide maat schappij, waardoor de Vennootschap zich nog in zoodanigen toestand be vindt, dat alle verplichtingen behoor lijk afgewikkeld zullen kunnen worden en derhalve geen termen aanwezig zijn, om stappen te doen, haar onder de noodwet te plaatsen, d.wz. te ver klaren, dat zij in een toestand ver keert welke in het belang der geza menlijke schuldeiscbers bijzondere voor ziening behoeft. Prov. Bond van\Effeitenbezitters. Dinsdagmiddag heeft te 's Graven- hage de oprichtingsvergadering plaats gehad van den „Provincialen Bond van Effectenbezitters.'1 Korfbal. Zaterdag a.s. Ie klasse M. E. V. O. IS. V. A. (Wemeldinge) te Goes. Ie klasse Zeelandia IVolharding I (lerseke) te Hansweerd. Den Gulden Winckel (Juni-nr.l In een bespreking van De Geschiedenis van Nala, vertaald door Dr. H. van ProoijeSalomons, een boek van OosterscheschoonheiddoorW.Lub'jerink lezen we het volgende „Wanneer Rabindranath Tagore in ons land de Stem van het Oosten doet hooren, buigt een breede schare iu deemoed voor hem neer en raken honderden in verrukking door zijn verschijning. Men is vol van Tagore, aanbidt bem maar men zwijgt over de vele Westersche Tayore's die ver geefs pogen gehoord te worden, hoewel zij ons evenveel schoone en verhevene gedachten te openbaren hebben als de groote vertegenwoordiger van het Oosten. Of denkt men soms, dat wij, die drie eeuwen lang den Oosterling be schouwd hebben als leverancier van koffie, tabak, suiker en thee en hem verder aan de goede zorgen van onze soldaten en kooplieden hebben over gelaten, plotseling zoo met hem zijn gaan meeleven, dat wij hem in zijn eigen leven begrijpen? Het lijkt er niet op Nog gelden voor ons met betrek king tot het Oosten de woorden van den bekenden Engelschman G. K. Chesterton „We have comme, and we have oonquered but we have not seen." En even verder „Nala en Damavanti kunnen ons leeren, dat Liefde en Trouw tot machtiger daden inspireeren, dan tot een rit op een motor met duo-zitting." Wemeldinge. In den nacht van Maandag op Dinsdag omstreeks half drie werden de bewoners opgeschrikt door het luiden van de brandklok, en bleek dat het huis bewoond door een zekere Leendertse, werkman, wonende aan den Nieuweudijk alhier, in lichte laaie stond. Aan blusschen viel niet te denken, het gevaar voor belendende gebouwen bleek gelukkig uitgesloten omreden het brandeud perceel alleen stond. In den brand kwamen om één geit en een 16-tal konijnen. De bewoners konden volge,ns huu verklaringen niets redden. Huis en inboedel waren ver zekerd. De oorzaak is tot op heden onbekend. 's Gravenpolder. De Waterloo- colleete bracht alhier f 13,63 op. Rilland. Maandagmiddag werd door den gemeente veldwachter alhier aan gehouden, een woonwagenbewoonster zekere W. M., welke in het politieblad stond gesignaleerd die nog 12 dagen hechtenis had te ondergaan of een boete van f 24 te betalen. Aan dit laatste werd door haar voldaan. Wissenkerke. Bij het bestuur van het Groene Kruis alhier zijn voer de leve' ring van een ligtent volgens aangegeven model drie inschrijvingen ingekemen n.l. van P. de Kam te Kamperland voor f 345 II. Hoek te Wissenkerke voor f 325 en G. van Maldegem te Geersdijk voor f 238. Heinkenszand. Bij den Zondag j.l. gehouden ouderlingen wedstrijd van de Handboogschutterij „Soranus" alhier, werd het koningschap wederom behaald door den heer A. de Jonge. Colijnsplaat. Maandagavond werd bij de heer C. alhier een der in den nacht van Zaterdag op Zondag uit zijn bakkerij ontvreemde fietsen terugge bracht. Deze was gevonden in een tarweveld nabij het Katsche Veer. Ook werden daar papieren aangetroffen, waarin koek en chocolade was verpakt, dat mede vermist was. Blijkbaar heelt men 't niet veilig geoordeeld deze fiets, een jongensfiets, mede te nemen en ze daarom laten liggen. Vermoed wordt, dat de dader(s) naar Zuid-Beveland (is) zijn overgezet aan 't Katsche Veer. Waarde. De heer Muller heeft voor zijn benoeming als gemeente-opzichter alhier bedankt. Wilhelminadorp. M. C. van Wie- ringen en A. P. Verboom slaagden beiden te Arnhem voor het examen Maehineschrijven en voor Stenografie dipl. A. 's-Heerenhoek. Het volksfeest, dat gehouden zal worden op Zaterdag 25 Juni 1921 den z.g. kermis-Zaterdag, bestaat, naar de N.Z, meldt, uit het volgende programma. Eén uur optochtdaarna wedstrij den beslaande uitStoelrijden met paarden, ringrijden met paard en til bury, stoelrijden met fietsen, hard- en hindernisloopen voor jongens en ring rijden met fietsen. Tevens zal er een wedstrijd worden gehouden der Burger wacht en de handboog-sociëteit „Eens gezindheid" zal een concours geven. Alles zal worden opgeluisterd door het fanfare corps der St. Josephs Gezellen vereeniging St. Caecilia". Provinciale-Ambtenaren. Te Middelburg is een vergadering gehouden, belegd door de vereeniging van Ambtenaren ter provinciale griffie van Zeeland, waarop tal van personen, in dienst der provincie aanwezig waren. Besproken werd de salarisregeling, waarna ten slotte een motie werd aan genomen waarin de verwachting wordt uitgesproken, dat Prov. Staten zullen kunnen besluiten le. tot een zoodanige regeling van de salarieering als in verband met de thans nog heersehende duurte nood zakelijk en in verhouding tot hetgeen elders wordt betaald, billijk is te achten, 2e. tot het toekennen van schade loosstelling in het over 1920 geleden tekort waartoe het met geringe meer derheid verworpen voorstel van mr. De Veer alsnog tot leiddraad kan dienen. Opgemerkt wordt o.a. dat de prijzen der levensmiddelen nog gemiddeld on geveer 100 pet. boven die van vddr den oorlog zijn en die van kleeding, schoeisel en andere artikelen nog be langrijk meer verschillen, terwijl de salarissen wegens gebrek aan middelen slechts iu beperkte mate konden worden verhoogd. Directe belastingen. Bij Kon. besluit van 16 dezer is, met ingang van 1 Augustus opgeheven het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnzen te Colijnsplaat ingesteld een ontvangkantoor der directe belastingen en accijnzen te Kortgene, voor de gemeenten Kortgene, Colijnsplaat, Kats en Wissekerke. Een diefstal van vrater. Het gebeurde in het jaar 1921, in den drogen zomer van 1921, te Kapelle-Biezelinge. Er was gebrek aan water, d.w.z. voor degenen die niet waren aangesloten aan de waterleiding. De regenbakken waren langzamerhand leeggeraakt. Op een nacht verschaften zich twee personen, die in waternood verkeerden toegang tot de leegstaande woning van het hoofd der school te Biezelinge, teneinde aldaar water weg te halen. Edoch het oog der wet waakte. De veldwachter, die vorige avonden wel eens iets verdachts had meenen te bespeuren lag in bedoelde woning in hinderlaag en wist de snoodaards op heeterdaad te betrappen. Proces-ver- baal werd opgemaakt van diefstal met braak, in vereeniging. Dat zal dus wellicht een duur em mertje water worden, waaraan het gerecht te Middelburg te pas zal moe ten komen. Men moet er wat voor over hebben om het kostelijk nat machtig te worden, zal menigeen zeg gen. Ja, maar het eigenaardigste van het geval was dat de beide geverbali- seerden ieder oogenblik een aansluiting op de waterleiding kunnen krijgen. Waarom zij den moeilijken weg om aan water te komen en de kans on aangename gevolgen daarvan, die dit maal niet uitbleven, gekozen hebben Zou hieraan een zekere stijfhoofdig heid, die men wel Zeeuwsch pleegt te noemen, .maar die men ook bij vele bewoners der overige deelen van ons vaderland aantreft, misschien niet ge heel vreemd zijn Zangersfeest. Aan het Provinciaal Zangconcours dat, zooals reeds eerder in dit blad is gemeld, te Goes zal worden gehouden op Woensdag 20 Juli a.s., zal worden deelgenomen door de volgende ver- eenigingen„Crescendo", Kruiningen. „Gemengd Koor", 's-Heer Abtskerke, „Excelcior", Nisse. „Polyhymnia", Sluiskil, „Zang Veredelt", Korlgene. „Hoop op Beter», Kortgene. „Ons Genoegen", Kats. „Zanglust*, Wil helminadorp. „Voorbereidend Zangkoor" Wilhelminadorp. „Excelcior", 's-Gra- venpolder. "Luctor et Emergo", We meldinge. „Voorbereidend Zangkoor», Wemeldinge. „Nu met Hope", Burgb. „Zanglust», 's-Heer Arendskerke. „Voor' bereidend Zangkoor", 's-Heer Arends kerke. „Crescendo», Hoek. „Cloeting's Gemengd Koor», Kloetinge. Voorbe reidend Zangkoor», Kloetinge. „Onder ling Kunstgenot». Hansweert. Meisjes koor „Con Zelo», Nisse. „Oefening Baart Kunst», Goes. „Voorbereidend Zangkoor van O.B.K.», Goes. Provinciale Staten van Zeeland. Zomerzitting. Verschenen zijn weder in druk een aantal voorstellen te behandelen in de op 5 Juli te openen zomerzitting der Prov. Staten van Zeeland. Begrooting 1921. Ten eerste de begrooting voor 1922 aanwijzend in ontvang en uitgaaf f 1.794.618.71met een post voor onvoorzien van f 16 635.67'/» en verschillende daarbij behoorende bij lagen. Onder de uitgaven trekken twee posten de bijzondere aandachtbet tekort op den stoombootdienst op de Wester-Schelde kon, dank zij de ver betering in de kolenprijzen, aanzienlijk lager worden geraamd dan voor 1921, en de hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat meent voor dë bijdragen in het tekort van de Calamiteuze polders te kunnen volstaan met f 20.000 minder dan voor 1921. Daartegenover staat, dat de electrificatie van de Pro vincie zich in deze begrooting doet gevoelen. Voor het eind van 1921 moet de storting van 50 pCt. op het aan deel enkapitaal der Prov, Zeeuwsche electriciteitsmaatschappij plaats hebben. In verband met een en ander leverde de begrooting een tekort op van f 25000, dat niet anders kon worden gedekt, dan door beschikking op het baiig slot van 1920. De aanneming der motie, door de heeren Welleman en van Niftrik inge diend in de najaarsvergadering en welke toen werd aangenomen, luidende „De Staten van Zeeland besluiten, tot het instellen van eene bijzondere commissie uit haar midden, teneinde middelen te beramen ter verbetering van de Provim ciale financiën», wordt door Ged. Staten ontraden. Zij merken daarbij op dat, krachtens art. 149 der Prov. wet de dagelijksche leiding en- uitvoering is opgedragen aan Ged. Staten en dat daartoe ook behoort het financieel be heer der provincie. De Dijckmeesterpolder. Ged. Staten stellen voor den nieuwen .pold.r by de Brakman den naam te geven van Dijckmeesterpolder. De Zeevaartschool te Vlissingen. Ged. Staten er op wijzend, dat bovengenoemde school niet alleen een plaatselijke maar ook een provinciaal belang is, stellen yoor 2/5 der gemeen te-subsidie tot een maximum van f 10.545 voor vekening der provincie te nemen. Subsidies Handelsonderwijs. Naar aanleiding van ingekomen adressen stellen Ged. Staten voor aan de handelsscholen in de provincie, 15 pCt, der gewone uitgaven te blijven vergoeden, maar de maxima te verhoo- gen. Voor de ver. voor handelsonder wijs te Goes wordt dit f1150. \Vry) verklaring polder Borssele. Door C. Mol Az. en 72 andere ingelanden van den calamiteuzen polder Borssele kwam een verzoek in om dien polder vrij te verklaren. Daar een dergelijk verzoek alleen kan wor den gedaan door het bestuur van deu polder krachtens besluit van de ver gadering van ingelanden, stellen zij voor het verzoek ter zijde le leggen. Afdamming Eendracht en Zandkreek. Ged. Staten stellen voor hen op te dragen een commissie te benoemen, die de wenschelijkheid van de afdamin gen van Eendracht en Zandkreek zal overwegen naast de uitvoerbaarheid. Auto- Wagendiensten. Naar aanleiding van ingekomen verzoeken, stellen Ged. Staten voor af te wijzen het verzoek om f 1500 subsidie voor een autodienst Kort- geensche veer Colijnsplaat, daar hel geschat aantal passagiers van 40 per week te gering is voor 1922 weer f 2000 toe te staan voor een auto- dienst KortgeneKamperland te ver- leenen f 1500 en niet f2500, zooals gevraagd is, voor 1921 voor den auto- dienst GoesWolphaartdijksche veer en f 500 te geven vooreen omnibus- dienst WemeldingeVlake, en niet f750 voor een wagendienst of f 1500 voor een autodienst, zooals gevraagd wordt. Subsidies veeteelt en schapenteelt. Ged. Staten stellen voor aan de Vereeniging tot verbetering van het rundvee iu Zeeland weder voor de jaren 1922, 1923 en 1924 een crediet te verleenen van f 3000. Verder om aan de Vereeniging ter verbetering van het schapenras in Zee land een subsidie te geven over 1921 groot f 300. Subsidie T.B.C.-bestrijding. Ged. Staten stellen over 1922 een subsidie van f 5000 te geven aan de Provinciale Zeeuwsche vereeniging tot bestrijding der t.b.c. Technische ambtenaren bij polders en waterschappen. Ged. Staten stellen voor afwijzend te beschikken op het verzoek van den Bond van technische ambtenaren in overheidsdienst, om wijziging te brengen" in de Zeeuwsche polderreglementen ten aanzien van de waterbouwkundige amb tenaren bij de polders of waterschappen in Zeeland. Ged. Staten wijzen er op, dat zij herhaaldelijk het laatste 11 Maart j.l. opgekomen zijn voor de belangen dier ambtenaren en al moge de vastgestelde regeling niet onfeilbaar zijn, achten zij een anderen maatstaf voor ('e bezoldi ging dan het bedrag der uitgevoerde werken niet wel doenlijk, ook tegen eiken anderen maatstaf zon bezwasj, kunnen worden aangevoerd. Gymnastiek feesten te Goes. Ged. Staten stellen voor afwijzend te beschikken op het verzoek om subsidie te verleenen voor de wedstrijden en uitvoering van het gewest Zeeland van het Kon. Nederl. Gymnastiekverbond te houden op 22 en 28 Juli te Goes en wijzen er op, dat ook de gemeenteraad van Goes subsidie weigerde. Opcenten Ged. Staten stellen voor de volgende opeenten te heffen op Rijks directe be lastingen 50 op de grondbelasting en de personeele belasting en 20 op de vermogens- en de inkomstenbelasting. Rechtspositie ambtenaren. Ged. Staten zullen geen ontwerp regeling voor de rechtspositie van de Provinciale ambtenaren, werklieden enz. in Zeeland indienen, daar een en ander wettelijk zal worden geregeld. Overige voorstellen. Behalve de hierboven genoemde en de reeds vroeger vermelde voorstellen en mededeelingen bevat de lijst van werkzaamheden nog o.a. mededeelingen betreffe .de het verzoek van B. en W. van Goes om subsidie voor de avond school voor handwerkslieden. Verder voorstellen tot toekenning van een subsidie aan de commissie voor de restauratie van de Groote of St Maria Magdalenakerk te Goes. Op deze zaken komen wij bij ver schijnen der desbetreffende gedrukte stukken nog nader terug. Schietwedstrijd Bond van Burgerwachten. Zaterdagmiddag werd op de schiet baan te Goes de Kringwedstrijd gehou den van den Kring Zuid-Bevelecd van den Bond van Burgerwachten. Er was veel belangstelling. Bij den korpswed strijd op de scherpe baan in klasse B verwon de Burgerwacht te Kruiningen den len prijs met 400 punten iD 290 seconden. Op de margabanen behaalde iu klasse B de Burgerwacht te Kluetinge den len prijs met 430 punten in 278 sec.; de Burgerwacht te Wemeldinge den 2en prijs met 412 punten in 251 sec. In de klasse C behaalden de Burgerwacht te Ovezand den len prijs met 413 punten in 273 sec.; de Bur gerwacht te Nisse den 2en prijs met 407 punten in 328 sec. Op de vrije baan met scherp behaal den de volgende heeren de 8 prijzen 1 J. de Raad te Kruiningen 58 p 2 J. M. v. Riet te Goes 57 p 3. L. Meij- aard te Kruiningen 57 p.4. C. J. Bos te Nisse 57 p.5. P. de Kok te Goes 55 p.6. Kramer te Kloetinge 55 p.7 P. A. Rijk te Heiukenszand 55 p. 8. P. Wondergetn te Kruinin gen 55 p. Max- 60 p. Op de margabanen1. G. M. den Herder te Goes 69 p.2. W. v. Liere te Kloetinge 69 p.3. P. Meijler te Goes 68 p.4. J. M. v. Riet te Goes 67 p. 5. J. de Raad te Kruiningen 67 p.6. A. Dekker te Kloetinge, 67 p.7. P. de Kok te Goes, 66 p. 8 C. Eversdijk te Kloetinge 66 p. Max. 72 p. Ringrijderij. Als aanvulling der annonce over de a.s. Ringrijderij te Goes verzoekt men ons te melden, dat die plaats zal hebben op Zaterdag 23 Juli. Op den zelfden dag das der Gymnastiekuitvoe- ringen, De Ringrijderij zal 's morgens plaats vinden, zoodat het publiek gelegenheid heeft de Turnfeesten des middags bij te wonen. De geheele Zaterdag st;.at dus in het teeken van de Sport. Benoemd. Met ingang van dezer is aan het Rijkslandbouwproefstation te Maastricht benoemd tot analiste onze vroegere stadgenoote mej. S. H. S. M. vaDKalmt- hout, thans aldaar leerlinge. Veemarkt. Ter markt van 21 Juni 1921 waren aangevoerd 31 biggen en 6 loopvarkens. Rijkspostspaarbank. Op spaarbankboekjes uitgegeven aan het pustkautoor te Goes en zijue hulp postkantoren werd over de maand Mei ingelegd f36712,27 en terugbetaald f 42977,92^, derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 6265,65£. Het aantal te Goes uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 45. Op staatssohuldboekjes werd f 1200 meer in- dan afgeschreven, Eervol ontslag. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs is aan mej. A. v. d. Wart, op verzoek eervol ontslag ver leend als bureau-ambtenaar 2e kl. in de inspectie Rotterdam. Geslaagd. Voor het propaedeutisch examen voor civiel-ingeneur slaagde aan de

Goessche Courant | 1921 | | pagina 2