N°. 73. Donderdag 23 Juni 1921 lo8 jaareang, Buitenland. 80 FEUILLETON. Drie maanden Schooier, Financieele Berichten Uit de Pers. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. School en Kerk, ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naaml. Vennootschap Goesclie Courant ADVERTENTIËN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 nor voormiddag. COURANT Zij, die zich mét 1 Juli op de Goesche Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. HET STERVEND RUSLAND. De zegeningen van het bolsje wisme, doen zich steeds nijpender gevoelen. Dat de ellende in het land groot is, en dat de duurte er bijkans alle beschrijving te boven gaat, daar van hebben we al meermalen een staaltje gegeven. Onder de landen, die den handel met Kusland hebben hervat en die nu trach ten deze zeef te vullen, behoort ook Nederland en een aanzienlijke voorraad voedingsmiddelen, (peulvruchten) is naar St. Petersburg afgezonden. De coüperaties, die in Sovjet Rusland alleen handel mogen drijven en die dus geroepen waren om de handelsbetrek kingen met de overige landen weer aan^ te knoopen, bevinden zich echter in zulk een slechten financieelen toe stand, dat het handelsverkeer op den gebruikelijken grondslag onmogelijk is geworden en op 't oogenblik eigenlijk alleen een rechtstreeksehe rui'handel van producten of voorwerpen moge lijk is. Over de bolsjewistische reorganisatie der coöperaties, waardoor de boel zoo geheel in 't honderd is geloopen deelt de Balkan-correspondent der N. R. Ct. in dit blad het een en ander mede. In de steden en in de gouverne menten (provincies) zijn alle bestaande coöperaties voor verbruiksartikelen saam getrokken in een centrale organisatie, bij welke zijn ingedeeld het geheele volk voor zoover dat stemrecht bezit in de volksvergaderingen, d. z. allen, behalve de z g. bourgeois en intellec- tueelen, die als onnutte wezens in den bolsjewistischen heilstaat eigenlijk geen recht van bestaan hebben. Talrijke nieuwe administraties zijn ingesteld, om, hetzij als „raden van toezicht" of als „raden van bijstand'' de „centrale coöperaties' te contro leeren en van advies te dienen. Die nieuwe organen onderhouden een heirleger van agenten rechts en links, die het de verantwoordelijke leiders en ambtenaren der coöperaties op allerlei wijzen lastig maken. De uitkomsten van deze indeeling zijn, dat, bij gebrek aan geregelden aanvoer, welke door de hebzucht dier agenten meer en meer wordt bemoeilijkt, de magazijnen leeg blijven en op vele plaatsen moeten worden gesloten waaraan üe duizenden beambten, die niettemin in dienst blij ven, niets kunnen doen. I>ie reusachtige organisatie ver slindt schatten, weke de sovjet- regeering echter voor het grootste deel schuldig blijft. Zoo hebben de hoofd commissarissen bij de twee raden en bij de centralen nu al ruim 5200 millioen roebels van de regeering te vorderen eE de „Narodnija Bank" (de staatsbank), die de kassier van alle coöperaties is, nagenoeg 1500 millioen roebels. Die sehnlden zijn dermate op- geloopen, omdat de kosten der orga nisatie en van het bedrijf tegenwoordig DOOK C. DE B L IJ. „Nou Derk, ik heb een toffe ge legenheid, kost niks, maar 't zal jullie doar wel niet anstoan". „Koman, vertel op". //Nou ik, sloap al een paar nachte in een goederenwaoge, daar hebbe heeste ingestaonJe ligt daor fijn in het strooi, 't is d'r wel niet sjiek, maor droog en 't kost niet veui". „Is daar voor ons een plaatsje?" //Wel, joa, moar je kunt er niet zoo vroeg naar toe gaon, anders binne de minse van 't spoor d'r nog „As jullie mee wille, kom dan venaovend teuge twaolf uur, op het hoekkie van de Nieuwsteeg". Alzoo werd afgesproken Een lieve bewoonster van een boveni huis op den Kleiweg, wierp ons ineen papiertje een gulden toe. Dat was een groot oogenblik in ons schooiers leven. We hebben uit pure erkentelijk- steeds meer de waarde van den omzet te boven gaan. En wanneer men i>Og rekening houdt met de kostan van vervoer en andere bijkomende uit gaven, stjjgt het hoogere bedrag van Uc onkosten tot 350 pet. van den omzet. De ambtenarij heeft in Rusland blijkbaar zulk een omvaug genomen, dat de regeling van den voedseltoevoer instede van in het juiste< spoor ge leid te worden, in het moeras is ge raakt Het nadeel van het teveel komt hier scherp uit en de overtollige lei ders en hun dito agenten doen denkeu aan het onkruid' dat, indien het welig tiert, het gewas op den akker doet kwijnen. De stand van het gewas wordt nog treuriger, doordat de woekerplant der corruptie haar wortels in den bodem heeft geslagen. Rusland is wer kelijk stervende. Het bolsjewisme en zij ii gevolgen heeft gewerkt als een kanker, de ziekte, waaraan Trotzky, naar de Temps mededeelt, thans lij dende is. Een symptoonhet gebrek aan paarden wordt langzamerhand gruwelijk. Uit Kazan wordt ambtelijk gemeld, dat van de 800.000 puurden die een jaar geleden nog in het gou vernement werden gevonden, er thans geen 400.000 meer over zijn. Nog grooter is de ramp in den naasten omtrek van Moskou, waarvan naar alle waarschijnlijkheid het paar- denvleeschverbruik van de hoofdstad de oorzaak is. De belangrijkste - gebeurtenissen op het wereldtooneel kort samenvattende, willen wij beginnen met een uiil ting van I/loyd George op de bijeenkomst van staatslieden, die verschillende dee- len van het Britsche Rijk vertegen woordigen. Hij schetste o. m. het Engelsche Rijk als een behoudende factor in een zeer ontwrichle wereld en als de meest hoopgevende proef neming op liet gebied van men- schi lijke organisatie, welke de wereld ooit gezien heeft en zeicle dat het Britsche Rijk niet berust op macht, maar op welgezindheid en op weder- zijdsch begrijpen. Deze grootspraak van Lioyd George doet komisch aan, wanneer men leest, dat zich slechts weinig mijnwerkers voor den arbeid hebben aangemeld en dat de machine- bonwarbeiders er wel wat voor voelen om met de kolendelvers samen te werken, d.w z, samen te staken, om hun eischen af te dwingen. Valt dan even later het oog op een telegram dat van drie legerofficieren in Ierland, die waren gevangengenomen, terwijl zij een wandeling maakten, thans de UJken zijn gevonden, dan merkt men wel dat de welgezindheid der Sinn Feiners ten opzichte van de Britsche regeering nog niet uit liun daden blijkt. Frankrijk en Engeland zullen zich in verbinding stellen met de Turksche Kemalisten en met Griekenland ten einde bloedvergieten verder te voor komen. Op beide regeeringen zal een zachte pressie worden uitgeoefend. Daarna zal getracht worden een op lossing te vinden, van het Oostersche vraagstuk, welke beide partijen zal bevredigen, maar waarover Engeland heid, nog eens //Till we meet again" gespeeld. Deze wensch, de zoete vraag in het Engelsche liedje, werd eenige weken later vervuld Ik ontmoette haar, op een reisje van Utrecht naar Den Haag. Het was vreeselijk vermakelijk Het lieve gezichtje had zoo'n indruk op me j gemaakt, dit ik haar direct herkende en zij herkende mij Ik groette en mijn groet werd gracelijk be antwoord 1 Gouda heeft een schitterend carillon, dat elk half en heel uur, de geheele stad overweldigt. Telkens als we ston den te spelen, kwam de Madrigale van Simonetli, ons op vervaarlijke wijze overdonderen Dat nu juist Willy I Derby op deze melodie, zijn //Blind j Geschoten" moest diehlen Zeer hinderlijk klonk dan het ge- zang van eenige straatjongens „Het is gedaon, je kunt naar huis toekeere!" Het was een spotternij voor ons, die in een sneeuwbui, voor het perceel van Vroom en D.eesman stonden te spelen. Maar toch, wat klonk het op dien avond daar mooi. Het publiek was doodstil Toen we de Serenade vau 1 Toaselli geëindigd hadden, kregen we en Frankrijk het alsnog niet eens zijn. Te Athene loopt het gerucht dat het offensief een maand is uitgesteld. Te Parijs is de internationale iandbonweommissie bijeengekomen onder voorzitterschap van Méline, bij gestaan door Collot d' Escury, den afgevaardigde van Nederland. De eerste heeft in een redevoering verklaard, dat internationale solidariteit bij de bescherming van den landbouw een van de beste waarborgen voor den vrede was en de wenschelijkhcid uit eengezet, dat de commissie een perma nent orgaan van den Volkenbond zou worden. In een mijn bij Heme (Westfalen) heeft in een schacht, waarin 300 werk lieden aan den arbeid waren een hevige mljngnsontploffiug plaats gehad, waar door meer dan de helft van de arbei- .ders van de buitenwereld werd afge sneden, daar een gedeelte der gangen instortte Er zijn reeds 32 dooden, 16 zwaar gewonden, 56 licht gewonden en 14 vermisten. De bevolking is zeer onder den indruk van het gebeurde. De juiste oorzaak van de ramp kon nog niet worden vastgesteld. Bank-Associatie Wertheim Gom- pertz en Credietvereeniging 1853. Aan het jaarverslag van bovenge noemde bankinstelling ontleenen wij nog dat na de noodig geoordeelde ruime reserveeringen en afschrijvingen, een dividend van 7 pCt. kan worden uitgekeerd, als interim dividend werd hiervan reeds in Januari 1921 3J pCt. uitbetaald. In den loop van het boekjaar bleek, dat bij een der kantoren, als gevolg van onzaakkundig beheer, enkele onge- wenschte debiteuren voorkwamen. De directie heeft aanstonds stappen gedaan tot afwikkeling dier posten, waarmede echter uiteraard eenige tijd gemoeid zal zijn. Als gevolg van dat ingrijpen werd de Bank in een tweetal faillissementen betrokken, doch bet daarbij te lijden verlies staat weliswaar thans nog niet nauwkeurig vast, doch dit zal, lettende op de waarborgen, van slechts geringen invloed op de resultaten van het bebrijf kunnen zijn. Het kwam de directie intusschen in verband met een en ander raadzaam voor ook dit jaar de reserve voor diverse belangen aanmerklijk te ver sterken. De bruto winst (met inbegrip van f 68.078.03'/a onverdeeld winstsaldo van 1919) bedroeg f 5.462.988,76 tegen f 4,162.411.64 over 1919. Het geplaatst aandeelen-kapitaal en reserves dezer Bankinstelling bedraagt thans ruim f 19,700,000, Be Ned. Bank. Het dividend der Nederlandsche Bank is op f 196 vastgesteld. Een minder gunstige werking. Onder de rubriek „De Vrouw" lezen we in het „Handelsblad" van zelfs een applausje. Iets, dat, voor zoover ik weet, nooit straatmuzikanten te beurt is gevallen. Toen we met den hoed rondgingen, hoorden we een werkmansvrouw zeggen „hé, jongens, nou mot je nie wegloope, as je tijd heb om te luistere, ken je ook wel een paar sjente voor die stakkers misse!" Niet uitsluitend het gewone straat publiek eclipseert, als het op betalen aankomtHet overkwam ons, dat een auto stilhield gedurende ons spel om bij het eindigen, snel weg te rijden. In Bussum, b.v., hield een pracht Benzwagen stilKennissen uit. Amster dam In een oogwenk herkende ik ze, en trok mijn hoed over de oogen. Ik speelde zoo ik kon gaf nog een extra nummertje en .de wagen bleef staan nauwelijks maakte ik aan stalten om te collecteeren, ofrrrt de motor werd aangezet, mijn chique publiek viel in de aufokussens terug en verdween met een hautain air, zonder een cent te offeren. Ik heb dezen „goedgeefschen" kennissen een ansicht gestuurd met„De muziek van de twee Schooiers in Bussum, heeft jullie blijkbaar geboeid 1Zjj danken voor de belangstelling, maar hadden j.l. Zaterdag De directie der 'Nederlandsche Spoorwegen is voornemens om van de groote kantoren alle vrouwelijk per soneel te weren, omdat dit zich over j het algemeen als een minder gesehikte en minder wenschelijke werkkracht had doen kennen. Naar aanleiding van dit feit hebben de presidente en de I secretaresse van den nationalen Vrou- I wenraad een onderhoud gehad met genoemde directie en toen werd haar medegedeeld, dat„enkele gunstige uitzonderingen daargelaten, het vrou welijk personeel weinig ernst betoonde bij het werk, aanhoudend verzuimde en door kleeding, houding, lachen, giebelen minder gunstig werkte op de mannelijke collega's» De directie verklaarde volmondig te erkennen, dat wat dit laatste betreft j de al te luidruchtige, luide toon, uiet alleen in de zalen, maaa ook op i gangen en trappen de mannen van schuld geenszins waren vrij te pleiten, i maar waar de samenwerking van man- j nen en vrouwelijke ambtenaren nu l eenmaal leidde tot minder gewenschte toestanden, moest men haar besluit j eerbiedigen, zoodat presidente en secre- taresse geen vrijmoedigheid gevoelden om bij de directie aan te dringen op herziening van haar besluit in dezen. Een dergelijk besluit is werkelijk niet te verwonderen. In plaats, dat de geest op de kantoren, sinds de vrouw daar haar intrede deed, er op verbe terde, zooals indertijd algemeen werd ver»aeht en beweerd, is het er eerder slechter op geworden. Het was te voorzien, dat, dit op een goeden dag spaak moest loopen. 't Is nog te ver wonderen, dat dat gebrek aan 'plichts besef zóó lang oogluikendis toegelaten. 't Geeft waarlijk niets om deze wan daden te vergoelijken door te zeggen, dat de tnannn evengoed wel gichelen en babbelen en lanterf-nten. Voor de vrouw, die onder mooie leuzen haar plaats op kantoor en fabrieken heeft veroverd, geldt, meer dan voor den man, het „noblesse oblige". Jammer, heel jammer is het, dat zii haar eigen zaak moedwillig en balda dig heeft bedorven. Er is n»g erger te voorkomen, wan neer zij bijtijds tot inkeer komt en haar handelwijze verandert. Want anders is te voorzien, dat meer direc ties het voorbeeld van bovengenoemde zullen volgen. En dan zou niemand haar ongelijk kunnen geven, 't Zou doodjammer zijn voor de goede ele menten, die zich genoeg ergeren aan dit euvel, maar ten slotte zijn de slechtste elementen, toch in de meer derheid zoodat de goeden met kwaden moeten lijden. Z7~L7M. Op de Iloofdbestuursvergadering der Z.L.M., die Maa-dag 27 Juni a.s. te Goes zal worden gehouden, zal worden behandeld een voorstel van het Dnge- liiks'h Bestuur om de statuten en het Huishoudelijk reglement te wijzigen. Wij ontvingen een exemplaar van de liever niet geweten, dat die van zoo'u goedkoop gehalte was I Doch laten we naar Gouda terug- keeren 1 In een melksalon op de markt, dronken we een kop chocolade. Toen we wilden betalen, zeide de goedhar tige kasteleinesse„Speule jullie d'r maar eeta stukkie voor jongens, dan mag je de centen houden». Leest dit, 01 lieve vrienden uit A'dsm, uotarisvrouw uit Woerden en zoovele anderen Een groot café op de MarktTjok vol!.... We mochten-een stukje spelen. Daar komt een heer. „Wil ik je'ris op de piano begeleiden „Ik geloof, dat je meer kan, dan die ge wone straatdeuntjes". „Noem maar wat op". We begonnen met „Souvenir" van Drdla, daarna „Obertass" van Wie- niawski en tenslotte de „Czardas„ van Monti. 't Publiek stond paf, en eenvoudig verstomd toeo de pianist zeide„Nou, mijnbeer de Blij, U is het nog niet verleerd 1" Hij had me vroeger op een liefdadigheidsconcert gehoord 1 1 Het was langzamerhand middernacht geworden. thans geldende Statuten en Huish. Regl. van de wijzigingsvoorstellen der commissie en van hel Dag. Bestuur en de toelichtingen. Aan de toelichtiugen op de voor stellen der commissie ontleenen wij, dat het wenschelijk werd geachthet tijdstip, waarop de vereeniging is aangevangen te brengen op 1 Januari 1921, dat onder de middelen om het doel der ver. te bereiken ook worden opgenomen het bestudeeren van economische en technische vraagstukken op land- en tuinbouwgebied en haar medewerking, te verleenen bij het oprichten van coöperatieve of andere aan- en verkoopvereenigingeu ten behoeve der Ifden dat de statuten en reglementen van de afdeelingen en van de kringen de goedkeuring van het Hoofdbestuur behoeven dat de wijze van verkiezing van de Hoofdbestuurs leden wordt overgelaten aan de kringen zelve dat de voorzitter gekozen wordt door het Hoofdbestuur uit de candidaten die door de Kringen worden gesteld. De wijze van aftreding is bepaald om de vijf jaar en niet om de drie jaar dat de jaarlijksche algemeene vergade ring opeenvolgend in de verschillende kringen wordt gehouden dat de ver tegenwoordigers der afdeelingen naar de Alg. Ve'gadering voor één jaar benoemd worden en behalve aan hen het stemrecht ook wordt verleend aan de ledet -vereenigingen (één stem per vereeniging)- het artikel van het Dag. Bestuur kent het stemrecht ook toe aan de vertegenwoordigers van de Kringen, waarin geen afdeelingen zijn en die ten dezen aanzien met een afdeeling gelijk gesteld worden dat de rekening zal worden nagezien door drie leden van den kring, waarin de Alg. Verg. woidt gehouden. In de toelichting op de amende menten van het Dag. Bestuur wordt o.m. gezegd dat het Dag Bestnur van oordeel is, dat het onderscheid tusschen gewoue en algemeene leden niet meer moet bestendigd blijven, en dat het wenschelijk is ook de algemeene leden voortaan gewone leden te noemen. De kringen krijgen nu weer meer de beteekenis van de vroegere afdeelingen in de oude Maatschap! ij. De kringen moeten zich zoo noodig splitsen in afdeelingen. Dit is juist het omgekeerde van wat de Mij. thans kent. Art. 7, van het Dag. Bestuur onder scheidt 9 kringen, 4 is de kring Oostelijk ZuidBeveland, omvattende de gemeenten op Z. B. ten Oosten van het kanaal, beuevens de gemeenten Wemeldinge, Schore en Kapelte- Biezelinge6 is de kring West Z. B. omvattende de overige gemeenten op Z. B. Het geheim, van Galvyns's graf. De laatste afstammeling van een oude Geneefscbe familie, de 71-jarige Eugène de Speyr, die thans te Avignon woont, heeft gelijk we in 't kort meedeel den aan de consistorie van de pro- testantsche kerken te Genève mede- deeling gedaan van de juiste plaats waar Calvijn op het kerkhof van Plain We begaven ons dus naar het rendez vous. De collega-Schooier wachtte ons reeds. „Ik docbf, dat U er al genogt van had, maor gao nou maor mee I" Er was niemand op straat. De poli tie keek ons argwanend na. Toch kwamen we zonder stoornis op het stationsemplacement. Bij een lange reeks goederenwagens, probeerde onze collega, er één open te schuiven. „Da's beroerd, ze binne allemaol gesloteEindelijk gelukte bet hem, een deur open te rollen. We klommen naar binnen en stolden op kwalijk riekend stroo. We legden ons neer en blatende schapen van een wagen naast ons, susten ons in slaap. We waren dan ook doodmoe, en sliepen weldra in. Plotseling maakte Eehrenbach me wakker, met: "Donner- wetter Wir fahren „Ben je betoeterd," riep ik, doch de nuchtere waarheid drong dadelijk tot me door We reden Geen flauwe notie waar we terecht zouden komen Wordt vervolgd

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1