'por:. Stadsnieuws. Landbouw, Veeteelten Visscherij. Provincie-Nieuws Rechtszaken Gemengd Nieuws. tijd gegeven moeten worden. Is de school gemengd, dan zouden de jongens slojd kunnen krijgen. Vau aparte be looning van lessen na schooltijd ver klaarde de minister zich tegenstander. Korfbal. Zondag a.s. heeft te Aardenburg een korfbaltournooi plaats, waaraan 3 ver- eenigingen deelnemen o.a. M.E.V.O. I nit Goes. Vreemid. Reeds nu is vrijwel- algemeen be kend de beteekenis van dit op liet eerste gezicht zoo on-Hollandsch klin kende woord. Immers, de voorloopige berichten hebben reeds gemeld, dat er, dank zij de samenwerking tussehen „Vreemdelingenverkeer" en de beide Middenstandsvereenigingen van 16 tot 23 Juli een feestweek zal wbrden georganiseerd, die alle Zeeuwen, iriaar zeker de Zuid- en Noord-Bevelanders naar Goes zal trekken. Hoe meer er dan ook van de plannen voor,die week bekend wordt, hoe sterker bij allen de lust zal worden, om eenmajil of meerdere keeren van 1623, Juli naar Goes te. komen. Het spreekt vanzelf, dat nu nog niet alle bijz'on- derheden kunnen worden medegedeeld, en dat successievelijk de berichten steeds meer interessant zullen worden, maar het Comité, dat met de alge- meene leiding der ouderneming belast is, heeft niet stilgezeten en heeft de pers nu reeds enkele belangrijke me- dedeelingen verstrekt. Gelijk reeds is gemeld, heeft de Burgemeester het eere voorzitterschap aanvaard. De beide wethouders van Goes en vele-Burgemeesters vifn ge meenten op Zuid- en Noord-Beveland zeiden toe in het eere-comité zitting tewillen nemen. Ook zijn enkele sub commissies benoemd,die een bepaald onderdeel van het werk voor haar rekening uemen. Zoo bestaat de commissie- voor de organisatie der tentoonstelling uit de heeren P. Cba- muleau, F. G. C. Rothuizen, H. Vissers en H. Wolzak, die voor de ,'eestelijk lieden (muziek, attracties, enz uit de heeren: P. A. de Uigny, H. Janse, F. X. Mannhardt, 11. W. C. v. Ettinger, L, Smit, L. Verwer en H. Vissers, die voor de Redactie en Reclame uit de heeren P. Oosterbaan, S. H. Bonthuis en A. Arnoldi, terwijl nu met mede werking der Goescbe pers nu ook een perscommissie is samengesteld. Voor de muzikale medewerking zullen niet alleen de Goescbe muziek gezelschappen, maar ook enkele korpsen van Zuid- en Noord-Beveland worden gevraagd. Natuurlijk zal de reclame zoo grootsck en intensief mogelijk worden gevoerd, ja men wil zelfs (maar dit moet een verrassing blijven) de nieuwste vinaingeu der techniek voor dit doel in toepassing brengen. Alle middelen zullen wo'den lange- wend, om zoovtel mogelijk menschen naar Goes te trekken. Wat betreft de fancy-fair, deze staat speciaal onder leiding van „Vreemde lingen-Verkeer" en wordt in de schouw burgzaal der sociëteit V. O. V. gehou den. Het Comité doet in een circulaire, die dezer dage op ruime schaal zal worden verspreid, een beroep op onze vrouwen en dochters, teneinde hen te bewegen handwerken (eigen- of fabrieks werk). alle soorten snuisterijen, be schilderde voorwerpen, boeken, huis houdelijke en luxe artikelen, levens- en genotmiddelen, enz. voor dit doel te zijner tijd in te zenden. Dat velen aan dit vriendelijke verzoek gehoor geven en den magazijnmeester,,:den lieer H. Vissers, onnoemelijk veel werk bezorgen De tentoonstelling behoort meer tot de sfeer der middenstandsverêëhigingen. Deze wordt gehouden in de groote zaal der sociëteit en in löodsen"'of tenten iu den tuin. De voorvvaafÜen voor inzendingen zijn reeds opgesteld en aan liet secretariaat van „Vreemid" (Stationsplein 4). verkrijgbaar. Reeds nu komt meuige aanvraag hiervoor binnen, zoodat een drukke deelname kan worden verwacht. Niet één flinke winkelier of industrieel blijve achter Deze tentoonstelling moet als een piacht reclame middel door iederen wakkeren middenstander worden aan gegrepen. De plannen voor de eigenlijke feest week staan nog niet geheel vast. Op den dag der opening zal door de plaatselijke muziekgezelschappen een malinée en een avond concert worden gegeven, terwijl gedurende de geheele week voor muzikale medewerking zal worden gezorgd. De entree prijzen zullen zóó worden gesteld, dat ook de minder gesitueerden van deze gelegen heid kunnen profiteeren, terwijl het in het plan ligt den Donderdagavond tot een elite-avond te maken. Het Comité verzoekt ons mede te deelen, dat het niet de bedoeling van het comité is de comité's voor de Zangconcours en de Gymnastiekuitvoe ring in de wielen te rijden. Integen deel, het streeft zooveel mogelijk naar samenwerking. Het wil trachten door gezamenlijk overleg tot één feestweek te komen, Ondanks het feit, dat Goes nog niet bezit een voor een expositie alleszins geschikt gebouw (de commissie voor de naasting der sociëteit rekene met dezen voor Goes niet te hoogeu eisch), zijn er redenen te over, om te voorspellen, dat deze feestweek in alle opzichten slagen zal. Het zal van 1623 Juli in Goes ge zellig druk &ijn. Veemarkt. Ter markt van 14 Juni 1921 waren aangevoerd 22 biggen. R. K. Missiedagen. Men meldt ons, dat gedurende de Missie-dagen, welke einde Juni aluier zullen worden gehouden een tentoon stelling met 20 stands iu de Sociëteit V. O. V. eu lichtbeelden-voorstellingen in het Slot Oostende, waarbij 18 series zullfen' worden1 'vertoond, een beeld zullen geven vin het werk van twintig Nederlandsche R.-K. Missieordes. De Missionarissen zullen zelf den noodigen deskundigen uitleg geven. St. Rafaël. Tot voorzitter en penningmeester van de afdeeiing Goes van den R.-K. Bond van Spoor-en Tramwegpersoneel zijn in de 1,1- gehouden vergadering gekozen de bperen f- Hagenaar en C. Luyckx. ,10 Eufhonia. Blijkens een in dit nr. voorkomende advertentie zal de harmonie Euphonia, alhier, Vrijdagavond a.s. het Eerste Zomer-Coneerl in dit seizoen voor hare kunstlievende leden met ntroducées geven, in den tuin der Soc.ëleit V.O.V. Het programma bevat tal vauawdige nummers. Een Jubileum. Heden herdacht dhr. W. K. vau Veen alhier den dag, waarop hij 25 jaar werkzaam was als inonteur-maga- zijumeesler bij d6 firma Franken en Van Weel, alhier. Van zijn patroons ontving de jubilaris een gouden hor loge met inscript.e als blijk wart waar- de'ering. Benoemd. Tot agent van politie is met iDgang van 16 Juni 1921 benoemd J. A. F. Heintzbergen te Kattendijke. Tot hulp-bode ten stadbuize is be noemd G. Antonisse. Geslaagd. Aan de universiteit te Utrecht slaagde voor het doc. ex. rechten de heer A. L. W. van Heel, geboren alhier. Mond- en Klauwzeer In de week van 27 Mei5 Juni hebben in Zeeland in één gemeente twee veebeslagen plaats gehad. Landbouwtentoonstelling te Roosendaal. Einde Augustus, begin September zal te Roosendaal een Landbouwten toonstelling worden gehouden ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan van den R.K. Boerenbond. De tentoonstel ling omvat blijkens het programma dat ons werd toegezonden, de afdee- lingen akkerbouw, rundvee varkens- en geitenfokkerij, paardenfokkerij en algemeene landbouwbelangen. De af- deefóng Pd&rd&hfokkerij zal bestaan in het houden der Twaalfde jaarlijksche nat. tentoonstelling van de Vereeniging ,/Het Belgische Trekpaard te Roosen- Ryjksnaja'arskeuringen. De minister van Land >ouw heeft bepaald, dat de gewone Rijksnajaars- keuring van tot dekking 'bestemde hengsten zal worden gehouden o.a. te Kattendijke op 6 Oct, 1921. Uitvoffivvan boter en kaas. De minister van landbouw heeft bepaald, dat met ingang van 20 dezer de uitvoer van boter en kaas, welke is voorzien van een der voorgescbreven Rijksmerken, alsmede van de kaas bedoeld in zijne beschikking van 17 Januari 1921 o.m. zal kunnen plaats viuden langs de uitvoerkantoren Bath en tlansweert. Zeeuwsche oesters Hei. Hbld, geeft een verklaring van het feit, dat er dit voorjaar zulke groote hoeveelheden oesterschelpen konden worden uitgevoerd naar Engeland, waar ze verwerkt worden in tandpasta, poetsmiddelen en hondenvoer. Weiezen daarin o.m. In den loop van 1920 trad op de zoogenaamde natuurj,erceelen in erge mate een oesterziekte op en vooral op de Ierseksche banken was die bijzonder erg, te meer nog, daar een soort dier lijk organismen, bij de visschers bekend als zakpijpers, in de wetenschappelijke kringen als ascidieën, zich deed gelden. Deze zijn niet alleen concurrenten der oesters, wat het voedsel vraagstuk betreft, maar bovendien hechten ze zich aan de oesters, waardoor ze deze verstikken. Een zeer groote sterfte was het gevolg, op wel 60 ér 70 °/0 gesteld, waardoor het dit jaar mogelijk werd zoo'n massa oesterschelpen te krijgen. Voor de ban ken is het in de eerste plaats vereischte, dat de perceelen goed gezuiverd worden van alle vuil en dat bestaat in hoofd zaak uit die echel pen Waar men be- vendien nu een goeden prijs kon maken voor die schelpen, werd het zuiveren door de belanghebbenden nog ernstiger opgevat. Over zaaioesters wordt gezegd Werd voorheen wel eens gebruik gemaakt van de gelegenheid om zaai- oesters uit Erankrijk te halen, om de Zeeuwsche banken te bevolken, thans heeft liet omgekeerde plaats gehad. Dat afnemen van Fransche zaaicesters uit Arcachon werd spotdig belet, omdat deze oesters besmet waren met de zoogenaamde perceur(Murextarentinus); deze stekelhoornslak zet zich boven op de oester, boort m korten tijd een zuiver rond gaatje door de schaal heen, en zuigt zoo de oester met den langen slurp uitde oester verzwakt spoedig, en is in korten tijd door de krabben enz. verslonden, terwijl de slak in dien tijd reeds weder met een andere cester bezig is. Geen wonder dat men angstvallig in de goede oesterjaren pogingen aan wendde om den invoer van Eransche oesters te beperkeD, of geheel te ver- biedeir. Nu zijn er in dit voorjaar zeer groote hoeveelheden zaaioesteis naar Erankrijk gegaan, omdat daar gebrek aan dit gcedje heerscht en hier over vloed was. De tijd voor verveer van zaaioeslers is nu geëindigd Het heeft dit seizoen eenige levendigheid in het bedrijf gebracht. Fi ovineiale Zeeuwselie schoonheids- en arcliaelogkche commissie. Id de jongste vergadering van boven staande commissie Werd besloten zich te richten tot het gemeentebestuur van Veere met het dringend veiztek er voor te w.llen waken, dat de voorge nomen aanbouw vau arbeiderswoningen noch door haar ligging, ncch door haar uiterlijk het stads schoon zoude bena- deelen aan de directie der Fokker fabriek weid verzocht het ontwerpen der bouwplannen te willen opdragen aan een bekwaam architect. Tevens werd besloten een adres te richten tot het gemeentebestuur van Middelburg om maatregelen te willen nemen tegen de toenemende reclameborden, die het stadsschoon in ergerlijke male ontsie ren, en die met de bestaande voor schriften niet voldoende kunnen worden tegengegaan. Voorts werden adviezen vastgesteld inzake zoogenaamden premiebouw te Axel en St. Annaland. Ten slotte werd mededeeling gedaan omtrent een oude doopvont, afkomstig uit de kerk te Schoi e en het poortje van het kasteel te Haamstede, dat zal worden gerestaureerd. Opening jacht. Door Ged. Staten is de opening van de jacht op waterwild voor 1921 be paald op Maandag 11 Juli a.s. Wfssenherke. Naar aanleiding van een berichtje in ons vor'g nr., omtrent afwijking van den 8-urigen arbeidsdag voor timmerlieden, meldt men ons, dat aan één patroon alhier vergunning is verleend, wegéns groote drukte in het bedrijf, voor ten gedeelte van zijn personeel gedurende 2 maanden, den 10-urigen arbeidsdag toe te passen. Ovezand. Zondag j.L had de jaar lijksche wedstrijd van de handboog sociëteit //Willem Tell'Il" plaats. Naar de N. Z. meldt werd koning de heer M. de JoDge Az. Waarde. In de Maandagnamiddag gehouden vergadering van den gemeente raad werd door den voorzitter mede gedeeld dat een bijdrage uit 's Rijks kas ten behoeve van den bouw van een woning is verleend aan M. Dijl (f2000), aanM. Geleedst (f 1480) en aan de wed. J. Wolfert-Nijsse (f 1500) dat de jaarwedd,e van den burgemees ter met ingang van 1 Januari 1921; is bepaald op f 1300 en van den secretaris op f 1700 en van iedere wethouder op f 60. Op het verzoek van vijf Ilavendijkbevvoners om drinkwater voorziening daar het hun niet moge lijk is aan te sluiten aan de water leiding wegens de hooge kosten, werd besloten daarover een bespreking te houden met den directeur van de waterleiding. Op voorstel van B. en W. werd besloten in te trekken het raadsbesluit waarbij aan de Mabeg te Utrecht toeslag zal worden gegeven van 1/5 maal f 0,04 voor eiken in het boekjaar 192021 aan derden te leveren Kub. M. gas tot een maximum van Vö van het in dat boekjaar te lijden verlies, aangezien het motief, de dure kolen, is vervallen. Er werd een verordening vastgesteld betreflende het openbaar vervolgonderwijs. Tot tijde- opzichter werd voor dit jaar benoemd de polderopzichter Muller op een jaar wedde van.f150. De hoofdstraat zal worden bestraat met klinkers. Besloten werd voor dit doel éen geldleening aan te gaan groot f 3000, rentende ten hoogste 7 pCt. Ten slotte had' een wijziging plaats in de begroo ting dienst 1921. Ierscko. Maandag vergaderde de Gemeenteraad. Alle leden waren tegen woordig, de burgemeester presideerde. Medegedeeld werd o.a. dat het salaris der wethouders door Ged. Staten ver hoogd was van f 250 tot f 300. Drie adressanten kregen op verzoek afschrijving van H. O. Verder bevatte de agenda uitsluitend zaken van administratieven en liuis- houdelijken aard n.l, vaststelling van het tweede aanvuUingskohier honden belasting 1920 vaststelling primitief kohier hondenbelasting 1921 (116 honden f 348)wijziging gemeente- begtooting 1920 af-, en overschrij vingen begrooting gasfabriek 1920 en w ijziging van en af- en ó^eiscbrij vingen in de begrooting van Eet Algemeen Armbestuur 1920. Al deze voorstellen werden zonder discussie met algemeene stemmen aam genomen. Bij de behandeling van de wijziging der begrooting van het A'g. Armbe stuur verzocht de heer Bom deu heer Hartoog als voorz. van dat armbestuur om inlichtingen omtrent een verpleegde. De heer Hartoog deelde mede, dat bedoelde verpleegde in Vredelust (huis van armverzorging) was opgenomen onder voorwaarde dat hij een gedeelte vau lijn verzorging aan het armbestuur zou vergoeden. Verscheidene jareD is dit zoo gebleven, doch bij 't stijgen van de onderhoudskosten gedurende den oorlog en toeu twee zoons en twee schoonzoons van den verpleegde in betere conditie gekomen waren, heeft het armbestuur dezen aangesproken om een toelage. Slechts één heeft diar voortdurend aan voldaan. Het armbe stuur houdt zich overtuigd dat de anderen dit ook zouden kunneD. De Raad dacht daar ook zoo over en keurde de weigering af. Gevraagd werd of er dan niets aan te doen was. De voorz. zei dat dwang niet op den weg van den Raad lag en het met onwillige honden kwaad hazen vaDgen is. Bij de laatste rondvraag zei de heer Poleij vernomen te hebben, dat het ongelukkige kind van de wed. M. de Dreu nog steeds thuis was. De voorz. antwoordde dat er tot heden in h-t sanatorium plaats ontbrak. De heer van Sprundel vroeg of een door hem aangewezen gedeelte van deu macadam weg niet geteeld kon worden. Zoo spoedig mogelijk, zei de voorz. De heer de Koeijer klaagde er over d. t bij een bezoex in den toren de deur niet gesloten was en dat het tr vuil was. De voorz. zou er voor zorgen dat de deur op slot bleef. Daarna sluiting. tfanswecrL 'T3ij hë't gisteren te Utrecht gehouden eindexamen aan het Gymnasium slaagde o a. de heer F. V. de Groof alhier. fiapelle. Op de Maandag gehouden keuring van de Geitenveieeniging „de Veredeling'7 alhier, waren 64 dieren aanwezig, welke gekeurd werden door dhr. Sielema en Versluys. Eenige wir- den opgenomen in het plaatselijk stam boek, één in het provinciaal stamboek. Onder de deelnemers werden drie jonge geitjes verloot, welke ten deel vielen aan I. van Willigen Gz. G. van Willigen en Jacs. Nijsse. SellOre. Openbare vergadering van dtn Gemeenteraad op Dinsdag 14 Juni 1921, des namiddags ten 6 uie. Af wezig de heer Verhaagen, met ken nisgeving. Na de ongewijzigde vast stelling der notulen wordt mededeeling gedaan van verschillende ingekomen stukken, o.a. de door Gedeputeerde Staten verleende vrijstelling van de verplichting tot het geven van onder*» wijs in lichamelijke oefening op de o.l. school, bericht van ontvangst van de veiordtning tot aanvulling der algemeene politieverordening (rookver bod voor kiodeien), besluiten van Ge deputeerde Stateu tot vaststelling der wethoudersjaarweddon en die van den burgemeester en den secretaris. Naar aanleiding van eeu desbetre flVnd schrij ven van Ged. St. wordt besloten de hoofdouderwijzerswoning te verhuren tot en met 31 December 1921, be houdens verlenging. In verband met den toegezegden toeslag op de Rijkspremie bij particu lieren woningbouw en den beloofden steun voor den Volkszangdag wordt mededeeling gedaan van de beschikking van den Minister van Arbeid tot in trekking van zijn circulaires, waarbij de Rijksp'remie werd geregeld, en van een kennisgeving van den Ned. Volks- zangbond, dat de Volkszangdag dit jaar met kan doorgaan. Aan J.L de Waele wordt vour een half jaar afschrijving van hondenbelasting verleend, dienst 1921. Op een verzoek van Joh. West- ssrate om ontheffing van hondenbelas ting over 1920 wordt afwijzend beschikt; echter wordt hem de ontheffing voor 1921 verleend, mits de hond in het vervolg vast ligt. Voorts worden geen termen gevonden om rnej. dewed. Joh. Eckhardt op haar daartoe strekkend verzoek algeheele kwijtschelding van— navorderingsbelasting op den hoofde- 1 ij ken omslag, dienst 1919, te verleenen. Eveneens wordt afwijzend beschikt op een vei zoek van den gemeente—veld wachter om entheven te wordeu van de verplichting tot het bekostigen van Let waterverbruik vanaf 1 Januari 1920 wegens onvoldoende capaciteit van den regenbak zijner ambtswoning. Besloten wordt hem ontheffing te vèUeeneu met ingacg van 1 Jan. 1921. Voorts wordt besloten bij de behandeling der begrooting voor 1922, het herbs aid verzoek om steun voor de Politieschool te Hilversum in over weging te nemen. Gedeputeerden Staten zal worden voorgesteld de jaarwedde van elk der bezoldigde ambtenaren van den bur gerlijken stand voor 1921 vast te stellen op resp. f 15,— en f 129, Eeu af- en overschrijving in de be grooting 1920 over eeD bedrag van f 1521,35 wordt vastgesteld. Bij'voor komende zaken dtelt de voorzitter mede, dat reeds 20 sollicitanten voor de betiekkiDg van hoofd der school zich hebben aangemeld, terwijl de sol licitatie-termijn jog Liet is gesloten. De heer Potter wijst op een slecht gedeelte Dorpsstraat, de heer Boonman op de nog niet aangebrachte verande ring in het sina le weggedeelte bij het perceel van H. Lou'sse en J. van Koeveringe Andrz. eu de heer Rijn op den gei aarlijken toestand, veroor zaakt door een scheef staanden boom lij het perceel van J. Paasse. Hierna sluiting. De NctL Baiiketbakhersreretniging'. In de jaarvergadering vantjovenge- noemde vereeniging, die Dinsdag onder voorzitterschap van den heer W C. van Breda te Den Ile'der, te Middelburg is gehouden werd het bestuursvcorstel tot wijziging van h^t collectief arbeids contract met de besturen der Chr. landelijke bonden aangenomen. Op een opmerking dat eou 45-urige werkweek iu bet contract wuidt vast gelegd, antwoordde de voorzitter, dat men niet anders mag bepalen, maar dat men samenwerkende van den minis1 ter makkelijker o\eruren kan kijjgen. Zorg over minderjarigen. De Commission Gfficieile de Protectie u des Mineurs te Genève vroeg van den president, der lechtuank te Middelburg afgifte van tvee minderjarige kinderen uit eeu huwelijk hetwelk door echt scheiding ontbonden verklaard was, over welke kinderen de zorg voor de uitoefening van de vaderlijke macht was toevertrouwd aan de mot der, en welke kinderen z ch bevinden bij een dei de, den heer W. K. te Goes. De Autorité Tutélaire te Genève had de zorg over de kinderen provisioneel aan de moeder onttrokken totdat uit spraak zou zijn gedaan over een ver zoek van den vader om hem de zorg ian de uitoefening van de vaderlijke macht te geven en had hangende dit 'geding die zorg aan e Commission^ voornoemd opgedragen. Een beroep van de moeder tegen deze beschikking werd ontzegd» De vordering van de Commission voornoemd heelt de president eer rechtbank te Middelburg niet-ontvan kelijk verklaard, en het gerechtshof ie 'siG raven hage bevestigde die-beslissing. Het hiertegen ingestelde cassatie beroep heelt de Hooge Raad verwor pen, uit overweging, dat terecht is beslist, dat het hier gevraagde bevel tot afgifte van de minderjarigen voor onbeperkten tijd niet is een voorziening bij voorbaat, tot het bevelen waarvan in dit geval de president alleen bevoegd zou kunneri zijn. Onschuldig veroordeeld Het was in den nacht van 26 op 27 Jan. van bet. vorig jaar, dat de prachtige Wijnhuistoren te Zutpheu geheel door brand werd vernield. Het ingestelde

Goessche Courant | 1921 | | pagina 2