Nederland en België iN ovincie-Nieuws. Staten-Geneiaal. steeds meer belangstelling gaat onder vinden. Deze belangstelling moet ook de ge meente Goes toonen en daarom stelde spreker voor een subsidie van f 150 te verleenen. De heer Goedbloed vroeg of het meer voorkomt dat gemeenten subsidie voor dergelijke feesten verleenen en vroeg of 8. en W. daarvoor geen fondsje zouden kunnen scheppenspreker zag toch wel een gemeentelijk belang in zulke uitvoeringen. De voorzitter meende, dat, als het voorstel van den heer Vienings zou worden aangenomen toch ook een sub sidie zou moeten worden verleend voor het Zangersfeest en men dus terug zou moeten komen op een vorig raadsbe sluit waarbij aan O.B.K. daarvoor een bedrag is geweigerd. Muar ook als Vreemdelingenverkeer en de iV.idden- standsvereeuigingen om een subsidie aankloppen voor hun Reclameweek, zou deze moeien worden gegeven. Spreker gelooft dat de gevolgen van het aannemen van het voorstel Vie nings verstrekkend zouden zijn. De heer Plazier vreesde ook dat eeu weg zou worden geopend om ieder jaar bij de uieesl verschillende gelegen heden een bijdrage uit de gemeentekas te verkrijgen. De heer Vienings vond, dat waar de uilvoering van het gewest Zeeland in Goes gehouden wordt, wij als uit verkoren gemeente verplicht zijn aan ons zelve een blijk van waardeering te geven. Spreker wees op het pacdago- gisch element in deze uitvoering en vond dat het gymnastiekfeest verre boven elke andere feestweek stond. De voorzitter antwoordde dat men toch niet kan zeggen dat de gemeente zich niets aantrekt van deze zaak. Spreker heeft met genoegen het eere- voorzittersohap voor het gymnastiek feest aanvaard hij loopt op 't oogen- blik met drie eere-voorzitterschappen rond. Spreker merkte op dat in het oog der zangers het zangconcours min stens zoo voornaam is als de gewestelijke gymnastiekuitvoering, de Commissaris der Koningin heeft ook voor het eerste het beschermheerschap aanvaard. De heer Plazier zeide dat het gym- nastiekfeest te Kattendijke gehouden wordt en vroeg of aan deze gemeente al om subsidie is gevraagd. De heer Oosterbaan was bang dat het aantal subsidieaanvragen aanmerke lijk 7,0u toenemen. Er zou dus een post op de begrooting geplaatst moeten worden, opdat we weten met welk bedrag we er af zijn. De heer de Die v^is voor het voorstel' Vienings met het oog op het gemeente belang. De heer van den Bout was van oordeel dat op de begrootingspost voor feesten nogal eens zon moeten worden overgesohreven en verklaarde zich tegen het voorstel Vienings. De heer Constandse had met ge noegen het pleidooi van den heer Vienings gehoord. Spreker is geweest beschermheer van Volharding, dat haar 30-jarig bestaan herdenkt ea was voorzitter van den kring N. en Z. Beveland van het K. N. G. V. Spreker hoopte dat de uitvoering een ongekend sucees zou hebben en dat dit te danken zou zjjn aan de voorturnerslessen, voor het steunen van welke lessen spreker indertjjd moederziel alleen sprak. De heer Vienings vroeg wat er tegen zou zijn om voortaan op de begrooting een post van f 500 uit te trekken voor dergelijk openbare manifestaties. De heer Duvekot achtte f 500 veel te weinig. De heer Vienings trok hierop zijn voorstel in met het oog op d^vèrstrek- kende gevolgen. Het voorstel van B. en W. werd hierna z. h. s. aangenomen. Reorganisatie Openbaar Lager Ondericys. De heer de Die kon zich over 't algemeen wel met het voorstel van B. en W. vereenigen. Op iedere school A en B zullen ongeveer 280 leerlingen komen. Spreker betoogde dat het plan van den Bond van Ned. Onderwijzers in zooverre goedkooper was dan het voorstel van B. en W. dat volgens dit laatste tón leerkracht door de gemeente zal moeten worden betaald. De voorzitter meende dat hiervan niets gezegd kan worden, daar dit van het aantal leerlingen zal afhangen. De heer de Die wees er op dat ook het bijzonder onderwijs dan recht heeft op een extra-leerkracht, door de gemeente te betalen. De voorzitter lichtte nogmaals toe, dat het de bedoeling was beide scholen zooveel mogelijk gelijk te maken. De heer Constandse achtte deze aangelegenheid een zeer moeilijke, zooveel mogelijk zal de weg der pacificatie moeten worden opgegaan, anders zien we binnenkort een groot aantal bijzondere scholen verrijzen. De linkerzijde zal natuurlijk de belangen van het openbaar onderwijs ten zeerste behartigen en spreker twijfelde niet aan de medeweAing van B. en W. en ook vnu de rechterzijde. De positie van goed onderwijs springt in 't oog. Wie het kind heeft,, heeft de toekomst. Spreker meende dat het rekensom metje van B. en W. niet juist is^ Spreker ging uit vau 475 kindefen die openbaar onderwijs moeten genie- i. ten en die over de scholen B (met zes opeenvolgende leerjaren en een zevende opeenvolgende leerjaar boveni dien een klasse voor achterlijke kin deren) en school A. (zes opeenvolgende klassen). Van de 321 leerlingen van school B kunnen 30 afgetrokken worden, die op school A geplaatst kunnen worden, welke dan 185 leerlingen zal tellen. Het aantal leerlingen van school A veel meer verhoogen kunnen we niet, want dan krijgen we aan school B geen leerkracht over, voor zwakzinnige kinderen, dan krijgen we maar 13 leer krachten van het Rijk, moet de ge meente dus een leerkracht zelf betalen en krijgt ook het bijzonder onderwijs recht op extra leerkrachten ad. f 2250 per jaar. Voor school B houden we nu 291 leerlingen, trekken we hier 13 achter lijken af en een zevende klasse van 25 dan krijgen we 254, leerlingen voor zes klassen, dat wordt per klasse 42, maar de midden-klassen zullen wel 50 leerlingen per klasse tellen. Voor school A komt spreker tot 31 leer lingen per klasse. Dit verschil acht spreker een overwegend bezwaar, vooral met het oog op het schoolverzuim, dan zullen de kinderen van de groote klassen zeer moeilijk bij te brengen zijn en lijden de anderen daaronder. Spreker zou er voor zijn om het openbaar onderwijs in één gebouw onder te brengen en daartoe aan school B 4 lokalen bij te bouwen, die dus f 48000 zouden kosten. School A zou dan leeg komen en daar zou te gelegener tijd een bijzondere school in onderdak gebracht kunnen worden of anders weet spr. wel andere liefheb bers. Dan komen voorts drie lokalen aan de Vlasmarkt vrij. De voorzitter merkte op dat de drie lokalen van school B aan de Vlasmarkt beschikbaar moeten blijven voor den keuringsdienst van waren, ook de bovenlokalen, thans nog be woond door het hoofd der school zullen daarvoor vrij moeten komen. De heer Constandse vreesde dat bij aanneming van het voorstel van B. en W. de school voor achterlijke kinderen van de baan zou zijn, tenzij de gemeente een extra-leerkracht zou betalen en vroeg of de Keuringsdienst niet ie school A kon komen. De voorzitter verklaarde dat dit laatste absoluut onmogelijk was en vroeg of de leerkracht voor zwakzinnigen niet door het Rijk zou kunnen worden betaald. De heer Constandse antwoordde dat dit alleen geschiedt als de kinderen zwakzinnig zijn in den zin der wel en dat is hier niet het geval. De heer de Die merkte op, dat in het voorstel van B. en W. gesproken wordt van een der Raadsleden, die in overweging heeft gegeven aan de school aan de Vlasmarkt een drietal lokalen bij te bouwen. Wordt met dit raadslid spreker bedoeld, dan is dit parlement tair uitgedrukt niet waar. Ook is dat geen voorstel van de sociaal-democra tische fractie maar van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers. De heer Oosterbaan gaf een over zicht van verdeeling der leerlingen over de beide scholen, waardoor het rijk 15 leerkrachten zou betalen, (2 hoofden en 13 leerkrachten). Het eerste leerjaar A en B 38 leerlingenhet tweede 32het 3e 36 en- 37 het 4e 3938 het 5e 4244 en het 6e 35—32. Spreker meende dat we de kwestie der overcomplete leerkrachten buiten beschouwing konden laten en dat het, met het oog op de toekomst verstandig zou zijn om zoo weinig mogelijk kosten te maken en gelooft niet dat de heer Constandse met zijn voorstel het open baar onderwijs zou dienen. De heer Duvekot vond het plan van B. en W. momenteel het beste wat kon worden gevormd. Dit geheele plan moet toch niet staan of vallen met een leerkracht meer of minder. De heer Constandse dupliceert. De heer van den Bout kon zich niet begrepen wat voor verschil of het uitmaakt voor het aantal leerkrachten of nu de twee scholen onder een dak komen komen of de eene hier en de andere daar. Het voorstel Constandse om aan school B 4 nienwe lokalen te bouwen (kosten f 48000), werd niet ondersteund en maakte dus verder geen punt van discussie nit. Hel voorstel van B. en W, werd hierna met 74 stemmen aangenomen. (Tegen de heeren de Die, Blaas, de Looft' en Constandse.) Doortrekking Rimmelandstraat. Bij het voorstel tot doortrekking vau de Rimmelandstraat, wat f 8500 zal kosten, terwijl uit de afbraak van twee huizen f 1000 terug zal komen, merkte de voorzitter op, dat de com missie voor het Grondbedrijf het voor stel goedkeurt in tegenstelling met de fin. commissie. Den beer Duvekot zeide dat de fin.-commissie niet wilde voorstellen het plan niet uit te voeren, maar op een anderen lijd. Het bouwplaa is aldaar nog niet druk bebouwd en de bewoners kannen wel langs van Strien loopen. Een bespariDg van f900 per jaar zou door uitstel worden verkregen, dat is in twee jaar dus f 1800. Wethouder Stieger verklaarde met den directeur van Gemeentewerken ter plaatse te ziju geweest. De beide wo ningen kunnen niet langer verhuurd worden zonder dat dure reparaties noodzakelijk zijn. Bovendien is het in het belang van de-bewoners van den Singel, dat zij een rechtstreeksche verbinding naar het station krijgen Spreker zou er voor zijn om deze bekroning van Bouwplan I van den winter uit te voereu. De heer Flink zette de gronden voor het gunstjg advies der commissie voor het Grondbedrijf nader uiteen. Wanneer de straat is doorgetrokken zullen wellicht meer menschen daar gaan bouwen en bovendien zou de afwerking toch over enkele jaren moei ten worden uitgevoerd. Ook de heer Constandse voelde niet veel voor de aangevoerde bezwaren. Het voorstel van B. en W. werd hierna met algemeene stemmen aan genomen. Verbetering Rioleering Reernisseweg. De voorzitter deelde mede dat de financieele commissie de opmerking gemaakt had of het maar niet beter zou zijn om eeD grondig herstel ineens te doen geschieden. De heer de Looff zeide dat een vernieuwing der rioleering iDeens moet geschieden, doet men het in tweeën dan komt het niet uit. De oorzaak van den slechten toestand is juist daariu gelegen dat het riool bij ge deelten is gelegd. De heer Oosterbaan verdedigde de opmerking der fin. commissie, die er voor was om de zaak nu maar in eens goed in orde te maken. De voorzitter lichtte toe dat het in de bedoeling lag om het volgend jaar een post op de begrooting te brengen voor afdognde verbetering maar om voorloopig eetiige noodzakelijke voor zieningen te treffeu. Het voorstel van B. en W. werd hierna z.h.s. aangenomen. Rondvraag. Bij de Rondvraag vroeg de heer Vienings of de aanplanting van het nieuwe plantsoen aan den Oostwal niet te laat is geschied en hierdoor geen schade voor de gemeente voort vloeit. De voorzitter antwoordde dat, vol gens den heer Springer, de tuin architect dit niet te laat is geschied. We zijn evenwel niet fortuinlijk geweest met het weer. Echter is er zooveel mogelijk gesproeid. Enkë'le hulsters zijn doodgegaan, maar de tuinman heeft spieker gezegd dat ver schillende andere planten, die'spreker voor dood aauzag dit niet waren. Volgens den tuin man viel het nogal mee. De heer Constandse meende dat we de dupe waren van een buitenge wone droogte en vroeg waarom den laatstee tijd de sproeiwagen zoo weinig heeft gereden. De voorzitter antwoordde dat er weer gesproeid zal worden met het bindmiddel waardoor de stof wordt vastgelegd. De heer Constandse vroeg vervolgens om meer toezicht op de spelling der naambordjes van de nieuwe straten. Het is spreker opgevallen dat ver schillende niet klopten met de spelling der naam in de verordening. De voorzitter antwoordde dat hem dit ook al is opgevallen, maar de ge meente-archivaris heeft spreker gezegd dat de spelling op de bordjes juist is. Een onderzoek zal worden ingesteld. De heer Flink informeerde naar den toestand van de z.g. speelplaats, waar ware 'oergen en dalen zijn ontstaan tot ongerief van de wandelaars, De voorzitter deelde mede dat het oorspronkelijk in de bedoeling had gelegen om daar planten aan te bren gen, maar daarvan is afgezien omdat de planten niet veilig zouden zijn. Spreker wilde hier ter plaatse nog eens de medewerking inroepen van het publiek. Op de Westwal zijn werkelijk aardige perken met geraniums aange legd en sommige menschen ontzien zich niet om de bloemen, de geheele plant uit te trekken. De heer De Die zeide de burge meester met de weduwe Rochefort op slap te hebben gezien. De voorzitter antwoordde dat de weduwe Rochefortgeen woning-had en gepopgd was om haar een te bezorgen. Haar in het Manhuis onder te brengen gaat moeilgk, omdat zij een zoon heeft van 18 jaar en deze kan daar niet mee naar toe. De heer Vienings vroeg of, uu er zooveel in de haven wordt gezwommen het niet mogelijk zou zijn daar, met het oog op de publieke moraliteit verplaatsbare cabines te zetteD, waarin men zich kan ontkleedeu. Het ideaal zou zijn een badinrichting aan de Schelde. De voorzitter antwoordde dat hij dit reeds overwogen heeft. In verband met de voorgenomen afbraak van het huisje vau den sasknecht heeft spreker den heer Rothuizen in denacrn genomen. Wanneer het huisje echter zou blijven 9taan en er een kamertje of tien of acht werden ingericht zouden de kos ten f 2500 beloopen. Hier is spreker zeer van geschrokken ook zou er dan nog een opzichter bij moeten worden geplaatst. De heer Vienings vroeg inlichtingen over het plaatsen van banken in de plantsoenen en het leggen van een betonvloertje onder de banken. De voorzitter antwoordde te vreezen voor het stuktrappen der betonvloerljes door de jeugd overwogen wordt om banken zonder leuning te plaatsen, teneinde bet klimmen daarop, waar door vaak schade wordt aangericht, te voorkomen. De heer Constandse betreurde het dat bij de vrijzinnige fractie zoo weinig saamboorigheid aanwezig is. Ware dat het geval geweest, dan zou zijn uiteen zetting van de reorganisatie van het onderwijs niet noodig zijn geweest. De heer van den Bout bleef er bij dat hij niet begreep wat voor verschil het uitmaakte of de 13 klassen naast elkaar zouden komen of 6 hier cn 7 daar. Hierna ging de Raad in besloten zitting over. Na heropening der openbare verga dering werd door den voorzitter mede gedeeld dat het 2e suppletoir kohier van schoolgeld voor de M.U.L O.school, cursus 19191920 is vastgesteld op f 37.20; het le suppletoir-kohier van den Hoofdeüjken Omslag, dienst 1920- 1921 op f 26085,88 en dat op de reclames tegen het voorloopig kohier van den hoofdelijken omslag dienst 19201921 beslist is overeenkomstig het advies der reclame-commissie. Directeur Keuringsdienst. De voorzitter deelde vervolgens mede dat de benoeming van den heer E. H. T. van Borssum Waalkes, te Ternenzen, niet door den minister van Arbeid is goedgekeurd. Spreker stelde daarom \oor over te gaan tot de benoeming van een directeur voor den keurings dienst. Volgens de aanbeveling van 3 Mei 1921 welke alphabeliseh luidt 1. L. H. v. Berk, directeur van den keuringsdienst te Zeist. 2. P. Post, directeur van den keuringsdienst en apotheker te Helder. De eerste werd met 8 stem men, 2 blanco en een op den heer Post gekozen. De heer Constandse vroeg of we nu zekerheid zouden hebben dat deze be noeming zou worden goedgekeurd. De voorzitter vermoedde van wel daar de aanbeveling in overleg met de inspectie is opgemaakt. Daarna sluiting. De niet vermelde voorstellen werden z.h.s. aangenomen. Bij hel voorstel tot wijziging der instructie voor de hoofden der scholen en ouderwijzers wenschte de lieer De Die geacht te zijn te hebben tegengestemd. Comité de politique nationale. Het Hbld. meldt dat Woensdagavond het „Comité de politique nationale" in een jaarlijksche voltallige vergade ring bijeenkwam. Den afgevaardigden nlt Maas tricht die een werkzaam deel namen aan de besprekiogea vielen luid ruchtige welkombetnigingcn te beurt. Op een rapport van Pierre Nothcmb werd inzake buitenlandsche politiek een ordemotie goedgekeurd, waarbij de vergadering haar iuslemming betuigde met de actie en het programma van het uitvoerend comité. Dit pro gramma omvat o.a.het verzet tegen 'elk IlollandschBelgisch tractaat dat zou insluiten een verzaking aan de door den Oppersten Raad plechtig aangegane verbintenis van volledige herziening der tractaten van 1839 en aan de vaste en door den oorlog vermeerderde rechten van België op de Schelde en Limburg en dat de vrije beschikking over de Schelde in vredestijd en in oorlogstijd de militaire sluiting van de „trouée du Limbourg cedé", evenals den vrijen doorgang van dezen hoek voor de betrekkingen met Rijnland niet zou verzekeren. Wij zijn toch benieuwd wie die afgevaardigden uil Maastricht ziju ge weest. Hcinkcnszand. Woensdagmiddag brak, door tot heden onbekende oorzaak, brand uit in een schuurtje van dhr. Ide Koster Pz. alhier. Eenige buren en meerdere toegeschotenen spaarden met behulp van emmers water een dieht bijstaand kippenhok met ren. Toen de brandweer ter plaatse kwam was alleen nog te blusschen het in elkaar liggend schuurtje. Een kip die te broeden zat kwam in de vlammen om. Het berg plaatsje was niet verzekerd. Bij den heer B. P. alhier is een varken aan vlekziekte gestorven. Sülland-Bnth. In de Woensdag avond gehouden vergadering van den Chr. Bond vau Landarbeiders alhier werd het bestuur der afdeeling gekozen. Aanwezig waren 118 leden. Gekozen werden de heeren J. Reijn- hout, voorzitter P. Schrier, secretaris M. de Hamer Jz., penningmeester en tot commissarissen de heeren M, van Boven Cz. en C. C. Moerland. Ondcrdoms.eutc krachtens de Verplichte Verzekering. De praktijk heeft geleerd, dat een raadgeving aan het adres van de oude ren onder de verplicht-verzekerden, met name van hen die eerlang in het genot van ouderdomsrente hopen te komen, wel op baar plaats is. Het komt toch voor, dat men bij het bereiken van den 65-jarigen leef tijd een rente aanvraagt, zonder dat het door de*wet vereisohte aantal zegels in rekening gebracht kan wor den omdat men verzuimd heeft tijdig zich op de hoogte te stellen of vol doende zegels waren geplakt. Wanneer men hieraan twijfelt, en zekerheid wil hebben wende men zich tot de Plaatselijke Vertegenwoordigers van den Raad van Arbeid of tot het kantoor van den Raad van Arbeid te Goes onder overlegging zijner rente- kaart. Wanneer er inderdaad le weinig zegels geplakt zijn, krijgt men de noodige inlichtingen en voor zoover dit nog mogelijk is de gelegenheid om de ontbrekende zegels bij te plakken. Bij het bereik'en van den 65-jarigen leeftijd kan de rente-aanvrage zonder onnoodige vertraging plaats hebben en wordt teleurstelling vermeden. Iersekc. De leerling-kantoorbedien de bij den dienst der P. en T, J. Dominicus wordt met ingang van 16 Juni a.s. naar Bruinisse verplaatst TWEEDE KAMER. In de vergadering van Woensdag 8 Juni was de behandeling vau de nieuwe regeling van den dienstplicht aan de orde. Vclgens het regeerings- oDtwerp zal het jaarlijksch contingent Wstaan uit 14000 man kerntroepen (effectieve diensttijd 6 maanden) en 800U man reservetroepen. De meeningen over het regeerings- systeem waren uiteenloopendver schillende heeren hebbeu van de toekomstige reservetroepen geen zeer gunstige verwachting en zien er zooiets in als de oude schutterij. De lieer Dricn (v.b.) hield een rede die besloten werd met een motie, waarin de uitspraak van de Kamer wordt gevraagd, dat de voor de lands verdediging tescliikbare middelen zoo veel mogelijk voor de bezoldiging en uitrusting van de levende weermidde len moeten worden aangewend on dat ihet betrekking tot ons vestingstelsel de grootst mogelijke zuinigheid moet worden betracht. De heer De Muralb (v.b.) verklaarde zich te zullen verzetten tegen elke stioomiDg om den diensttijd der reservei troepen te verlengen of deze troepen gc'ijkwaardig te maken aan de kern troepen. Mr- Van Veen (c.h.) drong aan op een vijf-maandelijkscheu oefeningstijd voor alle infanteristen, op bestemming van 22000 man voor kerntroepen en 1000 man voor Zeemiliciens en dus verdwijning der reservetroepen. Voor ongeveer 9000 infanteristen zou hierdoor de effectieve diensttijd met een maand verkort worden. Daartegenover staat een verlenging volgens mr. Van Veen, met 1 maand en 26 dagen (deze voor herhalings oefeningen) voor de reservetroepen. (Wij meenen dat, daar het de be doeling is, dat de reservetroepen groo- tendeels zullen bestaan uit degenen die liet bewijs voor individueel ge oefend man hebben behaald, wat de effectieve diensttijd met 4 maanden

Goessche Courant | 1921 | | pagina 2