N°. 61 Donderdag 9 Juni S92I 108 jaargang. Buitenland. FEUILLETON. Drie maanden Schooier, Uit de Pers. Nederland ec België Kunst en Wetenschap. Binnenland ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes t 2, Afzenderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naaml. Vennootschap Goesche Courant ADVERTENTIËN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Eamilieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. on Kleeuwens Ross' Drnhkers- en UitgeveMbadrjjf. Advertentiën worden aangenome tot 12 nar voormiddag. COHAN DE WERELDFILM. De vorige week is te Londen een bespreking gehouden over artikel 10 van de oorkonde van den Volken bond, den hoeksteen van graniet, waar op het hutje dat nog maar twijfel achtige bescherming biedt tegen de slagregens van den oorlog, is opgetrok ken. Het is het artikel, dat de leden van den Bond verbindt de territoriale ongeschondenheid en de tegenwoordige staatkundige onafhankelijkheid van alle leden van den Bond te eerbiedigen en tegen eiken aanval van buitenaf te handhaven. Dit is de slagboom, die Amerika belette toe te treden en Canada heeft bij wijze van amendement voorgesteld deze hindernis weg te ne men. Maar in dit artikej ligt juist de kracht, het is het YleescknAt in de Volkenbomlssoep en wordt dit er aan onttrokken, dan blijft een bordje lauw water over. De commissie voor amendementen heeft natuurlijk geen beslissing genomenop een spoedige afdoening van zaken moet men bij tante Volkenbond niet rekenen, maar de kwestie overgedragen aan de com missie van rechtsgeleerden, waarin voor ons land prof Struicken zitting heeft. Deze zal eerst nauwkeurig vaststellen hoever de draagwijdte van art. 10 gaat en dan zal, langs het gebaande wegje commissie I haar advies uit brengen aan de algemeene vergadering van den Volkenbond. Het woord dat thans de wereld regeert, dat deze kwart-eeuw karakteriseert is com' missieen het spreekwoord„doe vandaag niet zelf af, wat ge morgen door een commissie kunt laten onder zoeken." Lloyd George heeft een ultima tum gesteld nog veertien dagen zal het aanbod betreffende een staatssub sidie van 10 millioen p. st. om een geleidelijker verlaging van de mijn- werkersloonen mogelijk tc maken, ge handhaafd blijven. Het gevolg is geweest, dat de voorzitter van den bond van mijneigenaars een brief gericht heeft aan het bestuur der kolendelvers waarin er op wordt gewezen dat, of schoon hel aanbod de eigenaars finan cieel niet raakt, bet buitengewone waarde heeft voor de arbeiders en inen graag zou zien, dat de arbeiders dien steun niet verliezen, en waarin de arbeiders tot een conferentie wor den uitgenoodigd, welke uitnoodiging is aanvaard. De berauth'agingen z(jn tlus weer opgenomen. Dat, na het verwerpen van de regeeringsvoorstellen door de mijnwer kers, Lloyd George dit ultimatum beeft gesteld, zal geen verwondering baren. Vermoedelijk zullen de mijn werkers nu eieren voor hun geld kiezen en de strijd, die reeds zoovele weken geduurd heeft, binnenkort beslist zijn. In Opper-Silezië heeft de gealli eerde commissie te Oppeln een ultima tum gericht aan den Duitschen generaal Hoefer om de zelfbeschermingstroepen tot op een bepaalde linie terug te trekken geschiedt dit niet, dan zal worden overwogen, de geallieerde troepen uit de steden van het industriei DOOR C. DE BLIJ. Welke afgrijselijke toestanden, heer- schen er toch nog in onze heden- daagsche verlichte maatschappij, toe standen die ten hemel schreieD, ingrijpen meestal onmogelijk, o ik zie weer voor me, die bedelvrouwen in den Haag, met een builend jongske op den arm, met een armoedig gezicht, een aalmoes vragend, voor een ziek kindje, doch in stilte genietend en profiteerend, van zoo'n stumperig wicht We zouden gaan slapen. Wat stroo was voor ons neergelegd, eveneens een paardedeken er over heen gespreid, mijn regenjas tot een kussen opgerold, legde ik me neer, naast Fehrenbach, om in wakenden toestand, de dingen die komen zouden af te wachten. Ik vocht tegen mijn slaapaandrang, eindelijk viel ik toch in een lichte zluimering, opeenswerd ik er uit gewekt door een schuifelend geluid. gebied terug te trekken, waardoor de Po.lsche benden wederom vrij spel zouden hebben. Generaal Hoefer heeft geantwoord niet bij machte.te zijn om aan de eisohen der geallieerden te vol doen. Of deze nu hun dreigement ten uitvoer zullen brengen, moet worden afgewacht, Opper-Silezië kan nog wel eens een surprise brengen bet 8 Uhr- Abendblt. maakt melding van kibbel— partijtjes tusschen Franschen en Engelschen. Te Pueblo in Colorado (N. Amerika) heeft een wolkbreuk de Arkansas- rivier en de Fountaiu-rivrer zoozeer doen stijgen, dat de sftrd geheel is overstroomd. Reeds vijf minuten nadat het stadsbestuur gewaarschuwd had voor het dreigend gevaar, vloog de waterstand met meters omhoog. De menschen werden volkomen verrast. Het aan al slachtoffe s wordt op 250 geschat, de schade bedraagt millioenen dollars Er zijn tal van menschen krankzinnig geworden voorts heerscht er groote vrees voor epidemieën, reeds zijn 500 lieden, die lijden aan dyphteritis, longontsteking en pokken, overgebracht naar de ziekenhuizen. Binnenkort zal de bekende Duit- scbe communist en bandiet Hoelz terecht staan. AD een bijzonderheid kan worden vermeld, dat de aanklacht niet minder dan 50 verschillende strafbare feiten bevat. Nagenoeg alle gevallen, die in het strafwetboek worden vermeld, komen in de aanklacht voor. Het proces kan dus een uitste kend voorbeeld zijn voor toekomstige advocaten, een dergelijke staalkaart van misdaden vindt men niet eiken dag. De processies. De Nederlander (c.-h.) neemt met instemming een artikel van het Ü'trechtsch Dgbl. (lib.) over, waarin laatstgenoemd blad zich tegén het regeeringsvoorstel verklaart, om de vrijheid van processies uit te breiden ook tot de protestantsche streken, d.w.z. tot die streken waar zij in 1848 niet bestond. Eischt de vrijheid toelating De vraag, die door een ruim denkend en gevoelend man moet worden gesteld, is deze Is het voor een zoo breed mogelijke uitleving van het godsdienstig bewustzijn onzer Katholieke landge- nooten noodzakelijk, dat zij hunne godsdienstige plechtigheden ook in de lan Isdeelen, welke niet overwegend katholiek zijn, brengen op het publiek terrein Wij meenen deze vraag ont kennend te moeten beantwoorden. Er is echter nog een tweede vraag Zal het niet stuitend zijn voor het Katholiek gevoel, indien hetgeen voor een geloovig Katholiek het heiligst is, wordt prijsgegeven aan aantasting, aan verzet, ja aan onverschilligheid van andersdenkenden Eu is het niet, van Katholiek standpunt bezien, een gevaar lijke onderneming, de mogelijkheid te openen van het heiligste aan onstichtelij' ke incidenten te zien blootgesteld De redactie van het Utr. Dgbl. be antwoordt deze vragen bevestigend en Ik gluurde tusschen mijn oogleden door, en jawel, daar zag ik den zigeuner op zijn knieën kruipend naar me toe komen. Langzaam nadert hij doodstil als een gluipende kat, komt hij naar me toe ik zie zijn hand naar mijn jas tastenvoelend naar mijn bin nenzak, doch ook mijn hand was langzaam, heel langzaam naar mijn broekzak gegleden, mijn vingers tasten door de ringen van mijn boksijzer, en plotseling sprong ik op; gaf mijn be lager een geweldigen klap tegen zijt hersens, zoodat hij bewusteloos neer- tuimelde. Fehrenbach was ook reeds op de been, hij had No.2, mijnheer de klarinet speler, Bij zijn kraag, en deelde ont zettende klappen uit. Door het rumoer was de vrouw evem- eens ontwaakt. Het duurde slechts een oogenblik of ze had den toestand over zien, als een furie kwam ze op me af, gillend, en brallend „Je hebt me man vermoord". Ze was dan ook niet ver van de waarheid af, want het individu lag star en strak op den grond, zich niet meer bewegend, ten prooi aan een be- concludeert Met de Confessioneele Vereeniging zijn wij het eens, dat van liet Christelijk, historisch dat wil zeggen van het Prote.-tanisch-eh'ristelijk beginsel van onze natie niet mag worden afgeweken door een vergunning, die geen eisch vormt van liet Ka' holiek geweien, en liet geweten van andersdenkenden ge weld aandoet Het Belgische eindpunt. De doorgaans goed ingelichte Brus- selsche correspondent van de Gazette de Huy seint aan dit blad Het Belgische standpunt in zake de Wielingen is hel. volgende Sotiveréi- nileit van België over het Nauw, vrije doortocht door de Wielingen van de zich naar Vlissingeu of andere Nederi landsche haveii9 begevende schepen, re geling van deze kwestie te zamen met die van de Westerschelde. België zou niet alleen het vrije gebruik van de Schelde voor de handelsschepen, maar ook voor zijn oorlogstichielje opeischeu. In zekere kringen, zoo zegi de cor respondent verder, vleit men zich met de hoop, dit, waar het gezag van Bel gië op internationaal gebied sedert een jaar heel wat is toegenomen, zijne ge matigde en recbtmaiige aanspraken thans meer kans hebben dan vroeger, door zekere groote geallieerden te worden gesteund. In ieder geval kau er nooit aan worden gedacht, het ontwerp van 1920 zonder belangrijke wijzigingen te onderteekenen. De Kerk te Nisse. In het „Bulletin van den Nel. Oud- heidk. Bond" vinden we van de hand van den heer Jacob Pos een belang wekkende beschouwing over het Middel- eeuwsche beeldhouwwerk in de oude kerk der Ned. Herv. Gem. te Nisse welke thans wordt gerestaureerd onder leiding van den architect H. v. d. Kloot Meyburg, waarover we indertijd reeds uitvoerige mededeeling hebben gedaan. We lezen in dit a-tikel o.m. „Bij het tongewelf van het koor valt thans weer op het rijk gepoliehromeerde beeldhouwwerk. Niet alleen de Apostel beelden, Apostelkoppen en wapenschil den zijn gepolichromeerd, maar ook de graden en gordingen. Het beeldhouw werk is niet eei los voorwerp, dat in de kerk geplaatst is, maar vormt een geheel met de architectuur. In vorm en kleur zijn de beeldeu het rijkst bewerkt, maar door de versiering der graden en gordingen worden ze tot een geheel verbonden. Uit de hoekpunten der koor- afsluiting, en zijdelings boven en in 't midden tusschen de vensters stijgen de graden op en worden te halverhoogte en in 't midden door de gordingen gekruist. De graden en gordingen zijn door een pijlvormige verdeeling, afwis selend in blank, rood en zwart, of alleen blank en zwait gepolicbro- meere. Deze bij de graden schuin naar boven oploopende, en bij de gor dingen voorwaarts schuivende lijnen der versiering geven aan het gewelf wusteloosheid. Met moeite hield ik haar handen vast. Fehrenbach wilde me juist ter hulp snellen toen een nieuwe vijand ons kwam belagen het was de hond die me naar de keel vloog, aangehitst, door het wijf, met een „Bijt 'm z'n strot af". Een welgemikte klap van Fehrenbach stelde ook dezen vijand buiten gevecht. We trachtten de vrouw met woorden tot kalmte te brengen, wezen haar erop, dat wij niet de aanvallers, maar de aangevallenen waren, brachten haar aan het verstand, dat zoo zij niet oogenblikkelijk kalm wilde zijn, wij naar de „Politie" zouden gaan. Dit werkte als olie op woeste baren, ze brak in een wanhopig snikken uit, en wij wellicht was het niet edel van ons, zochten een goed heenkomen.... weg van deze hel van ontucht en mis daad van jammer en ellende. Zwijgend liepen we voort, den weg naar de stad weer in, bezield met ge mengde gevoelens van verontwaardi- ging-afschuw, doch ook van medelijden, voor deze uitgeworpenen, paria's der Maatschappij. De klok sloeg één, toen wij in het beweging en leven. De graden vormen met hunne achter zijde een gedeelte van de zware span ten der bekappirg, aan de voorzijde zijn ze rond, met in 't midden een weinig vooruitspringenden.''mallen band en aan weerszijden een schuine lijst als o.ergaug tot den hemel. Naar beneden gaan ze over in vierkant bont eau 25 C.M., als muurstijlen dienst doende. Uit het vierkante hout van deze muurstij len zijn de 85 c.M. hooge apostelbeel den uit één stuk gesneden. Ze staan in nissen, van voien en aan beide zijden vrij, op consoles rustende, met den rug tegen den achterwand leunende en van boven door baldakijns afgedekt. Aan de vierhoekige begrenzing van het door de architectuur aangegeven hout blok, was de beeldhouwer gebonden de lichaam8deelen en attributen moes ten alle binnen den gegeven omtrek- vorm van het hout blijven. Op meester lijke wijze heeft hij de oplossingen gezocht en» gevouden, en daardoor monumentaal beeldhouwwerk geleverd. De figuren hebben door de behandeling in groote vlakken architectonische vormen. Bij al de sierlijke en gevoelig doorgewerkte onderdeelen zijn de groote massa's niet verloien gegaan, maar be palen deze de verhoudingen tegenover de architectuur." Verkiezings-muziek. Te Amsterdam is Zondag door de soc. democraten en de moderne vak beweging een groote betooging gehou den tegen de reactie, waaraan door ruim 40000 personen werd deelgenomen Door verschillende sprekers werd het woord gevoerd o.m. door inr. P. J. Troelstra, die zeide dat ten aanzien van den achtureudag de arbeiders den toestand nog eens onder de oogen zullen moeten ziende toenemende werkloosheid maakt het twijfelachtig of den achturendag behouden zal kun nen blijven. Wat loonsverlaging betreft zeide spr. dat, als de ondernemers millioenen winst maakten, de arbeiders zich deze niet zouden getroosten. Natuurlijk moet de arbeider zich iets aantrekken van den stand van het bedrijf, maar dan moet de arbeider ook medezeggingschap in het bedrijf krijgen. Overigens meende spr. dat niet in inkrimping, maar in uitbreiding van de eischen der arbeidersklasse de toe- komst der maatschappij ligt. De onderwijzers en de ambtenaren moeten hun teleurstelling wreken aan het kapitalisme en aan de regeerings- meederheid. Niet in pogingen om nieuwe krachten aan het onderwijs te onthouden ligt de verlossing, maar in de versterking van de macht der s.d.s.p. in het parlement. VerkiezingsmuziekTarara bumdejél, dit laatste De Amsterdamsche Wethouderskwestie. De Christelijk-Historische raadsfrac tie heeft, naar het Hbld. meldt, aan de overige Amsterdamsche rechtsche raadsfracties meegedeeld, uit het over leg betriff'ende de verdeeling der wet houderszetels te zullen treden, wanneer niet tevens de Vrijheidsbond daarin wordt betrokken. Het toenemend drankgebruik en dt meerdere vrije tijd. De Nat. Commissie tegen het Alco holisme heeft, met de 5 landelijke vak centrales, een enquête ingesteld, cm te ervaren wat de arbeiders opgeven als hun oordeel over het slerke-drankge- bruik in hun kringen en over den invloed van den meerderen vrijen tijd in casu. De samenvattende eindconclusies van het rapport Inidden le. De -toename van het gebruik van sterken drank in arbeiderskringen schijnt niet zoo groot, dat ze bij een groot percentage onzer rapporteurs (uil die kringen) verontrusting wekte, allhaus vermelding vond (24.19 pCt. van de ingekomen antwoorden vermeldt ze) 2e. die toename schijnt in de groote sleden (behalve A msterdam) ietwat dut delijker aanwijsbaar te zijn^ dan in hei overige deel des lands 8e. die toename wordt bij jonge vaker vermeld dan bij -oude arbeiders 4e. vermeerdering van het geldloon (vooral bij de jongeren, die niet een evenredig hooger kostgeld betalen) wordt vaker als oorzaak aangegeven van die toeneming dan de meerdere*'vrije tijd. Rijkssteun aan Zaandam. De regeering heeft zich bereid ver klaard aan de gemeente Zaandam op haar gedaan verzoek een kasgeldleening ad f2.500.000 op langen termijn te verstrekken tegen een rente van 7 pet. 's jaars. De regeering heeft daarbij echter als voorwaarden gesteld le. niet tot buitengewone uitgaven besluiten, zonder dat de zekerheid be staat dat de leening daarvoor geplaatst zal kunnen worden 2e. geen verhooging der gewone uit gaven zonder aanwijzing der middelen tot bestrijding, met zekerheid dat ze voldoende zullen zijn ter dekking 3e. verhooging van de tarieven der gemeentebedrijven, zoodat een redelijke winst aan de gemeente komt. 4e. Dat de gemeente, zoodra het geschokt vertrouwen van het publiek in het financieel beleid der gemeente is hersteld een geldleening zal uitgeven ter aflossing van deze kasgeldleening. Verder heeft de regeering zich het recht voorbehouden met inachtneming van 3 maanden de leening op te zeggen, den rentevoet te allen tijde te verhoogen en een eventueele uitkeering uit de oor logswinstbelasting of andere uitkeerin- gen in mindering te doen strekken van voormelde leening. B. en W. stellen voor, gezien de noodzakelijkheid, om deze voorwaarden te aanvaarden. Tweede-Kamerlid. Bij de Tweede Kamer is thans van den heer W. H. de Buisonjé (Vrijheidsb) bericht ingekomen, dat hij bedankt ais lid van de Tweede Kamer. De heer De Buisonjé zal worden opgevolgd door mej. Joh. Westerman, hoofd eener school te Den Haag. stikdonker, op de verb ten markt stonden. „Da's me een mooie boel", mopperde Fehrenbach, „ik heb niet vee] zin om den geheelen nacht op straat te blijven wandelen". Ik was het hartroerend met hem eens, en op raad van een voor tijslen- terendeu agent, togen wij naar een klein logement, waar ons, na herhaald bellen- niet opengedaan werd. Nogmaals trokken we als bezetenen aan de schel. Thans met resultaat. Een raam toch werd op de eerste étage opengeschoven, en een schelle vrouwen stem riep ons toe „Mot de bel kepot We beduidden haar dat zulks niet in onze bedoeling lag, en verzochten om logies. „Hebbe jullie centen „Wat kost et P* vroeg Fehrenbach. „Vijf en sevetig sent de man". „Kan het niet voor zestig opperde ik. „Nee 1" „Nou goed dan". ik hoorde haar tegen haar man zeggen, op antwoord op diens vraag wie we waren, „een paar armoeizoaers". We kregen een kamertje, waarop twee kleine roestige ledikanten, e«n miniatuur waschtafeltje, waarop een dito waschstel, een ijzeren kam lag, met eea vies stukje zeep, op een ge barsten schoteltje. Het geheel werd fantastisch besche nen, door een kort stompje kaars. Niets bedekte den vloer. Een portret van H.M. de Koningin en Z. K. H. de» Prins, in een lijstje wat vroeger ver guld was geweest, hing als eenig sieraad aan den wand Vriendelijk lachte Z. K. H. ons toe, als wilde hij zeggen, „zijn jullie nog niet genezen Langzaam kleedden wij ons uit, we sloegen de roode gewatteerde deken op, waaruit naargeestig eenige vieze vlok ken zwart vulsel puilden. De lakens, want heuscli, we hadden een laken op ons bed, zullen vroeger wel eens gewasschen geweest zijn, maar dan toch héél, héél lang geleden. Ik blies het eindje kaars uit, doch hoorde na eenige oogenblikken Fehren bach in zich zelf mopperen. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1