Dinsdag 7 Juni I92S Wascli sself Uw truien N°, 66. 108 jaargang. abonnement DE BIOSCOOP. Buitenland. Ingezonden Mededeiling. Binnenland. Stadsnieuws. Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naaml. Vennootschap Goesclie Courant ADVERTENT1ËN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 1—10 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Etcenweus Eoss' Dmlikers- en Uitgerersbsdrflf. Advertentiën worden aangenome tot 12 uur voormiddag. COURANT (Slot.) Wij hebben nog onlangs een Chi- neescli drama zien opvoeren, waarin honderden zonen van het Hemelsche rijk in hun nationale dracht zich door de straten van een Chineesche stad bewogen Men zag de Chineesche woningen, de zonderling gevormde schepen, de draagstoelen, de door vlugge koelies getrokken rijtuigjes, men kon wanen een stadsbeeld van Peking oi' Kanton voor zich te zien. En toch was'dit een Duikche film, toch was wellicht het tiende deel der daaraan medewerkenden niet van Chi neesche nationaliteit en was de Ooster- sche omgeving niets dan de schepping van een bekwaam architect, die met hout, verf, doek en steen een bewon derenswaardige imitatie had gegeven. Wij vertellen daarvan iets om te doen zien welke groote kapitalen voor het samenstellen van een enkele film benoodigd zijn. Want waar al dit geld door de bioscoop bezoekers met rente en winst weer moet terugbetaald worden, krijgt men eeuig begrip van de honderddui zenden die een dergelijke film te aan schouwen krijgen vóór zij als afgewerkt en verouderd weer fdoor andere tril - beelden wordt verdrongen. En al die honderdduizenden nemen hun indrukken met zich mede. Is liet wonder, dat men al heel spoedig ingezien heeft, dat deugdelijk toezicht noodzakelijk was wilde men niet de groote massa van het volk aan verderfelijke invloeden bloot stellen, dat de strijd aangebonden werd teg-n de trilbeelden die er op bere kend waren sensatie te wekken, de misdaad te verheerlijken en te propa- gandeeren, de onreine gedachten te versterken door zinneprikkelende vcr- tooningen Allereerst natuurlijk was het nood' zakelijk de jeugd voor den verderfe- lijken invloed der minderwaardige films te beschermen en in tal van plaatsen is een keuringscommissie in lift leven geroepen die beoordeelen moet of een bepaalde film al dan niet voor minderjarigen vertoond zal mogen w rden. In die keuringscommissie in vele gemeenten is het keuringswerk nog aan de politie-autoriteiten opgedra gen hebben dan burgers zitting, die zooveel moge ijk de verschillende politieke- en godsdienstige volksgroe pen vertegenwoordigen. Zij stelt vast of kinderen al dan niet tot de vertooning van de op te voeren filmwerken mogen worden toe gelaten en bovendien geeft zij in vele plaatsen tevens haar oordeel over de wensclielijkheid van vertooning voor volwassenen. Soms heeft zij ook het recht deze vertooningen te verbieden, ai heeft het protest van burgers die geen censuur van hun medeburgers wenscheu over wat zij al dan niet mogen aanschou wen, haar ook die bevoegdheid wel weer ontnomen. Maar ook in dat geval heeft een dergelijke bioscoop-commissie bet voor deel, dat zij den burgemeester op merkzaam kan maken op de voorge nomen vertooning van minderwaardige films, zoodat hij, krachtens artikel 188 der Gemeentewet, tijdig dergelijke voorstellingen, als zijnde strijdig met de openbare orde of de zedelijkheid, kan verbieden. Natuurlijk moet op de beslissing van een bioscoop-commissie voor den theater-directeur steeds hooger beroep openstaan, opdat hij niet de dupe wordt van de uitspraken van een groep burgers die zijn bedrijf wille keurig zouden kunnen benadeelen. Dat de filmkeuring een veelomsat- tend werk is wordt natuurlijk het meest in de groote steden ondervon den, waar dank zij liet ernstige werken der keuringscommissie, het gehalte der vertooningen op steeds hooger peil komt, zoodat in vele gevallen reeds van een opvoedende werking van de film gesproken kan worden. Dat de staatscommissie voor het bioscoop-vraagstuk de verfooningen voor kinderen aan strenge keuring onderworpen wenscbt te zien spreekt van zelf. Zij heeft ook voor volwassenen toe zicht noodig geoordeeld opdat liet aan schouwelijk onderwijs dat de film biedt niet langer een speculatie op de be- I geerte van het in beeld zien der mis- I daad zal kunnen zijn. j De staatscommissie pleit voor keu- t ring van eene commissie die zoo goed mogelijk alle geestelijke stroo- mingen vertegenwoordigt eu welke commissie dient te waken tegen de gevaren welke de zedelijkheid en de openbare orde bedreigen. Zoo zal dan de Rijkskeurings-eom- raissie de taak van de tegen over treding van openbare orde of zedelijk heid wakende overheid op het bioscoop terrein overnemen en de schifting van toelaatbare en ontoelaatbare vertoonin- gen zal zeker aan alleszins gevoegde beoordeelaars worden toevertrouwd. De groote macht van de film wordt door niemand ineer ontkend. Meer dan ooit staat onze tijd in liet teeken van de bioscoop, heeft het le vende beeld de macht de gedachten van het geheele volk in een bepaalde richting te leiden. Die richting moet een opwaartsche zijn. De film zal, meer nog dan tot dus verre haar onschatbare diensten moeten bewijzen voor algemeene ontwikkeling van het volk en voor geleidelijke ver- liooging van liet peil zijner bescha ving. T. EEN NIEUW GELUID. De nieuwe Duitsche minister 11 n herste', dr. Walter Rathenau, de be kende. economist, die zich ook naam heeft gemaakt doordat hij in den oor log de grondstoffen zoo voortreffelijk heeft georganiseerd, heeft bij zijn eerste rede in den Duitschen Rijksdag een nieuw geluid laten booren, dat de Frauscben zeker wel als naclitegalen- zang in de ooren moet klinken. Hij is de eerste Daitsche minister die gezegd heeft dat zijn land de zware taak, die het door de overwinnaars op de schouders is gelegd wel kan en moet aanvaarden en (lie zich niet heeft uitgepnt in het slaken van jammerklachten, gelijk zooveel zijner voorgangers. Hij bleek een open oog te hebben voor de moeilijkbeden waarin Frankrijk zich bevindt en eerbied voor liet werk van het Fransche departement an wederopbouw. Het is een feit, zoo zei hij, dat 3.3 millioen hectare van zijn gebied ver woest is; dat 370.000 huizen bescha digd en daarvan 300.000 volkomen vernield zijn dat zijn schulden ge weldig zijn toegenomen en dat zijn handelsbalans een passieve is? Dat Frankrijk zich echter thans op geweldige en zeer behartigenswaardige wijze heeft ingespannen om met den wederopbouw ernst te maken, dat blijkt uit de volgende cijfers Het is het Fransche dept. van wederopbouw gelokt van de locnal- spoorlijuen en de bruggen 60 pet. te herstellen, van de fabrieken 30—10 pCt., van de mijnen G pCt., van de huizen echter slechts Sj pCt. Daaruit blijkt, zeide spr., dat de wil tot den wederopbouw werkelijk aan wezig is en uit de onderhandelingen der jongste dagen meent hij te mogen opmaken, dat ook de ernstige wil bestaat, den wederopbouw met Duitschland te zamen te onder nemen. Ten slotte zeide spreker „Er bestaat een wond aan het lichaam van Enropa. Niet spoediger zal de vrede zijn intrede in de wereld doen, dan wanneer deze wonde zich heeft gesloten. Het is de wond van den graal-konlng Amfortas, die alleen genezen kan door aanraking met de speer, die do wonde sloeg. Zij zal het symbool zijn voor de verhouding der volken onderling. Derhalve gaat het niet alleen om de technische taak van een wederopbouw, niet om de ver vulling van een economische belofte, maar om een autonome op zich zelf staande taak, waarbij het er niet op aankomt, hoe zij is ontstaan, maar dat zij er is en vervuld moet worden. (Rechts kreten van feuilleton-minister). Het gaat alleen om een door Duitsch- land te vervullen taak. Deze heeft de eigeuschap, dat zij niets inhoudt, dat onze partijen, onze beroepen en onze standen scheidt. By deze taak z\jn wij allen in Dnitschland betrokken. Wij hebben de medewerking der arbei DE LEVER'S ZEEP-MAATSCHAPPIJ, VLAARDINGEN. P«brl)cnn<e van Sunlight Zeep. ders, der industrieelen en ook der land bouwers nocdig en niet in de laatste plaats ook die van het oud-Duitsche handwerk. Allen ziju tot dit werk ge roepen. Het werk moet geschieden (lev. bijval)''. Het is geen wonder dat de Fransche bladen over de redevoering goed te spreken zijn en deze de eerste waarborg voor Frankrijke veiligheid achten. In Duitschland zijn de bladen die aan de zijde der Duitsche volkspartij (conservatief) staan zeer onvriendelijk; daar tegenover staat dat de onafhan kelijke socialisten instemming betuigen en één der beide partijen moet de stok zijn waarop de regeering steunen kan. De democratische bladen en de Vor- wiirts (soc, dein.) zijn buitengewoon vriendelijk en het Berliner Tagblt vindt dat deze redevoering in het buitenland die atmosfeer zal voorbereiden, die voor Duitschland noodzakelijk is. Bij de stemming over de motie van vertrouwen in de regeering is deze tenslotte, na tal van besprekingen in den boezem der partijen teneinde te voorkomen dat de regeering in moei lijkbeden zou komen, aangenomen mrt 813 tegen 77 stemmen. Tegen stem den de communisten en de Duitsch nationalen, terwijl de Volkspartij zich van de stemming onthield. Het belangrijkste nieuws kort samen» gevat is wel dat de Pruisische be- grooting aan inkomsten 4,8 milliard meer aanwijst dan het vorig jaar, dat de Engelscbe troepen het Noord- Oosten van Perzië thans volkomen ontruimd hebbendat het aantal werkloozen In Engeland op 27 Hei 8,186,800 bedroeg, tegen 2,077,722 een week geledendat de Poolsche opstandelingen trachten om, voordat deEngelschen zich in den strijd mengen, hun machtsgebied aanzienlijk uit te breiden, hierbij zijn zij in botsing ge komen met de Franscben en met de reeds gearriveerde Engelsche strijd krachten. De Engelsche regeeriög heeft aan de mijnwerkers laten weten, dat van haar geen verdere oplossingen van hel conflict zijn te wachten. Te sterke toeneming der bevolking. EcoDomisch-Statistische berichten zijn blijkens een artikel van den heer O A. Verrijn Stuart, ontdaan over den voorloopigeu uitslag der volks telling, in het bijzonder over het per cent van den bevolkingsaanwas. Die aanwas van 1.42 percent komt niet alleen op dit oogenblik van na-oor- logscrisis ongewenscht, maar zij is op den duur onhoudbaar, volgens het blad. Ze beteekent toch een verdubbe ling van de bevolking in 49.16 jaar, indien zij regelmatig doorgaat. Over een eeuw zou ons land op die manier 27.5 millioen inenschen en over twee eeuwen 110 millioen zielen moeten onderhouden eu huisvesten, hetgeen onmogelijk is. De schrijver ziet dan ook maar twee uitwegen vermeerderde sterfte of verminderde geboorte. Den eersten weg zal niemand, meent het blad, begeerlijk willen noemen, zoodat daling van het geboortecijfer de oplossing zal moeten brengen van het benauwend probleem, hetwelk in de cijfers der volkstelling besloten ligt. De auteur is verder nog getroffen door de verdere daling van het over schot aan vrouwen. Per 1000 mannen in 1909 nog 1021 vrouwen, in 1920 nog maar 1014. Aangezien de geslachts verhouding der geborenen juist omge keerd is (5 percent meer jongens) bewijst dat, dat de vrouw betere levenskansen heeft eu dat de deel neming der sexen aan de immigratie- beweging ongelijk is. Verder dient het begrip „zwakke geslacht" te verdwijnen. Nagenoeg op alle leeftijden blijkt het vrouwelijk geslacht meer weerstands vermogen te bezitten dan het manne lijk, waarbij merkwaardig is, dat d^ daling der sterfte meer aan de man nen dan aan de vrouwen is ten goede gekomen. Het vrouwenoverschot zou dan ook toegenomen ziju, ware het niet, dat de zooveel aanzienlijke daling van de vrouwensterfte dit had belet. Verlaging stemver leening. Naar het „Volk" meldt heeft de minister van arbeid aan de gemeente besturen een circulaire gericht, waarin hij meldt dat na 4 Juni de steunre geling voor werkloozen met plm. 10 pet. verlaagd zal worden. De Zeeuwsche Landbouw-Onderlinge. In het hotel Prins van Oranje te Goes, werd op 3 Juni 1921 de Alge meene vergadering gehouden van de Zeeuwsche Landbouw-Onderiinge onder leiding van den heer H. A. Hanken te Wilhelminadorp. Uit het jaarverslag over 1920 blijkt, dat op 31 December waren aangesloten 1161 landbouwers. Er hadden in 1920 plaats 499 on gevallen. Hieronder waren 8 patroons- ongevallen en 5 gevallen van bedrijfs- ziekten. Geen der ongevallen had den dood van den getroffene tengevolge. Van de 16 gevallen, die een invalidi- teitvan langer dan 2 maanden tengevolge hadden, gaven er 5 aanleiding tot toekenning van een blijvende rente. Van de overige 11 gevallen zijn 7 der getroffenen reeds wed er hersteld, terwijl bij het ter perse gaan van het verslag nog 4 gevallen in behandeling waren, in hoeverre het noodig zal wezen aan deze getroffeneu een blijvende uitkeering toe te kennen, valt op het oogenblik niet te zeggen. Als oorzaken van de ongevallen worden genoemd Voertuigen 30, paarden 57, hoornvee 12, varkens 1, landbouwmachines 34, val van het slachtoffer 36, val van het voorwerp 12, beknelling 16, krachts inspanning 77, snijdende werktuigen 69 en diverse oorzakeu 181, terwijl tenslotle| vier der aangegeven ongeval len bleken niet als bedrijfsongeval te kunnen woideu beschouwd.- De onkosten, die voor de patroons op deze veizekering komen, bedragen over bet jaar 1920 f 0,99 per f 100 jaarloon. Voor deze kleine uitgave worden ook de geldelijke gevolgen van de zwaarste ongevallen gedekt. De ziekteverzekering voor het in wonend personeel heeft zich in het verslagjaar wederom uitgebreid. Het aantal deelnemers steeg tot 671. De gemiddelde kosten per verzekerde be droegen met inbegrip van administra tiekosten f 6,12 per jaar. Wijkverpleging. Met hartelijken dank ontving de Penningmeester van de Wijkverpleging f 5,voor verleende hulp, terwijl de zuster nog f 2,50 ontving. Benoemd. Tot lid der commissie, belast met het afnemen der examens voor de Fran, sche taal in 1921, is door den minis ter benoemd de heer S. A. Leopold leeraar aan de R. II. B. S. alhier. Rijkslandbouwfroefstations. Met ingang van 1 dezer zal als voorzitter van het college van direc teuren der Rijkslandbouwproefstations optreden dr. J. C. de Ruyter de Wildt, alhier. Stukken voor den Gemeenteraad. Ingekomen stukken. Ingekomen zijn o.m. Jfa) Een verzoek van L. de Clercq, alhier, tot spoedige demping van de put grenzend aan de Oostzijde van zijn hotel (Tivoii), daar de toestand door het warme weder steeds onhoudbaarder wordt. b) Goedkeuring van diverse raads- besluiten o.m. van het besluit tot machtiging van B. en W. tot het aan gaan van een geldleening ad f 75000 tegen ten hoogste 7 pCt. en van het besluit tot het sluiten van een leening voor den bouw van middenstands- woningen groot f 112,400 tegen 58/i pCt. c) Verzoek van dhr. P. van Iwaar- den om de straatlantaarn staande voor bet huis van dhr. Dr. Jenny Weyer- man, hoogstens 5 M. in de richting van de spoorlijn te verplaatsen. Afschrijving belastingen. Afschrijving van schoolgeld verzoe ken B. Blomaard, A. W. A. Ross en M. den Boer; van H.O. Wed. J. Veer- hoek, L. Roos en C. J. van der Veen. Verzoeken om eervol ontslag. B. en W. stellen den Raad voor om op hun verzoek eervol ontslag te verleenen, aan den heer G. Kieft als vakonderwijzer in de gymnastiek aan de O.tf. school voor M.l'.L.O. en school B, met ingang van 1 September a.s.aan den heer E. Frenkel, als leeraar aan de Avondschool voor ambachtslieden (onmiddellijk)aan mevr. J. M. van den DoolVan der Harst, als vakonderwijzeres in de hand werken aan de beide openbare lagere scholen, (ingaande 1 September a.s.) Oudercomrnissie. B. en W. stellen den Raad voor om aan elk der beide oudercommissies toe te kennen een toelage van f 10 per jaar fvoor bureau-behoeften enz.) zon. der verplichting tot verantwoording. Toelage Schoolcommissie. B. en W. geven den Raad in over weging aan de commissie vaa plaatselijk toezicht op het Lager onderwijs een jaarlijks bij de vaststelling der begroo. ting te bepalen som uit de gemeente kas toe te leggen zonder verplichting" tot verantwoording en voor liet jaar 1921 aan de commissie een toelage te verleenen groot f 100. B. en W. meenen dat het de meeste aanbeveling verdient dat de commissie vrijheid verkrijgt, de gelden op de door baar bet meest deugdelijk geachte wijze aan te wenden, ze onderling te verdeelen bij wijze van presentiegeld of belooning aan een of méér harer leden voor gedane werk zaamheden, of ze voor een ander doel in het belang van het onderwijs te besteden.

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1