N° 64 Donderdag 2 Juni 1921 lo8 jaargang. Drie maandea Schoiar, BuitenJan tt. 12 FEUILLETON. Binnenland. jpr ovmcie-Nieuws. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, builen Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. «OME Uitgave Naanil. Vennootschap Gotfclie Courant ADVERTENT1ËN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 1—10 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeuwetts Ross' Drukkers-en Uitgevershedryf. Advertentiën worden aan genome tot 12 uur voormiddag. COURANT ONBEGRIJPELIJK. l)e cers'e Engelsclie troepen, die in Opper-Siiezië de orde moeten gaan herstellen, zijn op hun reis te lSreslnu toegej nicht ats bevrijders. Er is geroepenl.eve Engeland en vrouwen en kinderen boden klaprozen aan. De bedoeling zal wei niet geweest zijn om de tommies er aan te herinneren dat ze naar een plekje gaan waar de slagen vallen. „Leve Engeland I" Hoe kort is bet nog geleden dat instede van dezen heilweusch het „Hott strafe England" Jen Duitschers op de lippen lag. Toen werd over het perfide Albion gesproken. Thans worden de inwoners van het land, waarvan de regeering enkele jaren geleden de blokkade-politiek, dat wreede nithon- geringssysteem toepaste op een geheel volk en aldus traeht'e geheel Duitsch- land tot een concentratiekamp te maken, als vrienden ontvangen en kust men de hand die gekastijd heeft. Het Duitsche volk blijkt in deze niet haatdragend te zijn, dl' gemoedelijke raensch vergeet siltl. Maar laat de entente dan dit voorbeeld ook volgen en een streep halen door wat Duitschers in den oorlog hebben misdreven. Opper-Silezië ligt Duitschland na aan het hart, het is gebleken uit de grootsche betoogiug, Zondag te Berlijn gehouden, waaraan door alle partijen werd deelgenomen. Maar Shylock- Briand wil met fel begeeren dit pond vleeach uit de borst van zijn tegen stander snijden. De Fransche regeering wil niet weten van het Itaüaansche be middelingsvoorstel, dat door Engeland wordt gesteund, en dat hierop nrerkomt het onbetwist Duitsch gebied onder Duitsch gezag, het Poolsche onder Poolsch zal stam, terwijl daartusschen een onzijdige, zóne zou worden afge bakend, waar door geallieerde troepen de orde gehandhaafd moet worden Voor die „betwiste" middenmoot is men wel te vinden, maar niet voor den Duitscben kop de Poolsche staart wordt daarom maar op den koop toe geweigerd, vermoedelijk als zijnde te klein. „Frankrjjk wil verder dat de eeuwige commissie van deskundigen" een oplossing zal voorbereiden, waarover door den Oppersten Raad een beslissing zal worden genomen. Engeland is tenslotte accoord gegaan met dezen eisch, maar drukt tevens den wensch uit, dat de Opperste Raad nog deze week te Boulogne zal bijeen komen om de commissie te benoemen, die dan tenslotte zal uitmaken wie het neusje van den zalm O. S. krijgt. Onbegrijpelijk is het ook dat de Engelsche mijnwerkersstnkiug zoo lang voortduurt, dat men maar geen middenweg kan vinden waarop werkgevers en werknemers elkaar kun nen ontmoeten. Welk een geweldige schade is door deze staking aan mijnen en industrie toegebrachten door het productie verlie w .rdt tenslotte liet gcbeele volk getroffen daar, als de DOOK C. DE B L IJ. De kachel werd buiten de deur ge zet, en even later werd een brandende dito, al rookend uit de kamer naast aan gehaald, van een mede-student. Een kwartier daarna komt een jong- mensch met twee flesschen wijn onder den arm, ons volgepropt vertrek binnen. P i/O, is mijn kachel hier, dat dacht ik al, ik heb een paar flesschen wijn ru, meegebracht, want ik hoorde dat jullie bezoek had." Met een luid hoera, werd deze rede' voering begroet Het duurde niet lang, of meerdere studenten, kwamen aandragen met flesschen portwijn, wisky enz. Er heerschte een zeer geanimeerde stemming, en menig prosit werd uit gebracht. Plots een tikje op de deur„Een pakkie voor meneer op den Berg, van uwes tante," zei het schuchtere dienst meisje. Vier groote boterletters kwamen te voorschijn. Fluks aan stukken ge sneden, rondgedeeld en weggespoeld brandstol duurder wordt, alles in prijs stijgt. Begrijpelijkerwijze heeft men naar een ander stookmiddel gezocht, de mensch is steeds vindingrijk, als hij in het nauw zit, en zoo gaat dan het ongeluk nog wfi eens vergezeld van een gelukje,en uien heeft gebruik gemaakt van stookolie. Deze wordt nu iu de fabrieken meer en meer gebezigd en omdat Zaterdag de prijs met onge veer een stuiver per liter is afgeslagen is het stoken van petroleum alweer voordeeliger geworden. Nog een an- der voordeel is dat, waarover een medewerker van de Evening Standard schrijft die opgetogen is over rookloos Londen, rookloos, dank zij de mijnwer- kersstaking. De lucht is er nu sedert eenige weken even helder en zuiver als in New-York. Boven op een bus kan men nu 18 K.M. ver zien tot waar de krans van hoogten begint Op Fin- chley Road ontwaarde hij het Kris tallen Paleis, dat in den zonneschijn als een glazen bel op de hoogten van Surrey glansde. Hoevelen onzer, vraagt de medewerker, wigten dat de kleur van Londen overheerschend rood en grijs is en dat de Londensche huizen er even vroolijk en vriendelijk uit kun nen zien als huizen aan zee iu Frank rijk De heele stad van haar kern tot haar uitersten rand is zindelijk. Het is, alsof Chicago, plotseling zich schamende over zijn vuilheid, in New- York veranderd was. De hoornen blijven groen, omdat er geen roet op de blaren valt. Geen toet op de bldren, maar wel roet in 't eten. Lloyd George vindt dan ook dat de staking thans lang genoeg heeft geduurd en heeft aan de leiders der mijnwerkers gezegd, dat, zoo men niet tot overeenstemming kwam, er een wellevende maatregel zou worden ingediend om een regeling door een. eeheiilsrechterlijbe be slissing at to dwingen. Hij stelde een leider der kolendelvers gerust door te verklaren dat de mijneigenaren eveugoed in de kast zouden gaan als zij een regeling in den weg stonden, als de mijnwerkers. Dus geen klasse- justitie. Het wordt thans mogelijk ge acht dat de mijnwerkers aan het werk zullen gaan bij een loonsverlaging van 2'/z shillingde regeering zou steu nen met 10 raillioen pond sterling en dezen steun over vier maanden ver deelett zoodat deze tot einde Sep tember zou duren, wanneer de kolen vraag voor den winter een opleving van de mijnnijverheid doet verwachten. De mijneigenaars dringen vooral aan op verhooging der productie en zien daarin de oplossing der moeilijkheden. Het voornaamste overige nieuws „in een nutshell" is, dat de bekende econoom Walter Rathenau tot minister van herstel in Duitschland benoemd is dat een staking dreigt in de Engelsche kat ennij verheid, wegens een voor genomen loonsverlaging met 30 pCt, en dat daardoor een half milüoen arbeiders bniten werk zouden geraken en dat de tweede oorlogsscknldige, met een heerlijk glas Bourgogne. Ik geloof niet, dat ik de eenige was, die zich lichtelijk aangeschoten gevoelde. „Komaan lui", zei onze gastheer, „we gaan allemaal samen tante bedanken en een serenade brengen". Weer ging het in optocht door de stad. Wij voorop, ditmaal geaccompag neerd door een zeer muzikalen student, die een dwarsfluit -bespeelde, en twee, die in hun verhoogde stemming vruch- telooze pogingen aanwenden, om met hun mandoline muziek te maken. Op den Berg had een kindertrom meltje bemachtigd. Eerst werd op de markt halt gemaakt. Het publiek stroomde toe. De studenten collecteer den, terwijl wij verschillende melodiëu door elkander heen, ien uitvoer brach ten. Zij brulden „Vcor de Chineesche 'kinderen in Rusland, voor woninglooze studenten op Nova Zembla, voor een nieuw paard voor Sinterklaas enz. enz. Lezer, dien avond te Delft, zal ik m'n leven lang niet vergeten, het was het non-plus-ultra, van gekheid. Het aller- idioot8te moest nog komen. Plotseling stonden we voor een groot heerenhuis op een stille gracht Op den Berg had aangebeld. Hier woonde z'n tante. Hij ging naar binnen, gevolgd door eenige kornuiten. Oom was laat thuis gekomen. De familie zat nog aan tafel. Er hielp kapitein Muller tenslotte tot, zes maanden gevangenisstraf is veroordeeld. Het ligt in de bedoe'ing der entente om na afloop der processen eritiek uit te oefenen. Ontslag in massa. Bij invoering van de nieuwe legei- 1 organisatie zal het aanta! beroeps- onderofficieren van hel- leger met ruim 2000 worden verminderd (adjudant- onderofficieren, sergeanten-majoor ser geanten). De mijnwerkers. De gezamenlijke mijn directies in Limburg hebben het voornemen te kein nen gegeven, om met ingang van 1 Juli a.s. het bedrag van den duurte- bijslag, zijnde nu f7.50 per maand en per hoofd, tot f 5 te veriagen. Deze bijslag wordt ook door de gezinsleden der gehuwde mijnwerkers genoten. Daling der vrachtprijzen. Til het eerste kwartaal 1921 bedroe gen de- vrachtprijzen voor de binnen- schippeiij van Amsterdam naar Zeeland, uitgedrukt in percenten van het stan daardtariefin Januari 131 pet., in Februari 127 pet. en iu Maart 84 pet. i/Rad-je-me-maar" bedankt. Had-je-me-maar heeft uit eigen beweging bedankt als lid van den ge meenteraad. Een eisch van twee gulden per uur. Mr. A. J. M. Hendriks schrijft in „Bedrijfsorganisatie" Bij een groot bouwwerk van circa 400 woningen aan de Lutmaslraal te Amsterdam, was het geheele metsel werk der fundeeringsputten door de aannemers aanbesteed aan een groep van 20 metselaais en opperlieden, tegen een vastgestelde» prijs per 1000 verwerkte steenen en onder beding van wekelijksche verrekening. Per week werden aanvankelijk circa 115 000 ii 117.000 steenen verwerkt, tengevolge waarvan de werklieden ongeveer f 1.80 a f 1.85 per uur verdienden. Een mooi loon zou men zeggen. De bewuste werklieden waren echter van eene andere opvatting omdat zij h i. hier voor te hard moesten werken. Op een goeden dag stelden zij den aannemers den eisch dat deze, in afwijking van de getroffen regeling en ongeacht het verricht werk, hun een vast loon van twee gulden per uur zouden garan deeren. De aannemers konden dezeu eisch niet inwilligen. Gevolg was een sabotage van het werk gedurende eenige weken. De werklieden putten zich uit in het verrichten van allerlei onnoodig werk, zonder eenig nuttig resultaat. Als gevolg daarvan daalde het kwantum verwerkte steenen in de eerste week tot circa 40.000, in de tweede week tot zelfs beneden de 9000 het werk lag dientengevolge nagenoeg geheel stil. Toen de aannemers, ondanks dezen op hen geoefenden dwang, nochtans niet tot toegeven aan den onredelijken niets aaD, allen moesten even buiten komen luisteren. Er was een kleine verrassing, en jawel op een teeken, van Op den Berg, zetten we gezamenlijk de schoone melodie in „Ziet de maan schijnt door de boomen". Onthutst nam de familie deze hulde van den lieven neef in ontvangst. Deze was met eenige vrienden de eetkamer binnen gedrongen, zooals we later zonden merken. Toen Oom ons, hoewel zichtbaar tegen den zin van tante, uitnoodigde binnen even een glas wijn te komen drinken, zagen wij de gedeser teerde Jeden van het gezelschap, rondom den gastvrijen disch Ze hadden alles, ja letterlijk alles opgegeten, zoodat Oom, tante en ver dere familie, dien avond met een leege maag naar bed konden gaan Om 10 uur 's avonds namen wij van de leuke „studs" afscheid, hun belovend den volgenden dag terug te komen. Ze zouden ons dan op de kroeg intro- duceeren. j We wandelden door de langzaam leeg geworden straten, bespraken juist waar we zouden gaan logeeren, toen. „Goeie avond, hebbe jullie een goede dag gemaakt Het was onze vriend, de klarinettist, die ons aansprak. „Eoo, moal", antwoordde ik, 't gaat eisch bereid bleken, werd ten slotte het geheele werk verlaten, eeu zgn. staking geproclameerd en het werk besmet ver klaard, zoodat geen andere werklieden konden worden aangenomen. Een toe stand welke nu reeds eenige maanden voortduurt tot groote schade voor de aannemers van dit werk, maar niet minder ook voor de geheele maat schappij, welke hij de spoedige voltooïng van deze woningen zoo groot belang heeft. Ambtenaren der Prov. GriffiSn. Door de ver. van ambtenaren ter Prov. Griffie van Zeeland is aan alle ambtenaren van de Provinciale griffiën in Nederland een circulaire gezonden, waarin gepropageerd wordt de oprich ting van een algemeene vereeniging voor de ambtenaren der onderscheiden Prov. Griffiën. Onze nieuwe weermacht. Blijkens de mem v. A. betreli'ende het wetsontwerp tot regeling van den dienstplicht is de regeeriDg voornemens het bedrag voor aanvulling van hetgeen aan de artillerie-uitrusting ontbreekt voor 1922 te verhoogen van l'/s op 5 millioeu. Mr. Van Houten en mr. Lohrnan onderscheiden. De Senaat der Groningsche univer siteit heeft het doctoraat in de staatswetenschappen honoris causa ver leend aan de heeren mr. S. van Houten en jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman beiden te 's Gravenhage. De Senaat heeft daarmede "den levensarbeid willen eeren en de zeer uitstekende diensten den lande bewezen door deze heide grijze staatslieden. Kapelle. Nu ze „schoongemaakte zijn, meldt de N. Z„ blijkt hoezeer de kersen door de vorst en droogte hebben geleden, vooral de late, de beste soorten hangen zeer dun, wat voor zeer velen een groote schadepost is. Ook ds vroege peren zullen mede tengevolge daarvan zeer schaarsch zijn. Daaraan ziet men dat, al heeft een en ander prachtig gebloeid, men zijn reke ning nog niet kan maken. Hansweert. De rijksklerk bij den dienst der dir. belastingen de heer M. Dreve is van hier naar Goes over geplaatst. Borssele Maandag vergaderden de ingelanden van den Koningspolder. De rekening, die werd vastgesteld, beliep in ontvangsten f 948,93'/j, in uitgaven f 505,5s1/». Het goed slot was dus f 443,40. Het dijkgeschot zal bedragen voor de schotbare gronden f 8,90, voor de vroouen f 7,40 per H.A. De begrooting werd vastgesteld op een bedrag van f 1321,15 in ontvang In de Maandag gehouden ver gadering van ingelanden van den Cit— terspolder werden op de aanbeveling van Dijkgraaf geplaatst wel, en jij zelf „Nou, ik heb me self niet te sappel gebloaze, woar goan jullie noar toe f" „"We zoeke juist een sloapsteê, of logement, weet jij wat in de buurt „Mot 't een fijne zaak zijn 'k Geloof dat jullie 't een beetje voor de lol doen, anders sou je mein vemorrege die sente niet gegefe hebbe. „O, bedoel je 't zoo, maat, nou, wij hadde gisteravond een mazzeltje, en jij stond vemorrege zoo bed. te kayke, dat we jon die paar sente gegefe hebbe". Nou, 'k kon 't best hebbe, zoo niet ik goa venacht loseeren bij een kame raad in een woage, as je lust hebbe, is er voor jullie ook nog wel een ploatsie 1" Gretig namen we z'n aanbod aan, en zoo sliepen we dien nacht in een woonwagen Zoo zouden we dan, den tweeden nacht, van ons schooiersbestaan, in een woonwagen doorbrengen. Even huiten Delft was dit gastvrij oord verdekt opgesteld. Het deurtje was toegetrokken de luikjes gesloten. Op het kloppen van den klarinettist, hoorden we een dof gebrom van uit ons toekomstig nachtverblijf. „Wat mot je." „Ik ben het Derk, en briig nog 1. II. van 't Westeinde, 2. Jac. van 't Westeinde, 3. M. van 't Westeinde, en op die van plaatsvervangend dijk graaf: 1. J. van de Velde, 2. L. de Winter, 3. D. Geschiere. De rekening werd vastgesteld op bedragen van f 1618,65 in ontvangsten en f 1211,891/» in uitgaven. Het batig saldo bediaagt f 406,75 Meu stelde de begrooting vast in omvang en uilgaaf op een bedrag van f 1363,611/9 Waarde. In de Maandag gehouden vergadering van het bestuur en inge landen van het waterschap Waarde werden uitgebracht 22 stemmen. Zeven ingelanden waren afwezig. De rekening over 1920/21 werd vastgesteld de ontvangsten bedragen f 29865,66£, de uitgaven f 29128,95, het goed slot f 736,71J. De begrooting dienst 1921/22 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 11859,651 met een post voor on voorziene uitgaven groot f 1448,89£. Het dijkgeschot werd verhoogd van f 14 tot f 18 per H.A. Een archief- verordening werd vastgesteld. Op een verzoek van de schietver- eeniging „Oefening Kweekt Kunst" te Waarde om een rol- of sleepschijf- inrichting te mogen maken met dek kingsplaat op den binnenberm van den zeedijk tusschen dijkpaal 1418 zal aan Gedeputeerde Staten gunstig wor den geadviseerd. De oude spuiboezem zal worden opgeruimd. Wolfertsdijk. In een bericht over vechtpartijtjes j.l. Zaterdag is iu een gedeelte onzer oplage blijven staan het zinnetje „dat door een drietal genees kundigen hulp moest worden verleend." Men zal zich misschien al verheugd hebben dat het aantal geneeskundigen alhier in korten tijd zoo zeer is toe genomen, maar wij moeten die vreugde weer bederven. Het zinnetje moet lui den „dat aan een drietal (vechters bazen) geneeskundige hulp moest worden verleend." 's Gravenpolder. Het zoontje van den werkman N. klom in een boom aan den Zwaakschen dijk. Zekere B. die daar passeerde riep „daar komt de politie", waarop de jongen uit den boom sprong en daarbij een been brak. Geneeskundige hulp werd dadelijk ingeroepen. Maandag is een brievenbus ge plaatst aan de woning van den heer W. de Schipper. Op werkdagen wordt de bus 3 maal gelichtop Zondagen één keer. Bij den voor velen ongeriefe- lijken stand van het postkantoor voor waar een groot gemak. Prov. Staten. Iu de Dinsdag te Middelburg ge houden zitting van het centraal stem bureau voor de Prov. Staten werd tot lid der Staten benoemd, inplaats van jhr. mr. E. A. O. de Casembroot, die bedankt heeft, de heer J. G. van Nieuwenhuijzen te Schore. twee kameraden mee, moak de rotzooi moar ope," hij grijnsde om zijn aardig heid. Na wat gestommel zagen we door een spleet, dat er een lampje aange stoken werd, en een onguur hoofd kwam door de deuropening te voorschijn. Eerlijk wil ik u bekennen, dat de lust me bekroop, rechtsomkeert te maken. Het flitste door mijn brein „doe het niet, je krijgt hier een onge luk," doch een onbestemde kracht scheen me te dwingen, me in dit nieuwe avontuur te steken. Fehreubach en ik beschikken beide over een paar flinke knuisten, die ons eventueel den weg uit het krot wel zouden banen. Onze leidsman beduidde ons, even ter zijde te gaan, hij moest zijn karne raad om gastvrijheid voor ons vragen, en zijn vriendschappelijke gevoelens, die hij voor ons koesterde, toelichten. Onverstaanbare woorden werden door 't tweetal gefluisterd, ja, ik meende, even een demonische glans in de oogen van den zigeuner te zien lichten, toen hij ons uitnoodigde, zijn armzalig ver blijf binnen te treden. (Wordt vervolgd.) A -t-

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1