Fï°. 63 Dinsdag 31 Mei 1021 108 jaargang. Buitenland. FEUILLETON, Drie maanden Schooier, Sta ten-Generaal Rechtszaken. t*?ovisicie- ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, builen Goes f 2, Afzenderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. ISCHE Uitgave Naaml. Vennootschap Goescka Courant ADV ERTENT1ËN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,4-0 Bewijsnummers 5 cent. en Kieeuwens Bass' Drukkers-en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangeuome tot 12 nnr voormiddag. gruwelen. Het proces tegen den tweeden „oorlogsschuldige" een Duitsch kapi tein en mr. in de rechten heeft dingen aan 't licht gebracht, die wij hier niet willen herhalen, maar die aantoonen hoe een menscli kan degenereeren en dat, wanneer zoo iemand dan in oor logstijd een machtspositie bekleedt, er toestanden kunnen voorkomen die den normalen menscli doen walgen. Nu zou men verwachten dat de menscli op het oorlogsveld een harde les had gehad, dat men tot inzicht zou komen, eens den blik in ziohzelven zou slaan, eens tot rust zou komen, tot vrede. Dit is veelal nog niet het geval, en bij het lezen van sommige berichten vraagt men zich onwillekeurig af waarom op enkele plaatsen nog wordt huisgehou den als door krankzinnigen. Is onze veelgeprezen moderne wereld nog wel een wereld van normale menschen Zijn de zenuwen niet te sterk gespan nen, de verlangens die door velen nage jaagd worden niet onbereikbaar Zouden er nog vele, werkelijk gelukkige men schen zijn f Die blij kunnen zijn als kinderen die in de zon spelen op een weide vol bloemen Indien de menschen meer waren als de kinderen, misschien zouden ze dan weer krijgen de levens vreugde, die bij kinderen zoo spontaan kan uitspatten. Maar keeren we tot de werkelijkheid terug. De Engelsohe troepen voor Opper-Silezië zijn te laat gekomen, om te verhinderen dat bij Grossstein gevechten zijn geleverd tnssehen Duit- schers en Polen, waarbij weer een honderd dooden zijn gevallen. De Duitschers hebben er 14 machine geweren buit gemaakt op de Polen, die den aanval waren begonnen en ook een gepantserden trein gebruikten. De opstandelingen hebben Rosenberg bijna geheel verwoestde meeste gebouwen zijn opgeblazen of verbrand. Tengevolge van deze vernieling is het Entente- personeel naar Oppeln gegaan. De watervoorziening van Kattowitz is nog afgesneden slechts écu uur per dag wordt water geleverd. Ooggetui gen vertellen dat de opstandelingen grnwelen van zeer ernstlgen aard bedrijven. Er zijn tal van ver minkte lijken ontdekt onder wie ook van vrouwen en kinderen. In Klein-Azië zijn, naar de Man chester Guardian meldt, in een week of zes veertien Turksche dorpen door Grieksche troepen verwoest. De correspondent constateert, dat de Eransche, Italiaansclie en Engelsche Roode Kruis-afgevaardigden, die de overlevenden uit dat gebied willen overbrengen naar Konstantinopel, daar bij stuitten op krachtigen tegenstand van de Grieksche. militairen, die samen werken met Grieksche zoovers en met Armeniërs. De correspondent signaleert de kwaadaardigheid en oninenschelijk- heid der Grieksche militaire autori teiten, die de inscheping van de vluch telingen zooveel mogelijk trachtten te beletten, en die daarin werden bijge staan door priesters van het Grieksche patriarchaat. Van dc 7000 Tmkcn, doob C. DE B L, IJ. Een kwartier later wandelden we weer door den Haag naar de Holland- sche spoor, om een oogenblik later in een 3de klasse coupé naar Delft te reizen. Het was een doorloopende wagen en dus een schitterende gelegen heid om te trachten ons reisgeld al musiceerende te verdienen. Juist wilden we een forschen marsch inzetten, toen weeklagende tonen van een valsche klarinet ons in de ooren klonken Ha een concurrent. We wilden den man geen concurrentie aandoen, en wilden onze instrumenten weer opbergen. Onze medereizigers, wellicht aangelokt, door ons artistiek uiterlijk, stelden onze muziek hooger op prijs dan des concurrents getoeter. Lustig speelden we eenige steps. Toen Delft in 't zicht kwam, gingen we met den hoed rond. 't Was een enorme ontvangst, f 1.38 I Ik kon niet nalaten, dit die zes weken geleden nog in het Valovagebïed woonde», zijn er slechts 150» over, vau wie 1300 nog tn handen zijn van de Griek sche bezettingstroepen. Van Ierland willen we ditmaal maar niet eens spreken. De Evening Standard meldt, dat de regeering voornemens is om nog 50000 man troepen naar Ierland te zenden. Geweld Voorts hebben, met het oog op de onlusten in Egypte de mari niers te Chatham last ontvangen om het Britsche garnizoen te Alexandria te versterken. Geweld Wat het overige nieuws betreft, gemeld wordt dat het Poolsche kabinet in zijn geheel zijn ontslag heeft gevraagd. Naar het Berliner Tageblatt ver neemt, zijn er besluiten genomen nopens de betaling van de 850 mil lioeu gouden marken, welke de rest uitmaken van het milliard, dat door Duitschlaud het eerst betaald moest worden. Vrijdag zouden er twintig schatkistbiljetten van elk 10 millioen dollar, wat met het bedoplde bedrag overeenstemt, naar Parijs verzonden worden. De biljetten zijn overeenkom stig de Londensche voorwaarden ge ëndosseerd door bekende Duitsche banken ezi ten deele te Londen, te Parijs en te New York betaalbaar. De Daily Express komt tot de volgende paradox van den oorlog «het is het verslagen land, dat als industrieel overwinnaar uit den oorlog te voorschijn komt". Het blad zegt dat Duitschlaud, om aan zijn verplichtingen te kunnen voldoen den uitvoerhandel naar alle markten der wereld zal moeten vermeesteren, d. w. z. Engeland daarvan moet zien te verdringen. Nu Duitschlaud betaalt is het dus weer niet goed. Maar wat wil men dan TWEEDE KAMER. Het Djambi-muisje heeft, ofschoon het betreffende wetsontwerp reeds eenige dagen is aangenomen nog een aaidigen staart gehad. Nadat de Kamer „de Balaafsche" (Koninklijke), waarin Eu gelach kapitaal de ontginning der Djambi-velden had toegestaan is ge bleken dat ook de Amerikaausclie Standard Oil Company een begeerig oogje op dit petroleumgebied had ge slagen en dat de Amerikaansche regee ring deze verlangens, die intuaseheu vrij laat geuit zijn n.l. toen de kwestie der Djambi-exploitatie door de Ba- taafsche reeds een feit was, op de toestemming der Volksvertegenwoordi ging na, steunde en in een schrijven van 19 April het dreigement uitte dat Amerika ten aanzien van de ontginning van haar terreinen ook wel eens strenge bepalingen zou kunnen in 't leven roepen tegenover Nederlanders. Dit zou dan hier op neer komen dat Nederlandsch kapitaal geweerd zon worden uit vennootschappen enz. waar aan mijnconcessies worden verleend en Nederlanders geen functie zouden mogen bekleeden in deze lichamen kapitaal stikum in de hand te stoppen van den stumperigen klarinettist, die ous eerst jaloersch, doch later met onverholen verbazing en bewondering had aangehoord. Vreemd 1 We zouden 'dit heerschap denzelfden avond weer ontmoeten. Ook hij stapte te Delft uit. We slenterden naar het politie bureau en hadden een half uurtje later permissie om muziek te maken op straat en in café's. Toevallig was het marktdag. We begonnen onze muziek op het druk bezochte marktplein. Op concerten spelende blikte ik over rijen luisterende toehoordersnu echter bestond mijn gehoor uit rijen dom- kijkende koeien, waarvoor onze muziek allicht een groot evenement was, want ik heb nimmer hooren beweren, dat koeien niet muzikaal zijn, maar.de hoeren Nimmer zag ik zulke verdwaasde gezichten. Even keken ze op. Dom, grijnslachend, begonnen ze zoo hard mogelijk te praten en te schreeuwen. De moed om met m'n hoed rond te gaan, ontzonk me alras, de meeste boeren, deden alsof ze me niet zagen, andereu schudden slechts met het hoofd. Maar één enkele van mijn auditorium verwaardigde zich, om Een dreigement, dat, ware onze Twtede Kamer er van op de boogie geweest hasir stellig niet zou he'oben geïntimi deerd. De regeering had de Kamer echte' in 't geheel niet op de hoogte gesteld van de correspondentie met Amenka en werd hierover door dhr. Albarda en van Ravesteijn ter verantwoording ge roepen, terwijl ook door verschillende andere leden Wijnkoop, Troelstra, Treub, Marchant, Dresselhuijs die ge heimzinnigheid scherp gelaakt werd. De woordvoerder der ^ehterzijde vonden het zuo erg niet. Dc heer itgers (a.rriep uit daf de leider der anti-revolutionnaire partij, tevens leider der „Koninklijke" („Bataafsche"), vtiens raam in deze kwestie was ge <n ngd, ongerept uit den strijd was gekomen en dat geen schijn van cor- rup ie was aangetoond. Ongetwijfeld juist. Maar had juist het feit. dat dhr. Colijn een eerste positie hij de Koninki lijke inneemt de regeering niet moeten dwingen tot een uiterst voorzichtige eu correcte houding Ds. Schokking (c h.) was van mec- niug dat zooveel mogelijk aan het parlement moest worden medegedeeld, althans in 't algemeen. Intusschen de regeering draagt de verantwoorde lijkheid. (Men zou kunnen vragen maar waarom daa een Volksvertegen woordiging f Alleen maar om Ie con- siateeren dat de regeering verantwoor delijk is Het bê e noir, miuister de Gtraaff stelde nogmaals in 't licht dat er in Indië nog andere olie-velden zijn, aan welker ontginning eventueel ook door Amerikaansch kapitaal zou .kuimen worden deelgenomen. Overigens hebben noch deze minister noch zijn ambtgenoot van buitenland scbe zaken bun toepassing van het spreekwoord dat spreken zilver en zwijgen goud is afdoende gemotiveerd. De discussies iïi de Kamer namen meermalen een heftigen vorm aan. Ook wareu er komische momenten. Zoo, toen de heer Kleerekoper (s.d.) den heer Rutgers, die Troelstra als leider becritiseerde omdat deze het den lieer Colija had gedaan, interrumpeerde met den uitroep „Rwajongenswoor- den.". De voorzitter, de heer v. d. Molen (r.k.)„Ik roep u tot de orde". (Rumoer.) De heer van der Molen een forsche stevige gestalte, liep boos op den heer Kleerekoper toe. Deze schrok hevig, onder onstuimige vroolijkheid van de Kamer. Maar de voorzitter bepaalda zich tot enkele booze woorden. Tenslotte werden de moties Albarda en van Ravesteijn, die resp moties van afkeuring waren van het beleid van minister de Graaff en van dezen plus den minister vao buitenl. zaken, verworpen met 5627 stemmen. Vóór de soc. dem., de communisten, de vrijz. dem. en de heer v. d. Laar. Een zeer zachtzinnig gestelde motie van den practischen heer Dresselhuys (v.b.) waarin alleen maar weid uitgesproken dat de correspondentie ter kennis van de Kamer had moeten worden gebracht, en waarbij de toelichting werd gegeven dat het niet de bedoeling was dat bij aanneming de minister zou vertrekkeD werd desondanks verworpen met 4340 stemmen. Voor de geheele linkerzijde eu de heeren d. Laar, van Groenen- daal eu A P. Staalman. te vragen, nadat hij zijn pruimpje B Z.K. in zijn mond verschoven had „Waar is 't veur?" „Voor de muziek". „O 1" Hij haalde z'n dikke porte- monnaie uit den zak. Met begeerige blikken volgde ik de draaibewegingen van zijn plompe vingers in zijn wel gevulde beurs Eindelijk vond hij het lang gezochte geldstukje, dat hij in mijn hoed deponeerde. Fehrenbach en ik gluurden nieuws gierig in mijn hoed, waar het geld stukje als een druppel in een emmer, eenzaam en verlaten lagHet was een halve cent „'t Is hier niks gedaan, laten we gauw ergens anders probeeren." 's Middags tegen 5 uur arriveerden we in café Central. Vele studenten kwamen daar eten. Met luid gejuich werden we ontvangen. De lui waren neg in St. Nicolaasstemming. Allen stonden op, en hosten achter ons aan, toen we een marsch speelden, We werden het café uitgeduwd, met de studs achter ons aan. „Eerst een kleine omgang door de stad" werd er geroepen. Na een kwartier waren we weer in het café terug. Heele drom- Arr. Rechtlank te Middelburg. In de zitting van 27 Mei 1921 werden de volgende zaken behaudeld C. v. W., arbeider, 48 jaar, te Driewegen, werd beklaagd dat hij in gesloten jachttijd, op Maart 1921 te Driewegen met ecu geweer in jagende boudii.g hfeft geloppen. De kantonrechter te Goes had hem hiervoor veroordeeld tot 2 X f 3 of 2 x 3 d. hechtenis. Beklaagde en de ambtenaar van het O.M. waren tegen dat vonnis in hooger beroep gekomen. De eisck luidde thans bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. tieiïws. Borssele. Voor het te 's-Graveuhage gehouden vergelijkend examen voor Technisch ambtenaar bij den Rijks waterstaat slaagde o.a. de heer H. Hijaian Wzn oud leerling der Am bachtsschool to Goes. Kruidingen. Op het viertal voor hoofd der Chr. school te Ede komt voor, de heer C. Hollestelle, hoofd der Chr. school alhier. IVisse. Vrijdag was het alhier ver gadering van het waterschap „De Bui tenpolders" van Nisse" ouder leiding van den dijkgraaf, den heer M. Mol De rekening 1920/21 werd goedge keurd. De ontvangsten bedroegei f 2892,01, de uitgaven f 2482,45^. De begrooting over 1921/22 werd vastgesteld in ontvangst eu uitgaaf op f4202,16^ met een post voor onvoor ziene nitgaveu vau f 315,10^. Het dijkgeschot werd gezet op f 11,per H.A. Besloten werd niet in te gaan op een schrijven vau het Waterschap „De Breede watering bewesten Ierseke" om het suatiecontracl te herzien. De arehiefvsrordeuing werd vastge steld overeenkomstig een concept van Gedeputeerde Stateu van Zeeland. Besloten werd tot begrinting over te gaan van een gedeelte van den Lin dendijk op voorwaarde tlat belangheb benden het vervoer der grint betalen, Het Bestuur werd door de vergade ring gemachtigd om te onderzoeken welke gronden nog belast kunnen worden. In de op 27 dezer gehouden vergadering van Ingelanden van den Nisse-Steliepolder werd de rekening over het dienstjaar 1920/21 vastgestelc. in ontvang op f 1280,en in uitgaaf op 1150,9 IJ.' De begrooting voor het dienstjaar 1921/22 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 4808,44met een post onvoorziene uitgaven ad f618,89 terwijl het dijkgeschot bepaald were op f 16,per H.A. Aan de gebroeders M. en W, Bos alhier is door de regeering een premie van f 2250,verleend voor het bouwen van een dubbel woonhuis, men nieuwsgierige jougens en meiden waren met ons mee gehost. We werden tusschen tafel es en stoelen doorgeduwd en ten slotte boven op een tafeltje gezet. De wanhopige directeur had, ik weet niet hoeveel willeu missen, als wij zijn café maar hadden willen ver laten. Doch daar was geen sprake van Onze muziek werd geaccompagneerd met rinkelende borden, het slaan van messen tegen wijnflesschen en er was zelfs één student, die heerlijk op zijn vingers floot en met ons eenige nummers ten beste gaf. Maar wat was dat Wie kwam daar binnen f 't Was een oude schrolvriend van mij Namen wil ik niet vermelden, laten we hem op den Berg noemen. Met uitgestoken handen komt hij naar mij toe. „Dag De Blij, hoe gaat het? Ver draaid aardig dat je hier eens lol komt maken 1" Ontkennen hielp niet, even was er een doodelijks stilte, tot op eens een paar zingend-- studenten binnen kwa men. Spoedig zaten we gemoedelijk tusschen de studs in, alsof het heel natuurlijk we», dat een paar straattypen aan een net gedekte tafel zaten te eten. Sedert eenigen tijden worden de posthouder en de postbode te dezer rlaatse gedwongen te loopen bij de Jezorging der post naar 's Gravenpol der en de bestellingen in de gemeente. Zij mogen hierbij volstrekt geen ge bruik van hun eigen fietsen maken. Het publiek heeft van dezen maatregel veel ODgerief, want in en vooral bui ten de kom der gemeente ontvangt men nu heel wat later ziju brieven, enz. Krahhondijke. Vrijdagavond verga derde de Raad der gemeente. Voorzitter de burgemeester, tegenwoordig 6 leden. Na opening op de gebruikelijke wijze worden de notulen der vorige vergade ring voorgelezen en onveranderd vast gesteld. De voorzitter deelt mede, dat de volgende stukken ziju ingekomen brieven van den afgetreden en den nieuwen Commissaris der Koningin bewijzen van goedkeuring van Ged. St. van 1ste suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag 19212de sup pletoir kohierlloofdelijken Omslag 1920; lste suppletoirkohier 1920/21 school geld verordening op grond der waren wet verder worden mede voor kennis geving aangenomen een schrijven vau Ged. St, omtrent de politieschool te Hilversum een bericht van de school- vereeuiging te Oostdijk, dat ze haar verzoek intrektdat resp. tot voorzitter en secretaris der Commissie van Toezicht op het L, O. zijn benoemd de heeren Hondelink en Haverhoe.kdat een subsidie van het Rijk voor den bouw van 4 arbeiderswoningen is toegekend van f 5440. Aangeboden wordt het beredeneerd verslag van den toestand der gemeente. In verbsnd met de in beginsel toe gekende subsidie aan de zeevaartschool te Vlissingen znllen B. en W. af wachten, het resultaat der wijziging van de Nijverheids-onderwijswet. Verder besluit de Raad tot intrekkiug van zijn besluit tot toekenning van een toeslag op gas, aangezien het motief, dure kolen, is vervallen en Ged. St. tot dusver hun goedkeuring aan dit besluit onthielden. Tot tijdelijk deskundige, belast met het toezicht op de woningen, welke gebouwd worden met rijkspremie wordt op voorstel van B. en W. aangewezen de heer A. Wabeke. Vervolgens wordt besloten aan Ged. St. vrijstelling te vragen van de verplichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefening. Daarna wordt een verordening vast gesteld betreffende het openbaar ver volgonderwijs in deze gemeente. Het ontwerp is opgesteld door B. en W. in overleg met de schoolvergadering. Idem aan de gemeenschappelijke school Oostdijk. Vervolgens worden vastgesteld voor schriften voor het schoonhouden van het gebouw en het terrein der Open bare Lagere school in deze gemeente. Idem voor Oostdijk. Nu komt in behandeling een verzoek om subsidie voor den bouw van twee arbeiderswoningen door de vereeniging tot verbetering der volkshuisvesting, B. en W. besloten hierop afwijzend te beschikken, omdat ze meenden, dat door de toegezegde rijkspremie, aangevuld door gemeentelijke premie, er wel door particulieren zou worden gebouwd. Tot 't Was razend gezellig. Telkens moesten we weer spelen, het luid medegebrul van alle aanwezigen trok de aandacht van een voorbijgaanden agent. Hij maakte aanstalten om ons in te rekenen. Edoch, hij had buiten den waard, d.w.z. buiten de studenten, gerekend. Een ondeelbaar oogenblik later, stond de agent wederom op de stoep, en nu zeer beteuterd te kijken. Na het diner werden we in optocht mëegezeuld naar Koornmarkt no. 53. In dit perceel hadden ongeveer 8 stu denten hun „hok". Op den Berg ver telde mij in vertrouwen, dat hij hier van de maand voor 't laatst woonde. „Zijn huisploert" had hem juist de huur opgezegd, 't Was wat al te bont gemaakt. „Doch" zei hij overtuigend, „wij zijn solidair, en als ik er werkelijk uitmoet, vertrekken we allemaal." Op de gezellige kamer, waar we belandden, was alles tip top in orde, behalve dat het er steenkoud was. „Dat hebben ze gedaan om me te pesten, maar dat hindert niet, ik zal ze wel helpen [Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1