GQESCHE CÖURAIJT BIJVOEGSEL Staten-Generaah Sport. Provincie-Nieuws Binnenland. Stadsnieuws, VAN DE van ZATERDAG 28 MEI 1921. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft Donderdag met 1615 stemmen verworpen het wetsontwerp betreffende invoer, aan maak en verkoop van buskruit en „springstoffen". TWEEDE KAMER. Woensdag heeft de Kamer het wets ontwerp i. z. wijziging en aanvulling der Hoogere Onderwijswet z.b.s. aan genomen. De meestertitel voor studeerenden in de rechten zal voortaan aan het doctoraal examen verbonden zijn pro motie tot doctor in de rechten zal kunnen geschieden door het schrijven van een proefschrift. De promotie op stellingen is dus ver1 vallen. Een poging van prof. Visser van IJzendoorn om deze te behouden, mislukte. Evenmin slaagde dhr. K. ter Laan er in om personen in het bezit van de middelbare akte Nederlandsch of van de B. akte voor Pransch, Doitsch of Engelsch bij wijze van overgangsmaat regel zonder verdere examens tot pro motie toe te laten. Wel zullen de be zitters van akten voor levende vreemde talen, die in het bezit zijn van een einddiploma Gymnasium of H. B. S. met 5-jarigen cursus, zich door aan vullende examens den toegang tot de promotie kunnen openen. De nieuwe Indische leening, 250 millioen tegen 7 pCt. werd aange nomen. Hierna interpelleerde dhr. Winter- mans (r.k.) over de uitbreiding der landarbeiderswet. Spreker wilde ook andere categorieën loonarbeiders dan landarbeiders in de gelegenheid stellen, land met woning (een „plaatsje") in eigendom of los land in pacht te krijgen. De regeering durfde dit indertijd met het oog op de liooge kosten niel aan, maar iaterpellant was hier niet zoo bevreesd voor en meende dat het bedrag dat tot dusverre ingevolge der Landarbeiderswet is voorgeschoten, n.I. anderhalf millioen in twee jaren, toch niet zoo veel is. De minister paaide den spreker met de verzekering dat bij eerlaDg tot een technische herziening van de Land arbeiderswet zal overgaan, waardoor het aantal van hen, wien de wet ten goede komt, niet vermeerdert, maar het maximum (thans f 4000) dat een plaatsje mag kosten zal verhoogd worden In de vergadering van Donderdag waren aan de orde de interpellaties over de nota-wisseling tusschen de Ameri- kaansche en Nederlandsclie regeeringen met betrekking tot Djambi. De heer Albarda (s.d.) laakte de stilzwijgendheid van den minister van koloniën, waardoor de Kamer geheel onkundig was van de correspondentie en de besprekingen met den Ameri- kaanschen gezant. De opvatting van den minister is in flagranten strijd met wat de regeering aan de volksvertegen woordiging verschuldigd is. De minister heeft de waarheid voor de Kamer be wust verzwegen. Zeer velen hebben den indruk verkregen van opzettelijke be voordeeling van de Koninklijke, mede als gevolg van de relatie van de re geering met den heer Colijn. Ten slotte stelt interpellant 6 vragen betr. geheimhouding der stukken van het Oranje-boek, betr. de voorstellen van Amerikaansche zijde, het initiatief tot exploitatie van de Djambi-velden door de Bataafsehe, het gelegenheid geven aan andere ondernemingen voor de Djambi-exploitatie eu de geneigdheid van den minister om de Kamer opnieuw te laten beslissen over het ontwerp. Hierna becritiseerde de beer van Bavesteijn (com.) de geheimzinnigheid van den minister van buitenlandsohe zaken over hetzelfde onderwerp. De verdediging der ministers zoowel van den minister van Koloniën als van den minister van Buitenlandsohe Zaken was zeer zwak en de behande ling die de kamer is aangedaan heeft terecht de verontwaardiging van vele leden opgewekt. Zelfs aan de commissie Tan buitenlandsohe zaken uit de Kamer Mijkt geen woord te ziju gezegd over de gedachtenwisseling met Amerika «ver de Djambikwestie. Minister de Gtraaff beweerde, dat de briefwisseling met Amerika slechts het karakter droeg eener academische bespreking van beginselen en minister van Karnebeek kenschetste de corres pondentie als eene, waarin de Ameri kaansche regeeriög wel belang stelde iu onze wetgeving maar niet in onze petroleum. De bewering van minister de Graaff werd met luid gelach ontvangen, evenals zijn verklaring, dat hij niet zou treden in de vele opmerkingen, waarmede de heer Albarda zijn gevoe lens omtrent de wensehelijkheid van staatsexploitatie heeft toegelicht. Dit las de minister klakkeloos uit de stuk ken voor, terwijl de heer Albarba niet één woord over staatsexploitatie gezegd had. De interpellanten waren door de antwoorden begrijpelijkerwijze niet tevreden gesteld eu de heer Albarda (s.d.) diende de volgende motie in „De Kamer, betreurende, dat de argeeriiig haar bij de behandeling vau het wetsontwerp betreffende de olie velden in Djambi, onvolledig heeft voorgelicht, spreekt den wensch uit, dat het wetsontwerp ten spoedigste zal worden ingetrokken en de regeering de vraag hoe met de velden zal worden gehandeld, opnieuw aan haar oordeel zal onderwerpen." Daar de minister van koloniën hier toe niet genegen is, zal hij zoo de motie wordt aangenomen wel moeten aftreden. Behalve door de interpellanten werd eritiek uitgeoefend door de heeren Marehant (v.d.) en Troelstra (s.d.) Korfbal. Competitie Z. K. B. Zaterdagavond om 6 uur wedstrijd te Goes tusschen M. E. V. O. II (Goes) en V. O. C. (lerseke.) Wemeklinge. Donderdagmorgen werd de landbouwer M. K. alhier gewaar schuwd dat een zijner kalfkoeien in de weide in een vrij diepen put was geraakt. Nadat het dier met veel moeite op den kant was gehaald en tenslotte naar zijn stal was vervoerd, bleek dat afmaking noodzakelijk was geworden. Voor den betrokkene een groote schadepost nu het vee zoo ontzettend hoog in prijs is gestegen. De „geredde" uit bet berichtje in ons vorig nr. schijnt er niet bijzon der op gesteld te zijn geweest dat hij werd gered. Hij verzoekt ons mede te deelen dat hij niet door den vrachtrijder de Jonge uit het water is gehaald, maar door eigen krachten weer op het droge is gekomeu. Van onzen correspondent evenwel ontvingen wij nader bericht, waarin hij zegt dat de J. hem uitdrukkelijk heeft verklaard dat hij den „geredde" aan zijn haar en arm (dus niet met behulp van een touw) uit het water heeft getrokken en bij deze verklaring blijft. Redder en geredde moeten de kwestie nu maar verder uitvechten, de hoofd zaak is, dat de laatste weer op 't droge is. IlaoNWeert. Tijden een hevig on weer sloeg Donderdagmiddag de bliksem in bij 2 rijkswoningen, bewoond door de sluisknechten Dronkers en Steutel, waardoor een schoorsteen werd vernield en de zolderbalken zijn versplinterd, ook werd eenig huisraad beschadigd. Nieuwdorp. Donderdagmiddag woe de hier een hevig onweer. Op ver schillende plaatsen sloeg de bliksem in o.a. bij A. K. waar de schoorsteen geheel werd weggeslagen en bij J. K. waar de bliksem ook door den schoor steen binnenkwam zoodat het huis vol rook stond echter zonder brand te veroorzaken. Ook bij A. van A. sloeg de bliksem door den schoorsteen. Bij J. D. brak de electrische geleiding, terwijl bij vele personen de electrische lampjes aangingen, waardoor veel lampjes vernield werden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Rilland Batb. Naar aanleiding der afwijzende beschikking door de boeren- werkgeversbond op bet adres van de afd. Rilland-Bath v.d. Clir. Nat. Werk mansbond om loonsverhooging, werd gisteravond in de zaal van den beer Koeman weer een openbare vergadering gehouden. Het gezonden verzoek werd algemeen goedgekeurd en bet antwoord daarop inhoudende de afwijzing daarvan, waar in ook te kennen werd gegeven dat vele levensmiddelen met 50 pet. waren gedaald, sterk gelaakt. Besloten werd de volgeude week een openbare vergadering te houden ter oprichting van een plaatselijke vak organisatie. Iiapelle. Na afgelegd examen voor bet Class. Bestuur van Zutpen is tot godsdienstonderwijzer toegelaten de heer D. Mallekote Jz., werkzaam in de Rekkenscbe inrichtingen (Eibergen) vroeger alhier. Donderdagavond kwam de ver. van oud-leerlingen v.d. Tuinbouwcursus in het lokaal Obadja bijeen, onder leiding van den voorzitter W. Glas. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Besloten werd om mee te helpen aan de tentoonstelling die door het Nut van 't Algemeen zal gehouden worden. Een excursie zal met de leden ge maakt worden naar Zierikzee. Besloten is om a.s. winter een cursus te openen voor het beoefenen van de bijenteelt. Reeds 18 leden gaven zich op. De Eerste Kqmer gedwee. Naar de Msb. verneemt, is bij het afdeelingsonderzoek der Eerste Kamer van rechts weinig verzet gerezen tegen het Djambi-outwerp, zoodat verwacht mag worden, dat het ontwerp ook bij de openbare behandeling in den Senaat een meerderheid zal vinden. Nederland teert in. Bij de Rijkspostspaarbank is in April ruim 21 millioen gulden minder inge legd dan terugbetaald. ZoNDAeSLÜITINS ApOTHEKEX. Zondag a.s. en de daarop volgende week, ook 's avonds na 8 uur, zal

Goessche Courant | 1921 | | pagina bijlage 1