jSVERLAGlMG DUKAAT JURGENS Ingezonden Mede de ling. fijnste roommélange prijs 60 ets p. pond. Boeken en Tijdschriften. Landbouw Veeteelten Visscherij. Provincie-Nieuws. Rechtszaken. School en Kerk. (blijkbaar is de examinandus niet zeker van zijn jaartallen) veel voor Neder land heeft gedaan. En heeft gewonnen de zilveren vloot, redder met de water linie In ons vaderland schijnt men menig maal trouwens roem slechts met het begrip zeeheld te verbinden. Johan de Witt, vertelt er een, was in den tijd dat hij leefde, een beroemd zeeheld (daarna wat het blijkbaar met zijn moed gedaan). Toch schemert het den can- didaat eenigszins, want hij vertelt verder. Ook was hij een man, die 't volk met wijsheid leidde, maar is voor ai zijn goed doen door het Groen- zoodje lafhartig vermoord en opge hangen (de schrijver heeft de Gevangen poort bezocht.) In ieder geval was de vorige can- didaat dichter bij de waarheid dan zijn collega, die schreef: Johan de Witt was een beroemde dichter. Een derde noemde de Witt een bekwaam landsbestuurder, .maar hem verwarrend met een bijua-naamgenoot, voegde hij er bij tevens op zee. De groote staatsman moet zich haast in zijn graf omkeeren bij het volgende antwoord Johan de Witt was het; die het hardste streed voor Oranjehij was nummer één, die zich het eerst ver toonde met een oranje sjerp. Na deze heldhaftige daad is hij onthoofd. Van een ander groot staatsman, Thorbecke, weet een oandidaat te ver tellen Thorbecke, al. de vrouw, die een man, Hugo de Groot genaamd, op slot Loevestein gered heeft. Van Joost van den Vondel vindt een examinandus den bekendsteu vers regel: Gezegend is liet land, waar 't kind zijn moêr verbrandt. Enfin, hij maakt ten minste van den prins onzer dichters geen zeeheid In Jan Pietersz. Coen ziet een der geëxamineerden een schildereen ander noemt hem den man, die de sluizen, openkapteeen derde ziet in hem den uitvinder der boekdruk kunst. Dat koning Lodewijk Napoleon met zijn broeder verward wordt, is te ver geven. Doch wat te zeggen van den candidaat, die hem den tweeden echt genoot van Koningin Sophie noemt? Even hopeloos moet het er in de bovenkamer uitzien van den candidaat, die vertelt, dat in den slag bij Water loo de Watergeuzen den Briel hebben bestormd, al laat hij er op volgen, dat Napoleon gevangen genomen werd, op het eiland Columbus. In het eigen jaar, zegt de candidaat, iverd prins Willem III door „Gebalter" doodge schoten. De moordenaar hebben zij gevangen genomen met een hond hij zat onder een mesthoop. We stappen nu van de geschiedenis af en geven de volgende staaltjes van de aardrijkskundige kennis der candi date!! Zeeuwsche eilanden Vlissingen, Middelburg, Soepburg, Schiermonni koog. De eilanden in de Noordzee Ierse. Watten, Terschellingen. De Z.-H. eilandenWestland, Delfland. De Rijn ontspringt in Lobit. De Rijn komt in 't Loo in ons land en splitst zich op de kop van Pannevdeu. Op de Betuwe hebben vroeger de Bataven zich gevestigd, waar zij hunne bedden hebben gemaakt, daar bouwden zij hun hutten op terpen en wierden. Ten slotte geven we een opstel, door een der candidaten gemaakt over Benarde t ij d e 11. „Om over liet bovenstaande een goed overzicht te geven is betrekke lijk. Tijd is een fictieve uitdrukking, welke wij in enkele seconden kunnen deelen, doch tevens zoo buitengewoon rekbaar, dat liet ons in het verste der tijden terug kan voeren. Blijft dus over het benarde der toestand. Alles wat benard „drukkend-*/ is, doet ons onaangenaam aan. Alle pijn is, volgens prof. Boerhaave, een gevolg van druk king, ergo zullen benarde tijden pijn lijk zijn. Hoe deze tijden zich uiten tegenover ons als mensch is moeilijk te zeggen, wijl den eeue persoon ge ageerd op drukkingen welke door een ander persoon nog niet eens zijn waargenomen. En ook het omgekeerde is mogelijk. (Definitie)." De metaalbond besluit tot loonsverlaging. In de te 's Gravenhage gehouden jaarlijksche algemeene ledenvergadering van den Metaalbond, is dior de zeer talrijk opgekomen leden met algemeene stemmen besloten de minima gemiddeld, uurinkomencijfers der thans geldende landelijke regeling voor de meerder jarige met 10 pet., voor de minder jarige werklieden met 20 pet. te ver lagen, Dat wil zeggen, dat hierdoor aan firma's, wier bedrijf zulks nood zakelijk maakt, de gelegenheid geboden wordt tot verlaging over te gaan, daar men algemeen van meening was, dat I m B m m de vooruitzichten voor de metaalnijver heid van dien aard zijn, dat de moge lijkheid van loonsverlaging moet worden De huik naar den wind. Naar de Stand, meldt, heeft de commissie ingesteld door de Deputaten- vergadering van 13 April 1920 inzake de houding, door de antirev. partij aan te nemen ten opzichte van het zooge naamde passieve vrouwenkiesrecht haar taak voleind. De commissie komt tot het oordeel: „dat God der vrouw in het algemeen een andere taak heeft aangewezen dan haar door toepassing van het politieke passieve kiesrecht zou worden toege dacht dat derhalve de anti-revolutionaire partij zich heeft te onthouden van het candidaat-stellen van vrouwen dat op dezen regel alleen uitzondering- toelaatbaar is, als onder de leiding des Heereu het voor de anti-revolu tionaire partij duidelijk geworden is, dat dit door God is gewild dat dit thans niet het geval is De commissie acht een wijziging van de gemeentewet gewenscht, om ruimer dan thans te kunnen beschikken over de hulp van daarvoor geschikte vrouwen in commissies voor de gemeen tehuishouding, zonder dat het passieve kiesrecht ware te aanvaarden. De woningnood en de bouwnijverheid in Januari. Blijkens gegevens in het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Stati stiek, waren, voor zoover bekend,in hst geheele rijk in Januari27,704 woningen in aanbouw, terwijl 229 woningen herbouwd werden en aan 1273 min of meer belangrijke verbouwingen werden uitgevoerd. Bouwvergunning was nog aangevraagd voor den nieuwbouw van 64-70, den herbouw van 92 en de wijziging, uitbreiding of vernieuwing van 668 woningen. In Januari 1921 vermeerderde het aantal woningen door aanbouw, her bouw of verandering met 2113, waar tegenover een vermindering stond door slooping, brand enz., zoomede onbewoonbaarverklaring met 230, zoodat de netto-vermeerdering 1883 Het tekort in de productie gedu, reude de jaren 19)01921 wordt ge schat op 105000 woningen en voor de volgende jaren wordt een gemid delde aanbouw van 55000 woningen per jaar noodig geoordeeld als de be volking van ons land even sterk bleef toenemen als in de tienjarige periode 1911 tot en met 1920, toen die stijging 16.6 pet. beliep. De Proeve van een ontwerp Ziekteivet. Wij ontvingen een brochure over bovengenoemd ontwerp Posthuma Kupers waarbij de uitvoering der wet in hoofdzaak wordt gelegd in han den van van erkende vereeni- gingen van werkgevers en werk nemers. Door het Bestuur der Centrale Onderlinge te 's-Gravenhage zijn hierbij verschillende aanteekeningen gemaakt. Het bestuur is van meening dat, wan neer men zich voor oogen stelt, dat de ontwerpers de bedoeling hadden een ziekte-ontwerp samen te stellen, waarin totaal gebroken wordt met eenjjstelselvan publiekrechterlijke regeling en waarbij men kon ontgaan de bureaucratische en ambtelijke regeling, het ontwerp een teleurstelling is geworden. Daarna wordt critiek uitgeoefend op het ont werp en dit getoetst aan deZiektewet- Talma. Opgemerkt wordt o.m. dat een weistandsgrens ontbreektwel is be paald, dat het maximum van uitkeering berekend wordt naar een dagloon van f 8,(wet Talma f 5,Door deze willekeurige begrenzing van het maxi mum van uitkeering wordt sterk ge tornd atn het principe drt 80 pCt. van het loon verzekerd wordt en het bestuur der O. O. meent dat er veel voor le zeggen zou zijn, het loon als maatstaf voor de ziekteuitkeering los te laten. Voorts heeft het bezwaar tegen het Ziektegarantiefonds (art. 45), waarin moet worden^bijgedragen dojr de werkgevers, die niet zijn aangesloten bij een erkende vereeniging deze bij dragen worden gelieven in verhouding van het uitbetaalde loon, dat wordt vastgesteld naar de loonlijst. Gevreesd wordt dat een groot gedeelte der pre- iniën geabsorteerd zal worden door de contrule van de loonlijst. De premiën voor het Ziektegarantie fonds (te betalen dus door de onge organiseerde werkgevers) worden geïnd door de Rijksverzekeringbank, ter wijl het fonds wordt beheerd door de georganiseerde werkgevers en werk nemers. Een tweeslachtige regeling, waarbij de privaatrechterlijke en publiek rechterlijke regeling dooreen worden gehaald. In het wetsontwerp is de moeilijk heid om losse arbeiders te verzekeren niet ondervangen. Stelling wordt genomen tegen art. 20, volgens hetwelk de geneesheer verplicht wordt aan den medischen adviseur van erkende vereeniging resp. van het ziektegsrantiefonds, alle ge vraagde inlichtingen te verschaffen, waardoor hel beroepsgeheim ernstig in het gedrang zou komen. Gelaakt wordt, dat het bestuur eener erkende vereeniging zal bestaan uit evenveel werkgevers als werknemers en dus geneeskundigen en andere deskun digen zijn geweerd, terwijl een publiek' rechterlijke regelingwerkieslijker wordt geacht, daar thans de machtsverhou dingen e. q. de beslissingen zullen wor den uitgevochten in de bestuurskamer der erkende vereeniging. Na op verschillende punten nog critiek te hebben uitgeoefend, komt het bestuur van de C.O. tot de conclusie, dat het wetsontwerp, afkomstig van de werkgevers- en de werknemersorga nisaties, een ernstige achteruitgang zal zijn bij hetgeen de Ziektewet-Talma zal brengen. Bestrijding van veeziekten. Door den minister van landbouw is bepaald dat voorhands de bepaling van het uurloon voor de werkzaamheden, verricht bij de bestrijding van veeziekten aan de burgemeesters wordt overgelaten. Dit loon zou zijn vast te stellen op een bedrag, hetwelk in evenredigheid is met den loonstandaard in de be trokken geineenteu en in de omgeving daarvan. Prov. Staten van Zeeland. Jhr. Mr, E. A. O. de Casembroot (vrijzinnig), sedert October 1892 lid van de Prov. Staten van Zeeland en sedert September 1895 lid van Gede puteerde Staten, beeft om gezond heidsredenen als lid der Staten bedankt. Als opvolger in de Prov. Staten zal worden aangewezen de heer J. G van Nieuwenliuijzen, burgemeester van Schore. Boottocht „Zeelandia" te Rotterdam. De Zeeuwsche vereeniging „Zeelandia" [te Rotterdam, Was 't, die een mooien boottocht [ondernam Op 2en Pinksterdagmen zou gaan [varen Naar Hoek van Holland, aan de j [Noordzee baren. Om 8 uur 's morgens was ieder reeds [present, En klonk het Zeeuwsche Volkslied; [dat ied're Zeeuw hier kent. Het s.s. „Jan van Arkel" voor dezen [tocht gehuurd, Werd thans met vaste hand naar [„Rotterdam aan zee" gestuurd. Eerst werd gestevend naar de stad [van Koppelstok, Dan wendde men het roer en voeren [„'t Scheur" weer op. En, weder in den Waterweg gekomen, Zag men van verre reeds de groote [Noordzee stroomen. Behouden dan in Hoek van Holland [aangekomen, Ging heel de schaar der Zeeuwen, [onder tonen Van de muziek, naar 't strand zoo [schoon, Terwijl in d' ijle lucht weerklonk hun [jubeltoon. Men zag de wijde Noordzee, met z'n [baren Zoo schuimend wit, waarop, trots de [gevaren Van wêer en wind, de kloeke zeeman [vaart. En Hollands Vlag steeds hoog houdt, [onvervaard. En eenmaal in de duinen neergezeten, Nam men van ons een kiek, om 't nooit weer te vergeten. Daar zaten al die Zeeuwen, 'n gansehe [schaar voorwaar, Vierhonderd-vijftig éénsgezinde [Zeeuwen zaten daar. Zoo was 't weer tijd!"het uur van [scheiden was gekomen, En moest de reis naar Rotterdam weer [worden ondernomen. Om zes uur 's avonds waren allen op [de boot, En voer de „Jan van Arkel" weer [naar Rotterdam, zoo groot. De stemming was in 't minst nog niet [verminderd, Neen, allen waren hoogst voldaan, [niets had verhinderd De pret en jool aan duin en't vlakke [strand. En vroolijk klonk weer 't lied van uit [der Zeeuwen land. De kinderen, nog zien we hun [gezichten Toen ze allen 't oog op chocolade [Veka" richtten. Om acht uur 's avonds kwam men [weibehouden aan In onze Maasstad't was weer „huis [toe gaan" Doch nimmer zullen we deez' dag [vergeten We hebben veel genoten dat mag [een ieder weten. Den dank dus aan 't bestuur dat ods [zoo heeft vergast Op dezen boottocht, is hier zeker wel [gepast. Voorzitter Eijke, we willen U bedanken. Dat ge steeds wist te bonden goede [klanken. Eu secretaris Harte, wonend Damsteeg [acht. Heeft eminentvol steeds zijn werk [volbracht. Hij was de ziel van 't seboone aan [ons gegeven. We roepen beiden toe „Lang zullen ze [leven". (Q. ZWEEDIJK). Rotterdam, 185'21. 's-Gravenpolder. In de Woensdag gehouden vergadering van den polder Ooster Zwake, werd de rekening over 1920/21 vastgesteld op Ontvangsten f 565.46, uitgaven f 530,93$ alzoo met een batig slot van £-34,52$. De begrootiDg 1921/22 werd geraamd in ontvangsten en uitgaven op f 773,02$. De polderlasten werden gebracht op f 8,50 per H.A. Een archiefverordening werd vastgesteld. In de Woensdag gehouden ver gadering van den polder Middel Zwake werd de rekening over 1920/21 vast gesteld in ontvangst op f 1955,89, uit gaven f 1898,291 alzoo een batig saldo van f 57.59$. De begrooting 1921/22 werd geraamd in ontvangst en uitgaaf op f 2695,66. De polderlasten werden gebiacht op f 10,50 per H.A. Een archiefverorJening werd opge maakt. Nisse. Zooals we reeds gemald hebben heeft de lieer D. Mu'der, oud- burgemeester, ontslag gevraagd als secretaris dezer gemeente. Hij bekleedde deze betrekking sedert 1 Pebr. 1882, toen aan den heer J. Beenhakker te Borssele eervol ontslag werd verleend. Burgemeester en Wethouders hebben een voordracht opgemaakt voor een nieuwen functionnaris, welke bestaat uit de heeren A. van der Poest Clement en A. Huijbregtse. Deze voordracht zal den Raad worden aangeboden. Borssele. Woensdag 25 Mei ver gaderden ingelanden van den calamiteui zen polder Borssele. De rekening 1920/21 werd vastge steld in inkomsten op f 45574,00$, in uitgaaf op f44711,40 en derhalve met een batig saldo van f 862,60$. De begrooting voor 1921/22 werd vastgesteld op een bedrag aan inkom sten en uitgaven van f 48802,54. Aan den heer A. Minderhoud werd eervol ontslag verleend als opzichter van het binnenbeheer met 1 Juni a.s. en in zijne plaats werd benoemd de heer P. Warren. Men besloot de jaarwedde van den Ontvanger-Griffier met f 100,te verhoogen, waardoor deze nu f400, bedraagt, en tevens den dunrtetoeslag van f150,welk genoemde ambte naar tot heden mocht ontvangen, in te trekken. Op de aanvrage van den wegwerker om verhoogiug zijner jaarwedde, die f 840,bedraagt, werd afwijzend be schikt. Woensdagavond werd voor de openbare school alhier een ouder com missie samengesteld. Als leden daarvan werden gekozen de heeren J. Corstanje Jr., S. Almekinders en J. C. Eleubaas. 's-Hcerenhoek. In de op 25 dezer gehoudeD vergadering van ingelanden van den Noord-Kraaiertpolder weid de rekening over het dienstjaar 1920/21 vastgesteld in ontvang op f 4335,44 en in uitgaaf op f 3665,64. De begrooting voor het dienstjaar 1921/22 werd intvang en uitgaaf vast' gesteld op f 3955,86 en het dijkge- schot voor de schotbare gronden op f 12 per H.A. (in 1920/21 bedroeg dit f 14,50 per H.A.) en voor de vroonen op f 10 per Il.A. (in 1920/21 bedroeg dit f 13 per H.A.) bepaald. In de op 25 dezer gehouden vergadering van ingelanden van den Zuid-Kraaiertpold->r werd de rekening over het dienstjaar 1920/21 vastgesteld in ontvang op f 5698,48$ en in uit gaaf op f 4500,85. De begrooting voor het dienstjaar 1921/22 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 6278,91$ en het dijk- geschot voor de schotbare gronden op f 17 per H.A. (in 1920/21 bedroeg dit ook f 17 per H.A.) en voor de vroonen op f 7,75 per H.A, {ook in 1920/21 bedroeg dit f 7,75 per H.A.) bepaald. In de op 25 dezer gehouden vergadering van ingelanden van den West Kraaiertpolder werd de rekening over het dienstjaar 1920/21 vastgesteld in ontvang op f 11183,73$ en in uitgaaf op f 11221.62. De begrooting voor het dienstjaar 1921/22 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 8347,53 en het dijk— gescbot voor de schotbare gronden op f 17 per H A. (in 1920/21 bedroeg dit f 21 per H.Aen voor de vroonen op f 13 per Il.A. (in 1920/21 bedroeg dit f 19 per H.A bepaald. Arr. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 27 Mei 1921 werden veroordeeld wegens Oplichting Fr. M., 25 jaar, koopman te Ierseke, vernietiging van liet verstek-vonnis en vrijgesproken. Mishandeling, M, H. 31 jaar, coinmissioonair te 's Heer Arendskerke f 20 of 20 d hechtenis. Heling, W, K., 32 jaar, opkooper te Kruiningen 8 weken gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechte nis, Diefstal, J. Th. de H 30 jaar schipper Antwerpen, 1 maand gevan genisstraf. J. A. M., 20 jaar, iniliciensoldaat, Soesterberg f 25 of 25 dagen hechtenis. Uitgesteld tot 17 Juni a.s. is de zaak tegen A, G. de O. 42 jaar, Nederlaiidsch loods te Antwerpen, beklaagd van het doorvaren van een verkeerden doorgang in de spoorwegbrug bij Vlake. De rechtbank deed eveneens uitspraak in de bekende zaak betreffende de berooviug te Vlis singen van den landbouwer A. D. uit Wolphaarisüijk. De Rechtbank ver oordeelde L. S kermisreiziger, zonder vaste woonplaats tot 1 jaar gevange nisstraf en beval zijn inhechtenisne ming. Zijne vrouw H. F. v. W. en de Vlissingsche herbergier P. P S. wer den vrijgesproken. Tegen den veroor deelde was D/s jaar gevangenisstraf geëischt, tegen de beide anderen een jaar. Door L. C. v. L36 jaar, arbeider te Colijnsplaat is hooger be roep aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank te Middelburg van 13 Mei jl. waarbij hij wegéns diefstal 7 maal gepleegd en mishandeling van een ambtenaar is veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. De eiscli was 2 jaar. Op de voordracht voor de benoe- ming van een ouderwijzer aan de school in de kom van de gemeente Steenbergen komt o a. voor de lieer H. de Jager te Waarde. Ambachtsschool te Bergen op Zoom. Gisteren werden naar de „Z" mede deelt te Bergen op Zoom in de Am bachtsschool de getuigschriften en prijzen uitgereikt, het hoogste aantal punten voor de vier vakgroepen in ieder vak door de leerlingen, die een vierjarige opleiding hadden genoten, te behalen bedroeg 24het hoogste aantal werd behaald in liet vak der electriciens door J. Glerum te Goes, te weten 17.

Goessche Courant | 1921 | | pagina 2