School en Kerk» Stadsnieuws band met de uitvoering van de waren- •weiOok werd vastgesteld een archief verordening, alsmede een verordening regelende de inrichting en samenstel-^ ling van de commissie van toezicht op' het lager onderwijs. Met algemeen;) stemmen werd' be sloten zoo mogelijk met ingang van 1 Juli 192 L een wijkverpleegster in combinatie met de gememte Baarland aan te stellen. Haar jaarwedde zal eventueel f 1600.— bedragen, de pen sioensstortingen blijven daarbij ten laste van der contracteerende ge meenten. Bij de gewone rondvraag door den voorzitter kwam onder meer ter sprake de vervuilde toestand waarin zich bevindt de put gelegen in de kom van het dorp, die vooral bij ver andering van weer voor de omwonenden een ondragelijken stank verspreid. Deze zal zoo mogelijk worden gedempt, wanneer althans de noodige grond daarvoor te vinden is. Wedatrjjd te Halst. Bij den op 2den Pinksterdag te Hulst gehouden vierden bondswedstrijd van harmonie en fanfare-vereenigingen in Zeeland, behaalde „Fuphonia" te Goes den 3den prijs met 48 punten in de afdeeling uilmunteudheid, harmonie. In de 4e afdeeling fanfare behaalde ,,Vloi'uil", Waarde met 78 punten den eersten prijs „Con-Affeszione", Kwadendamme, met 76 p. len prijs; „Ons Genoegen", Kamperland, met 63 p. 2en pr.„Nooit Gedacht", 's-Gra- venpolder 51 p. Sen prijs. 3e afdeeling fanfare „Euterpe", Heinkenszand, 76 punten le prijs. „Eendracht maakt Macht", Kortgene, 69 punten, 2e prijs. „Eendracht maakt Macht Kruiningen, 68 punten, 2e pr. „Concordia, Krabbendijke, 63 punten, 2e pr., „Wilhelmina" Colijnsplaat, 52 punten, 3e pr., „Oefening kweekt Kunst" Borssele, 50 punten 3e prijs. 2e afdeeling fanfare „Excelsior" 's Heer Arendskerke, 75 punten, le prijs, „Ons Genoegen", Kapelle, 64 punten, 2e prijs. 2e afdeeling harmonie Apollo", Wissenkerke 76 punten 1 prijs. Ierseke. Het Immabloempje heeff hier f212,76 opgebracht. Maandag brak hier brand uit in een strooklamp op de hoeve van den landbouwer A. de Putter, ruim een half uur buiten het dorp. Door dien grooten afstand duurde 't vrij lang eer de braudweer ter plaatse was. Zij kon het stroo niet meer redden maar wel verhoeden dat de gebouwen in brand geraakten. Verzekering dekt de schade. De brand is vermoedelijk ontstaan dqpr het spelen met lucifers door een 5 jarig jongetje. Maandag hield de ringrijders- vereenigiug Prinses Juliana in de Julianastraat twee wedstrijden, de eene voor paarden, de andere voor tilbury's. Aan de eerste namen 16 ruiters deel. De uitslag is als volgt1 Jhs. Koster, hoofdstel met gebit, geschenk" van de ver. voor Vreemdelingenverkeer. 2c, Marts, v. d. Jagt, barometer, Se; Stoffel Daane, inktstel, 4e, J. Holle- man, wekker, 5e, M. Sinken, stel kruislijnen, 6en, PI. v. d. Jagt, dou ble horlogeketting, 7en, B. Timmer man, een paar schilderijen, 8en, C. Slabbekooru, wandspreuk, 9en Joz. Poleij, portemonnaie,lüe W. v.d. Endt, kistje sigaren, lie, A. Prederikse, paardeleidsel, 12en C. v. d. Jagt, fietspomp, 13en, A. Koster, met goud gemonteerd hoilogekoord, 14en, W. v. Haver, stel strengen, 15en, Jan Schipper, houten pijp, 16en, W. C. van Oeveren, rolpaard. Aan de wedstrijd met tilbury's namen 4 jonge dames en 1 heer deel. De uitslag wasE. J. v. d. Peijl 16 ringen, le prijs, handwerkdoos, mej. N. de Jonge, 14 riDgen, 2en prijs een zilveren knipbeursje en een luxe flacon met eau de cologne (van de Ver. voor Vreemd, verk.)mej. L. ile Jonge 13 ringen, 3eu prijs, handwerkmandje, mej. Poleij, 12 ringen 4en prijs, lepel en vork, en mej. Franc. Pekaar, 10 ringen 5en prijs Japansch schenkblad. Aan de ringrijderij in Zuid-Beve- landsch costuum die einde Juli te Goes zal worden gehouden, zal ook worden deelgenomen door //Princes Juliana" alhier. Een der medespelers in den korf' balwedstrijd Ierseke Ilansweert, A. Nieuwenhuizen, had het ongeluk daarbij den linkerpols te breken, zoodat ge neeskundige hulp moest worden inge roepen1 Biezeliuge. Pinkstermaandag kwam op den grintweg naar Eversdijk eeu auto in een sloot terecht. De inzittenden bekwamen wonder boven wonder slechts enkele kleine verwondingen. Het was een familie uit Heinkenszand. De auto bekwam slechts geringe schade. Oadelande. Bij een der ingezetenen alhier is thans voor de tweede maal de tuinbank gestolen, dader(s) onbekend. Hansweerl Duo- de wijkzuster al hier is wegens benoeming naar Indië ontslag aangevraagd. Het fanfaregezelschap „Scheldegalm" behaalde op het, den lsten Pinkster dag te Breda gehouden muziekconcours den eersten prijs in de 'eerste afdeeling en in den mavschwedstrijd in de 2e afdeeling eveneens een eersten prijs. Wel een groot succes dus. Met ingang van 16 Mei is de commies 2e kl. P, Sparrins verplaatst naar Wieringen. Baarland. Zaterdag vergaderde de gemeenteraad alhier, alle leden waren tegenwoordig. Na vaststelling eener ver ordening in verband met de uitvoering der warenwet, kwam aan de orde het voorstel van B. W. om met de gemeente lloedekenskerke voor gemeenschappe lijke rekening een wijkverpleegster aan te stelles. Na langdurige discussie werd ten slotte hiertoe besloten en werd met 5 tegen 2 stemmen beslist dat deze nieuw aan te stellen titularis in Hoedekens- kerke (kom der gemeente) zal wonen. Aangezien ook Hoedekenskerke eeu dergelijke beslissing heeft genomen is dus hierdoor de wijkverpleging verze kerd in beide gemeenten. Kloetinge. Vergadering van den Raad op 17 Mei 1921. Voorzitter de burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Na opening worden de notulen der vorige vergadering vastgesteld. De voorzitter doet mededeeliug van de navolgende ingekomen stukken le. brief van (len afgetreden Com missaris der Koningin en circulaire betreffende de aanvaarding van deze betrekking door den heer Quarles van Ufl'ord2e. een schrijven van Ged. Staten waarbij wordt goedgekeurd, dat de beschikbare gelden van het burg. armbestuur worden belegd bij de Boe renleenbank 3e. een schrijven van Th. Dagevos, dat hij bereid is de gemeente- herberg weder voor een jaar te huren op de door den Raad gestelde voor waarden 4e. een schrijven van P. J. de Wijs betreffende zijn correspoudent- schap plaatselijke arbeidsbemiddeling 5e. een schrijven van B. en W. van Goes over de mogelijkheid van een tapverbod voor de drukste Kermisdagen en de Toondagen. Dit schrijven wordt in banden van B. en W. gesteld tot nader advies. Vervolgens wordt het verslag van den toestand der gemeente over 1920 aangeboden. "Tot onderwijzer aan de o. 1. school wordt met algemeeue stemmen benoemd de heer J. Wissekerke te Zwolle, no. 1 der voordracht. Aan den heer J. W. van Houdt wordt eervol ontslag verleend als leer kracht bij het vervolgonderwijs en met algemeene stemmen wordt de heer Wissekerke als zoodanig benoemd. 'Besloten wordt tot instelling eener ouder com. en een schoollokaal koste loos beschikbaar te stellen. Vastgesteld wordt een verordening voor de. commissie van plaatselijk toe zicht op het lager onderwijs en eene, regelende het vervolgonderwijs. Tot leden van de commissie voor plaatselijk toezicht worden beuoemd de heeren G. Ilöutekamer en A. Blok, mevr. Wouda en de he.-ren J. A. Trimpe Burger Jr. en J. Allemekinders. Besloten wordt vrijstelling te viagen van de verplichting tot het geven van onderwijs in de lichamelijke oefening tot 1 Januari 1923. Met algemeene stemmen wordt ver volgens eene wijziging gebracht in de verordening op de heffing van hondeni belasting. Eveneens wordt met algem. stemmen besloten tot aanschaffing van een ontsmettingslamp. De kosten van ontsmetting worden voortaan door de gemeente gedragen. Ingevolge een verzoek van de Ver. voor Wijkverpleging van Kloetinge, 's-Gravenpolder en 's-Heer Abtskerke wordt met algemeene stemmen besloten in de voorgestelde jaarwedde-verhooging van de wijkverpleegster eeu bedrag ad. f 320 bij te dragen. Met aigemeene stemmen worden eenige wijzigingen in de gemeente- begrooting 1921 goedgekeurd. De aam vaugsjaarwedde van den secretaris wordt behoudens hoogere goedkeuring, vast gesteld op f 2000. Naar aanleiding van een schrijven van den heer 'J. van der Voort be treffende den toestand van het hoofd riool in den Heernisseweg wordt na eenige bespreking besloten bij het Waterschap de Breede Watering op verbetering aan te dringen, daar deze verplichting niet op de gemeente rust. Bij de rondvraag wordt den voor zitter verzocht het geven van dans muziek in de herbergen voortaan niet meer toe te staan en wordt ook ge wezen op het zeer snel rijden van automobielen in de kom der gemeente ondanks de vastgestelde maximum snelheid. De zitting gaat hierna over in eene met gesloten deuren ter behandeling van het 3e suppl. kohier II. O. eu eenige reclames, Benoemd. Tot onderwijzeres aan de Chr. Sell >ol (Wijngaardstraat) te Goes is met ingang van 13 Mei benoemd mej. E. Dominicus Pd. te Wemeldinge. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de openb. school le Wisseukerke is be noemd mej. J. Musch te Vlissingen. G. slaag d. Geslaagd voor Diploma Schoolraad (met aanteekening C. N. S. eu Geref. Schoolverband) de heer J. Bol, onder wijzer aan een Chr. school te Ierseke. V (Z.) Zendingsdag Classis Goes Ger. Ke-ken. Voor de Zendingsdag vanwege de Classis Goes der Geref. Kerken in den lommerrijken boomgaard van den heer W. de Groene te Kapelle op d;n tweeden Pinksterdag gehouden, waren zoowel van de beide Bevelauden als van Walcheren e-Zeeuwsch-Vlaanderen bezoekers gekomen. Het aantal ver kochte programma's bedroeg 1800. Verschillende sprekeis voerden het woord, terwijl de bijeenkomst door de zangvereeuiging „Oefening Kweekt Kunst" te Borssele wprd opgeluisterd. Vrijzirnig Hervormden. Vrijdag is te Middelburg de jaar- lijksche vergadering van de vereeniging van Vrijzinnig Hervormden in Zeeland gehouden onder voorzitterschap van den heer J. N. Patlist. De secretaris, de heer dr. J. P. Cannegietcr, bracht het jaarverslag over 1920 uit, waarin deze wijst op de mo'ilijkheden om voeling te houden met vele plattelandsafdeelingen, in ver band met de geografische gesteldheid van Zeeland. Maar de vereeniging krijgt meer te doen in de steden, die de centra zyu van het vrijzinnig-gods dienstig leven in Zeeland. De vereeni ging vau vrijz. godsdienstigen le Goes heeft zich met onge.veer 100 leden bi' de vereeniging aangesloten. Thans heeft de vereeniging om de 14 dagen de beschikking over de doopsgezinde kerk aldaar, zij heeft er catechesatielessen en zondagschool. In Vlissingen en Goes wei kt de tweede godsdienstonderwijzeres, mej. Pino, met succes. Tot b 'stuurslid werd herkozen ds. E. van Ruijtenberg uit Oostburg. Geref. Kerlcen. Beroepen te Meliskefke P. van Dijk te Heinkenszand. „Ejjphonia." Zaterdagavond gaf het muziekge- gelschap „Euphonia" ten aanhoore van een zeer talrijk publiek zijn eerste concert in dit seizoen op de tent op de Groote Markt. Onder de voortreffelijke leiding van den directeur dhr. J, Horst (het eerste nummer werd door den heer Mannhardt gedirigeerd) werd een keurig programma uitgevoerd. Vooral het verplichte nummer voor liet concours te Hulst, (afdeeling uit muntendheid, hoogste klasse) de Ouverture Catharine et Lambert" van C. v. d. Linden gaf veel te genieten en werd zeer geacheveerd ten gehoore gebracht. In dit werk herkent men terstond den opera componist, het is kleurrijk en dramatisch, het herhaalde lijk opschallen van de eerste toouen der Marseillaise geeft een eigenaardig effect. Van de overige nummers noemen wij „The Missouri Waltz" en /.Over There", twee alleraardigste bewerkin gen voor orkest. Het publiek bleek dan ook zeer voldaan. Den winter blijkt „Euphonia» goed gebruikt te hebben. Ook Dinsdagavond vond een concert plaats, dat eveneens zeel' ill den smaak viel. Naar wij vernemen behaalde //Eup honia" op het concours te Hulst den derden prijs in (le hoogste afdeeling. Haagsciie Auto-Bioscoop. Maandagavoud hebben we eens een bezoek gebracht aan de llaagsche Auto-Bioscoop, welke in de Prins van Oranje voorstellingen heeft gegeven. De groote zaal was uitstekend bezet en het programma dat werd „afge draaid" viel zeer in den smaak van het publiek en geen wonder, de hoofd film, de Kapitein van de Stormvogel muntte uit door een spannende intri gue, uitstekend spel van de hoofdper sonen eu zeer mooie natuur- en interieur opnamen. Verder noemen we de komische films „De jacht op een man" en „De ver loren Babv", die de aanwezigen deden schateren. We roepen de llaagsche Auto-Biosi coop van harte een „Tot weerziens toe". Veemarkt. Ter veemarkt, van Dinsdag 17 Mei waren aangevoerd 51 bigg-n en 10 loopvarkens. Eervol ontslag aangevraagd. Door Mevr. J. M. van den Doul van der Harst is eervol ontslag aan gevraagd als onderwijzeres in de hand werken aan de beide openbare lagere scholen alhier. Door den heer E. Prenkel is eer ontslag aangevraagd als leeraar in de wiskunde aan de avondschool voor ambachtslieden in deze gemeente. Vrijstelling van Militiedienst. Aan P. B. Bookelaar, W. J. Boone, M. Zweedijk, A. W. de Jonge, J. West- veer en B. J. van Zweden is voor één jaar vrijstelling van den militiedienst verleend. Drankweer-M useum. Dhisdagavond had de offieieele opening plaats van de tentoonstelling vsn het reizend Drankweer-Museuin, die gedurende eenige dagen in het gebouw der Chr. J. V. in de Wijn gaardstraat wordt gehouden, door bur gemeester Hajenius. Verschillende personen waren voor het bijwonen dezer plechtigheid genoodigd. Wij merkten o.a. op dr. H. Snoek en de raadsleden Vienings, De Die en Blaas. Ds. J. J. Homburg, voorzitter der afd. Goes van de Nat. Chr. Geheel onthouders Ver. heette de aanwezigen hartelijk welkom. Spreker verheugde zich over de medewerking door den burgemeester vaak betoond in het college van B. en W. en in de raads vergaderingen bij het bevorderen van het beginsel der geheelonthouders, welke medewerking ook weer blijkt uit de bereidwilligheid deze tentoonstelling te willen openen. Spreker hoopte dat velen, vooral ook de matige drinkers het museum zullen bezoeken, het aanschouwelijk onderwijs hier is leerzaam. Burgemeester Hajenius verklaade zeer veel sympathie te hebben voor alles wat strekt tot drankbestrijding. Spr. wees er op hoe, wanneer men zich de maag overlaadt door het teveel gebrui ken van vruchten, men zich hiervoor een tweede maal wel zal wachten. Anders is het wanneer men misbruik maakt van alcohol. Die gebruikt men vaak toch weer en daarom ligt hierin een sociaal gevaar, er zijn vele goedwillende zwakken, (lie telkens weer door vrienden worden overgehaald. Als secretaris van het college van regenten der Strafge vangenis heeft spreker zich ervan kun nen overtuigen dat wel 90 van de 100 die in de gevangenis zitten daar zijn door den drank. Spreker hoople dat de tentoonstelling druk bezocht zal worden en niet alleen door menschen die 't niet noodig hebben. Ds. Homburg dankte namens de afdeeling Goes van de Nat. .Cbr, Geh. On til. Ver. en de Ver. tot Bev. der Afsch. van alcoholhoudende dranken, den burgemeester dat hij hier is gekomen om de tentoonstelling te openen. Onder leiding van deu heer Harders, secretaris der Ver. Reizend Drankweer- museurn werd hierna een rondgang gemaakt waarbij de heer Harders ver schillende inlichtingen gaf. Er is ook een deur, waarop het op schrift Tapperij, deze deur is met een paar spijkers toegespijkerd. Ieder die er prijs op stelt dat de kroegen zullen worden gesloten, kan tegen betaling van een kleinigheid ten bate der drankbestrijding een spijker in de plank nagelen. Op veizoek van den lieer Harder sloegen de burgemeester en dr. Snoek de eerste spijkers. De tentoonstelling bevat verschil lende statistieken, die aantoonen de nadeelige gevolgen van het gebruik vau sterken drank verschillende platen die de drêBkellende in beeld brengen hangen aan de wanden. Van de proef nemingen van dr. Demme vaa Bern, vinden we eenige treffende illustraties, iets sooitgelijks herinneren we ons van een vorige tentoonstelling. Er is ook een voorbeeld van samenhang tus- schen sterfte en drankmisbruik in Fransche departementen- Bij een ver bruik van 12.47 L. per hoofd bedroeg de sterfte 32.8 per 10.000 inwoners, bij 35.40 L. per hoofd 107.8 per 10.000 inwoners. Drankbestrijdingslectuur is verkrijgbaar. Ten bate der drankbestrijding kan men raden naar den naam van een pop wie (leze raadt wordt eigenaarop dergelijke wijze kan men ook een schilderij bekomen. Prov. Zeeuwsche Vereeniging „Het «roene Kruis". In „de Prins van Oranje" alhier had Dinsdag de algemeene vergadering plaats van de Prov. Zeeuwsche Ver eeniging „liet Groene Kruis", onder leiding van den vooizitter, denbeer C. E. Plugge, O.- en W.-Souburg. Vertegenwoordigd waren 18 afdeelin- gen. De voorzitter opende de vergadering en uitte zijn leedwezen er over dat gee.i subsidie van de Provinciale Stalen is verkregen, daar deze meenden dat. allien plaatselijke belangen op het spel staan. Spreker was het hiermede niet eens eli hoopte dat, nadat de Ziektewet' in werking zal zijn getreden, ook van regeeriugswege de algemeeue zieken verpleging, de wijkveieeniging zal ge steund worden. Spreker wees hierna up de toename van bet aantal vereenigin- gen eu vestigde de aandacht op de wensclielijkheid dat de afdeeliugeu hunne jaarverslagen vroeger zullen inzenden. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. Vervolgens w erd liet jaarverslag uit gebracht door deu secretaris, den heer N, Nieuwenhuijse, te Krabbendijke. Hieruit bleek, dat op 1 Januari 1920 het aantal aangesloten afdeelingen 46 bedroeg, meteen totaal van ruim 12000 leden, In den loop van het jaar traden toe de afdeelingen St. Philipsland, Colijnsplaat en Hoedekenskerke. Pogin gen, aangewend om ook de Vereeniging te Goes,,.fn te Kruiningen te doen toetreden, mislukten tol nog toe. De secretaris zeide van verschillende afdeel'ngen geen jaarverslag te hebben ontvangen, het zijn altijd dezelfde. Het jaarverslag werd hierna onder dankzegging aan den secretaris goed gekeurd. Rekening en verantwoording. De rekening en verantwoording over het jaar 1920, aceoord bevonden door de commissie uit de afdeeling Burghi Haamstede, werd vastgesteld in ont vangsten op f 2588,19, in uitgaven op f 1236,37 alzoo met een batig saldo van f 1351,82.' Het batig saldo over 1919 bedroeg f 9 54,5 5 V,. Plaats volgende vergadering. Na eenige discussie, werd als plaats voorde volgende vergadering Vlissingen aangewezen. De heeren D. Meulenberg uit Oude- lande en M. Meulenberg uit Elle- woutsdijk verdedigden Goes als centraal punt. Verkiezing hoofdbestuursleden. Tot leden van het hoofdbestuur werden met algemeene stemmen herkozen de aftredende heeren Ch. Dieleman, St. Maartensdijk, L. G. Gelderman, Kort gene eu S. Hage, Bruinisse. Uitloting geldleening. De aaudeelen no. 20 en 26 der geldleening werden uitgeloot, toebe' hoorende aan dhr. J. Koert, Wolferts- dijk en dr. G. F. W. Geill, Apeldoorn. Wijziging Statuten. Hierna was aan de orde het voor stel van het Hoofdbestuur om art. 9 van de Statuten als volgt te doen luiden „D,e afdeelingen dragen jaarlijks haar aandeel bij tot de algemeene be grooting naar verhouding van het aan tal harèr leden op 1 Januari daaraan voorafgaande. Deze bijdrage zal in geen geval verplicht zijn tot een tedrag, liooger dan tien cent per afdeelingslid. Uit de toelichting blijkt, dat het o.a. voorkomt, (lat van twee afdeelingen met gering verschil in ledental de eene tienmaal zooveel contributie int en bij gevolg tienmaal zooveel quotum betaalt als de anderetoch hebben diezelfde afdeelingen voor haar leden dezelfde aanspraak op de voordeelen, welke het lid-zijn haar aanbiedt. Door eenzelfde bedrag per afdeelings lid meent het Hoofdbestuur hel be staande bezwaar te ondervangen. De heer D. Meulenberg, Oudelande vond de regeling per lid het beste, de bijdragen zullen toch verhoogd moeten worden, daar de uitgaven zulten stijgen, op welke wijze men de zaak ook draait. De Voorzitter verdedigde eveneens het bestuursvoorstel. Aan ds. Waardenburg antwoordde spr. dat de diaconieën lid zijn, maar niet de "bedeelden. De bedeelden maken wel gebruik vas de verplegingsartikeleu, maar moeten niet als lid worden beschouwd. Een afgevaardigde van 's Graven polder verklaarde zich voor een uni forme contributie-regeling. Het bestuursvoorstel werd bij accla matie aangenomen. Begrooting 19'B1. Daarna was aan de orde de behan deling der concept-begrooting 1921. Deze vermeldt in ontvangst en uitgaaf f 2711,82. Het kapitaal der Vereeniging bedroeg op 1 Mei j.l. f 500. De schulden be droegen f 125. Volgens aanteekeningen bij de concepti begrooting, zal de bijdrage aan de Prov. Ver. per afdeelingBlid 8 cent bedragen. Aanstelling van een ontsmetter is noodzakelijk. Het H. B. meent daarom, zoonoodig een leerling-ontsmetter op kosteu van de vereeniging in één onzer

Goessche Courant | 1921 | | pagina 2