IS0. 58 Donderdag 19 Mei 1921, 108 jaargang. abonnement Buitenland. Binnenland, Sport. Rechtszaken Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Staten-Generaal. Provincie-Nieuws Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f 2, Afzenderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, en Vrijdagavond. fiOËSCHE Uitgave Naaml. Vennootschap Goescke Courant ADV ERTENT1ËN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeuwens Ross' Drukkers- cn Ultgeversbedryf. Advertentiën worden aangenome tot 13 nnr voormiddag. COURANT PAIR PLAY Lloyd George heeft in het Engel- sche Lagerhuis een opzienbarende redevoering gehouden over het Opper- Silezische vraagstuk, waarin hij het optreden der Poolsche opstandelingen een g ove inbreuk op het verdrag van Versailles noemde. De Britsche premier herinnerde er aan dat niet Polen zijn vrijheid zelve had bevoch ten, maar dat Engeland, Frankrijk en Italië dit hadden gedaan en dat Polen dus wel het laatste land was dat in breuk op het vredesverdrag moest maken. Eu hij vervolgde „Als men Polen zou toestaan deze provinciën onder den voet te loopen, zou het een slechte alloop zijn. Duitsch- land zou gerechtigd zijn, tot de ge allieerden te zeggen ge hebt mij ge dwongen mijne verplichtingen na te komen wat hebt gij met de uwe ge daan Ik zeg plechtig tot Engeland en tot de geallieerden het is niet slechts een zaak van eer, al is dat belangrijk, maar het is een zaak van veiligheid, van zekerheid, te toonen, dat wij van plan zijn, ons te houden aan het verdrag, als dit vóór ons, en als dit tegen ons is. (Toejuichingen). Ik houd niet van lichtvaardig om springen met het verdrag. Gij zult wellicht zeggenhet ziju maar Dultsclicrs. Ik zeg' zij zijn gerech tigd tot alles, wat het verdrag hun geeft." Nu zou men natuurlijk verwachten dat de eerste minister zou voorstellen, dat geallieerde strijdmachten even de brutale Polen op hun nummer zouden zetten. Doch neen. Lloyd George zegt, dat hij „tamelijk verwonderd zou ziju als dit kon". „Maar er bestaat geen reden voor de geallieerden", zoo gaat de Britsche naïveling verder, „om zich er tegen te verzetten dat Duitschland gebruik maakt van de strijdkrachten, die het bezit, om de orde in ziju eigen provincie te herstellen. Dat is „fair play", en dat wil Engeland". Tot zoover Lloyd George. Wij zouden om met diens woorden te spreken, tamelijk verwonderd zijn, als dit laatste kon Want Lloyd George had beter kunnen spreken van de strijdkrachten, die Duitschland niet bezit. De entente heelt Duitschland ontwapend en Lloyd George raadt het nu aan het restje van zijn strijdkrachten te steken in het wespennest dat Opper- Sllezië Is Het zou dan ook logisch zijn, dat de Duitsche regeering en de pers zouden zeggen: „Dank u stichte lijk Polen is door uw toedoen groot geworden nu gaat het zijn boekje te buiten, het is aan u en niet aan ons om hen op de vingers te tikken". Het komt er feitelijk op neer dat Duitsch land politiediensten zou verrichten voor den Oppersten Raad der geallieer den, alias den Volkenbond. Dit is toch zeker wel wat dwaas. Maar Lloyd George heeft nog meer verklapt. Hij heeft gezegd dat in het gebied waar de volksstemming heeft plaats gehad stukken waren, waar de uitslag overwegend ten gunste der Polen was, en andere stukken, die zich voor Duitschland hebben uitge sproken. De Engelsche en Italiaansclie commissarissen van de geallieerde com missie te Oppelu waren ervoor om de stukken, die ten gunste van Polen waren, aan Polen, en de stukken waar de meerderheid Duitsch was, aan Duitschland te geven, maar de Fran- sche commissarissen waren van een andere meening. Duidelijker had Lloyd George de bekende eenstemmig heid, die er officieel steeds tusschen Engeland en Frankrijk pleegt te heer- sehen, niet kunneu demonstreeren. Geen wonder dat de Fransche bladen op heftige wijze te keer gaan tegen den Britsehen eersten minister. Briand, de Fransche premier, heeft zich voor zichtig uitgelaten, maar toch op zoo danige wijze dat er zonneklaar uit blij'kt dat hij het geheel oneens is met zijn Engelschen collega. Ook de Bel gische pers is ontstemd. Het meest de pro-Fransche Nation Beige, die ge waagt van de ongelooflijke Duitsch gezindheid van Lloyd George. Het komt er op aan, schrijft dit blad, Frankrijk en zijn geallieerden te be letten het overwicht te krijgen in Europa en men vraagt zich zelfs af of de steun, door de Engelsche regeering aan Nederland geboden in de Schelde- kwestie niet op dezelfde wijze kan worden verklaard. Men ziet het, zelfs de Schelde- kwestie wordt er met de haren bijge sleept. Maar het zal den Nederlanders ongetwijfeld genoegen doen te vernemen dat zij kunnen rekenen op den steun van Engeland bij het handhaven van hun rechtmatige eischen. Hoe de zaken zich nu verder in Opper-Silezië zullen ontwikkelen is nog een open vraag. Of een Duitsch» Poolsche burgeroorlog zich zal ontke tenen onder de auspiciën van Engeland moet nog worden afgewacht. Zoowel de Fransche als de Engelsche bezet tingstroepen hebben versterkingen ont vangen, vermoedelijk niet om de Pool sche benden te keeren maar om er voor zorg te dragen, dat de vrienden elkaar de kaas niet van het Europee- sche brood zullen eten. Revue De Belgische Penaat heeft den tekst van de wet op den acht nrigen werk dag aangenomen. Lloyd George zal de leiders van mijnwerkers en mijneigenaars deze week uitnoodigen tot een conferentie om over nieuwe voorwaarden te spreken. In Noorwegen zal op 26 Mei de algeraeene staking worden afgekondigd, in verband met de eischen van werk geverszijde tot loonsverlaging. Worden de steenkolen duurder Met het oog op het waarschijnlijk duurder worden der Duitsche steen kolen heeft de commissie, welke aan het station te Zevensar haar bureau heeft en de kolenladingen over het land dirigeert, pogingen aangewend 0111 de volgende week behalve het gewone aantal kolentreinen er nog circa twintig extra voor'ons land te verkrijgen. Er bestaal een gegrond vermoeden, dat de kolen in betrekke lijk korten tijd met 25 percent in prijs zullen stijgen. Nederland en de Ver. Staten. In liet antwoord van Nederland op de nota van de Ver. Staten over de Indische olie-terreinen wordt o.m. ge zegd, dat, toen de Amerikaansche gezant, de lieer Philips in Januari verlof voor Amerikaansche maatschap pijen vroeg aan de ontginningen in Djambi deel te nemen, het wetsont werp reeds gereed was. De kwestie was, hangende de goedkeuring van het parlement, geregeld. Het antwoord voegt er aan 'oe) ('at er nog rijke olievelden op Sumatra en Borneo zijn, voor welker exploitatie de minister van koloniën gaarne contracteert op gelijke voorwaarden als verval zijn in liet contract met de Bataafsche. Afwijkingen van de Arbeidswet. De groote meerderheid van den Hoogen Raad van Arbeid heeft de vraag of het wensehelijk is in de Ar beidswet 1919 een bepaling op te nemen, waardoor de mogelijkheid wordt geopend in collectieve regelingen van enkele voorschriften der-Arbeidswet af te wijken, bevestigend beantwoord. Turf. De minister van arbeid verzoekt reeds thans voor den a.s. winter in te slaan met het oog op de groote werkloos- lieid in de veenen. Indien daartoe overgegaan wordt, zou dit kunnen lelden tot een belangrijke verruiming van de werkgelegenheid voor de be trokkenen. Minister de Vries. Gemeld wordt dat aan het verzoek van den minister van financiën om schorsing van de beraadslagingen over het wetsontwerp i. z. grondbelasting geen verdere politieke gevolgen zullen zijn verbonden. De minister zou dus aanblijven. Het Had-je-me-maar ontwerp. De regeering heeft een nieuwe ver- dedigiug van bovengenoemd wetsont werp bij de Tweede Kamer ingediend. Aan intrekking, na het zeer ongun stig Jfoorloopig Verslag der Kamer schijnt de regeering dus niet te denken. Belsië- Voetbal. -Nederland 11. Wedstrijden G.V.V. (Goes) Zondagmorgen speelde G.V.V. III (Goes) op haar terrein aan den Polder- schea weg tegen D.O.S. II (Vlissitigen) en won met 30. Des middags wou G.V.V. lib met 1 0 van D.O.S. I. Hierna volgde de hoofdstiijd van dezen dag n.l. G.V.V. IBreda. G.V.V. speelde goed, maar was toch niet opgewassen tegen het mooi sluitende spel van Breda, zoodat de gasten weldra met een prachtig schot de leiding namen. G.V.V. kwam nu meer opzetten, maar kon desondanks het Det niet vinden, zoodat de rust inging met 01. Na de rust werd door beide elftallen een vlug en doortastend spel vertoond, doch de Goesche aanvallen werden steeds gekeerd. Breda wist echter na goed opbrengen van deu rechtervleugel te scoren, 02. De druk van G.V.V. op het Breda doel werd hierna nog grooter, het succes bleef evenwel uit, mede door het goede spel van den Bredaschen doelman. Bij een uitval maakte Breda nog een derde punt, zoodat de uitslag was 08 in het voordeel der gasten, G.V.V, had drie invallers. Maandag speelde G.V.V. [Ia tegen BlauwWit uit Middelburg, aangezien de Veteranen uit de hoofdstad niet waren opgekomen. Blauw—Wit wist de overwinning te behalen met 21. Daarna volgde de hoofdschotel der Pinksterwedstrijden G.V.V. I.Daring F. C (Mechelenb G.V.V. stelde zich met het volgende elftal op: W. J. Bartelse C. v. Sprang G. de Rafelaar P. Schrijver J. Leconlé A. v. Hese C.M.Schipper Th. v. d. Weg M. v. Hese K. W. de Noojj-r M. Rejack G.V.V. heeft den internationalen kamp tegen de Belgen met eere ver loren. Goe?, dat met drie invallers uit kwam, maakte in dezen aardigen, snellen strijd, die in de beste verstand houding werd gespeeld, de. eerste doel punt met een goed schot. De Belgen maakten spoedig gelijk met een zuiver in den linkerhoek geschoten bal, welke den G.V.V.-keeper geen schijn van kans gaf, terwijl hem het uitzicht bemoeilijkt werd door de jeugdige loeschouwers die binnen de lijn ston den. De Belgen waren hierna zoo sportief een strafschop cadeau te geven. Even later volgde het tweede punt der Belgen, een effectbal, die door de handen van den doelverdediger in het net terecht kwam. Na de ruBt was Goes in dt meer derheid, maar de Belgen verdedigden uitstekend, waarhij het puike werk van den keeper en de backs opviel Mechelen maakte zelfs kort voor 't einde .een derde doelpunt na een doelworsteling. Bij G.V.V. waren de uitblinkers de l.back. de spil en de rechtsuiterst. Een 48 uitslag voor Mechelen zou o i. de verhouding beter hebben weer gegeven. Wanneer G.V.V. flink oefent, het verband tusschen de linies wat beter wordt en het plaatsen zuiverder ge schiedt, zou het ons niet verwonderen indien G.V.V. in de komende com petitie een zeer goed figuur maakt. De capiciteiten zijn er. De scheidsrechter voldeed goed. Hij floot o.i. wat te vaak voor buitenspel, naar wij meenen moet volgens de laatste bepalingen de buitenspel staande speler den bal toegespeeld krijgen of invloed op het spel uitoefenen, eerst dan wordt een overtreding begaan. Het publiek onthoude zich echter van aanmerkingen op het -scheids rechterlijk beleid gedurende den wed strijd en bedenke welk een moeilijke en ondankbare taak deze functionnaris gewoonlijk heeft. Turnen- De Turnkring Walcheren van het Kon. Ned. Gymnastiekverbond heeft Maandag te Middelburg een goed geslaagde uitvoering gegeven. Bij de uitreiking der prijzen behaald bij de aan de uitvoering verbonden wedstrij den. wees de voorzitter er o.a. op dat deze uitvoering moet worden beschouwd als een proef voor de groote geweste lijke uitvoering op 23 Juli te Goes te houden. Hij zeide dat daar niemand mag ontbreken en dat het devies moet zijn van nu af „Op naar Goes." Hij eindigde met een „Leve Goes." Kantongerecht Goes. Door den Kantonrechter alhier zijn veroordeeld wegens Overtreding LeerplichtwetC. v. B., C. J. B. te Nisse f 2 subs. 2 dagen. Jagen zonder akte en vergunning J. A. M. te Iiapelle X fï s. 2 x d., D. G., M. G. te Baarland 2 X f 2 subs. 2X2 dageu. Alsvoren zonder cousentJ. G. te 's Heerenhoek 2 X f 5 s. 2 x 5 d. Niet beletten dat hond wild opspoort J. v. d. V. te Ierseke f 2 s. 2 d. Vervoeren wild in gesloten jachttijd C. J. B. te Krabbendijke f 5 s. 5 d., J. v. B. te Rilland f 3 s. 3 d., M. R. te Schore f 2 s 2d. Zoeken naar eieren van waterwild D. W. te Baarland, J. J. IC. aldaar, terug aan ouders. Gevaarlijk dier uiet onschadelijk houden P. S. te Baarland f 10 s. 10 d. Zonder vergunning loopen op bezaai den grond: J. T. te 's Heer Arends- kerke, P. d. J. te 's Heerenhoek, C. H. te Baarland f 5 s. 5 d. Kippen laten loopen op bezaaiden grond C. S. te Driewegen, J. T. te Ellewoutsdijk f 10 s. 10 d. Op openbaren weg wapen bij zich hebben J. d. J. te Nieuwdorp f 3 s. 3 d. Trekdier onbeheerd laten staan C. J. v. D. te Kruiningen f 3 s. 3 d. Overtreding Huurcommissiewet P. V. te Rilland f 5 s. 5 d. Als opkooper geen register houden T. S. te Hansweeit f 10 s. 10 d. Overtreding BoterwetA. M. te 's Heerenhoek f 2 s. 2 d. Overtreding ArbeidswetA. L. v. M. te Goes 2 X f 3 s. 2 X 3 d. Overtreding InvaliditeitswetL, E. te Kapelle 115 X f 2 s. 115 X 1 J Schelde bev. zonder consentE, v. I. te Krabbendijke f 3 s. 1 week tuchtschool. 's Avonds fietsen met gekleurd licht gevende lantaarn r.M. G. I. te Colijns- plaat, f 0,50 s. 1 dag. Met motor rijden zonder nummer- bewijs W. d. L, te Kruiningen, f 3 s. 1 w. t.sch. 's Avonds fietsen zonder lichtW. V. Mz. te Biezelinge, C. C. K. te Krab bendijke, J. V. te Ierseke, J. d. B. te 's Heer Arendskerke, allen f 3 s. I w. t.sch. J.J.d. W. te Goes, J. G. te Nieuwdorp, C. B. te Scherpenisse, P. B. te Bergen op Zoom, W. de R. te Biezelinge, J. W. te Kloetinge, H, N. en P. L. te Wolfertsdijk, L. M. en A. R. te Rilland, C. v. d. B. te Krab bendijke, M. S. en F. d. M. te Ovezande, J. G. B. en A. J. B. te Ierseke, M.d.P. te Colijnsplaat. J. v. O. te Wemeldinge, A. J. d. J. te Heinkenszand, A. v. d, S. te Heinkenszand, M. L. te Hoedekens- kerke, M. M. N. te 's Heer Arends kerke, JW. en M. K. te 's Heer Arendskerke, C. G. en J. H. te Geers- dijk, A. F. en P. B. K. te Wissen- kerke, D. N. en A. M. te Kortgene allen f 3 s. 3 dgn. Dronkenschap P. W. te Wemel dinge, P. P. d. K. te Middelburg, J. H. K./A.W. d. M. en M. W. te Hans- weert, C. W. M. te Colijusplaat, A. M. te Rilland, A. L, te Krabbendijke, allen f 3 s. 3 dgn., T. S. te Hansweert, C. V. te Goes f 5 s. 5 dgn. 2e hen haling, P. M. en J. V. te Hansweert 3 d. h., 3e herb., P. Z. te Kloetinge 7 dagen h. Mond- en klauwzeer. Gedurende de week van 1 tot 8 Mei heeft in de provincie Zeeland in één gemeente één veebeslag plaatsgevonden. Opening Provinciale tentoonstelling in September a. s. Het Dagel. Bestuur der Z. L. M. ontving van Zijne Excellentie den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel bericht, dat deze bereid is de groote Tentoonstelling in September a.s. te openen. (Z. Landb.bl.) TWEEDE KAMER. De gewijzigde Grondbelasting, waar legen in landbouwkringen zulke ern stige bezwaren bestonden is voorloopig van de baan. De Kamer heeft in haar vergadering van Vrijdag j.l. het artikel 7, waarin bepaald wordt, dat de belasting 2 per duizend bedraagt van de belastbare waarde (verkoopwaarde) der eigendom men, met 89 tegen 36 stemmen ver- woipen, nadat door den heer Dressel- huijs (v.b.) hoofdelijke stemming was geviaagd. Van de linkerzijde stemde alleen de heer J, ter Laan voor. Van rechts slemden tegen de heeren Duijmaervan Twist, A. P. Staalman, de Wijker- slooth, Bakker, Weitkamp, van de Laar en Snoeck Henkemans. De Minister van financiën de Vries) verzocht daarop schorsing der be raadslagingen. Het is niet onmoge lijk dat deze bewindsman zal aftreden nu hij zich de ruim twintig millioen, welke deze gewijzigde belasting méér zou opbreugeu ziet ontgaat'. Verschillende, amendementen, die minister De Vries onaannemelijk had verklaard, daar ze de belastingopbrengst aanzienlijk verminderden, werden door de Kamer verworpen. Zoo het amen dement Teenslra (v.d.) dat progressie in de belasting bracht het amendement de Wijkersloothfr.k.) dat den belasting- voet van ongebouwde eigendommen tot l'/s per mille terugbracht, dat van den heer van de Laar (c.p.) dat de heffing voor lieden die minder dan f 3000 belastbaar inkomen hebben aan zienlijk vermindert en dat van deu heer Treub (v.b.) betreffende eigen aau- gifte. Aangenomen werd een amende ment Wintermans (r.k.) om de waarde naar de oogeublikkelijke bestemming te bepalen. De nederlaag van den minister kwam dus onverwacht. Watergeulen. Naar aanleiding van een aan ons gestelde vraag maken wij er belang hebbenden op opmerkzaam dal de uren in ons staatje van de Watergetijen voor Wemeldinge volgens den ouden tijd zijn aangegeven. Zeeuwsehe monumenten. De conservator van Zelandia Illu— strata heeft in het museum van het Zeeuwsehe Genootschap te Middelburg een tentoonstelling van prenten en foto's aangericht, teneinde de restauratie of conversatie van Zeeuwsehe monu menten te demonstreeren, waarbij zoo veel mogelijk de toestand véér, naast dien na de restauratie is duidelijk ge maakt. Ook van monumenten op Zuid-Be veland zijn er afbeeldingen- Van de prachtige Maria Magdalena1 kerk te Goes is een uitvoerige teeke- ning van J. Keer verder afbeeldingen van enkele kleine restauraties te Goes, maar ook van het nog ten vorigen jare afgebroken beursje van 1655. De sloop woede heeft op Zuid-Beveland echter lang geheersehtde kerken te Baars- dorp Sinoutskerke, eenvoudige maar aardige dorpskerkjes, beide door af beeldingen vertegenwoordigd, vielen in onzen tijd den moker ten offer. Ook zorg voor de monumenten valt eshter te constateeren de kerken te Kloetinge en Kapelle werden gerestaureerd, waar van men de resultaten vindt afgebeeld. Borssele. Dezer dagen stierven van den klein-landbouwer D. binnen korten tijd drie varkens, De veearts heeft een onderzoek ingesteld naar dezen plotse- lingen dood. Schore. Het 4-jarig zoontje van C. dj Jonge alhier viel Zaterdag van den zolder en bezeerde zich zoodanig aan den linkerarm dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Een zware kneuzing werd door dr. Kolff gecon stateerd. Hoedekenskerke. In de Vrijdag ge houden vergadering van den Raad dezer gemeente was dhr.H. Jasperse afwezig. De Voorzitter deelde mede dat vrij stelling was verkregen voor het geven van onderwijs in de lichamelijke oefe ningen tot 31 December 1921. Vast gesteld werd een verordening in ver-

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1