Sport. School en Kerk. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Rechtszaken. Gemengd Nieuws Buitenlandsch Nieuws. Laatste ea Telegrafische berichten. Marktbericht Ingezonden Stukken. Burgelijke Stand van Goes. Telegraf. Weerbericht AD VERTEN TT EN FA JOH. VAN ASPEREN VERVENNE Bezoekt het Drankweer-Museum in het lokaal van de Chr. Jongl Ver. Wijngaardslr. Goes ter de vergadering en ging deze ove in een huishoudelijke vergadering. Haaosche Auto-Bioscoop. Wij maken onze lezers nog even opmerkzaam op de in dit nr. voor komende advertentie van de Haagsche Auto-Bioscoop, welke Zaterdag en ge durende de Pinksterdagen voorstellingen geeft in //de Prins van Oranje. .Lief hebbers van de film zullen dus hun hart weer kunnen ophalen. DrANKWEBR-Museum. Van Dinsdag 17 tot Zaterdag 21 Mei a.s. zal in het lokaal Wijngaard straat een tentoonstelling worden ge organiseerd op het gebied van de alcoholbestrijding. Deze tentoonstelling gaat uit van de afdeeling Goes der Nat. Chr. Geh. Onthoudersvereeniging en van dé Ne- derlandsche Vereeniging tot afschaffing van alcoholische dranken en zal Dinsdag 17 Mei, des avonds 7 '/2 uur, door den Edelachtbaren heer burgemeester van Goes officieel worden geopend. De doorwerking van den alcohol in het menschelijk lichaam en verschil lende statistieken zullen weer duidelijk de schadelijke werking van de alcohol houdende dranken op het lichamelijk en geestelijk organisme van den mensch doen zien. Ongeluk. Hedenmorgen had bij het houtjes- kappen de 8-jarige K. van Driel, uit Botterdam, die logeerde bij zijn groot vader Reijerse, op den 's Heer Hen. drikskinderendijk, het ongeluk een stuk van zijn duim te kappen. Dr. Snoek verleende geneeskundige hulp. Op hol. Woensdagmiddag sloeg het paard van den heer Timmerman, van Kiui- ningen, dat voor een bierwagen ge spannen was, nabij de gevangenis op hol, daar het dier schrikte door het breken van een riem. De voerman wist van den wagen af te springen, maar een kleine jongen, die hem vergezelde, bleef zitten. Deze werd later door een slagersjongen eraf gehaald. Het paard weid op den Ouden Sin gel gegrepen, nadat een blauwzerken stoe'i van een der bewoners was ver niel i, voorts het houten hekwerk voor het huis van den heer Van 't Veer geheel en een daaraan grenzend ijzeren hek gedeeltelijk. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Een waarschuwing en een verzoek. Het schijnt, dat de voor den aam bouw in Nieuw Goes aldaar opgetaste steenen nog al eens verdwalen op den daarlangs loopenden grooten verkeers- weg. Of dit te wijten is aan baldadigheid van de jeugd of aan achteloosheid van den vervoerder, kunnen we niet vast stellen, maar we zouden aan ieder, die zulke steenen des aanstoots ont moet, willen aanraden deze te verwij deren, en in de eerste plaats aan hen, die daarvoor eenigszins zijn aangewezen uit den aard van hun werkkring. Hoe gevaarlijk dergelijke dingen voor fietsers kunnen zijn, bleek Don derdagmiddag weer, toen een dame daardoor met haar rijwiel omviel en zich zoo ernstig bezeerde, dat zij door een dokter moest worden verbonden. Wij vertrouwen, dat met dit feit voor oogen, een verzoek aan de jeugd om mee te werken, wel gehoor zal vinden. Voetbal. Goes. Onze ijverige voetbalvereni ging G.V.V. heeft voor de Pinkster dagen wederom voor het organiseeren van verschillende wijdstrijden zorg gedragen, zoodat de liefhebbers van de mooie voetbalsport weer kunnen ge nieten. Op den Tweeden Pinksterdag krijgen we een internationalen wedstrijd in Goes. G.V.V. I zal den strijd aan binden tegen //de Daring" uit Meche- len. Deze HollandBelgië strijd zal voorzeker een stroom van toeschouwers lokken. Hopelijk zal het weder wat medewerken en zal men een mooie match te genieten krijgen. Voor Zondag wordt wel de hoofd schotel van het programma gevormd door de match G.V.V. IBreda (Kam pioen Zuidelijke 3e klasse B). Ook de overige wedstrijden zullen zeker interessant zijn, daar de lagere elftallen van G.V.V. dit seizoen zeer sterk zijn. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nr. voorkomende advertentie. Beide dagen verwachten wij een groote drukte op het terrein aan den Polderschen weg. Korfbal. Zaterdagavond voor de Competitie Z. K. B. wedstrijd te Ierseke tusschen Volharding I en M.E.V.O. uit Goes. Een Zaterdagmiddagdienst in de Ned. Eerv. Kerk. De afdeeling Amsterdam van den Christ. Nat. Werkmansbond en de vereeniging Kerkelijk Leven aldaar hebben den bijzonderen kerkeraad der Ned Herv. Gemeente te Amsterdam gevraagd om instelling van een diwnst op Zaterdagmiddag. Ned. Eerv. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Ierseke door ds. J. J. Homburg te Goes. Naar het Volk meldt, is de staking onder de landarbeiders te Kloosterzande en Hengstdijk opgeheven, doordat aan de eischen der werknemers werd vol daan. Arr. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van IS Mei 1921 werden veroordeeld wegens ,- diefstal L. C. van L. 35 jaar, veldarbeider te Colijnsplaat,6 maanden gevaogenisstraf. Diefstal, Fr. D. 51 jaar, schipper Lorch (D.) vrijgesproken. J. S. 44 jaar, landbouwer te schore 3 maan den gevangenisstraf voorw. proef tijd 3 jaar, en met bijzondere voor waarde dal hij zich aansluit bij een geheelonthoudersvereeniging en zich gedraagt naar de aanwijzingen van ds. Klomp te Schore. Beleediging, G. A. D. M., 22 jaar, rijwielhandelaar te Wissenkerke f 15 of 15 d. hechtenis. Beschadiging, M. W. 35 j. schippers knecht te Wissenkerke f21 of 21 d. hechtenis. Ead je me maar. De Maasbo de heeft de volgende grappen „Had-je-me-maar" alias„if you only had me" of„avais tu me mais// heeft voor het litmaatschap van den Amsterdamschen gemeenteraad bedankt, omdatzijn luizen niet naast al die hooge pieten zitten willen. Ook zou hij na de schoonmaak ontheffing van belasting hebben gevraagd omdat /,ie geen luis meer bezit." Uit de Goesche Courant van 1871. Als een curiositeit wordt uit een vaderlandsche gemeente gemeld, dat een geachte ingezetene daar zich ten proef stelde, door mensohelijke warmte een ei uit te broeden, namelijk door plaatsing in de holte van den arm, en hierin, zóó wel slaagde, dat zij het geluk had op zekere soiree een levend eendje ter wereld te brengen 't welk men bij een goede verzorging in 't leven hoopte te behouden. Een handkus in Amerika. Een Fransch schrijver, die door Amerika reist, vertelt in een Fransch blad van de ervariogen, die hij gehad heeft toen hij, volgens de gewoonte van zijn land, Amerikaansche dames een handkus gaf. Bij een van de grootste industrieelen te gast, kuste hij de hand der gastvrouw die erg verwonderd deed de dochter echter toonde zich geheel verbijsterd. En aan tafel zeide de gastheer MijD dochter vond deze soort van hulde erg onfatsoenlijk. Ze begreep er niets van. In een eethuis kuste de Eranschman de hand eener schoone, die dit niet vreemd vond, daar ze in Europa had gereisd. De chef van het huis echter zeide tegen de dameWilt u dien vreemden m'nheer voortaan verbieden u de hand te kussen in mijn lokaal Daardoor komt mijn restaurant waarin alleen fatsoenlijke lieden eten, in op spraak. En daar kon de Eranschman het mee doen. Niet steeds is de liefde be stendig van duurDe fabrieks arbeidster M. A. v. S. kreeg Woensdag morgen op de Hoogstraat te Rotterdam twist met haar verloofde, zekere J. v. d. L. De ruzie liep zoo hoog, dat het meisje wegliep en pardoes in het water aan den Schiedamschen sÏDgel sprong. De joDgeman sprong haar na en bracht het meisje weer naar den wal. Het .meisje werd per auto naar het ziekenhuis overgebracht. in... vijand des vaderlands. Een gebeurtenis in 1794 heeft er veel toe bijgedragen die weerprofetische reputatie der spinnen te vestigen. Ge lijk" bekend, trok in dat jaar de Eransche armee, onder Pichegru op naar Holland doch]werd tegengehouden door onze vermaarde waterlinie. De winter stond voor de deur en de Eranschen hoop ten bij invallende vorst Holland te kunnen binnenrukken over het ijs- Maar het bleef een open winter en reeds wanhoopte Pichegru ooit zijn doel te bereiken. Bijna was hij besloten te rug te trekken, toen hij een merk waardig geheim bericht ontving van zijn generaal-adjudant Quatremère d'Isjonval, die door de Hollanders te Utrecht gevangen werd gehouden. Deze smeekte hem de belegering niet op te heffen, aangezien hij aan de spinnen, die zijn kerker mee bevolklen, bemerkt had, dat binnen tien dagen een strenge vorst te verwachten was. Eu inderdaad bleken de spinnen een profetischen ,,blik" gehad te hebben, lievige vorst trad spoedig in, Pichegru's wachten werd beloond, en d'Isjonval zelf zag zich spoedig verlost uit zijn blijkbaar niet zeer aesthelisch ingericht verblijf. //(Tel)." Eaar opvatting. Boerin, bij het zien van den cornettist, wiens vingers snel over de pistons glijden „Jong! Jongl kek diejen hoorn 'ns heet worre van 't blaoze, hij kan d'r de vingers nie mèr an houwe (Rott.) Een speling der natuur. Bij den landbouwer A. J. Jacobs te Acht huizen, gemeente Ooltgensplaat, is een veulen geboren met een koe-poot. Het dier is goed gezond. Tragisch. In de Paul Kruger- laan te 's Gravenhsge heeft zich "Woensdagmiddag een drama afgespeeld. Een 33ijarïge huisvrouw wonende aldaar, heeft in een vlaag vaD plotseling opkomenden waanzin haar éénjarig kindje van het balcon op de eerste étage in den tuin gesmeten. Daarna sprong de ongelukkige zelf van het balcon. Het kindje was ernstig gekneusd. De moeder, die wonder boven wonder geen letsel kreeg, is naar het krank zinnigengesticht Oud-Rosenburg ge bracht, Een meisje gevonden. Te Venlo is, naar de „Maasbode" meldt, in de Spoorstraat een meisje van ongeveer 20 jaar gevonden. Eerst dacht men dat zij aan toevallen leed en bracht haar over naar de nabijgelegen marechaussee kazerne en vandaar naar het ziekenhuis. Zij kwam daar wel weer tot bewustzijn, maar sprak niet. Zij kau niet of weigert. De politie verkeert in onzekerheid over haar herkomst. Het signalement is groot 1.65 a 1.70 M., donkerblond haar, lichtblauw-grijze oogen. Zij was gekleed in een haiflangen ro den man tel, blauwgrijs gestreepte japon en zwarte hooge rijglaarzen. Op haar werd gevonden een R.K, Hollandsch kerk boekje, een portemonnaie zonder geld en een kaartje van een rijwielbewaar plaats te Arnhem. Verder geen goed dat gemerkt is. Een merkwaardig geheugen. De correspondent van Daily Cliro- niele" te Huddersfie'd seint aan zijn blad, dat hij een man ontdekt heeft met een ongewoon sterk geheugen. Het is de heer John Holroyd een bouwvak arbeider te Birchenclilfe, Iluddersfield. Hij heeft een systeem voor het onthou den uitgedacht, dat berust op denkbeel den-associatie. Holroyd heeft 31000 dingen in zijn hersenmagazijn opgebor gen. Hij kan de namen zeggen van al de voetballers van Nothern Union en van de overwinnaars van alle wedstrij den sinds 1860. Als hij eenmaal een verjaardagdatum hoort, vergeet hij dien nooit weer meer dan eens kent hij de verjaardagen van kinderen beter dan de ouders. Zijn kalenderkennis is verbluffend. Hij kan de begindata van elk Paaschi feest noemen en elk Pinksteren sinds het jaar één n. Chr. Korten tijd geleden vroeg men hem, hoeveel seconden waren verkopen, sinds het begin van den oorlog. Na eenig nadenken antwoordde hij tot op Dinsdagavond 8 uur verliepen er 212.875.000 seconden. Holroyd heeft al menige aanbieding gekregen voor optreden in Music-halls in jkmerika, maar die afgewezen. Voorbeelden van zulke sterke ge heugens zijn er meer. Een aantal vindt men vermeld in het voor eenige jaren verschenen boekje „Het Geheugen". Vulkanische energie. In verband met de groote kolen- schaarschte heeft men in Italië een eigenaardige inrichting gemaakt en geopend, die wel de aandacht verdient, als is zij voor ons, Nederlanders, niet 19 praktijk te brengen. Bij Volterra, in de provincie Toscane, ontspringen uit de aarde sedert eeuwen heete-damp8troomen. Zij werden voor het eerst in 1913 technisch aangewend, door dat men den damp gebruikte voor het in werking brengen van een machine van 40 P.K. De zuren, die de damp bevatte, vooral zwafelzuur, vernielden echter in korten tijd de binnenwanden van de machine en daarom bouwde men in, 1912 een stoomturbine van 300 P.K. nadat men de boorgaten verwijd en daardoor damp van 3 a 4 atmosferen druk bij 150190 graden verkregen had. Wegens den kolennood vergrootte men den aanleg aanmerkelijknu loopeu er 3 stoomturbines, direct 'met dynamo's gekoppeld, elk van 400 P.K. Een aantal steden, o.a. Livorno en Florence, worden nu van daaruit van draaistroom voorzien. De hitte van den damp wordt door alluminium-bnizen opgezogen en de aan deze buizen afgegeven warmte ver wekt uit zuiver water den stoom voor de machines. Zoo worden vulkanen nuttig ge maakt, doordat men de aarde als stoom ketel gebruikt. Asch van Rosa Luxemburg. De rechercheurs van Scotland Yard te Londen hebben de hand gelegd op een kistje, waarin zich asch zou bevinden van wijlen de üuitsche soéialiste Rosa Luxemburg. Het kistje werd Zaterdagi avond bij een huiszoeking door de politie gevonden iD de schrijftafel eener vrouw, wier kamers doorzocht werden. Het vinden er vau heeft veel ï-eusatie verwekt en het kistje werd op verzoek van den minister van bu'teniandsche zaken naar diens departement in White hall gebracht om door hem te worden bekekeu. Er hee.-scht geheimzinnigheid omtrent de omstandigheden waaronder dit kistje naar Engeland is gesmokkeld. UIT OPPER—S1L EZ1Ë. De Poolsehe opstandelingen zijn weder opgerukt en hebben verschillende landgoederen geplunderd. Te Oppeln is door de Duitscliers Woensdag de algemeene staking afge kondigd, maar deze is des atonds om zeven uur weer ingetrokken, nadat des middags besprekingeo waren gehouden tusschen de vertegenwoordigers van alle Duitsche partijen, de Duitsch-naliona- len en communisten mee inbegrepeD, met de geallieerde commissie. Generaal Lerond heeft nogmaals verzekerd, dat er geen besprekingen met de Poolsehe opstandelingen plaatsgevonden hadden. Het had alleen plaatselijke besprekin gen kunnen gelden ter bescherming van de Duitsche bevolking en van Duitsch eigendom. Generaal Lerond herhaalde ook, dat hij troepenverster king aangevraagd had. Ook hij zou het liefst zien, dat Engelsche en Italiaan- sche troepen gezonden zouden worden. Ofsshoon deze verklaringen niet in elk opzicht bevredigend waren, meenden de leiders der Duitsche partijen toch van het voortzetten van de algemeene staking te moeten afzien, In gezaghebbende L^ndensche krin gen wordt k achtig het te Parijs verspreide bericht tegengesproken, vol gens hetwelk de commissie der geal lieerden in OpperSilezië aan de Polen het industriegebied toegewezen zou hebben tot aan een demarkatie-lijn, die ongeveer met de lijn van Korfanly overeenkomt. Er is nog geen beslissing genomen door den Oppersten Raad ten opzichte van Opper-Silezië. De geallieerde gezantenraad heeft een scherpe nota aan de Poolsehe regeering gezonden. DE WIELINGENKWESTIE. Het Brusselsche blad „Le Peuple" bericht, dat de samenkomst van Bel gische en Nederlandsehe socialisten met het doel om over de Wieliugenkwestie van gedachten te wisselen, 20 dezer te Antwerpen zal gehouden worden. MIDDELBURG IZ MA ign. Boter S uo at 1.3c. Eieren 18 70 a f9.20. Op de graanmarkt bestond de 2 an veer altslui end uit enkele monsters tsiwe en witteboonen, die werden verkocht voor de volgende prijzen: Tarwe t 22,— a f 24,—, witte bconen f 20,— a f 25,—, kroonerwten f a f lange bruine boonen i a f alles per 100 K.G. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Be opname van de in deze rubriek^ voorkomende artikeleji bewijst geenszins, dat de Redactie er mede instemt Voor de mannen van onze reddingboot. Wij ontvingen een schrijven onder bovenstaanden titel, dat te lang is om in zijn geheel le worden opgenomen en waarin de vraag gesteld wordt wat wij kunnen doen voor de dappere man. nen onzer reddingbooten, die zoo menigmaal zonder aan eigen levensge vaar te denken den strijd met de golven aanbinden. In het schrijven wordt o.m. gezegd Onze sympathie hebben zij reeds, maar hun komt nog onze steun toe, opdat, als zij de kracht gaan missen om met de reddingboot uit te gaan, zij een onbezorgden ouden dag kunnen genieten. Maar ook, opdat zij weten dal er voor hun vrouweu en kinderen wordt gezorgd, indien zij komen te vallen bij het uitoefenen van hun edel beroep. De N.Z. Hollandsche Redding Maat schappij, Heerengracht 450, te Amster dam en de Zuid Hollandsche Maatschap pij tot Redding van Schipbreukelingen Prins Hendriklaan 34a te Rotterdam, die belangloos worden bestuurd en die in stand worden gehouden door vrijwillige bijdragen, zorgen ook, naar haar vermogen, voor de bejaarde boots lieden en roeiers en voor de weduwen en kinderen van de bij het redding- werk omgekomen redders. Door haar dus te steunen, steunen wij een bij uitstek menschlievend en edel doel hetzij door een jaarljjksche "bijdrage, hoe gering dan ook, of door het schen ken van een gift in eens." Het stuk is onderteekend door den heer W, Chr. Tegel, Amsterdam. Geboren11, Johanna Mathilda d.v. Pieter Johannes Anthony üooljes en Johanna Cornelia Melee; 12, Ma. ria Pieternella Neeltje d.v. Pieter Adrianus Willem Rejack en Dingena Cornela Praat. Huw.-aarig. 12, Gerardus Marie Joannes van Zeijl 27 jr. jm. te Nij megen en Maria jlntonia Hopmans 26 jr. jd te Goes. Gehuwd: 12, Jan Leijs 28 jr.jm. en Geeitruida Cornelia de Dreu 25 jr. jd.12, Marinus Geoigius Jo hannes Contant 25 jr. jm. en Anna Remijn 23 jr. jd.12, Hepke Gjal- tema 23 jr. jm. te 's Gravenhage en Elizabeth Pieternella Torbijn 29 jr. jd. te Goes. Overleden: 12, Jan Pieter Kramer, 67 jr. man van Pieternella Kriekaard. naar waarnemingen, verricht in den morgen van 13 Mei medegedeeld door het Koninklijk Nederlanclsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 768.1 te Wisby. Laagste barometerstand 747.0 te Vestmanoer. De verwachting tot den avonJ van 14 dezer Zwakke tot matige veranderlijke, later Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind, veranderlijke bewolking, weinig of geeo regen in het Zuiden, in het Noord Oosten nog kans op regen of onweer, aanvankelijk koeler. Voor de vele bewijzen van belang, sielling op 3 Mei j.l. ontvangen, be tuigen wij onzen hartelijken dank. M. TH. VAN DOORN. H. J. VAN DOORN— Elenbaas en Kinderen, Goes, 13 Mei 1921. f 1,50 per fhsch f 0,75 per halve flesch. GOES. AFD. GOES v/d NED. VER. tot AFS. v. ALC. H. DR. en v/d NAT. DHR. GEH. ONT. VER. Zie aanplakbiljetten Entree 10 cent

Goessche Courant | 1921 | | pagina bijlage 2