GOESCHE mum BIJVOEGSEL Stateii-Generaai. Binnenlaad. i?rovincie-Nieisws. Stadsnieuws. VAN DE van ZATERDAG 14 MEI 1921. TWEEDE KAMER. Ook in de vergadering van Woensdag werden van verschillende zijden aan. merkingen gemaakt op het wetsontwerp Grondbelastiug. De heer Treub (v.b.) voer in het schuitje van dhr. Van Rappard en ver klaarde diens inotie te zullen omzetten in een reeks van amendementen, waar door eigen aangifte van den belasting schuldige behoudens de noodige controle om de drie jaren, als basis van den aanslag wordt genomeu. De heer Teenstra (v.d.) wees op de zwaarte der belasting. Spreker dacht dat de meerdere opbrengst van de nieuwe regeling, verhoogt met de op centen van rijk, provincie en^emeente, wel GO millioen zou bedragen instede van de 27 millioen,..door den minister geschat. In de vergadering van Donderdag 12 Mei verdedigde minister de Vries het ontwerp i.z. Grondbelasting, tegen de aanvallen welke er bij de algemeene beschouwingen tegen waren gericht. De minister scheen wel te vinden te zijn voor het denkbeeld Treub-Van Rappard (v.b.) van eigen aangifte v.n de verkoopwaarde, echter voorloopig, want op den duur wil de Minister de ambtelijke schatting op den voorgrond stellen.' De minister verzette zich tegen het amendement- Van de Laar (c s.) waarin de grondbelasting met 50 resp. 25 pet. verminderd wordt voor grondbezitters, die in de rijksinkomstenbelasting voor een belastbare som van f 1500 of minder of wel van meer dan f 1500 doch minder dan f 3000 zijn aange slagen. Ook het amendament van dhr. Braat (p.p.) dat bepaalt dat als de eigenaars niet in de vermogensbe lasting aangeslagen en zelf land- of tuinbouwer is, de belastbare waarde (verkoopwaarde)verminderd mag worden met het bedrag der op die eigendom men rustende hypothecaire vorderingen, tot een maximum van f 15000 zal wei onaaunemelijk worden verklaard. Aanneming van dit amendement zou tengevolge kunnen hebben, dat opzet telijk hypothecaire schulden zouden worden aangegaan. Langer werken. De minister van Arbeid heeft aan de Kaarsenfabriek Gouda toestemming ge geven tot invoering van een 60-urige werkweek voor mannen en een 55-urige werkweek voor vrouwen. De zomerdienstregeling der spoorwegen. Men weet dat na het verschijnen van het ontwerp zomerdienst der spoorwegen verschillende adressen zijn verzonden om verbetering hierin krijgen. Blijkens de thans verschenen dienstregeling (eerste ontwerp) is met die verzoeken gedeeltelijk rekening gehouden. Zoo is b.v. de verbinding op Zondag in den namiddag weer hersteld en loo- pen de treinen van Arnhem en Utrecht- Roosendaal als in d» week zoodat aan het bezwaar dat men niet later kon ver trekken uit den Bosch dan 4.38 is te gemoet gekomen en dit weer om 9.17 zal kunnen plaats vinden, wat ook geldt voor de overige stations in het midden en zuiden des lands. De ochtendverbinding met Holland op Zondag heeft echter nog geen genade kunnen vinden bij de directie. Alleen heeft zij nu een specialen Zondag- en feestdagentrein ingelegd, die wel eenig voordeel oplevert doch toch slechts ten deele aan het billijke verzoek tegemoet komt. Deze trein vertrekt uit Vlissingen 8.20, stopt op alle stations der Zeeuw- sche lijn, waardoor men te Roosendaal, aansluiting heeft op den Parijschen trein, die echter meestal een vertraging ondergaat. Wanneer deze op tijd is, is hij te Rotterdam 12.07, te 's Hage 12.41 en te Amsterdam 1.5.5, voor de richting Breda levert zij echter geen voordeel op. Ten slotte loopt de trein 8.59 's avonds in de richting Amsterdam op Zon- en feestdagen door. Voorts werd verzocht om een betere verbinding op Rotterdam voor het be. zoeken der Beurs des Maandags en Dinsdags, ook dat is van de hand ge wezen, althans niet opgevolgd. Dit geldt ook voor de verbinding met Box tel en Maastricht, zelfs het billijke ver zoek om den trein RotterdamVenlo te Tilburg te doen wachten op die uit Vlissingen heeft geen genade kunnen vinden, zoodat wanneer de mailtrein te laat is of niet loopt, de verbinding met het geheele Zuiden is verbroken. Prachtvol, roept „de Zoom" uit, waar aan wij bovenstaande ontkenen. Daling van den suikerprijs Het Ned. weekblad voor den handel in Kruidenierswaren meldt een verla ging van den suikerprijs met een gulden per 100 K.G. en verklaart verder, goede redenen te hebben om aan te nemen, dat nog een paarweke- lijksche dalingen van een gulden per baal te verwachten zijn. Gemeentelijke- en Districts- Arbcidsbeurs te Middelburg. Inzake de bemiddeling lezen wij in het jaarverslag over 1920 De verwachtingen voor 1920 hebben zich bevestigd. De toeloop van werk nemers nam 9 pCt. toe, terwijl de plaat sing daalde van pl.m. 1 2 op 1 8. Verschillende oorzaken zijn hiervoor op le noemen, die algemeen bekend en gelegen zijn in den economischen toe stand, waai door vele zaken gedwongen waren hun personeel le verminderen, terwijl in den landbouw een streven openbaar kwam om zoo weinig mogelijk personeel aan te nemen, ook wijl men wilde ontkomen aan de verplichting van zegels plakken voor de Invaliditeits wetten. Voor Goes bedroeg het aantal aan biedingen van werkzoekenden 182 man nen en 7 vrouwen, het aantal aan vragen van werkgevers 9 mannen, terwijl aan 7 aanvragen werd voldaan. Voor Ierseke bedroeg het aantal aanbiedingen van werkzoekenden 330, het aantal plaatsingen 3, het aantal aanvragen van werkgevers 3 aan 3 aanvragen werd voldaan. Voor Wissekerke bedroeg het aantal aanbiedingen van werkzoekenden 138, het aantal piaats'ngen 1, het aantal aanvragen van werkgevers 1, aan 1 aanvraag werd voldaan Het aantal aanbiedingen van werk zoekenden bedroeg voor Heinkenszand 2, Kattendijke 3, Kloetinge 40, Krab- bendijke 16, Kruiningen 6, Waarde 8 en Wolfaarlsdijk 2. Het totaal aantal aanbiedingen van werkzoekenden bij de correspondent schappen bedroeg 1179 tegen 491 in het vorig jaar, het aantal aanvragen van werkgevers 153aan 104 aanvragen werd voldaan. Kon. Nedarl. Gymrastïckverbond (gewest Zeeland). Gewestelijke nitvoering te Goes op 22 eu 29 Juli a.s. Voor den eereavond (22 Juli) zegden verschillende vereenigingen van het gewest (Zeeland en West-Brabant) met hunne dames', heeren-, meisjes- en jon- gensafdeelingen hunne medewerking toe, zoodat op dezen avond heel wat goeds te zien zal zijn op gymnastisch gebied. Vooral van de damesafdeelingen, waarvan er zijn, die om hun goed werken in Nederland bekend zijn, verwachten wij veel mcois. Voor de uitvoering en wedstrijden op Zaterdag 23 Juli schreven reeds een 800-tal deelnemers in, terwijl sommige vereenigingen wel bericht zonden voor deelname, doch nog geen aantal konden noemen, zoodat wij op plas minus (luizend deelnemers kunnen rekenen. Bij den nieuwen Commissaris der Koningin. Donderdagmiddag verleende de nieuw opgetreden commissaris der Koningin in onze provincie, de heer jhr. mr. J. W. Quarles van UfforcT, zijn eerste audiëntie aan openbare colleges, autori teiten, corporaties en particnlieren. Van 2 tot half vijf werden 55 groepen van personen of afzonderlijke personen door den commissaris ontvangen, met elk hunner onderhield de nieuwe functiou- naris zich enkele oogenblikkeu en gaf daarbij blijk belang te stellen in alles wat de provincie ketreft. Wij merkten o.a. op het dagelijksch bestuur van de Z.L.M, de burge meesters van Kruinipgen, 's Heer Arendskerke, Baarland, Kapelle, Kat tendijke, Wemeldiuge, Kloetinge en Nisse jhr. Vredenbn-gh als voorzitter van het Nederlaudsch Trekpaarden stamboek den directeur van den Wil- helminapolder, vertegenwoordigers der pers en eokele particulieren. A s. Woensdag geeft de commissaris opnieuw gelegenheid met hem kennis te maken. Wonlugbouw. Ten behoeve van den woningbouw is gedurende de maand April o.a. aan de volgende gemeenten een premie van Rijkswege toegekend, tot het daarbij vermelde bedrag Colijusplaat f 3300 's Heer Arends kerke f 2869 Heinkenszand f 1320 Kruiningen f 6740 Oudelande f 1335 eu Wissekerke f3135. lersekc. Naar wij vernemen heeft de Ver. lot Bevordering van het Vreemde lingenverkeer op Zuid- en Noord- Beveland voor de Ringrijderij op 2den Pinksterdag alhier een hoofdstel met gebit en een luxe-flacon met eau-de- cologoe geschonken. Maandag 1.1. is hier de melk door de boeren van 20 tot 18 cent in prijs verlaagd, daa-in 8 dagen vroeger voorgegaan door den eenigen tweede handsverkooper zoodat we een week lang het opmerkelijke feit hebben waarge» nomen, dat de slijter de melk voor 2 cent goedkooper aan huis bezorgde dan de boeren ze aan de hoeve laten afhalen. Hansweert. Het schip „Ortolan" schipper de Korte, geladen met metsel steen van België naar Middelharnis is hedenmorgen over ebbe op den Oosl- havendam omhoog gevaren, door de sleepboot den Beer vlot gesleept eu zonder schade in de haven gebracht Ovezand. Dat de lnst tot landpachten nog niet vermindert, bleek Donderdag weer bij de verpachting van het Bur gerlijk Armbestuur de prijzen varieer den van 125 tot 415 gulden per H.A. Wissenkcrke. Zaterdagavond zal de afdeeling „Wisseukerke" van den Vrijwilligen landstorm voor het eerst beginnen te oefenen. De afdeeling is 17 man sterk. Als instructeurs treden op J. C. de Muijnek, tevens comman dant en A. G. M. Maiknsse. De 3de Pinksterdag belooft voor deze gemeente nog een mooie en drukke dag te worden, dan wordt n.l. het nieuwe vaandel van het muziek gezelschap Apollo" iugewijd. Dezuster- gezelschappen van Colijusplaat, Kam perland en Kortgene zijn uitgenoodigd om hunne medewerking te verleenen, die ze bereids toezegden. Door den bekenden musicus Ed. Flipse is een prachtige vaandelmarsch gecomponeerd expres voor dezen feestdag die voor „Apollo" onvergetelijk belooft te worden. Biezelinge. Woensdagavond bracht de fanfare „Ons Genoegen" alhier, omstuwd door een groote menigte een serenade aan het echtpaar P. Eversdijk- de Waard, ter gelegenheid van hun gouden bruilof'. Dhr. Blok president van hst muziekgezelschap complimen teerde de oudjes, waarna een schoonzoon op versmaat de felicitatie beantwoordde. Kroiniligcil. Donderdag jl. werd een vergadering gehouden van ingelan den van het wateivchap Kruiningen. Aanwezig waren 27 personen, die samen 31 stemmen uitbrachten. De aangeboden rekening over 1920- 21, werd goedgekeurd en vastgesteld met een bedrag in ontvangst van f 33896,48 en uitgaaf f30839.776, zoodat een goed slot is gemaakt van f 2556,70». De begrooting over 1921'22 is vastgesteld ea goedgekeurd volgens het ontwerp in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 37266,68» meteen post voor onvoorzien groot f 1432,18». Waarde. In de Doodeidag gehouden vergadering van het waterschap de Valkenissegeul is een aanbeveling opgemaakt voor voorzitter. 1) C. Bal, 2) A. P. Wouterse, 3) A. Dees, en voor een bestuurslid. 1) A. Dees, 2) A. P. Wouterse, 3) J. v. Gorselen. Colynsplaat. Tot rijksklcrk bij de dir. belastingen en accijnzen te Roosen daal is benoemd dhr. L. M. Steendam, alhier. In de Woensdag alhier gehouden vergadering van ingelanden van den Oud-Noord-Bevelandpolder waren 30 van de 42 stemgerechtigde ingelanden tegenwoordig of vertegenwoordigd. De rekening over het dienstjaar 1920.1921 werd goedgekeurd en vastgesteld in ontvangst f 107153,68J, in uitgaaf op f 96993,80^, dus met een goed slot van op f 10159,88. Op voorstel van 't bestuur werd besloten de Vilvoordsche steenglooiïug tusschen de dijkpalen 43 en 45 te vervangen glooiing van nieuwe zetbasalt. Met algemeene stemmen werd aan genomen het bestuursvoorstel om, met terugwerkende kracht tot 1 Mei 1920, de bijdrage van den waterbouwkundigen ambtenaar in zijn lijtrente-premie te doen vervallen. Een voorstel tot het leenen van kas geld tot'een bedrag van f 10,000 werd aangenomen, evenals het voorstel om aan de gemeente Kats, onder bepaalde voorwaarden, toestemming te verleeneu tot rioleering én demping van een ge deelte van de waterleiding langs den Kerkweg aldaar. De begrooting voor het dienstjaar 1921/22 werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 83552,33J, met ep post voor onvoorzien van f8328,08J. Het dijkgeschot bleef bepaald' op f 35 per H.A. en f 15 per H.A. voor vroonen en vrijlanden. Voorts werd het bestuur gemachtigd tot regeling der verhuring van polder- grond aan de werklieden en vaststelling van den jaarlijkschen huurprijs. Ten ,slotte werd tot lid van den dijkraad van het Calamiteuze Water schap „Leendert Abraham" gekozen de heer A. J. Ridder, zulks in de plaats van den heer M. de Regt Jz., die wegens hoogen leeftijd als zoodanig bedankt had. Rilland-iiath. De afdeeling „Rilland- Bath" van de Chr. Nat. Werkmans bond hield Donderdagavond in de consistorie van de Ned. Herv. kerk haar aangekondigde algemeene verga dering om door bespreking te komen tot betere loon en arbeidsvoorwaarden der landarbeiders. Nadat ds. Visser met gebed en het zingen van Ps. 133:1 de bijeenkomst had geopend er op wijzende dat niet door geweld maar door geleidelijkheid onze wenschen worden verkregen vroeg de voorzitter de algemeene meening der druk opgekomen landarbeiders. Verschillende staaltjes kreeg men te hooren hoe tegenwoordig willekeurig met het loon en de arbeidsvoorwaarden wordt omgesprongen. De arbeiders gaven eenparig te ken nen dat de onderdrukking niet ligt bij den gewonen pachtboer, daar onder hen vele zijn die gaarne de arbeiders meer loon willen geven, maar dit niet kannen uitvoeren, aangezien zij den druk der groote landbouwmaatschap- pijen in den werkgeversbond niet kunnen weerstaan, welke het loon op een veel te karigê wijze voor de arbeiders voorstelt. De Frederikapolder moet b.v. onder scheid maken in de arbeidsvoorwaarden en de Bathpolders deelen winsten uit aan allen welke met administratie en opzicht zijn belast, terwijl de arbeiders niets krijgen en het vanzelf in de lijn ligt dat zij door die winst-deelgenooten worden kort gehouden. Tijdens de vergadering werd een lijst aangeboden waarin wordt gevraagd ingaande 1 Mei f 3 dagloon en f 3,50 in de oogst en f 30 voor onderhoud van een gemet suikerbieten. Deze lijst zal buiten de vergadering nog ter teekening worden aangeboden om zoo doende een sterk protest bij de land- bouwmaatschappijen, de pachtboeren en de Chr. Nat. Werkmansbond te doen hooren. Ds. Visser sloot met dankzegging de vergadering. ZoNDAGSI.UlTING APOTHEKEN. Zondag a.s. en de daarop volgende week, ook 's avonds na 8 uur, zal de apotheek van den heer La Porie voor het publiek zijn geopend. Benoemd. Tot bediende aan het Rijkslanbouw- proefstation alhier is benoemd dhr. J. Kriekaard, alhier. Met ingang van 1 Juni is mej. A. Potter, alhier, benoemd tot onderwij zeres aan de Herv. School te Katwijk aan Zee. Goesche Schaakclub. Op de jongste jaarvergadering van bovengenoemde club hebben zich eenige bekende Goesehe spelers beschikbaar gesteld tot het geven van schaakles aan beginnende, mindergeoefende leden der club. Minder sterk spel behoeft dus geen beletsel te zijn voor toetreding en de schaakclub verwacht dat vele nieuwe leden zich op de Woensdagavonden naar hotel „Centraal" zullen begeven, O. B. K. Op de Woensdagavond gehouden repetitie van de zangvereeniging O.B.K. alhier, is de heer Tamminga, directeur van deze vereeniging, door zijne leden gehuldigd, in verband met zijne vele prestaties aan den dag gelegd bij de uitvoering van Ruth de Moabitische, wat op veelvuldig verzoek ook nog voor de tweede maal ten gehoore werd gebracht Op de laatstgehouden leden vergadering werd op voorstel van het bestuur uit de leden een commissie benoemd die hiervoor de noodige stappen zou doen. Namens deze com missie werd het woord gevoerd door den heer Geensen, die den heer Tamminga schaarde in de rij van bekwame musici. Veel hebben de solisten, de orsest- leden en de leden van O. B. K. er toe bijgedragen tot het welslagen van deze laatste concerten, doch de beslissende stoot is uitgegaan van den heer Tamminga. Spr. bood vervolgens den heer Tamminga, als blijk van hooge waar deering namens de leden van O. B .K. een gaslamp aan en sprak de hoop uit dat de heer Tamminga, onder de stralen van deze lamp later aangenaam zal mogen terugdenken aan de gezel lige repetitieavonden, die de vereeniging reeds nu op een zoo gunstig hoogte punt hebben gebracht. (Applaus). De heer Tamminga bracht den leden voor dit geschenk zijn welge- meenden dank, en hoopte dat hij nog laog de directeur zal mogen zijn van de zangvereeniging „Oefening baart Kunst". (Applaus), „slnfonetta". Het Goesche Salonorkest „Sinfonetta" gaf Donderdagavond in de Sociëteit V. O. V. onder de keurige leiding van den heer H. C. van Ettinger de laatste uitvoering in dit seizoen. De zaal was uitstekend bezet. Er waren velen onder de toehoorders, die voor 't eerst een uitvoering van „Sinfonetta" hij woonden en zij zullen zeker genoten hebben eu tot de geregelde bezoekers van deze concerten gaan be- hooren. Want reeds aan het einde van het eerste seizoen kan worden geconsta teerd, dat de jeugdige vereeniging zich een eigen en een voorname plaats in het Goesche muziekleven heeft veroverd en dat dit orkestje voorziet in een behoefte. Het publiek krijgt een goede uit voering van goede muziek. Over de vertolking der verschillende nummers kunnen we na onze vorige verslagen kort zijn. Het was of de muziek dit maal nog beter tot haar recht kwam, de weergave nog beter verzorgd was ge worden, de samenklank was meermalen bijzonder mooi. De Onvoltooide Sym- phonie hoorden we voor de derde inaal en zij behoort ons steeds meer. 't Is of de uitvoerenden zich telkenmale meer verdiepen in Schuberts zwane- zang, die door den adem des doods schijnt aangeraakt. Allen musici cn in de eerste plaats den directeur komt een woord van lof toe voor hun uit stekend werk. De aanwezigen gaven door luid applaus blijk van hun inge nomenheid en de heer van Ettinger kwam er dan ook niet zonder toe- giftje af. (Hongaarsche dans no 5 van van Brahms). Leider en orkest kunnen voldaan zijn over het afgeloopen seizoen en met belangstelling zien we hun prestaties den volgenden winter tegemoet. En zeker velen met ons. „Euphonia." Donderdag had de jaarvergadering van Werkende en kunstlievende leden van het muziekgezelschap „Euphonia" plaats. Behalve het bestuur waren aanwezig 30 leden. De voorzitter dhr. P. A. de Ligny opende de vergadering, heette allen welkom ea wees op de goede harmonie die er onder de leden heerscht alsmede op het feit dat dezen winter onafge broken iederen avond trouw werd 'ge repeteerd. Het aantal werkende leden bleef stationnaar en bedroeg ongeveer 35 h 36. Spreker gaf hierna een overzicht van de concerten die in het verloopen jaar zijn gegeven en van de overige werk zaamheden. De notulen werden goedgekeurd. Eveneens de rekening over het jaar 1920. Deze bedraagt in ontvangst f 1195,42, in uitgaaf f 1385,96^, alzoo een kwaad slot van f 190,54£. (Vorig jaar kwaad slot f 181,67. De voorzitter deed hierna voorlezing van een schrijven van ^en ingezetene die bij 't verlaten der gemeente „Euphonia" f 500,aanbiedt voor hare goede uitvoeringen, wat met daverend applaus der aanwezigen werd ontvan gen. De voorzitter zeide, dat uit deze gift het tekort op de rekening te bestrijden zal zijn. De begrooting 1921 werd in ontvang en uitgaaf op f 1150,.vastgesteld met een vermoedelijk tekort van f 192,50. Waar alles zoo zuinig mo gelijk is begroot wees de voorzitter toch op den trenrigen stand der financiën voor de toekomst, daar alles 3 maal zooveel kost dan vóór den oorlog en de vereeniging in de 2 laatste jaren bijna geen verdiensten heeft gehad; ge lukkig zijn de eontribuliën in 't laatste jaar veel vermeerderd. De heer J. C. Pilaar die eerst had willen bedanken, werd met algemeene stemmen op 1 blanco na herbenoemd, en besloot na een zoo algemeene uit spraak weer aan te blijven. (Daverend applaus). Bij het punt voorkomende zaken werd op voorstel van eenige werkende leden en gesteund door hel bestuur onder algemeen enthousiasme besloten den heerl. D. Fransen van de Putte het eere-lidmaatschap voor zijn velen moreelen en flnancieelen steun aan de vereeniging geschonken, aan te bieden. Als assistent bij het vaandeldragen werd de heer M. Goedhart aangewezen. Het bestuur zal averwegen het 35- jarig bestaan van Euphonia, het volgend jaar, feestelijk te vieren. Na een woord van dank aan den heer Manr.hardt, die belangeloos steeds bereidwillig wordt gevonden bij ont stentenis van den directeur, dezen te vervangen, en de commissie voor het nazien der rekening, sloot de voorzit-

Goessche Courant | 1921 | | pagina bijlage 1