Mlipttriiöi Financieele Berichten. Gemengd Nieuws. Buiteulandsch Nieuws. Laatste en Telegrafische berichten. Watergetijen voor Wemeldiiige, Telegraf. Weerbericht Burgerlijke Stand van Gots. Burgerlijke btand, VerkoopiDgeu en verpachtingen. Vergaderingen en Voorstellingen enz. Afloop van Aanoeste- di ngen, Verpachtingen en Verkooping?n. Nagekonea Advertetttiëa, VOO?! 8E iE£ST8im KREHTtJ-Efê SfiCHDEBfiOOD W0ï K KÉBKEIL G e meente-P ublicatiën JACHT V188 C BEULT, Ook de heeren Oud (v.d.), De WiikeraJooth (r.k.), Weitkamp (c.h.) en graat (p.p.) ontwikkelden verschi.lende bezwaren. In de avondvergadering interpelleerde de heer Rutgers (a.r.) over de uitvoe ring van de Lager Onderwijswet en stelde den minister negentien vragen. Een dier vragen betrof het schrijven van den minister aan Ged. Staten van Zeeland betreffende gemeentelijke cursussen in Fransch. De minister merkte in zijn antwoord op, dat verschillende gemeentebesturen zich hebben opgemaakt cursussen in het Fransch te vestigen. De vraag is is dit geoorloofd Als die cursus be schouwd wordt als een integreerend onderdeel van 't onderwijs op de lagere school, dan is dat niet geoorloofd wel als zij geheel zelfstandig daarvan is en onafhankelijk van 't lesrooster. Spreker heeft echter twee desiderata gesteld lo. dal men zoo weinig moge lijk les geeft op die cursussen aan kinderen van le, 4e, 5e en 6e leer jaar; 2o. de eisch die gelijkstelling meebrengt dat als de gemeente zulke cursussen organiseert, zij ook voldoet aan aanvragen daartoe van den kant van 't bijzonder onderwijs. Zeeuiosche Hypotheekbank. In de Maandag gehouden Algemeene Vergadering van Aanieelh aiders der Zeeuwsche Hypotheekbank werden de Balans en Winst- en Verliesrekening over het afgeloopen boekjaar, zoomede de voorgestelde winstverdeeling, goed gekeurd. Derhalve werd bet dividend vastgesteld op 15 pet. en de uitkee- ring op de oprichtersbewijzen bepaald op f 27, In het Reservefonds werd gestort f 11.106,80, zoodat dit thans in totaal bedraagt f 125.281,63J. Als commissaris werd herkozen de heer H. Worst. De uitvinding der koepokinen ting Zaterdag 14 Mei is het 125 jaar geleden, dat de Engelsehe geneesi heer Edwitd Jenner, de uitvinder der koepokinenting zijn eerste koepokinen ting verrichtte. Edward Jenner werd 17 Mei 1749 te Berkeley in Gloucester geboren. Hij genoot zijn- opleiding bij een heelmeester te Suburry bij Bristol, studeerde sedert 1770 te Londen en vestigde zich daarna in zijn geboorte stad. Door een boerin op de bescher mende kracht van de in deze streek heerschende koepokken tegen men- schenpokken opmerkzaam gemaakt, wijdde hij sedert 1775 zijn aandacht aan deze aangelegenheid en verrichtte den Hden Mei 1796 zijn eerste inenting welke de imuniteit tegen measchenpokken tot resultaat had. Nauwelijks heefteen wetenschappelijke arbeid meer opzien gebaard en belangstelling gewekt dan die van Jenner. Het resultaat van zijn onder zoekingen legde hij neer in een klein geschrift. Het gevolg van Jennesr' onderzoekingen was, dat tot Augustus 1800 het aantal ingeënten tegen pokken alleen in Londen reeds 15,000 bedroeg. Nadat de heilzame werking der koepokinenting proefondervindelijk was bewezen, kreeg reeds kort na zijn ontdekking de vaccinatie in ver schillende landen vasten voet en werd bij de wet verplichtend gesteld. Om een beeld te geven hoe in het jaar, waarin Jenner zijn uitvinding voor het eerst toepaste, de pokken epidemie woedde, diene, dat in 1796 in Pruisen meer dan 24,000 personen aan de pokken stierven. In Frankrijk stierven gemiddeld jaarlijks 80,000 menschen aan deze ziekte en in Engeland stond 1/10 der sterfgevallen ten name van de pokken. Nog grooter was natuurlijk het getal der personen die door de pokken voor hun leven verminkt, blind of doof geworden waren. Voor de invoering der pokkeninen- ting hebben de pokken dan ook tot de verschrikkelijkste ziekten der menscb- heid behoort. De geschiedenis der pokkenepidemieën loopt terug tot in de oudheid, zoodat men zich kan indenken, dat tallooze millioenen menschen door de boosaardigheid en de hevigheid der epidemieën ten offer zijn gevallen. Leer om leer. Een dame wan delde buiten en zag daar hoe een jongen een boom wilde inklimmen om een nest uit te halen. „Stoute jongen", zei de dame. .Wou jij dat nest uithalen. Denk eens aan de arme moeder, die haar eieren zal missen," "O", zei de jongen, .die zal er niet veel van voelen, want die zit op ion hoed." Mag dat Te Kloosterzande staken de landbouwers. Nu heeft de gemeente een deel der stakers in dienst genomen voor rioleeringswerken. Onder deze werkende stakers bevindt zich een lid van den gemeenteraad. Mag deze in dienst der gemeente arbeiden De familie had-je-me-maar. Een medewerker van het N. v. h. N. schrijft Neiis de Gelder was vroeger ee» bekende en gevierde acrobaat, die als zoodanig dus vele kermissen bezocht, van alle markten thuis is. Toen hij met de jaren langzaam aan voor de edele acrobatiek min of meer onge schikt bleek, werd hij.... zwerver, een A msterdamsch straattype. Nelis de Gelder is een man van om en bij de tachtig ziju we wel ingelicht dan is hij 78 en heeft zeven oppassende kinderen. Dit laatste vooral is treffend, het spreekwoord „de appel valt niet ver van den stam", gaat niet altijd op. Drie van zijn dochters zijn luchtwevksters, die sterke toeren verrichten in het circus Hagenbeek, eeu auder drietal is bij het onderwijs, terwijl de eenige zoon een uitstekend fluitist is. De verjaardag van den ex-Kroooprins. In de pastorie te Oosterland op Wie- ringen vierde Vrijdag 1.1. de ex-kroon prins zijn verjaardag in tegenwoordig heid van zijn personeel en zijn vroegeren adjudant von Muller. Ook zeer vele Wieringers, waaronder burgemeester Kolff en echtgenoote, wareo ter receptie. Vele bloemen en bloemstukken uit binnen, en buitenland benevens 500 telegrammen en 900 brieven werden aan de pastorie afgegeven. Ook ontving de kroonprins vele gescbenkeD, waar onder een van den ex-keizer. School kinderen zongen liede.en en werden op versnaperingen onthaald. Aan den bur gemeester overhandigde de ex-kroou- prins een som geld om onder de armen te verdoelen. Valsche paarlen. Te Londen is groote beroering in verschillende kringen gewekt door de mededeeling dat er nagemaakte parelen op de En gelsehe markt in omloop zijn, die men niet van werkelijke kan onderscheiden, tenzij de parelen worden gebroken. De nagemaakte ot geeubiveerde parelen zijn afkomstig uit Japan. De Japanner Mikimoto heeft in de baai van Ago paarl-oesterbanken, waar hij als volgt te werk gaat. In de oester wordt een paarlmoer- kor el geplaatst, die door de oester aanstonds bedekt wordt met een nieuwe laag paarlmoer. De oester wordt dan iu 't water teruggebracht en de inge plante paarl groeit, zoo lang deze er in blijft. Men is overtuigd dat het geheele vraagstuk van de waarde der parelen daarbij op bet spel staat. Een nieuw arbeidsveld voor Cashregisters. Na genomen proefne mingen, welke in hooge mate voldaan hebben, zijn thans bij een groot aantal Berlijnsche postkantoren Cashregisters in gebruik gesteld om poststukken door middel van een afdruk daarvan te frankeeren, zoodat een postzegel (postzegels) alsdan overbodig wordt. De inkt waarmede deze machines af drukken (voldaan stempelen is wellicht nog beter uitgedruktl is rood en onuit- Wiscbbaar, terwijl bedrag, datum en postkantoor tegelijk genoemd worden. Losraken van zegels, stempe en en verrekenen wordt thans in een enkele bewerking met minder moeite, kosten of teleurstelling verkregen, zoodat op dit gebied voor de Cashregisters we der een groot afzetgebied gevormd wordt. Een collier van 400,000 frs. gestolen. Vrijdagmiddag trad een keurig ge kleed heer deu stampvollen juweliers winkel van Boucheron op den hoek van de rue de la Paix en de Place Vendóme binnen. Daar alle bed/enden bezig waren, wachtte hij een oogen- blik, terwijl hij de ringen en kettingen in de etalages bekeek. Aan de beurt gekomen, vroeg hij eenige zeer kostbare colliers en arm banden te zien. Na ongeveer twintig minuten bezig te zijn geweest, verliet hij den winkel, met de mededeeling, dat hij spoedig terug zou komen om een definitieve keuze te doen. Ongev er een kwartier na zijn ver trek miste het personeel een halsketting van 90 parelen, ter waarde van 400,000 frs. Van den dader geen spoor. Diefstallen te Weenen. De correspondent van de „N, R. Ct." te Weenen meldt weer een reeks van nieuwe groote misdrijven, die in de laatsle dagen in Oostenrijk hebben plaats gehad. Zoo ziju de juweelen van prinses Elisabeth Liechtenstein verdwenen, die verscheiden millioenen waard zijn, en die met een koerier uit Munchen ter bewaring naar het gebouw van het Hongaarsche gezantschap te Weenen waren gezonden, waar de ge zantschapssecretaris ze in ontvangst nam eD aan een collega gaf om ze op te be-gen. i Verder is de Amerikaansche juwelier Ross in hechtenis genomen, die te Weenen voor millioenen juweelen op- kocht en over de grens smokkelde. Men vond in zijn bezit brillanten en parelen van onmetelijke waarde. Dan is een z-kere Schuster, die sinds lange jaren kassier was bij een groot 1 indu-trieel bediijf, met ziju vrouw in een auto er van door gegaan, met medeuemeu van bijna 4 miliioen kroneu. Hij is nog steeds voortvluchtig. Ten slotte heeft de Weeusche politie nog de hand gelegd op den aanstichter van de vervalscliingeu van lires. Naar hun zeggen kwam de politie te Milaan en le Genua benden falsarissen op bet spoor. Tot dusver is er voor 90 mill'oen valsch geld op de internationale markten omgezet. Het groctste deel kwam over Triest naar Oostenrijk. De pest. Berichten uit Kopenhagen aan de Daily Telegraph inelden, dat op bet oogenblik in Siberië een hevige pest epidemie woedt, weike reeds naar Europeesch Rusland z >u zijn overge. Blagen. Kermis in den Rijn. De groote droogte in den Elzas heeft het, naar de Matin uit Straatsburg verneemt, mogelijk gemaakt, dat bij de brug van Kehl eeu draaimolen midden in de rivier is opgeslagen. Een paar duizend Straatsburgers hebben zich in de stroombedding aan het kermisver maak overgegeven. De mijnwerkersstaking in Engeland. Onder het Britsche spoorwegperso neel is een toenemende beweging om de mijnwerkers door een staking te steunen. Het nieuwe Duitsche kabinet. De rijkspresident heeft dr. Wirth (centrum), den tegenwoordigen minister van financiën tot rijkskanselier benoemd. Deze heeft een ministerie gevormd, dat bestaat uit soc. democraten democraten en centrumleden. In dit kabinet is miaister van de schatkist en vice kanselier Bauer s.d.)minister van weerbaarheid is dr. Gessier (dem.) terwijl dr. Wirth tijde lijk zich met de portefeuille van bui- tenlandsche zaken zal belasten. DE NIEUWE REQEERINQ EN DE VOORWAARDEN. De nieuwe Duitsche lykskanselier Wirth heeft verklaard dat de Duitsche regeering de in bet ultimatum der Entente gestelde eischen zal aannemen ender voorwaarde, dat de sancties, en in het bijzonder de bezetting van het Roergebied, niet ten uitvoer gebracht ouden worden. Het Ultimatum aangenomm. De Rijksdag heeft hedenacht om half twee met 221 tegen 175 stemmen en één van onwaarde het voorstel Muller om de rijksregeering te machti gen het ultimatum der Entente te aanvaarden, aangenomen. De rechterzijde ontving dezen uitslag met het geroep van „foei" 1 De gevolgen der Poolschë relletjes. Naar de Vossische Zeitung meldt, hebben Maandag bij de verkiezingen voor den gemeenteraad van Hinden berg, welke tot dusver een Poolsche meer derheid had, de Duitscbers 60 percent van de stemmen gekregen. Dagen. hoogwater. Vria, N- n W-rv N-rn 12 Mei 6 05 6 37 li 39 13 6 56 7 19 0 07 0.29 '4 7 49 8 13 0 59 1 28 !5 8 50 921 2 02 2 40 16 0.08 10 39 3.19 4 10 11.22 11.52 4 45 5 27 18 1.30 5.53 6 24 naar waarnemingen, verricht in den morgen van 11 Mei medegedeeld door het Koninklijk Rederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 766 0 te JönküpiDg. Laagste barometerstand 754.8 te Blackhed. Verwachting tot den avond van 12 dezer Zwakke tot matige wind uit zuide lijke richtingen, meest licht tot half- bewolkt, droog weer, behoudens kans op onweer, iets warmer. Geboren 10, Maria Johanna, d. v. Abraham Cappon en Jawieke Luteijn. Overleden Machiel Petrus Joltannes, 5 mnd. z v. Petrus van Buel en -Elisabeth Machelina van Hese. OVER DE MAAND APRIL. NI8SE. Geboren IJ, Cornelia, d. van Marinus Mol en Adriana Geertruida Eckhaidt. 23, Helena en Cornelia, tweelingdochters van Jact v. 'iWesteinde en Geertruida van Eijkeren. Ondertrouwd 23, Jacobus Jobsen, 39 jr jen. te 's Heer Aiendskerke en Margaretha de Blauwe, 25 jr. jra. te Nisse. Getrouwd: 27, Jan Houteraian, 20 jr. jm. te Nieuw en St. Joostland en Adriana de Vos, 20 jr. jd. te Nisse. Overleden 10, Jacob van der Hiele, 34' jr. man vanNeeltje Oele. 19, Leen- dert Izaak, 3 maanden, z. van Jacob Drookers en Geertruida Luteijn. HOEDEKENSKERKE. Geboren 5. Christina d.v. Johannes Lukasse eu Francina de Dreu. 19. Neeltje d.v. Leendert de Bart en Pieternella Lueasse. 20. Maria d.v. "Wilhelmus Jacobus de Jonge en Msgdalena Franse. Gehuwd: 14. Marinus van de Ree 23 j. jm. te IJzendijke en Licia BaVker 25 j. jd. te Hoedekenskerke. Overleden14. Helena Hendrika Bechtholt 61 j. weduwe van Adriaan Walraven. KAPELLE. Geboren1, Jan zv. Pieter Sinke en Wilkelmina Nieuwdorp, 5, Cornelis Pieter zv. Machiel Sulsters en Neeltje Staal, 16, Gerrit zv. Christiaan Willemstein en Pieternel ia Gijzel, 24, Cornelis Pieter zv. Pieter van de Schraaf en Hendrika Saaraan. Gehuwd 1, Jaa Wabeke 39 jr. en Cornelia Maria Lauwerse 38 jr., 27, Jan Wisse 28 jr. te Kapelle en Jacoba Adriaantje Gebuijs 24 jr. te Melissant. Overleden 18, Jan van de Schraaf 79 jr. Mei. 12 Aardsnburg, hotstede, van Mazijk. 12 Goes, aibraak Holimann, 13 Sluis hotstecie. van Mdsijk, 13 Hoedekectikerke, ve/p. bouw- ei> wei iand en dijk, Neervo-srt. 15 Goes, inboedel, Pilaar. 17 Goes, twej woo - en winkelbuizen en I woonhuis, V<±n Dissel, 17 Goes, 5 woonhuizen en erven v. Dissel. 18 Scnore, huismeterf entuio, Neervoo t, *8 RUh.nd. afbraak, Kallmann. >8 Kruidingen, atbiaak, Hoümaun. 18 Ierseke, ribraak, Hoilmamo. 19 Wemeldlijge, scheepsatbr^ak, De Kok 19 Baars dorp, inspan, Ntervoorh 21 Heinkenbzasd, meub. goederen enz. van CieeS, 28 Blezelii ge, boomgaarden, Van Dissel. Juli. Co'ijuspl at, landbouwcrsinspan, Heij- hoer. Wollertsdijk, boeren inspan, Hollmann. WolleitsdtjK, eid^rucuten, Hollmanc. Aanbestedingen Mei. 12 Axel, bouwen viiia A P. Wirse. Juni. 1 Middelburg, maken aardeha?n met bijk. werken wegvak 's Gravenpoïder- Hoedekesibkerkc, Ged. Staten Mei. 12 Sinfonetta. 14, 15 en x6 P. v« O Bioscoop. Juni. 9 Gen, rep Toonkunst. 10 Uitv. Toonkunst VeiUngs-Veraeniging Zuld-Bavelanil te Cues. Veiling van 10 Mei 1921. Aardappelen (groote) f 13 10, Aard appelen (poters) f6.10 a f 9, Witte Boonen f 10 a f 11, alles per 100 K.G Rhabarber f9.70 per 100 bos, Honing fl,01 per Vs K.G. doos. Dinsdag werd alliieij in de „Prins- van Oranje", ten overstaan van Notaris Pilaar, pub iek verkocht, een woonhuis, erf en tuin te Goes, aan de Wijngaardstraat cn Agnesgsng, samen groot 10 A. 04- c.A., aan den heer Pieter Martinus van Haarst te Goes voor f9550. Het woon- en winkelhuis aan de Mattheus Smallegangesbuurt bleef on verkocht. Hoor Arendskerke. Maandag werd alhier, ten overstaan van Notaris Pilaar, publiek verkocht a. een fabrieksgebouw en erf, tegen over het station, groot 9 A 10 c.A., met den daarin aanwezigen stoomketel, voedingspomp, vóórverwarmer, stoom machine, passeermachine, 2 koperen jamketels, 2 teakhouten pulpkuipen met spiralen en aftapkranen en drijf werk b. een bergplaats en erf, groot 4 A. 26 c.A c. een woonhuis en erf, groot 3 A. 52 c A. en d. drie perceelen bouwterrein, samen groot 10 A. 20 e A., aan den heer Diik Agge Land te Goes voor f 14025. HEERLIJK FIJN BEST vanaf 50-cent tot 75 cent per pond. Beleefd aanbevelend, A. J. POTTER. Lange Kerkstraat 48 Goes. a 25 CENT PER POND. Beleefd aanbevelend, A. J, POTTER. Lange Kerkstraat 48 Goes. De blanco aanvragen om akten voor de zijn ter gemeente-secretarie verkrijgbaar en moeten behoorlijk ingevuld en ondeiteekend, worden ingediend bij den Burgemeester ter opzending aan den Heer Commissaris der Koningin in deze provincie. Voortaan zal voor elke af te geven jachtakte verschuldigde zijn f 2.50 leges, welk bedrag tegelijk bij het aanvragen der akten op de gemeente-secretarie moet worden voldaan. Voor zooveel noodig wordt er aan herinnerd dat de gemeente-secretarie i3 geopend eiken werkdag, uitgezonderd d)38 Zaterdags, vau des v.m. 9 uur tot des nam. 2 uur en des Zaterdags van v.m. i9 uur tot 12 uur 's middags. Goes, den 10 Mei 1921. Burgemeester en Wethouders van Goes, HAJENIÜS. De Secretaris, VAN BALLEGOIJEN DE JONG. De blanco aanvragen om akten voor de zijn vanaf heden ter gemeente-secretarie kosteloos verkrijgbaar en moeten be hoorlijk ingevuld en onderteekend, zoo mogelijk vóór 1 Jani a.s worden ingediend bij den Burgemeester ter opzending aan dea heer Commissaris der Koningin in deze provincie. Voor zooveel noodig wordt er aan herinnerd dat de grmeente-secretarie is geopend eiken werkdag, uitgezonderd des Zaterdags, vsn des v.m. 9 uur tot de3 nam. 2 uur en des Zaterdags van v.m. 9 uur tot 12 uur 's middags. Goes, den 10 Mei 1921. Burgemeester en Wethouders van Goes, HAJENIÜS. De Secretaris, VAN BALLEGOIJEN DE JONG. WAARSCHUWING. KEURING VOOR DEN MILITAIREN DIENST. De Burgemeester van Goes waar schuwt een ieder, die er belang by heeft, zich er wel voor te wachten, zich met tusschenpersonen in verbinding te steilen om voor den dienst sfgekeurd te worden, omd-it, indien hij inderdaad ongeschikt is, de afkeuring ook zonder de fcusschenkomst van die personen zou plaats hebben. Nadrukkelijk wordt de aandacht gevestigd op artikel 206 van het Wet boek van Strafrecht, dat luidt als volgt: Met(feraBs'cnissH'af va., ton hoog ste TWüE JARES wofflt gestraft: 1'. hij file zich opzettelijk voor den dienst bij de k ryssmacht on geschikt maakt ol laai maken; bij die een ander op diens verzoek opzetvel^k voor dien dienst ongeschikt maakt. Indien in het laatste geval het feit den dood tea gevolge heeft, wordt gevangenisstraf van ten hoog ste ZES JAREN opgelegd. De Burgemeeshr voornoemd. HAJENWS. Goes, 9 Mei 1921.

Goessche Courant | 1921 | | pagina 3