N°. 56. Donderdag 12 Mei 1921, 108 jaargang. r FEUILLETON, Drie maanden Schooier, Binnenland, Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Sport. School en Kerk. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, builen Goes f 2, Afzenderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. (iOESCHE Uitgave Nsaml. Vennootschap Goesckc Courant ADVERTENTIES van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Klceuwens Boss" Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aaugenome tot 13 uur voormiddag. Op den Tweeden pinksterdag. Maandag 16 Mei, zal de Goesche Courant niet verschijnen; Buitenland. HET ULTIMATUM. Waarseb\jn'ijk zal Duitschland bet dotr de geallieerden gestelde ultimatum aannemen. In de Duitsche coalitie-partijen heeft zich een zwen king van neen naar ja geopenbaard, zoowel bij het centrum als bij de Duitsch-nationalen en de Duitsche volkspartij. De onafhankelijke sociaal democraten doen duidelijk blijken dat ze er de voorkeur aan geven de en- tente-eischen maar te aanvaarden, en ook bij de meerderheidssocialisten is hiervoor een groot aantal voorstanders. Het is dan niet onmogelijk, dat het nieuwe Duitsche kabinet zal worden samengesteld uit vogels van dezelfde pluimage als het oudeals opvolger van kanselier Fehrenback komt na het bedanken van dr. Mayer, den gezant te Parijs, weer op den voorgrond dr. Streseman. Het bericht in ons vorig overzicht, dat Fransche cavalerie in het Roergebied reeds was doorgedrongen is gebleken onjuist te zijn en te zijn ontsproten uit een bron, vertroebeld door de ze nuwachtige stemming, die in Berlijn heerscht. Daarom vermelden we thans een nieuw bericht uit Berlijn, dat de Frauschen plotseling Mühlheim bezet zouden hebben onder voorbehoud. Heel vreemd zou het echter niet zijn a's Frankrijk zijn elan niet langer kon bedwingen, reeds eenige malen immers heeft het bewezen bijzonder vlug te zijn in het vooruitschuiven van afdeelingen der bezettingstroepen. Op welke wijze er iu Frankrijk stem ming gemaakt wordt, blijkt overigens prachtig uit een artikel in het April nummer van de //ltevue de Paris" waarin het heet «De exploitatie van het overwonnen Duitschland schijnt wel de oplossing Ie zijn. De exploitatie van den over wonnene door den overwinnaar is een dier harde oorlogswetten welke men den moed moet hebben in het oog te vatten een wet. welke overigens haar rechtvaardiging vindt in hel feit, dat zij ten slotte nog altijd onvolledige vergoeding beteekent voor de nooit te herstellen schade. Van den tijd, dat de barbaar tot het uiterste de krachten exploiteerde van een tegenstander, tot slavernij gebracht, tot Bismarck, die, geruimen tijd na '70, verklaarde, dat men in een volgenden oorlogden over wonnene „slechts de oogen zou laten om zijn lot te beweenen." hebben alle zegenvierende volken onder eenigen vorm, in overeenstemming met hun tijd en hun behoeften, de productie- en arbeidskrachten benut van de na ties, door de nederlaag aan hun genade overgeleverd, Duitschland mag niet tmtsnappen aan deze ijzeren consequen tie van zijn aanval //Indien de waarde van zijn con tanten verre beneden de grootte van de verwoestingen blijft, waaraan het zich heeft schuldig gemaakt, dan DOOK C. DE BLIJ. Ddér was de inspecteur. Gelukkig I" We springen rechtEh maar we behoeven niets te zeggen Een blik naar onze instrumenten „Neen Alleen Dinsdags wordt vergunning gegeven voor draaiorgels en dergelijke In het oog van dien man hadden we dus zelfs geen naam meer! We waren dingen door geen substantief te noemen, zelfs geen schooiers, lezerDaartoe waren we nog niet afgedaaldin zijn oog een soort van middendir g tusschen mensch en instrument. We waren een voudig „een dergelijke van draaiorgels!" Bekoring van 't incognito Ik voelde me allerminst gekwetstDe schooier sprak door me „Meheer de inspecteur, zou uwes dan toch voor vandaag niet is een uilzondering kennen maken We zijne zoo nat en ellendig hebben j de laatste dagen bijna niets verdiend j en nou juist met Sinterklaas zijn de beschikt het toch in elk geval over geweldige onroerende rijkdommen en tevens over dien onvergelijkelijken rijkdom, welke alle anderen verklaart en die door niets kan woiden ver vangen, nl. een talrijke en vruchtbare bevolking. De formule, welke ons in slaat zal stellen deze feitelijk on uitputtelijk hulpbronnen te onzen be hoeve te exploiteeren, is, om verschil lende redenen, bijzonder moeilijk te vinden maar het schijnt, dat de bezetting van de Ruhrhavens en de instelling van een douanelijn een praktische oplossing onder ons bereik heeft gebracht." De schrijver van dit artikel heeft de wederinvoering van een soort van slavernij met betrekking tot het Duit sche volk voor oogen, wat een eigen aardig licht werpt op de beteekenis van de voorwaarden der entente en op de sancties, maar hij prefereert nog het bezit van het Roergebied boven dat van een aantal slaven en het moet dan ook geen verwondering baren als ook de Fransche lezers van dit artikel de overtuiging met zich meedragen dat een bezetting van dit gebied de Achilles-hiel van Duitschland noemt de schrijver liet eigenlijk verre Ie verkiezen is vo,r Frankrijk boven het aannemen door Duitschland der gealli eerde eischen. „Wie het Roergebied bezit, bezit Duitschland», zegt hij. Voor Frankrijk beteekent het aan vaarden van het ultimatum een teleurstelling. Dit blijkt ook uit een artikel in de Volksgazet, het orgaan van den Belgischen sociaal-democraat Kamiel Huysmans. Daarin wordt ge zegd „Wat wil de Fransche regeering met haar politiek van bezetting Vergoe dingen De Fransche minister Lou- cheur bekende aan Wauters, dat bezet tingen geen vergoedingen meebrengen. Wat willen Loucheur en zijn Fransche handlangers der groote industrie? De kolenmijnen der Roer inpalmen en den gemïneerder schuldenaar tot slavernij doemen? Wat brengt zulk een politiek mede? Morgen of over morgen konfliktin, opstanden, onrust en oorlog. Hetzelfde blad richt ook nog een woord tot de Duitschers en schrijft onder meer België's belang is dus niet volkomen eenstemmig met het Engelsche standpunt, maar nog veel minder met het Fransche. Maar als klein, zwaarbeproefd land, dat geen imperialistische politiek drijft noch drijven kan, in zijn belang, dat de oorlogsschade werkelijk hersteld worde, dat Europa heropgebouwd worde, dat de vrede er zij en daar om, als Duitschland door daden het bewijs levert, dat bet inderdaad beslo ten is al zijn krachten aan het herstel der oorlogsschade te wijden, zal het bij België allereerst op een goede gezindheid kunnen rekenen". Als tegenhanger van het Fransche artikel is dit Belgische zeker merk Opper-Silezië. De gezantenraad der geallieerden heeft besloten de geallieerde commissie te Oppeln uit te noodigen aan de bevolking van Opper-Silezië een ver klaring te geven van den waren staat menschen vrijgevig en hebben w'n kansie, toe asjeblief meheer de inspec teur „Het spijt me jongens, maar ik mag van de politieverordening niet afwijken. Dinsdag mag er alleen gespeeld worden en dan zou ik jullie eerst nog moeten liooren of het niet al te valsch is." De man scheen niet veel fiducie in onze muzikale talenten te hebben. Tets dat mij, die een buitenlandsche renom mee op dat gebied genoot, toch kwetsi te of ik het bekennen wilde of niet Maar ik voelde me gevleid, dat deze groote man in de spenrdersbranche ons voor ware „schooiers" had versleten (De zegelring was natuurlijk in mijn zakdoek verdwenen.) Mijn „schooiers"- ^ad warempel ook reeds zijn ijdelheid gekregen I Maar spelen moes ten we: Het was met recht „Pompen of verzuipen Ik begon dus uit een ander vaatje te tappen I Mijn visitekaartje en perskaart wer den door des inspecteur met een men geling van bevreemding, verlegenheid en achterdocht beschouwd De sombere trekken van dm agent vertrokken zich tol een grijns Tegenover hem van zaken van de grenskwestie, die nog in onderzoek is. De Raad besloot een stap te doen bij Poolsche regeering om haar uit te noodigen mede te werken lot het terugbrengen van kalmte en al haar best te doen de Poolsche bevolking in Opper-Silezië tot bedaren te brengen. Inmiddels wordt de macht der Polen in het door hen bezette gebied steeds grooter. Uit Berlijn wordt geme'd dat de geallieerde com missie Oppelu heeft verlaten en de bevolking deswege in de grootste op winding verkeert. Maar dit bericht is niet bevestigd. De mijnwerkersstaking in Engeland. Tengevolge der mijnwerkersstaking in Engeland zijn alleen te Sheffield al meer dan 60 001) werkioozen. Alleen in het pottenbakkersbedrijf, bedraagt liet aantal werkioozen in Engeland 46.000 Een nieuw meerderheidsbloc te Amsterdam Het Hbld. bericht Op de S. D. A. P.-meeliug, 28 April jl. op het Usclubte rein gehou den, heeft de heer de Miranda gezegd, dat de S. D. A. P. eerst dan in het nieuw te vormen college van B. en W. zal plaats nemen, wanneer amnestie aan de 8-Junistakers in Gemeentedienst zal wolden verleend en hun het inge houden loon zal worden teruggegeven. Naar aanleiding van dize uitlating zullen er van z.g. burgerlijke zijde pogingen worden aangewend om een meerderheid in den Raad te vormen buiten de sociaal-demoeraten. De fractie van den Vrijheidsbond zal in den loop dezer week vergaderen om haar hou ding te bepalen. De heeren Den Hertog eu Weiss hebben zii.h reeds in dien zin uitgelaten, dat zij tot samenwerking met de Vrijbeidsboudfractie bereid zijn. Wij vernemen dat d/ze fractie na haar eerste vergadering voornemens is de antirevolutionairen, de Roomseh- Katholieken, de ehristelijk-historischen en den heer A. P. Staalman uit te noodigen tot nadere beraadslaging. De bedoeling zal dan zijn te pogen tot overeenstemming te komen voor de vorming van een bloc, dat bet College van B. en W. zal samenstellen. Dit zal dan over 25 stemmen beschikken en, naar men meent, in staat zijn zelfs aan de felste oppositie het hoofd te bieden. De Ongevallenivet 1921. De nieuwe ongevallenwet, die ihans door de Tweede en de Eerste Kamer is aangenomen, bevat een aanzienlijke uitbreiding van deu veizekeringsplicht. De vrijstelling strekt zich volgens art. 11 alleen uit tot de landbouw, vee houderij, tuinbouw eu boschbouw, scheepvaartbedrijf buitengaats en het visschersbedrijf buiten rivieren en bin nenwateren, dus de z.g zeevisscherij. Onder het stelsel der wet vallen thans b.v. de boekhandel, de kruideniers winkels, groentewinkels, kortom alle handelsbedrijven. Dit gold vroeger hadden we reeds gecapituleerd, dat wist hij We waren toch „heeren" Hij had het al dadelijk als mensch gevoeld en als sluwe detective met een scherpe observatie van slechts enkele momenten ontdekt en glashelder be wezen „O heeren", klonk het nu respec- tueus over de lippen des inspecteurs „Dat is een héél andere zaakGa gerust uw gang I Ik zal u dadelijk een permissie schrijven I" Hermandad was Janus geworden Laf, was ik, in mrn artistentrots, want ik moest toch eventjes, heel eventjes revanche nemen Hautain klonk het van mijn lippen „Zeker is het nu ook niet meer noodig om U iets voor te spelen I" Mijn gezegde werd glimlachend met een afwijzend gebaar aangehoord. Ach ja, het kan niet anders, die menschen zien rlui van allerlei slag en als „Ko ningin der aarde" haar sluiers valien laat, buigt alles Hare Majesteit beval „Straatmuziek op Zaterdagmiddag te Rijswijk en het gebeurde 1" Zeker was dat een buitengewoon evenement, nooit nog in de annalen een, indien daarin een krachtwerk- luig werd ge'ruikt. Verder om nog maar eenige te noemen barbiers- en kapperszaken, schoenmakerijen (vroeger alleeD als er arbiidswerkiuigeu werden gebezigd), wissel- en effectenbanken, woningbureaus, erz. enz. Een tweede belangrijke uitbieidiDg is de opneming van het instituut van vrijwillige verzekering van den werk gever. Deze bepaalt zelf bet bedrag van hetgeen hij verdient doch lot een maximum van acht gulden per dag De verzekering gaat niet in, voordat de premie voor een vol jaar is betaald (het jaar berekend op 318 werkdagen)^ Deze nieuwe verzekering op vrijwil lige grondslag is in de wet opgenomeD, omdat een zeer groot aantal werkgevers denzelfdeu arbeid als hun werklieden verrichten en dus aan hetzelfde bedrijfs- gevaar bloot staan en economisch in denzeifden, ja soms in minder guustigen toestand dan hun werklieden verkeereu. Ook kleiDe baasjes, die zonder per soneel werken kunnen zich dus verze keren tegen ongevallen. Dit zijn voor het publiek wel de meest belangrijke wijzigingen. Mond- en Klauwzeer Gedurende de week van 24 April lot I Mei hebben ill de provincie Zee land iu 4 gemeenten 4 veebeslagen plaatsgehad. Paardenkeuringen. De Junikeuringtn vau de Prov Regelingscommissie voor de paarden fokkerij in Zeeland zullen o. m. plaats hebben op 14 Juni te KruiniDgen en op 1 5 Juni te Kortgene eu Goes. Overveilen aardappelen. In antwoord op vragen van den heer Schaper heeft de minister van landbouw geantwoord dat het niet in zijn voornemen ligt, tenzij dit inderdaad uit een oogpunt van volksvoeding dringend noodig zon blijken, om den uitvoer van een artikel als vroege aardappelen weder aan banden te leggen. In het onverhoopte geval, dat de Minister verplicht zou zijn genoemd standpunt te verlaten, is hij bereid het stelsel van „overveilen" te over wegen. 'S Heerenboek Zondag werd al hier door de handboog-ociete.it „Con cordia" een buurtschieting gegeven, waaraan door 48 leden van verschil lende vereenigiugen werd deelgenomen. De eerste klepprijs werd behaald door den heer D. Pieterse van „Eens gezindheid" alhier2de door den heer A. Rijk van „Concordia" alhier3de door den heer L. Westveer Oudelande lsle zijvogel door den heer C. Rijk „Concordia" alhier 2de door den heer Westdorp „Willem Teil" Ovezande. De kallen respectievelijk door de heeren G. Verheike Jz, van „Zorg- van Rijsnijk's politie opgeteekend I De permissie hadden we nn Maar 't was weer het oude liedje: Alle begin is moeilijk." Waar moeten we beginnen F Neerstroomende regen en kou. Nergens heulAch I ach Maar, wat me het allersterkste trof, onze kleine leidsman en zijn kornuitjes hadden al dien tijd in den regen staan wachten en gaapten ons nu druipend, als natte katten, aan I Geef mij de kinderen en ik heb de geheele wereld. Wat eeH weerstand en kracht kan zoo'n peuzel ontwikkelen, als eenmaal zijn belangstelling is opge wekt en hij zelf in de handeling wordt geïnteresseerd I Ik stond paf I Rat tenvanger van Hameien I Daar sta je. En avantIk kan niet anders De proloog is uitHet spel gaat Raak en prozaïsch klonk Fehren- bach's stem „Pak maar uitEr moet verdiend worden 1" „Ja maar", bracht ik in, „er loopen hier zoo weinig menschen 1 Laten we eerst een eindje verder gaan Vrouw Logica, waar was je toen Er waren immers met zulk weer nergens vliet" Ellewoutsdijk", A. Daalman „Vooruitgang zij ons Streven,/ Kwa- dendamme, L. Bek „Soranus" Rein- kenszand en J. Koopman eveneeusuit Heinkenszand. (N.Z.) Voetbal. Zaterdag 7 Mei kreeg D.V.G. 2 nit Krabbendijke bezoek van Vittesse 2 uit Kruiningen. Over het algemeen werd er goed gespeeld. Vitesse moest met een 20 nederlaag huiswaarts keeren. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Nijverheidsouderwijswet. Het strekt om de uitwerking in art. 25 der Nijverheidswet van het subsidie stelsel ten behoeve van nijverheids scholen eenigermate te vérbeteren teneinde te verkrijgeu, dat dit in de toepassing beter tot zijn recht zal kunnen komen. De bedoeling aan dat stelsel ten grondslag liggende is deze, dat het Rijk slechts dan de verplich ting op zich kan nemen om in de kosten van nijverheidsscholen een zeker aandeel voor zijn rekening te nemen, wanneer vaststaat, dat het dan nog ontbrekende bedrag uit andere bronnen van inkomsten bijeengebracht zal worden, en dat de gemeente waar men de school wenscht te vestigen, het aangewezen lichaam is om zich daarvoor garant te stellen. Ten gevolge van de voorgestelde wijziging zullen de gemeentebesturen behoudens beroep op deu Minister de vraag te beslissen hebben, of eene bepaalde school, waarvoor eene aan vrage wordt ingediend, of die het gemeentebestuur zelf in het leven zou willen roepen, al dan niet reden van bestaan heeft. Beantwoordt het die vraag bevestigend dan heeft bet ook de verplichting in de netto-kosten tot het percentage van 30 of 25 pCt. bij te dragen. Steun van de provincie, van andere corporation, vereenigingen en particulieren, moet dan echter ook komen in mindering niet van de brutokosten, maar van dat verplichte gemeentelijk aandeel der kosten. Het begrip der netto-kosten wordt mitsdien anders omschreven. En eindelijk worden de buitengemeenten niet lan ger vrijgelaten al dan niet bij te dragen, maar worden zij verplicht een zeker percentage der kosten naar rato van liet getal buiten-leerlingen dat uit haar midden aan de school toestroomt voor hare rekening te nemen. Zooals vanzelf spreekt, moet het subsidie-stelsel niet uitsluitend van toepassing worden op scholen, na bet in werking treden der N ij verheids- onderwijswet in het leven te roepen, maar ook op thans reeds bestaande scholen. In het nieuwe artikel blijft voorop gesteld de verplichting van het Rijk om tot een bepaald percentage, dat tot 75 pCt. der kosten kan stijgm, van de exploitatiekosten der nijver heidsscholen bij te dragen. In dit percentage is geen wijziging gebracht. Hoogere uitgaven van het Rijk zijn veel menschen op straat te vinden 1 De natuur was sterker dan de leer, want onwillekeurig parodieerde ik op de wijze van „Sons les ponts de Paris" „En was ik maar nooit gegaan I" Kijk, daarginds stonden wel een vijf en twintig menschen bij elkaarIn- plaats van onze hersens te gebruiken, te deduceeren en te combineeren, (zoo als onze vriend Ivans zou zeggen), liepen wij op een drafje er heen, ge volgd door de klompklepperende kin deren, die toch niet om niets in deu regen hadden staan wachten. Zij wensch- ten hun gegeven kapitaal aan arbeids vermogen betaald te zien met die god delijke gave, welke tot tranen dringt en ze ook weer droogt, zwakken staalt, droevigen troost, vromen draagt, be proefden sterkt, artisten vervoert tot in de hoogste extasen.l. met Muziek Hier zouden we dus beginnen Vlak tegenover het café Witsenburg. O Het spreekwoord van „den zuren appel" was lang niet wrang genoeg om mijn gemoedsstemming te kenschetsen, toen we daar post vatten om ons eerste nummertje ten beste te geven {Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1